INTERNATIONALE VROUWENDAG OOK IN LEIDEN EXTRA MILD Zivartboek wordtachtergelaten9 Staatsloten? Stiï*~ 'H Ds. Wagenvoorde moet verhuizen LAGE CIJFERS DIE SPREKEN I een höQl lob U kimt ze nu kopen, [teer 043; nicotine dat is belangrijk minder dan 97,8% van alle in Nederland verkochte sigaretten Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Stadsgehoorzaal in beheer hij Groenoordhallen Kruising Voorschoten: ,,'t Loopt uit de hand" HET U KIEZEN STEEDS HEERMENSEN VOOR PETER STUYVESANT EXTRA MILT DINSDAG 6 MAART 1979 LEIDEN PAGINA 15 ADVERTENTIE O eedclSSir-ihg# u A LEIDEN - Het "zwartboek" over de omstreden benoeming van de marxist dr. Lapple als lector op het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden is gis termiddag op een weinig in drukwekkende wijze aan de sub faculteitsraad overhandigd. De samenstellers hadden van een echte overhandiging afgezien. In plaats daarvan hadden zij in de zaal waar de overhandiging zou plaatsvinden een schriftelijke verklaring achtergelaten plus een exemplaar van het zwart boek) waarin stond dat intimida ties hen had genoodzaakt af te zien van een opzienbarende pre sentatie. "Geen show dus in de subfaculteitsraad of eldersu zult het moeten doen met deze schrif telijke verklaring en één exem plaar van het zwartboek." Dat exemplaar bleef liggenwant- de subfaculteitsraad vergaderde gistermiddag niet in de bewuste zaal maar op de vijfde verdie ping. De samenstellers tevens ex- bezetters van het instituut) wil den met deze presentatie voorko men dat het college van bestuur de dreigingen om juridische stappen tegen hen te ondernemen kunnen uitvoeren. Zij vinden dat de hele groep (ex-bezetters) voor de samenstelling van het zwart boek verantwoqrdelijk is. Zoals wij gisteren meldden heeft de groep anonieme studenten het zwartboek op eigen kosten uitge bracht omdat het dagelijks be stuur van het instituut weigerde om het met medewerking van het sociologisch instituut te laten vermenigvuldigen In het zwartboek wordt onder meer vertrouwelijke correspondentie tussen een staflid van het sociolo gisch instituut en een vroeger staflid geopenbaard. Navraag bij de rechtswinkel heeft de stu denten intxissen geleerd dat alle handelingen ten aanzien van het zwartboek (behalve het versprei den) inderdaad strafbaar zijn. Het zwartboek is een voorlopige af sluiting van de acties zoals zij in het najaar van 1978 zijn gevoerd rond de benoeming van Lapple. Voorlopigwant de studenten zijn geenszins van plan te gaan stil zitten. Er liggen nog andere pun ten van onvrede, zoals de bezui nigingsplannen van Pais. De sa menstellers voorspellen dat er in elk geval weer acties komen. Hoe is nog niet bekend. Ze voegden daar gistermiddag nog aan toe niet op een reactie van het college van bestuur te wachten. Essentieel is volgens hen dat on der de studenten een discussie wordt aangezwengeld over wat men van het zwartboek kan leren Desgevraagd liet mr. Cath, voorzit ter van het college van bestuur van de universiteit vanmorgen weten dat hij het zwartboek nog niet onder ogen had gekregen. Eventuele juridische maatrege len worden pas genomen na le zing van het boek. Cath: "Als we tijd hebben dan zullen we er wel eens over praten. aatsfoteriJ [WgSP- Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. LEIDEN - Voor het eerst wordt ook in Leiden de in ternationale vrouwendag (donderdag 8 maart) ge vierd, Leidse vrouwen groeperingen hebben zich een programma te komen. De internationale vrouwendag werd in 1910 in het leven geroe pen op de Internationale Socia listische Vrouwenconferentie in Kopenhagen. De 8ste maart van het jaar 1908 was de dag waarop arbeidsters in de Newyorkse tex tiel- en kledingindustrie fel actie Het pand Witte Singel 53 dat ds. Wagenvoorde zal moeten verlaten. LEIDEN - De ledenvergadering van de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden Leiden - Oegst- geest heeft gisteravond met 82 tegen 35 stemmen het beleid van het bestuur inzake de bestem ming van de pastorie Witte Singel 53 goedgekeurd. Ds. M.J. Wagen voorde, die per 1 mei aanstaande met emeritaat gaat, zal dus naar een andere woning moeten uit zien. De vergadering hechtte ook haar goedkeuring aan de voort zetting van het kringen werk door ds. Wagenvoorde na diens emeri taat. Het bestuur ziet het pand Witte Singel als een pastorie en wil de opvolger van Ds. Wagenvoorde daarin huisvesten. Maar ds. Wa genvoorde koppelde de voortzet ting van het kringenwerk aan het mogen blijven wonen in dit huis. Bovendien acht hij het een lo gisch gevolg van de integratie tussen de vrijzinnige hervorm den en de hervormde gemeente dat de nieuwe predikant gaat wonen in een huis dat eigendom is van beide. Tijdens de discussie over het be stuursbeleid was ds. N.H. Sten- fert Kroese, algemeen secretaris van de landelijke vereniging, voorzitter van de vergadering, in plaats van de eigen voorzitter, mevrouw H.M. Snieder-ter Beek. Vóór de stemming gaf ds. Wagen voorde te kennen dat hij uit Lei den zal vertrekken, waarbij hij de bestaande groepen niet in de steek zal laten. Inbraak in garagebedrijf LEIDEN - In het weekeinde is in gebroken in een garagebedrijf aan de Zijlsingel. Uit het maga zijn werd een aantal stereo auto radio's met een gezamenlijke waarde van ruim veertienhon derd gulden gestolen, en uit een geldkistje een bedrag van drie honderd gulden. Een vrachtauto met een waarde van vijftienduizend gulden is in het weekeinde gestolen vanaf de Ou de Vest. Het betreft een witte Mercedes Benz, type 206-D en kenteken 31-AB-84. Op de Gooimeerlaan had gister middag een aanrijding plaats tus sen een 64-jarige fietser en een 17- jarige bromfietser. De bromfiet ser haalde de fietser in, juist toen die laatste linksaf wilde slaan. De fietser brak bij de botsing zijn sleutelbeen. In de toelichting bij zijn standpunt zei de predikant dat de kringen goede mogelijkheden tot ver nieuwing bieden. In het huis van de vereniging moet deze ver nieuwing, naar zijn mening, uit drukking krijgen. "Het moet, symbolisch gezien, een werk plaats worden, het daar wonen van de familie Wagenvoorde is daarbij niet beslissend". Ds. Wa genvoorde betreurde het dat zijn plan niet voldoende aandacht heeft gehad en dat de speciale le denvergadering op 26januari niet was doorgegaan. Mr. H. Lodder merkte op dat het bestuur wel waardering uit spreekt voor het kringenwerk van ds. Wagenvoorde maar dat een mening over hoe dit moet worden voortgezet ontbreekt. De vergadering koos de heer H. Tibben uit Katwijk tot penning meester, in de plaats van de heer M.C. Overduin. voerden voor een achturige werkdag, betere arbeidsvoor waarden en vrouwenkiesrecht. Daarom werd besloten om de 8ste maart internationaal te blijven vieren. In Amsterdam is dat al vaker gebeurd, en de viering ge- beurt nu dus ook in Leiden. namelijk ingezet orn met De viering van de 8ste maart wordt 's ochtends ingezet met een voor vrouwen toegankelijke bijeen komst in de Koffieshop aan de Haarlemmerstraat. Vanaf 10.00 uur draaien daar twee videoban den met als onderwerp het leven van huisvrouwen en het om draaien van de traditionele man nen- en vrouwenrollen. De VOS- vrouwen, de NW-vrouwenbond, VIDO (Vrouwen In De Overgang) en de organisatie Vrouw en Werk zijn aanwezig en zullen als daar belangstelling voor is informatie geven. Ook de vrouwenboek handel Gaia en de vrouwengroep Wij Vrouwen Eisen vertellen desgevraagd meer over hun werk. De ochtendviering in de Koffie shop wordt georganiseerd in sa menwerking met de vrouwen groep die daar elke donderdag ochtend al zit. Om half acht 's avonds begint vanaf de Hartebrugkerk een grote op tocht van vrouwen door het cen trum van Leiden. Het Leidse vrouwenkoor zal voorop lopen en liederen zingen, iedere vrouw die zich in de optocht wil aansluiten is welkom. Via de Haarlemmer straat en onder meer Nieuwstraat en Oude Rijn arriveert de stoet rond kwart over acht in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn. Daar wordt een grote manifestatie ge houden met als thema "Vrouwen en hun leef- en werksituatie" Er zijn onder andere Leidse vrou wen uitgenodigd die ontslagen zijn bij de textielindustrie van Clos en Leembruggen en Krantz Zij zullen vertellen over de moei lijkheden die zij als vrouw in hun werksituatie ondervonden. Een Chileense en een Surinaamse vrouw zullen vanuit dezelfde op tiek ook haar verhaal vertellen. Een Turkse onderwijzeres die les geeft aan kinderen van gastar beiders zal vertellen over de problemen van Turkse moeders in Nederland. Na de pauze begint het cultureel gedeelte. Het vrouwenorkest, vrouwencabaret en het vrou wenkoor geven voorstellingen LEIDEN - De Stadsgehoorzaal komt voorlopig in beheer bij de dienst voor de Groenoordhallen. De Leidse gemeenteraad volgde giste ren unaniem het voorstel van burgemeester en wet houders om de accommoda tie voor de tijd van vijf jaar organisatorisch bij de Groenoordhallen te voegen. Deze opzet maakt het mogelijk om de Stadsgehoorzaal als zalencomplex en concertge bouw te blijven benutten. De gemeente heeft in het nabije verleden overwogen de Stadsgehoorzaal af te stoten. De accommodatie levert Leiden al enkele jaren flinke verliezen op. Met een bundeling met de Groenoordhallen denkt de gemeente meer activiteiten aan te trekken en verwacht men een betere financiële si tuatie. De periode van vijf jaar is nodig om de moge lijkheden te bekijken. Daar na moet een definitieve be slissing over de toekomst van de Stadsgehoorzaal val len. waar over later ook gepraat kan worden. In 't Parlement zal die avond ook een fototentoonstel ling te zien zijn van Wij Vrouwen Eisen, dezelfde organisatie heeft ook een informatiestand. "Het gaat bij de internationale vrouwendag vooral om het geven van informatie over allerlei mo gelijke activiteiten voor vrou wen. Met politiek heeft deze dag niets te maken. Omdat we het in het kader van de internationale solidariteit zien zijn ook buiten landse vrouwen uitgenodigd. Je moet het denk ik zien als een soort herdenking, net zoals 5 mei wordt herdacht", zegt Marian Dozy, een van de vrouwen die bij de organisatie van de Leidse vrouwendag betrokken is. Dr. Van Gennep hoogleraar in Leiden DRIEBERGEN - De synode van de Hervormde kerk heeft dr. F.O. van Gennep, rector van het her vormd seminarie Hydepark te Driebergen, benoemd tot kerke lijk hoogleraar te Leiden met als leeropdracht de praktische theologie. Dr. Van Gennep (52) wordt de opvolger van dr. H.M. Bolkestein die dit jaar met emeri taat gaat. Het is al vaker ter sprake geko men, de kruising bij de Raad huislaan in Voorschoten. Gis teren stond voor plaatsver vangend kantonrechter At- tema weer een vrouw die twee keer binnen drie kwartier door rood zou zijn gereden. De zaak was al eerder aange houden omdat de vrouw zeker wist dat ze bij groen licht de stopstreep had gepasseerd, maar daarna door het vele te- genliggende verkeer niet goed had kunnen voorsorteren en op de draad was blijven staan. De foto's waren opgevraagd. Ze waren voor verkeersschout Van der Ham geen aanlei ding om zijn mening te ver anderen. Wel hield hij een heel verhaal. Van der Ham: "Door rood rijden is geen feit om lang bij stil te staan. Ik wil dat hier voor één keer doen omdat ik zo langzamerhand het gevoel krijg dat de zaak uit de hand loopt. Dat komt voornamelijk door een foutie ve publicatie in een plaatse lijke krant, dat de camera ook werkt als je bij groen licht passeert. De groepscomman dant van de politie in Voor schoten heeft de betreffende journalist al onderhouden en er is inmiddels een rectificatie verschenen." "Want de camera werkt pas als het licht al een seconde op rood PROMOTIES IN LEIDEN LEIDEN - Aan de Leidse universiteit hebben in de maand maart acht promoties plaats, te weten twee in de faculteit der geneeskunde, een in de faculteit der letteren, vier in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen en een in de faculteit der sociale wetenschappen. Morgen promoveert de heer E. F. de Vogel (37) uit Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Op dezelfde dag wordt de heer J. J. F. van de Kamp (43) uit Leiden doctor in de geneeskunde. Een week later is de promotie van de heer A. H. C. van der Heijden (40) uit Oegstgeest tot doctor in de sociale wetenschappen en van de heer P. J. F. Verbeek (28) uit Leiden tot doctor in de wiskunde en de natuurweten schappen. De heer P. A. G. Huisman (26) uit Spijkenisse promoveert op woensdag 21 maart tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Woensdag 28 maart zijn de volgende promoties: de heer A. Castel tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen, de heer C. H. Bowleg (51) uit Rot terdam tot doctor in de geneeskunde en de heer Ch. Fahner (35) uit Otterloo tot doctor in de letteren. ADVERTENTIE staat. Wie dan de stopstreep passeert wordt gefotogra feerd, en na een seconde nog een keer. Theoretisch kan het voorkomen dat iemand op de detector, die een meter na de stopstreep ligt, blijft staan, doordat anderen niet goed hebben voorgesorteerd bij voorbeeld. Maar die wordt dan achter elkaar geflitst, en dan is dat op de foto's te zien. Als er ook maar enige twijfel bestaat, haalt de politie zo'n geval eruit, en dan wordt dat ook niet verder vervolgd. Bij u, mevrouw, bestaat er geen enkele twijfel, want het licht stond in het eerste geval al 5,8 seconden op rood, en in het tweede geval vijf seconden toen u gefotografeerd werd. En beide keren bent u al ver der gereden toen de tweede fo to gemaakt werd." De vrouw was het er niet mee eens, ze bleef bij haar eerste verklaring. "Ik heb al vijftig jaar mijn rijbewijs. Het is ab soluut niet mijn gewoonte om door rood te rijden. En dan zou ik het nu twee keer achter elkaar hebben gedaan, terwijl het licht al vijf seconden op rood stond. Dat kan ik me niet voorstellen." Toch legde rech ter Attema haar twee boetes van f120.- op. Er werden gisteren weer drie zaken betreffende door rood rijden op hetzelfde kruispunt aangehouden (tot zeven mei), omdat de verdachten het er niet mee eens waren en graag de foto's willen zien. Een paar bewoners van de Hoge Morsweg in Leiden was in hun actie om het vrachtver keer te weren iets te ver ge gaan. Op 25 augustus braken ze de klinkerbestrating over de volle breedte van de weg en over een lengte van een meter op, en versperden de weg met hekken. De verdachte die gis teren voor rechter Van Dijke stond, was één van hen. Hij zei: "We hadden al vaak om drempels gevraagd, maar er werd niets gedaan. Er zijn drie katten van me doodgere den, mijn hond is doodgere den, mijn zoon'is tegen een vrachtauto opgevlogen en die avond -hielden ze nota bene een ralley voor mijn deur. Toen werd het me net teveel. En dan staat er in het proces verbaal nu: "een openbare landweg", u moet eens komen kijken hoe er duizenden auto's komen langsvliegen." "U had andere wegen moeten bewandelen" zei rechter Van Dijke, en legde veertig gulden boete op. Een vrouw uit Leiden hoorde gisteren hoe duur een dagje winkelen in Leiden haar was komen te staan. Omdat haar man zich niet erg goed voelde, was zij maar gaan rijden, zonder rijbewijs. Op de Steen straat gekomen, moest ze uit wijken voor een bus, en raakte doordat ze tegen de stoeprand kwam de macht over het stuur kwijt. Ze reed een voetganger aan en schrok toen zo dat ze zelf hard wegrende. Haar man nam aanvankelijk de schuld op zich. De eis voor het rijden zonder rijbewijs luidde f l 75, en voor het onverzekerd rijden, wat er ook nog bijkwam f125. Dat laatste bedrag werd laag ge houden (er staat f400 voor), omdat de voetganger er zon der schrammetje was afge komen. Toch vond de vrouw de boete nog hoog, want ze had al f 1400 moeten betalen voor een in elkaar gereden hek en ook de auto had veel schade opgelopen. Rechter Van Dijke stelde haar voor dan maar om een afbetalingsregeling te verzoeken, maar deed toch nog iets van de boete af zodat die totaal op f225 kwam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15