Sancta Maria gaat twee paviljoens bouwen Acties de oorzaak van spoedig vertrek KEM Provinciale raad akkoord met bouwplannen DINSDAG 6 MAART 1979 NOORDWIJK - Als alle instanties daarmee instemmen, dan kan op korte termijn worden begonnen met de bouw van twee nieuwe paviljoens op het terrein van psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria. Die paviljoens zijn be stemd voor in totaal 160 chronische patiënten, (een pavil joen met 112 en één met 48 patiënten). paviljoen met 48 bedden komen dan patiënten, die twee tot vijf jaar in het ziekenhuis zijn opge nomen. De twee nieuwe paviljoens moeten de indruk van massaliteit zoveel mogelijk vermijden. Dit betekent geen grote en zware gebouwen meer waarin veel patiënten in grote zalen worden onderge bracht, maar kleinere eenheden in een "menselijker" omgeving. De commissie van advies en bij stand voor de geestelijke volks gezondheid en voor de zieken huisvoorzieningen (van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland) heeft al ingestemd met de bouwplan nen. Nieuwbouw voor de groep chroni sche patiënten is dringend nood zakelijk. De soms vijftig jaar oude panden als bijvoorbeeld Lidwina voldoen niet langer meer aan de eisen van deze tijd. De directie wil dan ook kleinere Meer eenheden voor 12 en 28 patiënten Het aantal opnamen in de Sancta In het paviljoen met 112 bedden wil men patiënten onderbrengen, die meer dan vijf jaar in het zie kenhuis verblijven. In het andere Maria is de laatste jaren flink ge stegen. Deze toename wordt in belangrijke mate veroorzaakt doordat de Sociaal Psychiatri sche Dienst van Haarlem veel geestelijk gestoorde bejaarden doorstuurt naar de Sancta voor observatie. De mensen van het ziekenhuis proberen zoveel mo gelijk, na observatie en een kort durende behandeling, deze be jaarden terug te plaatsen of te plaatsen in verpleegtehuizen. Dat verloopt niet altijd even vlot, om dat er in de regio Kennemerland aan zulke verpleegtehuizen een duidelijk tekort is. Zo'n tekort is niet alleen een probleem voor Sancta Maria, maar ook voor andere psychiatri sche ziekenhuizen in de regio. Het betekent dat het vaak lang duurt voordat een patiënt op het geschikte adres kan worden on dergebracht. In de twee nieuwe paviljoens is een groot deel van de "bedden" bestemd voor die groep bejaarden. Als die plannen voor de noodzakelijke uitbrei ding van het aantal plaatsen in de verpleeghuizen verwerkelijkt zijn, dan kunnen die geestelijke gestoorde bejaarden sneller doorstromen. Dat heeft dan tot gevolg dat Sancta Maria kan vol staan met een beperkter aantal plaatsen voor deze groep. Omdat nog meer "bedden" voor deze groep in de komende jaren wor den vervangen zal bij andere plannen een aantal "bedden" in mindering worden gebracht. Bovendien is in de bouwplannen rekening gehouden met een eventuele andere bestemming. Mocht het aantal chronische pa tiënten zo drastisch teruglopen, dan kan een van de paviljoens door eenvoudige ingrepen voor een andere groep patiënten ge schikt worden gemaakt. De directie van Sancta Maria heeft nog geen twee jaar geleden ook een plan ingediend voor de bouw van ruim 125 eenheden voor de groep chronische patiënten Te gen die bouwplannen bestonden fundamentele bezwaren, zodat de directie van Sancta Maria zich zag genoodzaakt nieuwe plannen te maken. Die plannen zijn nu aan de overheden voorgelegd. WERKEN VAN SPAANSE SCHILDER IN NOORDWIJK NOORDWIJK - Werken van de be roemde Spaanse schilder Antoni Tapies zijn van zaterdag 10 tot en met zondag 25 maart te bewonde ren in de kapel aan de Hoofd straat in Noordwijk. De culturele commissie organiseert dit eve nement samen met kunsthandel Brinkman. De tentoonstelling wordt vrijdag om acht uur ge opend door burgemeester Bon- nike. HILLEGOM - De 47-jarige F. v.d. L. uit Hillegom is gisteren met vermoedelijk een schedelba- sisfractuur overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Heemstede. De man werd op de Hoofdstraat, hoek Meerbeeklaan aangereden door een personen auto, die de op zijn fiets rijdende Hillegommer geen voorrang verleende. ALPHEN AAN DEN RIJN - De 58- jarige bromfietser J.v.D. is gis termorgen vroeg met een hersen schudding en inwendige ver wondingen overgebracht naar OVPTTT1 PPdtPTPll het ziekenhuis Rijnoord. nadat W Y hij was geschept door een uit Noord wij kerhout afkomstige au- 1 1 tomobilist. Het ongeluk gebeur- 1L11C11 de op de kruising Burgemeester o Bruins Slotsingel/Kennedylaan. De bromfietser verleende geen 1 Tl ikï*P Kf*!* Het paviljoen Lidwina. Chronische patiënten zullen straks in nieuwbouw worden ondergebracht. Het pavil joen Lidwina wordt waarschijnlijk gerenoveerd. Vader en zoons NOORDWIJK - Een wat al te lui druchtige inbreker is gisteravond op heterdaad betrapt. Toen de man, een Amsterdammer, een kantoorgebouwtje op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk wilde binnendringen, waarvoor hij een ruit aan diggelen sloeg, trok hij de aandacht van mensen in de direc te omgeving. Een vader en twee zoons gingen een kijkje nemen. De inbreker sloeg daarop op de vlucht ge volgd door het drietal Lange- veld-bewoners. Na een ware hordenloop slaagden zij erin om de Amsterdammer op de Lange- velderlaan te pakken. De man was m het bezit van een tas met inbrekersspullen en een geldkist die hij even tevoren uit het kantoor van Sancta had weg gehaald. De Amsterdammer en zijn buit werden aan de politie overgedragen die ter assistentie was opgedraafd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zaterdagavond treedt in het Ashram-college in Alphen aan den Rijn het folkloris tisch dansensemble "Acha- lay" op. Het wordt het eerste grote optreden van de groep, nadat op 2 februari vrijwel alle bezittingen van de dan sers en danseressen in rook en vuur op gingen. Van die ramp die de groep een maand geleden trof, zal het Alphense publiek echter niets merken. Het optreden zoals dat gepland stond kan volledig worden uitgevoerd, omdat tal van vrijwilligsters de afgelopen weken uit alle macht nieuwe kostuums hebben vervaardigd. Ook collega-dansgroepen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Niets over Hans Wortman. woordvoerder van "Achalay": ..Op de avond dat de Horst, de school in Leiden waarin onze spullen lagen opgeslagen, in vlam men opging had de groep net een optreden. Een klein op treden helaas, zodat er maar twee verschillende kostuums mee waren. Het merendeel lag in de school, en daar bleef niets meer van over. Ook alle plakboeken, foto's, geluids apparatuur, bandjes en her inneringen zijn allemaal ver brand. Je kunt je voorstellen, dat er die avond menig traan tje is vergoten. De groep was helemaal verslagen door de brand". Dat "Achalay" in Leiden een uitstekende naam heeft werd echter in de dagen volgend op de brand duidelijk. Tientallen mensen boden aan om te hel pen bij de vervaardiging van nieuwe kostuums. Daar wa ren oud-leden bij, maar ook volkomen wildvreemden. Gelukkig hadden nogal wat leden zelf kostuum-boeken in huis, zodat de nieuwe kos tuums, evenals de verbrande kledij, weer zo echt mogelijk kon worden nagemaakt. In Alphen staat de groep zater dagavond op het podium in vier van de inmiddels al ver vaardigde kostuums. Twee andere kostuums bleven van het vuur gevrijwaard en be vriende dansgroepen, die al een spontane benefiet-avond op touw zetten voor "Acha lay", leenden ook nog eens twee sets kostuums. Goede sfeer "Al met al", aldus Hans Wort man, "heeft dat meeleven van iedereen de groep goed ge daan. Dat is echt een geweldi ge ervaring. Ook de sfeer in de groep zelf is er positief door beïnvloed. Iedereen is volop bereid er de schouders onder te zetten". Dat laatste zal zeer beslist zaterdagavond te merken zijn. Samen met het zigeunerorkest Csardas zal "Een avondje folklore" wor den gebracht; een avondvul lend programma van folklo ristische zang, dans en mu ziek. 22 dansers en 10 muzi kanten brengen dans en mu ziek uit Nederland, Honga rije. Joegoslavië, Albanië, Roemenië, en Israël. Daarnaast zijn er nog twee solo optredens in het programma verwerkt Theo van Tol zal op de accordeon enkele Roe meense melodieen ten gehore brengen Bovendien is er een gastoptreden van de Roe meense zangeres Florigica Doïnas De voorstelling van Achalay en Csardas begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau jeugd- en culturele zaken. *Raad Bergen op Zoom moet nog goedkeuring verlenen Buurtbewoners blij met verhuizing NIEUW-VENNEP - De be woners van de wijk "Wel gelegen" in Nieuw-Ven- nep hebben hun zin ge kregen. De chemische fa briek KEM-Europa zal de wijk spoedig verlaten. Nog deze zomer moet de verhuizing naar het Noordbrabantse Bergen op Zoom plaats vinden. Jaren lang hebben de bewoners van Welgelegen geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de fabriek. Tal van acties werden gevoerd tegen de lozing van giftige en brandbare stoffen door het be drijf. Die acties, zo menen de be woners, hebben geleid tot het uiteindelijke vertrek. De heer F. de Wit, bedrijfsleider van de KEM, verklaart evenwel: "De produktie is de laatste jaren sterk toegenomen. Het huidige pand aan de Nieuwstraat in Nieuw- Vennep is slecht. Mogelijkheden tot uitbreiden zijn er niet, van daar de verhuizing. Wel geeft de heer De Wit toe dat de nieuwe brandbeveiligingsveror dening van de gemeente dermate veel geld zou kosten voor het be drijf dat plannen omtrent verhui zing in een versneld tempo wer den uitgevoerd. Het van oorsprong Amerikaanse bedrijf KEM-Europa vestigde zich begin 1971 in Nieuw-Ven- nep. Vanaf die tijd vervaardigt het bedrijf voornamelijk chemi sche reinigings- en ontstop- pingsmiddelen. Verschillende brandbare en explosieve stoffen moeten daarvoor met elkaar worden vermengd. In 1974 werd het bedrijf uitgebreid met enkele hallen ten behoeve van de opslag en de export. Fosforzuur Hoewel het bedrijf een hinderwet vergunning bezat deden zich de afgelopen jaren diverse calami teiten voor. In 1977 scheurde door een verkeerde manoeuvre van een heftruck één van de va ten met fosforzuur open. Een aantal personen moest zich toen onder medische behandeling la ten stellen. Nog maar kort gele den nam de wijkraad "Welgele gen" proeven met door het be drijf geloosd water. Uit die proe ven bleek dat dit water giftig en brandbaar was. Visjes dreven na enige minuten levenloos naar de oppervlakte. Werd dit "water" verwarmd met een lucifer, dan deden zich kleine ontploffinkjes voor. Ofschoon de directie van het bedrijf er stellig van over tuigd is dat niet wordt gehandeld in strijd met de regels, loopt bij het Hoogheemraadschap van Rijnland nog een onderzoek naar het geloosde water. Nu "bekend is geworden dat "de KEM" Nieuw-Vennep definitief zal gaan verlaten, zullen de acties die de wijkbewoners tegen het bedrijf wilden ondernemen wor den geschrapt. De heer P. Vree ken één van de buurtbewoners die zich de afgelopen jaren sterk heeft verzet tegen de werkzaam heden in dit bedrijf zegt: "Het verdwijnen van de KEM is voor ons een aardig succes. We hadden plannen om de straat een keer te gaan blokkeren, maar daar zien we nu maar van af'. De panden van de KEM-fabriek waar mogelijk woningen voor in de plaats zullen komen. Ook Henk Hagendoorn, opbouw werker in Nieuw-Vennep toont zich uiterst tevreden met de op handen zijnde verhuizing. Hij zegt: "Officieel weet ik nog niets en ik blijf argwanend zolang ze niet echt weg zijn. Maar ik geloof dat we op de geluiden die ik hoor een flinke borrel kunnen drin ken. Het is wel gebleken dat we de afgelopen jaren niet voor niets allerlei acties tegen de KEM op Hagendoorn nogmaals: "Ik geloof zijn er van overtuigd dat de ge meente Haarlemmermeer (waar onder Nieuw-Vennep resorteert) de hoofdschuldige is, dat het be drijf zich in Nieuw-Vennep heeft kunnen vestigen. Hagendoorn: "Tegen het bedrijf zelf heb ik ei genlijk niets. Die mensen willen ook hun brood verdienen. Maar de gemeente had nooit mogen toestaan dat de KEM midden in Nieuw-Vennep kon gaan zitten". En Vreeken: "Als de wijkraad niet steeds aan de bel had getrok ken was er niets gebeurd. Dan was er nooit een nieuwe brand en beveiligingsverordening ge komen en had het bedrijf zich kunnen gaan uitbreiden". touw hebben gezet". Hoofdschuldige Zowel Hagendoorn als Vreeken dat door een samenloop van om standigheden het bedrijf aan verhuizing is gaan denken. Dus door de vergroting van de pro duktie maar vooral door onze ac ties en de brandverordening, die het bedrijf ongeveer een ton zou gaan kosten". Zelfs gelooft Hagendoorn dat als de wijkraad niets had gedaan de KEM de produktie in de Nieuw straat gewoon had opgevoerd en opslagruimten had laten neerzet ten elders in Nieuw-Vennep. De heer P. Camphuyzen van het bureau voorlichting van de ge meente Haarlemmermeer liet desgevraagd weten dat ook het gemeentebestuur verheugd is met het verdwijnen van de KEM uit het centrum van Nieuw-Ven nep. Dat de gemeente schuldig was geweest aan de moeilijkhe den die de KEM in het verleden heeft veroorzaakt noemde hij een verkeerde veronderstelling. "De gemeente kon destijds ook niet voorzien welke uiteindelijke ge volgen de vestiging van de fa briek voor met name "Welgele gen" zou hebben", zo meende Camphuyzen. De verhuizing van de chemische fabriek noemde hij "een welkome oplossing en een plezierige aangelegenheid" voor de Haarlemmermeer en met na me voor Nieuw-Vennep. Bedrijfsleider De Wit van de KEM fabriek liet weten dat de panden in Nieuw-Vennep waarschijnlijk op 31 augustus dit jaar definitief zullen zijn ontruimd. Hij hoopt althans op die datum te kunnen beginnen in Bergem op Zoom. Wat er in de plaats gaat komen van de KEM is vooralsnog niet geheel duidelijk. De heer Camphuyzen verklaarde dat er bij de gemeente plannen bestaan om de grond te bestemmen voor woningbouw. De commissie voor ruimtelijke ordening en de raad van de Haarlemmermeer moeten hier over nog een duidelijke uitspraak doen. Ook de bewoners van de wijk "Welgelegen" zien graag dat het terrein bestemd gaat worden voor woningbouw. Hagendoorn zegt namens die bewoners: "La ten we hopen dat de gemeente geleerd heeft met de KEM. En dat ze niet opnieuw dezelfde fout maken. Helemaal gerust ben ik er niet op. Zeker als ik kijk naar an dere plaatsen in Nieuw-Vennep. De gemeente wil bijvoorbeeld huizen bouwen in een industrie gebied, zo kweekje opnieuw een "KEM-situatie". Wat mij het meest geschikt lijkt voor de Nieuwstraat is dat er geheel nieuwe woningen komen op de plaats van de fabriek. Of dat men probeert de panden zodanig te verbouwen dat er eengezinswo ningen kunnen verschijnen" Twijfels over de nieuwe bestem ming blijft Hagendoorn houden. "We zeggen nu wel: hè, hè einde lijk; wat zijn we gelukkig met het verdwijnen van de KEM. Maar ik blijf argwanend" Woningen De panden van KEM-Europa en ook de grond waarop het bedrijf thans nog is gevestigd zijn in handen van ondernemer H. A. Bakker uit Heemstede. Omdat het besluit van de verhuizing nog zo jong is wil hij nog geen uitla tingen doen omtrent zijn plannen met dit gebied in de toekomst. "Zoals ik het nu kan bekijken maakt het mij niet veel uit wat met de panden en de grond gaat gebeuren. Maar u snapt wel dat ik er mijn waarde voor moet krij gen. Het geld dat ik er in heb ge stoken wil ik er ook weer uitha len. En of er nu een nieuw kan toor komt, of dat er woningen ge bouwd worden maakt mij niet veel uit, zolang ik er geen verlies op lijdt", aldus Bakker. Overigens liet hij weten dat de KEM vorig jaar nog een contract had getekend voor de huur gedu rende vier jaar. Maar hij achtte het tevens onwaarschijnlijk dat een afkoopsom moeilijkheden zal opleveren. "Ik lig geen centje in de weg, als in redelijkheid wordt onderhandeld", zo ver klaarde Bakker. Het verhuizen van de KEM naar Bergen op Zoom heeft voor het personeel geen schadèlijke ge volgen. Dit althans volgens be drijfsleider De Wit en gemeente- voorlichter Camphuyzen. Tegen de afvloeiingsregeling zouden geen bezwaren bestaan. In het bedrijf werken 17 mensen, waar onder een groot aantal buiten landse werknemers en een aantal personen aangesloten bij uit- zend-bureaus. De Wit: "In prin cipe komt niemand op straat te staan. De sleutelfiguren in het bedrijf nemen wij mee naar Bra bant". Oordeel Opmerkelijk gegeven blijft dat de gemeente-raad van Bergen op Zoom nog moet beslissen over de vestiging van de KEM fabriek in die plaats. Dit moet gebeuren in de raadsvergadering van die ge meente van 30 maart. Aldus bleek .uit de woorden van de heer G. Josten, waarnemend chef van de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van de gemeen te Bergen op Zoom. De KEM zo luiden de plannen gaat zich al daar vestigen op een nieuw in dustrieterrein. Josten: "De on derhandelingen over de bouw van een nieuwe fabriek en de verkoop van grond zijn zo goed als afgerond. Wij weten dat er wat problemen zijn omdat de fabriek midden in een woonwijk stond. Over de lozing van giftige en brandbare stoffen is mij niets be kend. Ik heb begrepen uit de ge sprekken die we met de Haar lemmermeer hebben gehad dat de fabriek de nodige hinderwet vergunningen bezit, maar de raad moet nog een definitief oordeel vellen". ADRIAAN BRANDENBURG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17