Rudie Koopmans: Het ging als vanzelf Van der Wiel imponeert topschakers "Winnaar van Parijs-Nice is al bekend: dat wordt Knetemann' Borg favoriet in Rotterdam Traversaro 'Volkomen overbluft *>r> Rini van Bracht nu voornaamste belager Raymond Ceulemans "Dubbel" voor Nooren VRIJDAG 9 MAART 1979 LEEUWARDEN (ANP) - Het wordt de co-kampioenen van 1978 bij de Nederlandse schaakti- telwedstryd in Leeuwarden niet eenvoudig gemaakt. Al in de eer ste ronde verliet Jan Timman het strijdperk met een nul, gisteren was het de beurt aan Genna So- sonko. Evenals zijn collega grootmeester wist hij de strijd tot in tweede zitting te rekken, maar de met wit spelende Hans Böhm liet niet af en won op fraaie wijze. De koppositie is nog steeds in han den van Gert Ligterink, De Gro ningse meester won 's morgens in derde zitting van de Hagenaar Van Dop en maakte in de vierde ronde snel remise met Hartoch. Met een score van 4 lfo uit 4 heeft Ligterink een voorsprong van een half punt op een sterk veld van achtervolgers: Hans Böhm, Hans Ree en Jan TimmanN Deze won voor de derde achtereenvol gende maal, dit keer van Hofland. Zo er een dagprijs zou bestaan, zou deze ongetwijfeld zijn gegaan naar Nederlands jongste meester, de negentienjarige John van der Wiel. Twee uur later dan de ande ren begon hij en toch was hij bin nen de tijd klaar. Baljon, die twee uur uitstel had ge kregen, omdat hij zich niet lekker voelde, kreeg in de opening een stuk-offer voorgeschoteld op f7., het zwakste punt op het schaak bord. De (groot)meesterschare keek aanvankelijk nogal laat dunkend tegen de offerande aan, maar dat veranderde naarmate de partij vorderde.- Baljon moest het ene gat dekken met het andere en hoewel hij naar alle waarschijn lijkheid geen fout maakte, moest hij op de 37ste zet capituleren. Dat was 22 zetten na het offer. Als bij analyse alles correct blijkt, heeft Van der Wiel uitermate diep getaxeerd en gerekend. Zijn sco re van anderhalf uit vier steekt daarbij wat schril af. Maar nu reeds kan gezegd worden, dat hij een aanwinst is voor het Neder landse topschaken. Uitslagen Van der Weide - Van Dop Va-Va, Hartoch - Ligterink Va-Va, Ree - Langeweg Va-Va, Van der Wiel - Baljon 1-0, Van der Vliet - Donner Va-Va, Hofland - Timman 0-1, Böhm - Sosonko 1-0. Stand na 4 ronden: 1. Ligterink 3Va punt. 2. Ree, Timman en Böhm 3 pnt., 5. Sosonko, Baljon en Don ner 2 pnt, 8. Van der Wiel, Hofland, Lan geweg, Hartoch en van der Vliet 1 Va pnt. 13. Van der Weide en Van Dop 1 pnt. SPORT Gerrie Knetemann met lichte trui achterin links) wordt tijdens de ploe gentijdrit uit de wind gehouden door zijn collega's. AUXERRE (GPD) - Joop Zoete melk, Bernard Hinault, Dietrich Thurau en Hennie Kuiper kun nen hun koffers wel gaan inpak ken. Tenminste als ze nog de vage hoop hadden dat ze een serieuze gooi zouden kunnen doen naar de eindzege van Parijs-Nice. Na de 33 km lange ploegentijdrit die gisteren op het programma stond, is de kans dat iemand an ders dan Gerrie Knetemann de etappekoers op zijn naam Schrijft, vrijwel tot nul geredu ceerd. Doordat de tijdrit ook meetelde voor het individueel klassement, werd dat als een boek kaarten door elkaar ge schud. Zes troeven uit de ploeg van Peter Post bezetten nu de hoogste plaatsen. De grootste verliezers in de tijdrit van Joigny naar Auxerre waren Zoetemelk die met zijn ploeg tweede werd en Hinault. Eerder op de dag, in een korte rit over 97 km. in de massa-sprint gewonnen door de Fransman Bertin, was Thurau al uit de voorste linies verdwenen door een valpartij. En Kuiper had in de proloog, ge plaagd door een zware verkoud heid, al te veel tijd verloren. "Ik wist van tevoren al dat de kans op een eindzege voor mij kleiner was, omdat die ploegentijdrit in het programma was opgeno men", liet de geklopte Zoetemelk weten. "Nu die achterstand van 58 seconden zo groot is uitgepakt, kan ik het wel vergeten. De ploeg van Post is nu eenmaal in het voordeel in dit soort ritten. De meeste ploegen hebben een of twee renners die er iets boven uitsteken. Maar zij zijn enorm sterk in de breedte". Zoetemelk duikelde naar een ze vende plaats in de rangschikking achter Knetemann en zijn ploegmaats Raas, Lubberding, Van Vliet, de Zwitser Stefan Mut ter en Pronk. De Franse Neder lander hikt tegen een achterstand aan van 58 seconden. En zo lijkt de ploegentijdrit die in het pro gramma was opgenomen om meer spanning in de koers te brengen, precies het tegenover gestelde te hebben bewerkstel ligd. Want juist in de ploegentijdrit werd het bewijs van de kracht van de Post-ploeg geleverd. De enige lichte tegenvaller was Bert Oos terbosch, de neo-prof die als ama teur het wereldkampioenschap 100 km-tijdrit behaalde. Acht ki lometer voor het einde moest hij zijn ploegmaats laten gaan. Oos terbosch onderging het als een grote schande. Hij bleef door- knokken en volgde de ploeg op 150 meter achterstand. Dat Oosterbosch moest lossen en iets zakte in het algemeen klas sement (de tijd van de eerste drie renners bepaalde de uitslag van de ploegentijdrit, maar de indivi duele tijden werden doorbere kend in de persoonlijke rang schikking) werd hem dus alles behalve kwalijk genomen. Anders zal dat hebben gelegen bij Hennie Kuiper. De kopman van de Franse ploeg van Maurice de Muer moest in de laatste be klimming namelijk zijn knechten Gregor Braun, Jean Luc Van- denbroucke en Jacques Bossis voor laten gaan. Geen beste zaak voor een kopman die het ver trouwen van zijn ploeg nog Inoet winnen, maar die nog lang niet fit Hetzelfde gaat eigenlijk op voor Bernard Hinault. Zijn vertrek in Parijs-Nice was tot de laatste dag dubieus. Met een bronchitis had hij vorige week het trainings kamp verlaten. In de proloog het hij zich even zien, maar nu de rit langer was, bleek de vorm toch nog niet helemaal terug te zijn. Hinault wist het dan ook zeken "Parijs-Nice kan ik niet meer winnen, de winnaar staat al vast. Dat is Knetemann". AL< .GEMEEN KLASSEMENT 1. Knetemann (NED) 3 uur 33 minuten en 27 seconden., 2. Raas (NED) op 12 seconden., 3. Lubberding (NED) op 0.23., 4. Van Vliet (NED) op 0.28., 5. Mut ter (ZWI) op 0.48., 6. Pronk (NED) op 0.56., 7. Zoetemelk (NED) op 0.58., 8. Braun (WDL) op 1.18., 9. Gisiger (ZWI) op 1.19., 10. Willems (BEL) op 1.21., 12. Oosterbosch (NED) op 1.40., 13. Hinault (FRA) op 1.46. T>T> DÜREN - Rini van Bracht mag sinds gisteren totde voornaamste belager van Raymond Ceule mans worden gerekend. Op de derde dag van het Europees kampioenschap driebanden in Düren won de Waalwijker beide partijen, maar was vooral de uit stekende triomf op de gevaarlij ke Fransman-Vierat er éen om in te lijsten. Onverstoorbaar en op nieuw uiterst geconcentreerd toonde Van Bracht gisteravond laat de vorm helemaal te pakken te hebben. Voor zijn 60 caram boles gebruikte de Waalwijker slechts 39 beurten. Johann Scherz zag zijn algemeen moyenne dan ook overvleugeld door de ontketende Van Bracht, wiens zelfvertrouwen met de dag schijnt toe te nemen. Zelf had de Oostenrijker 55 beurten nodig gehad tegen de Zweed Noren, terwijl gisteravond Ceulemans de Deen Thogersen terugwees na 40 maal naar de tafel te zijn ge weest. Toch behoeft Ceulemans zich, ge zien het gebodene tot nu toe, weinig ongerust te maken over de goede afloop. Er lijkt niemand in staat de Belg van zijn 16de Euro ROTTERDAM (GPD) - Meer dan vijf seconden lang was het muisstil in het Sportpaleis Ahoy. De gong was immers gegaan voor de zevende ronde van het Europese titelge vecht Rudie Koopmans tegen Aldo Traversaro. Waarom stond die Italiaan dan niet op, zette hij zich niet in de bokshouding? Plots begrepen de 7000 mensen wat er werkelijk aan de hand was. De rechtse zwaaistoot annex uppercut van de Hollandse uitdager, die Traversaro in de zesde ronde tot acht tellen rust dwong, was te veel ge weest voor de Europese kampioen. Het linkerjukbeen stak bijkans door zijn vel, verder boksen, zo vond Traver saro zelf ook, was onverantwoordt. Nederland kent dan eindelijk weer een Europees titelhouder in de pugilistiek, maar hoeveel bloed, zweet en tranen heeft dat de Leeuwardenaar Rudie Koop mans niet gekost. Eerst was daar de heisa rond twee op het nipper tje afgelaste kampioenspartijen tegen de Brit Alan Minter. Een ontmoeting die ten slotte werd afgelast, omdat Koopmans van de middengewichtkiasse over wipte naar de halfzwaargewich- ten. Precies een jaar terug reikte de Nederlander niet verder dan een onbeslist tegen Traversaro, ofschoon menigeen anders dacht over de werkelijke krachtsver houdingen. Een revanche werd zorgvuldig voorbereid. Verschillende spon sors deinsden allerminst terug voor torenhoge kosten, waardoor een duur trainingskamp in het Rotterdamse Zuiderparkhotel mogelijk bleek. De optimale con centratie, de wereldvermaarde trainer Henry Davis, die uit Los Angelos werd weggeplukt, en een prima conditie vermochten de voorbereiding nochtans rim pelloos te doen verlopen. Daar was eerst een ordinaire dopingaf- faire die de lucht in werd geslin gerd, vervolgens de griep van Traversaro waardoor de partij twee weken werd verschoven en ten slotte de beslissing van de Europese Boksunie om de partij niet over 12 maar toch over 15 ronden te laten duren. ROTTERDAM - In het voor programma van het gevecht om de Europese titel tussen Koopmans en Traversaro werd gisteravond een aantal profpartijen gebokst. De uitslagen daarvan zijn: Middengewicht: Alex Blan- chard (Amst) wint van Rolf Gutekaust (Wdl) door opga ve in de derde ronde. Agama- li Yilderin (Turk) wint door interventie van de scheids rechter in de tweede ronde van Tiger Quaye (Ghana). Zwaarwelter: Bob Mays (Eng) wint van Stan van den Driesche (Amst) door knock out in derde ronde. Fighting Jim (Antillen) wint door knock out in de vierde ronde van Zip Castillo (Mexico). k De beslissende stoot van Rudie Koopmans: de wraak is genomen, de titel is binnen pese titel driebanden af te kun nen houden. Maar, de wonderen zijn de wereld nog niet uit, moet Rini van Bracht gisteren hebben gedacht toen hij zichzelf moed in praatte door de herinneringen aan het in 1971 ge houden WK driebanden in Gro ningen op te halen. Toen versloeg hij Ceulemans na een enerveren de partij en in Düren hoopt de ambitieuze Waalwijker hetzelfde huzarenstukje te volbrengen. "Ik ben hier om kampioen te wor den", gaf Van Bracht na de vijfde partij blijk van zijn zelfvertrou wen. Van zijn zwakke prestaties in de vierde en vijfde ronde, herstelde Dieter Müller zich gisteravond enigszins, door de wisselvallige Spanjaard Rico te verslaan met een gemiddelde van ruim één. Müller bezit nu het maximale aantal wedstrijdpunten, maar een algemeen moyenne dat nog altijd ver berieden de maat is. Stand (na zes ronden) aan de kop: m.p. h.s. gem. 1. Ceulemans 12 10 1.374 2. Van Bracht 12 9 1.034 3. Scherz 12 8 1.000 4. Müller 12 8 0.895 Opstoot Rudie Koopmans heeft voor die felbegeerde kampioensgordel heel hard en langdurig moeten knokken. Ook gisteravond. In te genstelling tot het gevecht van 1978 pakte de Fries aanvankelijk niet ronde na ronde. Weliswaar begon Koopmans voortreffelijk en maakte hij zijn opponent dui delijk, dat deze het lijf-aan-lijf- werk wel kon vergeten, omdat een priemende opstoot nu Ru- dies arsenaal verrijkt had, Tra versaro vocht verbeten terug. Koopmans: „Traversaro ging de zaak forceren, bewust het tempo verhogen, omdat hij zich niet ge rust voelde. Het was duidelijk, dat hij het deze keer niet wilde laten aankomen op een lange par tij. Ik was al zelfverzekerd aan dit karwei begonnen, maar deze ontwikkeling sterkte me nog veel meer. Hij ging zo hard tekeer, dat het voor mij een teken was dat hij zich bepaald niet op zijn gemak voelde. Heus, ik heb geen enkel probleem met hem gehad. Het ging allemaal vanzelf'. De Italiaanse titelhouder ging in derdaad in een razendsnel tempo zijn tegenstander te lijf. Met links kwam hij daardoor nog wel dik wijls door, maar door zijn oppor tunisme liet hij ruimte open in de buurt van zijn lichaam. Koop mans toonde aan dat zijn training met Davis niet voor niets is ge weest. „Davis", aldus Rudie, „is een van de beste trainers van de wereld. Ik boks nu toch al een tijdje, maar ik heb veel van hem opgestoken". In de zes gebokste ronden toverde Koopmans heel wat meer variatie uit zijn armen dan hij ooit deed. Opstoten en zwaaistoten naar het lichaam ver raadden een kiene gedachten- gang. Zegt Traversaro over Koopmans: „Hij bokste veel gevarieerder dan een jaar geleden. Het is een goede kampioen: slim en sterk". Wer kelijk succes had Rudies minder stugge stijl in de zesde ronde. Juist gedurende een fase, waarin de 30-jarige Italiaan zich sterk waande, sloeg Koopmans toe. Een rechtse, die het midden hield tussen een zwaai- en een opstoot, velde Traversaro onmiddellijk. Acht tellen rust kreeg hij van de Engelse arbiter Ronald Deakin, de gong leek Aldo te redden. „Verbluft" „Ik was volkomen verbluft door die klap", haalt Traversaroin zijn herinnering terug. „Ik ging neer, maar bleef wel bij mijn positie ven. Ik voelde echter een steken de pijn onder mijn linker oog. En toen ik tussen ronde zes en zeven naar mijn hoek ging, keek mijn manager Augostini al bezorgd. Hij onderzocht de wond en vond het niet langer meer verantwoord door te gaan. Ikzelf kan daar be grip voor opbrengen, de wond is te diep". Vandaar dat Aldo Traversaro op zijn kruk bleef zitten en Rudie Koopmans zich vanaf dat mo ment de nieuwe Europese kam pioen mocht noemen. Het nage noeg uitverkochte Ahoy bracht de 31-jarige Koopmans een staande ovatie. In zjjn 33ste en meest waardevolle partij bleef Neerlands enige internationale troef opnieuw staande. Slechts één onbeslist prijkt er op zijn re- cordlijst, gescoord tegen Aldo Traversaro. Binnen twaalf maan den heeft Rudie dat smetje uit gewist de wraak is genomen, de titel binnen. Eindelijk lijkt er geld binneq te stromen in de beurs van Rudie Koopmans. „En daarvoor", zegt hij, „boks ik toch". ROTTERDAM (GPD) - Björn Borg, Vitas Gerulaitis, John McEnroe en Ilie Nastase zullen de meest tot de verbeel ding sprekende deelnemers zijn op het wereldtennistoer nooi dat dit jaar van 2 tot en met 8 april in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy zal worden gehouden. Borg is de grote favoriet voor het evenement dat hij vorig jaar slechts gedeeltelijk kon afwerken. De drievoudige Wimbledon-kampioen liep toen in zijn partij tegen Louk Sanders een spierblessure op in zijn linker dijbeen en had bovendien last van een geïnfecteerde teen. Al met al reden genoeg voor de Zweedse Monegask om af te zien van zijn wed strijd in de kwartfinale tegen Nastase. j Onder meer als gevolg van het afhaken van Borg ging de winst in Rotter dam naar Jim Connors, die op het laatste moment kon worden gestrikt. Ditmaal wordt de kans dat „Jimbo" naar Nederland komt uiterst klein geacht. Wiel zullen daartoe nog pogingen in het werk worden gesteld. Tot de afwezigen ook behoort vooralsnog Louk Sanders, de Nederlandse kampioen kreeg te horen dat hij zich alleen voor het hoofdtoernooi kan plaatsen via het kwalificatietoernooi dat op 31 maart en 1 april wordt afgewerkt in Vlaardingen. Langs deze weg kunnen nog twee spelers toegevoegd worden aan het gezelschap van 29 man dat al zeker is van deelneming. Door Sanders vooralsnog buiten de deur te houden houdt de organisatie in ieder geval de mogelijkheid open om Connors binnen Zeker van deelneming aan het proftoernooi zijn tot nu toe: Borg. Gerulai tis, McEnroe, Nastase, Higueras, Ramirez, Clerc, Mottram, Kriek. Fle ming, Okker, Teacher, Duprie, Pinner, Gehring, Franulovic, Masters, Gene Mayer, Pattison, Joubert, Mitton, Vijay Amritr^j, Heinz Gun- thardt. Cox, üve Bengston. Schneider, Kronk, Vibak en Reiniger die het laatste Nederlandse satelliet-toernooi Tijdens Indoor Brabant DEN BOSCH (ANP) - Henk Noo- ren heeft het spoor weer te pak ken. De 24-jarige ruiter vestigde vorig jaar tijdens Indoor Brabant alle aandacht op zich door niet minder dan vijf onderdelen te winnen. De intieme entourage van de Bra banthallen in Den Bosch lijkt Nooren uitstekend te liggen. Gis teravond won hij tenminste met de schimmel Cat's Whiskers en met Funest de eerste twee onder delen van de dertiende Indoor Brabant. In de beide internatio nale springconcoursen tabel A zegevierde Nooren na barrage eerst voor Nelson Pessoa (Bra) en later klopte hij Harvey Smith (Eng). De Nederlander Jan Broek eindig de in het eerste onderdeel als vijfde. Peter Diks bezette in het tweede springparcours de ne gende plaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17