Sterke opening van Knetemann in Parijs-Nice a kAURORE Barcelona de schade bij Ipmdch Town: 2-1 29» PARIS NICE Timman herstelt zich EBBC na spannende strijd in finale Vijf Nederlanders voorin Aanklacht tegen neo-prof Scorebord Europa Cup 'Der Bomber' tekent Amerikaans contract SPORT DEN BOSCH (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis van het basketbal heeft een Ne derlandse club de finale van een Europa-cup toernooi ge haald. Het is EBBC Den Bosch, dat in een zinderende halve finale het Italiaanse Sinudyne Bologna met 105-92 versloeg. Dat gebeur de in de tweede verlenging. Na de reglementaire veertig minuten speeltijd en ook na de eerste verlenging van vijf minuten prijkte er met res pectievelijk 90-78 en 96-84 een verschil van 12 punten op het bord. Precies de mar ge, waarmee EBBC de eerste wedstrijd in Italië had ver loren. Twee zaken hebben de gang van zaken in Den Bosch beïnvloed. Allereerst de en kelblessure, die de Italiaan se spelverdeler Calligaris al in de derde minuut opliep. Hij moest worden vervangen door Valenti, die in de eerste wedstrijd geen grote indruk had gemaakt. Het tweede feit was het fabel achtige optreden van Kees Akerboom na rust. In de eer ste helft had de forward zich nauwelijks laten zien. Aan de magere score van vier voegde hij na de hervatting 28 punten toe. Dat kwam omdat trainer Ton Boot toen de juiste man op de juiste plaats had gezet. Het gevolg was dat Bertolotti, die voordien de 1-3-1 zone met schoten uit de hoek had opengetrokken, minder aan vallend kon opereren. In drie minuten tijd werd de rust stand van 46-43 omgezet in een voorsprong van elf pun ten: 54-43. Vijf minuten later was de marge van dertien punten - goed voor een fina leplaats - bereikt. De Italianen bleven zich echter fel verzetten. Ze krabbelden terug tot op tien punten. Pas in de allerlaatste minuut kwam EBBC onder dave rende aanmoedigingen weer op twaalf punten. De moge lijkheid om de strijd nog in de laatste seconden van de normale speeltijd te beslis sen, werd echter gemist door Cramer. Aan het einde van de eerste verlenging nam de Ameri kaanse Nederlander op nieuw een verkeerde beslis sing. Weer een verlenging. Akerboom zat inmiddels al lang aan de kant. Hij werd echter geflankeerd door twee tegenstanders: Wells en Kocic. In de slijtageslag, die volgde, betekende dat een definitief voordeel voor de Brabantse ploeg. Het ver schil werd vergroot tot vijf tien punten, waarvan de Ita lianen er nog slechts twee afknabbelden: 105-92. EBBC komt nu in de finale uit tegen Gabetti Cantu. (Van orize sportredactie) IPSWICH (GPD) - Ipswich Town heeft zich gisteravond in het Portman Road-Stadion van de Oostengeise provin cieplaats een niet overtuigende uitgangspositie van de tweede wedstrijd tégen FC Barcelona in de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi geschapen. Het werd een 2-1 overwinning, na rust tot stand gekomen. Maar dat ene doelpunt verschil zal de Engelsen allerminst een grote zekerheid verschaffen om uiteindelijk de volgende ronde te bereiken. Zeker niet met het spel wat gister avond werd gedemonstreerd. Dat PARIJS (GPD) - Aan alle speculaties over een mogelijke verzwakking van de TI-Raleigh-ploeg van Peter Post is gistermiddag in het centrum van de Franse hoofdstad Parijs abrupt een einde gekomen. Nadat de discipelen van de succesvolle ploegleider uit Amstelveen in het vroege voorseizoen wat minder overrompelend uit de startblokken kwamen dan vorig jaar, flitste wereldkam pioen Gerrie Knetemann namelijk op een steenworp af stand van de Eiffeltoren met een ongelooflijk scherpe tijd naar de winst in de proloog van de etappewedstrijd Parijs- Nice. De twijfels over de kracht van de equipe verdwenen als sneeuw voor de zon. Knetemann legde de basis voor de. Op een seconde achter Tour winnaar en tijdritspecialist Bernhard Hinault. eiste nationaal kampioen Henk Lubberding de achtste plaats voor zich op en werd Bert Oosterbosch negende. "Een geweldige prestatie van hem", glunderde Post. Dinsdag avond laat greep de sportdirec teur in een Parijs hotel naar de telefoon om de roodharige Eind- hovenaar, die pas vorige week bij Post werd ingelijfd, op te trom melen. Bert Oosterbosch. "Gis teravond om half twaalf helde Gerrie Knetemann (links) beleeft zijn triomf alleen. Joop Zoetemelk en Bernard Hinault hebben aanspraak. Remise Van der Wiel tegen Donner PARIJS (GPD) - Aan alle speculaties over een mogelijke verzwakking van de TI-Raleigh-ploeg van Peter Post is gistermiddag in het centrum van de Franse hoofdstad Parijs abrupt een einde gekomen. Nadat de discipelen van de succesvolle ploegleider uit Amstelveen in het vroege voorseizoen wat minder overrompelend uit de startblokken kwamen dan vorig jaar, flitste wereldkam pioen Gerrie Knetemann namelijk op een steenworp af stand van de Eiffeltoren met een ongelooflijk scherpe tijd naar de winst in de proloog van de etappewedstrijd Parijs- Nice. De twijfels over de kracht van de equipe verdwenen als sneeuw voor de zon. Knetemann legde de basis voor een nieuwe eindzege en mogelijk luidde hij het begin in van een nieuw "Postjaar" DONDERDAG 8 MAART 1979 Dat er getwijfeld werd over de ploeg van Post is wel duidelijk. Zijn ploeg liet immers aanzienlijk minder van zich horen dan in 1978. toen Jan Raas in de Zuid franse eendagswedstrijden al als PARIJS (GPD) - Terwijl Bert Oos terbosch gisteren trots rond reed in zijn proftenue, wordt in België koortsachtig gewerkt aan een proces tegen de Eindhovense renner en diens ploegleider Peter Post. Zondag maakte een deur waarder, in opdracht van de ploeg Marc-Superia van Romain de Loof, een foto van Ooster bosch in Raleigh-shirt om daar mee het wettelijk bewijs in han den te krijgen dat de 22-jarige Brabander inderdaad in die ploeg rijdt. Oosterbosch heeft namelijk eerder al een contract getekend voor de Belgische Marc-ploeg. Later kwam hij op die beslissing terug, en ging hij naar Post. „Als hij ooit voor die ploeg rijdt, doen wij hem een proces aan", liet De Loof we ten. Gelet op het inschakelen van een fotograferende deurwaarder („ik heb daar niemand gezien", liet Oosterbosch weten) wordt de daad bij het woord gevoegd een razende tekeerging en Kne temann de Ronde van de Mid dellandse Zee op zijn naam schreef. Door de trainingsachter stand van Raas en een domme valpartij van Knetemann bleven die prestaties nu uit. De tongen kwamen los. Knetemann: "Ze hebben geprobeerd bij ons te stoken, omdat we minder goed voor de dag zijn gekomen. Toen Raas in de grote prijs van Antibes tweede werd achter Esclassan stond er in de Franse kranten dat Post een donderspeech zou hou den. Nou ze doen maar". De stelling dat de ploeg (onder meer. zoals wel wordt gesug- geerd door het vertrek van Hen- nie Kuiper) flink aan kracht heeft ingeboet, moet zo snel mogelijk uit de wereld. Parijs-Nice moet daarvan het levende bewijs wor den. Gerrie Knetemann begon aan die koers in ieder geval, zoals hij dat vorig jaar deed: met een zege in de proloog, een tijdrit over 8200 meter met start in Boulogne Billancourt en finish in Parijs. Die beginzege mondde toen uit in de uiteindelijke overwinning in Nice. Nu begon Knetemann nog sterker. Hij jiam al zeven secon den voorsprong op zijn naaste concurrent, Joop Zoetemelk, die vorig jaar tweede was op vijf se conden achterstand. "Zie je wel", betoogde Knetemann, "ik word ieder jaar beter Na de eerste winst van de Huvber- genaar lijkt Parijs-Nice opnieuw een Nederlandse aangelegenheid te worden. Van de 119 deelne mers bezit slechts 10 procent (12 man) de Nederlandse nationali teit, maar vijf van hen klasseer den zich gisteren al bij de eerste tien. Achter Knetemann en Zoe temelk finishte Jan Raas als vier- Post mij op. Aad van den Hoek was ziek geworden en ik moest invallen. Nou, ik heb eerst mijn koffers moeten pakken en om twee uur vannacht lag ik pas op bed" Toch zal de waarde van de invaller voor Van den Hoek (maagklach ten) pas vandaag blijken Dan wordt namelijk een ploegentijd rit over 33 kilometer gereden van Joigny naar Auxerre. Daarin moet Oosterbosch, die deel uit maakte van de Nederlandse ploeg die wereldkampioen 100 km tijdrit werd. zijn steentje bij dragen aan de eindzege van Kne temann. Want de ploegentijdrit telt ook mee voor het individueel klassement. Voor de andere rit ten wordt Oosterbosch duidelijk nog wel wat te licht bevonden. Uitslag tijdrit: 1. Knetemann (Ned) 10 minuten en 25 seconden (gemiddelde snel heid 47,223 km per uur)., 2. Zoe temelk (Ned) 10.32.. 3. Hinault (Fra) 10.33.. 4. Raas (Ned) 10.37., 5. Braun (Wdl) 10.38.. 6. Thurau (Wdl) 10.41., 7. Vandenbroucke (Bel) 10.46., 8. Lubberding (Ned) 10.48., 9. Oosterbosch (Ned) 10.49., 10. Gisiger (Zwi) 10.51 VOETBAL - International Ruud Krol zal (voorlopig) niet worden geopereerd aan de bilspier, die hem al voortdurend hindert. Di^ is gisteren besloten door de me dische staf van het Lucas-zie- kenhuis. Krol is nu van plan deze week weer bij Ajax te gaan trai nen. VOETBAL - In Engeland zijn gis teren twee competitiewedstrij den gespeeld: Aston Villa-Bolton Wanderers 3-0 en Norwich City- Wolverhampton Wanderers 0-0. LEEUWARDEN (ANPj-De geves tigde orde binnen het Nederland se schaak wereldje begint zich te herstellen van de turbulente ge beurtenissen waarmee het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap begon. De drievou dige ex-kampioen van Nederland Hans Ree, ook wel bekend als de man die bij herhaling een half puntje tekort kwam voor de grootmeestertitel, nam gisteren de leiding door met zwart gede cideerd af te rekenen met één van de twee koplopers, namelijk Baljon. Ree's positie van lijstaanvoerder heeft een voorlopig karakter, want Gert Ligterink was nog doende met Van Dop. Deze partij werd afgebroken met kansen voor wit (Ligterink), zodat de mogelijkheid erin zit dat Ligte rink een half voorblijft op Ree. Jan Tim man voegde zich bij de ach tervolgers. De Amsterdamse grootmeester is de schrik van de nederlaag uit de eerste ronde te gen Ree te boven en won snel en doeltreffend van Van der Vliet. Deze permitteerde zich een enigszins frivole openingsbe handeling, waarvan Timman pro fijt trok. Böhm won eveneens en wel van Van der Weide. Deze ont spoorde na een goed middenspel en ziet zijn goede bedoelingen karig beloond met een half uit drie. John van der Wiel is eveneens be zitter van dezelfde matige score. De Leidenaar kwam eraan door met zwart overeind te blijven te gen de vier uur lang stormlopen de Donner. Analitici vermoedden dat Donner ergens de winst heeft gemist. Sosonko-Hofland leek wit moge lijkheden te bieden, maar de Rot terdamse hoofdklasser bleef stug •counterend overeind. Langeweg vierde zijn 42ste verjaardag met een rustige remise tegen Hartoch. Uitalgen: Bohm-V.cl. Weide 1-0. Sosonko-Hofland Tim- man-V. d. Vliet 1-0, Donner-Van der Wiel lh-ll2. Baljon-Ree 0-1, Langeweg-Hartoch 1l2-lh, Ligte- rink-Van Dop afg. Stand na 3 ronden 1. Ree 2lh. g Ligterink 2 en 1 afg. 3/6 Böhm, Sosonko, Timman, Baljon 2, 7/8 Donner, Hofland IV2, !/ll Langeweg, Hartoch. V d. Vliet 1, 12. Van Dop 'feen 1 afg.. 13/14 Van der Wiel, Van der Weide V2. raffinement ontbrak toch om de meer geroutineerde Spanjaarden totaal uit de wedstrijd te spelen. Bovendien had Barcelona ditmaal een scheidsrechter, de Hongaar Palotai, getroffen, die - op zijn zachtst gezegd - beslist geen boze plannen had met de formatie van de Franse Barcelona-oefentnees- ter Lucien Muller, die ooit nog eens furore maakte als speler van Real Madrid. Ipswich - gehandicapt door het ontbreken van een aantal vaste A- spelers - wilde wel, maar kon doodeenvoudig niet meer dan 100 procent inzet geven en dat was duidelijk onvoldoende om - net als twee jaar geleden toen het 3-0 werd - Barcelona te verslaan, laat staan te blameren. Slag Op het middenveld, waarop vol gens Ipswich-manager Robson de slag uitgevochten diende te worden, zochten de Nederlan- dérs Johan Neeskens en Arnold Muhren elkaar veelvuldig op. Vrijwel elke keer dat Muhren aan de bal was, ging er een gejuich op. maar de wedstrijd was van een dermate matig gehalte dat de ex- Volendammer nooit werkelijk kon excelleren, ondanks het feit dat Neeskens persé geen ver doorgevoerde mandekking han teerde. De niet helemaal topfitte Neeskens moest bovendien tien minuten voor tijd worden ver vangen door Costas. Die ruimtedekking van Neeskens was er overigens wel de oorzaak van dat ex-ploegmaat "Mjoeren" in de 52ste minuut aan de basis lag van de eerste treffer van Ips wich. Muhren plaatste de bal op links naar Brazil, die het hoofd wilde bereiken van Eric Gates. Gates kon echter niet bij de bal, maar toen Barcelona-doelman Artola de bal uit zijn handen liet glippen, kon hij alsnog raak schieten (1-0). Het antwoord van de Spanjaarden kwam twee minuten later. Hoe wel Robson de Oostenrijkse in ternational Hans Krankl nauwe lijks had gezien, bereidde hij de gelijkmaker van de Spanjaarden uitstekend voor. Vanaf de mid dellijn soleerde de vaak eenzaam in de spits storende Krankl langs alle Engelse obstakels om uitein delijk de bal scoringsrijp aan Es- te ban te offreren' 1-1. 'Toch kreeg Barcelona geen kans om zich nog verder te herstellen. En dat kan ik alleen maar prijzen in mijn team", stelde Robson na r90 minuten kei- en keihard wer ken op de allerminst uitstekende grasmat vast. Robson doelde daarbij op het tweede Ipswich- doelpunt, dat normaliter in zijn ogen voldoende zou zijn geweest om zich voor de halve finale te plaatsen. Tevoren had Barcelona echter wel een tegentreffer laten noteren, zodat de door Robson geëiste marge van twee doelpun ten niet ingewilligd kon worden. Graag Robson: "Barcelona speelt nogal graag verdedigend en wanneer ze over veertien dagen moeten overschakelen naar een meer aanvallend spelconcept liggen daar voor ons beslist mogelijk heden". Dat tweede Engelse doelpunt kwam in de 65ste mi nuut opnieuw op naam van Ga tes, die een dieptepass van aan voerder Mick Mills achter de ze ker niet imponerende Artola werkte. Niet alleen de doelpunten, maar ook het totale spel maakte de tweede helft van deze Europese kwartfinalewedstrijd iets aan trekkelijker dan de eerste 45 mi nuten. Weliswaar had Ipswich Town een groot veldoverwicht maar de sporadische Barcelona- counters toonden aan dat de Spanjaarden toch ook wel dege lijk de kunst verstaan hun offen sieve acties met enige creativiteit te doen begeleiden. Een creativi teit, mits iets beter gepolijst, die Ipswich Town over twee weken in Nou Camp waarschijnlijk toch wel zal opbreken. EUROPA CUP 1 Austria Wien (Oos) - Dinamo Dresden (Odl) 3-1 (1-1). 9. We ber 0-1, 20. Schachner 1-1, 86 Zach 2-1, 90. Schachner 3-1. Scheidsrechter Partridge (Eng), toeschouwers: 37.000 Nottingham Forest (Eng) - Grasshoppers Zurich (Zwi) 4-1 (1-1). 10. Sulzer 0-1. 32. Birtles 1-1, 51. Robertson (strafschop) 2-1, 87. Gemmill 3-1, 89 Lloyd 4-1. Scheids rechter Raus (Jsl), toeschou wers: 32.000. Wisla Krakau (Pol) - Malmö FF (Zvve) 2-1 (1-1) doelpunten Nawalka en Kmieck voor Wislau. Hansson voor Malmö. toeschouwers: 30.000 EUROPA CUP II 1 FC Magdeburg (Odl) - Banik Ostrava (Tsj) 2-1 (2-0). 4 Streich 1-0,30 Streich 2-0. 51 Antalik 2-1, toeschouwers; 20.000. Fortuna Düsseldorf (Wdl) - Servette Genève 0-0. Scheidsrechter Jarguz (Pol), toeschouwers. 9000. Gele kaait voor Dutoit (Servette) In de 83e minuut miste Zim- mermann een strafschop voor Fortuna. Internazionale Milaan (Ita) - SK Beveren (Bel) 0-0. Scheidsrechter Linemayr (Oos). toeschouwers: 55.000. Ipswich Town (Eng) - FC Bar celona (Spa) 2-1. (0-0). 52. Ga tes 1-0,54. Esteban 1-1.65. Ga tes 2-1 Scheidsrechter Palo tai (Hon), toeschouwers. 28.000. EUROPA CUP III Manchester City (Eng) - Borus- sia Mönchen-Gladbach 1-1. (1-0). 25 Channon 1-0, 67. Lie- nen 1-1. Scheidsrechter Pon- tet (Bel), toeschouwers: 39.000. Rode Ster (Joe) - West Brom- wich Albion (Eng) 1-0 (0-0). 87. Savic 1-0. Toeschouwers: 90.000. Honved Boedapest (Hon) - MSV Duisburg (Wdl) 2-3 (1-1). 23. Worm 0-1. 36. Jozef Varga II 1-1. 49 Weimper (straf schop) 2-1. 53. Worm 2-2, 85. Seliger 2-3 Scheidsrechter Konrath (Fra), toeschouwers; 12.000. Hertha BSC (Wdl) - Dukla Praag (Tsj) 1-1. (0-1). 44. Pelc 0-1. 51 Nüssing 1-1 Scheids rechter Thime (Noo), toe schouwers 23.000. MÜNCHEN (ANP)-Gerd Muller, de voormalige spitsspeler van het West- duitse elftal en Bayern München, heeft gisteren een contract getekend voor de Amerikaanse profclub Fort Lauderdale Strikers. Gerd 'der Bomber" Muller deelde op een persconferentie mee dat hij een tweeë- neenhalfjarige overeenkomst reeds had ondertekend. Na de Peruaan Cubillas. die vorige week werd aangetrokken, is Muller de tweede be langrijke buitenlander die door de Strikers werd ingelijfd. Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond voor 1000 toeschouwers in Roosendaal zijn eerste kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi met 1-2 van de Belgische amateurs verloren. De rust stand was 1-1. Het scoreverloop was: 13. Hoste 0-1, 25. Hakkens 1-1, 82. Hoste 1-2.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15