ARABIEREN FURIEUS Gevechten In Vietnam duren voort Andreotti formateur Einde maken aan Westers vertoon IRA wilde raffinaderij in Belfast opblazen Amin leidt zelf oorlog tegen Tanzania Spionne kende geheimen DONDERDAG 8 MAART 1979 BELFAST (Reuter) - Het Ierse re publikeinse leger (IRA) was van plan een grote olieraffinaderij op te blazen, zo heeft de politie giste ren meegedeeld. De aanslag op de enige olieraffinaderij in Noord-Ierland. het "Sydenham complex" in Belfast, zou deze week worden gepleegd. Het plan van de IRA werd verijdeld door de ontdekking van de plaats waar de 42 bommen die bij de aanslag zouden worden gebruikt, waren verborgen. De bommen werden, vermoedelijk na een tip. gevonden in een barak op een vuilnisbelt in een Katho lieke enclave in een overwegend protestantse wijk van Belfast. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat een aanslag op de raffinaderij een enorme explosie veroorzaakt zou hebben en een groot aantal slachtoffers zou hebben veroorzaakt. De IRA lijkt in zijn strijd tegen de Engelse overheersing in Noord- Ierland zich te richten op indus triële doelen. In januari trachtte het Ierse republikeinse leger, zonder succes, een van de groot ste oliedepots van Engeland op het eiland Canvey op te blazen. Voor een aanslag op een oliede pot in Londen in januari, stelde de IRA zich verantwoordelijk en liet toen weten dat er meer der gelijke aanslagen gepleegd zou den worden. Honderden mensen die in de buurt van de vindplaats van de bom men wonen, zijn geëvacueerd. Verwacht wordt dat ze pas weer naar huis terug kunnen keren tot het leger alle bommen gedemon teerd heeft, een karwei dat wel 24 uur kan duren. Aanvankelijk dacht de politie dat de bommen bedoeld waren voor aanslagen op de dokken in Belfast, de scheepswerf en winkels in het centrum van de stad. Later kreeg zij echter inlichtingen waarin de raffinaderij als doelwit werd ge noemd. Afgaand op de normale werkwijze van de IRA om drie man te gebruiken om een bom te plaatsen, zouden bij de aanslag op de raffinaderij meer dan hon derd man betrokken zijn. Vol gens het Engelse leger heeft de IRA in totaal een honderdtal ac tieve leden. - >&-7' TOKIO (AP) - Volgens het Vietnamese nationale pers bureau zetten Chinese troe pen de beschieting van de provinciale hoofdstad Cao Bang voort ondanks de Chi nese belofte om zijn invasie leger uit Vietnam terug te trekken. Cao Bang ligt op on geveer 25 kilometer van de grens met China. Volgens de laatste oorlogsbe richten uit Hanoi zijn Chinese militairen nog steeds loop graven aan het bouwen op Vietnamees grondgebied en hebben Chinese troepen in sommige gebieden de plaat selijke bevolking beroofd. Het Vietnamese persbureau meldde dat plaatselijke mili ties tegenstand bieden en "aanzienlijke verliezen" heb ben toegebracht aan de vijan delijke troepen. Eerder op.de dag had China be kend gemaakt dat zijn troe pen "als overwinnaars" naar Chinees grondgebied terug keerden en had Vietnam laten weten dat het de Chinezen ongemoeid zou laten bij hun terugtocht. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft geen melding gemaakt van het voortduren van de strijd. De regering van Laos maakte gisteren bekend dat een groot aantal Chinese troepen zich heeft samengetrokken in de noordelijke sector van de grens tussen Laos en China. Volgens radio Vientiane zou China "ter voorbereiding van een invasie" een aantal spionnen in Laos hebben binnengesmokkeld. Volgens een bericht van het Ja panse persbureau Kyodo van gisteren uit Peking zou China tenminste 10.000 Vietname- zen hebben gedood en meer dan 1.000 krijgsgevangenen hebben gemaakt. Dit zou door een hoge Chinese functionaris zijn meegedeeld aan een hem bezoekende groep Japanners. Meer wilde hij er niet over mee delen. Door Vietnam was kortgeleden gezegd dat er 45.000 Chinezen waren ge dood of gewond. Kyodo had voorts vernomen dat de Chinese terugtrekking uit Vietnam meer dan twee weken kon duren "omdat dit militair gesproken moeilijker is dan voorwaarts gaan". Verwacht werd dat Vietnam daarbij kleine aanvallen zou ondernemen "maar dat het niet in staat was een grote veldslag te ontketenen". Carter vandaag in Cairo (Door Rienko Wilton) BEIROET - De komst van de Amerikaanse president Car ter naar het Midden-Oosten teneinde de eerder vastge lopen Egyptiseh-Israëlische vredesbesprekingen te redden heeft tot nu toe geleid tot zeer negatieve reacties in de Arabische wereld, althans in dat deel ervan dat de Egyptiseh-Israëlische toenadering afwijst. Niet alleen de kranten en radio commentaren spugen vuur zo dra het nieuws van Carters komst afgelopen maandag bekend werd, braken er gevechten uit tussen de recentelijk door Israël herbewapende christen-rechtse militia's in Beiroet en Syrische troepen van de Arabische vre desmacht in Libanon. Tot van daag zijn de artillerie-duels in Oost-Beiroet met tussenpozen doorgegaan. Ook in Zuid-Libanon is de span ning aanzienlijk opgelopen: de Israëlische luchtmacht vliegt da gelijks zeer laag over het zuiden en het Palestijnse hoofdkwartier Nabatiyah en de Druzische stad Hasbaya werden met fosforgra- naten bestookt, afkomstig van posities van christen-rechtse mi litia's en legermuiters onder lei ding van ex-majoor Haddad in het uiterste zuiden van Liba- Ook Haddad. een doorn in het oog van de VN-troepenmacht in Zuid-Libanon (die aanstaande zaterdag met 700 Nederlandse ..blauwhelmen" wordt versterkt) is kort geleden tot de tanden toe bewapend door Israël. In Beiroet verklaarde PLO-woord- voerder Mahmoud Labadi giste ren dat president Carter zou moe ten begrijpen dat vrede in het Midden-Oosten ondenkbaar is zonder herstel van de nationale rechten van de Palestijnen. Het Palestijnse persbureau WAFA legt een verband tussen Carters Midden-Oostentrip en de ko mende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Notabelen Maar ook de Palestijnse notabelen op de westelijke Jordaanoever en in Gaza hebben zich tegen het be zoek van Carter aan Egypte en Is raël verklaard. De burgemeester van Halhoul, Mohammed Kas- sem, zegt dat Carter aan het ver keerde adres is: „Hij zou met de PLO moeten praten, niet met ons". Karim Khalaf, eerste bur ger van Ramallah, zegt dat als Carter vrede wil, hij de PLO zou moeten erkennen en zou moeten staan op Israëlische terugtrek king uit alle bezette Arabische gebieden. De burgemeesters van Bethlehem en Nablus hebben zich in gelijke bewoordingen uitgesproken. Rashas Shawa, de prominente Palestijnse leider uit Gaza. aar zelt nog of hij Carter al dan niet de hand zal schudden wanneer hij in Israel op bezoek is. Shawa's hou ding is belangrijk, omdat Egypte zich ermee akkoord heeft ver klaard de Palestijnse „autono mie" in Gaza al te laten gen indien er moeilijkhede zen met doorvoering van zelfbe stuur op de westelijke Jordaan oever. Cairo meent namens Gaza te kunnen onderhandelen omdat deze strook onder Egyptisch toe zicht viel, voordat het gebied in 1967 door Israël werd bezet. De Jemen Een gemeenschappelijke Arabi sche strategie tegen Carters Mid den-Oostentrip wordt bemoei lijkt door de openlijke oorlog tus sen Noord- en Zuid-Jemen. De Libische minister van buiten landse zaken, Salam Traiki, kwam dinsdag onverwacht in Sy rië aan om daar voor een spoed zitting van het anti-Sadat „front van standvastigheid" (bestaande uit Syrië, de PLO, Lybië. Algerije en Zuid-Jemen) te pleiten. Traiki en zijn Syrische collega Khad- dam verklaarden beiden dat „de imperialisten de ïnter-Jemeniti- sche oorlog hadden aangewak kerd om de aandacht af te leiden van het ophanden zijnde Egyp tiseh-Israëlische vredesver drag". Hoewel bij deze stelling een vraag teken gezet dient te worden, is het duidelijk dat de ministers conferentie van de Arabische li ga, deze week in Koeweit gehou den, er onvoldoende is de Jemenitische oorlog 1 Maar deze overwegingen spelen nauwelijks een rol bij de Midden- Oostenpolitiek van Jimmy Car ter. Vier dagen geleden was het politieke scenario nog zo. dat Amerika en Egypte min of meer tegenover Israel stonden wat be treft de positiebepaling bij de vredesonderhandelingen. Maar Carter heeft zijn standpunt ver zacht en zijn nieuwe voorstellen brachten de Israëlische premier Begin aan zijn zijde. Camp David BRUSSEL - Ursel Lorenzen (42), de naar Oost-Duitsland uitgewe ken NAVO-medewerkster, had wel degelijk toegang tot vertrou welijke NAVO-gegevens. Dit heeft een woordvoerder van de NAVO gisteren in Brussel ver klaard. Mej. Lorenzen heeft 11 jaar bij de NAVO gewerkt, laatstelijk bij een afdeling die theoretische stafoe feningen voorbereidt. Er is juist zo'n oefening aan de gang ter be- proeving van het militair-civiele integratieproces in crisistijd Er wordt een aanval met kernwa pens op het Sowjet-blok bij ge simuleerd. Het onderzoek naar de schade die Lorenzen kan hebben aange richt, is nog gaande Nu probeert de Amerikaanse pre sident Anwar Sadat zo ver te krij gen de eerder uitgedachte Camp David-compromissen te verlaten en m te stemmen met een nieuwe formule voor een Egyptisch-Is- raëlisch verdrag. In de hoop dat Sadat hem niet in de steek zal la ten, vliegt Carter vandaag hoogst persoonlijk naar Cairo, alwaar in regeringskringen de afgelopen 24 uur de vrees is uitgesproken dat Carter nieuwe concessies van de Eg.vptenaren zal eisen. De Libanees Clovis Maksoud. pro fessor aan de Georgetown-Uni versity in Washington en vroeger rondreizend ambassadeur voor de Arabische liga. legt met zijn commentaar in het Beiroetse dagblad „Ike" de vinger op de ze re plek. „Hel feit dat president Carter meent dat een aantal dramatische diplomatieke gebaren zijn vruch teloze politiek kan redden, be wijst dat hij de verkeerde advie zen krijgt en onderstreept zijn onmacht in de verste verte niet te bevatten dat het niet zozeer Egypte en Israël zijn die het grote struikelblok vormen, maar het basisgegeven dat de Camp Da- vid-formule in essentie voorbij gaat aan de kern van het Midden- Oostenconflict: realisering van de Palestijnse rechten". r CAiRO - In Caïrt werden gisteren voorbereidingen getroffen voor de ontvangst daar besprekingen te Amerika Carterkwam vandaag inCaïroaa van een vredesregeling met Israël Op de foto worden vlaggen opgehangen met de beeltenis i president Carter i voeren met president Sadat van Egypte in het kader i de beide presidenten, Sadat en Carter. Kabinetscrisis Italië (Van onze correspondent) ROME - Met een verrassen de zet in Italië's politieke schaakspel gaf president Sandro Pertini gisteren een nieuwe formatieop dracht aan Giulio An dreotti, terwijl hij tegelijk oud-president Giuseppe Saragat en de republikein se leider Ugo la Malfa ver zocht zich als vice-pre- miers ter beschikking te stellen. Saragat aanvaardde deze opdracht jop voorwaarde, dat er ook links onafhankelijke ministers in het kabinet zouden worden opge nomen. Andreotti en La Malfa aanvaardden de hunne onvoor waardelijk. wat erop lijkt te wij zen. dat zij zich al zeker voelen van hun welslagen. Het opnemen van de links onaf- hankelijken in het kabinet was tot nu toe ëen van de grote strui kelblokken bij de formatie. Voor de communisten was het wel het minste wat ze konden eisen om hun steun aan een nieuw kabinet te geven. Het gaat hier om parle mentsleden, die geen lid van de partij zijn, maar wel op commu nistische lijsten gekozen zijn: daarbij zijn vooraanstaande figu ren als de vroegere EG-commis- saris Altiero Spinelli. en belang rijke katholieken als Raniero la Valle. De christen-democraten hadden tot nu toe een veto uitgesproken tegen opname van deze figuren in een nieuw kabinet. In hoeverre zij hun standpunt gewijzigd heb ben. is nog niet geheel duide lijk. Wel is zeker, dat er aan Pertini's laatste poging om het parlement van voortijdige ontbinding te redden en het land vervroegde verkiezingen te besparen koorts achtig overleg is voorafgegaan. Na het presidentiële communi- guë waarin dinsdagavond laat was meegedeeld, dat Pertini gis teren het driemanschap Saragat- La Malfa-Andreotli bij zich had ontboden, vergaderde de chris- tencemocratische partijtop van gistermorgen vroeg samen met Andreotti, tot het moment waar op deze zich naar het quirinaal moest begeven, waar hij vóór de twee anderen tot Pertini werd toegelaten. En dat. terwijl alle kranten van gis teren meldden, dat de president waarschijnlijk een formatie-op dracht aan oud-president Saragat zou verlenen, met Andreotti en La Malfa als vice-premiers. Het is zeer wel mogelijk, dat daar pas in de laatste uren verandering in is gekomen. Uit Andreotti's korte verklaring na het onderhoud met Pertini bleek, dat er wordt gedacht aan een zeer snelle formatie. Of het drieman schap hierin zal slagen, zal dus binnen enkele dagen moeten blijken. Maar terwijl men zich in Rome algemeen had ingesteld op een definitieve mislukking van de formatiepogingen, en dus op vervroegde verkiezingen, begint men nu plotseling weer hoop te koesteren, dat het ditmaal toch zal gelukken. Men acht het nu mogelijk, dat er binnenkort een nieuwe Italiaanse regering uit de bus zal komen, die het land althans door de komen de Europese verkiezingen, en dan ook door de zomermaanden kan slepen. En wanneer de herfst komt, zal Italië wel weer verder NAIROBI (AFP/UPI) - Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft de rechtstreekse lei ding op zich genomen van militaire operaties tegen de "Tanzaniaanse agressors de huurlingen". Dit heeft r dio-Kampala gisteren ge meld. De defensieraad - het hoogste orgaan van het land onder voorzitterschap van ma schalk Amin - heeft op bijeenkomst besloten presi dent Amin te benoemen tot hoofd van de generale staf van de strijdkrachten, aldus de radio. Het besluit is genomen met het oog op de militaire kwalitei ten op het gebied van de or ganisatie en de coördinatie van het staatshoofd. Maarschalk Amin, "president voor het leven" van Oegan da, was al opperbevelhebber van de strijdkrachten en hoofd van politie en gevan geniswezen. Diplomatieke- en ballingen kringen in Nairobi hebben meegedeeld dat een Tanza niaanse invasiemacht een nieuw offensief in Oeganda is begonnen en oprukt op e hoofdweg naar de hoofdstad Kampala. Oegandese ballin gen vielen verder de belang rijke industriestad Jinja ten oosten van Kampala aan. De Tanzanianen vielen de ka- tholieke-missieplaats Mita- la Maria, 60 km ten zuiden van de hoofdstad aan en reikten de buitenwijken vam Mpigi, 45 km van Kam pala. Er werd hevig gevoch ten om de stad in handen te krijgen. De Oegandezen hadden in Mpigi een belang rijke defensielinie aange legd maar zij begonnen terug te vallen op Natete, 10 km van Kampala, aldus ge noemde kringen. Een woordvoerder van de bal lingen zei "al onze contacten in het leger geven te kennen dat de meeste eenheden niet bereid zijn te vechten. Als wij eenmaal Mpigi hebben ingenomen, kunnen wij Kampala krijgen. Amin is ons doelwit. Hij is onze prijs". Volgens diplomatiek kringen hebben Libische cn Oegan dese vliegtuigen een brug- gchoofd ingesteld naar Oe- ganda's belangrijkste lucht haven Entebbe. Er worden wapens, munitie, artillerie stukken en benzinevoorra den voor dc troepen van Amin gezonden. Gaddafi zond ook vliegtuigen en zo'n duizend militairen. De militairen zijn ingescha keld in verdedigingsstellin gen in en rond Kampala waar het gisteren rustig was. De binnenlandse dienst van radio-Oeganda zond giste ren slechts muziek uit en liet de geregelde nieuwsuitzen dingen vervallen. Een zen der van deze dienst is in Jinja gevestigd en was mogelijk een doelwit van de aanval lende ballingen. De Tanzaniaanse invasie macht uit het zuiden bevond zich binnen een afstand vanwaar het vliegveld van Entebbe kan worden aange vallen. Een geslaagde aanval op deze belangrijkste aan voerlijn zou een vernieti gende, mogelijk beslissende klap kunnen toebrengen aan het regime van Amin. Diplomatieke kringen zeiden dat het er naar uitzag dat de Tanzanianen proberen het Libische contingent uiteen te drijven voordat dit doel matig zou kunnen optreden. Dc benoeming van de presi dent als leider van de mili taire operaties werd gezien als een symbolisch gebaar om de wereld te tonen dat Amin er nog is. Een militaire woordvoerder zei dat de benoeming de pre sident in staat zou stellen de binnengevallen troepen te vernietigen en Oeganda te bevrijden. "De bevolking van Oeganda vertrouwt dat de agressors verdreven zullen worden en dat de situatie weer normaal zal worden". Chomeini kritiseert Bazargan: TEHERAN (Reuter) - Ajatollah Chomeini, de revolutionaire lei der van Iran, heeft gisteren kri tiek geuit op de door hem be noemde voorlopige regering. Hij heeft de ministers opgeroepen een eind te maken aan alle Wes terse vertoon, zoals dat uit het verleden is geërfd. Zijn toespraak, waarin de oproep was vervat, lijkt de kloof te ver groten tussen de islamitische re volutionaire beweging en het ka binet van premier Mehdi Bazar gan. Het kabinet probeert con trole te krijgen over wilde revolu tionaire acties van comité's, die optreden uit naam van de ajatol lah. Chomeini, handelend als onoffi cieel staatshoofd van Iran, pre dikte de boodschap dat de revo lutie strikt islamitisch moet zijn. In een toespraak tot moellahs (islamitische geestelijken) in de heilige stad Qom, waar de ajatol lah zich heeft gevestigd, riep hij de moellahs op naar het platte land te gaan en de Iraniërs te ver tellen dat ze tijdens het referen dum van 30 maart voor een "is lamitische republiek" moeten stemmen, ter vervanging van de monarchie. De scherpe toespraak van Chomei ni viel samen met steeds meer aanwijzingen dat de regering Ba zargan onder grote spanning staat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9