MVÖ-secretaresse doet boekje open NAAST HET NIEUWS Propagandastrijd duurt langer dan oorlog zelf Uitgelaten stemming in Cairo en Tel Aviv ImlMIUHi Golf vai aanslagen in hooJÜstad Chili VRIJDAG 9IAART 1979 MpHHHH SANTIAGO, CHILIANP) - Een golf van gewapenc&cties van ui terst-links veronust de Chi leense autoriteite zo wordt uit de Chileense hoostad gemeld. De veiligheidsdie>ten werden gemobiliseerd nhot ontploffen van een bom diernstige schade aanrichtte aan tv huis van de di recteur van de Jant "El Mercu- rio", Arturo Fopint, en het ka pen van een atfbui met arbei ders. De kaping wer&»itg?voerd door twee mannen n tvee vrouwen die waren gewpem- Zij deelden pamfletten ui-var de links-re volutionaire bwegng M.I.R. die gericht warentego het militaire regime en waf in e verantwoor delijkheid wed ogeëist van de bomaanslagei di in de afgelo pen vier maaidern de Chileense hoofdstad w?rde gepleegd. Volgens het 3lac"El Cronista" "lanceerde het communistische extremisme een groot offensief tegen de burgers". Naar aanlei ding van het besluit van de rege ring de noodtoestand in het land met zes maanden te verlengen schreef het blad dat men "niet kan hopen dat de autoriteiten zullen toegeven aan de eisen van een demagogische minderheid door de huidige maatregelen in zake de openbare orde in te trek ken". De Chileense minister van bin nenlandse zaken, Sergio Fernan dez, maakte de verlenging van'de noodtoestand bekend. Hij zei dat de maatregel noodzakelijk was om "orde en vrede te handhaven" en de veiligheid van de bevolking te waarborgen. De noodtoestand werd door dejun- ta afgekondigd kort na het ten val brengen van president Salvador Allende op 11 september 1973. OOST-berlijn (Reuter) - Ursel Lo- renzen, de NAVO-secretaresse •die naar Oost-Duitsland is over gelopen, heeft gisteren in een tv- interview verklaard dat ze bij zonderheden kent van de alarm- plannen van de NAVO. Op de vraag van een Oostduitse onder vrager of ze kennis draagt van de hoogstgeheime NAVO-plannen bij een dreigende oorlog tussen Oost en West, antwoordde de vrouw "Natuurlijk". Verder zei ze er niets over. Lorenzen (40) zei dat de afdeling waar ze werkte, te maken had met 'crisisbeleid' en voor politieke en militaire coördinatie moest zor gen in geval van een noodsituatie. Op de vraag wat ze voor werk had gedaan in de twaalf jaar dat ze bij de NAVO in dienst was, zei Lo renzen: „Ik was elk jaar betrok ken bij de voorbereiding van alle NAVO-oefeningen en later bij de verwerking van het resultaat van de oefeningen". Een niet gepubliceerde studie over de verhouding tussen Oost en West was door „vijanden van het socialistische kamp" opgesteld en kon niet anders dan een ver draaid beeld geven van de be trekkingen en de krachtsverhou ding. De NAVO-landen waren het er onderling ook niet over eens. "Ik weet dat er veel verschil van mening over was met b.v. Denemarken, Noorwegen en ook met Nederland, die het met die afschildering van toestand hele maal niet eens zijn". Mevrouw Lorenzen gaf enkele bij zonderheden over de stafoefe ning 'Wintex-cimex', bestemd om de reactie in het Westen na te gaan op een aanval met kernwa pens. Deze oefening is naar haar zeggen woensdag begonnen. Volgens het scenario moesten westelijke landen politieke moeilijkheden en ondergrondse bewegingen in communistische landen scheppen en voeden. De NAVO gebruikt die gebeurtenis sen dan als excuus voor het be ramen van militaire maatregelen. De NAVO streeft ernaar de so cialistische landen te verdelen, aldus mevrouw Lorenzen. Lorenzen zei dat de NAVO geen óe- feningen meer houdt zonder dat het gebruik van atoomwapens tegen communistische landen wordt ingebouwd. Zij had zich veel zorg gemaakt over de nucleaire strategie van de NAVO. Ze wist van NAVO-officieren en functionarissen dat zij haar be- zordheid deelden, maar er waren ook veel anti-communisten die de nucleaire plannen geperfec tioneerd wilden zien. De NAVO-planning was op een toekomstige oorlog gericht. Dat was in strijd met haar 'humanisti sche filosofie' en reden om weg t.e gaan. Ze zei tegen haar ondervra ger dat ze later meer over de acti viteitvan de NAVO zou vertellen. Oproep De Westduitse procureur-generaal Kurt Rebmann heeft gisteren nog onbekende spionnen in de Bondsrepubliek opgeroepen zich vrijwillig aan te geven. Hij is van mening dat de ontmaskering van agenten, in de afgelopen weken, de grootste slag heeft toege bracht aan de spionage-activiteit van Oosteuropese landen. Rebmann deed zijn oproep tijdens een persconferentie in Karlsruhe, de eerste ontmoeting met de pers na het overlopen van de Oost duitse eerste luitenant Werner Stiller, op 19 januari van dit jaar. Hij zei te menen dat "daadwer kelijk berouw altijd tot strafver mindering leidt". De rechtban ken hebben in dergelijke geval len al vaak "een duidelijk signaal gegeven". Naar het oordeel van Rebmann heeft de ontmaskering van enkele tientallen agenten, vele nog onbekenden spionnen "ongetwijfeld onzeker gemaakt". Hij achtte het niet onmogelijk dat een tweede Oostduitse agent zich vrijwillig meldt. TEHERAN (Reuter/AFP) - Duizenden vrouwen hebben gisteren, de internationale dag van de vrouw, in Teheran geprotesteerd tegen het weer invoeren van de sluier. Woensdag had Chomeini verklaard dat het vrouwen is toegestaan (buitenshuis) te werken, maar dat zij in de mi nisteries de traditionele zwar te sluier moeten dragen. Ongeveer vijftienduizend vrouwen kwamen bijeen op het terrein van de universiteit van Teheran en de sneeuw trotserend, trokken zij naar het kantoor van premier Ba- zargan, leuzen roepend als "dood aan de dictatuur". Aangekomen bij het kantoor van Bazargan, vroegen ze de premier te spreken en riepen uit: "Bazargan, laat ons niet in de steek, wij willen de sluier niet meer". De revolutionaire ordedienst vuurde in de lucht om de protesterende vrou wen te verspreiden. Oogge tuigen meldden dat de vrou wen, toen het schieten begon, in paniek alle kanten uitren den. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Veel vrouwen in Iran maken zich bezorgd over een beper king van de rechten van de vrouw, ingevoerd uit naam van de islam. Gemengde scholen zijn verboden en de regering heeft aankondigd dat abortus alleen is toege staan wanneer het leven van de vrouw in gevaar is. Geruchten dat ook de pil ver boden zou worden, werden in een officiële verklaring te gengesproken. Ook de zoge naamde wet "ter bescher ming van het gezin", inge voerd door de sjah, werd bui ten werking gesteld. Op grond van deze wet was het een man alleen toegestaan een tweede echtgenote te nemen, wanneer de eerste hiermee instemde. Ook gaf de wet de vrouwen in bepaalde gevallen het recfit van hun man te scheiden. Toen deze wet werd ingetrok ken, moest de ^jotollah Cho meini de vrouwen de verze kering geven dat zij nog steeds het recht hebben van hun man te scheiden. Een woordvoerder van de rege ring verklaarde gisteren dat er streng gelet zou worden op het dragen van de traditionele zwarte sluier, die tot op de grond reikt. We zijn echter te gen excessen, zo voegde hij er aan toe, verwijzend naar drei gementen in de pers van de "islamitische brigades". Deze wilden op straat de voorbij- gangsters controleren op de ingetogenheid van hun kle ding. Groepjes mannen trokken gis teren door de straten van Te heran, de vrouwen er luid keels voor waarschuwend dat zij de keuze hebben tussen "de sluier of een pak slaag". Ook is er gisteren een nieuw ministerie in het leven geroe pen, dat moet'nagaan of de mensen zich wel gedragen overeenkomstig de voor- schirften. Gesprekspnde Carter en Sad zijn gisteravond in het Al-Tala-paleis begonnen aan de eerf gespreksronde.De twee staatseden worden tijdens hun bespkingen bijgestaan door hun viedige delegaties. De Amerikaare delegatie bestaat behalve uiCater uit de minister van buitelarrise zaken Vance, de ministe vai defensie Brown, de veilighids.dviseur Brzezins- ki, de speóaleifgezant Atherton en de anbasadeur Eilts. De Egyptiscte deegatie bestaat uit Sadat, vfce-prsident Mubarak, premier Chali defensieminister Hassan /li, rmister van buiten landse zaken loutros Chali, am bassadeur inVashington Ghor- bal, en presientiele kabinets chef Kamel. Carter en Sadafeullen elkaar in de komende twe dagen nog min stens drie mal ontmoeten. Za terdag spreekCarter het Egypti sche pariemet toe alvorens hy vertrekt naarisraël. Hij heeft al laten weten ziang het nodig is in het Midden-Gsten te blijven. De Egyptische aremier Mustapha Chalil zei enele uren voordat Carter in Céro aankwam dat Egypte enkel wijzigingen in de Amerikaanse oorstèllen op tafel zal leggen. Dee wijzigingen zou den met naiie de Palestijnse kwestie betrffen. De premier sprak berichtei tegen dat de Ver enigde Statei zouden hebben voorgesteld sraëlische lucht machtbases ir de Sinaï over te nemen. Chali zei dat Egypte nooit zal toe.*taan dat Ameri kaanse bases fevestigd woD© op Egyptische bodem. Kritiek In de arabisché wereld isie vre desmissie van Carter t afge keurd. De Synsche present As sad verklaarde dat ee Egyp PIJNLIJKE KUS Een kus betekende voor een jong Brits paar telkens een gevaarlijke onderneming. Zo gauw Markus Williams zijn 17-jarige vriendin Heather Ridyard kuste, schoot haar kaak uit de kom. Tot voor kort kpn de handige monteur het ongemak met een liefdevolle vuistslag ongedaan maken. Dezer dagen echter, toen het paar elkaar op een parkeerplaats omarmde, bleef de kaak van Heather op slot, welke kunstgrepen Markus ook probeerde. Pas de doktoren in een 18 kilometer verder gelegen ziekenhuis kondeh het meisje van haar pijnlijk lijden verlossen. Binnenkort zullen zy door een operatie het ongemak verhelpen. VRAATLUSTIGE BEREN De bevolking in de Joegaslavische bergen bij het dorp Kotor Varos heeftin toenemende mate last van beren. Het persbureau Tanjug meldt dat de beschermde beren het afgelopen jaar 150 stuks vee hebl>en gedood en opgegeten. Expens zeggen dat de beren zich de laatste tijd sterk hebben ver meerderd en het vee bij gebrek aan plantaardig voedsel aanval len, HUWELUKSGOLF De stand van de sterren heeft in India een huwelijksgolf veroor- ;aakt. Alleen in Nieuwe Delhi steeg volgens het Oostduitse pers- oureau het aantal gesloten huwelijken met 25 pet. Hindoe-pries ters en muziekgroepen zijn al weken volgeboekt. Aanleiding voor de trouw-explosie is dc beweging van de planeet Jupiter. Als deze op 29 augustus in het sterrenbeeld leeuw komt, begint een voor trouwen ongunstige periode van 13 maanden. Jupiter, die door Hindoes als priester wordt beschouwd, wijdt zich dan aan de zon en kan de huwelijksband tussen sterfelijken niet zegenen. BRANDT GAAT SCHEIDEN De voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij, oud bondskanselier Willy Brandt, en zijn Noorse vrouw Rut Hansen gaan na een huwelijk van ruim 30jaar uit elkaar. Naar het secreta riaat van Brandt gisteren bekendmaakte, worden met wederzijds goedvinden stappen genomen om tot een echtscheiding te ko men. De 65-jarige gewezen bondskanselier trouwde met zijn nu 58-jari- ge vrouw in 1948 te West-Berlijn, nadat hy haar had leren kennen in Noorwegen waar hij tijdens de Hitler-periode woonde. Zij was oorspronkelijk journaliste. Het was Brandts tweede vrouw" Van zijn eerste vrouw die ook een Noorse was, was hij in 1946 ge scheiden. Een dochter uit dit huwelijk, Ninja, is lerares in Oslo. Uit het tweede huwelijk* werd en drie zoons geboren die nu res pectievelijk 30, 27 en 17 jaar zijn. BANGKOK/PEKING (UPI/Reu- ter) - Het Vietnamese leger heeft gisteren weer bezit genomen van de strategische proviciehoofd- stad Lang Son. Deze was de af gelopen dagen door de Chinese invasietroepen ontruimd. On danks de Chinese terugtrekking, die volgens berichten van ver schillende kanten zeer langzaam verloopt, heeft Hanoi aangekon digd dat de Chinezen nieuwe aanvallen uitvoeren op grensste den in het uiterste noorden van Vietnam. Radio-Hanoi maakte gisteren mel ding van nieuwe Chinese 'agres sie' langs de gehele 720 km lange grens die de twee strijdende buurlanden scheidt. Chinese troepen zouden met name rond Cao Bang, een stad op 26 km bin nen Vietnamees grondgebied, weer "loopgraven aanleggen en de stad en naburige dorpen be schieten, waardoor veel doden vallen en eigendommen worden beschadigd". Volgens radio-Ha noi hebben lokale Vietnamese militie-eenheden de Chinezen onderschept en 300 van hen ge dood of gewond. Naar uit Westerse militaire bron nen in Bangkok verluidt zijn nog steeds geen grote Chinese een heden over de grens terugge trokken, al acht men het mogelijk dat enkele kleine groepen van de 100.000 man sterke invasiemacht Vietnam al hebben verlaten. Wes terse verslaggevers, die door ra dio Hanoi werden geïnterviewd, zeiden dat Vietnamese troepen zijn teruggekeerd in de provin ciehoofdstad Lang Son, waarvan de verovering afgelopen vrijdag door de Chinezen het keerpunt in de oorlog lijkt te zijn geworden. In Peking maakte het persbureau Nieuw China gisteren melding van de terugkeer in de provincie Guangxi en Junnan van enkele Chinese troepencontingenten "na het toebrengen van slagen aan de Vietnamese agressor". Zonder de omvang van deze con tingenten aan te geven, zei Nieuw China dat de "glorierijke com mandanten en strijders" een warm welkom ontvingen van de lokale bevolking. Volgens een ander bericht van het persbureau zouden de Chinese troepen op slagplaatsen hebben geopend en graan, zout, kleren, beddegoed en ander nuttige zaken "aan de ver armde Vietnamese grensbewo ners" hebben uitgedeeld, alvo rens zich over de grens terug te trekken. Zoals westerse waarnemers had den voorspeld gaan beide partij en steeds nadrukkelijker de overwinning opeisen. Radio-Ha noi gaf gisteren "onvolledige be richten", volgens welke 45.000 Chinezen zijn "uitgeschakeld" en meer dan 400 voertuigen, inclu sief 273 tanks en pantservoertui gen, vernield. China poetste zijn aanspraak op de overwinning gisteren op met een televisiefilm waarin Chinese raketten Viet namese steden bombarderen en Chinese troepen Cao Bang inne men. Ook werden dode Vietna mese soldaten getoond, achter gelaten artilleriestellingen en buitgemaakte munitiekisten. Propagandastrij d Deze propagandastrijd zal waar- schijnlijk veel langer duren dan de totale oorlog. Steeds zal het "als" blijven, bijvoorbeeld hoe de oorlog zou zijn verlopen als men zou hebben doorgestreden. Over één punt zijn veel waarnemers het wel eens: Vietnam stond in elk geval, tot aan de terugtocht van de Chinezen, aan de verlie zerskant want het werd door de oorlog, - voor velen onbegrijpe lijk - kennelijk geheel verrast. Militaire waarnemers in Peking zeggen dat het verrassingseffect voor Vietnam kennelijk tweele dig was. In eerste instantie nam Hanoi de waarschuwingen van Peking niet serieus en geloofde het niet in een Chinese aanval. Toen de strijd woedde, stelde Hanoi zich in op een 'langdurige oorlog" en geloofde men niet in de aangekondigde terugtocht van de Chinezen. Vietnam heeft, volgens deze waarnemers, we gens deze verkeerde schattingen zijn troepen verkeerd ingezet. Daarbij kwam echter ook een ge brek aan brandstof voor pantser voertuigen en vliegtuigen en aan transportmiddelen om reserve- troepen aan te voeren. De militai ren in Peking beklemtonen ech ter ook dat Vietnam met de be moeienissen in Laos en Kampu chea en met de grensstrijd met China teveel hooi op zijn vork heeft genomen en wellicht te ho ge verwachtingen gesteld op Moskou. Overigens heeft de Sowjet-Unie, in een verlate steunactie, een oor logsbodem gestuurd naar de door de Amerikanen gebouwde haven van Da Nang, een geleidewapen jager en een ondersteuningsvaar tuig naar Haiphong. Dit is in Amerikaanse kringen vernomen. Het is de eerste keer dat een der gelijke jager een Vietnamese ha ven aandoet, aldus het bericht. CAIRO JERUZALEM BEIROET (AFP/Reuter) - De Amertaanse president Jimmy Carter is gisteren in de Egyplsche hoofdstad Cairo binnengehaald als vredes- held. »e Egyptische president Sadat ontving zi jn Ame rikaanse cillega met de woorden: "nog nooit hebben wij een pliticis gezien die zich zo inzet boor het bereiken van di vrde in de wereld". In Tel Ativ zeide Israëlische pre mier Bfgin b zijn terugkeer uit de Vermigd Staten dat er een vredesckkooi zal komen als Egypte akkord gaat met de Amerikaanst voorstellen. De Egyptische remier Chalil ver klaarde echtf kort voor Carter's aankomst daEgypte nog enkele wijzigingen al voorstellen en Chalil bego daarover gister avond al bqjrekingen met de Amerikaans! minister van bui tenlandse za?n Cyns Vance. Carter zei byzyn snkomst in Egypte dat pstreeti moet wor den naar eerreële *tede voor al die mensen ie meer dan dertig jaar lang gelden hebben in het conflict.. Hijeierbi.dat wanneer de vredesbodscha) een realiteit wordt voor de tïlkeren van Egypte en Isaël, donderen zul len worden ïangenoedigd zich aan te sluitei bij let proces dat tot doel heet een #plossing te vinden voorüle twatpunten. De Egyptisch» preident Sadat verklaarde mg nöit een politi cus met zo'i veintwoordelijk- heid te hebb<ji geien, die zich zo sterk heeft iigejt voor het be reiken van v[ ed' Sadat voegde eraan toe: "Wij jn vastbesloten om onze Pileiijnse broeders hun rechten eihun vrijheid te geven". Sadd ?rak van een his torische en modige missie en zei dat Egypte dchoop van Carter deelt. Conflict in Indo-China tisch-Israëlischvredesakkoorhet papier waarop het ondertekend wordt niet waard zal zijn. Volgens hem heeft Sadat de Arabische zaak verraden. "Hij heeft zijn oren dichtgedaan zodat hij niet hoorde wat wy zeiden en hij heeft zijn hart geopend voor de bui tenlanders en onze vijanden" al dus Assad. Het uitvoerend commité van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO is in Beiroet bijeenge komen om zich te beraden op economische en politieke sanc ties tegen Egypte. Op de Arabi sche topconferentie van afgelo pen november in Bagdad is daar over al gesproken. De PLO kon digde voor vandaag een algeme ne staking af voor de gehele Ara bische wereld om te protesteren tegen Carter's reis. Kranten in Saoedi-Arabië, die vaak de mening van de regering weer geven, hebben kritiek geleverd op de missie van de Amerikaanse president en spreken de vrees uit dat de Palestijnen het kind van de rekening zullen worden. Het is voor de Verenigde Staten en Egypte van belang dat een gema tigd land als Saoedi-Arabië zich niet verzet tegen een vredesak koord met Israël omdat Sadat in het Midden-Oosten anders wel erg alleen kont te staan. ue Amerikaanse president Carter en zijn Egyptische collega Sadat zwaaien enthousiast terug naar de opgewonden menigte van tienduizenden Egyptenaren die de beide staatshoofden bij het begin van Carters bezoek aan Egypte hartstochtelijk toejuichen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9