Vanuit de polder ten strijde tegen abortus en de multinationals "Vaderland redden van ondergang" ZATERDAG 10 MAART 1070 ZEVENHOVEN - Kort nadat in "78 CHU- voorman Kruisinga was opgestapt als minister van defensie kreeg de burgemeester van Ze venhoven op het ge meentehuis bezoek van de inmiddels gepensio neerde veehouder en voormalig KVP-raads- lid Piet van der Hulst. Deze had een brief bij zich. Gericht aan de ko ningin persoonlijk. Of de burgemeester maar zo vriendelijk wilde zijn kennis te nemen van de inhoud en hem daarna persoonlijk te escorte ren naar Soestdijk. Van der Hulst liet hare majesteit weten dat als er zich binnen het ko ninkrijk geen betrouw bare opvolger voor Kruisinga aandiende hij die taak wel op zijn schouders wilde ne men. Veel verstand van defensie had hij niet maar met behulp van wat staatssecretarissen en andere hoge ambte naren zou het best voor elkaar komen. De burgemeester rea geerde als volgt. Zei dat de koningin niet thuis was en dat Van der Hulst er wijs aan deed zijn brief aangetekend op de post te doen. Dat advies werd opgevolgd. De oud-veehouder wacht nog steeds op andwoord. Net zo goed als reacties zijn uit gebleven op de reeksen brieven die hij in de af gelopen jaren schreef aan de provincie, ka merleden en ministers en aan het adres Mau- ritskade 25, waar het KVP-secretariaat is ge vestigd Ook de gemeente Zevenhoven is door Van der Hulst met goed be doelde geschriften bestookt. Zoveel, dat er een apart dossier voor is aangelegd. Secretarie-ambtenaren omschrijven de inhoud als "leuke proza". Erg serieus worden de brieven in elk geval niet genomen. Zijn pennevruchlen heeft hij bedoeld als kleine hand leiding voor een betere samenleving. Geliefde stokpaardjes: de abortus provocatus, de multinationals en "de natuurlijke orde". Piet van der Hulst, hij loopt te gen de 69, wil op zijn manier "het vaderland helpen redden van de ondergang". Maar brieven schrijven, heeft hij nu wel door, haalt weinig uit. De tastbare resultaten zijn nul komma niks. Vandaar dat de taktiek nu is gewijzigd. Er zijn andere wapens in stelling ge bracht. Pakt nu bijvoorbeeld elke gelegenheid aan om in het openbaar luidkeels kond te doen van wat hem dwars zit. Heeft zijn oog in eerste in stantie laten vallen op CDA- bijeenkomsten, waar hij als KVP'er de gewilligste oren denkt aan te treffen. Heeft er al een "thuiswedstrijd" in zijn woonplaats Zevenhoven op zitten maar laat nu ook daar buiten van zich horen. Een opmars over de gemeente grenzen. Zijn strategie op die bijeen komsten is als volgt. Om door de vergadering "niet als op dringerig" bestempeld te worden zoekt hij bij het bin nenkomen een plaatsje ach terin de zaal. Wacht rustig af tot de rondvraag daar is. Het vingertje gaat dan omhoog, waarna Van der Hulst zijn plaats verlaat en zich nadruk kelijk voor in de zaal posteert, ter hoogte van de voorzitters tafel. Het gezicht is gekeerd naar het publiek in de zaal. Vlammen Als Piet van der Hulst enigszins de ruimte krijgt slaan de vlammen al snel uit zijn toe spraken. Hij loopt dan met grote passen zenuwachtig heen en weer, laat zijn woor den in een steeds grotere stroomversnelling raken en, ter onderstreping van wat hij zegt, beukt de vuist van zijn rechterhand regelmatig op het dichtstbijzijnde stuk meubilair. "Hij brengt een beetje leven in de brouwerij", zegt de Ze- venhovense CD A-bestuurder Kruijf. "Als Van der Hulst het woord krijgt gaat men er in de zaal even voor zitten. Niet dat men veel waarde hecht aan zijn woorden maar hij maakt zo'n komische indruk. Jam mer, want de man is echt wel intelligent. Praat echt niet al tijd onzin. Met name zijn standpunt over de abortus provocatus spreekt ons wel aan. Maar de rest van wat hij te berde brengt nemen we doorgaans met een groot kor reltje zout". Van der Hulst heeft nog een an dere pijl op zijn boog geno men. Hij schreef vorig jaar binnen drie weken zijn le vensverhaal en dat moet, als het ooit binnen handbereik komt van de Nederlandse boekenlezer, een trefzekerder uitwerking op de samenle ving hebben dan al die brie ven die hij tol nu toe de offi ciële instanties deed toeko men plus de openbare rede voeringen die hij heeft afge stoken en nog zal afsteken. Immers van spreken in het openbaar ("vroeger kon ik nooit goed uit mijn woorden komen maar het lijkt wel alsof het nu vanzelf gaat") is het maar afwachten of de grote massa er kennis van neemt. "Wat dat betreft ben ik hele maal afhankelijk van het be stuur dat zo'n bijeenkomst organiseert. Dragen zij mijn gedachten verder uit dan zijn we waar we wezen moeten maar zeggen ze vanachter de bestuurstafel "die Van der Hulst heeft staan te zwam men" dan ben ik nóg geen stap verder. En in Zevenho ven hoef ik het met mijn ideeën niet te zoeken. Daar weten ze al lang dat Piet van der Hulst een overtuigd ka tholiek is die een vlotte pen heeft en die niet zo onderda nig wil blijven aan de maat schappelijke gedachte. Die er een éigen gedachtengang op na houdt. Eén die hout snijdt want hij spreekt uit ervaring en ondervinding". Zevenhoven Piet van der Hulst staat in het geboorteregister van Zeven hoven genoteerd op de 14e maart van het jaar 1910. Een uit een gezin van 18. De boer derij waarin hij werd geboren staat aan de Kromme Mij- drechtsedijk in de polder Ze venhoven. Mocht na de lagere school nog 1,5 jaar kennis vergaren op een gymnasium in Heemstede maar omdat het met de talen niet lukte werd hij door zijn vader naar de Peel gedirigeerd waar een broer van Piet een boerderij was begonnen. Leerde daar het vak. Keerde na drie jaar terug op de Kromme Mij- drechtsedijk. Werd in 1938 gekozen tot secre taris van de plaatselijke LTB- afdeling. Is daar in de begin jaren zeventig uitgestapt. Kon zich niet verenigen met het beleid. "Ik vond de LTB niet meer waarheidsgetrouw. In artikel 2 van de statuten stond dat de LTB tot taak had de geestelij ke en maatschappelijke be langen van zijn leden te die nen. Zijn katholieke leden. Maar waar kwam dat in de praktijk op neer? Een jaar lijkse processie naar Heiloo, een paar oogstdankdagen en elke week een artikeltje van de geestelijke adviseur in het vakblad De Boer en Tuinder. Dat vond ik bij elkaar niet voldoende. Daar konden de leden m.i. geen steun in vin den. Zeker niet voor de diepe re vraagstukken die in het geestelijk bewustzijn spelen. Ik kon praten wat ik wil maar ik ving steeds bot. Dus heb ik bedankt". Aan het rustige Noordeinde, pal tegenover de pastorie, woont Piet van der Hulst samen met zijn vrouw, poes en hond in een bescheiden gemeentelij ke huurwoning. De zeven kinderen zijn uit huis. Van der Hulst heeft last van bron chitis. "Daarom kom ik 's winters nauwelijks buiten", zegt hij. "Ben ik aangewezen op kamertemperatuur. Als je lang binnen zit heb je alle tijd om na te denken. En des noods je gedachten op papier te zetten. Als dat je ligt na tuurlijk. Mij wel. Ik heb altijd al de kriebel in mijn vingers gevoeld. Zelfs al in de tijd dat ik bij mijn vader werkte. Maar het is er gewoon nooit van ge komen. Je was steeds met an dere zaken bezig". Boodschap "Maar momenteel kan ik geen pen of brokje papier meer met rust laten. Elk stukje dat blanco is klad ik vol. Vooral lege enveloppen en omslagen van tijdschriften. Het onder werp doet er dan niet toe. Het mooie is, ik kan schrijven wat ik wil. Ik ben vogelvrij nu. Nergens aan gebonden. Zit in geen enkel bestuur. Toch schrijf ik niet zo maar wat. Ik probeer er wel een boodschap in te verwerken. Dat de men sen er iets van kunnen opste ken". Van der Hulst haalt diep adem, versnelt het woordtempo en doet het stof uit het tafelkleed opdwarrelen door met zijn vuist keer op keer het ta felblad op de proef te stellen. "Bijvoorbeeld over de multina tionals (klap). Die hebben ons aan grootkapitaal geholpen. Net zoveel (dreun) als we wil den. En zolang als er maar winst (klap) mee werd ge maakt. Nu is er een kentering. Onze economie marcheert niet meer zo best. De afzet van onze produkten stagneert. Ondernemers halen nauwe lijks of geen winst meer uit de geïnvesteerde kapitalen. En> geen afzet (dreun) betekent in veel gevallen extra onkosten maken. Gaat het om boter (dreun) dan moet het de koel- schijven. Velen zullen ge doemd zijn tot slavernij (be zwerende vinger) van de mul tinationals. Bijna iedereen zegt en denkt van niet. Maar de denkers (klap) zeggen ja". De rood-wit gevlekte kater is inmiddels stilletjes de kamer uitgeslopen, op het straatje achter is een hond gaan blaf fen. Dromer Een stukje vurige redenatie vanuit het Noordeinde in klein Zevenhoven. Zo onge veer staat het ook te lezen in wat Van dér Hulst heeft ge noemd "Het levensverhaal van een dromer, die U uit de droom wilt helpen". Een dik ke 170 blocnootvelletjes telt zijn manuscript. Alles met de hand geschreven. Woorden die hij er in van essentieel belang vindt heeft hij dik on derstreept. Er staan heel wat strepen in. Door Herman van Amsterdam cel in om niet te bederven, zijn het nieuwe auto's (dreun) die op een fabrieksterrein staan dan moet er een plastic hoes over heen tegen de roest en zijn het akkerbouwpro- dukten dan moet worden te ruggevallen op grote bewaar- silo's". De inmiddels door zijn vrouw ingeschonken kopjes thee schudden op hun porceleinen schotels. "Zo gaat het hele maal stuk lopen (dreun). Fai- lissementen (klap) zullen niet van de lucht (dreun) zijn. En pakken ze je gebouwen niet (dreun) dan pakken ze je grond. Daar help geen lieve moeder aan. Dan kan de ko ningin zeggen "blijf af' (dreun), dan kan de Raad van State zeggen "blijf af' (dreun) maar krijgen zullen ze het. Ze spelen het gewoon over hoge kantoren, over onzichtbare De huiskamer waarin de filoso- fiën over een ideale maat schappij zo welig tieren is, zo als Van der Hulst dat noemt, "in evenwicht". De vier hoe ken hebben van hem een zelf standige functie toegemeten gekregen. Er is een inspira- tiehoek; daarin staat de boe kenkast. Er is een ontspan- ningshoek; daarin is een al wat hees geworden piano ge schoven. Gaan we de kamer verder rond dan komen we bij de nieuwshoek, waar de tele visie en radio in stelling zijn gebracht en hoek vier tenslot te heeft de oud-veehouder de "natuurlijke orde hoek" ge noemd omdat daarin de na tuur wordt afgebeeld in de vorm van een paar door zijn vrouw geborduurde paarden en een stukje bloemenveld. Van der Hulst heeft zo zijn eigen manier om mensen te atten deren op zijn denkbeelden. Zo stopte hij onlangs een kennis van zijn zoon een ap pel in de linker jaszak en ver volgens ook een in de rechter. Zijn antwoord op een vra gend gezicht! „Je moet te allen tijde het evenwicht in de gaten houden. In alles. Je gooit eens iets links op de schaal, je gooit er rechts wat op. Zo blijft er een balans. Die balans is in Nederland, maar ook daarbuiten, ernstig verstoord, meent de amateur- schrijver. "We hebben alles laten overwoekeren. Kijk maar naar de aantasting van het milieu, de flatneurose, de gejaagdheid op de weg, de spanningen tussen mensen onderling. Het wordt de hoogste tijd dat we de balans weer in evenwicht brengen". Er moet orde op zaken worden gesteld. De abortus provoca tus bijvoorbeeld. Breek 'm de bek niet open. Van der Hulst verhaalt over een CDA-bij- eenkomst kortgeleden in Ze venhoven. Zat 'ie ook weer achter in de zaal. De abortus kwam ter sprake. Mocht de zaal ook een mening over ven tileren. "Ik dacht laat eerst die anderen maar hun zegje doen. Begint zo'n aankomend jon geman tegenover het bestuur te dialogen. Zei dat hij zich best kon indenken dat er on der katholieken genuanceerd gedacht wordt over de abor tus. Ik dacht bij mezelf: spring er in Van der Hulst. Bijt van je af. Laat horen datje er bent. Als het bestuur die snotaap niet van jetje geeft dan doe jij het maar". Jonge heer Het stof dwarrelt weer over ta fel. "Goed, ik dus naar voren. Zeg ik tegen de zaal: Ik be twijfel het of deze jonge heer wel weet hoe het menselijk leven tot stand komt. Een wetsontwerp voor de abortus provocatus?, zei ik," we heb ben toch onze zedenwet? We hebben toch onze moraal? Wij als rooms-katholieken weten toch dat bij de conceptie me de het bovennatuurlijke, de ziel wordt ingestort. En wan neer je daar dus bepalingen in gaat maken ben je fout, be hoor ie strafbaat te blijven en blijft het te allen tijden moord. Er zijn mensen die praten over foetus, embryo en de dertien weken of drie maanden tijd maar dat staat er helemaal buiten. Met abor tus provocatus vermoordt je het menselijk leven dat de ziel moet dragen". Het zo van leer trekken werd Piet van der Hulst overigens niet door het plaatselijk CDA- bestuur in dank afgenomen. Bestuurslid, banketbakker Kruijf: "Van der Hulst heeft het vaak zelf over het bewan delen van de middenweg. "Het zogenaamde zoeken naar het evenwicht. Maar als het er op aankomt probeert hij vaak anderen zijn ideeën op te leg gen, zonder open te staan voor suggesties anderzijds. Zo extreem als hij het stelt is nu eenmaal slecht te verko pen in het Nederland van nu. Ik noem het doordrammen". Van der Hulst is vast van plan door te blijven drammen. "Ik geloof dat in deze tijd van be roering mensen zich willen vastklampen aan een over tuiging. Niet aan een persoon. Ik wil geen persoonsverheer lijking. Ik ben niks. Wil be slist ook geen volksvriende- lijke programmamaker zijn. Dat is nep. Ik ben zo als ik ben. Piet van der Hulst. Met een eigen mening. Voor zijn levensverhaal op schrift heeft de 68-jarige nog geen gegadigden kunnen vinden. Geen enkele uitgever heeft hij kunnen interesseren. Ja er is er wel een, maar dan moet hij eerst 6000 gulden neertellen. "Ik ben daar bela zerd" zegt Piet en hij laat de tafel nog eens schudden. PAGINA 1.9 Piet van der Hulst. "Het is de hoogste tijd dat we de balans evenwicht brengen'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19