Kamer wil geen onderzoek verleden van Luns Brokx houdt vast aan premieregeling ■iiuiimi Vier Libanon-gangers niet terug van verlof Van Lent blijft van mening: Bronbeek dicht NIET GEK PLUSKom bij Heineken. r? ^wl Grootscheepse actie om jongens van ijs te halen VRIJDAG 9 MAART 1979 PAGINA 7 ZUIDLAREN-DEN HAAG (GPD) - Vier soldaten van het Neder landse VN-detaehement voor Li banon z(jn gisteren zonder enige melding niet verschenen in de Graaf Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren. Gisteren werd daar een appèl gehouden, nadat de 700 soldaten van het VN-bataljon een kort verlof hebben gehad. Mor gen vertrekken zij naar Libanon. Op het appèl ontbraken aanvanke lijk zonder opgave negentien sol daten, maar vijftien daarvan kwamen in de loop van de dag weer boven water. Eén van hen was ziek en zal ook morgen niet met de troep naar het Midden- Oosten hoeven te vertrekken. De andere veertien voerden diverse soorten excuses aan voor hun late komst. Enkelen moesten gisteren nog een examen doen, een aantal had zich simpelweg verslapen en er waren soldaten die gewoon zo ver van Zuidlaren wonen, dat zij met het openbaar vervoer niet op tijd in de kazerne konden zijn. Ook wa ren er enkelen die een licht griepje hadden, maar aankon digden vandaag alsnog te zullen opkomen. Een twintigtal solda ten was met opgave van redenen afwezig. Van vier soldaten was gisteravond nog niet achterhaald waarom zij niet zijn opgekomen. Door het ministerie van defensie wordt naar hun afwezigheid een onder zoek ingesteld. In eerste instantie zullen artsen de adressen van de vier soldaten langs gaan om te kijken of zij misschien ziek zijn. Is dat niet het geval, dat zal ver moedelijk de marechaussee wor den ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag wordt deze volgorde geko zen omdat het onmiddellijk stu ren van de marechaussee een wat te harde wijze van optreden wordt geacht. De legerleiding gaat er niet automatisch van uit dat zij ziek zijn, maar dit argu ment wordt wel als het meest voor de hand liggend geacht. De soldaten die zonder een geldige reden gisteren te laat kwamen, zullen waarschijnlijk alleen een berisping krijgen. Mochten er onder de vier overigens soldaten zitten die bewust niet zijn opge~ komen, dan staan hen fikse krijgstuchtelijke maatregelen te wachten. Op het ministerie van defensie werd gezegd dat een aantal van 19 niet-opgekomenen op een totaal van 700 soldaten erg laag is. Na een gewoon weekend is dit cijfer vaak veel hoger. Soldaten die nu echt ziek zijn en morgen niet mee naar Libanon kunnen, zullen zo dra zij weer beter zijn, worden nagezonden. DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Van Lent (defensie) houdt vast aan zijn opvatting dat Bronbeek dicht moet. In de brief die hij de Tweede Kamer had beloofd met de behandeling van zijn begro ting, draagt hij materiaal aan voor een „vruchtbare gedach- tenwisseling" met de com missie voor defensie. Dat ma teriaal laat er echter weinig twijfel over bestaan dat openhouden van Bronbeek onverantwoord moet worden geacht. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer acht een onderzoek naar de feiten rond het NSB- lidmaatschap van NAVO-secretaris-generaal Luns niet nodig. Tevens vindt de Kamer het niet nodig dat dit lidmaatschap gevolgen heeft voor de huidige positie van oud-minister Luns. Tijdens het debat over de zaak- Luns ging premier Van Agt gisteren nog een stapje ver der: hij achtte zelfs maatregelen onnodig indien mocht blijken dat Luns hierover bewust „onwaarheid" heeft gesproken. Deze laatste uitspraak van de mi nister-président leidde tot felle afkeuring bij de oppositie. PvdA- leider Den Uyl noemde de opvat ting van Van Agt „ontstellend", terwijl D'66-fractieleider Ter- louw er „verbijsterd" kennis van nam. Terlouw: „Wat moet ie mand dan doen om zijn positie in het geding te brengen?". Ook CDA-fractievoorzitter Lubbers liet blijken het standpunt van premier Van Agt niet te delen: „Als in de brief van Luns leugens staan dan heeft dat natuurlijk consequenties". De beide regeringspartijen CDA en WD, gesteund door SGP en GPV, wezen het gevraagde on derzoek echter af omdat zij er - net als Van Agt - van uitgaan dat Luns de waarheid heeft gespro ken. Wel waren Lubbers en Riet kerk (WD) het met de oppositie eens dat nog tal van zaken „in de mist" zijn gebleven. Oppositie leider Den Uyl, die om het onder zoek gevraagd had, verweet Lubbers in deze met een „holle" uitspraak te komen. "Wel ondui delijkheden signaleren maar geen onderzoek willen". Zijn mo tie haalde het echter niet 62 te gen, 50 voor. Premier Van Agt voegde in zijn antwoord op de vragen van de Kamer geen nieuwe feiten toe in zake het NSB-verleden van Luns. Hij volstond met een verwijzing naar zijn brief van dinsdag, waarin het rapport van professor De Jong was opgenomen. Dit antwoord werd door Den Uyl als „uiterst schamel" van de hand gewezen. „De regering heeft ten onrechte besloten niet tot actie over te gaan. In het antwoord van de minister-president zijn hier geen argumenten voor aangege ven", aldus Den Uyl. Premier Van Agt kondigde aan dat op korte termijn de reglementen van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie zullen worden herzien. „De handelwijze van dr. De Jong was in deze zaak geheel volgens de regels", aldus Van Agt. „Hem is geen verwijt moge lijk. Iets anders is echter of niet tot een herziening van de regels moet worden overgegaan. Het maakt niet uit of dit voor of na 1 mei (wanneer dr. De Jong met pensioen gaat - red.) dient te ge beuren. Ook het personeel is ge baat met duidelijkheid". Kwaadaardig Volgens Den Uyl roept de brief die Luns woensdag aan Van Agt heeft gestuurd en waarin hij meedeelt dat zijn broer hem heeft opgegeven als lid van de NSB, meer vragen op dan ze beant woordt. Luns heeft in zijn eerste verklaring gerept over een „kwaadaardig oud verhaal". Vol gens Den Uyl blijkt hieruit dat Luns het verhaal dus sinds lang kende. Den Uyl noemde het niet zo verschrikkelijk belangrijk of Luns al dan niet bewust lid is ge weest van de NSB. Belangrijk is wel of Luns heldere inlichtingen geeft over een politiek feit uit zijn jonge jaren óf dat hij daar om heen draait. Net als Lubbers (CDA) stelde D'66- fractieleider Terlouw vast dat re gering en parlement dienen te bepalen of een handelwijze van een politicus in het verleden laakbaar of niet laakbaar is. Dit mag niet worden overgelaten aan een ambtenaar, zoals dr. De Jong. Overigens verklaarde Terlouw niet zoveel belang aan deze zaak te hechten. De positie van Luns is hierbij, volgens hem, niet in het geding. Dat D'66 vindt dat Luns dient af te treden hangt, aldus Terlouw, meer samen met ver schillen in politieke opvattin gen. Indien Luns eerlijk bevestigd had lid te zijn geweest van de NSB, had hij hiermee zijn critici de wa pens goeddeels uit handen gesla gen, aldus Terlouw. Het ontken nen, half ontkennen en het erbij halen van zijn broer hebben zijn zaak alleen maar slecht gedaan, verklaarde de democraat. Ter louw vond dat de keuze van Luns voor de NSB vooral moet worden toegeschreven aan het milieu waarin deze was opgegroeid, s WD-fractieleider Rietkerk wilde aan het NSB-verleden van Luns geen consequenties verbinden. Wel had hij enige kritiek op de wijze waarop dr. De Jong de ge gevens inzake Luns naar buiten heeft gebracht. Hij vroeg zich af of het in de toekomst niet nodig wordt meer zorgvuldigheid in deze gevallen te betrachten en Fractievoorzitter Lubbers van het CDA (rechts) leest een aantal partijgenoten een brief voor tijdens het kamer-debat over de kwestie-Luns. daarnaast wil hij van premier Van Agt weten of de regering inmid dels al wat heeft geleerd uit de fouten die in dit opzicht in het verleden zijn gemaakt. Hierbij doelde hij duidelijk op de affaire- Aantjes. Ongewenst De PPR acht het ongewenst dat al lerlei geruchten opduiken om trent het oorlogsverleden van personen. Mevrouw Beckers stelde daarom voor dat de rege ring dient na te gaan welke per sonen met een belangrijke func tie kwetsbaar zijn op grond van hun oorlogsverleden. De resulta ten van dat onderzoek moeten aan de Kamer vertrouwelijk worden meegedeeld. Daarna moet de regering bepalen en ga randeren dat persoonsgegevens die bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie berusten niet langer aan derden worden verstrekt, tenzij met toestem ming van de verantwoordelijke minister. De communist Bakker zei dat nie mand in de Tweede Kamer („en ook de minister-president niet") geloof hecht aan de verklaring van Luns, dat zijn broer hem heeft opgegeven als lid van de NSB. „Luns is altijd wat lichtvaardig met de waarheid omgesprongen", aldus de com munist. Hij wees het excuus, dat het slechts zou gaan om een jeugdzonde, van de hand met een verwijzing naar die 24-jarigen, die zich in die tijd wel anti-fascistisch opstelden. Ontslag voor man wegens zwangerschap van vrouw MAASTRICHT (ANP) - Een werk nemer bij een niet-commercieel uitzendbureau in Maastricht is onlangs waarschijnlijk de eerste man geweest die wegens zwan gerschap is ontslagen. Degene die zwanger was was overigens zijn vrouw, maar dit was voor de Maastrichtse kantonrechter geen beletsel de ontslagaanvraag voor de man en zijn vrouw wegens „gewichtige redenen" goed te keuren, zo meldt de vakbonds krant, het orgaan van de FNV. Beiden kwamen in 1977, nog niet gehuwd, in dienst bij een stich ting die uitzendbureaus op niet- winstgevende basis beheert. Zij zouden samen, de vrouw in een volledige dagtaak en de man voor halve dagen, in Maastricht onder auspiciën van de stichting een uitzendbureau oprichten. Toen na verloop van tijd de vrouw een kind verwachtte, leek 't het echt paar een goed idee, de vader met z'n halve baan na de geboorte voor het kind te laten zorgen, zo dat de moeder de handen vrij zou hebben voor haar werk. Die oplossing viel niet in goede aarde bij de stichting, die het toch al niet eens was met de manier waarop de man z'n werk deed, al dus de vakbondskrant. De zwan gerschap zou aangegrepen zijn om in éen klap van het tweetal af te zijn. De ontslagaanvraag werd ingediend en via de kantonrech ter werd de blijde verwachting van de vrouw tot een geldige re den om beide contracten te beëindigen. Er was sprake van veranderde omstandigheden en daarom was ontslag ge rechtvaardigd, zo oordeelde de rechter. SCHELLINKHOUT (ANP) - De rijkspolitie van Grootebroek heeft gistermiddag met behulp van een helikopter een grootscheepse reddingsactie moeten verrichten om drie jongelui in veiligheid te brengen die zich te ver op het kruiende ijs van het IJsselmeer hadden gewaagd. Een automobilist signaleerde het drietal om half zes 's middags toen hij over de dijk van Hoorn naar Enkhuizen reed ter hoogte van Schellinkhout. Renee Bruijnen (15), Jeroen Posch (15) en Jimmy Wassink (17), bevonden zich op dat moment ongeveer anderhalve kilometer uit de kust. De in de haast gewaarschuwde politie van Grootebroek kwam precies op tijd om het drietai om beurt door het ijs te zien zakken. Pogingen om de slachtoffers te voet te bereiken liepen op niets uit omdat het ijs het overal begaf, zodat ook een wachtmeester eerste klas kopje onder ging. Hij moest ter observatie in een ziekenhuis worden opgenomen. Twee duikers die met een boot het ijs opgingen zagen daarna kans de jongens te bereiken en tweehonderd meter verder op een dikke laag kruiend ijs in veiligheid te brengen. Vandaar werden ze één voor één aan boord van een helikopter gehesen en naar de op de oever gereedstaande ambulances gevlogen. De jongens liggen inmiddels in het St. Jansziekenhuis in Hoorn van hun waagstukje te bekomen. Met hun avontuur hebben ze de rijkspolitie Grootebroek* de rijkspolitie te water, de plaatselijke brandweer en de marineluchtvaartdienst op de been gebracht. Per 1 april voor koopwoningen DEN HAAG (GPD) - De nieuwe premieregeling voor koopwoningen wordt alleen gewijzigd wanneer blijkt dat de belangstelling voor premiekoopwonin gen terugloopt als gevolg van de nieuwe richtlijnen. Staatssecretaris Brokx liet dit gisteren doorscheme ren in een gesprek met de volkshuisvestingsspecia- listen uit de Tweede Ka mer. Met name de PvdA had op wijzigingen van de premieregeling aange drongen. De nieuwe premieregeling voor koopwoningen, waarbij het in komen aan de premie wordt ge koppeld, gaat waarschijnlijk per 1 april in. Vanaf die daturri wordt de premie op een koopwoning voor mensen met een inkomen ADVERTENTIE Ml'l' 3-ploegendienst (week-ends vrij) in de bottelarij: VIT1 üv&AlAfl vanaf 23 jaar f 2304,- bruto per maand 8% WIliTtrïkf TTkTa vakantietoeslag en een winstdeling. Ba JOwil\XA£^£liiyjFlS0 Vraag nü inlichtingen, tel. 071-814265 •1 PSP Burgemeester Smeetsweg 1, X na»™ Zoeterwoude. tot f26.000 per jaar verhoogd. In komens van f28.000 en meer gaan er echter op achteruit. De PvdA vreest dat de laagste in komensgroepen niet van de extra premie kunnen profiteren. Bij een inkomen van f20.000 wordt de rijkspremie voor het eerste jaarverhoogd van f 6160 totf 8400 maar volgens de socialisten kun nen weinig mensen met zo'n laag salaris de financiële gevolgen van de aankoop van een huis aan. üp verzoek van alle grote fracties zal Brokx nog bezien of hy een bepaling in de premieregeling opneemt waardoor het ónmoge lijk wordt te speculeren met wo ningen waar het Rijk premie voor heeft betaald. Het zogenaamde anti-speculatiebeding heeft Brokx namelijk bij die verkoop van premiekoopwoningen laten vervallen. De VVD voelt er voor de premie terug te laten betalen wanneer het huis wordt ver kocht. Het CDA en de VVD hebben Brokx gisteren meegedeeld in te stem men met het uitgangspunt van de nieuwe premieregeling: de kop peling van de premie aan het in komen. üp verzoek van beide fracties komt de staatssecretaris aan het eind van het jaar met een verslag waaruit moet blijken hoe de nieuwe regeling in de praktijk werkt. Het tehuis van Bronbeek vol doet volgens de bewindsman niet aan de eisen van de tijd. Uit een onderzoek is geble ken dat 12 miljoen nodig zou zijn voor noodzakelijk onder houd en het treffen van voor zieningen. Moderniseren om aan de normen van de wet op de bejaardenoorden te vol doen (door het scheppen van woonruimten) zouden nog eens 2 miljoen extra vergen. "De capaciteit van het huis zou dan echter worden terug gebracht tot 29 bewoners terwi jl het bovendien dan nog niet geschikt zou zijn voor huisvesting van echtparen", laat Van Lent weten. ■m.;* V- A ft/i Zelfs na die werkzaamheden waarvoor dus samen 14 mil joen op tafel moet komen, zou het tehuis nog niet voldoen aan de moderne eisen van brandbeveiliging. Zo is de vluchtweg via de gangen van het hoofdgebouw in geval van brand veel te lang als gevolg van de ligging van het trap penhuis. Andere mogelijkhe den, waarbij onder meer ge dacht is aan instandhouding van het museum, al dan niet met uitbreiding van de expo sitieruimte, zouden tot one venredig hogere financiële gevolgen leiden. „Bedacht moet worden", aldus de be windsman, „dat het hier gaat om restauratie en onderhoud van een oud gebouwencom plex waarvan een fundering ontbreekt". In zijn brief wijst Van Lent er verder op dat ondanks alle pogingen meer gasten in Bronbeek te krijgen het aan tal steeds meer terugliep. De vermindering van het inwo nertal is naar Van Lent mee deelt te wijten aan beperkte en verouderde accommoda tie. Bronbeek is ook niet ge schikt en zonder ingrijpende verbouwingen ook niet ge schikt te maken, voor huis vesting van echtparen. Bo vendien vervult het tehuis allang niet meer de rol van toevluchtsoord voor oud-mi litairen die slecht bij kas zit ten. Pensionprijzen van mo derne bejaardenoorden zijn door de algemene bijstands wet voor niemand een be lemmering méér. De staatssecretaris is het on eens met de gedachte dat de dalende belangstelling ver oorzaakt werd door geringe bekendheid. Ook kan ver minderende belangstelling niet worden toegeschreven aan vrees voor eventuele op heffing. Allang voordat de Algemene Rekenkamer zich in 1976 uitsprak voor sluiting was er een sterke daling waar te nemen. Pas sinds septem ber vorig jaar laat de com mandant van Bronbeek aan kandidaten voor opname we ten dat ze met sluiting van het tehuis rekening moeten hou den. Van Lent erkent dat de huidige bewoners, voor het meren deel gewend aan koloniale entourage en weinig moderne accommodatie, zich in Bron beek relatief gelukkig weten. In de afgelopen jaren verlie ten echter nogal wat bewo ners vrijwillig het tehuis om dat ze de voorkeur gaven zich elders te vestigen. Verschei dene activiteiten in het tehuis moesten worden gestaakt wegens gebrek aan belang stelling, zoals filmvoorstel lingen, de jaarlijkse boot tocht, het organiseren van ge- zelligheidsspelen en zelfs de kantine die wegens gebrek aan bezoekers 's avonds ge sloten werd. „Het ligt in de lijn van de verwachting dat het leefklimaat zich verder in negatieve zin ontwikkelt. Met alle gevolgen van dien voor de bewoners", schrijft de be windsman.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7