Fevenoord-Sp artalogisch verschil RODAJC ZET NEC IN HOEK Twente op valreep naast Utrecht Kuipclub plukt vruchten van reisjes in winterperiode Scorebord SPITZ KOHN: „WE VERLOREN TEVEEL DUELS..." MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE NAC-PEC Zwolle 1—1, Twente-Utrecht 2-2, Rod a JC-NEC 3-1, Fcyenoord- Sparta 4-1. Overige wedstrijden afge- JC (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - De gedwongen lange winterpauze heeft het verschil tussen rijk en arm in de voetbalwereld weer eens aangescherpt. Na de gevoelige afstraffing die Feye- noord aan de zoveel armere stadgenoot Sparta had uitge deeld, was trainer Jezek de eerste om het te bekennen. „Die reisjes hebben in ons voordeel gewerkt", kon de Tsjech constateren na de tweede seizoenuitgave van de Rotterdamse derby. De opvallende 4-1-uitslag viel dan ook voor een goed deel terug te voeren op de wijze van overwintering. Waar Feyenoord, dankzij de grotere Financiële armslag, trips kon ken naar Spanje, België en Italië en bijna voortdurend gericht be zig kon zijn, had Sparta zich ten beperken tot een paar wed strijdjes in eigen land of net over de grens. De kasteelclub had zich zelfs een paar maal moeten be helpen met de trainingsaccom- mocatie van de grote broer en had tenslotte zijn toevlucht maar ge zocht tot het kunstgras van het vliegveld Zestienhoven. Nauwe lijks meer dan een slecht surro gaat, „omdat je daarop geen duel kunt aangaan", aldus Sparta- middenvelder Leen de Goey, „want als je op dat spul één keer valt breek je onmiddellijk je been". „Echt" gras Eén keer slechts had de selectie van Petescu in de afgelopen weken „echt" gras onder de voeten ge voeld: afgelopen vrijdag op een speelweide in Schiedam waar dan nog het nodige water op stond. Tegen die achtergrond was het natuurlijk niet vreemd dat Sparta gisteren op het rede lijk bespeelbare veld in de Kuip niet overeind kon blijven. De ploeg moest het in alles afleggen tegen de opponent die over veel Bekerduel gaat Feyenoord geld kosten (Van t sportredactie) ZEIST - Hoewel de voetbal competitie het afgelopen weekeinde - zij het slechts gedeeltelijk - kon worden hervat, blijft het verdere verloop van de competitie de KNVB parten spelen. Com petitieleider Jan Huijbregts heeft zich de woede van Feyenoord op de hals ge haald door de bekerwed strijd PEC Zwolle-Feve- noord, die door de slechte weersomstandigheden al verschillende keren is afge last, vast te stellen op woensdag 4 april. Op die da tum zullen ook de wedstrij den die gisteren geen door gang konden vinden, worden ingehaald. Voor Feyenoord komt de da tum van 4 april uiterst onge legen. De Rotterdammers zouden die dag een vriend schappelijke wedstrijd te gen het Portugese nationaal elftal in Lissabon spelen. Feyenoords directeur Peter Stephan: „Eerst liep onze trip naar Zuid-Amerika al in het honderd, doordat de competitie pas in het week einde van 9 tot 10 juni ein digt. Nu wordt ons de wed strijd tegen Portugal door de neus geboord. Dit gaat Feye noord veel geld kosten". De Rotterdammers willen nu contact opnemen met het be stuur van PEC Zwolle om onderling tot overeenstem ming te komen de wedstrijd naar een andere datum te verschuiven. Ook de VVCS is niet tevreden over de manier waarop de KNVB het verdere verloop van de competitie wil rege len. De spelersvakbond wil dat de voetbalstrijd uiterlijk 1 juni (inplaatst van op 10 juni) eindigt, omdat anders veel voetballers in de problemen komen in ver band met reeds besproken vakanties. De VVCS wil daarover op korte termijn met het sectiebestuur be taald voetbal gaan praten. ATLETIEK - De Holland-atleet Conno du Fesse heeft gisteren de elf kilometer lange AAC-strand- loop gewonnen in de tijd van 36.02 minuten. De negentiende AAC-loop trok ondanks het slechte weer toch nog 6000 deel nemers. ATLETIEK - Het AAC lid Martin Beek heeft gisteren in Zaandam een national loop over de halve marathon afstand gewonnen. Zijn clubgenoot Piet van Alphen werd tweede. SITTARD - Het heeft maar een haar gescheeld of Rob Hutting - de sterke Vlak voor het verstrijken van de trans ferperiode heeft de Rotterdamse club, bij monde van manager Peter Stephan, een bod gedaan op Hutting. Feyenoord had een grote som geld willen neerleggen voor de Fortuna- Fortuna-managcr Joop Boekhorst: „Feyenoord heeft een paar weken ge leden al bij ons geïnformeerd en vo rige weck is er een officieel bod ge daan. Maar Fortuna SC heeft beslo ten om aan deze transfer geen mede werking te verlenen. Wij willen, in een zo belangrijk jaar, de spelers groep bij elkaar houden". Rob Hutting heeft er overigens ook vrede mee. Hij heeft Fortuna SC plus een goede baan bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds laten pre valeren boven een Rotterdams con tract. meer wedstrijdritme, maatgevoel en conditie beschikte en die - dat moet óók gezegd - daar zeer goed gebruik van maakte. Gerelateerd aan de omstandigheden immers speelde Feyenoord een zeer re delijke partij, waarbij 29.0U0 kij kers konden constateren dat het vertrek van Mansveld en Hout man nauwelijks gevolgen hoeft te hebben voor de kwaliteit van de verdediging en de aanval. Integendeel. Beweeglijkheid Hoewel het duel tegen Sparta daar voor eigenlijk geen maatstaf was, kon toch al worden geconsta teerd dat laatste man Van der Korput en voorstopper Stafleu brutaal genoeg zijn om de defen sie goed te organiseren en dat Jan Peters in elk geval meer beweeg lijkheid kan toevoegen aan de Rotterdamse aanval. De gretige Peters, na veel problemen over gekomen van FC Den Bosch, scoorde het tweede doelpunt en maakte zich bij zijn debuut al zo populair dat zijn naam werd ges candeerd op het moment (een handvol minuten voor het einde) dat Melis hem kwam vervan gen. Lof die bestemd kon worden voor de hele Feyenoord-ploeg (Jezek: „Want vooral in de eerste helft werd er goed gevoetbald"), die zeer wilskrachtig en enthousiast de competitie hervatte. Het stond in schrille tegenstelling tot de mentaliteit van de tegenstander, die het hoofd veel te snel liet han gen. Het woord karakter dat an ders zo hoog in het vaandel van Sparta staat geschreven, leek gis teren uit de vocabulaire van de spelers geschrapt. Zo willoos liet de ploeg zich naar de nederlaag voeren dat de anders toch be paald niet felle oefenmecster Pe-" tescu nu onomwonden vaststelde dat te veel spelers het hadden la ten afweten. „Die moeten eens gaan beseffen dat ze met prof voetbal bezig zijn", aldus de Roemeen, „want nu waren ze niet bereid te bijten". En als Sparta die bereidheid niet toont, blijft er maar heel weinig over van het team dat dan het gemis aan een geroutineerde spelbepaler wel heel pijnlijk gaat voelen en in de defensie uiterst kwetsbaar wordt. Vooral op links, waar middenvelder Valke een aanvallende opdracht heeft en de jonge Adrie van Tiggelen het verdedigende werk niet aan kan. Het bleek toen het agressie ve, goed combinerende Feye noord op 1-0 was gekomen. Nadat Wim van Til uit de achtste hoek schop raak had gekopt (32ste mi- last. Roda Ajax PSV Feyenoord AZ'67 Twente Sparta GA/Eagles MVV Utrecht Vitesse Haarlem NAC PEC/Zwolle Den Haag NEC Volendam WV 18 11 6 1 28 34-12 17 12 16 10 17 8 18 8 3 17 6 6 17 6 6 18 6 5 26 46-16 23 31-11 23 25-9 20 54-30 19 25-18 19 23-23 18 22-20 18 15-20 5 7 17 29-31 6 7 14 16-33 6 7 14 16-33 8 7 14 19-33 9 6 13 13-23 7 7 13 16-28 8 7 12 14-26 4 10 10 21 34 5 \0 9 11-35 Jan Peters in actie in de Kuip. Ditmaal wordt hij afgestopt door Luuk Balkestein. EERSTE DIVISIE Excelsior-Amersfoort 6 Cambuur 2-0, overige Furtuna/SC 17 11 - Groningen 16 9 Excelsior 17 9 Den/Bosch 16 8 Graafschap 16 7 Wageningen 15 7 Willem/II 16 5 Eindhoven 16 5 Heracles 17 5 Amsterdam 16 6 Veendam 16 6 Cambuur 17 5 Helmond/Sp 17 5 Vlaardingen 16 4 Heerenvecn 16 4 SW 15 3 Telstar 16 3 Amersfoort 17 3 Dordrecht 16 2 2 26 37-17 1 24 31-33 3 23 31-17 3 21 28-13 2 21 28-18 3 19 28-20 2 19 26-18 2 1!) 18-12 5 17 19-22 6 16 22-17 7 15 22-27 7 15 18-23 8 14 22-30 12 »-22 8 12 16-25 8 10 17-29 9 10 16-27 12 8 17-43 11 7 15-35 Groningen kampioen eerste periode. nuut) kon Jan Peters 2-0 scoren omdat Van Tiggelen nergens te bekennen was toen zijn directe tegenstander Budding werd aan gespeeld. Een actie van Van Tig gelen ook stond aan de basis van de derde Feyenoord-goal, die dertien minuten na de pauze het lichte Sparta-herstel teniet deed. Van Tiggelen haalde de doorbre kende Budding neer; Notten be nutte de strafschop en besliste de partij definitief. Wel zorgde in valler (voor Van Zoest) Holverda voor een tegentreffer, maar dat bleek niet meer dan een inciden tele opleving. De meeste Sparta nen hadden het zo druk met hun tegenstanders en zichzelf dat elke combinatie bij voorbaat ge doemd was stuk te lopen. Het zorgde voor een brok frustratie en daaruit voortvloeiende irrita tie. Tijdens de wedstrijd (in de duels Stafleu-Morgan en Bert Jansen-Peturson), maar ook daarna. Nadat de uitstekende Wim Jansen nog voor 4-1 had ge zorgd, typeerde Arie van Stave ren dat nog het best „Er werd bij ons niet gelopen en er werd niet gewerkt. We zaten helemaal vast." De soepelheid die Feyenoord had getoond maakte dat Jezek wel ui terst tevreden kon terugkijken en vooruitblikken: „Want het effect van die reisjes in de winterperio de ga je pas goed op de langere termijn merken". PAUL DE TOMBE Leen Looyen: „Die Limburgers waren gewoon beter" KERKRADE (GPD) - Doodjammer dat Studio Sport het sportpark in Kerkrade tot „besmet sta dion" heeft verklaard om dat er volgens de heren uit Hilversum dubbele rijen reclameborden langs het veld zouden staan. Jam mer voor de miljoenen tv- kijkers die anders in een samenvatting hadden kunnen zien dat Roda JC Roda-speler Andrê Broeks viert feest nadat hij tegen NEC het tweede Limburgse doelpunt heeft gescoord. Theo de Jong (opgeheven arm) deelt mee in de vreugde. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE - Een paar woorden slechts hadden oefen- meester Spitz Kohn van FC Twente en zijn collega Han Berger van FC Utrecht nodig om de zojuist geëindigde confrontatie tussen FC Twente en FC Utrecht (uitslag: 2-2) te karakteriseren. „Het was geen al te beste wed strijd", oordeelde Spitz Kohn. „Maar wel een leuk duel voor het publiek", merkte Han Berger even later terecht op, nadat hij nog eens gewezen had op het gro te aantal gemiste kansen aan weerszijde. Wat dat betreft deden beide ploe gen gisteren inderdaad bijna niet voor elkaar onder. Met daarbij de aantekening dat FC Twente met aanmerkelijk meer pech te kam pen had gehad dan de bezoekers, die nogal verrassend op 1-0 waren gekomen. In plaats van de tegenstander be dachtzaam schakelend onder druk te zetten moest FC Twente - plotseling kiezen voor een oppor- tunistischer, meer risico's inhou dende spelmethode dan Kohn vooraf had gedicteerd. Niet dat het schouwspel daarmee geweld werd aangedaan - integendeel zelfs - maar dit gegeven had ach teraf beschouwd voor FC Twente ook even goed fatale gevolgen kunnen hebben aangaande het eindresultaat. Want doordat de Enschedeërs' wel haast moreel gedwongen werden om de be zoekers nog steviger onder druk te zetten, ontstonden er bijna vanzelfsprekend mogelijkheden voor FC Utrecht om de marge op te voeren. Gelukkig voor FC Twente deed de formatie van Han Berger dat laatste niet, zodat de Enschedeërs, overigens terecht, hoop mochten koesteren op de gelijkmaker. Voordat evenwel van dit wapenfeit sprake was hadden achtereen volgens Heini Otto, Niels Over weg en Theo Pahlplatz (twee keer) riante scoringskansen laten liggen. Heino Otto bijvoorbeeld verscheen na 20 minuten spelen alleen voor de voor rust uitste kend spelende doelman Van Breukelen na een doorkopbal van Ab Gritter. Maar in plaats van de bal simpel in de hoek te tik ken, koos hij voor de moeilijkste oplossing (een boogbal), die dan ook niet meer opleverde dan een doelschop voor FC Utrecht. Spitz Kohn: „Toch was ik ondanks deze kansen voor rust niet hele maal te spreken over de inzet van mijn ploeg, want het kwam nog te vaak voor dat wij duels verloren door een gebrek aan gretigheid". Doordat dit onderdeel bij FC Twente in de tweede helft inder daad beter was verzorgd, onstond er een aantrekkelijke wedstrijd omdat FC Twente aan de ene kant driftig op de gelijkmaker aan stuurde, terwijl FC Utrecht aan de andere kant erg veel ruim te kreeg om de score op te voe- Pas nadat Leo van Veen en Bert Gozems nog een paar fraaie kan sen om zeep hadden geholpen, leverde het offensief van FC Twente de inmiddels dik ver diende gelijkmaker op. Welis waar waren Heini Otto en Ab Gritter kort daarvoor als dicht bij een aansluitingstreffer geweest, maar zij vonden of Hans van Breukelen op zijn post of hadden het vizier niet scherp genoeg ge richt. In de 17e minuut van de tweede helft moest Van Breuke len zich echter ook gewonnen ge ven na een voorzet van Kick van der Vall op het hoofd van Heini Otto. De niet te missen kans die daaruit voortvloeide, leverde dit keer namelijk geen al te groot probleem op voor Ab Gritter 1-1. Bij FC Twente had de Deen Soeren Lindsted toen inmiddels de plaats overgenomen van de te genvallende Manuel Sanches Torres. Spitz Kohn: „Ik heb hem vervangen, omdat hij in deze wedstrijd meer verdedigde dan aanviel". Iets waar Lindsted zo te zien meer bedreven in lijkt dan de nog frÜle Spanjaard. Bovendien ging er aanmerkelijk meer drei ging uit van het aanvalsspel van FC Twente na deze wissel. Veel effect sorteerde dit aanvalsspel vooralsnog evenwel niet, al had FC Twente bepaald over pech te klagen toen inzetten van Lind sted en Gl itter resp. tegen de lat en de paal belandden en Leo van Veen daarna als klap op de vuur pijl het tweede Utrechtse doel punt scoorde. Overigens op nieuw na een fout van André van Gerven. Het pleitte daarna voor de veer kracht van FC Twente, dat de En- schedeèrs alsnog de moed kon den opbrengen voor een slotof- fensief dat de laatste krachten van beide ploegen zou vergen en FC Twente uiteindelijk terecht de gelijkmaker opleverde. Die gelijkmaker, zo'n acht minuten voor tijd, werd gescoord door Niels Overweg, na een sluitende combinatie tussen Heini Otto en Jaap Bos: 2-2. de winterstop prima is doorgekomen en dat be wees via een dikverdiende 3-1-zege op NEC. NEC moest duidelijk het onderspit delven tegen een op alle fronten betere Limburgse formatie. De Nijmeegse ploeg werd van het kastje naar de muur gestuurd en met name Pierre Vermeulen draaide zijn bewaker Sije Visser helemaal dol. De linkerspits van Roda JC was de grote uitblinker op de zware, maar toch redelijk goed bespeelbare grasmat. Ver meulen: „Het ging prima met mij. Ik had met Sije Visser geen en kele moeite. Niemand had ver wacht dat wij ons zo goed zouden presenteren". Theo de Jong opende na negen mi nuten met een droge knal de sco re na een corner van Vermeulen, een doelpunt waar overigens een Roda-overtreding (Broeks-Nan- ninga) aan vooraf was gegaan. Roda JC, zonder de geblesseerde Adrie Koster en met een halffitte Nanninga en Ziegler, speelde met Andrè Broeks op de rechtervleu gel. Broeks, in zijn „jonge jaren" vleugelspits maar de laatste sei zoenen steevast op het midden veld of in de defensie, maakte er op rechts een goede show van. Hij scoorde niet alleen twee doelpun ten, ook zijn gretigheid was op vallend groot. Broeks rook zijn kans, omdat hij dit seizoen nog geen vaste plaats in de Jacobs- formatie had weten te bemachti gen. Maten De Kerkradenaars waren zeker twee maten te groot voor NEC. Dat erkende ook trainer Leen Looyen. „Roda JC is gewoon een betere ploeg. Natuurlijk zijn we niet naar Limburg gekomen om ons zomaar te laten slachtofferen, maar wij moeten onze punten binnenhalen tegen ploegen van óns niveau. Roda JC is fysiek veel sterker en op deze overwinning valt niets af te dingen". Looyen wilde de nederlaag niet te rugvoeren op het feit dat Roda JC wel naar Spanje was geweest en een aantal oefenwedstrijden op gras had kunnen spelen. „Dat zou een goedkoop excuus zijn, maar dat heeft natuurlijk wel meege speeld. Iedereen heeft kunnen zien dat wij niet opkunnen tegen deze Limburgse ploeg. Ook niet als er geen verlengde winterstop zou zijn geweest". Het klopte in de Nijmeegse defen sie bepaald niet. Pleun Strik, die nog tegen een gele kaart aanliep omdat hij Vermeulen onheus bejegende, kon zijn verdediging niet voldoende sturen tegen de happige Limburgers. Alleen Dries Visser kon zijn opponent Nanninga redelijk goed in be dwang houden. Maar Nanninga speelde ook maar op halve kracht, omdat zijn rugblessure nog lang niet is genezen. Hij liet zich tien minuten voor tijd ver vangen door Johan Toonstra. Gelopen De wedstrijd was tien minuten na rust gelopen. Eerst miste Theo de Jong een penalty (Surau had Ziegler neergelegd), maar zestig seconden later tekende Broeks - na een kopbal van Nanninga - 2-0 aan. Toen klapte NEC in elkaar en wist dat alle kaarten verspeeld waren. Een zeldzaam mooie actie van Vermeulen (hij zigzagde door de complete Nijmeegse achter hoede) werd niet met een doel punt bekroond omdat Vermeu len iets te zelfzuchtig was. Na zijn wedstrijdbijdrage en bij een vei lige voorsprong wilde "Pierre de Onberekenbare" ook zijn aandeel in de winst. André Broeks rondde de zaak wel doeltreffend af, tien minuten voor tijd. Hij ving een doeltrap van Jongbloed op bij het middenveld en lobde de bal feil loos over de uitgelopen NEC- goalie Formannoy heen: 3-0. „Heerlijke middag" Broeks: „Ik wist helemaal niet wat me overkwam. Debuteren op rechts en dan ook nog twee goals meepikken! Het was voor mij een heerlijke middag". Vlak voor tijd scoorde Jan Hoogendoorn de Nijmeegse eretreffer (een fraai doelpunt overigens) omdat de Limburgse defensie niet tijdig ingreep en Hoogendoorn te veel ruimte gaf. VOETBAL - De in degradatiege vaar verkerende Londense club Chelsea heeft zich versterkt met Peter Borota, de nationale doel- verdediger van Joegoslavië. Hij is afkomstig van Partizan Belgrado.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9