LEIDSCH DAGBLAD Cairo komt met tegen voorstellen BELANGRIJK Koningin zal voorlopig niet aftreden Klacht na dood schieten hond door de politie ledenvergadering Goedhart Bouwhuis voor SieMatic keukens Toenemend geweld jongeren in restaurants van V en D MIST Kamerlid weigert de bloedproef: boete 4000gulden ^rrfilTmaart MHet Motorhuis %*0)j ABVA afdeling Leiden TRENDKORTING 1979 VRIJDAG 9 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35802 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het restaurant van het V en D-filiaal in Leiden is de afgelopen weken op don derdagavond (koopavond) en zaterdagmiddag voor het publiek gesloten geweest. Oorzaak hiervan is dat een grote groep jongeren in toe nemende mate klanten en personeel in het restaurant lastig viel. In sommige ge vallen was er zelfs sprake van een ware terreur. De misdragingen van het jeug dige publiek beperkten zich niet alleen tot de Vroom en Dreesman-vestiging in Lei den maar ook in steden als Alkmaar, Den Helder en Haarlem zijn restaurants van dit concern om dezelfde reden gesloten. Ook uit het zuiden van het land zijn bij de raad van bestuur van V en D Nederland klachten over het toenemende jongeren- geweld binnengekomen. De heer H.J.M. de Mol, direc teur van V en D Leiden: "Dit probleem speelt al veel lan ger maar deze winter is het wel heel erg. Door het ge dwongen binnenzitten van wege het slechte Weer krijg je een stuk opgekropte agressie die ondermeer in restaurants wordt geuit. Het toenemende geweld onder de jongeren is trouwens een te ken des tijds". Morgen zal de directie van de Leidse V en D-vestiging de deuren van het restaurant weer gewoon laten openen. "Maar", zegt de heer De Mol, "Wél met geëigende maatre gelen om de klanten en het personeel in voldoende mate te beschermen". Wat die geëigende maatregelen pre cies inhouden wil directeur De Mol niet vertellen maar duidelijk is in elk geval dat het gaat om een uitbreiding van het bewakingsperso neel. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of210221. DEN HAAG (GPD) - Konin gin Juliana blijft de ko mende jaren aan als staatshoofd. De Rijks voorlichtingsdienst ont zenuwt met deze medede ling de steeds sterker wordende stroom geruch ten over een ophanden zijnde troonsafstand. Oranjeverenigingen, gemeenten en officiële kringen hielden er reke ning mee, dat de koningin nog dit jaar zou aftreden. Als mogelijke datum werd genoemd 6 septem ber, de dag waarop zij, nu 31 jaar geleden haar mnwicr koningin 'Geen zivarte krijgt mijn baan m CAÏRO, DAMASCUS (AP) - De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter is in - Cairo onmiddellijk gecon fronteerd met Egyptische tegenvoorstellen en krachtige pleidooi voor Palestijnse rechten. Een Amerikaanse functio naris verklaarde na afloop van het twee en een half uur durende beraad van president Carter met pre sident Sadat dat "het te vroeg is om te zeggen wat de resultaten zullen zijn'" De functionaris zei dat een aantal problemen nog uit de weg moe ten worden geruimd voordat een verdrag tussen Egypte en Israël kan worden ondertekend. Hij verduidelijkte zijn verklaring niet, maar algemeen wordt aan genomen dat deze problemen te vens het onderwerp vormen van de tegenvoorstellen die de Egyp tische premier Moestafa Chahl aan de Amerikaanse onderhan delaars heeft overhandigd. De Amerikaanse functionaris ver klaarde na afloop van de bespre kingen: "U kunt aannemen dat de Egyptenaren niet overgeluk kig zijn." Aangenomen werd dat de Verenig de Staten niet genodigd zijn om hun suggesties voor een com promis alsnog te wijzigen. De Iraëliers deden eveneens voor stellen in die richting en kregen een afwijzing (zie ook pagina 9). Wilhelmina opvolgde. Algemeen werd ook verwacht dat het staatshoofd op haar 70e verjaar dag, 30 april aanstaande, een aanwijzing zou geven over de overdracht van de Kroon. Naar de redenen waarom de konin gin voorlopig niet zal aftreden, kan slechts worden gegist. Vast staat wel dat zij ervan uitgaat dat de beslissing over het tijdstip van aftreden een onaantastbaar v6or- recht is van het staatshoofd. Bo vendien verkeert zij in een goede gezondheid en is zij nog vol ener gie voor het dagelijkse werk. In Den Haag houdt men er reke ning mee dat de koningin niet zal aftreden alvorens er een wettelij ke regeling is voor het lidmaat schap van het Koninklijk Huis. Problemen hierover ontstonden aan het begin van de jaren '70, toen tijdens het kabinet-Bies heuvel werd voorgesteld het aan tal troongerechtigden te beper ken. De koningin heeft zich, naar het schynt, voortdurend verzet tegen een onderscheiding in A- prinsen en B-prinsen. De B-cate- gorie zou niet automatisch in aanmerking kunnen komen voor de troon. Gedurende het kabinet-Den Uyl is de materie verder besproken. Het probleem lond de indeling van prinsen zou daarbij zijn opgelost, maar nog niet het vraagstuk van de ministeriële verantwoorde lijkheid voor de gedragingen van leden van het Koninklijk Huis. De verwachting is nu in politiek- Den Haag dat het kabinet-Van Agt de kwestie zal afhande len. Premier Van Agt maakte gisteren tijdens het Kamer debat over de kwestie-Luns een opmerking die veel kri tiek onder de parlementa riërs losmaakte. De premier zei namelijk dat al zou Luns onwaarheid hebben gespro ken dit toch geen consequen ties voor zijn positie als se cretaris-generaal van de NAVO hoeft te hebben. Niet alleen de oppositie reageer de fel, ook Van Agts partij genoot Lubbers, fractielei der van het CDA, was het in dit opzicht volstrekt oneens met de premier. PAGINA 7 Pointer-Sisters zijn weer he lemaal terug PAGINA 5 Spionne kende vele NAVO- geheimen PAGINA 9 Rudy Koopmans nu wel kampioen PAGINA 17 IMF ziet toekomst interna tionale economie somber PAGINA 27 BLOEMFONTEIN (AP) - Met zijn rug naar de camera laat deze blanke Zuidafrikaanse mijnwerker zijn protest zien: "Geen zwarte zal mijn baan krijgen". De staking van de blanke Zuidafrikaanse mijnwerkers die woensdag was begonnen ging vandaag voort. Ongeveer 60 procent van de in totaal 10.000 leden van de blanke mijnwer- kersbond is nog niet op het werk teruggekeerd. De onofficiële staking is begonnen uit protest tegen het feit dat de regering heeft besloten kleur lingen banen te geven, die tot nu toe voor blanken waren gereserveerd. AMSTERDAM (ANP) - Het PvdA- Tweede Kamerlid M. van D. is vanochtend door de politierech ter in Amsterdam veroordeeld tot 4.000,- boete en 9 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid omdat hij ge weigerd heeft een bloedproef te ondergaan. Van D., die overigens niet op de zit ting aanwezig was, werd op 27 ok tober om half twaalf 's nachts aangetroffen op het Amsterdam se Koningsplein, alwaar hij in een auto zonder verlichting de vrije trambaan bereed. Int. watersporttentoonstelling Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7.50 kinderen tot 14 jaar f 5.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM ral Veel wind Wisselend bewolkt met maartse buien. Krachtige, aan de kust eerst nog harde wind uit west tot zuidwest. Minimum temperaturen omstreeks 4 graden. Middagtemperaturen rond 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 MAART Zon op: 7.08 uur; onder: 18.34 uur Maan op: 15.16 uur; onder 5.31 uur Hoogwater te Katwijk om 1.34 en 13.52 uur, laagwater om 9.23 en 21.55 uur. (Van één onzer verslaggevers) NIEUW VENNEP-Het doodschie ten van een hond door de politie in Nieuw Vennep is voor de fa milie C. Scheepmaker aanleiding geweest om een klacht in te die nen bij de officier van justitie. Het echtpaar is erg ontstemd over de handelwijze van de politie. Twee bastaardhonden van de fa milie Scheepmaker ^waren het huis uitgelopen, terwyl mevrouw Scheepmaker de was ophing in de tuin. De honden waren naar een braakliggend terrein gelopen om daar wat te ravotten. De eige naar van dit stuk grond, boer Bulk, waarschuwde de politie. Toen het ook de politieagenten niet lukte de honden te vangen trok hoofdagent Van der Horst zijn pistool. De zesjarige bastaard Tanja werd gedood en haar drie jarige dochter Bonny werd le vensgevaarlijk gewond. Het schieten op de honden was vol gens de heer Scheepmaker "per se" niet nodig geweest. "Ze zyn met een koekje te vangen," zo vertelde de heer Scheepmaker emotioneel. Volgens een woordvoerder van de politie kwam de laatste maanden de ene na de andere melding bin nen over loslopende honden die andere dieren en mensen lastig vielen, waardoor uiteindelijk werd besloten schoten af te vuren op de honden. "Je kunt aan de beesten niet zien of het lieve hon den zijn," aldus de politie. De heer Scheepmaker echten "Je schiet niet zomaar twee honden neer. Wij zullen dit door de hoog ste instantie laten uitzoeken." Voor Ford, Simca, Volkswagen, Datsun, Toyota, Honda en Mazda rijders. Als u een verrassend hoog bod op uw inruilauto wilt hebben, kom dan morgen in ieder geval even langs bij uw Opel- dealer. Alle Opel-rijders kennen de hoge inruil- prijzen van Het Motorhuis al. Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313 Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-29203 Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. 01717-2559 Na een positief uitgevallen blaa- sproef werd hij meegevoerd naar het bureau Lijnbaansgraeht, waar hij echter weigerde zich te laten prikken. Volgens eigen zeggen vreesde hij door de in greep van zijn stokje te gaan. Zelf schatte hy zijn drankgebruik op acht pijpjes pils. De rechter vond dat hier niet van een „weigering op medische gronden" gesproken kon worden en dat verdachte bovendien door een rijverbod „ernstig in zijn be roepsactiviteiten zou worden belemmerd". Daarom liet hij het bij een voorwaardelijke ontzeg ging. Voorop staat dat de heer Luns zelf en n iemand anders dooreen paar tegenstrijdige verklaringen van zijn al of niet vermeende jeugd zonde toch nog een "affaire'' heeft gemaakt. Nogmaals en dik on derstreept: er waren er in die vroege jaren dertig velen, wier politieke brilleglazen beslagen raakten en die zich daarom tij delijk lot het fascisme bekenden. Daarover moet men zelfs een door zijn hoge functie kwetsbare amb tenaar niet lastig vallen. Als mr. Luns inderdaad op eigen initia tief lid van de NSB zou zijn ge weest en hij had dat spoorslags verklaard dan was, zeker in de context van die tijd gezien, de kous af geweest. De secretaris-generaal van de NA VO, geconfronteerd met de stuk ken van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, introdu ceerde echter eigener beweging de moeilijk plaatsbare variant van het "onbewuste" N$B-lidmaat- schap. Hij handhaafde tegelij kertijd een materiële ontkenning van datzelfde lidmaatschap. Op zo'n moment is de boot van de argwaan aan. CDA-leider Lub bers repte gisteren bij het kamer debat er terecht van dat er "mist" was blijven hangen rond Lmis' verklaringen. Het is de vraag of de regering de heer Luns een grote dienst bewijst door geen nader onderzoek in de affaire te willen. Als Luns' uit spraken juist zijn,zou hij van een dergelijk onderzoek niets te vre zen hebben en zou de lucht snel geklaard zijn. Zouden ze onjuist zijn dan nog zou de rekening de finitief kunnen worden afgeslo ten. Weliswaar zou men dan kun nen zeggen dat Luns niet de waarheid had gesproken, maar daartegenover zou er begrip voor zijn dat hij wellicht in lichte pa niek geraakt onder het publici- teitsbombardement even zou heb ben gewankeld. Bezwaar van de situatie nu is dat anderen ongetwijfeld gretig in het eventueel bewolkte verleden van de secretaris-generaal zullen blijven penetreren. Niet zozeer uit verontwaardiging over 's mans jeugdzonde, maar meer als bin nenkomer om de onttakeling van de NAVO weer eens wat nieuwe impulsen te geven. Het zou wat al te simpel zijn te menen dat een anti-N AVO-lobby, nu dat rege ring sonderzoek niet komt, haar interesse vooreen kwetsbare Luns zou verliezen. Het is daarom be treurenswaardig dat de premier, door de oppositie behendig in het nauw gebracht, zich tot de uit spraak liet verleiden dat de posi tie van mr. Luns niet zou worden aangetast ook als ooit nog zou blijken dat hij gejokt had. De heer Lubbers haastte zich, te zeggen dat er natuurlijk "conse quenties" voor de heer Luns zou den zijn als hij in zijn verklarin gen en brieven onwaarheid zou hebben gesproken. Intussen steunde hij niet de motie-Den Uyl, die om zo'n onderzoek vroeg. Be grijpelijk.omdat dan de regering een ernstige nederlaag zou heb ben geleden. Uit een oogpunt van logica echter zou het consequent zijn geweest. Het kabinet echter had er verstan dig aan gedaan, zich voor de toe komst niet zo stevig aan de ket ting te leggen. Het siert mr. Van Agt als mens om een gaxantiebe- wijs voor een medemens af te ge ven, maar als politicus moet men tochnet als in de autohandel, met eventuele verborgen gebreken re kening houden. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. TX.01720 29100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur za. 10.00-16.00 uur. maandag 12 maart a.s. St. Antonius Clubhuis, Mare 43, Leiden, aanvang 20 uur KOM OOK! 4 weken (ang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1