Hans Ree verslaat in tweede zitting Timman VRIJ-UIT PSY trekt nieuwe manager aan Boksen is niet fraai maar het bestaat. FBO IN BEROEP 'SüEBEElil' Amateurs ontmoeten sterke Belgen Sensationele start schaak titelstrijd Okker verstevigt toppositie wereldranglijst dubbelspelers DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 11 Onlangs is er in Oostenrijk nog al wat opwinding geweest over de vraag of sommige takken van sport niet te ruw en te gevaarlijk zijn om ze op het tv-scherm te vertonen. Dat meldt onze correspondent in Wenen, Anton Koene. Het pas benoemde hoofd van het Oos tenrijkse tweede tv-net, Ernst Marboe, stelde die vraag aan de orde en liet meteen blijken tegenstander te zijn van het uitzenden van sport-gebeur- tenissen "die slechts laten zien hoe mensen elkaar kreupel en invalide maken". Hij wil de "barbaarse" sporten van het scherm weren en denkt dan vooral aan boksen en grand- prix races voor formule I wa gens. Een aardig binnenkomertje voor zo'n pas benoemd hoofd. Zoals te verwachten was, viel het halve Oostenrijkse volk terstond over Marboe heen. Onder hen uiteraard de grote Oostenrijkse auto-held Niki Lauda, die zei te reageren als een "normaal denkende en kijk- en luistergeld betalende consument". Hij vond dat Marboe zich schuldig maakte aan "vrijheidsberoving" Over de vaak vreselijke risico's die autocoureurs lopen en waarvan Lauda's gezicht nog zo'n pijnlijk getuigenis af legt, was hij aanzienlijk min der spraakzaam. NIKI LAUDA Z aklopen Aanhangers en bestrijders van Marboes opvatting zorgden voor een stroom ingezonden brieven in de Oostenrijkse kranten. Er waren mensen die vreesden dat wanneer ruw heid in de sport een graadme ter voor tv-uitzendingen gaat worden, men uitsluitend nog programma's over zaklopen en koékhappen zal mogen v aanschouwen. Anderen be weerden dat nieuwsuitzen dingen met al hun moord- en doodslag óók onder Marboes regel zouden moeten vallen. Een erg leuke discussie, zonder twijfel, maar er kan geen twijfel over bestaan: de be strijders van het Oostenrijkse tv-hoofd hebben gelijk, al ben ik niet altijd gelukkig met de argumentatie waarvan ze zich bedienen. Vind ik boksen en autoraces van het grand-prix genre dan geen uitgesproken gevaarlij ke sporten? Jazeker, afge^rieduivekaters wel. Maar de tv behoort nu eenmaal de spiegel van het wereldge beuren te zijn ook op sportge bied); zij behoort niet de rol op zich te nemen van zedenmees ter of moraliseerder die wel zal bepalen wat goed is voor de kijker en wat niet. Want in wezen doet Marboe dat of zou hij dat willen doen. Boksen en autoracen zijn din gen die gebeuren in de wereld en er is grote belangstelling voor, of we dat nu leuk vinden of niet. En dus moet de tv op z'n tijd daar aandacht aan besteden en er niet de ogen voorsluiten omdat een tv-chef dat wenst. Dat is een vorm van censuur. En als je daar mee begint, waar eindig je dan? Bovendien: als er om de een of andere reden beperkingen moeten komen dan mag dat nooit de zaak van één man zijn, want dan wil het ene hoofd dit niet en het andere dat niet. Stel dat in zo n situa tie ds. Abma van de SGP ove rigens een heel lieve man naar wie ik gaarne luister) ooit nog eens hoofd van de NOS zou worden. De kans is uiterst ge ring, maar stél nou eens. Voor die man is knikkeren op zon dag al een betreurenswaar dige bezigheid. Dus wat zou er voor ons, laaghartige genot zoekers, 's avonds nog in Stu dio Sport te vinden zijn Het programma zou er, be denk ik me, niet eens meer zijn! Intussen heeft het algemeen hoofd van de Oostenrijkse tv al sussende woorden gespro ken. Alles blijft zoals het was. Marboe zal vermoedelijk ook niet anders hebben verwacht. Maar hij is nu in elk geval in alle uithoeken van het land bekend. En dat is nóóit weg. Spelregels Hoezeer instemming en afkeu ring voor vrijwel dezelfde handelingen per tak van sport sterk kunnen verschil len, merkte ik aan mijn eigen reacties tijdens flitsen van de rugbywedstrijden Engeland- Frankrijk en Schotland-I er- land die dit weekeinde wer den uitgezonden. Ik zie met grote voldoening bij zo'n potje rugby hoe ze elkaar bij de.kladden respectievelijk de lurven grijpen; hoe een vent in volle ren tegen de grasmat wórdt gekieperd, bek in de modder; hoe de heren bij de opeenhopingen een voudig op elkaar gaan staan en zitten. Kort en goed, het kan me niet woest genoeg toegaan. Het is schandelijk, ik geef het direct toe, maar het is nu eenmaal zo. En het publiek in die sta dions reageert eigenlijk pre cies zoals ik. Gebeuren dezelfde handelingen op net zo'n veld, maar met een beetje redelijker doelpalen en een fatsoenlijker bal en niet met 30 maar met 22 man in het veld en heet die sport voetbal in plaats van rugby dan zal ik van veronttvaardiging op springen bij het lurven- en kladden grijpen. En ik zal er hier op de gebruikelijke knor rige toon en met opgeheven wijsvinger over emmeren. Ik weet wel: het is allemaal een kwestie van spelregels. Maar 't is toch gek. Reclame Het gevecht van Studio Sport tegen (sluik) reclame in zalen en stadions wordt steeds zwaarder en grimmiger. We hebben al botsingen op dit punt gehad bij de Europese schaatskampioenschappen in Deventer, korfbalwedstrijden zijn er niet door uitgezonden, thuiswedstrijden van Roda JC en MVV worden geboycot vanwege de overdreven hoe veelheid reclame op de terrei nen van die clubs. En ook de Ahoyhal in Rotterdam wordt overgeslagen omdat je daar zo ongeveer kleureblind van de reclame wordt, vooral op de ivielerbaan. Als er wielerwedstrijden wer den uitgezonden, ergerde ik me ook altijd vreselijk. Die renners die maar steeds over die fleurige reclame-bood schappen heen reden, je kon niet eens lezen wat er stónd Zondagavond meldde Studio Sport een nieuw voorbeeld van "beeldvervuiling", waardoor de zaalhandbal wedstrijd Swift-Niloc bijna niet had kunnen worden uit- gezonden. Studio Sport toon de even de plek én het bewuste doek waarom het ging. (De sponsor was bereid het stukje textiel elders neer te hangen). Ik vond het een mooie grap van Studio Sport. Als het op die Door Ruud Paauw manier gaat dan eisen spon sors/reclamemakers van de NOS nog eens dat hun reclame wordt verwijderd. Op voor waarde natuurlijk dat eerst even een close-up wordt ge toond van het verwijderde spul opdat de geldgever dub bel en dwars aan zijn trekken komt. Shirtreclame is dan ook geen probleem meer. Ik hoor het de verslaggever al zeggen: "Hier ziet u vóór de wedstrijd de Ajacieden nog in de shirts van de hapklare hondebrokjes. Zij waren bereid die vlak voor het beginsignaal te verwisselen voor de gewone clubkleuren". We gaan zo héél mooie tijden te gemoet. Geen honger Elf weken is er geen voetbal ge weest. Zondag werd weer heel voorzichtig een beginnetje gemaakt. Het vreemde is dat ik absoluut geen honger naar de bal heb. Ik zal, vrees ik, naar de dokter moeten. ROOSENDAAL (ANP) - Bonds coach Arie de Vroet zal morgen avond in Roosendaal hoogst waarschijnlijk hetzelfde ama teurelftal tegen de Belgen laten aantreden als enkele maanden geleden in Rijswijk tegen West- Duitsland. De wedstrijd op het RBC-terrein in Roosendaal is het eerste duel, dat Nederland moet afwerken in het kader van de voorronde voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. Aanvankelijk bestond er nog enige onzekerheid over het al dan niet doorgaan van de amateurinter land omdat het RBC-terrein de laatste maanden nogal had gele den onder de winterse omstan digheden. Ir. Bremerkamp van de grondtechnische dienst van de KNVB gaf evenwel gisteroch tend na een keuring van de gras mat toestemming de wedstrijd door te laten gaan. Arie de Vroet: 'Liever had ik gezien dat de wedstrijd naar een later tijdstip zou zijn verschoven. Het merendeel van de geselecteerde spelers^is sinds medio november niet meer in actie geweest, terwijl de Bplgen, vrijwel allemaal gere puteerde spelers uit de eerste di visieclubs, het wedstrijdritme wel hebben kunnen vasthou den". Voorbereiding Volgens De Vroet is de voorberei ding van het Nederlands ama teurelftal op de interland tegen de Belgen niet optimaal geweest. De groep is elke week bij elkaar gekomen. zonder dat er echte oe fenwedstrijden konden worden gespeeld. Wedstrijden tegen Hermes DVS, Blauw Zwart en RKC konden door de weersom standigheden geen doorgang vinden. De Vroet: "Recentelijk tegen Roda JC hebben we eindelijk weer eens kunnen oefenen. Dat was de laatste test voor de ontmoeting met de Belgen. Ik constateerde tijdens die wedstrijd echter dat de meeste spelers een fikse con ditieachterstand hadden". Niet alleen die achterstand baart De Vroet zorgen, maar ook de sterkte van de komende tegen standers België, Spanje en Israël. "In tegenstelling tot die landen kennen wij een strenge scheiding tussen profs en amateurs", aldus De Vroet. "Het amateurteam is op dit moment sterker dan de groep van vier jaar geleden, maar je moet altijd maar afwachten of de tegenstanders ook inderdaad met een amateurteam op komen dagen. een grootmeester als Sosonko niet ongestraft in handen gege ven worden. Hij combineerde zijn koningsaanval met de op mars van zijn vrije pion op de damevleugel en dwong juist voor De uitslagen: de tijdcontrole de beslissing af. Jan Timman noteert hier nog vol zelfvertrouwen zijn tweede zet. Later zou Hans Ree rechts) echter met de eer gaan strijken. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN (GPD) - In Leeuwarden is gisteren de wedstrijd om het nationale schaakkampioenschap be gonnen. In de eerste ronde stonden interessante kracht metingen op het programma en wel in het bijzonder het treffen tussen Jan Timman en Hans Ree en het duel van Genna Sosonko tegen de nieuwe Europese jeugdkam pioen John van der Wiel De partij Timman-Ree verliep wat moeizaam. De pogingen van Timman om in het middenspel tot aanval te komen kostten hem veel tijd, maar de aanval bleef uit omdat Ree zich vakkundig ver dedigde. Een paar zetten voor de tijdcontrole gaf Timman zonder noodzaak zijn belangrijke e-pion prijs, met gevolg dat Ree in de afgebroken stelling over duide lijke winstkansen beschikte, in de avondzitting dwong Ree op de 53e zet de beslissing af. Een sen satie van de eerste orde! De partij Sosonko-Van der Wiel werd door de jeugdkampioen verdedigd met het konings-in- disch. Hij vond evenwel niet het juiste tegenspel op de door So sonko ondernomen aanval op zijn damevleugel. Hij moest een pion afstaan terwijl bovendien zijn koning op de tocht kwam te staan. Dergelijke voordelen kan dat moment goed stond maar in de tijdnoodfase die volgde kon niemand er meer een touw aan vast knopen. Waarschijnlijk was dat de reden waarom men op 37e zet tot remise besloot. Het loopgravengevecht tussen Hans Böhm en Fred van der Vliet werd na 40 zetten onderbroken in een voor Böhm iets betere stel ling. Een ogenblik leek het erop dat Van der Vliet de tijdcontrole niet zou halen maar de schijn be droog. Juist binnen de voorge schreven tijd deed hij het vereiste aantal zetten. EINDHOVEN (ANP) - Het be stuur van de Eindhovense voetbalvereniging PSV heeft besloten Kees Ploegsma aan te trekken als toekomstig opvolger van manager Ben van Gelder, die zich om leef tijdsredenen uit die functie terugtrekt. Ploegsma, een 33- jarige Eindhovenaar zal zo spoedig mogelijk, als zijn huidige werkkring dit toe laat en dat is naar verwacht wordt in het begin van het seizoen 1979/80, zijn werk zaamheden bij PSV aanvan gen. Na een inwerkperiode van ongeveer één jaar zal hij medio 1980 de managers functie overnemen van Van Gelder. Het ligt in de bedoeling dat de terugtredende manager ook daarna deel blijft uitmaken van het bestuur van PSV. Kees Ploegsma die thans verkoopleider is bij de hoofdindustriegroep aan verwante bedrijven van Phi lips was als actief speler vele jaren lid van PSV. In het laatste jaar van zijn lid maatschap speelde hij in het selectieteam van de jeugd betaald voetbal. De competitiewedstrijd PSV-Ajax zal, zoals in eerder stadium reeds was vastge steld toch op zaterdag 17 maart worden gespeeld. Ajax had verzocht deze wed strijd te spelen op zondag de achttiende, omdat Ajax de woensdag voorafgaande aan het competitietreffen voor de nationale beker in actie moet komen. PSV eveneens. Ajax beriep zich daarbij op een reglement dat zou toe staan dat de wedstrijd zou worden verschoven. PSV was daarmee akkoord ge gaan. De KNVB heeft nu ech ter anders beslist, omdat er geen reglement bestaat waarop het verzoek van Ajax is gegrond. 9 Eddie Treytel, doelman van Feyenoord, heeft van direc teur Peter Stephan te horen gekregen dat hij nog een jaar in dienst kan blijven bij de Stadionclub. De 32-jarige doelman heeft daar weinig oren naar, hij ambieert na melijk een contract van drie jaar. Alvorens te beslissen gaat Treytel zich eerst oriën teren in België, waar Racing Harelbeke, de club van Hap- pel, in hem is geïnteresseerd. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft in nauw overleg met het be stuur van PSV en de NOS be sloten op 28 maart, tijdens de interland Nederland-Zwit serland, geen reclameborden te plaatsen rond het veld. In eerste aanleg was dat wel de bedoeling, zeker nadat een reclamebureau de voetbal bond enkele tienduizenden guldens bood. Dit mede gelet op een al dan niet integrale tv-uitzending van de wed strijd. Opzienbarend Zonder meer opzienbarend was de afloop van het gevecht tussen Christofoor Baljon en Arend van Dop. Na levendige verwikkelin gen waarin Van Dop zich niet on betuigd liet volgde een kras staal tje van schaakblindheid. Van Dop zag volkomen over het hoofd dat zijn dame aangevallen werd. Hij gaf zich onmiddellijk gewon nen. Belangrijk was de partij tus sen de internationale meesters Kick Langeweg en Gert Ligte- rink. Het verloop van de opening, ook al weer een konings-indische verdediging, beviel Langeweg duidelijk niet. Mogelijk is hij daardoor wat uit zijn evenwicht gebracht want in het middenspel maakte zijn spel een matte in druk. Ligterink maakte een energiek ge bruik van zijn kansen. Hij leidde een directe aanval in tegen te wit te koning die tenslotte in een niet te ontwarren net geraakte. Zakelijk De rustigste partij van de ronde werd geleverd door grootmeester Jan Hein Donner tegen Rob Har- toch. Een zakelijk gebeuren waarin Donner een klein positio neel voordeel in handen kreeg dat echter tegen de nuchtere ver dediging van Hartoch niets uit haalde. Na 32 zetten werd de vre de getekend. Een wild-west ge schiedenis werd de strijd tussen Leo Hofland en Piet van der Wei de. Vanuit een Stonewall-opstel- ling bracht Van der Weide die al tijd op aanval speelt, een kansrijk stukoffer. In de loop van de strijd gaf Hofland het stuk terug. De indruk werd verkregen dat hij op Hofland-Van der Weide V2-V2. Sosonko-Van der Wiel 1-0 Donner-Hartoch V2-V2. Baljon-Van Dop 1-0. Langeweg-Ligterink 0-1. Böhm-Van der Vliet afgebroken. Tim man-Ree 0-1. MEMPHIS (Reuter) - Tom Okker heeft zijn positie aan de top van de wereldranglijst voor dubbel spelers verstevigd door samen met Wojtek Fibak de Amerikaan se indoorkampioenschappen te winnen. In de finale van het toer nooi van Memphis zegevierde de Nederlands/Poolse combinatie met tweemaal 6-4 over Dick Stockton en Frew McMillan. Het enkelspel werd voor de vijfde achtereenvolgende maal gewon nen door Jimmy Connors. Voor de tweede maal in twee maanden tijd stond hij in de finale tegen over Arthur Ashe, die als vijfde was geklasseerd. Connors, die in Philidelphia in straights sets had gewonnen, zegevierde nu met 64,5-7,6-3. In de laatste set raak te Ashe met 2-0 achter. Bij 3-5 en 15-40. werd de partij beslist op het eerste matchpoint: een forehand- return van Connors langs de lijn. Na afloop was Connors onbereik baar voor commentaar. Volgens de toernooi-directeur voelde hij zich niet goed. DEN HAAG (ANP) - De Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) neemt geen genoegen met de afwijzing van de aanvraag tot werktijdver korting, die 32 clubs hebben ingediend. In een brief aan de clubs heeft de FBO laten weten de zaak in handen te hebben gegeven van de algemene werkgeversvereniging/die naar het oordeel van de FBO een principiële uitspraak moet vragen bij het bestuur van de bedrijfsvereniging in Zeist. De FBO is van mening dat de voetballers als werknemers geheel voldoen aan de zogenoemde Sinterklaasbeschikking van december 1945 van het College van Rijksbemiddelaars, waarnaar door het loonbureau is verwe- zen. Daarbij wordt aan de werkgever toestemming verleend - zonder dat daar een vergunning voor nodig is - de normale werktijd te verkorten als de werkzaamheden ten gevolge van de weersgesteldheid tijdelijk moe ten worden stopgezet. De werkgever moet dan nagaan of hij de werknemer niet op een andere plaats te werk kan stellen en dient als dat niet kan gebeuren een betrek kelijk korte tijd het salaris door te betalen. Gemiddeld blijkt daar in de praktijk een termijn van veertien dagen voor te staan. Toen de clubs op 31 januari hun aanvraag indienden was er al bijna ander halve maand niet gevoetbald.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11