Garage Kempeneers kan naar Meren wijk "Pieters kerkstraat nu snel afsluiten" Plan voor kantoor in waardevolle tnin verplaatst GEMEENTERAAD KEURT MOEIZAME GRONDRUIL GOED Actief in vrije tijd Op hoek Zoeterwoudsesingel/Thorbeckestraat Zwakzinnigen zijn normale mensen met wat minder verstand UnriJtefyma §>lons w llrP DINSDAG 6 MAART 1979 LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden kunnen een brief van de buurtvereniging voor de Pieters- en Academie- wijk tegemoet zien, waarin deze vraagt wanneer de Pieterskerk- straat nu eens wordt afgesloten. De afsluiting zou samenvallen met het begin van de werkzaamheden aan de Nonnenbrug en de gedeel telijke afsluiting van het Rapen burg. Om daarna te voorkomen dat doorgaand verkeer door de Pieterskerkstraat zou razen, zou deze worden afgesloten. Deze be slissing was al diverse raads commissies gepasseerd, en ook de bevolking van de Pieterswijk was het er mee eens. Volgens een aantal bewoners is in de Pieterskerkstraat inmiddels een zeer gevaarlijke situatie ont staan. Er wordt erg hard gereden, en veel bromfietsers en fietsers uit Lokhorststraat en Diefsteeg kijken niet goed uit voordat ze de Pieterskerkstraat oversteken. "Ik heb de verbanddoos niet ver weg staan", aldus een van de be woners gisteravond op een le denvergadering van de buurtver eniging. Merkwaardig vinden de bewoners het vooral dat in feite alle beslis singen al zijn genomen - zelfs de brandweer had geen bezwaar omdat de paaltjes die voor de af sluiting waren gedacht als dat nodig is met een speciale sleutel uit de grond konden worden ge haald. Het bestuur van de vereni ging zal dan ook een brief naar de verantwoordelijke wethouder sturen. Ook gaat er op verzoek van de leden een brief naar het college waarin gevraagd wordt om beter aan te geven dat het Ra penburg gedeeltelijk is gestremd. Veel automobilisten rijden er namelijk toch nog in en moeten dan aan het eind van het Rapen burg keren. Dat geeft soms problemen. Een speciale commissie zal zich vanuit de buurtvereniging gaan bezighouden met het ontwerp- bestemmingsplan Pieterswijk, dat op het gemeentehuis in de maak is. Er is nu overleg met alle betrokken instanties en organisa ties van bewoners en'bedrijfsle ven. Die commissie die gister avond werd ingesteld, krijgt ook tot taak om de bewoners van de Pieterswijk te betrekken bij de hele procedure. Uit een ambtelijke schets die gis teravond aan de leden van de buurtvereniging werd getoond bleek dat er op het gemeentehuis plannen zijn rondom de Pieters kerk een groot gebied autovrij te maken. Alleen 's morgens zouden er nog auto's in mogen en dan nog alleen om de bevoorrading te ver zorgen. Het gebied zou zich bo vendien uitstrekken tot Scheep- makersteeg, Nieuwsteeg tot de Zonneveldstraat en een gedeelte van het Rapenburg aan de zijde van de Pieterswijk. C LEIDEN - Het garagebe drijf Kempeneers krijgt in de Merenwijk ruimte om een nieuw bedrijf te be ginnen. De Leidse ge meenteraad ging gisteren in grote meerderheid (26-4) moeizaam akkoord met de transactie. Met de ze beslissing komt moge lijk een einde aan de al ja renlang slepende kwestie tussen de gemeente en Kempeneers. De gemeente ruilt de grond in de Merenwijk voor het bedrijfster rein van Kempeneers aan de Langestraat (Herengracht/Zijl- singelgebied). Door deze transac tie kan de gemeente de woning functie verder ontwikkelen. Kempeneers heeft toegezegd zijn beroep tegen het bestemmings plan in te trekken. De goedkeuring in de gemeente raad kwam na een discussie van enkele uren en met behoud van de nodige vraagtekens en bezwa ren. Tegen de transactie stemden uiteindelijk alleen de fracties van D'66 en PPR, terwijl de WD- fractie zich van stemming ont hield. CDA-raadlid Van Zijp ver liet de raadszaal tijdens de stem ming. Veel grond De vraagtekens en bezwaren hiel- den verband met de vele gron den, die Kempeneers in de Me renwijk krijgt voor een beperkt terrein aan de Langestraat, de voorwaarde dat het bedrijf geen andere garagebedrijven inde Me renwijk wil en de eis tot schade vergoeding die nog tegen de ge meente loopt. Een meerderheid van de raad (23 tegen 13) nam tegen de zin van B en W in het voorstel op dat Kem peneers de schade-claim op de gemeente intrekt. Wethouder Waal had dit sterk ontraden om dat hierdoor mogelijk nog problemen in de onderhandelin gen met Kempeneers konden ontstaan. Volgens indiener Beijen (PPR) had de raad zo juist de garantie dat "de oude moeilijkheden uit de wereld werden geholpen". Het amendement was voor de WD- fractie later aanleiding om zich bij de uiteindelijke beslissing over de grondruil van stemming te onthouden. De raad verwierp een motie van Beijen om B en W het voorstel tot ruiling terug te laten nemen. Beijen verlangde dat de gemeen te Kempeneers zou afdwingen om een gelijk deel (ongeveer 850 vierkante meter) te ruilen en de rest van de grond in erfpacht uit te geven. Het bedrijf krijgt in de Merenwijk zo'n 8.000 vierkante meter. De raad verwierp deze motie met 30 tegen 5 stemmen. Beijen kreeg alleen steun van PSP, en D'66. De meerderheid van de raad volgde wethouder Waal dat deze voor waarde alleen maar zou leiden tot stagnatie in de grondruil. Voor Beijen was die afwijzing later aanleiding om tegen te stemmen. Geen alleenrecht De raad wees ook een voorstel van D'66 af om vast te leggen dat Kempeneers niet strikt een al leenrecht krijgt in de Merenwijk. D'66 verwierp deze monopolie positie. Wethouder Waal wees er op dat de gemeente zelf ook niet meer dan een garagebedrijf wenst. Met de andere bedenkin gen was dit reden voor D'66 tegen het uiteindelijke voorstel te stemmen. De gemeenteraad nam wel een voorstel van Beijen aan om het garagebedrijf in de Merenwijk geen gelegenheid te geven een LPG-station te vestigen. Zo ziet de tuin aan de Zoeterwoudsesingel Ongelukkig De WD-fractie omzeilde zo het dilemma om voor of tegen de grondruil te moeten stemmen. Woordvoerder Van Duijn gaf aan dat zijn fractie "ongelukkig" was met het voorstel. Hij vond dat de gemeente teveel moest betalen. Bij het ontbreken van andere mogelijkheden wil de WD-frac tie zich echter niet tegen het plan verzetten. LEIDEN - Het accoun tantsbureau De Tombe/ Melse en Co wil in een waardevolle tuin op de hoek Zoeterwoudsesin- gel/Thorbeckestraat een nieuw kantoor laten bou- N wen. Het bureau heeft voor deze plannen een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente. ADVERTENTIE Politieke cursus P.v.d. A. met Wim Meijer i.v.m. Vara-Visie uitzending van vanavond naar vrijdag 16 maart. 20.00 uur in Het Parlement, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" houdt vanavond in het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 (ingang Nieuwstraat 45) een postzegelmarkt. Op de markt zullen zowel Neder landse als buitenlandse post zegels verkocht en geruild kunnen worden. Door de ver eniging zijn voor de zegels maximumprijzen vastge steld. De markt, die voor ie dereen gratis toegankelijk is begint om half acht en is tot tien uur geopend. Macrobiotisch Vanaf morgen begint in het Ge- sprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een cursus macrobiotisch koken. De cursus is gebaseerd op de macrobiotische voedingsleer en zal de deelnemers de weg wijzen maaltijden te bereiden van granen, bonen en groen ten. De cursus omvat een zestal lessen die steeds op woensdag worden gegeven. Opgeven voor de cursus kan men zich via telefoonnummer 071-142895. Scholingscursus Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigsters van zes vrouwenorganisaties organi seert op de woensdagen 7,14. 21 en 28 maart (ochtend- of avond naar keuze) een cursus onder het motto "Rechten in dè samenleving". De eerste bijeenkomst gaat over rechten van minderjarigen en recht op wonen, gevolgd door een politiek forum op de tweede bijeenkomst. De derde bijeen komst is gewijd aan radio en televisie (Buis in eigen huis') en de vierde en laatste is weer een forumbijeenkomst. De cursus wordt gegeven in de zaal van de Petruskerk, LammenschanswegVoor in formatie: tel. 890812,154995 of 131335. Scheppings geloof Studium Generale organiseert een lezingencyclus over Crea tie en evolutie. Morgen wordt de tweede inleiding gehouden door pater L. Grollenberg Thema is "Scheppingsgeloof in de bijbel". De bijeenkomst wordt gehouden in het Aca demiegebouw aan het Rapen burg 73 en begint om acht uur. De toegang is gratis. Indianen Morgen van twee tot vier is er weer een educatieve middag in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1. De bijeenkomst, bestemd voor kinderen van 7 tot 12 jaar, staat ditmaal in het te ken van de Indianen in Noord-Amerika. Er zal een diaserie worden vertoond en in de werkruimte worden In dianen-versierselen als hoofd tooien gemaakt. De kosten zijn 1.50. Daarvoor krijgt men tevens een bonnetje dat toegang geeft tot de India- nendansen een week later. Het bouwplan heeft bij den in de omgeving de nodige vraagtekens opgeroepen. Bij de gemeente zijn al verschillende ongeruste telefoontjes binnen gekomen. Van de zijde van het accountantsbureau erkent men zelf ook dat 'niet iedereen staat te juichen'. Bij de gemeente verwacht men nogal wat problemen met de goedkeuring van het bouwplan. Een woordvoerder van de dienst bouw- en woningtoezicht geeft aan dat het 'heel moeilijk zal zijn op deze hoek een acceptabele oplossing te vinden'. Hij bena drukt dat het plan "zeer zorgvul dig zal worden onderzocht". Het accountantsbureau ziet geen problemen met de bouw. Fir mant Tuinhof de Moed wijst erop dat het ontwerp aangepast is aan de omgeving. Hij spreekt van een "zindelijk aanzicht". De architect van het gebouw, ir. Ganev uit Ca- pelle aan de IJssel, heeft hiervoor een ontwerp gemaakt met alleen glas en hout aan de buitenzijde. De heer Tuinhof benadrukt dat de waardevolle bomen in de tuin bij de bouwplannen gespaard blij ven. Een deel wil men verplan ten. Het accountantsbureau heeft hiervoor de gerenommeerde boomchirurg Copijn ingescha keld. Volgens Tuinhof heeft dit onderzoek uitgewezen dat de bomen behouden kunnen wor den. Plantsoen "De tuin is ons ook erg lief. Een beetje groen wil je wel hebben, zowel voor de buurt als voor on szelf'. zegt hij. De heer Tuinhof 'wijst erop dat de tuin ondanks de bouw aantrekkelijk wordt. De af- ADVERTENTIE ién van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland scneiding langs de Thorbecke- straat wil men verwijderen om de tuin een plantsoenachtig idee te geven. Het nieuwe kantoor zou uit drie verdiepingen moeten be staan. De hoogte van het bouw werk wordt gedrukt door één verdieping deels ondergronds (als sousterrain) te bouwen. Het kantoor zou zo bovengronds on geveer zeveneneenhalve meter hoog reiken. Het accountantsbureau heeft de nieuwbouw nodig vanwege toe nemend ruimtegebrek. De Tom- be/Melse en Co zit met zijn ne gentig medewerkers nu ver spreid over twee panden aan de Zoeterwoudsesingel. Het bureau wil een huurpand, de vroegere pastorie van de oud-katholieke kerk, afstoten en achter het eigen pand op de hoek Zoeterwoudse singel de benodigde nieuwbouw realiseren. Firmant Tuinhof geeft aan dat het bureau al lang zoekt naar ge schikte uitbreiding in Leiden, maar niets voorhanden is. Hij ziet de nieuwbouw in de tuin als de laatste mogelijkheid. Wij willen toch wel graag in Leiden blijven, tenzij het ons onmogelijk wordt gemaakt. Uit de eerste beoordeling van de bouwplannen bij de dienst bouw- en woningtoezicht blijkt echter dat er de nodige proble men rijzen. Het ontwerp ligt op een gevoelige plaats, roept verzet op en kan bovendien alleen wor den gebouwd als de gemeente afwijkingen van de bouwveror dening toestaat. Elke maandagavond zwemmen zo'n 25 geestelijk gehandicapten in "De Overdekte" aan de Haar lemmerstraat. Vijf van hen i behaalden onlangs hun zwemdiploma. Vormingswerk voor geestelijk gehandicapten. Vandaag de dag wordt het als de normaal ste zaak van de wereld be schouwd maar dat was vroe ger wel even anders. De heer WF. Tierolf. al ettelijke tientallen jaren werkzaam in de zwakzinnigenzorg, kan daar over meepraten. Hij zegt: "Vroeger was het zo dat zwakzinnigen de hele dag maar een beetje thuis zaten. Ouders vroegen zich min of meer af wat ze nu eigenlijk met zo'n kind aanmoesten. Zwakzinnigen werden en worden vaak nog beschouwd als zielige wezens. Onzin, het zijn doodnormale mensen met alleen wat minder verstand". Pas ver na de oorlog is het vor mingswerk voor geestelijk ge handicapten van de grond gekomen. Hier in Leiden aan het eind van de jaren vijftig. Om precies te zijn: in 1958 zij n verenigingen voor ouders van geestelijk gehandicapte kin deren zich gaan inzetten voor het vrijetijdswerk. Dat liep allemaal heel aardig, alleen bestond er onvoldoende direct contact met organisaties en instanties die zich met de zwakzinnigenzorg bezighou den. Dat gebrek aan dergelij ke contacten werd als een duidelijk gemis gevoeld. Vandaar dat men op een ge geven moment koortsachtig aan de slag is gegaan om naar diverse kanten contac ten te leggen. In eerste instantie resulteerde dat in het instellen van een Commissie Vormingswerk en in een later stadium, 10 okto ber 1978, tot het oprichten van de Stichting voor Vrijetijds besteding Geestelijk Gehan dicapten. Deze hele mond vol" heeft men kortweg "Club 58". naar het jaar waarin in Leiden met het vormingswerk een begin werd gemaakt, ge noemd. In het bestuur van "Club 58" hebben vier vertegenwoordi gers van de twee ouderver enigingen Philedelphiaen "Ouders van het gehandicap te kind") zitting en zeven per sonen die bij voorkeur be roepshalve met de zwakzin nigen en/of vorming te maken hebben. "Club 58" heeft zich tot doel ge steld sport en recreatiemoge lijkheden te scheppen voor geestelijk gehandicapten en het. bevorderen van hun inte gratie zijn de bij "Club 58" ondergebrachte wandelver- eniging en muziekvereniging De wandelvereniging neemt bijvoorbeeld zeer geregeld deel aan tochten van "nor male" zusterverenigingen waardoor de geestelijk ge handicapten die bij deze ver eniging zijn aangesloten dikwijls in nauw contact ko men met niet gehandicapten. Datzelfde geldt voor de mu ziekvereniging die herhaal delijk uitvoeringen, onder andere tijdens kerkdiensten, verzorgt. Op dit moment heeft destichting 90 leden die terecht kunnen bij een zwemclub, een uoet-( balclub ("De Leidse Spurs"), een hobbyclub, een wandel vereniging en een muziekver eniging ("De Sleutels"). Een ploeg van 22 vrijwilligers, die onder leiding staat van de heer Tierolf, zorgt voor de be geleiding van de zwakzinni gen. Voorzitter Jelle de Lange: "We zijn van plan om op korte termijn in tweeërlei opzicht te gaan uitbreiden. Zo willen we het aantal activiteiten gaan uitbreiden en daarnaast ook het ledental. Dat betekent ui teraard ook dat we er nog graag een aantal vrijwilli gers bij zouden hebben". Sinds kort heeft de stichting de beschikking over een nieuw onderkomen, en wel in de voormalige Morspoortkazer- ne. Dit onderkomen zal aan staande vrijdag door wet houder Schouten van Maat schappelijke aangelegenhe den en volksgezondheid offi cieel worden geopend. Tevens zal er vrijdagavond een soort van open huis zijn. De heer Tierolf: "Wie vrijdag- avond de moeite wil nemen om eens eventjes binnen te wippen bij "Club58"(gebouw A, eerste etage) zal kunnen zien dat geestelijk gehandi capten helemaal geen zielige mensen zijn. En ach. wat heet gehandicapt? Als ik in Spanje of Italië ben dan voel ik me ook geestelijk gehandicapt omdat ik geen woord Spaans of Italiaans versta". haarlemmer straat 42 leiden holland tel. 071-131204 De maquette van het kantoor dat De Tombe/Melse

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3