EO-gemeenschap ware oecumene Garantie tot 1992 r emmaüBEB Restauratie Hooglandse kerk nu bijna voltooid fi Meubelfabriek Oisterwijk Ds. Glashouwer: Gericht op toekomst VRIJDAG 9 MAART 1979 EO-voorzitter W. Glashou wer (65) meent stellig dat er vandaag geen Evangeli sche Omroep zou zijn als de NCRV in de jaren zestig anders op de "tijdgeest" had gereageerd. Maar de christelijke omroep ging volgzaam met de tijd mee en wierp, volgens de EO- dominee, geen dam op te gen de voortgaande wet teloosheid en verwereld lijking. De latere EO-oprichters hebben twee jaar lang geprobeerd de NCRV van koers te doen veran deren. Toen al hun pogingen schipbreuk leden werd hun eigen omroep, nu tien jaar geleden, een feit. Wat de EO-mensen vooral dwars zat was dat de NCRV in die jaren het geestelijke lied boycotte en het evangelie van vraagtekens ging voorzien. "De EO", zo ver klaarde voorzitter Glashouwer deze week tegenover een mede werker van het weekblad "Kerk nieuws", "heeft het geestelijke lied en het eerbiedige gebruik van het woord van God in de ether gebracht". Niet ten koste van Ds. Glashouwer, die in 1971 als her vormd predikant de actieve dienst verliet om zich geheel voor "zijn" omroep te kunnen inzet ten, wil de EO van nu onder geen beding vergelijken met de NCRV van vroeger, alsof de EO een co- pie daarvan zou zijn. "Wij zijn niet nostalgisch bezig en leven in déze tijd. Wij zien uit naar de toekomst en werken aan die toekomst. Onze omroep probeert te verklanken wat zich nu af speelt". Maar achter het schok kende wereldgebeuren en achter de schrikbarende ontwikkelin gen in ons eigen land ziet de energieke EO-voorzitter met zijn schare van medewerkers - 100 vaste en 120 losse - wel Christus komen. De EO - twaalf uur radio en twee en een half uur televisie per week - wenst zich niet van "de wereld" te isoleren. Deze omroep doet op zijn manier wel degelijk aan 'oe cumene', zo verzekert ds. Glas houwer, "maar", zegt hij er na drukkelijk bij, "niet ten koste van maar gegrond in de Waarheid". En dat is nu juist het grote onder scheid met andere omroepen. Recent voorbeeld: De abortus wetgeving. "Vrijwel alle omroe EO-VOORZITTER GLASHOUWER .moeite met begrip "kerk" pen staan daar heel of half ach ter", aldus Glashouwer. "Alleen de EO laat een duidelijk tegen overgesteld geluid horen". Het ledenbestand van de EO - nu 18.000- neemt nog steeds toe. Driehonderd nieuwe aanmeldin gen op één dag, bijvoorbeeld na een Muzikale-Fruitmand-uit- zending, is geen uitzondering. Glashouwer ziet ook daarin een stuk "ware oecumene". De EO-gemeenschap is een een heid, al ziet de voorzitter ook wel verschillende stromingen binnen zijn omroep, zoals een kerkelijk- dogmatische richting en een opwekkingsstroming. Maar die zijn als de vleugels van een vogel; beide zijn nodig om de goede koers te houden. Evenmin wil de voorzitter ontken nen dat er nog veel in de pro gramma's moet en kan verbéte ren. Maar mensen doen hun werk ook in zwakte. Zoveel franje Ds. Glashouwer heeft steeds meer moeite gekregen met het begrip "kerk". "Er is in de loop van de tijd zoveel franje bij gekomen. In de bijbel lezen wij niets over een landelijke kerk met synodes en zo. Hooguit over vrijwillige contacten, maar die liepen via mensen (aposte len) die vol waren van de Heilige Geest". Hij legt dan ook liever de nadruk op de plaatselijke ge meente dan op het instituut dat "kerk" heet. "Vrijwel elke kerk heeft stromin gen die met groepen in andere kerken overeenkomen. Nu moe ten wij niet gaan proberen de we dergeborenen eruit te halen, maar we kunnen hen wel met el kaar in verbinding brengen. De EO vervult daarbij een herken ningsfunctie. Zo merken we bin nen deze omroep en met mensen in het land een gemeenschap der heiligen". Het kerkelijke vraagstuk van de verdeeldheid zal, zo meent ds. Glashouwer, zijn oplossing niet vinden in een soort herverkave ling. Hij gelooft wel, als er érgens mogelijkheden liggen voor een eenheid overeenkomstig Johan nes 17 (Christus' hogepriesterlij ke gebed om eenheid) deze langs een weg tot stand komt zoals de EO voorstaat. Ook al zit men verschillende kerken. "Wij vinden onze eenheid niet een aantal gelijke dogma's, maar in het samen luisteren naar Chris tus". Geld beïnvloedde wel het tempo, maar niet de kwaliteit LEIDEN - Het was de bedoeling de Hooglandse kerk, na de al gehele restauratie van vele jaren, in mei van dit jaar offi cieel weer in gebruik te ne men Mede door de langdurige strenge winter lukt dat niet. Wel is het nog mogelijk dat in die maand het werk in het in terieur wordt afgerondmaar de directe omgeving van de kerk, zoals het voorplein met bestratingkomt zeker niet op tijd klaar. Daarom heeft de kerkvoogdij van de hervormde gemeente besloten de heropening, die gepaard zal gaan met enige plechtigheden en feestelijkhe den, naar september te ver schuiven. Orgel De restauratie van het deels uit de zestiende, deels uit de ze ventiende eeuw daterende or gel zal dan nog niet zijn vol tooid. De orgelfirma Ahrend in het Duitse Leer (bij Emb- den) is met het herstel van het oude pijpwerk begonnen. Als het bedrijf zich aan het over eengekomen werkschema houdt, zal de opbouw van het orgel in de kerk in augustus - september van dit jaar kun nen beginnen. De opbouw zelf duurt een klein jaar, zodat het orgel midden volgend jaar weer bespeelbaar wordt. De gerestaureerde orgelkas - fraai van vorm en kleur - hangt al aan de witte toren wand. De kerk is voorzien van moder ne vloerverwarming. Om in het zitgedeelte de tocht te we ren, wordt dit ter hoogte van het dwarsschip omheind, maar wel op een zodanige wijze dat dit de ruimtewer king in de kerk niet stoort. Het koor waarin ook een preek stoel staat, wordt ingericht voor kleinere diensten. De zondagse diensten van de wijkgemeente Pniël en de stu- dentenekklesia zijn al die tijd gewoon doorgegaan, zij het met de nodige verschuivin gen: van schip naar koor en weer terug. De eerste grote ge beurtenis van dit jaar is de uitvoering van de Mattheüs- passion door "Ex Animo" op 6 en 7 april. Daarmee wordt een traditie, die enkele tientallen jaren geleden in verband met de restauratie moest worden afgebroken, in ere hersteld. Organist Joop Brons zal zijn partij aan het kabinetorgel uitvoeren. Kwaliteit Al wordt er nog volop in de kerk gewerkt en is de inrichting nog maar voorlopig, toch. komt men bij het betreden van deze verheven, zeer lichte ruimte onmiddellijk onder de indruk van het grootse resul taat van de miljoenenrestau- tatie. Een vluchtige rondblik kan ech ter nooit de moeite vatten die nodig is geweest om dit mo nument van laat-gotische bouwkunst, tot in zijn fijnste details, weer gaaf en sterk te maken. De geldschieters, met name de rijksoverheid, waren niet al tijd even scheutig. Dat heeft wel het tempo van de restau ratie nadelig beïnvloed, maar zeker niet de kwaliteit. Die kwaliteit werd bepaald door een gelukkig samengaan van ambacht en techniek. Er zijn uiteindelijk geen kosten gespaard - meer dan tien mil joen gulden - om alles uit te voeren zoals het op papier was gedacht. Het doel was niet slechts zwakke plekken te herstellen maar het hele ge- Hartebrug. De eerste gezamen lijk actie van de stichting "Harte brug blijft", de stichting "Orgel fonds Hartebrugkerk" en het kerkbestuur van de Hartebrug- parochie ten bate van de restau ratie van deze rk kerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden heeft een voorlopig inschrij vingsbedrag van 102.160 opge leverd. Dit bedrag zal in driejaar binnenkomen als bijdrage in het restauratiefonds dat dient om 10 procent van de restauratiekosten te financieren. Het kerkelijke aandeel in de kosten wordt in to taal geschat op 360.000 In april- mei zullen de drie kerkelijke in stellingen nog een actie houden. Morgenavond om 7 uur verleent het jongerenkoor "De Menswor ding" (Leiderdorp) medewerking aan een mis in de rk kerk te Oud- Ade. In de dienst die zondagmor gen om 11 uur begint in de rk kerk aan de Herensingel te Lei den zal de zanggroep "Camè- leon" uit Koudekerk- Hazers- woude negro-spirituals zingen. De organisatie "Johan Maasbach Wereldzending" houdt dinsdag 13 maart om 8 uur in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg te Leiden een samenkomst waarin Doreen Irvine uit Enge land spreekt. Zij leidde, zoals zij zelf in een boek beschrijft een le ven van prostitutie, striptease, drank, drugs en hekserij en kwam door bekering tot Chris tus. De Nederlandse versie van haar boek verschijnt in maart. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Kamerik E.F. Vergunst Middelharnis, te Mid- delharnis W.Chr. Hovius Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Spa kenburg J. Geersing Hengelo (Ov.). Geref. Gemeenten: beroe pen te Haarlem A. Vergunst Veen Oud-Geref. Gemeenten: aange nomen naar Rijssen A. Kot IJs- selmuiden (Vrije Hervormde Gemeente). Emeritaat. Dr. B. Rietveld, gere formeerd predikant in Den Haag West, neemt zondag afscheid we gens emeritaat. Meermalen is dr. Rietveld lid van de algemene sy node van de Gereformeerde Ker ken geweest. Van de "Unie Stemadvies. Naar aanleiding van de verkiezingen op 18 maart in Rijnland-Palts hebben de bis schoppen van deze Westduitse deelstaat een verklaring uitgege ven. Daarin zeggen zij dat de christen bij het uitbrengen van zijn stem erop moet letten welke partij het best de fundamentele waarden, gegeven in de goddelij ke orde, beschermt. bouw, buiten en binnen, onder en boven, in zijn oorspronke lijke luister terug te brengen. Dat architect Piet van der Ster- re, door zijn plotselinge dood, het voltooide resultaat niet zal zien, stemt verdrietig. Maar het blijft zijn levenswerk. Gebruik Met de heropening van dit ge bouw neemt niet alleen de ei genaresse- de hervormde ge meente - maar de hele stad Leiden de verplichting op zich, er een "levendige", zo breed mogelijke bestemming aan te geven. Voor de kerk zelf zijn zulke weidse ruimten eigenlijk steeds meer een last geworden. En dat niet alleen financieel. Met haar positie en functie is ook de huisvesting van de kerk grondig veranderd. Ze weet niet zo goed raad meer met de ruimtelijke rijkdom van vroeger. Een reden temeer om zich met anderen op het gebruik daar van in deze tijd grondig te be zinnen. De Gr. ADVERTENTIE Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie iiSISllk- geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service Xfetri Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21