"Leiden Lions mag geen eenmanszaak worden Homofielen komen Ton Menken nu stichtingsbestuurder: B-ploeg Leiden winnaar DINSDAG 6 MAART 1979 (Van onze redactie geestelijk leven) Voor lichamelijk gehandicapten komt binnenkort een vol ledig aangepaste mobiele bungalow beschikbaar op de camping "De Eng" in de gemeente Wageningen. Daarmee worden de vakantiemogelijkheden voor minder-validen, al of niet in gezinsverband, aanmerkelijk verruimd. "De Eng", gelegen ongeveer 1 kilometer van het dorp Benne- kom, verwacht de eerste huurders van deze gloednieuwe, in alle opzichten moderne recreatievoorziening al op 31 maart. Het betreft hier een initiatief van de werkgroep "Vakantieverblijf voor minder-validen" van de hervormde diakonie te Benne- kom. De bungalow - die op een rustige plek aan de bosrand staat en be reikbaar is langs verharde paden - is berekend op zeven personen, van wie er twee gehandicapt kunnen zijn. De afmetingen zijn 4 bij 12 meter. Hij heeft een slaap kamer met 2 eenpersoonsbed den, een kamer met 1 tweeper- De aanpassingen houden uiteraard in dat er geen drempels zijn. Wat er wèl is, vergt een hele opsom ming: een verhoogd toilet, een rolstoel-wastafel en een douche- stoel, dokterskranen en steungre- pen bij douche en toilet, brede schuifdeuren, een aangepast keukenblok en vrije beenruimte voor het onderschuiven van een rolstoel, aangepaste bedhoogte en hoogte van stopcontacten en schakelaars, een hellingbaan naar de entree, gemakkelijk be reikbare tuin en parkeergelegen heid bij het huis. Bij de inrichting werd ook rekening gehouden met de voorschriften van het Nederlands Astmafonds. Daardoor is de bungalow tevens geschikt voor mensen met cara- aandoeningen. Geen winst Er is radio, tv en verwarming, ter wijl de bungalow rondom is geï soleerd zodat een verblijf ook in de wintermaanden tot de moge lijkheden behoort. Buiten het hoogseizoen kan men een week end huren. De exploitatie van dit vakantie verblijf beoogt geen winst. Het beheer berust bij de Bennekomse diakonie. Afhankelijk van de pe riode van het jaar bedraagt de huur f200 tot f400 per week, inclusief de kosten van water en elektriciteit. De weekendhuur buiten het hoogseizoen (van vrij dag 2 tot maandag 10 uur) is f 85. De werkgroep wijst er in haar publikatie "Vakantie voor min der-validen" nadrukkelijk op dat de financiën geen beletsel mogen zijn om van de bungalow gebruik te maken. Er zijn verscheidene fondsen waarop lichamelijk ge handicapten voor een financiële tegemoetkoming een beroep kunnen doen. Wie meer inlichtingen wenst, kan zich wenden tot de heer J. Nuyt, Van Hoffenlaan 46 6721 XE Ben- nekom, telefoon 08389-5537 of 4174. Meerderheid in Y alkenburg vóór liedboek VALKENBURG - Een ruime meerderheid van stemgerechtig de leden van de hervormde ge meenten te Valkenburg heeft zich zondag uitgesproken vóór plaatselijke invoering van- het Liedboek voor de Kerken. De be roepingscommissie van deze gemeente, die in het land op zoek is naar een predikant in de aan staande vacature van ds. G.F. Overgaauw, had om een uit spraak gevraagd. Hervormd Valkenburg zingt na melijk nog steeds uit de gezan genbundel van 1938. De beroe pingscommissie had bij haar po gingen gemerkt dat dit voor geïn teresseerde kandidaat-predikan ten steeds meer een reden kan zijn om een beroep uit Valken burg niet in overweging te ne men. Van de 174 stemgerechtigden spra ken zich 114, uit vóór invoering van het Liedboek, terwijl er 59 te genstemmers waren. Eén lid stemde blanco. Aan de hand van deze uitslag zal de kerkeraad zich binnenkort over al of niet invoe ring nader bepalen. Met erkenning van de positieve waarde van het celibaat als bij zondere roeping meent de pasto rale raad van het rk bisdom Den Bosch dat de ontkoppeling van priesterschap en verplicht celi baat een belangrijke bijdrage kan zijn tot een gemotiveerde keuze voor het priesterschap. De raad heeft mgr. Bluyssen een serie aanbevelingen gedaan die de be langstelling aan de basis voor kerkelijke functies kunnen be vorderen. Een van de aanbevelingen is een verruiming van de toelating tot het priesterambt van "beproef de" mensen op basis van roeping en gaven. Ook zouden vrouwen meer tot kerkelijke functies moe ten worden toegelaten, niet al leen op vrijwillige basis maar ook in dienstverband. Deze aanbeve ling is zo geformuleerd dat ook het ambt voor de vrouw niet wordt uitgesloten. Beroepingen Hervormde Kerk: bedankt voor Apeldoorn M.H. Boogert Leiden, voor Apeldoorn en voor Werken dam P. Koeman Oene; beroepen te Rotterdam-Zuid T. Stehouwer Nij verdal; aangenomen naar Leersum W. Schaap Oudega (Wymbritseradeel, Fr.), naar Rid derkerk J. Blom Sint Maartens dijk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Papendrecht E.R.V. Schuddebeurs Ureterp; bedankt voor Meppel A. Klompmaker Bunde (West-Duitsland); beroe pen te Leiden L.C. Rietveld Wa geningen (vacature J. Boven berg). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Twij- zel-Kollumerzwaag (Fr.) kandi daat T. Dijkema Groningen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Middel burg (voor geestelijke verzorging in verpleeghuis te Koudekerke) D. Coppoolse Den Helder; be roepen te Woerden R. van Beek Baarn; bedankt voorErmelo W.J. Quist Den Haag-Rijswijk, voor Middelburg H. de Graaf 's Gra- venzande. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg A. Hoo- gerland Krabbendijke; voor Tricht-Geldermalsen J. Mijnders Ridderkerk, voor Haamstede E. Venema Drachten, voor Gronin gen J. Mol. Rijssen. Baptistengemeenten: beroepen te Rotterdam-Zuid B. Stuut Hee renveen, te Emmen C. Eijer Treebeek. I ABORTUS. De hervormde sy node heeft gisteravond met 34 tegen 15 stemmen besloten rege ring en parlement te vragen bij de wetgeving inzake abortus opnieuw aandacht te schenken aan het rapport "Leven en hel pen te leven" dat in 1974 door de synode werd aanvaard. "Vooringenomen" Minister De Koning van Ont wikkelingssamenwerking heeft de kritiek van de werkgroep "Kerk en ontwikkelingssamen werking" van de Raad van Ker ken van de hand gewezen als "ongefundeerd" en "vooringe nomen". Volgens de werkgroep zou weder zijdse afhankelijkheid van rijke en arme landen ten koste gaan van de allerarmsten omdat die vooral behoefte hebben aan ba- sisprodukten. De inschakeling van het Nederlandse bedrijfsle ven zou meer ten goede komen aan ons eigen land dan aan de ontwikkelingslanden. De minister meent dat wederzijdse economische afhankelijkheid van arme en rijke landen een ex tra reden is voor samenwerking met ontwikkelingslanden. "Her stel van groei en werkgelegen heid in de geïndustrialiseerde landen hangt af van de mate waarin de economische ont plooiing van ontwikkelingslan den gepaard gaat met een zo groot mogelijke spreiding van koopkracht", aldus de minister. De paus heeft de serie persoon lijke gesprekken met de Neder landse bisschoppen nu afgerond. Het postkantoor van het Vati- kaan geeft op 22 maart de eerste postzegelserie uit met het wapen en de beeltenis van paus Johan nes Paulus II. Ds. Friederich bevestigd LEIDEN - In de Lokhorstkerk te Leiden werd de remonstrantse do minee L.H.C. Friederich (foto) door zijn plaatselijke collega dr. E.P. Meijering bevestigd tot predikant met bijzondere opdracht. Ds. Frie derich, die uit Hilversum is geko men, is al enige tijd in het psychia trische ziekenhuis Endegeest werk zaam voor de geestelijke verzorging en begeleiding van patiënten. Een groot aantal bewoners van En degeest en Voorgeest woonde de feestelijke dienst bij. Ook pater J. Boshouwers, die nauw met ds. Frie derich samenwerkt, was aanwezig. Ds. Friederich had de tekst voor zijn preek gekozen uit het eerste bijbel boek, Genesis, waar over de regen boog wordt gezegd dat die het teken is van het verbond tussen God en de aarde. LEIDEN - De kerken maken de pretentie die zij aan het evangelie ontlenen om alle mensen wat te bieden niet waar tegenover homofielen. Dat komt omdat de kerkelij ke structuur de vrijheid van spreken en handelen erg beperkt. De kerken zijn ver antwoording schuldig aan behoudende organen en gemeenteleden. Vaak ver schuilen pastores zich daarachter om hun eigen vrees of onwil niet te hoeven beken nen. In de kerk is er geen traditie om per- Een en ander is te lezen in een verslag van de Leidse werkgroep "Kerk en homosek sualiteit". Deze werkgroep, opgericht in 1976, stelde een onderzoek in naar de pas torale zprg voor homofielen omdat velen van hen niet naar een pastor durven toe gaan om hun problemen te bespreken. Dat verbaast de groep zeer. Pastores zou den toch de eersten moeten'zijn bij wie iemand met moeilijkheden terecht kan. "Kerk en homoseksualiteit" benaderde vrijwel alle pastores in het gebied Leiden- Leiderdorp-Oegstgeest-Voorschoten. In totaal 85, van wie er 12 niet meewerkten. Volgens het verslag wist maar 50 procent van de ondervraagden van het bestaan van de Leidse werkgroep "Homofilie" en/ of het landelijke COC. In het algemeen zijn de pastores slecht op de hoogte van publikaties over homoseksualiteit en wat daarmee samenhangt. De werkgroep begon zich te oriënteren bij de Leidse studentenekklesia. Deze op perde al gauw het idee om een thema- dienst over homofilie te houden. Die toonde duidelijk aan dat er bij homofielen behoefte bestaat aan meer aandacht van uit de kerk voor hun situatie. Veel homo fielen hadden, zo staat in het verslag, de dienst als een bevrijding ervaren. LEIDEN - Met zijn aankondiging "ik treed terug uit het Leiden Lions-bestuur; de club moet zich nu zelf gaan bedruipen" lijkt Ton Menken geheel in de pas te lopen van vroegere geldschieters als Kroesemeijer en Hoogenboom. "Weldoeners", die in eerste aanleg de sport als aantrekkelijk reclamemiddel herkenden, maar vervolgens, als gold het een wegwerpproduct, zonder scrupules van hun 'hobby' (respectievelijk Holland Sport en Xerxes-DHC) afstapten op het moment dat zij tot de conclusie kwamen dat de financiële inspanningen zich niet in de beoogde response voor hun firma lieten vertalen. Ook in ijshockeyland liggen de voorbeelden (Raak, Triantha-As- sen) voor het oprapen, waarbij in eerste instantie welvarende ver enigingen met een failliete boe del bleven zitten, nadat 'steunpi laren' plots hun handen van het 'reclameobject' aftrokken. De eigenaar van de Leidse ijshal weigert echter om zich in de gale rij van uitgetreden sponsors te la ten plaatsen, meldt dat aan zijn beslissing duidelijk andere mo tieven ten grondslag hebben ge legen. "Ik wil met mijn aftreden juist voorkomen dat er bij Leiden Lions Kroesemeijer- en Hoogen- boom-toestanden worden ge creëerd", legt hij uit. "Ik pas er voor van deze club een eenmans zaak te maken". Tot voor kort droeg de Leidse ijs- hockeyclub nadrukkelijk wel dat stempel. Weliswaar werd een groot deel van de bestuurlijke ta ken door voorzitter Pim van Ha- lem uitgevoerd, maar de beno digde gelden werden, met steun van zijn broers, vooral door Men ken aangedragen. Menken: "Ik ben twee jaar geleden met ijshockey begonnen, omdat naar mijn mening die sport in el ke ijshal beoefend dient te wor den. Bovendien heeft elke stad, dus ook Leiden, belang bij top sport. Topsport is praatsport, het is een onderwerp waar de men sen graag over praten. Vanuit dat gegeven redenerend heb ik de eerste zet gegeven tot het propa geren van het ijshockey in Lei den. Ik heb daarom bewust ga rant gestaan voor de dekking van het aantal ijsuren van de club" Eigen benen Nu zijn 'geesteskind' zo opvallend snel tot volle wasdom is geko men, dient Leiden Lions volgens Menken ("het is nooit mijn be doeling geweest een ijshockey- vereniging aan mijn broek te krijgen") op eigen benen te leren staan. "Er wordt nu te gauw gezegd "die Menken betaalt wel", weet hij, "maar dat lijkt mij geen gezonde basis om topsport te bedrijven". "Uitgaande van de vorig jaar ge maakte begroting zijn de bezoe kersaantallen mij het afgelopen seizoen tegengevallen. We had den op duizend man per wed strijd gerekend, in de praktijk bleken dat er achthonderd. Niet temin had ik ook bij een weke lijks volle bak een loskoppeling van ijsbaan/ijshockey voorge staan. Ook in dat geval zou ik mijn bemoeienissen met Leiden Lions drastisch hebben beperkt, omdat ik het aan mijn personeel niet langer kan verkopen om zó veel geld en tijd in de sport te stoppen". Binnen de vereniging werd daarom tot een structuurswijziging be sloten. In dat kader paste het te rugtreden van Ton Menken en collega-bestuursleden Theo Nijs- sen en Koos Pison, die allen in middels zitting hebben genomen in een pas geformeerd stich tingsbestuur. Een overkoepelend orgaan, dat tot taak heeft om sponsorgelden te verzamelen en het beheer daarover te voeren, terwijl het driemanschap ook het nieuw te vormen bestuur en ma nagement (Pim van Halem en Jacques Ham) over allerhande zaken van advies zal dienen. Menken; "Nu ik ben toegetreden tot het stichtingsbestuur is met een het bewijs geleverd dat ik van andere uitgangspunten ben uit- gegaaan dan indertijd bijvoor beeld een Kroesemeijer of Hoo genboom. Mijn bedoeling is niet om Leiden Lio.ns naar de versuk keling te helpen, maar ik wil er juist aan meehelpen de club ge zond te maken". Contacten Het stichtingsbestuur, dat naar bui ten treedt onder de naam "IJs- hockeypromotie Leiden" heeft inmiddels verregaande contac ten gelegd met één hoofdsponsor (Menken: "een groot internatio naal concern"), die vooral het eerste team financieel zal moeten injecteren en enkele andere po tentiële geldschieters, die de la- gere équipes de nodige pecunia zullen moeten toespelen. Menken: "Het gaat voornamelijk om bedrijven uit de regio. Nee, niet uit Leiden, want het be drijfsleven in deze stad valt nu eenmaal moeilijk wakker te schudden". "Helemaal rond zijn we nog niet", weet hij, "ai heb ik goede hoop dat we de besprekin gen met die bedrijven binnenkort op gunstige manier kunnen af ronden". Mocht één en ander evenwel niet lukken ("die mogelijkheid blijft in theorie aanwezig; als streefda tum hanteren wij 1 juli"), dan im pliceert dat een nietigverklaring van alle, onlangs afgesloten con tracten. Menken opnieuw: "In tegenstelling tot hetgeen vorige week in jullie krant stond vermeld zal ik me dan niet garant stellen voor het voortbestaan van Leiden Lions. Ik heb duidelijk gezegd dat ik best wil meebetalen aan het Leidse ijshockey, maar er niet langer alleen voor wens op te draaien. Daarmee zou een te zwa re wissel op mijn bedrijf worden getrokken. Aan de andere kant zijn we de contracten met de spelers niet op 'luchtbelbasis' aangegaan. Nu al zijn de verbin tenissen 'dekkend' en ik heb er het volste vertrouwen in dat ook de andere benodigde gelden er zullen komen. De spelers krijgen een 'minimale' onkosten vergoeding, de rest zal op het ijs verdiend moeten wor den. Noem het een WD-stand- punt. Werken ze hard, dan komt er meer publiek, waardoor er ook meer geld vrijkomt. Een soort sneeuwbaleffect". Opvatting In dat beeld valt ook zijn opvatting te plaatsen dat de spelers van de lagere teams harder voor hun centen zullen moeten knokken. "Wij ontvangen geen subsidie", laat Ton Menken weten, "maar de contributies zijn wel afgestemd op de clubs die wel gesubsidieerd worden. Voorheen betaalde de ijsbaan, om het ijshockey te sti muleren, het aantal ijsuren. Nu Leiden Lions geheel op poten staat, zal elk team in de toekomst zelf de lasten moeten dragen. Dat wil zeggen dat ze nu een rekening gepresenteerd krijgen voor het aantal ijsuren. Elk team heeft een dekking nodig voor een bedrag van 4000 gulden plus contributies. Komt er voor een bepaald team geen sponsor dan impliceert dat een drastische contributieverhoging. Door zelfwerkzaamheid, het verkopen van schaatsen met toegangskaar ten, het ontplooien van activitei ten op de rommelmarkt, kunnen de jongens die vierduizend gul den terugverdienen. Het gevolg daarvan kan zijn dat de spelers van het ene team door een betere verkoop een lagere contri butie zullen betalen dan de ande ren. Daarnaast zouden die kna pen ook eens bij de gemeente kunnen gaan informeren of het wel eerlijk is dat het ijshockey geen subsidie ontvangt, terwijl het voetbal en ook de zaalsporten wel gemeentelijke steun krij gen". De stichtingsbestuurder laat weten dat voor ijshockey op gezonde basis een bedrag van twee tot tweeënhalve ton is vereist. "Ik teken het komend seizoen voor een recette van 125.000 gulden, wat neerkomt op een bezoekers aantal van gemiddeld 1000 man a 25 wedstrijden tegen een entree prijs van vijf gulden. Het restant zal er op andere manier moeten komen. Ik heb Leiden Lions be wust 'gepusht' naar het huidige niveau. Nu zullen ook anderen moeten inspringen. Gebeurt dat niet dan zal ook ik mijn handen alsnog terugtrekken. De kreet 'Ton Menken betaalt wel' heeft in Leiden allang genoeg gecircu leerd. Ik ben echt niet van plan om boven mijn stand te gaan le ven".... GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - Bij de laatste competitiewedstrijd indoor hardrijden (Short-track) op de Rotterdamse Ton Menkenbaan afgelopen zondag ging de finale op de 800 meter naar de Nootdor per Menne Boelsma in 1.26,2, vóór de Amsterdammer Rolf Sy- brandi (1.26.3), de Leidse Brit De- rek Webber (1.28.0) en als vierde Cees Boer (Hoogmade) die ten val kwam. Joop Wolvers en Arie Ravensber- gen ontbraken wegens ziekte en werkzaamheden bij deze wed strijd. De finale van de 3000 meter met af lossing ging verïassend naar de Leidse B-ploeg in 5.18.9; 2. Lei den A 5.22.0, 3. Delft 5.26.5 en vierde Amsterdam in 5.31.9. Eindstand De eindstand van het individueel klassement luidt als volgt: 1. Arie Ravensbergen 23 punten, 2. Menno Boelsma 22, 3. Wim den Eisen 17, 4. Joop Wolvers 12, 5. Cees Boer 8, 6. Kees Borst 5, 7. Rolf Sybrandi 3,8. Jimmy Rathey 2,9. Derek Webber 2,10. Gijs Rij- neveld 1. Boris Spasski speelt remise MÜNCHEN - In de achtste ronde van het internationale schaak toernooi in München, dat zonder wereldkampioen Karpov en grootmeester de Hongaar Ador- jan verder gaat, werden slechts twee partijen beslist. De Zweed Olafsson won van de Westduitser Dankert en behaalde daarmee zijn eerste overwinning, en de partij tussen Pachman en Spass ki eindigde in remise. De stand is: 1. Spasski 4,5 punten, 2. Olafsson 4, 3. Andersson, Hüb- ner, Stean en Balasjov elk 3,5 en een afgebroken partij.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13