LEIDSCH DAGBLAD Reis van Carter doet hoop op vrede herleven WURGEVECHT IN BEIROET Water in Groningen nu te zakken begint vandaag CDA-Woerden vraagt prof. Duynstee te royeren S EerSt veiligheiddan weer werken Verzoek aan Jemens om strijd te staken 2 tlm11 maart 'DINSDAG 6 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35799 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOERDEN (GPD) - Het CDA in Woerden vindt dat er maatrege len moeten worden genomen te gen prof. Duynstee. omdat die in een interview grievende dingen heeft gezegd over kopstukken van het CDA. Het plaatselijke CDA-bestuur heeft het hoofdbestuur daarover een brief geschreven. In die brief wordt verwezen naar een artikel in het lokale partijkrantje, waarin drs. Van Geelen schrijft dat Duynstee geroyeerd zou moeten worden voor zijn uitspraken. In het interview in Vrij Nederland noemde Duynstee fractievoorzit ter Lubbers „een zachte pudding met een harde korst", AR-voor- zitter De Boer „een huilebalk" en de woordvoerder in energiezaken Van Houwelingen „een zende ling zonder background". Over Aantjes had Duynstee ver klaard: „Au fond zo bang als een haas met een zucht om bewon derd te worden." In de Times zag ik laatst een foto van Afrikaanse negermaskers. Eén daarvan... het leek precies Aantjes". Van Geelen vindt dat prof. Duyn stee, die wordt gezien als de man die Van Agt en Wiegel bij elkaar bracht en daarmee de peetvader van het huidige kabinet was, zich aan „een schendschrift" heeft schuldig gemaakt. „Daar past maar een antwoord op: royeren als rechtstreeks lid van het CDA", aldus de Woerdenaar. Met auto kapsalon binnen gereden (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 20-jarige auto mobiliste uit Voorschoten schrok gistermiddag zo bij een aanrijding dat ze op het Kort Rapenburg de etalage van een kapsalon binnen reed. Komend vanaf de Boommarkt en rijdend in de richting van het Noordeinde reed de au tomobiliste een 64-jarige vrouw aan die met haar fiets aan de hand op de rijbaan stond. De Voorschotense stapte uit de auto en hielp de oudere vrouw overeind, waarna ze de auto in een parkeervak wilde zetten. Daarbij trapte ze op het gaspedaal, in plaats van op de rem. De auto schoot het trottoir op en be landde in de etalage. Met verwondingen aan arm en been en met rugklachten werd de bestuurster naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Evenals de aangereden vrouw die een hoofdwond kreeg. De auto, de fiets en de voorpui van de kapsalon werden flink be schadigd. 'Amsterdamse stationsrestauratie blijft dicht 22 PAGINA'S AMSTERDAM (GPD) - Op het Centraal Station in Amsterdam is voor geen enkele reiziger op het ogenblik een hap of een slok meer te krijgen. De kelners heb ben de deuren van de restauratie en snelbuffetten stevig op slot gedaan. Op deze manier vragen zij de aandacht voor het feit dat zij hun dagelijks werk onder ab normale omstandigheden moe ten verrichten. Normaal het werk verrichten wordt hun bijkans onmogelijk gemaakt door een grote groep alcohol- en drugsverslaafden, helers en zak kenrollers die als minste delict nooit betalen en de bezoekers be stelen, maar ook herhaaldelijk de obers en hun klandizie bedrei gen. Ook het aantal moedwillige vernielingen aan het interieur van de restauratie aangebracht is groot. Het gevolg van deze al maanden durende en steeds groter wor dende ellende was dat de klanten wegbleven en het salaris van de kelners daalde tot op de grens van het minimumloon. De obers willen nu voortaan permanente beveiliging via een gesloten tv- circuit en twee bewakers die voortdurend aanwezig moeten zijn. Beide zaken zijn hun gisteren toe gezegd door hun bond en door de exploitant, maar tot werken is het nog niet gekomen, omdat men eerst nog wenst dat aan een paar buitensporige grote raddraaiers de toegang tot het gehele centraal station ontzegd wordt. Zodra de spoorwegrecherche dat voor el kaar heeft, willen de kelners weer vriendelijk rondgaan met hapjes en drankjes. TEL AVIV, CAÏRO (AP/ UPI/Reuter/GPD) - Ver rassing en het opnieuw oplaaien van hoop. Dat heeft het plotseling be sluit van de Amerikaanse president om naar Egypte en Israël te reizen te weeggebracht. De Egyp tische eerste minister Moestafa Chalil ver klaarde in Cairo dat Car ters reis "zeer waar schijnlijk zal leiden tot een ondertekening van het vredesakkoord tussen beide landen". Chalil zei verder dat Egypte "Carter van ganser harte" zal verwelko men en hem als "een zeer moedig man" beschouwt. "Hij heeft zich zeer ingespannen tijdens de eer ste en tweede gespreksronden in Camp David en met Begin". Chalil voegde eraan toe dat Car ters besluit om naar het Midden- Oosten te reizen voor hem niet als een verrassing kwam. Ook in Israël werd de mogelijkheid geopperd dat Carter in het Mid den-Oosten getuige zal zijn van de uiteindelijke ondertekening van een Egyptisch-Israèlisch verdrag. Deze historische moge lijkheid werd nog eens verstrekt door uitlatingen van Amerikaan se functionarissen. Het doet allemaal een beetje den ken aan Sadat^bezoek aan Jeru zalem in november 1977. Het vol slagen verrassingselement. Car ter komt evenals Sadat indertijd op een zaterdagavond in Jeruza lem, in Egypte komt hij donder dag aan. Er wordt voor het eerst in Israël weer gesproken over de vraag hoe en waar het vredesverdrag met Egypte zal worden getekend. Het aanstaande bezoek van Car ter en de aanvaarding door Israël van Amerikaanse bemiddelings voorstellen zijn een doorbraak in het vredesoverleg. Wat de nieuwe voorstellen die Is raël heeft aanvaard precies in houden is nog niet bekend. Drupsgewijs komt er enige in formatie binnen waaruit blijkt PvdA-kamerlid Henk Mol- leman uit Koudekerk heeft zijn zetel in het parlement opgegeven voor een baan als topambtenaar op het minis terie van binnenlandse za ken. Hij moet nu WD-minis- ter Wiegel gaan adviseren over het minderhedenbeleid. "Het is prettig aan zaken te kunnen werken waarvoor je in de Kamer hebt gepleit", aldus Molleman. PAGINA 7 Nieuw omroepplan van WD. PAGINA 5 Olie-uitvoer Iran weer op gang. PAGINA 9 I Hans Ree verslaat Jan Tim man. PAGINA 11 Leiden Lions mag geen een manszaak worden. PAGINA 13 DSM-direktie blijft bij mas sa-ontslag. PAGINA 19 Machtsstrijd binnen de universi teit. Overheersing van de tradi tionele wetenschap. Teloorgang van de democratisering. Het zijn slechts enkele volzinnen uit het gisteren gepubliceerde zwart boek over de bezetting van het So ciologisch Instituut in Leiden eind vorig jaar. Krachtige taal op schrift gesteld door studenten die vinden "dat in de progressieve en demokratiese strijd binnen en zeker ook buiten de universitaire wereld veel bar- rikades te overwinnen zijn". Taal die een gespierde houding ver raadt. Van mensen die zich inzet ten om de rotte plekken uit onze verdorven maatschappij weg te snijden. Maar wat gebeurt gistermiddag? De aanbieding van het zwartboek aan het betrokken faculteitsbe stuur gebeurt anoniem. Er wordt een exemplaar neergelegd met de mededeling, dat men zich uit vrees voor een eventuele gerech telijke vervolging .niet bekend zal maken. Men verlaagt zich tot het niveau van anonieme brief schrijvers uit angst voor stappen van personen, voor wie in het zwartboek minachting wordt uitgesproken. Van strijders, die zelfs de moeite nemen om prullebakken na te snuffelen op zoek naar bewijsma teriaal, had men iets meer moed mogen verwachten. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. BEIROET (TJPI) - Syrische troepen hebben vannacht met tanks en zwaar artilleriegeschut schoten afgevuurd over de scheidslijn heen die de Libanese hoofdstad Beiroet verdeelt in de moslim- wijken in het westen en de christelijke wijken in het oosten van de stad. De schoten waren gericht op het christelijke gedeel- Midden-Oosten"De hoop op een spoedige ondertekening van een vredesakkoord is weer opgelaaid. dat Israël akkoord is gegaan met een ietwat aangepaste formule voor de Palestijnse autonomie. Israël verplicht zich "zijn best te zullen doen" om binnen twaalf maanden die autonomie van de grond te krijgen. Het zwaartepunt van de onderhan delingen zal in Cairo vallen, waar Carter Sadat "moet ompraten", zo is de verwachting in Jeruza lem. Overigens is men er in het algemeen van overtuigd dat Car ter met zijn reis grote risico's neemt. Maar anderzijds is men van mening dat Carter deze reis niet zou ondernemen, wanneer hij er geen redelijk vertrouwen in had dat hij "iets tot stand kan brengen". £Zie ook pagina 9). Int. watersporttentoonstelling KOEWEIT (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de Ara bische Liga hebben vanochtend een resolutie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op Noord- en Zuid-Jemen om onmiddellijk de strijd te staken en binnen tien dagen de troepen achter de wederzijdse grenzen te rug te trekken. Vannacht regen Vannacht regen met een krachtige zui den wind en minimumtemperaturen rond 3 graden. Morgen overdag enkele opklaringen en mogelijk een bui. Naar west draaiende wind en afnemend tot matig. Middagtemperaturen om streeks 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 7 maart Zon op: 7.15 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 12.29 uur; onder: 3.31 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.11 en 22.59 uur, laagwater om 5.26 en 18.12 uur. De goedkeuring van de uit negen punten bestaande resolutie, die werd gesteund door Syrië, Irak en Jordanië, werd bekendge maakt na een tien uur durende zitting. De drie genoemde landen hadden al eerder zaterdag een staakt-het-vuren weten te berei ken tussen het conservatieve Noord-Jemen en het marxisti sche Zuid-Jemen, dat echter spoedig weer werd geschonden. De Arabische Liga riep tevens de beide partijen op hun propagan dacampagnes te staken, de grens voor de handel te heropenen en de betrekkingen te normaliseren. Gisteren had het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington bekend gemaakt dat de gevechten in hevigheid waren toegenomen toen de Zuid- jemenitische troepen dieper op grondgebied van Noord-Jemen waren doorgedrongen. Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5.- Trem-Toegang-biljetten bij NS-§tations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM ral GRONINGEN/LEEUWARDEN ANP/GPD) - Op de meest kritie ke punten in de provincie Gro ningen begint het overvloedige smeltwater langzaam te zakken, maar dat wil niet zeggen dat alle gevaar is geweken. Waakzaam heid blijft volgens de Groninger commissaris van de koningin, mr. E.H. Toxopeus, geboden. Op zijn verzoek zijn gistermiddag militairen ingezet om de doorge broken dijk langs het Konings diep te helpen dichten. Ook heb ben militairen in Leek 5000 zand zakken gevuld om door dooi tra zwak geworden dijken te i stevigen. Verder staan nog 200. militairen klaar om elk moment in actie te komen. Hoewel het waterpeil in het onder water gelopen Westerkwartier de afgelopen nacht 15 centimeter is gedaald lij kt de toestand daarnog bedenkelijk. Vooral rond de pol der Tolberter Petten is de situatie nog kritiek. Personeel van de gemeente Leek en van het water schap Westerkwartier en vrijwil ligers hebben gisteren de dijken rond de polder verzwaard. In het gebied van het waterschap Oldambt staat 1000 hectare blank. Op het ogenblik wordt met man en macht geprobeerd de ka nalen en vaarten ijs- en sneeuw vrij te maken om zo de afvoer van het dooiwater te versnellen. Vol gens een woordvoerder van het waterschap lopen de boerderijen in het ondergelopen polderge bied geen direct gevaar. De stuw in het kanaal Buinen- Schoonoord, die zondag bezweek onder het watergeweld is gister middag hersteld. Waarschijnlijk net op tijd, want mensen van het waterschap Oostermoersevaart waren bang dat ook twee stuwen bij Buinen en Bronneger het zouden begeven. De elf waterschappen in Friesland hebben de waterstanden in de polders ondercontrole, zo deelde vanmorgen Provinciale Water- Noord wij kse krakers veroordeeld (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De vier gekraakte appartementen in het "Badmo- tel" aan de De Ruyterstraat in Noordwijk, eigendom van aan nemer De Raad, zullen moeten worden ontruimd. De president van de Haagse recht bank, mr. Blaauw, heeft vanmor gen André M, Willem D en de minderjarige Paul S te verstaan gegeven dat zij voor het leeg ko men van de flatjes moeten zorg dragen. Leen v.d. L., die als vier de kraker was gedagvaard, werd wegens onvoldoende bewijsma teriaal vrijgesproken. Eigenaar De Raad hoeft niet de hulp van de "sterke arm" in te roepen om die ontruiming te be werkstelligen. De krakers heb ben al laten weten vanmiddag vrijwillig te zullen vertrekken. staat van Friesland mee. De stand was 's morgens nog ongeveer twee centimeter gestegen. Maar deze stijging met ongeveer twee centimeter is niet verontrustend Men kan in Friesland het boe zemwater goed kwijt. te. Dit hebben bewoners en woordvoerders van de christelij ke militia gezegd. Volgens de woordvoerders is een vrouw om het leven gekomen en werden minstens acht personen gewond. Zij zeiden dat het schie ten niet was uitgelokt, maar an dere bronnen meldden dat de Sy- riërs naar hun zeggen het vuur van sluipschutters vanuit de christelijke wijken beantwoord den. De spanning langs de scheidslijn is gestegen nu de tijd nadert waarin het mandaat van de Arabische vredesmacht in Libanon al dan niet moet worden verlengd. Syrië levert het grootste gedeelte van de manschappen voor deze vre desmacht. Het huidige mandaat loopt aan het einde van april af. Hevige gevechten ontstonden in oktober toen het vorige mandaat aan verlenging toe was. Het staakt-het-vuren datsindsdien van kracht is, is veelvuldig ge broken. Partijen gaven hiervan elkaar de schuld. De christelijke woordvoerder zei dat "onze troepen de overeen komst nauwgezet naleven". Vol gens inwoners van Oost-Beiroet echter werd er vanuit het christe lijke gedeelte teruggeschoten. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. J kunt mij m.i.v. heden als ik krijg dan de eerste 2 weken O Ik beslis abonnee not€ de krant grati Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1