pMt® rabliik "West-Duitsland heeft gebrek aan kinderen" Joegoslavische vrouwen uit isolement muur; Bondsrepubliek weinig "kindervriendelij k" DINSDAG 6 MAART 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Lissese Ans van der Horst mag dan onlangs samen met haar man in haar woonplaats een antiekwinkeltje zijn begonnen, het betekent niet dat ze haar, door velen zo fel begeerde, antieke klassikale leesbord van de hand gaat doen. Integendeel. Het antieke lees- bord, dat ze drie jaar geleden bij toeval in de voormalige Sint Jozefschool in Noord- wijkerhout op de kop kon tikken, wil ze voor geen goud meer kwijt. Antiek: omdat het niet het ons aller bekende rij tje var) aap, noot, mies betreft maar het rijtje aap, roos, zeef. Om volledig te zijn: aap, roos, zeef. muur, voet, neus, lam. Antiek ook omdat er bij het klassikale bord losse letters horen, die de leerlingen vroe ger in de juiste volorde onder de fraaie, oud-hollandse schilderingen moesten han gen. Die letters is Ans kwijt. ,,Ik heb ze ergens opgeborgen maar juist op het moment dat je ze nodig hebt. kun je ze niet meer vinden. Dat geeft niet hoor, want kijk, hier is een bijbehorend leesplankje, voor de leerling zelf, waar de letters op geschilderd zijn". Katholiek Ans weet te vertellen dat het bord vervaardigd is door de 'Stoomdrukkerij van het rooms-katholieke jongens weeshuis' in Tilburg. „Het oud-hoofd van de Noordwij- kerhoutse St. Jozefschool k Niet het rijtje "aap, noot, mies", maar het "katholieke" rijtje van het leesplankje. Uitgerekend op 8 maart (de dag van de vrouw) zal een daarvoor speciaal in het leven geroepen Katwijkse werkgroep de eerste serieuze stappen zetten om de vriendschapsbanden tussen de Katwijkers en de ongeveer 150 in Katwijk werkende Joegoslavi sche vrouwen te verstevigen. Die dag zal er een feestavond op touw worden gezet waarin de werkgroep haar doel uiteen zal zetten en de Joegoslavische vrouwen hun wensen op tafel kun nen leggen. Dit initiatief is ontstaan bij vishandel Ouwehand. waar ruim 50 Joegoslavische vrouwen in de haringschoonmakerij een brood winning vinden. Eén van de daarbij betrokken mensen, me vrouw M. van der Veen vertelt: "De Joegoslavische vrouwen raken maar al te gauw in een isolement. Vaak spreken ze geen woord Nederlands en dat maakt het leggen van contacten vaak zeer moeilijk. Wij vonden dat we daaraan iets moesten doen en in samenwerking met de gemeente zijn we tot deze werkgroep ge komen." 'Het moet een blijvend contact worden tussen de Joegoslavische vrouwen en ons. Wij zullen dan ook regelmatig bijeenkomen. Op stapel staat bijvoorbeeld ook een filmavond, die we ergens in maart zullen organiseren. Niet dat de Joegoslavische vrouwen het hier in Katwijk niet naar de zin zouden hebben. Dat geloof ik niet. Maar het kan allemaal nog zoveel beter en aangenamer". 'Hoe wij die taalproblemen opvangen? Wel, in de werkgroep zitten enige mensen die zowel het Nederlands als het Slavisch uitste kend onder de knie hebben. Het is niet alleen de bedoeling dat de Joegoslavische vrouwen via ons Nederlands leren maar ook dat wij via hen Slavisch leren. Dus voor beide partijen kan het erg nuttig zijn. heeft er in zijn tijd, dat was omstreeks 1905. nog mee ge leerd. Mij is verzekerd dat de borden en plankjes van aap. roos. zeef al voor de oorlog uil de handel waren". Het rijtje aap. roos, zeef werd voornamelijk geleerd op ka tholieke scholen. Vandaar dat men beneden de Moerdijk van dit, voor ons zo zonder linge. rijtje niet opkijkt. Niettemin heeft het klassikale leesbord in het huis van Ans van der Horst aan de Heere- weg een mooie plaats gekre gen. Haar elfjarig dochtertje kan het rijtje blindelings op zeggen. „Ja wat wil je, dat bord .trekt voordurend de aandacht. Geen wonder, dat ik er zoveel reacties op krijg. Ja, ik begin het met de dag mooier te vinden. Maar hopen dat het voor de vraatzuchtige houtwurmen voorlopig ge spaard zal blijven", aldus de Lissese. (Van onze correspondent) BONN - Geboortenteruggangsalarm uit Wiesbaden - te weinig kinderen in het jaar 2000. Aldus een kop op de voorpagina van het dagblad Die Welt van 27 fe bruari. Verderop in de krant staat dat het federale bureau voor de statistiek in Wiesbaden in een prog nose naar aanleiding van „Het Jaar van het Kind" heeft vastgesteld dat over circa 20 jaar nog maar één van elke zeven Duitsers jonger is dan 15 jaar. De totale bevolking van de Bondsrepubliek loopt terug van ongeveer 58 miljoen nu tot 52 miljoen in het jaar 2000. In 2030 zullen er. als de huidi ge trend zich vo^tzet. nog maar 39 miljoen Wéstduitsers zijn. Deze getallen worden door ver schrikte burgers, politici en journalisten vertaald in vra gen als: „Sterven wij uit?", „Help, wij hebben baby's no dig". Duistere parolen doen de ronde: de nazi-uitdrukking „Volk ohne Raum" (volk zonder ruimte) wordt omge keerd; er is sprake van de „Republiek der bejaarden" of het „Volk zonder kinde ren". Hele steden zouden ontvolkt raken, scholen en universitei ten komen leeg te staan, het Duitse leger kan niet meer aan zijn NAVO-verplichtin- gen voldoen, de pensioenen voor bejaarden en andere „rente"-trekkers kunnen niet meer worden opgebracht. „Kindervriendelijk" Het feit dat de Verenigde Naties 1979 hebben uitgeroepen tot Jaar van het Kind, komt de Bondsrepubliek goed uit. Vanwege het teruglopende geboortecijfer (sinds 1972 sterven er in Duitsland meer mensen dan er geboren wor den) wordt een voor kinderen vriendelijker omgeving als bittere noodzaak herontdekt. Zo heeft Bondspresident Walter Scheel zijn twijfels - en vele echtparen kennelijk ook - of de Bondsrepubliek nog wel een „kindervriende- lijk" land is. Als de Bondsre- publikeinen in een voor kin deren vriendelijke omgeving zouden investeren, in plaats van in de produktie van over bodige goederen dan wordt, aldus Scheel, „onze economi sche groei op een verstandige grondslag" gebaseerd. Oppositieleider en CDU-voor- zitter Helmut Kohl meent dat het alarmerende tekort aan baby's wordt veroorzaakt door: „Een jarenlange mate riële verwaarlozing en psy chologische verwarring van families". Dat dit de schuld van de Bondsregering is, staat voor Kohl vast. Maar ook de CDU-politicus ziet nog ande re oorzaken, namelijk „een verkeerde ontwikkeling van onze sociale omgeving, waarin hardheid, afstande lijkheid en anonimiteit vooral de immateriële kwaliteiten van het menselijk samenle ven te kort doen". Bondsdagpresident Karl Car- stens (CDU) is eveneens be zorgd: „Wat wij missen, zijn kinderen. Belangrijker dan financiële hulp voor gezin nen. is dat wij onze instelling ten opzichte van kinderen en kinderrijke families verande ren en kinderen weer be schouwen als wat zij werke lijk zijn. namelijk een zegen. Een zegen niet alleen voor de ouders, maar voor ons hele volk". Is West-Duitsland een kinder- vijandig land? Duitse ouders denken waarschijnlijk even veel van hun kinderen te houden als ouders elders ter wereld En de meeste jonge echtparen geven aanvanke lijk de wens te kennen kinde ren te krijgen. Dat veel van die echtparen een paar jaar kinderloos willen blijven tot dat de auto, de kleurentelevi sie en de afwasmachine zijn afbetaald is echter een feit. En dat na die paar jaar de lust om kinderen te krijgen afneemt, is eveneens te constateren. Niet alleen in Duitsland, maar in alle westerse industrielan den, moeten kinderen tegen woordig concurreren met de kosten van luxe-zaken die vroeger klaarblijkelijk niet zo nodig waren. De Bondsrepubliek is voor kinderen zeker niet het meest ideale land. Er zijn te weinig speelplaatsente weinig crèches, te veel regels die het kinderen verbieden lawaai te maken, te veel auto's, waardoor in Duitsland relatief de meeste ongelukken met kinderen plaatsvinden Elk kind dwingt bovendien lot minder consumptie, beperkt de mobiliteit, op zijn minst die van de moeder. De huur van de woning stijgt met elke extra kinderkamer. Objectief gezien is de Bondsrepubliek voor kinderen zeker niet het meest ideale land. Er zijn te weinig speelplaatsen, te wei nig crèches te veel regels die het kinderen verbieden la waai te maken, te veel auto's, waardoor in Duitsland rela tief de meeste ongelukken met kinderen plaatsvinden. Door de ongehoorde presta tiedrang is voor vele kinderen de school geen pretje meer, wat weer terugslaat op de ou ders. De architectuur van ste den is volgens vele pedago gen uitgesproken „kindervij- andig". „Wij staan zo vijandig ten op zichte van kinderen", zegt de pedagoog prof. Wolfgang Schulz uit Hamburg, „omdat wij niet echt van onszelf hou den". „Wij zien onszelf als werkende mensen, als carriè remaker consumenten. Maar wij beheersen de regels van ons spel niet. Wij laten met ons spelen. Alleen kinderen, bejaarden en vrouwen zonder werk zijn nog minder waard: van ons afhankelijke, rem mende factoren". Bevolkingspolitiek zal in het Jaar van het Kind in de Bondsrepubliek een belang rijke rol spelen. Er komt een nieuwe wet ter hervorming van de hulp aan de jeugd, de sociale hulp aan alleenstaan de ouders wordt verbeterd en zwangerschapsverlof duurt vanaf 1 juli 1979 zes maan den. Aanvechtbaar De Bondsregering ziet de zaken bij lange na niet zo zwart als de oppositie en is al helemaal niet bereid om duistere prog noses als „ruimte zonder volk" ernstig te nemen. Dit soort prognoses berust in derdaad op aanvechtbare veronderstellingen, als zou de toekomstige ontwikkeling van de bevolking precies zo verlopen als die van de laatste jaren. Op deze manier is in 1966 nog voorspeld dat in het jaar 2000 rond 73 miljoen mensen in de Bondsre publiek zouden wonen. Voorlichter Helmut Boger van het ministerie van fami liezaken spottend: „Vertrouw geen enkele voorspelling die je niet zelf uit het koffiedik hebt gelezen". Staatssecretaris van sociale za ken Anke Fuchs verwondert zich over de begrensdheid van de discussie. „In de hele wereld wordt gesproken over de bevolkingsexplosie en wij worden elke dag geconfron teerd met verschrikkelijke problemen van overbevol king, ook in Europa. En hier, in Duitsland, praten we alsof ons dat niet aangaat". Niettemin zijn er twee werk groepen van deskundigen gevormd: een die bevol kingsvraagstukken moet be studeren en een die over de mogelijkheden van een „fa milie- en kindervriendelijke omgeving" moet naden ken. De CDU-CSU heeft al een op lossing: „Ideële en maat schappelijke verhoging van de status van het gezin; ver sterking van de rechtspositie van de instituties huwelijk en gezin, alsmede een aanzien lijke verbetering van de mate riële situatie van gezinnen met kinderen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4