JJËJL^ IL* Werkgroep moet datum fusie CDA vaststellen Mine zien a Minderhedenbeleid niet 'Nederland slaat een goed figuur bij opsporen oorlogsmisdadigers' 3HJB3E3 PvdA-kamerlid Molleman topadviseur van minister Wiegel (WD) •HÉV HET W 'C-, 99 stuntelig aangepakt Den Uyl: zaak Luns DINSDAG 6 MAART 1979 Drs. H. A. A (Henk) Molleman (43) is benoemd tot hoofd van een nieuwe stafafdeling op het mi nisterie van binnenlandse za ken. Een afdeling met een lange naam: de stafafdeling voor coördinatie van het algemeen beleid ten aanzien van etnische minderheden en woonwagen bewoners. Molleman, die in Koudekerk aan den Rijn woont, is afkomstig uit de Tweede Kamer, waarin hij de PvdA vertegenwoordigde. Nu wordt hij dus topadviseur van WD-minister Wiegel van bin nenlandse zaken. Molleman werd geboren in Amsterdam, studeerde sociologie aan de universiteit van Nijmegen en aan de universiteit van Am sterdam. Hij was van 1969 tot 1976 wetenschappelijk mede werker afdeling politieke we tenschappen aan de Leidse universiteit. In 1976 werd Mol leman kamerlid. Verder is hij onder meer voorzitter van de Nederlandse Stichting voor een gesprek met Henk Molle man over zijn nieuwe baan, zijn overstap als kamerlid naar de „vierde macht" en zijn relatie met minister Wiegel. DEN HAAG - De binnenkomst van een ambtenares die voor zien is van een met de hand ge schreven briefje doet het ge sprek even stokken. „O, dat is een briefje van de minister", zegt Henk Molleman, tot voor kort Tweede-Kamerlid voor de PvdA. „Het is blauw, dat bete kent toch dat het goed is, hè?", vraagt hij onwennig. Het zal niet het enige moment zijn waarop blijkt dat een ge sprek met de nieuwe topamb tenaar van het ministerie van binnenlandse zaken langs iet wat chaotische lijnen verloopt De telefoon rinkelt af en aan, verhuisdozen staan onuitge pakt langs de wand en Henk Molleman verzucht „Ik heb hier nog niemand de hand kun nen drukken". Kortom: zijn overstap van het parlementaire pluche naar de „vierde macht" (de ambtena ren) is niet onopgemerkt geble ven. Molleman weet nog niet uit hoeveel medewerkers de „staf afdeling voor coördinatie van het algemeen beleid ten aanzien van etnische minderheden en woonwagenbewoners" zal be staan. Het onderzoek naar de wijze waarop de afdeling die coördinatie zal verrichten, is nog gaande. Wel staat volgens het voormalige Tweede-Ka merlid vast dat het „een flinke afdeling" zal worden. Want be halve de coördinatie tussen niet minder dan negen ministeries die zich met etnische minder heden blijken bezig te houden, verwacht Molleman dat zijn af deling ook voor de gemeenten het aangewezen contact zal worden, zodat zij niet langer hoeven te bedenken welke re geling onder welk ministerie valt. En een derde taak van de nieu we afdeling: contacten te on derhouden met de mensen om wie het gaat: Molukkers, Suri- namers, Antillianen, buiten landse werknemers van tal van nationaliteiten, zigeuners, vluchtelingen, woonwagenbe ten. Molleman wenst geen amb tenaar te worden wiens belang rijkste fysieke inspanning da gelijks bestaat uit het aanschui ven aan een bureau. De boer op Molleman stond in en buiten de Tweede Kamer bekend als een specialist in de problematiek van de Zuid-Molukkers. Een deel van zijn bekendheid heeft hij te danken aan treinkapingen die door anderen werden uitge voerd: in menig forum ver mocht hij dan te verschijnen, want hij had „zulke goede con tacten in de Zuidmolukse krin gen", werd er dan enigszins mysterieus bijgezegd. Waar niets bijzonders achter gezocht moet worden: „Ik ging gewoon naar die mensen toe en met ze praten", zegt hij er zelf van. Een bezigheid die hij van plan is in zijn nieuwe functie voort te zet- „Heel nadrukkelijk ga ik de boer op. Ik kies voor een duide lijk bestuurlijke aanpak. Na tuurlijk hoop ik dat de inspraak vanuit de groepen gestructu reerd wordt, dat er inspraakor ganen komen, maar ook moet ik voorkomen dat er daardoor een deel van de problematiek onder de tafel wordt geschoven. Dat is het dilemma van de overheid: van de ene kant geef je groepen inspraak en laat je ze zeggen wat de problemen zijn, maar aan de andere kant de overheid is er voor alle burgers en zal dus moeten nagaan of datgene dat uit de inspraak naar voren komt wel representatief is". „Ook om het waanidee te ver mijden dat de werkelijke problemen onder de tafel wor den geschoven, ga ik de boer op. Het waanidee bijvoorbeeld in Surinaamse kringen dat zij als baaltjes meel naar het ministe rie van binnenlandse zaken worden geschoven. Daar is niks van waar, behalve dan dat de coördinatie van het beleid hier zal komen. Maar op de activitei ten van CRM wordt niet be snoeid". - Zal de nieuwe afdeling door bijvoorbeeld de Zuidmoluk- kers niet worden gezien als het volgende zoethoudertje? Gedecideerd: „Er wordt hier niks zoet gehouden. Ik ben erop tegen dat het minderhedenbe leid van de overheid maar één taak heeft: de groepen koest te houden. Zo ligt het niet. Het gaat erom de mensen een posi tie te geven die gelijkwaardig is aan die van Nederlanders". - In hoeverre is die positie niet gelijkwaardig? „Er is in Nederland onderhand nogal een forse discriminatie ontstaan. Surinamers en Mo lukkers worden bij het zoeken naar een baan gediscrimineerd. Dat blijkt uit de gegevens van de arbeidsbureaus. Als je zwart bent loop je eerder met een dweil in de hand dan met een maarschalksstaf. Er is onder deze groepen meer werkloos heid, de discriminatie in het openbaar en in de kroegen neemt toe en bovendien wonen ze veelal in slechtere huizen. Ik weet wel dat je als overheid be trekkelijke mogelijkheden hebt. Het voornaamste wat de overheid kan doen is: zelf niet discrimineren, zich aan strenge principes houden en de voor waarden scheppen waardoor voor die groepen in de samen leving een gelijkwaardige posi tie kan ontstaan". te voeren. Dan is het aan de maatschappij om het verder waar te maken. Men moet met name in de Randstad in de ga ten krijgen dat we in een hele andere samenleving verzeild raken. Dat meer dan tien pro cent van de bevolking hier niet geboren is. Dat in binnensteden percentages van 20 tot 50 aan buitenlanders en vreemdelin gen voorkomen. Die groepen moeten een duidelijke eigen profilering krijgen, zoals de Friezen en de Limburgers. Tur ken, Antillianen, Molukkers hebben een heel duidelijk eigen gezicht, moeten een onderdeel van de samenleving vormen, maar op hun eigen manier". - Nu kan je gemeenten ver plichten om een bepaalde hoe veelheid woningen te reserve ren voor minderheidsgroepen. Maar kan je bedrijven ook ver plichten om voor hetzelfde doel banen open te houden? „Waarom niet? Je kan best voorschrijven dat een werkge ver verplicht is mensen te ne men die niet uit Nederland af komstig zijn. Zoveel procent van de werkgelegenheid is voor... vul maar in. Je kunt niet tegen die werkgever zeggen dat hij Bourguiba of Manusama moet nemen, wel dat hij men sen uit een bepaalde groep moet aanstellen". - Waarom ga je uit de Tweede Kamer en word je ambtenaar? Uit een gevoel van machteloos heid? „De afweging, naast wat privé- omstandigheden, was een moeilijk proces. Ik heb in de Tweede Kamer geen dag met verdriet rondgelopen. Maar op een gegeven moment kreeg ik het aanbod om hier te ko- - Van Wiegel zelf? „Van Wiegel zelf, ja. En als je mag helpen uitvoeren watje al tijd gewenst hebt... Voor dat ge voel ben ik gezwicht. In de Ka mer heb ik altijd gepleit voor een gecoördineerd minderhe denbeleid. Dan komt er een fase waarin dat concreet vorm moet krijgen. Op dat veld heb ik nu deze baan gekregen". „Een kamerlid heeft op een an dere manier macht. Meer macht dan ik. De Kamer zegt hoe het moet. Dat kan ik niet zeggen. En de Kamer heeft al veel gezegd, de Kamer heeft herhaaldelijk gevraagd om meer aandacht voor het minderhedenbe leid". - Het voormalige kamerlid Molleman bijvoorbeeld. Je gaat nu je eigen opdrachten uitvoe ren? „Die van de Kamer dan, waar ik het nodige aan heb bijgedragen. Alleen is een kamerlid niet van dag tot dag met het minderhe denbeleid bezig. Dat ben ik hier wel en ik kan het ook met wat meer steun doen". - Maar is het niet lastig om dat als uitgesproken PvdA'er te moeten doen onder een WD- minister? „Nee. De minister wist aan wie hij het vroeg, toen hij mij de functie aanbood. Dat ik niet van plan ben om iets anders te gaan roepen dan ik in de Tweede Kamer deed. Ik heb de ruimte gekregen om te werken zoals ik dat wil. En we zijn het eens over de uitgangspunten van het coördinatiebeleid. Je hebt als ambtenaar natuurlijk je loyali teit. Ik ga hem niet voor de voe ten lopen, geen politieke ver halen naar buiten houden. Dat kan niet, die mogelijkheid heb je ingeleverd. Maar op het ter rein van de minderheden heb ik niets ingeleverd. En hij weet wie ik ben: een socialist. Een overtuigde socialist. Dat wel". JOHN KROON. SCHIEDAM (GPD) - Het vertrou wen in het kabinet-Van Agt is verder geslonken door de „stun telige en incorrecte" wijze waar op de zaak-Luns is aangepakt. Volgens oppositieleider Den Uyl heeft het kabinet fout gehandeld door eerst de gegevens over Luns' beweerde lidmaatschap van de NSB achter te houden en vervolgens prof. De Jong, de di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zijn gang te laten gaan. Tijdens een spreekbeurt in Schiedam ver klaarde Den Uyl gisteravond dat hierdoor de naam van ons land in het buitenland geschaad wordt. Verder „getuigt het van een ont stellend gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel". Den Uyl ging ook in op het besluit van de drie christelijke partijen om volgend jaar te fuseren in het CDA. Dit besluit ziet de opposi tieleider als een bewijs dat de meerderheid van het CDA kiest voor het beleid van dit kabinet. Dit wordt echter steeds chaoti scher en verwijdert zich steeds verder van een mogelijke oplos sing van het werkloosheids vraagstuk. Staatssecretaris Koning (binnen landse zaken) liet op een WD- bijeenkomst in Gouda (eveneens gisteravond) weten niet onge lukkig te zijn dat prof. Goud zwaard er niet in geslaagd is de fusie van de drie christelijke par tijen uit te stellen tot na de ver kiezingen van 1981. „In dat geval zouden de ARP-radicalen de kans hebben gezien een oneven redig grote invloed op de kabi netsformatie van 1981 uit te oefe nen", aldus de liberale bewinds man. Volgens hem zit een langer uitstel dan enige maanden er niet in, gelet op de wensen van KVP en CHU. Ondanks de politieke discussie over de koers van het CDA, kun nen de christen-democraten er volgens hem niet omheen in 1981 het kabinet-Van Agt tot inzet van de verkiezingen te maken, ook al omdat het in meerderheid uit CDA-bewindslieden bestaat. Hierbij wees hij „op de les van 1972", toen WD en ARP het be leid van het kabinet-Biesheuvel verdedigden en wonnen. De KVP viel daarentegen het kabinet af en verloor prompt bij de verkiezin gen. Partijkantoor PvdA bezet ROTTERDAM (ANP) - De Bewo nersorganisatie Feyenoord Noordereiland (BOF) in Rotter- dan heeft gisteren uit protest te gen de plannen om in hun wijk een eroscentrum te vestigen het partijkantoor,van de PvdA aan de Goudse Rijweg in Rotterdam be zet. Volgens een woordvoerder van de BOF is de PvdA direct verantwoordelijk voor de vesti ging van een eroscentrum in de wijk Feyenoord Noordereiland. De BOF is tegen de vestiging omdat zij bang is dat de prostitu tie dan zal uitwaaieren over de wijk. Met de bezetting wil de BOF be werkstelligen dat de PvdA bin nen 24 uur een gewestelijke par tijvergadering bijeen roept waarin voor 22 maart de vestiging van het eroscentrum opnieuw ter discussie wordt gesteld. Eind maart, begin april, zal de ge meenteraad van Rotterdam het voorstel van het gemeentebe stuur behandelen om het poort gebouw en omgeving nu defini tief aan te wijzen als plaats voor een eroscentrum. Het gemeentebestuur koos voor de lokatie poortgebouw om met name Katendrecht te verlossen van overlastgevende prostitutie. Door nu een eroscentrum aan te wijzen hoopt het gemeentebe stuur daar nu niet alleen tfe Ka- tendrechtse prostitutie, maar ook die uit andere stadswijken te concentreren. Op Katendrecht is men verheugd over de plannen van het gemeen tebestuur, maar bewonersgroe- pen in de wijken Feyenoord en Noordereiland zijn dat aller minst. Sinds bekend werd dat het gemeentebestuur meer voelde voor een lokatie poortgebouw kwamen er in die wijken acties op gang om de stadsbestuurders van hun plannen af te brengen. UTRECHT (GPD) - Een werkgroep moet binnen veertien dagen een datum vaststellen waarop de fusie van de drie christelijke partijen in het CDA definitief tot stand dient te komen. Dit is gisteravond besloten door het CD A-bestuur. Hoewel partij voorzitter Steenkamp het nog steeds niet geheel uitgesloten acht dat de oorspronkelijke da tum voor de fusie, 1 juni 1980, alsnog gehaald zal worden, heeft hij er wel een hard hoofd in ge kregen. In de werkgroep hebben naast de partijvoorzitters ook zitting de leden van het CDA-presidium en van elk van de besturen van KVP, ARP en CHU nog een lid. De groep zal eind volgende week voor het eerst vergaderen. Op 16 maart wordt de datum voorge legd aan het CD A-bestuur, waar na de partijen geïnformeerd zul len worden. Volgens prof. Steenkamp verliep de vergadering van gisteravond in een goede, constructieve sfeer. „Er was geen verschil van me ning over. Iedereen vond dat de datum er nu definitief uit dient te komen", aldus de CDA-voorzit- ter. Hij verklaarde na afloop dat er geen sprake van was dat KVP en CHU kritiek op de ARP-be- ieidslijn hebben uitgeoefend. Ook kwamen de leden van het CDA-bestuur overeen zo snel mogelijk de resterende techni sche zaken af te wikkelen. Dit ge beurt in de hoop de inmiddels opgelopen vertraging in het fu sieproces te kunnen inlopen. Het dagelijks bestuur van het CDA besloot verder op „de meest korte termijn" een discussie te begin- ILLEGALEN - De Utrechtse politie heeft gisteren op de grens van Vleuten en Utrecht 18 illegale buitenlandse werknemers aan gehouden. Ze zaten in een bus van Centraal Nederland. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie zou de vreem delingendienst zijn getipt over de aanwezigheid van de illegalen. Simon Wiesenthal in Groningen: GRONINGEN (GPD) - De speurder Simon Wiesentha vindt dat Nederland internatio naai een goed figuur slaat bij he opsporen van oorlogsmisdadi gers. „Als je het met andere lan den vergelijkt, dan zie je dat er in België en Luxemburg helemaal niks gebeurt en in Frankrijk bijna niks. Alleen in Duitsland doet men er ook vrij veel aan", aldus Wiesenthal, die gisteravond in de Groningse Martinihal een lezing hield. Het vervolgen van oorlogsmisda digers door Nederland is volgens Wiesenthal na een jarenlange stilstand weer op gang gekomen na het proces tegen Pieter Men- ten. „Bij dat proces bleek dat er veel meer collaboratie was ge pleegd dan men algemeen had verondersteld. Toen vorig jaar de zaak-Bruins in het nieuws kwam, ontstond er een kettingreactie. Je ziet dat bij het publiek de belang stelling voor de oorlogsmisdadi gers is gegroeid. En het parle ment moet, in een democratisch land als Nederland, daar gevoelig voor zijn", aldus Wiesenthal. De Oostenrijker meende dat de beoordeling van Nederlanders die tijdens de oorlog met de Duit sers hadden gecollaboreerd, veel strenger moet zijn dan van Duitse oorlogsmisdadigers. Hij vond dat er van een bestraffing van colla borateurs een preventieve wer king uitgaat. „Eventuele toe komstige collaborateurs weten dan dat zoiets wordt bestraft", was zijn argument. Dat er in de provincie Groningen vijf man sterke groep rondloopt die zich bezighoudt met het op sporen van oorlogsmisdadigers, was nieuw voor Wiesenthal. „Ik ken die groep niet. Dat die groep zich met het opsporen van oor logsmisdadigers bezighoudt, vind ik wel goed. Ze doen iets le gaals. Dus waarom zou ik het dan niet goed vinden?" Wiesenthal wees er wel nadrukke lijk op dat het opsporen van oor logsmisdadigers niet mag gebeu ren uit materialistische overwe gingen. „Ik vind dat eerst de jus titie moet worden ingelicht en dat pas daarna de zaak aan de kran ten mag worden doorgegeven. Gebeurt dat omgekeerd, dan is het een foute zaak". Op het feit dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie over gegevens beschikt waaruit blijkt dat Luns een paar jaar lid van de NSB is geweest, wilde Wiesen thal niets zeggen. De Oostenrijkse nazi-speurder zei ten slotte dat hij hoopt dat Brazi lië deze maand nog onder-com mandant Wagner van het concen tratiekamp Sobibor zal uitleve ren, zoals is gevraagd door Duitsland, Oostenrijk, Israèl en Polen. nen over de politieke lijn van fractie en kabinet. Dit was ook een van de punten van kritiek van de ARP-dissidenten, die de CDA- vertegenwoordigers in beide li chamen „verrechtsing" verwij ten. Vandaag komt al tijdens het maandelijkse CD A-politiek top- beraad de politieke lijn van het kabinet aan de orde. Bij dit over leg zijn naast minister-president Van Agt ook het fractiebestuur, de partijvoorzitters en prof. Steenkamp als CDA-voorzitter aanwezig. AMSTERDAM - Freule Wttewaall van Stoetwegen heeft gisteren in Amsterdam de zogenaamde Bijlmerbajes geopend. In het bijzijn van o.a. staatssecretaris Haars van justitie (rechts) zag de freule met deze opening een 20 jaar oude belofte in vervulling gaan. Als kamerlid hield zij zich destijds veelvuldig bezig met de huisvesting van met name vrouwelijke gedetineerden wat 20 jaar geleden de toenmalige minister van justitie de toezegging ontlokte dat zij een nieuwe 'vrouwen-ge vangenis' zou mogen openen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7