Weer kras op werk Van Gogh Slechte babyvoeding naar Derde Wereld 25% KORT! Autobouw en herstel is vaak ontstellend slecht ERBIJ VOORDEEL Subsidieregeling voor woning verbetering wordt Schilderij 'De Aardappeleters'met huissleutel bewerkt In Algerije ter dood veroordeelde Paauw vrij in Nederland PPR TOONT BEWIJZEN Vrouw in kast blijkt gewurgd Uit in de Randstad Alle DEKBED OVERTREKKE RESTAURATIE STATION AMSTERDAM WEER OPEN DONDERDAG 8 MAART 1979 AMSTERDAM (GPD) - Autofa- briek en onderhoudsmonteur veroorzaken tweederde van alle reparatiekosten die de autobe zitter moet betalen. Dit betoogde gisteren M. J. Lemc- kert, chef expertise-dienst van de ANWB, die aan de hand van 15.000 onderzoeken op grond van klachten van autobezitters een lezing over dit onderwerp bield op uitnodiging van de RAI. Lemckert gaf een overzicht van de oorzaken van mankementen aan motoren alsmede aan koppelin gen en versnellingsbakken. Wat betreft de motoren wordt 16 pet veroorzaakt door verkeerde, te zwakke materialen en ontwer pen en vormfouten, 11 pet door montagefouten van de fabriek, 37 pet door montagefouten (on geïnteresseerdheid, onvakkun digheid) van de onderhoudsre- parateur, en 36 pet door ver keerd gebruik van de berijder (te hoge toeren, te weinig olie of koelvloeistof). Voor koppelingen en versnel lingsbakken zijn deze percenta ges achtereenvolgens: 24 door materiaal- en vormfouten van de fabriek, 18 door montagefou ten in de fabriek, 30 door monta gefouten van de onderhoudsre- parateur en 28 door toedoen van de berijder (voornamelijk scha kelen zonder voldoende te heb ben ontkoppeld, verkeerd scha kelen, stoepranden nemen). Een hoofdstuk apart, aldus Lemc kert, is de roestvorming aan au to's. De fabrikant zou hiertegen veel meer kunnen doen dan op het ogenblik gebeurt, onder meer door aanpassingen in vormen van balken, lijsten en felsranden. „De roestpreventie moet al op de tekentafel begin nen en heeft dan meer effect dan de huidige, op later tijdstip toe gepaste ML-behandeling. Zelfs als ML-behandelingen goed worden uitgevoerd", aldus Lemckert, „werken ze ten hoog ste roestvertragend". In dit ver band wees hij er voorts op dat bij sommige automerken steen slag en vogelpoep geen roest veroorzaken, maar bij de meeste auto's wel. „Dat het beter kan, is dus bewezen". Een eerste remedie tegen vermij ding van kosten die de autorij ders zelf niet hebben veroor zaakt, is volgens Lemckert aan sluiting bij belangenbeharti- gende verenigingen. „Deze zul len de vraagtekens bij techni sche afwijkingen of defecten dienen in te vullen, zodanig dat met succes actie kan worden ge voerd". Hij voorzag dat een en ander noodzakelijkerwijs ook zal leiden tot vergaande afspra ken met producenten, belan genorganisaties van repara teurs en verzekeringsmaat schappijen, zodat tevoren rege lingen getroffen kunnen wor den. AMSTERDAM (GPD) - Dezelfde man, die eind april vorig jaar in het Van Gogh Museum in Amsterdam het zelf portret van Van Gogh met een mes bewerkte, heeft gis termiddag in een opwelling in hetzelfde museum een van Van Goghs bekendste schilderijen, De Aardappele ters, daterend uit 1885, met een huissleutel bewerkt. 'De Aardappeleters' van Vincent van Gogh. Boven de pet van de man links is een kras van ongeveer 12 centimeter gemaakt, (zie pijlDe dader is aangehouden. In de linkerbovenhoek van het schilderij zit een niet al te diepe kras van ongeveer 12 centimeter. De dader, de 33-jarige M. R., een kunstenaar die in de contra-pres tatie loopt, liet zich zonder enige vorm van protest na zijn daad door een ijlings toegeschoten suppoost in de kraag grijpen. De inmiddels gewaarschuwde poli tie kon de man, zonder enig te genstribbelen zijnerzijds mee nemen naar het bureau. De man, die zijn optreden woorde lijk trachtte te vergoelijken door SCHIPHOL (GPD) - De 31rjarige Nederlander Hendrik Paauw, die in januari 1975 in Algerije ter dood veroordeeld is wegens smokkel van verdovende mid delen, is gisteravond aangeko men op Schiphol. Dodelijk ver moeid („Ik heb in geen zestig uur geslapen") arriveerde hij via Brussel en besloot direct door te gaan naar zijn vrouw, nadat de Koninklijke Marechaussee uit voerig aantekening had gemaakt van zijn aankomst, zonder pas poort. Paauw heeft zijn vrijheid te danken aan het recente overlijden van de Algerijnse president Boume- dienne. Bij die gelegenheid zijn ook andere langdurig gestrafte niet-Algerijnen in vrijheid ge steld, zo verklaarde Paauw op Schiphol. In totaal hadden negen Nederlanders hun vrijheid te danken aan Boumediennes overlijden. Paauw behoorde tot de laatste drie die waren vrijgela ten. De twee anderen hadden veroordelingen van 15 jaar erop zitten. Paauw heeft twee jaar na zijn ter dood veroordeling in de onze kerheid geleefd of dit vonnis tot uitvoering zou worden gebracht. In januari 1977 kreeg hij gratie, bij welke gelegenheid de straf werd omgezet in levenslang. In juli vorig jaar kreeg hij opnieuw strafvermindering. Het werd 20 jaar. Op 5 maart - „niet helemaal onver wacht". aldus Paauw - kreeg hij te horen dat hij in vrijheid zou worden gesteld. Nog dezelfde dag verliet hij de gevangenis en vertrok via de Nederlandse am bassade - waar zijn reispapieren in orde werden gemaakt - terug naar Nederland. Over de behandeling in de Alge rijnse gevangenis oordeelde Paauw niet onverdeeld ongun stig. „Ik wil niet zeggen dat het er slecht was", aldus Paauw, „maar laat ik het tamelijk matig noe men". Tweemaal per dag kregen de gevangenen te eten en voor het overige konden zij vrijwel de hele dag in de buitenlucht doorbren gen. „We werden niet mishan deld of zo, althans niet de Euro pese gevangenen. te zeggen dat hij heftig protes teert tegen het kunstbeleid van CRM en van de gemeente Am sterdam is vorig jaar niet veroor deeld door de Amsterdamse rechtbank: hij werd toen niet toe rekeningsvatbaar verklaard. Dat de man desalniettemin toch toe gang bleef houden tot dit mu seum en andere musea, is een zaak die nogal wat verbazing wekt. Speciaal de schilderijen van Van Gogh trokken de man aan, omdat „Vincent ook altijd miskend was", zoals hij beweer de. De restauratie van het schilderij gemaakt in Nuenen, is niet al te ingrijpend, maar zal wel geruime tijd vergen, zo maakte een woordvoerder van het museum bekend. De restauratie zal gebeu ren onder leiding van dezelfde restaurateur die de moedwillig beschadigde Nachtwacht van Rembrandt enige jaren geleden voor zijn rekening nam, L. Kuij- per, verbonden aan het Rijksmu- De Aardappeleters, in waarde te vergelijken met bijvoorbeeld Het Joodse Bruidje van Rembrandt, is uniek voor het oeuvre van Van Gogh: het is een spel van licht en donker, met een knipoog naar Rembrandt, Pieter de Hoogh en Johannes Vermeer, geschilderd in een pré-impressionistische stijl. Van Gogh wijdde aan dit schilderij veel voorstudies in de vorm van tekeningen en litho's. Hoe lang de restauratie zal duren, is nog niet te zeggen. ROTTERDAM (ANP) - De 49-jari- ge Maria Telder, van wie het lijk dinsdag in eén gangkast in haar Rotterdamse woning is gevon den, is gewurgd. Dat is gebleken uit de sectie die dr. J. Zeldenrust gisteren heeft gehouden. De vrouw moet omstreeks juni van het vorig jaar zijn vermoord. De vrouw, die nauwelijks contact had met buren of familie, werd lange tijd niet vermist. Een buurtonderzoek heeft nog geen gegevens opgeleverd. DEN HAAG (GPD) - De PPR heeft bewijzen ge vonden waaruit blijkt dat melkprodukten die in Ne derland als zuigelingen voeding verboden zijn door Nederlandse bedrij ven wel als zodanig in ontwikkelingslanden worden verkocht. De par tij heeft wikkels kunnen verzamelen uit Malawi, Maleisië, Ivoorkust, Libe ria, Pakistan en vele Ara bische landen van melk produkten van Lijempf en Friesland in Leeuwarden, van de NCZ in Amsterdam en van DOMO-Bedum in Beilen. In januari van het vorig jaar hebben de kamerleden Beckers-De Bruijn (PPR) en Drenth(PvdA)al schriftelijke vragen gesteld over babyvoeding in ontwikkelings landen. De staatssecretaris van volksgezondheid Veder-Smit en de minister van ontwikkelings samenwerking, De Koning, heb ben toen laten weten dat zij be reid waren om maatregelen te nemen als zij feiten onder ogen zouden krijgen, waaruit zou blij ken dat Nederlandse bedrijven de voorschriften die in Neder land gehanteerd worden niet toepassen bij hun verkoopactivi teiten in ontwikkelingslanden. De PPR heeft na die antwoorden door middel van contacten in ontwikkelingslanden bewijzen bijeengezocht die zij nu aan de regering voorlegt. Beckers-De Bruijn en Drenth vragen de mi nister en de staatssecretaris nu maatregelen te nemen. In Pakistan verkoopt „Friesland" koffiemelk waaraan suiker is toegevoegd, maar waaraan het vet en dus ook de vitaminen A en D zijn onttrokken. Deze melk is door zijn verpakking nauwelijks te onderscheiden van blikken volwaardige babyvoeding en wordt dan ook in zeer veel geval len als babyvoeding gebruikt. In de ontwikkelingslanden moet de melk met water verdund worden waardoor hygiënische proble men kunnen ontstaan vanwege het ontbreken van drinkwater uit de kraan. Na de verdunning heeft de melk volgens de PPR nauwe lijks meer voedingswaarde dan rijstwater met suiker. De PPR wijst er ook nog op dat dit pro- dukt uitgevoerd wordt naar Pa kistan. waar zeer veel jonge kin deren lijden aan een oogziekte die vaak tot blindheid leidt en die ontstaat door een tekort aan vi tamine A. Dezelfde fabriek uit Leeuwarden zet iii Maleisië reclamecampag nes op die vergezeld gaan van een cadeaubon nensvsteem om de verkoop van haar produkten te bevorderen. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft er in 1974 al op aangedron gen dat de lidstaten de reclame voor babyvoeding onder de loep gaan nemen en zonodig maatre gelen gaan nemen. Us voorbeeld van misleidende reclame heeft de PPR in de Ara bische republiek Jemen een pro- dukt van Lijempf uit Leeuwar den ontdekt waarop vermeldt staat dat de samenstelling van het produkt „zeer dicht komt bij die van moedermelk". DOMO uit Beilen verkoopt in Ivoorkust ge condenseerde melk waarvan de verpakking suggereert dat het zou gaan om volwaardige voe ding voor baby's van vier maan den oud. Hetzelfde doet de NCZ uit Amsterdam in een Arabisch land. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 9 en 13 mrt., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 10 mrt., 15.00 uur, Matinee op de vrije zaterdag: Radio Filh. Orkest en het Groot Omroepkoor o.l.v. Jerzy Katlewicz; 11 mtr., 14.15 uur, Concergebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin; 11 mtr., 20.00 uur, Amsterdamse Tram harmonie o.l.v. Wijb Schoon en het Volendams Operakoor o.l.v. R. van Randwijk. Kleine zaal: 10 mrt., 20.15 uur, Eric Henderson, gitaar; 14 mrt., 20.15 uur, Guarneri Trio; 15 mrt., 20.15 uur, Abbie de Quant, fluit en Glen Wilson, clavecimbel, m.m.v. Jaap ter Linden, violoncel. Stadssschouwburg: 9 en 10 mrt., 20.15 uur en 11 mrt., 14.00 uur, Publiekstheater met "Drie zusters" van Tsjechow; 12 en 14 mrt., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Katja Kabanova" van Jana- cek; 13 mrt., Haagse Comedie met "Het leven een droom" van Calderón de la Barca; 15 mrt., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Centrum Bellevue: Grote zaal: 8, 9 en 10 mrt., 20.30 uur, toneel groep Fact met "Stella" naar Goethe; 13,14 en 15 mrt., 20.30 uur, 15 mrt. ook 14.15 uur, Vrouwencabaret Natascha Emanuels met "Een traan voor elke roos". Kleine zaal: 9,10 en 15 mrt., 20.30 uur, Cabaret Nar met "Romantiek met mayonaise". Tingel Tangel: 9,10,13,14 en 15 mrt., 20.30 uur, cabaret Inkeep met "Zand erover". Werktheater: 9 mrt., 20.30 uur, het Werktheater met "Je moet er mee leven". Nieuwe de Ia Mar: 9,10,11,13,14en 15 mrt., 20.15 uur, "Ennogvele jaren" van Alan Ackbourn. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9, 10 en 15 mrt., 20.15 uur, Haagse Co medie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 11 mrt., 14.00 en 20.15 uur Haagse Comedie met "Het leven een droom" van Caldéron de la Barca; 12, 13 mrt., 20.15 uur, Pleuni Touw, Hugo Metsers e.a. in "Lipstick" van D. Frenkel Frank. Congresgebouw: 10, 14 en 15 mrt., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner; 13 mrt., 20.15 uur, Operettetheater Bra tislava Nova Scena met "Der Graf von Luxemburg". Circustheater: 9 en 10 mrt., 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 11,13,14 en 15 mrt., 20.15 uur, Herman van Veen; 12 mrt., 20.15 uur, Kapel Koninklijke Luchtmacht o.l.v. H. Warnas. HOT-Theater: 9, 10, 12 en 15 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Bravo heb je dat helemaal zelf gedaan"; 11 mrt., 14.00 uur, Kin dertheater Pssstt met "Padoedepoppelos"; 13 mrt., 20.30 uur, Mickerey-circuit "Quichottes". Diligentia: 9 en 10 mrt., 20.15 uur, Jan Blaaser "Bruinbrood"; 11 mrt., 14.30 uur, Koeckert Kwartet; 13 mrt., 20.15 uur, Cora Canne Meyer, mezzosopraan en Thom Bollen, piano; 14 en 15 mrt., 20.15 uur, Gerard Cox "De steilewandrace". Theater De Appel: 9,10 en 15 mrt., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De feeks". Theater in de Steeg: 9 en 10 mrt., 20.30 uur, cabaret 220 Volt met "Première"; 11 mrt., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toogel jnet "Spotje en de monstermaniak". Theater Pepijn: 9 en 10 mrt., 20.30 uur, Miel Cools "Achter de Schelde vrijen de helden"; 11 mrt., 15.00 uur, Jazz in Pepijn; 14 mrt., 20.15 uur, Zingende Zolder concert. Theater aan de Haven: 9 mrt., 20.15 uur, Nieuwe Komedie met "De S.F. Herrsch show"; 9 en 10 mrt., 20.30 uur, toneelgroep Splien met "Trampoline"; 14 mrt., 20.30 uur, toneelgroep Proloog met "Geen vingers dan gaan we verder". Theater De Tobbe: 10 mrt., 20.30 uur, het Wespetheater met "Sleurmans, dovemans" Leiden Leidse Schouwburg: 9 mrt., 20.15 uur, Peter Faber Solo; 10 mrt., 20.15 uur, BENT met "Topconferentie" van R. D. MacDonald; 12 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenle ving" van Ibsen; 13 mrt., 20.15 uur, het Publiekstheater met "Ag nes B" van Franx X. Kroetz; 14 mrt., 20.15 uur, cabaret Ivo de Wijs met "Formule 2". LAK-Theater: 9 mrt., 20.30 uur, Werkcentrum Dans; 10 mrt., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw"; 11 mrt., 15.00 uur, kindervoorstelling: Poppentheater Erica Burgeijon met "De bloemenfabriek"; 15 mrt., 20.00 en 22.30 uur, LAK-Cinema "Smile" van Ritchie. Kapelzaal K O-gebouw: 9 mrt., 20.15 uur, Ank Reinders, sopraan en Paul Niessing, piano. ADVERTENTIE ZATERDAG VAN 09.00 TOT 11.00 UUR ï/D/)r/* EN niet later, zolang WltULlU OE VOORRAAO STREKT VROOM SDREESMANN AMSTERDAM (ANP) - De eerste klas restauratie en het snelbuf- fet van het Centraal Station in Amsterdam zijn gisteren weer open gegaan na een vijfdaagse staking van het personeel voor een betere bescherming tegen „raddraaiers", die kelners en andere personeelsleden bedreigden. Het personeel en de Nederlandse bond van horecapersoneel heb ben gisteren met de Nederlandse Spoorwegen overeenstem ming bereikt over een aantal veiligheidsmaatregelen. Met on middellijke ingang zullen rechercheurs van de spoorwegpoli tie vóór de restauratieafdelingen de ruimten bewaken, zodat snel kan worden ingegrepen wanneer de "boosdoeners" deze ruimten weer onveilig maken. Ook zal er op zeer korte termijn een televisiecircuit komen, waarmee de bewaking nog verder kan worden verbeterd. Aanvankelijk eiste het personeel eveneens dat lieden, die voort durend moeilijkheden in de restauratieafdelingen veroorza ken de toegang zou worden ontzegd. De NS voerde aan dat deze eis juridisch niet verwezenlijkt kan worden omdat men niemand mag weren uit openbare gelegen heden. Nadat de bond zijn juridische medewerkers hierover om advies had gevraagd, heeft men deze eis opgegeven. DEN HAAG (GPD) - Onder druk van een overgrote meerderheid uit de Tweede Kamer zal minister Beelaerts van Blokland (volks huisvesting) de subsidieregeling voor de verbetering van particu liere woningen vrijwel zeker sterk moeten aanpassen. CDA, VVD en PvdA hebben op een herziening van de regeling aan gedrongen. De drie grootste frac ties vrezen dat de nieuwe subsi diebepalingen, die 15 februari van kracht werden, niet het ge wenste resultaat hebben. Bee laerts hoopte met zijn wijziging het beschikbare geld te geven aan diegenen die het het hardst nodig hebben. Niet alleen vanuit het parlement is gisteren openlijk stelling geno men tegen de nieuwe subsidiere geling van de minister. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) liet dezelfde dag in een gesprek met de Tweede- Kamercommissie voor volks huisvesting weten dat de moge lijkheden voor woningverbete ring nu juist verminderd ziin. Op basis van de oude subsidiericht lijnen hebben gemeenten plan nen gemaakt en toezeggingen aan de bevolking gedaan die on der de nieuwe regeling niet kun nen worden gehonoreerd. Volgens VNG-delegatieleider, de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer, is de nieuwe regeling een drastische inperking van de subsidiebepalingen. „Niet alleen is het totaal aan mogelijke bijdra gen verlaagd, maar ook is het aan tal voorzieningen waarvoor sub sidie kan worden verleend ver minderd. Dit geldt met name voor de woontechnische verbete ringen, waaronder vroeger ook onderhoudswerkzaamheden konden vallen" De nieuwe regeling is volgens de VNG met te rijmen met de be leidsuitspraken van de minister, dat stadsvernieuwing een hoge prioriteit bezit en daarom buiten de bezuinigingen zou vallen. Het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing (LOS) heeft bere kend dat de nieuwe subsidiebe palingen in veel gevallen tot een bezuiniging van meer dan 50 pro cent leidt. In Utrecht en Leeu warden is de oude en nieuwe re geling bekeken aan de hand van verschillende reeds uitgevoerde verbeteringsprojecten. Volgens de nieuwe subsidiemaatstaven zou 70 procent minder subsidie uitgekeerd worden. De grote fracties in de Tweede Ka mer denken dat mensen door de nieuwe regeling af gaan zien van ingrijpende verbeteringen. WD- woordvoerder Lauxtermann: „De kans bestaat dat men dan zelf overgaat tot ondeskundige klus sen en men alleen de hoognodige voorzieninkjes treft". De libera len wijzen er voorts op dat ver bouwingen in eigen beheer ge daan zullen worden en hiermee het zwart werk de kop op kan steken. PvdA'er Duinken „Ingrijpende woningverbetering kan niet meer. Alleen nog op onderdelen kan subsidie worden verkregen. Dat is niet in het belang van de volkshuisvesting" CDA-volkshuisvestingsspecialist Van Dijk zegt dat er zoveel zwak ke punten in de subsidieregeling van Beelaerts zitten dat hij het onwaarschijnlijk acht dat de be windsman de vrij forse kritiek naast zich neer legt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7