Leiden nog tot veel in staat Troostprijs voor Van der Smissen Eric Heiden heeft er nog geen genoeg van Den Bosch verslagen: 92-81 TIMMERLIEDEN Spanje handbal kampioen BELG DIELIS TRIOMFATOR IN EK 47/1 Aanrijding werpt Jan Lammers na één ronde nit de strijd MAANDAG 5 MAART 1979 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Terwijl buiten de rij wachtenden voor de kassa nog alsmaar groeit en binnen de ruim tweeduizend mensen de eerste spreekkoren aanheffen proberen Arthur Collins en John Washing ton elkaar af te troeven in het loslaten van spetterhardezeer spectaculaire dunks. Er omheen loopt de rest van de Parker Lei- den-spelers uiterst nauwgezet de ballen door de basket te gooien en eén van hen. Hans van Rooden, oogt wat bleekjes. Aan de andere kant van het veld draait EBBC Den Bosch beschaafd en plicht matig zijn rondjes, de ploeg is net terug van een vermoeiende trip naar Bologna waar in het kader van de Europa Cup met elf pun ten werd verloren van de club van die naam. Enigszins bezorgd neemt coach Ton Boot de heksen ketel in ogenschouw. Een regel recht prest igeduel tussen de nummers een en twee van de competitie lijkt het laatste waar h ij behoefte aan heeftToch za l het er van komen. Den Bosch kan er niet onderuit,en de blik van Boot zal later op de avond nog somber der worden Want voor 2600 wildenthousiaste toeschouwers deelde Leiden de grote rivaal die de laatste tijd een ongekende vorm demonstreerde een flinke tik uit in de vorm van een 92-81 felbevochten overwin ning. Een gevoelige knauw en een forse deuk in het grote zelf vertrouwen van de Bossche for matie, die gezien de vorstelijke voorsprong op de standenlijst, het ver reiken in de Europa Cup II en het spel van de laatste maanden opnieuw werd gezien als dé grote kanshebber op de na tionale titel. Leiden gaf de con current gisteren evenwel te ver staan dat er geen reden is voor overdreven optimisme. De stand is nu 2-2 (beide teams wonnen thuis) en als Rotterdam en Gro ningen straks verslagen worden komen de beide kemphanen op nieuw tegenover elkaar te staan. De strijd is helemaal open. Iets wat gisteren opvallend naar vo ren kwam is dit: als het er écht om gaat kan Leiden nog steeds erg veel. Een indruk die wat ver vaagd was in bijvoorbeeld de duels tegen Rotterdam en nog wat mindere goden, maar die te gen Den Bosch toch weer duide lijk gestalte kreeg. Zoveel men sen en zo'n tegenstander inspire ren met name spelers als Bruinsma, Collins en Washing ton, die drie liepen zich het vuur uit de sloffen. Woudstra beves tigde alleen maar wat hij de laat ste weken al bewees, namelijk dat hij momenteel in een uitmun tende vorm verkeert. Die heeft daar geen Den Bosch voor nodig. Mitchell Plaat had het moeilijk met Dekker en zichzelf, maar verdedigde goed en scoorde een paar uiterst belangrijke punten. De revelatie voor het publiek ten slotte was de 'eigen' Hans van Rooden. Hij verrichtte inderdaad BASKETBAL - De Amerikaan Mulgrew zal met ingang van he den op proef de coaching en trai ning bij het Amsterdamse Delta- lloyd gaan verzorgen. De verbin tenis is voorlopig van blijvende aard. BASKETBAL - Het Nederlandse rolstoelbasketbalteam heeft af gelopen weekeinde in Spijkenis- se de interland tegen West- Duitsland met 82-28 gewonnen. Er waren 600 toeschouwers. Scores Leiden: Collins 33; Bruinsma 16; Plaat 15; Van Rooden 13; Woudstra 8 en Washington Scores Den Bosch: Lister 24; Kirkland 14; Van Essen 13; Akerboom 10; Cramer 6; Faber 6; Dek ker 2. prima werk en misschien dat zijn opvallende rol wel van doorslag gevende aard was gisteren. Feit is overigens wel, dat Hans van Rooden al een heel tijdje in deze goede vorm verkeert. Het enige wat hij nodig had was flink wat speeltijd om dit te bewijzen. Me de omdat Bruinsma al snel slachtoffer dreigde te worden van het strenge fluiten (overigens wel consequent dit keer) kreeg de Leidenaar wat hij wilde. En een ovatie voor bewezen diensten. Al met al werd het een regelrechte topper tussen het herboren Lei den en dit sterke Den Bosch. Boordevol spanning en sensatie en afgewerkt in een prima sfeer tje. Hartstochtelijk juichtte het publiek de aanvankelijk opgelo pen 12-22 achterstand weg bij 39-38, toen Leiden voor het eerst een voorsprong nam na een zeer goed toegepaste 1-3-1 zóne waar Den Bosch weinig raad mee wist. stond de hal op zijn kop. Dat bleef zo tot aan de rust, het verschil be droeg dan ook nimmer meer dan vier punten. En de acteurs volde den volledig aan de verwachtin gen. Honderd procent inzet stond wat dat betreft garant voor top- basketbal van de bovenste plank. Na weer een paar schitterende blocks van John Washington, enkele koelbloedige acties van Van Rooden en een tussenstand van 71-63 trad er plotseling een windstilte op. Er ging veel mis (Plaat, Woudstra) en eer de Leid- se storm weer aanwakkerde tot orkaankracht stond Den Bosch op twee punten: 71-69. Maar daarna was het weer alle hens aan dek voor Ton Boot die door veel wisselen vertwijfeld trachtte het geweld dat Collins en zijn ploeg makers ontketenden te stuiten. Maar Al Faber. Rob van Essen en Kees Akerboom konden niet op tegen de goedsluitende 1-2-2 zó ne, eigenlijk alleen James Lister kwam nog regelmatig goed door. Aan de andere kant scoorde Mit chell Plaat een paar punten die van cruciaal belang bleken, want in de van spanning zinderende slotfase bleek Den Bosch niet meer bij machte om die 83-75 achterstand ongedaan te maken. Als de laatste seconden wegtikken staat het publick op de bonken. Hans van Rooden vangt, draait en houdt de bal hoog boven het hoofd van de vertwijfeld graai ende Jan Dekker, ledereen vraagt, maar Van Rooden blijft rustig slaan, beheerst de situatie. Pas als de Bosschenaren elkaar verslagen aankijken passt hij leep naar Washington. Die mag nog een keer in de lucht excelle ren waarna Collins het werk de finitief afmaakt. Terwijl het publiek het speelveld in bezit neemt en Van Roodens vuist in de lucht priemt pakt een verslagen Ton Boot zijn spullen bij elkaar. Hij was er al lang bang voor ge weest AD VAN KAAM staan erbij. Een stijlvolle actie van Arthur Collins. James Lister gaat te laat omhoog, Cramer (6), Kirkland en Bruinsma ADVERTENTIE INZELL (ANP) - Eric Hei den lijkt er nog geen ge noeg van te hebben. Ook het afgelopen weekeinde op de kunstijsbaan van In zeil nam de Amerikaanse schaatser nog geen gas te rug. In de laatste wedstrijd om de dit jaar voor het eerst te bekampen werelbeker die de Amerikaan (ui teraard) won sloeg Heiden weer een gat van meer dan drie punten met de concurrentie, die in dit geval voornamelijk bestond uit de Noren Stenshjemmet en Sjoe- brend en de beste Nederlander Hilbert van der Duim. Wereldre cords vielen er niet, maar Heiden imponeerde toch weer met en kele sprekende tijden. Zo begon hij het evenement zater dag met een nieuw persoonlijk, Amerikaans en baanrecord op de 500 meter in 37,80 seconden. Op één onderdeel poogde Heiden nog een wereldrecord te verbete ren. Dat was op de 1500 meter van gisteren. In de rit tegen Stensh jemmet na tussentijden van 24,9, 54,34 en 1.24,7 kwam Heiden 1,18 seconde te kort om het wereldre cord, dat sinds 1977 met 1.55,18 op naam van Storholt staat te verbeteren. Heiden kwam uit op 1.56,36. Verrassend was de overwinning van Klaas Vriend op de vijf kilo meter. Hij reed aan het slot echter onder aanzienlijk betere omstan digheden dan Heiden. Het ver schil bedroeg een tiende seconde (7.13,65 tegen 7.13.75). Heiden nam wraak in een direct duel op de 10.000 meter. Toen werd Vriend op bijna een halve minuut gereden (15.02,67 tegen 15.30.98). Hilbert van der Duim reed een re gelmatig toernooi, viel op alle af standen in de prijzen en eindigde als derde, kort achter Stensh jemmet. Hans van Helden was als vijfde de tweede Nederlander. Hij reed constant, zonder tot gro te uitschieters te komen. De tweede pupil van coach Egbert van 't Oever was Klaas Vriend (achtste). Piet Kleine werd ne gende en kwam in het eindklas sement uit op de tweede plaats, achter Heiden. Bij de sprinters won de Noor Frode Roenning drie van de vier afstan den. Alleen op de 1000 meter van zaterdag werd hij vierde, bijna een seconde achter winnaar En- gelstad. De Amerikaan Dan Im- merfall eindigde als tweede met een achterstand van 0.605 pun ten. De beste Nederlander was Bert de Jong (zesde). Zijn beste prestatie was de 1.18,24, waarmee hij op de eerste dag tweede werd op de 1000 meter. B.V. Aannemingsbedrijf Egbo vraagt voor haar werken in Hazerswoude, Lisse en Woubrugge Aanmelden dagelijks van 9.00-17.30 uur Rijndijk 314, Hazerswoude, tel. 01714-9007 of op de werken: Hazerswoude: tel. 01714-3610 Uitvoerder: v. Os/v. Bennekom Lisse: tel. 02521-14704 Uitvoerder: Nleuwhoff Woubrugge: tel. 01729-8908 Uitvoerder: v. Dam. BARCELONA (ANP) - Spanje is zaterdag in Barcelona wereld kampioen zaalhandbal bij de he ren in de B-groep geworden. In de finale versloegen de Span jaarden voor eigen publick het Zwitserse team met 24-18. Spanje en Zwitserland kwalificeerden zich voor het Olympisch zaal- handbaltoernooi van Moskou. Nederland Het Nederlands zaalhandbalteam verzekerde zich dank zij een 24-22 overwinning op Bulgarije van de zevende plaats. Zevende worden in een wereldkampioenschap handbal in de B-groep lijkt niet werkelijk schokkend. Het was echter wel opvallend - en dat be nadrukte coach Guus Cantelberg in zijn laatste kleedkamerwoor den tot de feestvierende spelers - dat de dreun tegen IJsland was overwonnen en er in laatste in stantie nog was teruggeslagen. "Iedereen heeft geknokt voor wat hij waard was en heeft de wed strijd tegen de Bulgaren tot een succes gemaakt. "Het was", voegde de Limburger eraan toe, "eind goed al goed". Het feit niet te moeten vechten te gen een achterstand, had de ploeg na rust enorme impulsen gegeven. Piet Kivit en Bob Son- daar organiseerden een verdedi ging waarin ieder veel harder en teller vocht dan ooit eerder in dit kampioenschap. Met name Joop Eilers, voor het eerst opgesteld in het team. speelde in afwisseling met Bouwer op de linkerverde- digingsplaats een geweldige wedstrijd. Niemand ook voelde zich te be roerd om het vuile werk op te knappen en daar lag heel wat van klaar, want de weelde van een voorsprong was een ongekende ervaring voor Nederland. Het leidde tot incidenteel balverlies, soms iets te gehaast en onnauw keurig schieten en vermoedelijk ook tot de twee gemiste straf- worpen van René Kivit. Teveel De voorsprong echter, die in de laatste seconden van de eerste' helft was veroverd, werd niet meer uit handen gegeven nadat Beugel onmiddellijk na de her vatting de marge op twee treffers had gebracht. Het verschil werd in de laatste tien minuten zelfs nog drie doelpunten, maar dat was iets teveel van van het goede. Bulgarije kwam steeds weer te rug tot op een doelpunt verschil omdat Asparoekov met een pijn lijke regelmaat strafworpen te gen het net bleef schieten. In de slotminuut weerhield De Jonge Nikolov van de gelijkma ker en maakte Bob Sondaar, die alleen op de allerbelangrijkste momenten scoort, zijn eerste tref fer in dit toernooi. Het was de laatste van de wedstrijd en het betekende 24-22. De Amsterdam se leraar lichamelijke opvoeding had zich geen mooier afscheid van het internationale zaalhand bal kunnen wensen. De eindstand: 1. Spanje, 2. Zwit serland, 3. Hongarije, 4. IJsland, 5. Tsjechoslowakije, 6. Zweden, 7. Nederland, 8. Bulgarije, 9. Oos tenrijk, 10. Australië, 11. Noor wegen, 12. Frankrijk. INZELL - De Australiër Colin Coates oogstte gisteren veel bij val van het schaatspubliek in Inzeil. Coates trok de aandacht met een wel heel bijzonder schaatskostuum. Hij ging niet gehuld in het gebruikelijke vliesdunne aërodynamische pak, maar verscheen voor de start van de 1500 meter in een gestreepte pyjama. In het fladderde nachtgewaad kwam Coates onder luid ap plaus tot een tijd van 2.11.65. "Een nieuw wereldrecord in py jama", stelde de Australiër na afloop tevreden vast. AIX-LES-B AIN S (GPD) - De troostprijzen in het Europees kampioenschap 47-1 waren voor Klaus Hose en Christ van der Smissen. In plaats van onderling te duelleren om de hoogste klasse ring sneuvelden de twee kansheb bers in een enerverend gevecht met de finish in zicht. Zonder aspi raties aan de eindronde begonnen, werd Ludo Dielis in Aix-les-Bains uiteindelijk toch de grote triomfa tor. Fortuinlijk weliswaar, maar de 34-jarige Ant werpenaar was door zijn ijzingwekkende kalmte in de beklemmende slotfase wel de gelijk een groots kampioen. Want waar Dielis in zijn laatste duel met de uitgescha kelde Francis Connesson kalm bleef sco ren, verspeelden Van der Smissen en Hose een kansrijke uitgangspositie door een ver krampte eindspurt. Het was de verrassende ontknoping van een toernooi dat Van der Smissen eigenlijk niet meer mocht verliezen. Tot aan de finale was de Brabander de meedogenloze heerser in de confrontatie met de internationale bil- jarttop. In een onafgebroken rush, die de allergrootste bewondering afdwong, leek de 24-jarige caramboleur uit St. Willebiord op weg naar Europees goud. Maar in die race bleef hij voortdurend kwetsbaar door zijn ondermaats moyenne. En door zijn laatste nederlaag tegen Hose beslisten ten slotte niet de matchpunten over de rolver deling. Van der Smissen legde alle concurrenten één voor één op de pijnbank, spottend met de reputaties van de giganten uit het kadermi lieu. Dielis werd geveld in acht beurten (300-150) na een feilloze openingsreeks van 121. Muurvast zat vervolgens ook Connes son in de tang bij Van der Smissen. Want razendsnel nam de ontketende Brabander weer het initiatief, wat al na acht beurten in een comfortabele voorsprong resulteerde (231-124). Volkomen ontredderd beleefde de aangeslagen Parijzenaar vier beurten la ter de verbijsterende afgang voor eigen publiek. Bijna tegelijkertijd hielp Dielis de onbevan gen Van der Smissen nog vaster in het za del. De biljarthandelaar uit Deurne, kroop via een zwaarbevochten zege op Klaus Hose opeens weer in het spoor van de koplopers. Maar erg gunstig waren zijn perspectieven niet. Evenals Hose telde Dielis bij het in gaan van de Finale twee punten achterstand op Van der Smissen. En bovendien lag zijn gemiddelde nog bijna een vol punt onder dat van Hose. Van der Smissen moest verliezen van Hose. En vervolgens moest Dielis zelf nog eens twee beurten eerder uitspelen dan de Duit ser. Zo lagen de kansen voor de Belg. Afrekenen met Connesson kostte Dielis al erg veel moeite. De Fransman speelde vrijuit, had niets meer te verliezen en ging soepel van start. Maar met drie gave reeksen van 88, 81 en 85 sloeg Dielis daarna keihard te rug en toen hij in de zevende beurt winnend door de finish ging stegen zijn kansen aan merkelijk. Te meer omdat Hose op dat mo ment de verbeten tegen een langdurige in zinking vechtende Van der Smissen al van zich had afgeschud. Met nog 101 caramboles te gaan begon de ter gend langzaam spelende Duitser aan de beurt die hem nog boven Dielis uit kon til len. Hij brak af op 24. Nog twee gangen naar de tafel had Hose daarna nodig om de twee de plaats veilig te stellen. Dielis kon jui chend opveren. En voor Van der Smissen resteerde slechts de karige beloning van een bescheiden plaats op het erepo dium. Willy Steures speelde in Aix-les-Bains bij vla gen constructief kader en haalde uiteinde lijk een zesde plaats binnen. KYALAMI (GPD) - Waren het in Argentinië en Brazilië res pectievelijk motorpech en een erg slechte start die een hoge klassering in de weg stonden, in de Grand Prix van Zuid- Afrika kwam Jan Lammers al na driekwart ronde door een aanrijding naast de baan te staan. De Zandvoorter, wiens wagen nu, wel goed startte, werd in de wielen gereden door de Mexi caan Hector Rebaque. Lam mers: ,JDoordat ik vlak voor een bocht later remde dan Re baque, kwam ik naast zijn wagen. Hij zag me echter niet en sneed me daardoor bij het ingaan van de bocht af. Hij knalde tegen me opwaardoor mijn voorwiel eraf vloog en ik uiteindelijk in de hekken be landde". Al blij Een triest en snel einde van een wedstrijd die zo goed leek te beginnen voor Lammers. De Nederlander was bij de twee de start - noodzakelijk omdat de wedstrijd na drie ronden door overvloedige regenval moest worden afgebroken - van de negentiende naar de twaalfde plaats opgerukt. flrg jammer dat Rebaque me niet heeft gezien. Toch ben ik al blij met het feit dat mijn starts verbeterd zijn. Ik hoef niet bang te zijn dat ik daar in de toekomst nog veel op verlies. Er moet alleen wel wa t gedaan worden aan de top snelheid van m'n wagen". ,J3ij de eerste start was ik ook goed weg, maar de achterblij vers vlogen me na één ronde al voorbij alsof ik stil stond" De derde GP van dit seizoen werd een groot succes voor de Ferrari-coureurs. Na de sue- cessen van de Ligier-Fords in Argentinië en Brazilië boekte het Italiaanse merk een dub bele triomf op het Kyalami- circuit bij JohannesburgDe zege ging naar de Canadees Gilles Villeneuve, terwijl zijn teamgenoot Jody Scheckter de tweede plaats voor zich opeis te. Glibberig Jean Pierre Jabouiller leek in eerste instantie de grote favo riet voor de overwinningHij was met zijn tijd van 1.11,8 min. als snelste uit de training te voorschijn gekomen. De Fransman was ook als snelste wegmaar de Ferrari's bleken in de door de regen glibberig geworden bochten beter uit de voeten te kunnen dan de Re- nault-Turbo. Villeneuve en Scheckter onderstreepten hun overmacht in de wedstrijd, die na een onderbreking van 55 minuten werd hervat, door hun koppositie na de tweede start niet meer af te staan. Ook Jabouiller kwam er niet meer aan te pas, zeker niet nadat zijn Renault, die als enige was uitgerust met een tubomotor, het in de 42ste ronde begaf.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11