Schotland nog niet zelfstandig De uitslag staat al vast Formatie La Malfa mislukt Gesprek Carter positief Paus mag naar Polen OPKOMST TE LAAG: Brezjnjev: China bedreigt wereld vrede Zo doet u het goed als afzender. IMPASSE IN ITALIË ZATERDAG 3 MAART 1979 LONDEN - De regionale parlementen voor Schotland en Wales zijn voorlopig van de baan. In Wales stemde een overweldigende meerderheid (47 tegen 12 procent) tegen de plannen van de voor meer zelfstandigheid van Schot land en Wales regering, en in Schotland werd de vereiste meerderheid van 40 procent van het totale aantal kiezers niet gehaald (33 procent stemde voor). HOANG LIEN - De gevolgen van een oorlog; een Vietnamese soldaat wordt gewond uit de frontlinie gedragen. Slachtoffer van vuurgevechten met de Chinezen. De resultaten zijn in beide gevallen opmerkelijk. In Wales omdat een zo grote meerderheid tegen een assemblee niet werd verwacht en er zelfs door het meest „nationa listische" district Gwyned, waar 65 procent van de bevolking Welsh spreekt, tegen werd ge stemd. En in Schotland omdat de verkiezingsuitslag in nationalis tische kringen niet doorslagge vend wordt geacht. Barzani overleden WASHINGTON (AP) - Generaal Moestafa Barzani, de leider van de Koerdische onafhankelijk heidsbeweging in Irak, is in een ziekenhuis in Washington over leden. De aard van de ziekte waaraan hij leed is niet bekend. De 76-jarige Barzani leefde sinds 1976 in de Verenigde Staten in ballingschap. Devolutie Van de Schotten stemde er 31 pro cent tegen en 33 procent voor de volutie (dat wil zeggen dat een derde van de bevolking voor was, een derde tegen en dat een derde zich van stem onthield). De totale opkomst was 60 procent van de stemgerechtigde kiezers. De aan de devolutiewet verbonden clau sule was, dat 40 procent van het totale aantal stemgerechtigden voor een Schotse assemblee moest stemmen om het devolu- tieplan uit te voeren. Maar in de Byzantijnse Britse politiek bete kent dat niet dat de devolutiewet nu werkelijk dood is. Om te beginnen, wijzen leden van de Schotse Nationalistische Par tij, en met name hun leider Do nald Stewart, erop dat een ver schil van 2 procent tussen voor- en tegenstemmers te gering is om het te negeren. „Er zijn Britse re geringen geweest die met kleine re percentages aan de macht kwamen", zei hij. In de tweede plaats heeft de regering de moge lijkheid om het parlement toch nog een herroeping van de de volutiewet zoals die nu is voor te leggen, waarmee de oorspronke lijke spelregels gewijzigd kunnen worden. Gewetensvraag De waarschijnlijkste gang van za ken is dat premier Callaghan he lemaal niets zal voorstellen, maar het parlement zal vragen wat het wil doen. Dat zal dan een gewe tensvraag worden, want ook de conservatieven, die zich officieel tegen het devolutieplan hebben opgesteld, zullen zich wel een paar keer bedenken voordat zij de Schotse nationalisten tegen zich in het harnas jagen, nu de algemene verkiezingen zo dicht voor de deur staan. Vaststaat in elke geval dat er dit weekeinde koortsachtig overleg zal worden gepleegd tussen de regering en de SNP-parlements- leden over de nu te volgen koers. Premier Callaghan heeft er uiter aard alle belang bij de verkiezin gen zo lang mogelijk uit te stellen, terwijl de conservatieven zullen overwegen om de regering op nieuw door een vertrouwens kwestie in het parlement ten val te brengen. WASHINGTON (DPA) - De ge sprekken die door de Ameri kaanse president Carter en de Is raëlische premier Begin worden gevoerd om het'dode punt in de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israël te overwinnen, verlopen postitiever dan ver wacht. Na een eerste ontmoeting tussen de beide staatslieden ver klaarde een gelukkige Begin dat het „een zeer belangrijk gesprek was geweest. Het was een uitste kende en bemoedigde ontmoe ting". Begin kenschetste de eerste van de gesprekken als een van de "be langrijkste besprekingen, die ik met de Verenigde Staten heb ge voerd". Volgens hem worden zowel de vredesonderhandelin gen met Egypte, de bilaterale verhouding tussen Amerika en Israël als andere ontwikkelingen in het Midden-Oosten besproken. Carters perschef Powell viel Begin bij met de woorden dat de eerste besprekingen in een „zeer vriendschappelijke sfeer" verlo pen is en „een buitengewoon nut tige aanloop" tot de volgende ontmoetingen tussen Begin en Carter is. Noch Powell noch Be gin gaven een reden voor ogen schijnlijke verandering in de verhouding tussen Carter en Be gin, die bij de aankomst van de Israëlische premier nog koel, zo niet lichtelijk ontstemd scheen. Begin verklaarde bij zijn aankomst dat hij niet bereid is een „zwen del" verdrag te ondertekenen en zich ook niet onder Amerikaanse druk daartoe zou laten brengen. De onderhandelingen met Egyp te bevonden zich in een zware crisissituatie, toen Israël onder druk werd gezet aanvullingen op het verdrag te ondertekenen, die het Egypte mogelijk maken het met zoveel moeite bereikte vre desverdrag te allen tijde op te zeggen en nietig te verklaren, zo had Begin gezegd. ROME - Zoals algemeen voorzien was, heefl de Italiaanse republi keinse leider Ugo la Malfa gister avond zijn formatieopdracht moeten teruggeven aan president Pertini. Er was in de houding van de twee voornaamste partijen, christen-democraten en commu nisten, in het geheel geen veran dering opgetreden: de commu nisten bleven eisen direct of indi rect (d.w.z. via onafhankelijken gekozen op communistische lij sten) aan de regering deel te ne men, de christen-democraten bleven weigeren aan een derge lijke regering direct of indirect MOSKOU (GPD) - In een betrek kelijk korte en vooral gematigde redevoering heeft Sowjet-partij- leider en -president Leonid Brezjnjev een Europees non agressiepact voorgesteld, China de „grootste bedreiging" ge noemd voor de wereldvrede en zich positief uitgesproken over een spoedige afsluiting van een Russisch-Amerikaans strate gisch (Salt-)akkoord en een daar op volgende ontmoeting met pre sident Carter. Nieuw is Brezjn- jev's voorstel tot afsluiting van een non-agressiepact door alle deelnemers aan de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (35 Europese staten, de Verenigde Staten en Canada). De Sowjet-leider beklaagde zich over de geringe vooruitgang bij de MBFR-besprekingen in We nen. De Warschaupact-deelne- mers hebben voorgesteld om tot een wederzijdse belofte te komen om niet als eerste tijdens een toe komstig conflict kernwapens te zullen gebruiken. Het Westen heeft hierop geantwoord dat zo'n afspraak het uitbreken van een conflict met conventionele wa pens waarschijnlijker zou ma ken. „Welnu, laten we elkaar dan belo ven om niet als eerste kernwa pens en conventionele wapens te gebruiken. Met andere woorden: laten we zoiets afsluiten als een non-agressiepact tussen alle deelnemers aan de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa", aldus de Sowjet-lei der. (d.w.z. door steun van buitenaf aan een regering waarin geen christen-democratische minis ters zouden zitten) mee te wer ken. Daarmee was La Malta's op dracht bij voorbaat gedoemd te mislukken, al heeft hij nog tot. vrijdagavond gewacht om dit toe te geven. Vrijdagmorgen had La Malfa nog een laatste ontmoeting met de vertegenwoordigers van de gis teravond partijen die tot januari de regering-Andreotti steunden: christen-democraten, commu nisten, socialisten, sociaal-demo- eraten en republikeinen. Toen het afwijzende antwoord on wrikbaar vaststond, bracht hij om 5 uur 's middags verslag uit aan Sandro Pertini, in wiens handen de verdere beslissingen over de regeringscrisis lig gen. Er is weinig of geen ruimte voor verdere manoeuvres overgeble ven: gezien de kennelijke onmo gelijkheid een kabinet te vormen dat op voldoende meerderheid in het parlement kan steunen, kan Pertini niet veel anders doen dan het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrij ven. Dat ook daarvan nauwelijks een oplossing te verwachten is, weet iedereen. Internationale bezuinigingen op energie PARIJS (GPD) - Nederland heeft te zamen met de andere landen die lid zijn van het Internationale Energie Agentschap besloten op zeer korte termijn bezuinigings maatregelen te nemen ter beper king van het olieverbruik. De lidlanden van de IEA kwamen in Parijs tot een beperking van vijf procent op het huidige verbruik. Dit komt neer op twee miljoen vaten per dag. De bezuiniging vindt vooralsnog plaats op basis van vrijwilligheid. Het is echter duidelijk dat de regeringen ver dergaande maatregelen zullen moeten nemen als de vrijwillige actie niet slaagt. De Nederlandse delegatie op de IEA-conferentie in Parijs kon na afloop van de besprekingen niet vertellen waarop de bezuini gingsmaatregelen zullen neer komen. Men verklaarde dat dit. een kwestie voor de ministerraad is. Erkend werd overigens wel dat het psychologisch beste mo ment voor het verkrijgen van de volledige medewerking van het publiek sinds de crisis begin ja nuari nu verstreken is Berichten over het opnieuw beschikbaar komen van olie uit Iran wekken de onjuiste indruk dat de problematiek binnenkort uit de wereld zou kunnen zijn. WENEN - Na veel diplomatiek overleg is paus Johan nes Paulus II nu door Polen officieel uitgenodigd een bezoek aan zijn geboorteland te brengen van 2 tot en met 10 juni.* De officiële uitnodiging is uitgegaan van kardinaal Wyszynski en de andere Poolse bisschop pen, waarmee een compromis bereikt is tussen de Poolse regering en het Vaticaan. De Poolse regering, die met grote economische problemen worstelt, was uitermate ongelukkig met de oorspronkelijke gedachte van de paus, zijn be zoek te laten samenvallen met de viering van de 900e sterfdag van de heilige Stanislaus, die in Polen nog altijd geldt als een verzetsstrijder en die het symbool is van de strijd tussen kerk en staat. Weinig minder emotioneel is in Polen het feest van Maria Hemelvaart op de 15e augustus, dat door de Polen sterk in relatie wordt gebracht met de herden king aan de overwinning van de Polen op de Russi sche troepen op 12 augustus 1920. Voor de Poolse regering voldoende reden om, na het bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromy- ko aan paus Johannes Paulus kort na diens ambts aanvaarding, explosieve situaties te vermijden. De Poolse regering heeft nu een tussenweg gevonden door de Poolse paus te laten uitnodigen door zijn eigen kardinaal en het overige Poolse episcopaat, terwijl hij officieel welkom wordt geheten door de Poolse president Henryk Jablonski. Paus Johannes Paulus II krijgt een veren hoed van één van de 10.000 Italiaanse soldaten die hij gisteren in audiëntie ontving. Amin: uur van tegen-aanval is gekomen NAIROBI (AFP) - President Amin van Oeganda heeft aangekondigd dat het uur van de tegen-aanval op de Tanzaniaans troepen en de Oegandese ballingen die het zui den van het land hebben bezet, is gekomen. Volgens radio-Kam pala heeft het Oegandese staats hoofd tegenover zijn raad van de fensie verklaard dat het de vijand ontbreekt aan levensmiddelen en munitie en dat er nu "krachtig toegeslagen" moet worden. President Amin heeft in een brief aan de secretaris-generaal van de V.N., Waldheim, de wereldorga nisatie om hulp gevraagd en Tan zania ervan beschuldigd in Oe ganda een "barbaarse economi sche sabotage" te plegen. Door die sabotage is de export van Oe ganda stil komen te liggen, al ADVERTENTIE '.M' ii. ptt post (Van onze correspondent) MOSKOU - Het gezelschap komt stipt om vijf uur de grote zaal binnen van het Bolsjoi-theater, dat tot de nok gevuld is met stemmig geklede mannen en vrouwen. Luid applaus verwel komt het gezelschap - voorop premier Alexei Kosygin - wan neer dit zich verdeelt over de ze tels die op het podium zijn opge steld. De voorzitter opent de bij eenkomst en geeft het woord aan diverse sprekers, die met verwij zingen naar Marx, Lenin en Brezjnjev de onvermoeibare in spanningen prijzen waarmee premier Kosygin zich heeft ge wijd aan de belangen van de „eer ste socialistische staat". Een argeloze toeschouwer die de afgelopen weken niet doorge bracht heeft in de Sowjet-Unie, zou kunnen denken dat er een verj aardagsfeestj e georgan iseerd is voor de Russische regerings leider. Maar dat is niet zo. Het gaat hier om een verkiezingsbij eenkomst! Dat klinkt uiteraard wat vreemd in een land waar geen vrije en geheime verkiezingen worden gehouden en waar iedere politieke oppositie gewoonlijk gesmoord wordt in psychiatri sche kliniek en werkkamp. Niet temin wordt er hier gesproken over „verkiezingen" en gaat de Sowjet-burger morgen naar de stembus. Men ziet tijdens de stemmige bij eenkomst in het Bolsjoi-theater geen enkel spandoek, er klinkt geen boeh-geroep en er zijn geen luide bijvalsbetuigingen te ho ren, behoudens applaus. Geen vragen uit de zaal, interrupties en min of meer felle verdedigingen van de „kandidaat". De laatste kan rustig z'n zégje doen - in casu premier Kosygin, die bedankt voor net in hem gestelde ver trouwen - een rust waarop z'n Nederlandse collega tijdens ver kiezingscampagnes weieens ja loers kan zijn. In rustige bewoor dingen kan een Sowjet-kandi- daat zijn kandidatuur aanvaar den voor wat hier „volksverte genwoordiging" wordt genoemd. Hij weet namelijk, dat zijn of haar redevoering het formele einde is van een intern selectie-proces, dat al veel eerder is beslist en waaruit hij als overwinnaar te voorschijn is gekomen. Morgen gaan de (meeste) Sowjet- burgers naar de stembus om de „opperste Sowjet" ofte wel de „opperste raad" te kiezen. Dat is formeel het hoogste gezagsor gaan in het land. Deze opperste Sowjet komt echter maar twee keer per jaar bijeen om in een sneltrein-tempo alle besluiten goed te keuren die in de loop van de tussenliggende maanden door hel „presidium" van de opperste Sowjet zijn uitgevaardigd. Wie nu mocht denken dat de werkelijke macht in dit grootste land ter we reld uitgeoefend wordt door dit presidium inplaats van door de So wj et-regering, die zit er naast. Ook dit presidium is weer onderge schikt aan de doelstellingen en wensen van de communistische partij, waarvan het Politburo het machtigste orgaan is, dat men kan beschouwen als het werke lijke bestuurscollege van de Sowjet-Unie. De partij - met an dere woorden het Politburo - be slist, en andere organen kunnen dan alleen nog maar volgen. Aan regering en aan het presidium van de opperste Sowjet vallen vooral de bestuurlijke taken toe die voortvloeien uit de politieke doelstellingen en besluiten van het Politburo, dat in geheime bij eenkomsten verantwoording af legt aan het centrale comité van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie (CPSU). Daarnaast moet men bedenken dat de hoogste partijkringen via al lerlei functies sterk vertegen woordigd zijn in de regering, eh in het presidium van de opperste Sowjet (partijleider Brezjnjev is tevens voorzitter van dit presi dium). Het is dus eenvoudig on mogelijk dat er in de bestuurlijke sector iets mis zou kunnen gaan. iets zou kunnen gebeuren dat in strijd is met de partij voorschrif ten. Geen alternatief De basis van datgene wat men in de democratische wereld verstaat onder echte verkiezingen, is niet alleen een alternatief voor de kie zer, maar tevens een geheime keuzemogelijkheid. De Sowjet- kiezer wordt echter maar gecon fronteerd met een kandidaat, die uit het interne selectieproces uit eindelijk als sterkste naar voren is gekomen. Een proces waarop de kiezer dus geen enkele invloed heeft. De naam van de kandidaat - de enige dus voor een bepaald district - staat op het stembiljet, dat de kiezer geacht wordt na binnenkomst in het stemlokaal onmiddellijk in de stembus te gooien. Mocht een van de kiezers echter be sluiten om de betreffende kandi daat eigenlijk toch niet geschikt te vinden - zelfs niet voor een ja- knik-volksvertegenwoordiging Sowjet-stijl-dan kan hij de naam van de kandidaat doorkrassen. Dat moet hij dan doen in een van de stemhokjes. Wie dus naar zo'n stemhokje loopt, die weet dat ie dereen van de aanwezigen weet dat hij niet meedoet aan de fictie van de „onverbrekelijke eenheid van de communistische partij met het niet-partijgebonden deel van de bevolking". Een afvallige dus, snel te markeren via een dergelijk systeem, dat wel heel weinig gemeen heeft, met gehei me verkiezingen. Bij verkiezingen voor lokale func tionarissen gebeurt het overigens wel eens - zij het sporadisch - dat er zoveel burgers een streep zet ten door de naam van de kandi daat, dat hij de vereiste 50 pro cent van de stemmen niet haalt. Aangezien er geen andere kandi daten ter beschikking staan, moet men dan weer geheel van voren af aan via het interne selec tiesysteem beginnen en wordt het lastige kiezerspak na enige tijd met een nieuwe kandidaat geconfronteerd. Het'is overigens nooit voorgekomen dat er een kandidaat voor de opperse Sow jet door de kiezers ongeschikt werd verklaard. Vergeleken bij de soms felle en flit sende westerse verkiezingscam pagnes, is deze Sowjet-,,verkie zingsstrijd" van een ongehoorde zwaarlijvigheid en saaiheid. Een verschijnsel dat officieel ver klaard wordt door de „grote een heid" van Communistische Par tij, leiders en burgers. Deze my the werd dit jaar echter op be scheiden, maar voor de autoritei ten toch storende manier be schadigd, toen twee kandidaten door een groep uit de bevolking naar voren werden gebracht. Het waren de bekende marxisti sche historicus Medwejew en Loedmilla Agapowa, die al jaren vergeefs probeert zich bij haai man in Zweden te voegen. ,,Te laat" De fotograaf Wladimir Svchow is een van de initiatiefnemers van deze groep mensen, die zich „Verkiezingen '79" noemt en die zich als officiële organisatie heeft laten registreren bij de Moskouse autoriteiten. Volgens deze lokale machthebbers was de groep ech ter „te laat" met het indienen van de kandidaturen, vandaar dat Medwejew en Agapowa hun plaats in de opperste Sowjet wel kunnen vergeten. Een afloop die niemand verwon dert, waarbij de deelnemers er overigens de nadruk op leggen dat het hier gaat om een volstrekt wettig initiatief. In de eerste plaats kan elke groep of organisa tie een kandidaat naar voren brengen en ten tweede is het vol gens de wet niet vereist dat ér per district maar één enkele kandi daat wordt gepresenteerd aan de kiezers. De zenuwachtig geworden Mos kouse autoriteiten hebben de zaak zo lang laten liggen, tot het „te laat" was en de officiële ter mijn voor het indienen van kan didaten verlopen was. De KGB (geheime politie) liet ondertussen de telefoon van fotograaf Sychow afsluiten. De reactie op het initiatief van de groep „Verkiezingen '79". de normale verkiezingspraktij kén en -procedures maken wel dui delijk dat een vrije, westerse kie zer zich bij het begrip „verkiezin gen" in de Sowjet-Unie iets an ders moet voorstellen dan wat hij thuis gewend is. Dat is overigens iets „inferieurs", worden de Sowjet-propagandisten niet moe om te verklaren. Niets dan slechts over de „bourgeois-de- mocratie", en dat is nu ook weer niet zo verwonderlijk, want wie val! er nu zomaar z'n eigen sys teem af in een land dat bovendien op dergelijke afvalligheid zo ruig reageert? Morgen 'verkiezingen' in Sowjet-Unie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9