Van de Wouw ontkent bouw 6000 woningen "Polen? Lijkt me wel prettig als ik het haal" Burgemeester van Voorhout 9Geruchten uit de lucht gegrepen' Noordwijker ontdekt verborgen gevelsteen (1611) in gymzaal Maredorp-bewoners geen renovatie maar kleine opknapbeurt DONDERDAG 8 MAART 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Speurtocht na tv-uitzending NOORDWIJK - Johan Admiraal, musicus en lid van de culturele commissie in Noord- wijk, heeft een speur tocht ondernomen naar antieke gevelstenen in de badplaats. Een tele visie-uitzending was daartoe de aansporing. Admiraal is echter tot de bevin ding gekomen dat het dorp slechts weinig van deze pronkstukken telt. De be kendste is wellicht het "Weespoortje" bij het ge meentehuis. Die van het ge bouw van Interkruis, het Wil- helminahof en van Vreewijk zijn van jongere datum. Oude gravure Waar het Admiraal om ging was de gedenksteen, die om streeks 1611 was aangebracht in de voorgevel van de schoolwoning van meester Benjamin Claesz vander Burgh in "De Buurt", de te genwoordige Hoofdstraat. Het ornament was destijds gemaakt van zandsteen. Hierin afgebeeld was het fi guurvan een springende haas als zinnebeeld van de "grafe lijke wildernis". Zo noemde men in die tijd het duinge bied. De steen was voorzien van het opschrift "Bedenk den Armen" moeite gedaan om een oude gravure te bemachtigen, waarop de meesterswoning uit de zeventiende eeuw was afgebeeld, ongeveer op de plaats waar thans de sigaren- annex tijdschriftenzaak van Barnhoorn is gevestigd. Na een verbouwing in de jaren tachtig was de gedenksteen aan lager wal geraakt en zelfs had zij gediend als deksteen van een kolk, zo had Admiraal ontdekt. Pas in 1922 werd de steen in ere hersteld en kreeg zij een plaats in de buiten muur van de toen gestichte dr. J. Th. de Visserschool. Veel waarde had men er blijk baar tóch niet aan toegekend, want toen na de oorlog aan de Abraham van Royenstraat een gymlokaal werd ge bouwd, werd de gedenksteen achter een muur weggemet- seld. Daar de school en het gymlokaal thans op de nomi natie staan om te worden ge sloopt, vreesde Admiraal, dat het historische stuk gelijk met het puin zou verdwijnen. Vandaar dat hij z'n mede commissieleden op één en ander attent maakte. In de muren van de school blijkt trouwens ook nog een oor konde verborgen. Ds. Eke- ring had destijds de eerste steen gelegd voor de eerste drie lokalen. Op 2 maart 1922, een half jaar na het vertrek van de dominee, was ter her innering daaraan een hard stenen gedenkplaat aange bracht. "Ik weet dit nog pre cies", zei Admiraal, „want ik heb toen nog meegezongen". Oorkonde Achter de plaat ging een oor konde in een loden buis en die moet er nog altijd zitten". Op de oorkonde moet volgens Admiraal de strofe voorko men van een bestuur dat wind en stormen verduurde, want er was bij de stichting van de school nogal wat heibel ge weest. Openbare werken krijgt op dracht te zorgen, dat de anti quiteiten weer boven water komen, verzekerde burge meester Bonnike gisteravond in de culturele commissie van Noord wijk. VOORHOUT - Burgemeester Th. van de Wouw van Voorhout noemt de geruchten die de ronde doen over de bouw van maar liefst zesduizemd woningen in Voorhout volkomen uit de lucht gegrepen. "Daar is geen sprake van. Ik begrijp niet hoe ze daar aan komen", luidt het commentaar van de burgemeester. Een van de modellen die de Goudse Modelvliegclub zondag tentoonstelt in de Alphense Sint Josephzaal. Vrouwen proberen huizen in Leiden binnen te dringen LEIDEN - Een drietal onbekende vrouwen hebben gisteren gepro beerd een tweetal woningen aan de Lammenschansweg in Leiden binnen te dringen. De vrouwen belden aan met de vraag of ze even mochten binnenkomen omdat ze dringend water nodig hebben. In beide gevallen wer den de vrouwen niet binnengela ten, wat het nodige tumult ople verde. De Leidse politie wil de bevolking voor dergelijke praktijken waar schuwen. In het verleden is het namelijk al verscheidene keren voorgevallen dat een groepje zi geunervrouwen onder het mom van dringende behoefte aan wa ter een woning wist binnen te dringen waarna één van hen de bewoner of bewoonster aan de praat hield en de overige vrou wen er met de nodige huisraad vandoor gingen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit slaagden voor het doctoraal examen Engels: J. Brouwer, Mej. M.J.G. Heemskerk, A.C. v. Ipe- ren, doctoraal klassieke taal en letterkunde: mej. C.M. Somme- ling, doctoraal geologie: F. Jag- gie, doctoraal psychologie: A.B.M. Creyghton, M. Overduin, mej. B.J. Boer, R.W.M. Beljon, doctoraal pedagogiek: L. de Jon ge, mevr. A.J. Vroeg in de Wij, Mevr. A.B.H. de Walle, mevr. K.C. Leeuwenburg, doctoraal rech ten: W.J. Witteveen, mej. I.L. Kuyl, A.W. Prins, P.J.M. v. Haa strecht, A. J.M. Velu, R.M.A. Krul, T.A. Knoop-Pathuis, doctoraal Nederlands: P.P.M. Merkx. Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen slaagde voor het docto raal examen sociale geografie mevr. H.G. de Graaf-Van Buizen uit Voorschoten. Brand in olietank RIJNSATERWOUDE - Een bijna lege olietank raakte gistermiddag op een sloopterrein aan de Van Wassenaarlaan in Rijnsaterwou- de in brand, toen slepers het ding met snijbranders te lijf waren ge gaan. De brandweer had het vuurtje, dat verder geen schade aanrichtte, binnen de kortste ke ren geblust. Alleen de fikse rook ontwikkeling bezorgde de buren enige hinder. De nog jonge Goudse Modelvlieg tuigclub bestaat twee jaar. Ter gelegenheid daarvan is er zon dag in de Alphense Sint Joseph zaal aan de Paradijslaan eigen werk van de leden te zien. Ten- Volgens de heer A.G. van Roode, planologisch adviseur van de Land- en Tuinbouwbond (LTB) bestaan er wel degelijk plannen om in de nabije toekomst zesdui zend woningen te bouwen aan de zogenaamde Sassenheimse zijde van de spoorweg in Voorhout. Waar hij die informatie vandaan heeft wil de heer Van Roode niet meedelen. "Dit zou onbeleefd zijn tegenover mijn informant" aldus Van Roode. Dat burgemeester Van de Wouw de bouw van de woningen catego risch ontkent verbaast Van Roo de niets. "Hij wil in geen geval hebben dat er ook maar iets van deze plannen naar buiten komt. Dit zou één en ander slechts dwarsbomen". Van Roode is ech ter van mening dat juist elke ontwikkeling in deze zaak volle dig in de openbaarheid gebracht moet worden. Hij vreest dat er anders ondershands bepaalde af spraken worden gemaakt die la- toongesteld wordt een breed scala van model-vliegtuigen, riot tot de ultra-moderne F-16. Tijdens de tentoonstelling wor den continu films getoond over de activiteiten van de leden. Be ter minder eenvoudig zijn terug te draaien. "Wij moeten deze zaak steeds kritisch blijven volgen zo dat bepaalde afspraken direct ge signaleerd worden." Gevolgen De eventuele bouw van zesduizend woningen zal ernstige gevolgen hebben voor met name de bol- lenkwekers in dit gebied. Van Roode: "We beginnen met het ernstig verlies van bouwland. Want met de bouw van woningen moeten ook wegen worden aan gelegd. Bovendien trekken deze woningen bepaalde verzorgende bedrijven aan". De werkgelegen heid komt door deze plannen in gevaar, zo laat Van Roode weten. "Vele mensen weten niet dat minstens 20 procent van de be volking in deze streek haar werk vindt in de bloembollenhandel." Burgemeester Van de Wouw geeft langstellenden kunnen (gratis) tussen elf uur 's morgens en vier uur 's middags terecht in de Jo sephzaal. Kinderen beneden de 14 jaar worden alleen toegelaten onder begeleiding. Burgemeester Th. van de Wouw .geen sprake van.. te kennen dat binnen de gemeen te wel nog steeds wordt gespro ken over de bouw van 1500 wo ningen op de plaats waar Van LEIDEN - De buurtvereniging Ma- redorp en een deel van de wijk bewoners hebben "met ontstel tenis" kennis genomen van het gemeente-besluit om de „pro jectcoördinator" voor Maredorp, Abel de Jong, te ontslaan. In een brief aan de gemeenteraad wijzen zij erop dat de samenwer king met het bureau Abel de Jong in de afgelopen jaren heel vruchtbaar is geweest. Volgens de bewoners heeft De Jong als objectief coördinator het bewo nersbelang goed tot zijn recht la ten komen en de bewoners steeds goed geholpen. De gemeente heeft vorige week la ten weten het contract met De Jong per 1 juni te willen BEËIN DIGEN. Volgens wethouder Waal is het geld op en zijn de ver beteringsplannen voor Maredorp nu in een uitvoeringsstadium ge komen. Die uitvoering van de plannen wil de gemeente in han den geven van ambtenaren. De buurtvereniging en de bewo ners in de diverse wijkgroepen Roode de zesduizend woningen verwacht. Er moet nog worden bekeken, zo blijkt uit de woorden van de burgemeester of de bouw economisch uitvoerbaar is. In fi nancieel opzicht is volgens Van de Wouw alles mogelijk, zolang er "wat geschoven kan worden". Hij verduidelijkt "De bouw van 1500 woningwetwoningen is niet haalbaar. De bouw van 1500 wo ningen in de vrije sector wel. In vergaderingen met raadsleden en adviseurs moeten we kijken wat mogelijk is". Een van die verga deringen vond gisteravond plaats achter gesloten deuren. De burgemeester wijst er voorts op dat bij de plannen omtrent de bouw van woningen in Voorhout ook gekeken zal worden naar de mogelijke aanleg van extra we gen en sportaccommodaties. Medio dit jaar wil Van de Wouw in elk gevcd een globaal overzicht hebben van de definitieve plan- Ondanks deze beweringen van Van de Wouw twijfelt de heer Van Roode sterk aan de juistheid daarvan. 'Ik heb duidelijke aanwijzingen dat er misschien zesduizend wo ningen gebouwd zullen worden in Voorhout. Daarom moet alles in de openbaarheid worden ge bracht, alleen al vanwege een democratische besluitvorming" aldus Van Roode. menen dat de ambtelijke verte genwoordiging in de Maredorp- projectgroep hierdoor een groter gewicht krijgt. Zij wijzen er op dat ook in deze fase van de werk zaamheden een goede bewoner- sinbreng onontbeerlijk is en dringen er op aan om een van het stadhuis onafhankelijke bewo nersadviseur aan te trekken, om te voorkomen dat er na 1 juni een vacuüm ontstaat. De buurtver eniging en de projectgroepen vinden Abel de Jong de aange wezen persoon om bewonersad viseur te worden. CONTACTMAN ONTSLAGEN: MAREDORP „ONTSTELD' LEIDEN - Een groot deel van de bewoners van de Grevenstraat, Druckerstraat en Maredorpse- dwarsstraat pleiten er voor dat dat woningbouwvereniging „Werkmanswoningen" afziet van de renovatieplannen die zijn ge maakt voor hun woningen. Ruim 75% van de bewoners heeft zijn handtekening geplaatst onder een brief aan burgermeester en wethouders, waarin zij verklaren tegen de renovatieplannen te zijn. De bewoners vinden dat de huren na de renovatie te hoog worden en dat de verbeteringen slechts minimaal zijn. In plaats van renovatie willen zij samen met de woningbouwvereniging een plan opstellen voor het on derhoud en kleine verbeteringen van hun huizen. Architect Schutte van „Werk manswoningen" heeft laten we ten dat, alvorens wordt afgezien van renovatie, in overleg met de welzijnsraad een nieuw onder zoek moet worden gedaan. Daar uit zou dan moeten blijken dat de meeste bewoners inderdaad te gen renovatie zijn. „Werkmans woningen" wil graag gebruik maken van de financiële moge lijkheden van het rijk om haar woningbezit te verbeteren, en blijft dus streven naar renovatie. 'Waneer blijkt dat een meerder heid werkelijk niet wil renoveren gaat het natuurlijk niet door", al dus Schutte. "Werkmanswonin gen wil dan samen met de buurt een beknopter plan maken met alleen die verbeteringen die de mensen wel op prijs stellen. Daar zal dan ook een kleinere huur verhoging tegenover staan." De woningbouwvereniging blijft voor verbetering van haar huizen aangewezen op subsidies van het rijk. "Er moet nog blijken wat voor subsidie-mogelijkheden er zijn voor een beperkt verbete ringsplan. Werkmanswoningen kan in geen geval een opknap beurt betalen uit eigen midde len", aldus Schutte. Bescheiden Maike Persoons, AAV'36: TER AAR - "De Europese jeugdkampioenschappen in Polen? Het is voor mij geen 'must' om daarbij te zijn, maar het lijkt me prettig als ik het haal", klinkt het bescheiden. Maike Persoons, één van de uitzonderlijk getalenteerde jeugdatletes van de Alphense atletiekvereniging AAV'36f lijkt zich nauwelijks bewust te zijn van al haar geleverde prestaties. Als zij even later echter al haar overwinning en records opnoemt moet Maike toch bekennen dat het een hele serie is. Ja, zeker als je alles achter elkaar opsomt. Maar je staat niet bij elke overwinning stil. Daarvoor gaat het allemaal ook zo gemakkelijk Maike Persoons (15) schreef dit weekeinde op overtuigende wijze het Nederlands veldloopkampioenschap (meisjes B) op haar naam. Nog meer opzien baarde zij een maand geleden toen zij voor de eerste keer de 1500 meter liep, nota bene met een nieuw nationaal record over de finish kwam en een week later, in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy, datzelfde record met nog eens vijf seconden verbeterde. Dat leverde Maike een eindtijd op van 4.32.8 min, nog geen drie seconden boven de limiet die de Ter Aarse moet lopen om zich te kwalificeren voor de in augustus te houden Europese jeugdkampioenschappen in het Poolse Bydgoszcz. "En dan te bedenken dat je buiten altijd nog een flink aantal seconden sneller bent", weet ook Maike Persoons. De scholiere raakt daarop totaal niet onder de indruk als logischerwijs wordt geconcludeerd dat "Polen" voor haar dan eigenlijk niet meer mis kan lopen. Temeer ook, omdat Maike tijdens het indoorseizoen de limiet op de tweede middenafstand, de 800 meter, al heeft bereikt. Erg krap weliswaar (2.09.8 min, limiet 2.10.0 min.) maar in de open lucht moet een scherpere tijd ongetwijfeld haalbaar zijn. Maike Persoons begon haar loopbaan bij AAV'36 vijfjaar geleden, nadat zij, toen nog in Amsterdam woonachtig, twee jaar bij Blauw Wit sportte. Persoons legde zich in de beginfase vooral toe op de meerkamp. Vooral op de sprint legde zij de basis voor vele eindoverwinningen. "Ik heb graag alle takken beoefend maar het bleek steeds dat de middenafstand mij het beste lag. Als tweede-jaars D ging ik werkelijk met grote spron gen vooruit. Je gaat dan toch ongewild steeds meer selecteren. In kogel stoten en balwerpen ben ik nooit een ster geweest en door een blessure schoot ook het verspringen er bij in. Als pupil was ik daar altijd erg goed in. Bij de meerkamp eindigde ik regelmatig als eerste," herinnert Maike zich. ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgende week zal worden begonnen met het verbeteren van de atletiekbaan van AAV'36 op "de Aarhoek". Dan zal de toplaag worden weggenomen en worden vervangen door een grovere sintel. Onderzoek heeft uitgewezen dat daardoor het dichts libben van de baan kan worden voorkomen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden (afhankelijk van de weersomstandigheden) zo'n drie weken in beslag zullen nemen. Als D-meisje prijkte Maike voor de eerste keer bovenaan de ranglijst op de 600 meter, een afstand waarop zij als C-juniore twee achtereenvolgende jaren het (officieuze) Nederlands kampioenschap opeiste. Die lijn zette zich de laatste twee jaar "normaal" voort. "Als die progressie gewoon doorzet, wil ik eerst zien aan de top te blijven in Nederland", zegt de atheneum-leerlinge niet vooruitlopend op wereld- toernooien. "Als je hier aan de top draait zegt dat niet datje ook in het buitenland zover komt. We hebben in Nederland zoveel atleten die hier alleenheerser zijn maar over de grenzen niets bereiken. Een kwestie overigens van de verkeerde mentaliteit, volgens mij. Wij beleven de topsport namelijk zoveel anders dan Oostduitsers en Russen. Die wor den gedrild, puur gericht op de prestatie die zij moeten leveren. Wij hier hebben ook nog eens ons werk en andere bezigheden. Desondanks moet het toch ook voor Nederland een haalbare kaart zijn dat we, net als de Italianen en Engelsen op een enkel onderdeel toch een paar ereplakken weten te veroveren, temidden van die Oostbloklanden". In augustus (Bydgoszcz, Polen) zal Maike zich, naar het uitziet recht streeks kunnen meten met de Oostduitsers en Russen, volgens de Ter Aarse de sterkste landen, alhoewel ze toegeeft niet goed geïnformeerd te zijn over andere naties. Tot aan de interland in Zwitserland (8-9 juli) heeft zij de tijd de limiet te lopen. "We hebben een duidelijk achterstand met trainen, door deze winter", vertelt Maike. "Door het lopen van sprintafstanden moet vooral aan mijn basissnelheid worden gewerkt. Daarnaast neem ik een te grote pas, waardoor het versnellen van mij niet erg sterk is. Om te versnellen moet ik nu nog een kortere pas aan gaan wenden. Want het komt toch altijd op de laatste snelle meters aan". Zij voegt daar aan toe: "Ik win altijd met grote voorsprong op anderen. Ik ga van start en loop van begin tot eind één tempo, te hoog meestal voor de overige deelneemsters om mij bij te houden. Kan iemand mij wel bijhouden dan verlies ik ten alle tijde in de eindsprint. Daarom moet ik gaan trainen op een kortere pas, zodat ik makkelijk kan versnellen". Om de achterstand op het trainingsschema zo miniem mogelijk te houden gaan Maike Persoons met haar vader, de begeleider, in de komende periode één keer in de week op de kunststofbaan trainen van het Haagse Sparta. "Als ik in Alphen moet wachten op de baan kom ik te ver achter". Trainers (-sters), begeleiders en sportfysioloog Jan Vos is niets teveel als het er om gaat dat Maike Persoons naar de absolute top te brengen. Zelf houdt de atlete zich zoveel mogelijk op de vlakte. "Alles wijkt voor school. Het is een pluspunt dat ik weinig moeite heb met leren. Het is daarom op te brengen 4 a 5 keer in de week te trainen en daarnaast nog de centrale training in Zeist en op Papendal te volgen. Voorlopig zit ik in de Europese selectie. De Olympische Spelen in Moskou? Ik zal niet speci fiek naar de limiet toewerken. In 1980 daarom misschien nog niet, later wil ik zeker met de Olympische Spelen meedraaien". GERARD HAVERKAMP )ns (AAV'36): "het gaat allemaal zo gemakkelijk"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23