Carter naar Midden-Oosten Olie-uitvoer Iran komt weer op gang Obote strijdt tegen Idi DAAD VAN POLITIEKE MOED Granaat ontploft in Haris: kinderen gedood Chinese terugtocht nog vol risico's Omstreden Carstens mogelijk president van West- Duitsland DINSDAG 6 MAART 1979 (Van c s correspondent) HARIS (LIBANON) - De Ne- derlandse VN-soldaten in Zuid-Libanon zijn gisteren voor het eerst geconfronteerd met de harde werkelijkheid van de problemen in dit ge bied. In het dorp Haris, waar de 80 kwartiermakers op het ogenblik verblijven en waar vanaf volgende week het Ne derlandse hoofdkwartier zal zijn gevestigd, ontplofte gis teren in een woning een mijn of granaat. Drie kinderen werden daarbij gedood, vier werden gewond. De ontploffing was niet direct het gevolg van oorlogshan delingen. De granaat was door de kinderen in het ge bied rond Haris gevonden en mee naar huis genomen. Het projectiel ontplofte toen de kinderen ermee speelden. In het dorp Haris ontstond met een een enorme paniek. Hoe wel niet duidelijk is waar de mijn of granaat, wat het was is niet precies bekend, vandaan kwam, is wel bekend dat de Franse VN-soldaten de afge lopen dagen rond Haris schietoefeningen hebben ge houden. Mogelijk is daarbij een onontplofte granaat in het gebied blijven liggen. Maar in de streek ro.nd Haris zijn ook enkele mijnenvelden. Deze zijn echter duidelijk bekend en met prikkeldraad afge zet. Het huis waar het ongeluk ge beurde werd volledig door de explosie verwoest. De ge wonde kinderen werden met een helikopter naar het VN- ziekenhuis in Naqoura ge bracht. De Franse arts van het VN-bataljon hielp bij het ver zorgen van de gewonden. De Nederlandse soldaten waren bij het gebeuren in Haris ver der niet betrokken. Het ge bied in de omgeving van Ha ris valt tot medio volgende week nog onder verantwoor delijkheid van de Franse VN- soldaten. Aanstaande zaterdag zal de hoofdmacht van 700 man van het Nederlandse VN-bataljon in Libanon aankomen. Zij zullen de nacht doorbrengen in een grote hal op het inter nationale vliegveld van Bei roet. De volgende dag ver trekken bijna 500 man van het bataljon naar het operatiege bied in de bergen rond Haris. Ruim 200 chauffeurs en boordschutters van de YP- pantserwagens, vrachtwa gens en jeeps van het bataljon zullen vervolgens met Ne derlandse vrachtwagens die al in Libanon zyn naar de Is raëlische havenstad Haifa worden gebracht. Daar wordt zondag begonnen met het lossen van de 60 pant serwagens en 130 voertuigen van het rij-op-rij-af-schip ..Dockexpress 10". De lange kolonne van bijna 200 wagens zal zich dan onmiddellijk weer naar het noorden bege ven. Of de kolonne nog voor de nacht het operatiegebied in Zuid-Libanon zal bereiken, is uiterst twijfelachtig. DAR ES SALAAM/NAI ROBI (UPI/Reuter) - De voormalige Oegandese president Milton Obote heeft gisteren verklaard dat op het ogenblik twee miljoen Oegandezen in "bevrijde gebieden" le ven. In een televisie-inter view zei Obote dat zijn troepen oprukken naar de hoofdstad Kampala. Obotes troepen hebben wel gebrek aan wapens. De aanval op de be langrijke stad Tororo vorige week was alleen gelanceerd om wapens in beslag te nemen. Daarna hebben zij zich weer te ruggetrokken. Amin om het leven zijn gebracht. De troepen van Amin hebben de stad naderhand weer heroverd nadat de opstandelingen zich hadden teruggetrokken met de wapens in hun bezit. Het was voor het eerst dat Obote er blijk van gaf een offensief tegen de man die hem indertijd heeft verdreven te zijn begonnen. Libië heeft volgens diplomatieke bronnen in Nairobi duizend mili tairen naar Oeganda gestuurd om het bewind van Amin bij te staan. Libische C-130 transportvlieg tuigen zouden de laatste tien da gen een militaire luchtbrug tus-, sen Tripoli en Kampala hebben onderhouden. Behalve soldaten zou ook materiaal van Russische makelij zijn overgebracht. Met maskers voor om niet te worden herkend, protesteren Oegandese studenten i Oegandese Hoge Commissie tegen het bewind van Amin. tegen de "Tanzaniaanse invasie- Het Britse ministerie van handel macht". Het leger heeft volgens heeft gisteren alle trans- radio-Oeganda de opdracht ge- portvluchten van Groot-Brittan- kregen tot de laatste man te vech- nië naar Oeganda met onmiddel- ten. lijke ingang verboden. Vorig jaar werden tussen de twee landen 90 vluchten uitgevoerd. De Britse regering wil met de maat- regel de positie van president Amin verzwakken. WASHINGTON - President Carter vertrekt morgen naar het Midden-Oosten in een dramatische poging om de vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte nieuw leven in te blazen. Een glimlachende president Sadat ontving van de Amerikaanse ambassadeur Hermann Eilts (rechts) gisteren de boodschap dat president Carter morgen naar het Midden-Oosten komt. De Egyptische vice-president Hosni Mubarack (links) was ook op de bijeenkomst. PEKING HANOI HONGKONG (AFP/Reuter/UPI) - China heeft gisteren officieel bekendge maakt dat het zijn troepen uit Vietnam gaat terugtrekken nu "de opdracht voltooid is". Viet nam heeft gisteren echter het land gemobiliseerd om "de Chi nese agressie het hoofd te bie den". Het Vietnamese communistische dagblad "Nhan Dan Saix" schreef gisteren dat de Chinezen willen doen geloven dat zij zich terugtrekken maar in feite zou den zij reservisten in de strijd werpen om nieuwe aanvallen uit te voeren. Hanoi zegt dat er nog altijd wordt gevochten rond de stad Lang Son. Over een daadwerkelijke Chinese terugtrekking zijn nog weinig of geen concrete berichten. Wel lig gen de berichten van het slagveld ongeveer 24 uur achter. Uit in lichtingenbronnen in Bangkok en Hongkong wordt vernomen dat de Chinezen achter het front nieuwe troepen aanvoeren. De bedoeling zou zijn dat deze troe pen de terugtocht garanderen te- TEHERAN (ANP) - De nieuwe pre sident van de Iraanse nationale oliemaatschappij (NIOC), Has san Nazih, heeft gisteren het startsein gegeven voor de hervat ting van de Iraanse olie-export. gen eventuele Vietnamese tegen aanvallen. De mogelijkheid van een nieuwe Chinese aanval wordt ecHter niet uitgesloten. Vietnamese tegenaanvallen wor den zeer wel mogelijk geacht en dan zou bij een Chinese terug tocht de strijd opnieuw kunnen escaleren. Voor de Chinezen is het van belang om met "geheven hoofd" thuis te komen, zonder al te veel kleerscheuren. De Viet- namezen maken echter nu al melding van meer dan 40.000 slachtoffers onder de Chinezen. Deze cijfers worden door waar nemers echter overdreven ge noemd. Peking zegt dat het "les je" aan Vietnam nu geleerd is, maar nieuwe verliezen zouden het "succes" kunnen overscha duwen. Het Russische persbureau Tass- meldde gisteravond dat de eerst komende dagen duidelijk moet worden welk belang moet wor den gehecht aan de Chinese ver klaring over een terugtocht uit Vietnam. Tass acht de Chinese verklaring waarin wordt gezegd dat uit zelfverdediging zal wor den teruggeslagen beschamend Op de terminal op het eiland Karg in de Perzische Golf stelde hij met een druk op een knop de in stallaties in werking die olie aan boord van tankschepen pompen. Het laden werd op 26 december stopgezet als gevolg van de poli tieke verwikkelingen in Iran en de staking van het personeel van de olie-industrie. Nazih deelde aan de bij de plech tigheid aanwezige journalisten mee dat de Iraanse olieproduktie in de toekomst twee a drie mil joen vaten per dag zal bedragen vergeleken met 6,5 miljoen voor de revolutie. Op het ogenblik wordt volgens een woordvoerder van NIOC al weer 1,7 miljoen va ten per dag gewonnen, een mil joen vaten meer dan Iran zelf no dig heeft. Nazih deelde mee dat de eerste la ding die na de revolutie wordt verscheept 220.000 ton meet en dat NIOC de olie rechtstreeks aan de afnemer heeft verkocht voor ongeveer twintig dollar per vat. De olie is voor Japan bestemd. Kapitein Yvkio Iwata van de on der Liberiaanse vlag varende World Ambassador kreeg van Nazih een gesigneerd portret van de religieuze leider Chomeini. Het volgende schip dat geladen zal worden is de Deense Kristine Maersk die Rotterdam als be stemming heeft. Verder liggen er nog zeven tankschepen bij Karg te wachten. Volgens een woord voerder van NIOC heeft Iran tot dusver vijf scheepsladingen rechtstreeks verkocht. Zoals al eerder gemeld heeft het land de betrekkingen met het consor tium van Westerse oliemaat schappij dat vóór de revolutie voor de olie-export zorgde ver broken. Met de afzonderlijke maatschappijen wil Iran wel za ken doen maar de olie zal worden verkocht aan de hoogste bieder. Zuid-Afrika en Israël krijgen geen olie meer van Iran. Op het energiecongres in Aboe Dhabi heeft een woordvoerder van het Italiaanse staatsbedrijf voor olie en gas, Ente Nazionale Idrocarburi, zich achter de op roep van de OAPEC tot samen werking in plaats van confronta tie gesteld. De OAPEC is de Or ganisatie van Arabische Olie Ex porterende Landen waarvan het merendeel van de leden ook lid is van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen. Directeur planning van de ENI, Marcello Colitti, gaf in een toe spraak tot het congres als zijn mening dat de prijzen van olie voortaan zouden moeten worden afgestemd op de omvang van de ontwikkelingshulp die de olie- verbruikende landen verlenen. Investeringsgaranties en interna tionaal gefinancierde ontwikke lingsprojecten zouden deel uit moeten maken van de onderhan delingen tussen olieproducenten en olieverbruikers. Colitti wees erop dat de industrie landen de ontwikkelingslanden nodig hebben voor hun afzet van fabrieksprodukten. Dat betekent dat hun economische groei af hankelijk is van de economische ontwikkelging van de Derde We reld. Colitti noemde de voorge stelde samenwerking een zeer ambitieuze en moeilijke opgave. "Maar het alternatief is schaarste, buitensporig hoge prijzen, strijd om de beschikbare olie en inter nationale crises", aldus de ENI- directeur. Jarter gaat eerst -naar Cairo en vliegt zaterdag naar Israël in wat politieke waarnemers beschou wen als een laatste inspanning de vrede te bewerkstelligen die Be gin en Sadat elkaar in september, na de topconferentie in Camp David, hadden beloofd. Echter, Amerikaanse woordvoerders zeggen er in één adem bij, dat er geen garanties zijn voor het wel slagen van Carters onderne ming. Het Witte Huis kondigde de reis aan nadat de Israëlische regering po sitief had gereageerd op nieuwe Amerikaanse teksten ter over brugging van de twee belangrijke geschilpunten die tussen Jeru zalem en Cairo zijn gerezen: de introductie van een tijdschema voor verkiezingen die Palestijnse onafhankelijkheid op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza- strip moeten vaststellen; en de bepaling dat Egypte voorrang gaat geven aan eerdere verdrags verplichtingen (met de Arabische landen) boven het vredesverdrag met Israël- Postduif Gegeven de Ep-ptische terughou ding is het feit dat de Amerikaan se president zich thans in per soon gaat bezighouden met de postduivendiplomatie die door Henri Kissinger zo prominent werd gemaakt, van spectaculaire betekenis*om meer dan één re den. Carter werpt niet alleen zijn eigen politieke gewicht in de waagschaal, ondanks zijn ruime kans op falen, doch zijn missie illustreert tevens hoe haast wan hopig de VS proberen in het Midden-Oosten een stevige voet aan de grond te houden. Die noodzaak klemt des temeer nu Saoedi-Arabië, in een perfide ver toon van politiek vernuft, heeft gelegd te willen omzien naar be tere betrekkingen met de Sowjet- Unie en andere oliestaten uitroe pen, dat in de toekomst oliele veranties afhankelijk moeten worden gemaakt van de vraag of aan de Palestijnen recht wordt gedaan. De nieuwe Amerikaanse voorstel len vormen, zo werd van Israëli sche kant gezegd, een basis voor verdere onderhandelingen - zij presenteren dus blijkbaar geen oplossingen. Sadat, wiens eco nomie en politiek voortbestaan voor een belangrijk deel van de Saoedische bereidheid afhangt om zijn land te blijven financie ren, betoont zich uiterst aarze lend sedert „het land van de 200 corrupte prinsen" zich buiten gewoon onyriendelijk heeft uit gelaten over een mogelijke Israë- lisch-Egyptische vrede. Zo'n vrede immers zal de zogenaamde „gematigde" Arabische landen dwingen tot een vrijwel onmid dellijke keuze die binnen de Ara bische wereld dan weer tot grote tweespalt kan leiden. Na het gebeuren in Iran blëëk het Amerikaanse Midden-Oosten- beleid scheef in zijn scharnieren te hangen: Israël, de enige be trouwbare bondgenoot van de VS in dat gebied, stond onder zware druk om zowel veiligheid als grondgebied op te geven in ruil vooreen vredesverdrag dat in Begins woorden slechts kon be staan bij de gratie van Syrië's As sad: zolang Syrië geen oorlog be gon kwam voor Egypte de vraag niet aan de orde aan welk verdrag het zich in eerste instantie zou moeten houden. In Israël zelf groeide inmiddels het verzet tegen een opgelegde vrede en het is geheel onbegrijpelijk dat de Amerikaanse president de overblijvende verschillen van mening betitelde als „onbeteke nend". terwijl zowel Egypte als Israël het blijkbaar gegevens van doorslaggevende betekenis von den. Dit heeft Carter niet bemin- der gemaakt in Israël, het land dat de VS een zeer betrouwbare luchtmachtbasis alsmede een marinehaven heeft aangeboden en welk leger de enige betrouw bare strijdmacht vormt waarvan Amerika mag aannemen dat die aan westelijke kant staat. En columnist Bill Saffire signaleert in de New York Times nog een ander gegeven: het feit dat Ame rika zo zwaar op Israël leunt om dit kleine land tot toegeven te dwingen zou Arabieren de in druk kunnen verschaffen dat de joodse staat meer dan tevoren kwetsbaar is in geval van een Arabische overval. Amerika (lees Carter) wil de verantwoordelijk heid voor een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten niet aanvaar den. Zwarte Piet Begin heeft uiteraard in Washing ton de gelegenheid niet laten voorbijgaan aan Carter duidelijk te maken dat hij aanwezig zal zijn indien Carter Sadat tot een nieu we- topconferentie zou kunnen bewegen. Sadat wil dit kennelijk nog niet, maar hij bevindt zich thans in het bezit van de zogehe ten „Zwarte Piet". Het is zeer waarschijnlijk dat de VS de schuld voor een mislukken van de onderhandelingen om politie ke redenen van binnenlandse aard en van buitenlandse strate gische betekenis liever toeschrij ven aan Egypte dan aan Israël Sadat zou zich wat dit betreft kunnen vergissen, omdat het po litiek toneel, zoals Carter en Be gin nu weten, vandaag de dag voor eenmansvoorstellingen in het Midden-Oosten niet meer te bespelen valt. Om nog even te lenen van Bill Saffi re: hij signaleerde dat Begin Car ter tijdens een traditioneel joods vrij dagavond maal een stuk gal- lebrood had aangeboden met de opmerking „dat brengt geluk". Carter, ook niet mis, antwoordde: „Geef me dan maar een groot stuk". Als hij in het Midden-Oos ten wil slagen moet hij maar een joodse bakker meenemen, want hij zal al zijn geluk nodig heb ben. Moed Carters reis naar Egypte en Israël is daarom een daad van niet alleen politieke noodzaak maar van po litieke moed in dezelfde orde van grootte als Sadats reis naar Jeru zalem destijds, die zoveel leek te beloven. Niettemin behoort men zich af te vragen of Carter de enorme politieke risico's, die met zijn reis gaan gepaard, zou aan vaarden indien hij niet over rede lijke vooruitzichten op het slui ten van een verdrag beschikte. Het antwoord moet luiden: nee. En daarom kan wellicht Jimmy Carter volgende week worden geroemd als de routini van de in ternationale politiek, wat het Midden-Oosten aangaat: hij legt zichzelf eerst in de knoop en ont ward die vervolgens tot veler verbazing. Hoewel, in het circus waar Carter optreedt, en dat is bijna elke dag, weet je het nooit helemaal zeker... HENK KOLB PAGINA 9 BONN - De 64-jarige president van de Westduitse Bondsdag, prof. dr. Karl Carstens, wordt staats hoofd van de Bondsrepubliek. Vandaag is Carstens met over weldigende meerderheid door de CDU en CSU genomineerd als kandidaat voor het hoogste ambt in West-Duitsland. Van de 531 kiesmannen stemden er 529 voor Carstens. Eén CDU-bondsdagaf- gevaardigde was tegen en één CSU-stembiljet was ongeldig. De CSU van Fran? Josef Strauss stemde gesloten voor. Dit betekent dat prof. Carstens vrijwel zeker op 23 mei door de Bondsvergadering als opvolger van Walter Scheel wordt geko- v zen. In de Bondsvergadering, die bestaat uit 518 bondsdagaf gevaardigden en evenveel par- lementariérs uit de deelstaten, beschikt de CDU-CSU namelijk over een absolute meerderheid. Verrassend was dat Carstens zo eensgezind is genomineerd. De gebruikelijke speculaties gingen ervan uit dat er op zijn minst meer onthoudingen zouden zijn. Prof. Carstens is namelijk geen on omstreden figuur, zoals de huidi ge bondspresident Walter Scheel (FDP) en diens voorganger Gus- tav Heinemann (SPD). Het staat vast dat Carstens een „minder geliefd" staatshoofd zal zijn. Op dit moment is hij nog in een proces verwikkeld, dat morgen begint. Carstens heeft een klacht ingediend tegen de vroegere vice- voorzitter van de SPD-fractie Gunter Metzger, omdat deze hem ervan had beschuldigd dat hij te gen een officiële onderzoek commissie van de Bondsdag niet de waarheid had, gezegd. Metzger beweert dat Carstens des tijds als chef van de bondskan- selarij wel degelijk op de hoogte was van de illegale wapenhandel van de buitenlandse geheime dienst in de late jaren zestig. Car stens ontkent dit en kreeg tot twee keer toe gelijk na gerechte lijke procedures. In laatste instantie besliste het hoogste Duitse gerechtshof, het Bundesgerichtshof, echter dat de zaak opnieuw moest worden be handeld, omdat er nieuwe feiten aan het licht waren gekomen. De weekbladen Stern en Spiegel hebben documenten gepubli ceerd waaruit blijkt dat Carstens wel op de hoogte is geweest. Het kandidaat-staatshoofd zei op een persconferentie in Bonn dat hij destijds „naar zijn beste toenmalige weten" heeft getuigd- Niet lang geleden werd boven dien bekend dat Carstens enkele jaren lid van de NSDAP is ge weest. Vragen hierover wilde hij op de persconferentie niet beantwoorden. De SPD en FDP hebben nogal wat moeite met de kandidatuur van Carstens. In de eerste plaats vin den zij dat de huidige bondspre sident zijn werk zo goed doet, dat hij een tweede ambtstermijn moet volmaken. Ten tweede wordt Carstens beschouwd als een zeer conservatief politicus, die moeilijk als zodanig „repre sentant van het gehele Duitse volk" kan worden genoemd. Bondskanselier Schmidt heeft hem omschreven als een man die „aan de uiterst rechtse kant van het democratisch spectrum staat". Prof. Carstens is staatssecretaris van defensie, buitenlandse zaken en de bondskanselarij geweest. In 1972 werd hij fractievoorzitter van de CDU in de Bondsdag en na de verkiezingen van 1976 werd hij president van de Bondsdag. Hij heeft aangekondigd als mo gelijk bondspresident „onop houdelijk te strijden voor de vre de". „Ik zal mij inzetten voor de eenwording van Europa en voor de NAVO. Ik zal alle pogingen ondersteunen om een uitgewo gen ontspanningspolitiek tegen over de Sowjet-Unie, de andere Oosteuropese staten en de DDR te bereiken". Hij zei verder de hereniging van Duitsland niet uit het oog te zullen verliezen. PAARDENSPORT - De Neder landse topruiter Anton Ebben zal niet deelnemen aan het Indoor Brabant dat donderdag in Den Bosch begint. Het paard van Eb ben, Jumbo Design, is niet fit. TENNIS - Een woordvoerder van Jimmy Connors bevestigde gis teren in St. Louis dat de tennis ster in het huwelijk is getreden met het vroegere Playboy-foto model Patty McGuire. IJSHOCKEY - Het Nederlandse B- team heeft gisteren in Miercurea ook zijn tweede wedstrijd om het Europese kampioenschap verlo ren. Frankrijk bleek met 4-1 de betere ploeg.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9