Aandacht voor buitenlandse vrouw in Leiden mededelingen gemeentebestuur 1 leiden 12t m 16 79 leiden Van die breuken word je doodziek Antiekbeurs in Stadsgehoorzaal VRIJDAG S) MAART 197!l LEIDEN - "Ik dacht dat een functie van de viering van de internationale vrou wendag was om met een gezamenlijk eisenpakket het vrouwenprotest naar buiten te brengen. Een protest gericht tegen die instanties die de discrimi nerende omstandigheden voor vrouwen in stand houden en zelfs vergroten. In dit jaar een protest te gen bijvoorbeeld Bestek '81". Een voorstel gisteravond tijdens de viering van de internationale vrouwendag in Leiden. Tot het uitbrengen van een eisenpakket kwam het niet, maar ook zonder dat was het in elk geval de ruim tweehonderd vrouwen die er wa ren duidelijk waarom het ging. Voor recht op werk voor vrouwen, voor een vrije abortus, en voor solidariteit met vrouwen overal ter wereld. En om het bij Leiden te houden: wat meer denken aan de buitenlandse vrouwen hier. Voor het eerst In Leiden was het voor het eerst dit jaar dat de vrouwenbeweging ge zamenlijk iets organiseerde. Gis terochtend koffie en video in Femke, het ontmoetingscentrum voor vrouwen aan de Haarlem merstraat en gisteravond een op tocht door de stad en een infor matie- en feestavond in zalencen trum Het Kabinet. Op het laatste moment dreigden er nog problemen te ontstaan, toen van de kant van 't Parlement, waar de avond gepland was, werd meegedèeld dat er geen muziek mocht worden gemaakt. In Het Kabinet mocht dat wel, en een groot aantal vrouwen heeft de weg daarheen kunnen vinden. Muziek werd ten gehore gebracht door het Leids vrouwenorkest en het vrouwenkoor De Sirenes. Daaraan voorafgaande voerde een aantal vrouwen waaronder buitenlandse, het woord. Umit Gengiz, een Turkse vrouw. "In Turkije wordt een vrouw ge zien als de dochter van haar va der, de vrouw van haar man, de moeder van haar kinderen. Als ze in Nederland komt is ze vaak ge dwongen om* te werken, want de overkomst van het gezin is duur, en haar man verdient hier meest al niet meer dan het minimum loon. Vaak moet ze haar kinderen in Turkije bij familie achterlaten, want wie vangt ze hier op als zij werkt? Het verlangen naar haar kinderen is dan erg groot, omdat ze de taal niet spreekt kan ze zich op haar werk niet verdedigen, als ze ziek is kan ze haar ziekte niet onder woorden brengen, en wordt vaak ontslagen terwijl ze ziek is. Ik wil geen medelijden wekken, maar deze problemen, de problemen van duizenden buitenlandse vrouwen in Neder land, moeten worden opgelost". Surinaamse Christine Day, een Surinaamse: "Veel vrouwen in Suriname moe ten werken uit pure noodzaak. Als er al een man, is zijn loon on- Internationale vrouwendag voldoende. Je wordt als vrouw niet beoordeeld naar wat je pres teert, maar naar je lichaamskwa liteiten en naar je bereidheid om met je baas naar bed te gaan. En wat moet je, zonder man en met vijf, zes kinderen? Voor hetzelfde werk verdien je minder dan een man, zwangerschapsverlof bete kent vaak zwangerschapsont slag. On ons protest tegen al die dingen te bundelen is er in '74 in Suriname de Organisatie van Su rinaamse Vrouwen opgericht". Een Chileense vrouw die twee jaar in Nederland woont vertelde dat ze hier heeft ontdekt dat de strijd voor de bevrijding van de vrouw een belangrijk onderdeel is in de strijd voor het socialisme. Die strijd wordt door de Chileense vrouwen hier vooral gericht op Chili zelf. "Oud vuil" Tenslotte werd er een verhaal voor gelezen van een Leidse vrouw die van haar veertiende tot haar ze senveertigste jaar bij Krantz Kinderen reageren op Leidse Toets: LEIDEN - De intelligentie-test, die vandaag op de meeste Leidse scholen in de zesde klas is afgenomen, betekende tevens het einde van Leidse Toets, die wordt afgenomen in verband met de overgang maar het vervolg onderwijs. Zoals beloofd komen we er hier op terug, met een aantal reacties van onderwijzers en kinde ren. Carima (13), leerlinge van de Prinses Marijkeschool (protestants- christelijk) in Groenoord: "Nee hoor, ik was niet zenuwachtig, en ik hoefde ook niet extra vroeg naar bed. Maar mijn zus had gezegd: als je de toets slecht maakt kun je niet naar een andere school, nou dat geloofde ik best. Volgend jaar wil ik graag naar de Louise de Coligny-school". Sally (14) van dezelfde school: "Er was een heel moeilijk vraag stukje bij over kegelbanen, dat klopte volgens mij niet helemaal. Nou toen heb ik maar wat opgeschreven. Ik weet eigenlijk niet precies voor wie we de toets moeten maken. Ik vind eigenlijk dat we elke middag vrij hadden moeten hebben, deze week". Marcel (12), ook Prinses Marijkeschool: "We hadden een hele moeilijke breuk, som 9, daar word je doodziek van. De vraag stukjes waren ook moeilijk. Nee hoor, ik was niet bang voor de toets. Ik wil later metselaar worden". Volgens schoolhoofd Overvliet van de Prinses Marijkeschool is het beslist niet waar dat kinderen te nerveus zijn bij de toets. "Je moet kinderen ook niet trainen voor de toets. Ik speel trouwens open kaart met de kinderen. De toets hoeft wat mij betreft niet te verdwijnen". Ook kinderen van de rooms-katholieke Alphons Ariënsschool (de Kooi) maken geen probleem van de Leidse Toets: "Het is een soort spelletje", vinden Robbie, Marco, Hans, Astrid, Cora, Irma en Petty. Ze bevestigen dat er ook een flinke groep kinderen is die zo'n toets rustig maakt en hem soms zelfs ziet als een soort sport. Schoolhoofd Pronk van de Koningin Julianaschool (protestants- christelijk) in de Waard vindt het trouwens heel normaal om leerlingen en ouders "voor te bereiden" op de Leidse Toets. Hij heeft meer dan één gesprek met de ouders, waarin hij de school keuze bespreekt. Voorafgaand aan de toets van deze week schreef hij (in februari) bovendien nog een brief aan de ouders: "Begin maart wordt de test gehouden. Controleert u daarom goed of uw kind het huiswerk goed leert. Dit is erg belangrijk". Desondanks hoeft er voor de Leidse Toets geen angst te zijn, vindt hij: "Dat ligt helemaal aan degene die voor de klas staat". Het multiple-choice (meerkeuze)-systeem ontwijkt de heer Pronk door de kinderen een blaadje op de antwoorden te laten leggen. Ze moeten de sommen eerst uitrekenen, en mogen dan pas vergelijken met de keuzemogelijkheden. De heer Pronk zegt verder: "Een maand voor de test wordt er weinig aan aard rijkskunde en geschiedenis gedaan, dat accepteren de kinde ren. Ook met sporttraining houden de jongens zich vóór de toets een beetje in, dat is logisch. Dat heb je in het dagelijks leven van dé volwassene immers ook?" De heer Breuker, hoofd van de katholieke St. Josephschool: "De kinderen zitten apart, ze zouden niet eens in groepjes willen zitten als ze de toets maken. Daaruit blijkt wel dat ze het toch wel iets bijzonders vinden". En zijn katholieke collega Van Kampen van de Alfons Ariëns school: "Kijk, met bordjes "stilte" in de gang zoals vroeger maak je de kinderen zenuwachtig. Ik vind bijvoorbeeld wel datje met trucjes bepaalde sommen uit de Leidse Toets sneller kunt oplos sen. En die trucjes heb ik de kinderen soms niet geleerd, omdat ik vind datje moet rekenen met inzicht - en dus niet met trucjes". heeft gewerkt, en daarna ontsla gen is. Ze schrijft: "Als oud vuil werden we aan de kant gedaan. Ik kwam bij het arbeidsbureau, maar daar hadden ze geen werk voor me want ik was onge schoold, ondanks mijn jarenlan ge ervaring. Ik heb met mijn vuist op tafel geslagen en gezegd: ik heb nooit kunnen kiezen en altijd moeten werken voor mijn brood. Ik ben bezig met omscholing nu, maar ik vraag me af: heeft het nog wel zin op mijn leeftijd? Ik zit nog steeds bij het NKV. maar heb het gevoel dat ik er buiten sta, want ze hebben allemaal wel iets ge studeerd. Daarom gaan wij op 26 maart een NKV-groep oprichten, alleen met vrouwen uit bedrij ven. Als ik in het bedrijf vroeg: waar kan ik mijn recht halen? Dan zeiden ze: jij hebt alleen maar plichten en als je je mond niet houdt, dan vlieg je eruit". LEIDEN - De Stadsgehoorzaal zal a.s. zondag plaats bieden aan 36 antiquairs, die ieder proberen een deel van hun collectie (o.m. meubels, klokken, poppen en schilderijen) aan de man te bren gen. Deze Leidse Antiekbeurs wordt gehouden onder auspiciën van de Alphense organisatie "Alpha An tiek", die dergelijke beurzen ook in Den Haag. Alphen en Seheve- ningen organiseert. Het is de be doeling dat de Leidse Antiek beurs een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Volgens orga nisator A. Hoppeneye is er in de Leidse regio zeker belangstelling genoeg van de kant van het publiek. "Alpha Antiek" ziet nauwlettend toe op de aanstaande zondag uit gestalde antiquiteiten, teneinde namaak zoveel mogelijk te kun nen weren. Volgens de organisa tie is er door de "wildgroei" onder antiekhandelaren bij het publiek een grote mate van argwaan ont staan. Om de kopers zoveel mo gelijk zekerheid te bieden geven de standhouders hen bij aankoop een garantie-certificaat. Ij De antiekbeurs is zondag geopend van tien tot vijf uur. De toegangs prijs is nog niet bekend, maar de ze zal rond de drie gulden schommelen. Commissie vergaderingen Commissie voor de beroepschriften. Maandag 12 maart a.s. in kamer 234 van het stadhuis. Agenda: 9.40 uur: uitspraak beroepszaak mevrouw Kooij- Barreveld. 9.50: uitspraak beroepszaak Th. H. van Veen. 10.30 uur: hoorzitting over het bezwaarschrift van J. H. Ente van Gils e.a. tegen besluit van het college inzake verkoop van stukje grond achter Bijenveld 2 aan de heer mr. M. Menken. Dinsdag 13 maart a.s. in kamer 234 van het stad huis. Agenda: 17.00 uur: tweede hoorzitting over het bezwaar schrift van de VOS-groep. Commissie voor Algemene en Bestuurlijke Aan gelegenheden. Maandag 12 maart a.s. om 20.30 uur in de B. en W.-kamer van het stadhuis. Agenda: - Brief gemeentebestuur Zierikzee inzake Vietnamese bootvluchtelingen. - Revisie gemeenteblad. - Herindeling stadhuis. Commissie van Advies voor de Politionele Aan gelegenheden. Maandag 12 maart a.s. om 21.00 uur (na ABA) in de B- en W.-kamer van het stadhuis. Agenda: - Wijkagenten. - Overlast van een hond. - Ontwikkeling van een centrale informatiedienst en bescherming van persoonsgegevens. - Experiment met crisisinterventie. - Onderzoek naar verwachtingen van de burgers t.a.v. aktiviteiten van de politie. - Betrekken van de pers bij acties van de politie. - Interne klachtenprocedure bij de politie. Commissie voor Volkshuisvesting en Milieu Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openba re Werken en Verkeer. Dinsdag 13 maart a.s. om 20.00 uur in de raad zaal van het stadhuis. Agenda: 1. Voorstel inzake programma van eisen voor de Stevenshof. 2. Gatennota volkshuisvesting (voortgezette behan deling). 3. Voorstel inzake richtlijnen en normen bij verkoop gemeentelijk woningbezit (m.u.v. woningwetwo ningen). 4. Besluit Burgemeester en Wethouders d.d. 13 fe bruari 1979 inzake de bouw van circa 50 woning wetwoningen op het na sloop van het v.m. Van Wijkcomplex vrijkomende terrein 5. Voorstel tot verkoop bedrijfsgedeelte Carolahoeve en uitgifte in erfpacht bijbehorende grond. Commissie voor Ruimtelijke Ordening. Openba re Werken en Verkeer. Donderdag 15 maart a.s. om 20.00 uur in de raad zaal van het stadhuis. Agenda: Gesprek met de Adviesraad voor de Binnenstad. Stand van zaken van het Reorganisatieproces in de sector Wonen. (Gemeenschappelijk met de Com missie voor Volkshuisvesting en Milieu). Plaatsing van automatische halve-overwegbomen op de Haagweg en de Morsweg. Vervanging van binnenstadsscholen voor open baar en bijzonder kleuter- en lager onderwijs. Al dan niet handhaving van opstallen aan de Oos terstraat (gebouwen Nederlands Drukkerijbedrijf). Wijziging van het raadsbesluit van 25 september 1978, I.S. 259, uitneming grond ten behoeve van de vuilverbrandingsinstallatie. Uitgifte in erfpacht van een perceel aan de Lange- gracht. Uitgifte in erfpacht van een perceel grond in de Waard aan Barthen b.v. Uitgifte van gronden gelegen langs de Kooilaan. Ruiling van gronden ten behoeve van het bouw plan op de hoek Pelikaanstraat/Oude Singel. Beschikbaar stellen van een krediet voor de uit voering van de restauratie en isolatie van de kap van het woonhuis van de Stadstimmerwerf. Bovenstaande vergaderingen zijn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behan delen agendapunten kan daarover in formatie vragen in het informatie-cen trum van het Buro Voorlichting in de hal van het-stadhuis. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. diversen Bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker De opgeroepenen voor het onderzoek naar baarmoe derhalskanker kunnen terecht in het gebouw van de L.O.M. School, Rijnsburgersingel nummer 55. Het uitstrijkteam is daar aanwezig op maandag mor gen de 12e maart van 8.30 tot 12.00 uur. Daarna verhuist men naar de G.G. en G.D. gebouw in de Roodenburgerstraat 1a. U kunt er terecht op: Woensdagochtend 14 maart van 8.30 tot 12.00 uur. Donderdagochtend 15 maart van 8.30 - 12.00 uur. Vrijdagochtend 16 maart van 8.30 - 12.00 uur. Maandagmorgen 19 maart is dan de laatste dag, ook weer van 8.30 - 12.00 uur. Afsluiting Volmolengracht en Trompstraat. Maandag 12 maart a.s. begint de herbestrating en herindeling van de Volmolengracht en de Tromp straat. In verband hiermee zullen beide straten gedurende de werkzaamheden zijn afgesloten voor doorgaand verkeer. Voor de Volmolengracht zal de afsluiting ongeveer 5 weken duren voor de Trompstraat ongeveer 7 weken. Het verkeer voor de Trompstraat zal worden omge leid via de Evertsenstraat. Afsluiting Verversbrug. In verband met de in slechte staat verkerende bo venbouw van de Ververbrug, is de brug op maandag 12 maart a.s. de gehele dag voor alle verkeer, ook voor voetgangers afgesloten. De dienst gemeente werken is tijdens genoemde dag bezig met de sloop van de bovenbouw. Het verkeer komend van de Herensingel en van de Haven moet er rekening mee houden, dat tussen 10.00 en 12.00 uur de Oude Herengracht niet bere den kan worden, omdat tussen eerder genoemde tijd een hijskraan het rijweg gedeelte blokkeert. Verder komen, daar waar nodig verkeer-omleidings- borden. Gedeelte Witte Singel afgesloten. Op 12 - 13 en 14 maart a.s. is het gedeelte van de Witte Singel ter hoogte van de Groenhovenstraat voor alle verkeer afgesloten. De afsluiting houdt verband met werkzaamheden van de Leidse Duinwatermaatschappij (L.D.M.), die een (oversteek) hoofdwaterleidingsbuis aan zullen gaan leggen ten behoeve van de toekomstige universiteits bebouwing. Op diverse uithoeken komen verkeersborden, die de tijdelijke omleidingsroute aan zullen geven. Boerhavelaari tijdelijk afgesloten. In de periode van dinsdag 13 tot en met woensdag 21 maart wordt de Boerhavelaan tussen de Rijnsbur- gerweg en de van Swietenstraat overdag van 8.00 tot 18.00 uur afgesloten voor doorgaand verkeer. Ook parkeren is daar dan niet mogelijk. De afsluiting houdt verband met het maken van film opnamen in de Boerhavelaan. Doorgaand verkeer zal d.m.v. de gebruikelijke ver keersborden worden omgeleid. Voor de bewoners en voor bestemmingsverkeer blijft dit gedeelte van de Boerhavelaan met enige beper kingen bereikbaar. Uitnodiging Na een ambtsperiode van ruim 46 jaar bij de gemeen te Leiden hoopt de heer G.J. Philipsen, Direkteur van de Sportstichting op 25 maart de pensioenge rechtigde leeftijd te bereiken. Voor collega's en relaties is er gelegenheid om per soonlijk afscheid van hem te kunnen nemen. Dat kan tijdens de receptie, die gehouden wordt op donderdag 15 maart a.s. van 15.30 tot 17.00 De receptie vindt plaats in het restaurant van het nieuwe zwembad aan de Boshuizerlaan (naast de Vijf Meihal). Voor degenen die hem uit de sportwereld ken nen, is er 's avonds vanaf 20.00 uur een recep tie in hetzelfde restaurant. Grofvuil- ophaaldienst Volgende week zijn aan de beurt: wijk 9 en 11 maandag wijk 10 en 12 woensdag wijk 13 en 15 donderdag wijk 14 en 16 vrijdag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11