PvdA wil eerder regeren met CDA dan met de VVD Dat kind kon ik niet afstaan" Regering: geen stappen tegen mr. Luns Het NMB spaarpapier aan toonder. 99 Grachten worden sehoongevist NMB WOENSDAG 7 MAART 1979 KB2Z3ZEHI PAGINA 7 Moeder gooide in wanhoop dochtertje in water UTRECHT (GPD) - „Monique was het laatste en liefste dat ik bezat. Dat kon ik niet afstaan". De 34-ja- rige M. van A. herhaalde dat voortdurend voor de Utrechtse rechtbank. Ze stond daar giste ren terecht omdat ze eind vorig jaar haar 3-jarig dochtertje bij Maarssen in het Amsterdam- Rijnkanaal had gegooid. Lucht onder het plastic jasje van het kind voorkwam dat het meteen zonk. Schipper A. Broersma kon het daardoor op het nippertje redden. Officier van justitie mr. A. Somer- wil eiste acht maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Raadsvrouwe mr. E. Bos bepleitte een zo spoedig mo gelijk ingaande behandeling in de door haar cliënt gewenste Van der Hoeven-kliniek. In haar laatste woord zei de moeder te begrijpen dat haar daad voor velen onbegrijpelijk zal zijn, bij na niet uit te leggen. „Maar ik be grijp nu dat Monique recht heeft om te leven, om een vrij en even wichtig mens te worden. Ik heb een enorme klap op m'n kop ge had, maar ben wel wakker ge worden. Ik hoop dat het ooit zo ver zal komen dat Monique en ik ons weer kunnen verenigen, daarbij niet gehinderd door al lerlei goedwillende mensen". De dag van het drama ging de moe der met Monique naar Amster dam. Het eerste wat ze daar deed was een krant kopen. „Ik wilde een kamer zoeken. Dan zou ik niet terug hoeven naar Utrecht. Als ik Monique terug moet bren gen, ben ik haar voorgoed kwijt, dacht ik toen". Ze vindt geen ka mer. Wel doet ze gezellige dingen met het kind. Een rondvaart, eten bij de Chinees, bij het Centraal Station neemt ze de bus naar Utrecht. M. en haar man zijn dan net ge scheiden. De kinderen zijn voor lopig aan de man toegewe zen. Rechtbankpresident mr. K. S. Bie- ger. „Waarom bent u in Maarssen uitgestapt?". M. van A.: „De re den is bekend". Nadat de president zijn vraag had herhaald, antwoordde de vrouw. „Omdat er water was". Zacht, maar duidelijk, op een toon van iemand die het al vaak heeft moeten vertellen, zei ze: „Het mag niet. Het kan niet. Ik wist wel dat het verkeerd was. Ik heb het ook gedacht, van: dat kind is van mij, dat krijgt niemand. En toch gebeurde het impulsief. Ik heb ook niet opgelet of er wel of geen verkeer aankwam". In een lange brief, die ze een dag voor het proces naar het Utrechts Nieuwsblad stuurde, vertelde ze dat haar man haar totaal bezat. „Ik moest alles doen wat hij zei. Uiteindelijk had hij me waar hij me hebben wilde. Hij had alles. De kinderen, het huis, de auto. Hoe kan ik ooit mijn kinderen te rugkrijgen? Door het gepleegde delict heb ik dan pas goed aange toond geen goede moeder te zijn. Maar dat ben ik echt wel. Alleen heb ik op een moment gehandeld dat volgens de psycholoog en de psychiater wordt aangegeven als bewustzijnsvernauwing. Als ik niet zo door mijn man was be handeld, had ik niet zo gehan deld. De opvoeding van mijn kinderen gunde ik noch een an dere vrouw, noch mijn man. Spe ciaal Monique is mijn kind. Ik was bang dat ze mij op den duur zou vergeten omdat ze nog zo jong is. Dat kind, het liefste dat ik had, gunde ik aan niemand. Nu pas heb ik mij erbij neergelegd dat ook zij door een andere vrouw zal worden opgevoed". „Ik heb mijn kinderen al een half jaar niet gezien, wat mij erg pijn doet"; aldus de brief. Wat betreft Monique concludeer den zowel kinderartsen als men sen van de kinderbescherming en de politie dat de kleuter bang is voor contact met de moeder. Schade voor de psychische groei wordt dan gevreesd. De vrouwe lijke politie-officier, die de moe der na haar daad - ze meldde zich vrijwillig bij de politie - verhoor de, verklaarde voor de rechtbank dat het meisje ondanks haar leef tijd heel goed weet wat er is ge beurd. „Mamma heeft mij in het water gegooid". De raadsvrouwe meende dat van een vooropgezet plan, zoals pri mair ten laste was gelegd, geen sprake is. „Het was een opwel ling". Over de psychiatrische op vang zei de advocate: „Toen ge sprekken geen resultaat hadden werd ze volgestopt met pillen en naar huis gestuurd. Laconieker kan het niet". Over het huwelijk: „Ze maakt de indruk in de gevangenis minder opgesloten te zitten dan in haar huwelijk. Het is onvoorstelbaar hoe verlammend een slecht hu welijk kan werken. Hoe merk waardig het voor velen misschien zal klinken, ze is uit haar apathie ontwaakt, ze bruist van onder nemingslust". De uitspraak is over 14 dagen. Beleidsnota voor komende twee jaar: Lichaam van Smit-Kroes wordt doodziek van KLM- publikaties DEN HAAG (GPD)-Staatssecreta ris Smit-Kroes hoopt dat de Tweede Kamer de behandeling van zaken waardoor de KLM in opspraak is geraakt, niet langer opschuift. „Het voortdurende uitstel, nu weer tot 21 maart, is om verdrietig van te worden", zo verklaarde zij gisteren in de Eer ste Kamer. „Dit schaadt de be langen van de KLM en tast de geloofwaardigheid aan van het bedrijf'. De noodzaak voor een snelle afronding, een zaak die volgens haar „boven het partij politieke belang" geplaatst dient te worden, is voor haar vooral gelegen in de aanhoudende stroom commentaren, „waar ik langzamerhand doodziek van word". Mevrouw Smit-Kroes sprak tijdens de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat, die gisteren aan het eind van de mid dag zonder hoofdelijke stem ming is goedgekeurd. Eerder had minister Tuijnman in antwoord op vragen die vorige week in eer ste termijn waren gesteld, ver klaard dat een verhoging van het snelheidsmaximum op auto snelwegen er niet in zit. Niet al leen wegens de grotere kans op dodelijke ongelukken, ook met het oog op de olievoorzie ning. Hij zal erop aandringen dat de poli tie intensievere controle uitoe fent op de draagplicht voor auto gordels. Gebleken.is dat de kans op een dodelijk ongeluk 60 pro cent kleiner is wanneer de gor dels vast zitten. In andere landen zou dit percentage zelfs nog ho ger zijn. Hij weerlegde de grotere kans op verdrinking wanneer au torijders met vaste gordels in het water rijden, met erop te wijzen dat men in die toestand „niet te water wordt gelaten, maar met een klap neerkomt". In de maak is een ontwerp vooreen nationaal geïntegreerd zeeha- venbeleid, aldus Tuijnman, dat tot doel heeft de zeehavens opti maal tot ontplooiing te laten ko men. DEN HAAG (GPD) - Het partijbestuur van de PvdA vindt het CDA en de VVD allebei even verantwoordelijk voor het „rechtse" beleid van het kabinet-Van Agt. Toch komt het CDA eerder voor een nieuwe samenwerking met de PvdA in aanmerking dan de VVD. Dat komt doordat het CDA-pro- gramma aanknopingspunten biedt voor een beleid dat de PvdA wenst en omdat het CDA in het verleden al meer met de PvdA heeft samengewerkt. Dit standpunt werd gisteren dui delijk bij de presentatie van de beleidsnota van het PvdA-be- stuur voor de komende twee jaar. Overigens staat de uitspraak in het gedeelte van de nota dat door het partijcongres van april nog kan worden veranderd. De WD is volgens het partijbestuur nog steeds het bolwerk van conserva tisme in Nederland en komt „vooralsnog niet voor samen werking in aanmerking". Op de vraag hoe de PvdA zich op stelt tegenover de meer progres sieve standpunten die de laatste tijd door sommige WD'ers wor den uitgesproken, antwoordde vice-voorzitter Van der Doef dat de WD wordt beoordeeld op de feiten en die zijn terug te vinden in het beleid van het kabinet en de Tweede-Kamerfractie. Het PvdA-bestuur presenteerde gisteren ook de definitieve ont werpresolutie over de NAVO, die ondanks 259 amendementen uit de afdelingen nauwelijks gewij zigd is. Het bestuur wil het NA- VO-lidmaatschap onder voor waarden handhaven. Grote na druk legt de PvdA op het terug dringen van de rol van de kern wapens in de NAVO-strategie. Eenzijdige verwijdering van kernwapens van Nederlands grondgebied geldt daarbij als één van de uitgangspunten. Als de NAVO zou besluiten tot het in voeren van de veel omstreden neutronenbom, zal een speciaal PvdA-congres bijeen geroepen worden om zich te beraden over het Nederlands lidmaatschap van de NAVO. Het PvdA-bestuur heeft de nodige wijzigingen aangebracht in de economieresolutie, waarover het congres in april moet beslissen. De 1103 amendementen uit de afdelingen hebben er onder an dere toe geleid dat het partijbe stuur zich uitspreekt voor een program van arbeidstijdverkor ting als een „zeer belangrijk" in strument voor (her)verdeling van arbeid en voor de verbetering van ADVERTENTIE de kwaliteit van het bestaan. „Met name de verdeling van huishoudelijke taken en het ver zorgen van kinderen, alsmede arbeid buitenshuis en een ge lijkwaardige arbeidsmarktposi tie voor vrouwen, zijn hier van belang", zo staat in de ontwerpre solutie. Het PvdA-bestuur benadrukt dat alle soorten arbeid (inclusief huishoudelijke en vrijwillige ar beid) rechtvaardig moeten wor den verdeeld over allen die kun nen werken. AMSTERDAM-Nu het ijs in de Amsterdamse grachten is weggedooid komt al het vuil bovendrijven. De stadsreini ging in die plaats is dan ook druk in de weer om de grachten schoon "te vissen", zoals op de foto in de Erasmusgracht. vrouw in kast gevonden ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse recherche heeft gister middag in de gangkast van een huis aan de Kcmpenastraat in de Maasstad het lichaam gevonden van de 49-jarige Maria Antonia Telder. De politie is ervan over tuigd. dat de vrouw door een misdrijf om het leven is geko men. Het lijk moet ongeveer acht maanden in de kast hebben gele gen. De Rotterdamse recherchechef J. Blaauw houdt het er voorlopig op dat de vrouw eind mei of begin juni van het vorig jaar om het le ven is gebracht. Op welke manier dat is gebeurd, weet de politie nog niet. Op 11 juni vorig jaar hebben poli tiemensen het huis van Maria Telder al onderzocht. Dat ge beurde naar aanleiding van klachten over stank. De politie vond niemand thuis en consta teerde dat de lucht werd veroor zaakt door een slecht functione rende wc. Op 23 oktober stelde de politie op nieuw een onderzoek in. Deze keer op verzoek van een vriendin, die vertelde dat zij Maria lang niet had gezien. Politiemannen van het bureau Noord stelden dat on derzoek in, maar het staat nog niet vast of zy ook de woning aan de Kempenastraat zijn binnen gegaan. Het met een kleed bedekte lijk van Maria Telder werd gistermiddag gevonden, nadat een broer van Maria niet werd opengedaan toen hij zondag bij het huis aan de Kempenastraat aanbelde. De broer, die zijn zus geruime tijd niet had gezien, vroeg de politie daarop om een onderzoek in te stellen. Een eerste buurtonderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat Maria Telder nauwelijks contact had met buurtbewoners of haar fami lie. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De regering ziet geen aanleiding stappen te ondernemen tegen NAVO-secre- taris-generaal Luns vanwege diens lidmaatschap van de NSB tussen 1933 en 1936. Dit NSB- verleden dateert uit de beginfase van de beweging. Dit gaf de rege ring ook geen reden het parle ment hiervan eerder op de hoogte te stellen. Ook achtte de regering het niet noodzakelijk de zaak zelf in de openbaarheid te brengen. Minister-president Van Agt heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het staatsbelang een dergelij ke stap ook niet noodzakelijk maakt. Naast deze politieke overwegingen vond het kabinet de gegevens ook niet van zodanige aard dat de dwingende noodzaak aanwezig was om inbreuk te maken op de persoonlijke levenssfeer van Luns. Bij de afweging binnen het kabinet speelde volgens Van Agt mee dat de gegevens al geruime tijd vrij toegankelijk waren voor wetenschappelijke onderzoe kers. Daarnaast hebben berich ten over het NSB-lidmaatschap van Luns al sinds 1968 de ronde gedaan, schrijft Van Agt in een brief aan de Tweede Kamer. Oppositieleider Den Uyl verzocht de regering op 1 maart om nadere inlichtingen inzake het lidmaat schap van Luns, nadat een och tendblad het nieuws publiceerde. Vermoedelijk zal de Kamer nog deze week een kort debat aan de zaak wijden, waarbij de oppositie het kabinet „stuntelig en incor rect optreden" zal verwijten. Den Uyl verklaarde maandag avond al dat de behandeling door het kabinet „de naam van ons land schaadt cn getuigt van een ontstellend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel". Bij deze gelegenheid bleek dat de opposi tie het kabinet veroordeelt omdat de gegevens in eerste instantie werden achtergehouden. Daarna kreeg prof. De Jong de vrije hand bij het bevestigen van de gege vens, zo liet Den Uyl weten. Uit het bij de brief van premier Van Agt gepubliceerde rapport van prof. De Jong blijkt overigens dat dr. De Jong al op 10 juni 1968 de regering heeft ingelicht over het NSB-verleden van Luns. Deze was toen nog minister van bui tenlandse zaken. Uit een onder zoek van premier Van Agt is in middels naar voren gekomen dat de mededeling nooit de toenma lige premier De Jong heeft be reikt. Klaarblijkelijk is de brief van de directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie niet doorgezonden door de se cretaris-generaal van het kabinet van de minister-president, de heer Van Nispen tot Panner- den. 'Kernwapens volledig terugdringen geeft onrust' DEN HAAG (ANP) - Het volledig terugdringen van de rul van kernwapens in de defensie zou de aandacht voor de militaire k racht sverhoud ingen tussen oost en west sterk doen toene men, met alle onrusten onzeker heid van dien. Daarom verdient een gedeeltelijk terugdringen, bijvoorbeeld het aan banden leg gen van die kernwapens die geen typische afschrikkingstaak heb ben en meer gevechtswapens zijn, de voorkeur. Het Nederlands instituut voor vre desvraagstukken (NIVV), dat de ze opvatting heeft neergelegd in een studie over de militaire k rac ht s ve rhou d i n ge ndenkt hierbij in het bijzonder aan 155 mm geschut dat atoomgranaten kan afvuren en het neutronen- wapen. „Met enige inspanning" kan de rol van deze wapens ook door conventionele wapens wor den vervuld, aldus het NIVV. Het NIW meent dat voor zuiver nucleaire afschrikking beide par tijen met tamelijk weinig kern wapens kunnen volstaan. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7 /2 of zes jaar vast met een rente van 8''2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en b jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom+ basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 865,33 2 jaar 7V? f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 5 5,- f 1.157,50 7'/?% f4.326,65 2 jaar 7'/?% f 5.000,- 3 jaar f 1.157,63 f 95,- f 1.252,63 7V4 f 612,95 8'/? f 1.000, - 4 jaar f 1.215,51 f 145,- f 1.360,51 8 f3.064,73 6 jaar 8'/2 f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f230.- f 1.506,28 8'/?% De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgeroncj en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal 11150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Koilctcijsigingcn voorbehoudt u.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7