Leo van Vliet: „Hier heb ik lang op gewacht 'Kick' zit 'm juist in het NIET-scoren Winst voor P/Leiden; publiek verliezer... Van Bracht stuit op Rico Vrij L.F.C.- Blauw Zwart ZATERDAG 10 MAART 11170 Mijn bezwaar tegen basketbal is altijd geweest, dat scoren te gemakkelijk is. Het is een soort libre geworden.een spel- soort waarin je nauwelijks meer serieüs wordt genomen als je niet van acquit af de vijfhonderd caramboles bij elkaar stoot. Een beetje be hoorlijke biljarter tikt die 500 zo bij elkaar, om alleen wel eens te versagen als de om standigheden uitzonderlijk ongunstig zijn: gaten in het biljartlaken, een aardbeving binnen de speelzaal zelf, of een door de hitte kromgetrokken keu. Met basketbal is het net zo. Wie de bal heeft scoort. Dat is zelfs bij volleybal lang niet zo vaak het geval, hoewel je in die sport de aanval ongehinderd door tegenstanders kunt op zetten althans tot aan het net toe. Het verschil zal wel hierin schuilen, dat de bal bij bas ketbal omhoog moet.de basket in. en dat hij bij volleybal omlaag moet. de vloer op. Laag verweer is blijkbaar toch gemakkelijker dan hoog verweer, hoewel het lage ver weer toch ook weer met het ho ge verweer van de "blok" be gint. Aan de andere kant zou je denken dat het gemakkelij ker moet zijn een groot vloe- roppervalk met een bal te ra ken dan zo'n zelfde bal door een ring te gooien die maar even groter is dan de omtrek van de bal, maar in de prak tijk blijk\ daar niets van. Blijkbaar is het gooien of du wen van een bal zoveel gerich ter dan het slaan van een bal. dat het scoren bij basketbal toch nog steeds veel gemakke lijker is dan bij volleybal. Deponeren In principe is het bij basketbal zo, datje met een of twee pun ten verschil wint. als je erin slaagt te mogen beginnen, en er tevens in slaagt de bal een seconde voor het eindsignaal in de basket van de tegenpar tij te deponeren Toch gebeurt het nog wel eens dat twee ploegen van niveauniet gelijk spelenof niet meer dan een of twee punten verschil.winnen maar met 13 punten verschil. Dat gebeurde bij EBBC Den Bosch en Sinudyne uit Bolog na. De Nederlanders wonnen met 105-92. waardoor zij, na de twee verlengingen, een schamel puntje meer gescoord hadden dan hun tegenstan ders in de eerste wedstrijd in Bologna. Het is dus toch nog mogelijk dat twee ploegen met een gelijke stand beginnen en met dertien punten verschil eindigen. Er moeten dus momenten zijn dat de bal NIET geruisloos door dè ring en het bodemloze netje verdwijnt, maar afstuit op de rand, of op een hoog uit gestoken hand van een tegen stander. Pas bij de Studio Sport-report ages van een half uur van EBBC Den Bosch-Si- nudyne Bologna heb ik begre pen dat de "kick" van basket bal niet zoals bij de meeste andere sporten in het scoren zit (want dat is een routine handeling), maar in de schaarsere momenten van het NIET-scoren. Schoonheid Nu besef ik heus weidat er ook in de wijze waarop voortdurend gescoord wordt een grote schoonheid kan schuilen. De onverbiddelijke manier waarop de door de Nederlan der Akerboom en de Joego slaaf Cosic weggestuurde ballen na een kortere of lange re boogbewcginggeruisloos door de ring verdwenen had iets fascinerends, maar er zat toch ook een soort automatis me in. De machine weet dat hij in een hoek van 34 graden op een afstand van 6 meter 32 centimeter van de basket af staat, en dat hij de bal dan vanaf exact die hoogte, met zoveel kracht en (op de graad nauwkeurig) in die richting moet gooien om er zeker van te zijn dat hij door de ring heenglijdl. En dat allemaal terwijl de machine in bewe ging is, door tegenstanders wordt geattaqueerden voor zijn berekeningen niet meer dan een tiende seconde de tijd heeft. De Amerikaanse journalist John Mc Phee heeft een een lang verhaal geschrevenget i- teld "A sence of Where You Are ("Een gevoel van waar je bent Over de Amerikaanse Basketbal-ster Bill Bradley. Hij beschrijft daarin hoe Bradley's warming up poor een wedstrijd in Philadelphia aan het aanvankelijk ongeïn teresseerde publiek een ovatie ontlokte. Hij begon met "set Kees Akerboo shots" vlak bij de basket, trok geleidelijk aan van de basket voor "Long shots" van een me ter of zes, zeven afstand, en nagenoeg alle ballen verdwe nen in een bijna mechanisch ritme van accuratesse door de ring. Toen begon hij aan een serie moeilijke "jump shots", waarvan de ene na de andere feilloos door de ring ging. Het publiek begon te murmelen. Hij maakte zijn "jump shots" steeds ingewikkelder, het ge mompel nam toe, waarna hij, eerst met zijn rechterhand, daarna met zijn linkerhand, de basket met "hook shots" be gon te belagen. Zeven links, zeven rechts, en allemaal probleemloos raak. Het publiek barstte in een luid applaus los... Oudheid. John Mc Phee vertelt dan dat Bradley (hij schreef het stuk in 1965, dus alweer in de grij ze oudheid van het basketbal) een bepaalde manier van sco ren had die je zelden zag. Hij liep parallel aan de baseline met de bal. sprong omhoog, gleed met zijn rug naar de basket door de lucht, zag nie mand van zijn teamgenoten vrij staan, en wierp de bal dan over zijn schouder heen in de basket, pas omkijkend als de bal al door de ring gleed. Wie het voor het eerst zag. meende met een geluksschot te maken te hebben, maar wie het hem dikwijls en meestal met succes had zien doen, wist wel beter. Toen McPhee eens tijdens een training in de zaal met Bradley stond te pralen, zei Bradley dat zo'n schot over zijn schouder veel makkelij ker was dan het leek. en om dat te illustreren wierp hij de bal over zijn schouder recht streeks in de basket terwijl hij doorpraatte met McPhee en deze in de ogen bleef kijken. Mc Phee haalde de bal op en gaf hem weer aan Bradley. "Alsje een tijdje gebasketbald hebt.hoef je niet meer naar de basket te kijken als je er zo dicht bij staat als wij nu staan", zei Bradley, terwijl hij de bal weer zonder kijken over zijn schouder heen recht streeks door de rrng wierp: "Je ontwikkelt een gevoel van waar je bent". Mulder Jan Mulder heeft daar. dacht ik, ook wel eens over geschreven, maar omdat ik het in zijn bundel "De opmars der straf schopgebieden" niet kon te rugvinden, heb ik het hem maar even persoonlijk ge vraagd. "Er zijn natuurlijk allerlei bakens in het veld. waarop je je orienteert"zei hij: de lijnen van het straf schopgebied. de hoekvlag et cetera, die je, ook als je met je rug naar het doel slaat, toch het gevoel geven waar hel doel zich precies bevindtEigenlijk merkte ik dat nog het beste als ik een tijdje geblesseerd was geweest (en dat gebeurde nogal eens, zoals je weet) en daardoor uit mijn ritme was. Ik voelde me dan gedesoriën teerd. het leek net alsof alles een tikje verschoven was, ik kon hel doel niet meer blinde lings vinden en schoot net naast als ik normaal gespro ken gescoord zou hebben NICO SCHEEPMAKER DORDRECHT - Do voorgaande drie duels tegen Parker/Leiden waren voor Dordrecht nogal ca tastrofaal verlopen en om een nieuwe afgang te voorkomen koos coach Maarten van Gent gis teren in het laatste competitie duel tegen de Lcidse ploeg voor een andere strijdwijze. Geen ren- parlij mocht het ditmaal worden, want hdfewel zijn eigen spelers Dave Moore. Rene Ridderhof en. David Jones dit spel toch aardig beheersen had Van Gent be merkt dat dit voor het publiek zo aantrekkelijke spelletje precies in de kaart speelde van het nog veel snellere Leiden voor wie het niet hard genoeg kan gaan. Een zone dus en een beheerste aan valsopbouw. Een middel om het tempo omlaag te brengen met als doel de Blom-formatie zolang mogelijk te binden. Niet zo aardig voor de toeschouwers, maar het doel heiligt de middelen, niet waar? Hoewel... als je nou toch moet verliezen. Want dat gebeurde namelijk Wel en daarmee verloor Van Gent met zijn ploeg eigenlijk op twee fron ten. De 106-111 nederlaag bete- kende niet alleen het verlies van twee, overigens broodnodige, punten, maar met zijn taktiek be nadeelde hij ook nog eens de toe schouwers. Alleen omdat de Dordtenaren erg lang uitzicht bleven houden op een eventuele verrassing had het merendeel van de supporters er vrede mee. Toen de verwachte ineenstorting kwam en de terechte nederlaag een feit werd bleef men echter met een leeg gevoel in de maag streek achter. Van Gent had beter moeten weten. Dit heeft geen zin, hier heeft nie mand baat bij. Dordrecht komt, hoe het ook gespeeld wordt, doodgewoon teveel tekort om zich tegen een tegenstander van dit kaliber ook maar enige illusie te kunnen maken. Goed, na een matige eerste helft die werd afge sloten met een gelijke stand (51-51) kon de thuisclub het nog tien minuten bijbenen, maar toen was het dan ook definitief afgelo pen. Oorzaak: een veel te smalle basis. Superrebounder Jim Zoet was tegen zijn vierde persoonlij ke fout opgelopen en Ridderhof moest doodmoe naar de kant. Met zijn onbekwame wisselspe lers poogde Van Qent om met een press de zaak overeind te houden. Lachend maakten Mitchell Plaat en Jim Woudstr^ (met John Was hington de beste Leidse spelers) er een eind aan. Nee, dan had Dordrecht maar beter kunnen kiezen voor een open wedstrijd. Hoewel de ploeg dan waarschijnlijk tegen een neder laag met groter verschil zou zijn opgelopen had het publiek in ie der geval nog van wat aardige staaltjes basketbal kunnen genie ten. David Moore, de razend snelle en behendige Amerikaan van Dordrecht, komt dan veel be ter tot zijn recht. Het had moge lijk ook wat meer interesse bij Leiden opgewekt. Het team van Blom (zonder de geblesseerde Bruinsma en met een falende Hans van Rooden) wachtte nu plichtmatig het juiste moment af. Dat kwam. zoals gezegd, tien mi nuten na rust. Even werd het toen aardig, even ging het snel. De score liep op van 70-72 naar 82-95. Zoet en Ridderhof kwamen te rug, de zone ook en het was met een weer afgelopen. Bij 106-111 was de onvermijdelijke neder laag toch een feit. Met dank aan Van Gent. AD VAN KAAM Scores: Leiden - Collins 26. Woudstra 25, Plaat 25, Washington 20. Van Rooden 7, Oostveen 4 en Kip 4. Dordrecht - Moore 31. Zoet 25, Ridderhof 19, Jones 16, Heijde- man 8, Van Dongen 4 en Gijsbers Trotters Nijssen Trotters heeft gisteravond in de sfeervolle sporthal "De Kuil" in Bunschoten gespot met de reputatie van Anquilla. De Bunschotenaren die in eigen home al twee jaar ongeslagen zijn, werden in de rechtstreekse confrontatie tussen de nummers een en twee van de rayon hoofdklasse met maarliefst twin tig punten verschil (64-84) versla gen. De overwinning had uitein delijk nog hoger kunnen uitval len als de Leidenaars gedurende de eerste twintig minuten wat ge- controleerder hadden verdedigd. "Nu leek de verdediging wel een gatenkaas", merkte Peter Kesteloo, de coach van de Trot ters op. Niettemin kan hij toch tevreden te rugblikken. want de agressief uitgevoerde 1-3-1 zone bleek te gen Anquilla het juiste systeem om de drie gebroeders Bos uit te schakelen. Aan de andere kant werd de forma tie van Kesteloo veel ruimte ge gund om te schieten. Vooral, spelverdeler Wil Moerer maakte daar handig gebruik van. De Lei- denaar had een schot percentage van 72 procent en met 20 punten werd hij uiteindelijk ook topsco rer bij de Trotters. Behalve Moerer waren ook Erik Jan Berendsen (12 rebounds) en Peter Paul Maassen uitstekend op dreef. Maassen presteerde het zelfs om op een gegeven moment tien punten achtereen te scoren. Vijf minuten voor het eindsignaal gingen ook de andere Leidenaars zich meer bemoeien met de pun- tenproductie, waardoor Anquilla in een mum van tijd op een on overbrugbare achterstand (48-72 en 50-80) werd gezet. BESANCON (GPD) - Met smart wachtte Leo van Vliet meer dan een jaar lang op een internationaal meetellend succes bij de professionals. Gistermiddag ging zijn zo lang gekoesterde wens in vervulling. Met de Fransman Bernard Vallet schoot hij op de finish af. Hij voelde de hete adem van het losgeslagen peloton al in de nek. "Maar ik bleef toch koel,', zei hij. Met zijn schaarse baanervaring flitste hij onder Vallet door naar een ritzege in de etappe koers Parijs-Nice. "Hier heb ik altijd op zitten wach ten". stamelde de overgelukkige Zuidhollander. Vorig jaar, toen hij in dienst van de ploeg van Joop Zoetemelk reed, viel er in de finale weinig eer voc* hem te ha len. "In die ploeg had ik helemaal geen steun. Die zaten de laatste kilometers niet meer van voren. En als je dan, net als ik, geen echt snelle eindspurt hebt, kun je het wel vergeten". Van Vliet profiteerde nu van de kracht van de Raleigh-ploeg. En Parijs-Nice beleefde de derde Nederlandse ritzege in drie da gen. De sinds kort in het West brabantse Roosendaal wonende Van Vliet ervoer wat het betekent om in zijn équipe te rijden. Want na een enerverende rit, waarin Bernard Hinault erg veel courage toonde en in een vertwijfelde po ging zijn positie probeerde te verbeteren, werd hij in de laatste kilometers weer naai' voren gedi rigeerd. Actief Want niet alleen tijdens de koers was de Post-ploeg actief, ook in de finale moest alles weer uit de kast worden gereden. Van Vliet: "Op tien kilometer van de aan komst sprong Vallet weg. Raas riep dat ik mee moest gaan aan het wiel. Eerst nam ik geen kop over, maar toen we wegbleven wel." Op de wielerbaan van Besancon bleef Van Vliet achter de ontke tende Fransman. "In de laatste bocht stuurde hij iets omhoog, ADVERTENTIE A.s. zondag 14.00 uur Boshuizerkade. Dat allemaal na een étappe waarin de renners van Peter Post erg at tent hadden moeten rijden. Want er werd hen geen enkele rust ge gund. Meteen ook werd de ploeg geconfronteerd met een gevaar lijke ontsnapping. De Belg Etienne van der Helst, de Brit Paul Sherwen en de Fransman Jacques Michaud spoten weg uit het peloton op het moment dat net buiten Montbaud de vlag voor het vliegend vertrek viel. Tot ieders verbazing werd er op gereageerd door niemand minder dan {Bernard Hinault, die Jan Raas als bewaker in het wiel meenam. Hinault had er zin in en nestelde zich aan de kop van de vijf- mansvluchtformatie. De voor sprong werd snel ruim een mi nuut. Na 88 van de 156 kilometers was het echter gedaan met de vlucht. Hi nault, die het Leeu wedeel van het werk op zich had genomen, was leeggereden. Het bleef daarna rustig in de groep. Een rust die slechts even werd onderbroken door een valpartij, waarbij onder anderen de Franse sprinter Jac ques Esclassan, de Belgische klimmer Lucien van Impe en de Italiaanse kampioen Pierino Ga- vazzi betrokken waren, maar zij konden zonder noemenswaardi ge verwondingen overeind krab- beien. Tien kilometer voor het einde werd de beslissing gefor ceerd. Met Van Vliet als uitein delijke winnaar. Algemeen klassement 1. Knetemann (NED), 2. Raas (NED) op 12 sec, 3. Van Vliet (NED) op 23, 4. Lubberding (NED) op 23, 5. Mutter (ZWI) op 48, 6. Pronk (NED) op 56, 7. Zoe temelk (NED) op 58 Leo van-Vliet bejubelt zijn eerste internationale profsi Vallet de tweede étappe van Parijs-Nice de Fransman Bernard BESANCON (GPD) - De frisse weersomstandigheden in de Rit naar de Zon (Parijs-Nice) heb ben Hennie Kuiper gisteren de das omgedaan. De gure wind die over de Bourgondische vlakten raasde bezorgde de kopman van de Franse Peugeot-ploeg van Maurice de Muer zoveel last aan de luchtwegen, dat hij al na ze ventien kilometer besloot de be zemwagen op te zoeken. ADVERTENTIE LIGTERINK Zondag a.s. 14.00 uur Qp JJREEF Lugdunum— Naaldwijk Sportpark aan de Oegstqeestefweg. DUREN (GPD) - Avelino Rico leek, gezien zijn prestaties op het EK driebanden tot nu toe, niet eens zo'n gevaarlijke tegenstander. Toch was het de Spanjaard die de opmars van Rinie van Bracht gisteren tot staan bracht. Nu ook Dieter Müller en Johann Scherz gisteren in de fout gingen, zal de titel andermaal voor Raymond Ceulemans zijn weggelegd. Het verloop van het toernooi bezorgde Rinie van Bracht een tweetal fikse teleurstelling. Liep hij 's avonds tegen het onverwachte verlies tegen Rico aan, eerder op de dag, in de partij tegen de Zwitser Niederlander, had hij een vergeefse poging gedaan zijn eigen record algemeen gemid delde over zeven partijen te verbeteren. Voor de Westduitser Dieter Müller is het toernooi in sportief opzicht helemaal mislukt, nu hij tegen de Zweed Noren remiseerde en de sleutelpartij tegen Scherz verloor. Veel leverde die winst voor die laatste niet op, omdat hij tegen de Frans man Vierat na 55 beurten exact een carambole te kort kwam, hetgeen eliminatie voor de titel impliceerde. LEEUWARDEN - Gert Ligterink heeft in de vijfde ronde van de strijd om het nationale schaak kampioenschap zijn positie alk leider aanmerkelijk versterkt, nu de Groninger Hans Ree versloeg. Ligterink heeft nu anderhalve punt voorsprong op zijn naaste concurrenten.' Jan Hein Donner kwam tegen Hofland eveneens tot winst. Hij verkreeg na een konings-indièr terreinvoordeel, wat hij knap uit buitte. Genna Sosonko had al evenzeer weinig moeite met zijn tegenstander Van der Weide. Ook hij kwam goed uit de opening, wikkelde vervolgens vakkundig af. waarna Van der Weide op mocht geven. Het treffen tussen Kick Langeweg en John van der Wiel eindigde na 25 zetten in een rustige remise. Een resultaat, dat ook in de partij Van Dop-Hartog werd bereikt. De stand: 1. Ligterink 4*/a, g/3Böhm, Timman 3 1 uitg.. 4/6 Ree, Sosonko. Donner 3, 7. Baljon 2 1 afg., 8/10 Lan geweg. Hartoch. v.d Wiel 2, 11 v.d. Vliet l'/a 1 afg., 12/13 Hofland, v. Dop 1 'k

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11