Miro in Leiden is uitgesloten Groenoord: "En nu wij Alle raadsfracties tegen Actief in Vergeten wijk wil verbeteren Ernstige virusziekte bij huisdieren door inferieur kopvlees De FordTaunusis onbetwist leider in z'n klasse en toch uit voorraad leverbaar. JONGETJE (2) VERDRONKEN VRIJDAG 9 MAART 1979 LEIDEN - De vestiging van een Miro (zelfbedienings warenhuis) van Albert Heyn) is definitief van de baan. B en W van Leiden zullen Albert Heyn bin nenkort een brief schrij ven waarin staat dat er in of buiten Leiden geen plaats is voor een dergelij ke winkel. Alle fracties in de Leidse gemeen teraad zullen het college hierin steunen. Dit bleek gisteravond tijdens een gecombineerde ver gadering van de raadscommis sies voor economische aangele genheden en ruimtelijke orde ning. Belangrijkste overweging om de vestiging van een Miro af te wij zen was voor de meeste raadsle den dat een dergelijk warenhuis alleen maar nadelen zou geven voor de overige winkels, in Lei den maar ook zeker voor de win kels in de Leidse regio. Eind 1977 maakte een beslissing van de Leidse gemeenteraad een Miro-vestiging in het Morskwar- tier in de buurt van Holiday Inn al onmogelijk. Daarna is nog onder zocht wat de gevolgen zouden zijn wanneer de Miro in de Leidse binnenstad aan de Langegracht, zou komen. Volgens dat onder zoek dat is uitgevoerd door het Centraal Instituut voor het Mid den en Kleinbedrijf (CIMK) zou een Miro aan de Langegracht mogelijkhedên hebben wanneer aan een paar voorwaarden wordt voldaan. De bereikbaarheid van de binnenstad en de parkeermo- gelijkheden zouden noeten wor den verbeterd en de winkelvoor zieningen in de binnenstad en in Leiden Noord beperkt. Onaanvaardbaar Voor alle raadsleden was dit on aanvaardbaar zo bleek gisteren tijdens de commissievergade ring. Men was dan ook unaniem van mening dat B en W maar zo snel mogelijk een brief moesten schrijven aan Albert Heyn om mee te delen dat Leiden de vesti ging van een Miro niet zal toe staan. Het CDA-raadslid Bleijie merkte op dat Leiden nu niet helemaal moet afzien van de vestiging van elk warenhuis. Volgens hem moet de gemeente overwegen een ander warenhuis aan te trek ken omdat Leiden op het gebied van warenhuizen onderbedeeld is. "Geen Miro met scherpe prij zen maar een warenhuis die de kwaliteit van het winkelbestand verbetert" zei Bleijie. Hij kon- vrije Lammetjestocht De studen ten roeiveren iging Asopos/De Vliet organiseert morgen de traditionele lam metjestocht. De tocht, die in de vorm van een puzzeltocht zal worden verroeid. voert door het polderlandschap. Onder weg kan in een dorpscafé iets worden gebruikt. Om een uur 's middags .vertrekken de roeiers vanaf hel clubhuis aan de DwarsweteringVoor de tocht kan men zich tot ui terlijk vanavomd aanmelden bij M. Blok, tel. 144160. Toonkunstkoor Het Leids Toonkunstkoor is op het ogenblik druk bezig met het instuderen van nieuw re pertoire. Dat gebeurt elke dinsdagavond van 8 tot 10 uur in de consistorie van de Pieterskerk. Onder meer wordt een concert met het Ge westelijk Orkest voorbereid en ook wil men de repetities hervatten van de "Hohe Mes- se" van JS. Bach. Het koor heeft echter versterking no dig. Vooral het tekort aan te noren en bassen baart zorgen. Belangstellenden kunnen tij dens de repetities vrijblijvend komen luisteren of zich aan melden bij mevr. G. Blom- Harteveld, Zoeterwoudseweg 15, tel. 071-766626. Spiritisme Het Leids Spiritistisch Genoot schap houdt maandag 12 maart een bijeenkomst in het zaaltje aan de Middelweg 28. Onderwerp is de psychome trie. Medium is mevrouw Nieuwenhuis uit Haarlem. Lampival Tijdens het Lampival. dat zoals eerder gemeld zondag in het Leidse Volkshuis zal worden gehouden .treedt rond vijf uur de Nederlandse boogie-woog ie-painist Andre Volkering digde aan dat hij een warenhuis met parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat zeker niet bij voorbaat zou afwijzen. Ranner (PvdA) vond dat nog hele maal niet bewezen is dat Leiden door het gebrek aan warenhuizen minder aantrekkelijk is voor het winkelend publiek. Hij wees er op dat juist de warenhuizen nu ook weer kleinschaliger gaan werken. Parkeerplaatsen Opnieuw laaide gisteren de discus sie op over de bereikbaarheid van de binnenstad en het aantal par keerplaatsen. Ranner vond de aanbevelingen van het CIMK voor het winkelbestand zoals die zijn neergelegd in het Distributie Planologisch Onderzoek, be perkt en nogal algemeen. "Het komt erop neer dat wanneer Lei den meer toegankelijk wordt gemaakt en er meer parkeervoor zieningen komen, alles weer goed komt. Maar architectonisch en stedebouwkundig ligt het heel anders. Ontsluiten en meer par keerplaatsen kunnen we juist niet realiseren" aldus Ranner. Bleijie bracht daar tegenin dat het enige instrument van de gemeen te .om de vervlakking van het winkelapparaat tegen te gaan, het ontsluiten van de binnenstad is. Het Leidse dierenartse nechtpaar Vestjens: "Wij wil len de huisdiereigenaren al leen maar voor deze afgrijse lijke ziekte waarschuwen." ■k De wijkGroenoord telt nogal wat woningen die in slechte staat verke ren. Bijvoorbeeld deze aan de Haarlen LEIDEN - "En nu Groenoord", Dat is het motto van het buurtcomité en van de gemeente die nu samen een plan gaan maken voor de verbetering van de buurt. Groenoord is een wat vergeten wijkje in Leiden-noord langs de Haarlemmertrekvaart. Na Noor derkwartier, De Kooi, Maredorp, Pancras-oost en De Camp is nu Groenoord aan de beurt om op geknapt te worden. Er is een projectgroep samengesteld, be staande uit ambtenaren en vijf buurtbewoners, die plannen gaan opstellen om de wijk te ver beteren en beter leefbaar te ma ken. Er wordt ondermeer ge dacht aan het opknappen van de huizen, het verbeteren of ver nieuwen van straten, het aanleg gen van meer groen en de aanpak op. Verder brengt Warner van Es een programma van eigen composities met hulp van on der andere Paul Koek. Fred en Bert en een tweetal zange ressen. Hel Lampival begint om twee uur 's middags en duurt tol middernacht. Fryslan Het gezelschap Fryslanvoor Leiden en omstreken houdt morgenavond een bijeen komst in de aula van de Be drijf stechnische School aan de VondellaanEen groep ac teurs en actrices van het Frie se gezelschap "Gysbert Ja- picx" uil Haarlem zal een to neelstuk opvoeren getiteld "In Sobber". De toegangsprijs voor niet-leden bedraagt vijf gulden. Aanvang 8 uur. Volksdansinstuif Morgen wordt in het Leids Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat 66 weer de maandelijk se volksdansinstuif gehouden. Het programma omvat een keur van nationale en inter nationale dansen uit onder andere de Balkan. Israël, Griekenland en Amerika. In de pauze zal een demonslra- tiegroep enige dansen uil on der andere Rusland brengen. De instuif staat onder leiding van Yvonne Knynenburg en de toegangsprijs bedraagt f 2.50 Aanvang 20 uur. Leger des Heils Het Leger des Heils houdt dezer dagen de jaarlijkse collecte. Morgen wordt de collectepe riode afgesloten. Strandloop De Zijl-LGB organiseert zondag 11 maart de jaarlijkse voor jaar sstrandloop aan de Layi- gevelderslag in Noordwijker- hout. Er kan gelopen worden over de volgende afstanden 4, 8 en 12 kilometer. De kosten bedragen drie gulden per deelnemer en 2.50 voor de jeugd lot en met 14 jaar. De start is om twaalf uur precies. Vanaf half elf kan ingeschre ven worden in hotel "Oase". Deelnemers krijgen na afloop een medaille. van de verkeersproblemen in de buurt. Zoals bekend komt Groenoord mogelijk dit jaar in aanmerking voor geld uit de stadsvernieu wingspot van het rijk. De ge meente wil in de loop van dit jaar plannen bij het rijk indienen om Groenoord als stadvernieu- wingsgebied te laten aanwijzen. Wil het verbeteringsplan voor het eind van dit jaar door de minister zijn goedgekeurd dan moet dat plan gauw op tafel komen. "Als dat snel gebeurt dan is de kans het grootst dat de minister met geld op tafel komt", aldus de heer Lek, van de gemeente, gister avond op een bewonersvergade ring. De projectgroep heeft tot mei de tijd voor het opstellen van een verbeteringsplan. De gemeente heeft al een globaal onderzoek gedaan naar de kwaliteit van alle huizen in de buurt. Buurtbewo ners vonden gisteravond dat dat is gebeurd over de hoofden van de mensen heen. Het buurtcomi té vindt dat er veel oude huizen zijn die moeten worden opge knapt maar dat vooral moet wor den geluisterd naar de wensen van de buurtbewoners. De heer Lek zegde toe dat in de volgende D^ gemeente overweegt vergadering van de projectgroep de kwaliteit van de huizen, en het overzicht dat de gemeente daar van heeft gemaakt, besproken zal worden. Eén van de grootste knelpunten in de wijk is het voormalige be drijfspand van de Olga.De firma Teekens heeft ooit dit complex gekocht om er een vleesfabriek te vestigen. Na acties uit de buurt heeft men dit plan laten varen en zijn er plannen gemaakt voor de bouw van 51 appartementen. Ook dit plan is volgens de gemeente van de baan. Om woningbouw in de sociale sec tor mogelijk te maken heeft de gemeente het fabriekcomplex met 80% rijkssubsidie overge nomen van de firma Teekens en vervolgens weer in erfpacht uit gegeven aan Teekens Pensioen fonds. Het pensioenfonds zal trachten zo snel mogelijk plan nen te verwezenlijken die vol doen aan de wensen van de ge meente. Waarschijnlijk zullen er nu woningen in de premie-huur sector worden gebouwd. het ter- de persluchtcentrale aan de Pasteurstraat en om de scha penwei achter het slachthuis bij de plannen te betrekken. Beide terreinen grenzen aan het Olga- complex. Met de Perslucht cen trale B.V. is in principe overeen stemming bereikt over de aan koop van het bedrijf door de ge meente en over een verplaatsing van het bedrijf naar elders. Ook het complex van de voormalige wasserij Giezeman aan de Haar lemmerweg is door de gemeente aangekocht. Er zal nog met de buurt worden overlegd wat er met dit terrein zal gebeuren. Het buurtcomité wil verder dat de verkeersproblemen in de wijk worden aangepakt. In de smalle straten worden veel auto's op de stoepen geparkeerd. Ook zou er veel sluipverkeer zijn in de wijk. De buurt wil dat er een verkeers plan wordt opgesteld om het sluipverkeer te weren. Verder vraagt men om een aantal drem- ng bereikt over de aankoop pels in de wijk aan te leggen zodat het verkeer veiliger wordt voor spelende kinderen. Vorige week zijn er in Leiden twee honden gestorven aan de ziekte van Aujeszky, in de volksmond ook wel pseudo- rabiës pscudo-hondsdolheid) of de jeukpest genaamd. Een ziekte met verschrikkelijke symptonen die. voor kleinere huisdieren zoals honden en katten maar ook voor koeien dodelijk is. De ziekte is niet besmettelijk voor mensen. Het Leidse die- renarisenechtpaar Vestjens heeft vorige week de twee aan de ziekte van Aujeszky lij dende honden behandeld en zijn daar eigenlijk nu nog van onder de indruk. Me vrouw Vestjens: Afgrijselijk Dit zal me m'n hele leven bijblijven. Ik ben niet zo snel van iets onder de indruk maar deze gevallen waren zo in en in zielig, het heeft echt diepe indruk op me ge maakt". Over de symptonen van de ziek te zegt mevrouw Vestjens: "De periode die ligt tussen besmet ting en openbaring van de ziekte is heel kort. Twee tot hooguit vier dagen. Besmette honden worden eerst heel on rustig. lopen voortdurend heen en weer en beginnen te piepen. Na een paar uur doen zich. de eerste verlammings verschijnselen voor, vooral aan de kop, en daarna krij gen ze hevige jeuk. Als een waanzinnig gaan ze dan zichzelf zitten krabben en bij ten en dat gaat ontzettend fa natiek, ze vreten zich werke lijk tot op het bot kaal. In dit stadium zijn de dieren ook to taal niet aanspreekbaar maar het is niet zo dat ze net als bij echte hondsdolheid agressief worden en gevaar lijk voor hun omgeving. Ze zijn alleen maar voortdurend bezig met zichzelf te vermin ken. Binnen 12 tot 48 uur ra ken besmette dieren uiteinde lijk in een coma en sterven". De ziekte van Aujeszky, een vi rusziekte, wordt bij kleine huisdieren veroorzaakt door het eten van besmette varken- ADVERTENTIE Kom daarom nu naar Ford Rijnland en zie hoe degelijk, ruim, luxueus, zuinig én veilig de Ford Taunus is. Bovendien zult u met de inruilprijs voor uw huidige auto meer dan tevreden zijn. svleesstrotjes die soms in kop vlees van een zeer inferieure kwaliteit zijn verwerkt. Kop vlees behoort namelijk offi cieel rundvlees te zijn dat niet geschikt is voor menselijke consumptie maar dat is lang niet altijd het geval. Mevrouw Vestjens: "Als het al tijd rundvlees zou zijn dan was er helemaal niets aan de hand. Vaak zitten er varkens- strotjes door het vlees ge maald en dat is de oorzaak van alle ellende. De ziekte van Aujeszky komt namelijk oor spronkelijk bij varkens voor. Voor die beesten, met uitzon dering van biggetjes en de zwakkere exemplaren, is deze ziekte niet dodelijk. De virusdeeltjes hopen zich op in de amandelen en komen in sommige gevallen op deze manier in het honden- en kat tenvoer terecht". Wat kan er nu worden gedaan om besmetting van huisdieren te voorkomen? "Het is niet zo dat wij de mensen willen af raden om kopvlees voor hun honden en katten te kopen want in de meeste gevallen is er niets aan de hand. Maar daar mag je natuurlijk nooit vanuit gaan". "Wij willen de mensen daarom aanraden om het vlees te ko ken. Wanneer je het vlees echt goed laat doorkoken dan ver nietig je alle besmettelijke stoffen en je hoeft niet bang te zijn datje dan de vitaminen uit het vlees kookt want die zitten er toch nauwelijks in", aldus mevrouw Vestjens. De ziekte van Aujeszky, in ons land nog niet zo lang bekend, open baarde zich voor het eerst in de Gelderse Vallei, een ge bied waar veel varkens wor den gehouden. Doordat die deze besmettelijke ziekte bij zich dragen en niet sterven breidt de jeukpest zich lang zaam over ons hele land uit. De dierenartsen en de Maat schappij voor Dierengenees- kunde volgen deze ontwikke lingen met argusogen. Het liefst zouden zij zien dal er een wet op het verhandelen van varkens tot stand komt. Maar dat kan nog wel eventjes du- De heer Vestjens: "Wij willen dat de varkensstrotjes als des- tructiemateriaal worden be schouwd dus worden vernie tigd zodat ze niet in de handel kunnen komen. Malefide per sonen mengen ze nu door het rundvlees zodat ze de prijs aanzienlijk kunnen drukken. Ik hoorde laatst van een gros sier dat kopvlees in de winkel vaak goedkoper is dan de prijs die hij er bij de handela ren voor krijgt. Dat is toch wel een hele verdachte zaak. Maar nogmaals, wij willen niet de handelaren een loer draaien. Het is enkel en alleen onze be doeling de huisdiereigenaren voor deze verschrikkelijke ziekte te waarschuwen". LEIDEN - De 2-jarige Gijsbert P. Blokhuis is gisteren verdronken in het water langs de Bessen- wier in de Merenwijk. Het jon getje werd rond kwart voor een aangetroffen door een voorbij ganger, de heer W.A.C. Spoor makers. Hij haalde het kind uit het water, terwijl twee andere passanten, onder wie de aan het Academisch Ziekenhuis ver bonden arts T.H. Dijkstra, direct mond-op-mond beademing toe pasten. Door een politieauto zijn arts en drenkeling met spoed naar het AZL overgebracht waar het jongetje rond midder nacht overleed.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3