Regering koopt Duitse Leopard-tank '"tZijn gei mensen, d wat voor K VOEDINGSBONDEN WILLEN VAN "FOOI' AF uwe sunstream Breekpunt in CAO- onderhandelingen BUITENOM BINNENDOOR Geert uitlevering Menten aan Israël A/oon behulpzame ie precies begrijpen lypotheekje zoekt." Rente vanaf 8,9%. ZATERDAG 3 MAART 1979 BINNENLAND UTRECHT (ANP) - De voedingsbonden FNV willen af van het bedieningsgeld in de horeca. Het is een mnderwaardig belo ningssysteem. waaraan tal van bezwaren kleven, zo zeggen de bonden in hun blad "Bondig". Volgens de bonden hebben alle 52.000 werknemers in deze bedrijfstak recht op een vast loon en op de daarmee onverbre kelijk samenhangende zekerheid. Nie mand weet zelfs bij benadering hoeveel werknemers er nu nog van verstoken zijn. Ook voor werknemers in de bediening moet een vast loon normaal zyn, slechts bij wij ze van uilzondering zou het bedienings geld gehandhaafd kunnen worden, maar dan moeten de werkgever en de werkne mers van een horecabedrijf dat zelf willen. De voedingsbonden FNV zullen dit idee in brengen bij de CAO-onderhandelingen, maar hun streven blijft erop gericht om "het verfoeilijke systeem van bedienings geld met wortel en tak uit te roeien". Zij noemen het bedieningsgeld als beloning een vreemde en kreupele eend in de bijt. De werknemers krijgen een bepaald ge deelte van de omzet dat afhankelijk van het type zaak en de aard van de vertering varieert van tien tot veertien procent. Wanneer de omzet buitensporig slecht is. kunnen de werknemers terugvallen op een garantie-inkomen. Maar dat is erg laag. Om toh nog van een echt dienstver band te kunnen spreken, wordt ook ge woon loon uitbetaald: een gulden. De bonden hebben volop kritiek op dat stel sel. Ten onrechte wordt van de werkne mer verwacht dat hij risico's loopt van de ondernemers. Bovendien heeft hij op tal van bedrijfsbeslissingen geen invloed, terwijl die toch van groot belang kunnen zijn voor de omzet en dus voor het inko men van het bedienend personeel. De on dernemer laat het personeel met een ge rust geweten meeboeten voor de door hem gemaakte fouten, aldus de bonden. Volgens de bonden werkt bedieningsgeld ook lange arbeidstijden en overtreding van de arbeidswetten in de hand, wanneer de werknemers toch nog aan een behoor lijk inkomen willen komen. Vaak worden nog snel een paar uurtjes "meegepikt". DEN HAAG (GPD) - Pieter Menten wordt niet aan Israèl uitgeleverd. Volgens minister De Ruiter (jus titie) kan de Blaricumer niet worden uitgeleverd zolang niet vast is komen te staan dat Menten geen Nederlander is. In een brief die de bewindsman gis teren aan de Tweede Kamer stuurde, staat dat er een onder zoek is geweest naar de nationali teit van Menten. Er zijn geen fei ten of omstandigheden bekend aan Nederlandse overheden waaruit zou blijken dat Menten eer in het bezit zou het Nederlander- thans niet zijn van schap. Israël had o Menten gevraagd kunnen berecht de uitlevering 1 Bezettingen leraren opleidingen opgeschort DEN HAAG (GPD) - De bezetting van alle zeven nieuwe leraren opleidingen is opgeheven. Het LOLO (Landelijk Overleg Lera renopleidingen) heeft bekend gemaakt dat alle nieuwe leraren opleidingen hebben besloten de bezettingen op te zullen schorten naar aanleiding van de toezeg ging van de minister van onder wijs en wetenschappen, de heer A. Pais. tot overleg. Het gesprek zal zo spoedig moge lijk na 19 maart, wanneer de mi nister van zijn Chinese reis te rugkomt, plaatsvinden. Op alle instituten zal echter voortgegaan worden met het voorbereiden en uitvoeren van andere acties, die tot doel hebben de eisen blijvend kracht bij te zetten. logsmisdrijven in Podhorodce in juli 1941 en in Urycze in augustus 1941. De minister verwerpt het door Is rael aangevoerde argument dat uitlevering wettelijk mogelijk is op basis van het Europees ver drag inzake de voorkoming en bestraffing van genocide. Vol gens de bewindsman kan dat verdrag, gesloten in december 1948 in Parijs, alleen betrekking hebben op strafbare feiten die na 1948 zijn of worden gepleegd. In zijn brief schrijft minister De Ruiter dat de nationaliteit van Pieter Menten is onderzocht. Er moet van worden uitgegaan dat Menten Nederlander is. Die vast stelling stoelt onder meer op het vonnis van het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam, dat Menten in 1949 wegens doorhem als Nederlander gepleegde oor logsmisdaden had veroor deeld. Bovendien, zegt de minister, is een Pools verzoek tot uitlevering in 1951 afgewezen. Een negatief ad vies daartoe was uitgebracht door de arrondissementsrecht bank in Haarlem. „Vooralsnog moet worden aangenomen dat betrokkene Nederlander is", zo luidde destijds de overweging van de rechtbank. Hoewel Menten zelf tijdens zijn processen bij herhaling uiteenlo pende verklaringen heeft afge legd over zyn nationaliteit, gaat de minister ervan uit dat Menten Nederlander is, omdat de Ne derlandse overheden hem sinds 1951 tot op heden als Nederlan der hebben beschouwd. Menten bezit een Nederlands paspoort, staat ingeschreven in de bevol kingsadministratie en is opge nomen in het kiezersregister. Minister De Ruiter zegt gehouden te zijn elk verzoek tot uitlevering alleen al wegens het bezit van het Nederlanderschap van de op geëiste persoon te moeten afwy- HOOGEZAND - De Indus triebonden FNV en CNV hebben gisteravond het vezelplaatbe- drijf NOVE Board in Hooge- zand bezet.Zij protesteren tegen het dreigende faillissement dat volgende week waarschijnlijk zal worden uitgesproken en waarmee het werk van 230 man op de tocht komt te staan. De re gering weigert het bedrijf te helpen Pornografie mag, maar niet 'open en bloot' DEN HAAG (GPD) - Pornogra fie mag, maar niet open en bloot. Daar komt het wets voorstel op neer waarmee de ministerraad vrijdag akkoord is gegaan. Als het parlement met de voorgestelde wettelij ke regeling van pornografie akkoord gaat, betekent dit dat dan alleen nog onverhoedse confrontatie met porno straf baar zal zijn. „Wie van die rare platen tegenkomt, zal er straks iets tegen kunnen doen", aldus premier Van Agt tijdens de toelichting op het wetsvoorstel. Dat is volgens hem niet alleen gericht op het tegengaan van inbreuk op de vrijheid van mensen die geen kennis willen nemen van porno, maar ook op bescher ming van jeugdigen. Het gewijzigde artikel zal ge meenten. aldus Van Agt. ook betere mogelijkheden geven om op te treden tegen overlast van sexclubs. Ook de onge vraagde toezending van por nografische artikelen zal. zo blijkt uit het wetsontwerp, aan banden worden ge legd. Voor 2440 miljoen DEN HAAG (GPD) - Nederland zal bij het Duitse bedrijf Krauss Maffei 445 Leopard 2-tanks kopen voor de land macht. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 2440 miljoen gulden, inclusief randapparatuur, reserveonder delen en munitie. OVERTENTIE Het besluit van de ministerraad is door minister Scholten van de fensie en staatssecretaris Van Eekelen van materieelbeleid meegedeeld aan de Tweede Ka mer. De regering moest kiezen tussen de Duitse Leopard en de Amerikaanse XM 1-tank van fa brikant Chrysler. De keuze van de regering is bepaald door het feit dat de Amerikaanse tank voor 1985 niet uitgerust kan wor den met een 120 millimeter-ka- non. Het 105 millimeter-kanon, dat de Amerikaanse tank in zyn gewone uitvoering heeft, zou de komende twintig jaar niet opge wassen blijven tegen de kracht van de tanks van het Warschau pact. De regering vindt het bovendien belangrijk dat de Duitse tank snel in produktie kan worden geno men en voor Nederland meer voordelen biedt op het gebied van industriële werkgelegen heid. Door het besluit van vrijdag zijn ruim 6000 manjaren bij de Nederlandse industrie veilig ge steld, omdat Nederland voor 932 miljoen bij de produktie van de tank betrokken zal worden. Dat kost ons land dan wel 270 miljoen gulden extra, maar die heeft de regering ervoor over en zy zal de ze kosten gelijkelijk verdelen over de ministers van defensie, sociale zaken en economische zaken. Volgens de regering zou den een aantal bedrijven, met name DAF. RSV en VMF, zonder deze compenserende opdrachten in ernstige moeilijkheden ko- De onderhandelingen met de Duit sers hebben verder ertoe geleid dat de Duitse overheid en indus trie voor ruim 1500 miljoen gul den aan orders bij het Nederland se bedrijfsleven zullen plaatsen, zodat de totale aanschafprijs van de tanks gecompenseerd wordt. In de laatste maanden van de on derhandelingen met de Duitsers is de totale aankoopprijs met 120 miljoen gedaald. Op aandrang uit de Tweede Kamer is de minister meer aandacht gaan besteden aan de aanbiedingen van de Amerikaanse Chrvsler-fabriek. Uit de Kamer waren geluiden ge komen dat het ministerie niet ge noeg probeerde de Duitse en Amerikaanse aanbiedingen te gen elkaar uit te spelen. Staatsse cretaris Van Eekelen wilde niet bevestigen dat deze aandrang uit de Tweede Kamer inderdaad er toe geleid heeft dat de aanschaf prijs met 120 miljoen verminderd In de nota over de tankvervanging schrijven de bewindslieden dat Nederland de afgelopen jaren „al aanzienlijke hoeveelheden mili tair materieel in de Verenigde Staten heeft gekocht", zoals on langs nog de vliegtuigen F-16 en Orion. In Den Haag is men dan ook van mening dat de aankoop van tanks bij een Duits bedrijf voor de Amerikanen geen reden tot klagen mag zijn. De 445 nieuwe tanks komen in de plaats van 369 Centurion en 130 AMX-13-tanks van het Neder landse legerkorps. Om de ver mindering van het aantal tanks goed te maken, zal het aantal ge leide anti-tankwapens met een lange dracht worden uitgebreid van 316 tot 475. Sinds het eind van de jaren '60 heeft de land macht ook Leopard 1-tanks, die zullen verbeterd worden, zodat zij tot in de jaren '90 gebruikt kunnen worden. Steeds meer huurwoningen te koop DEN HAAG (ANP)-Het ministerie van volkshuisvesting gaat samen met het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) mogelijk vol gende week al onderzoeken hoe het komt dat steeds meer huur woningen tot koophuizen wor den gebombardeerd. Volgens CBS-cijfers betrof dat in 1978 on geveer 48.000 woningen tegen circa 34.000 in het jaar daarvoor. De Landelijke Organisatie Belan gengroep en Huisvesting (LOBH) is zeer ongerust over dit omhoog geschoten aantal en vindt het niet te accepteren dat staatssecretaris Brokx dat getal tijdens de begro tingsbehandeling van volkshuis vesting in de tweede kamer ach ter de hand heeft gehouden, ter wijl het gegeven op dat departe ment bekend was. Bij Hoogovens DE VOS B.V. TELEFOON 010-620222 ROTTERDAM t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" UTRECHT (ANP) - De cao-onder- handelingen bij Hoogovens drei gen op een breekpunt te komen. Tijdens de derde gespreksronde tussen vakbonden en directie, bleken de standpunten gisteren over werktijdverkorting in de vorm van gefaseerde invoering uitbreiding van de regeling voor vrijwillig vervroegd uittreden zoer uit elkaar te liggen, dat de vakbonden met moeite bereid waren een volgende gespreks ronde af te spreken. "Hoogovens zal erg zorgvuldig naar onze voorstellen moeten kyken in de ADVERTENTIE Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat't allemaal wat per- 1 soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hvootheken heloen mensen in een eigen huis. 1 Leiden, Botermarkt 2. Tel.: (071)134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten tussentijd, anders zullen we met de achterban moeten bespreken welke maatregelen er moeten worden genomen, aldus be stuurder Henk Koning van de in dustriebond NW. De voorstellen van de bonden met betrekking tot de werktijdver korting zijn een uitbreiding van het aantal vrije dagen voor de ploegen werkers, die vertaald neerkomt op een werkweek van een kleine 39 uur, een uitbreiding van de vrywillige uittredingsre geling van 63/64 jaar tot 60 jaar. Hoogovens voelt niets voor ver korting van de werkweek en is wat betreft de regeling alleen be reid een studie te verrichten naar mogelijke uitbreiding tot 60 jaar, aldus Koning. Hoogovens toonde zich gisteren wel bereid de regeling voor 63 en 64 jaar z'n voorlopig karakter te ontnemen en zich bij de betaling ervan te betrekken. Ook is het bedrijf waar zo'n 20.000 mensen werken bereid de ploegentoesla- gen te verbeteren en ook wat an dere vergoedingen op te trekken. Over die voorstellen valt met de bonden wel te praten maar wat betreft de werktijdverkorting zullen er betere voorstellen op ta fel moeten komen willen de on derhandelingen bij Hoogovens niet vastlopen. Taai-wijzer (1) Het boekje van Binnenlandse Zaken beleeft al de derde druk en heet "Taalwijzer" Op zich word ik altijd enigs zins schichtig bij dergelijke titels die op een woordspeling gebaseerd zijn. Ik hou staan de dat de woordspeling voor al wordt gehanteerd door mensen die er zelf geen ge dachten op nahouden. Wie publiekelijk een woordspe ling zou plegen, zou eigenlijk een speciale boete in de schatkist dienen te storten. Het enige gevaar dat eraan kleeft, is dat daarmee hele ge neraties Nederlandse cabare tiers aan de bedelstaf zouden geraken en dat is niet goed voor een mens en trouwens ook niet voor de schatkist, want er gaat hier gelukkig niemand van de honger dood. "Taai-wijzer": de grap bestaat er in dat het tweede gedeelte van de woordsamenstelling zowel een zelfstandig naam woord als een bijvoeglijk naamwoord kan zijn. Het mi nisterie van binnenlandse za ken wil blijkbaar iets en dat klopt. Het boekje bevat richt lijnen voor de samenstelling van ambtelijke stukken. Dat proza pleegt nogal eens van een verstikkende ondoor dringbaarheid te zijn. Woor den aaneengeknoopt, een vlechtwerk van zinnen, de lianen van de bureaucratie. Waar komen ze vandaan, waar gaan ze heen? Het euvel is niet nieuw. Op het omslag van "Taai-wijzer" staat een concept voor een ambtelijke brief uit 1852 af gebeeld aan "den Heer Kapi tein Commandant der dienstdoende Schutterij te Meppel". De toenmalige mi nister van binnenlandse za ken mr. J. R. Thorbecke heeft in de marge van de brief ("mi nute" staat er in het eenvou- nastrevende boekje van Bin nenlandse Zaken!) geschre ven: "Korte volzinnen. Het is beter, dat men ze bij regels, dan dat men ze bij bladzijden kunne tellen." Taal-wijzer(2) In de vloed aan goede wenken tref ik hier en daar wat verras sends aan. Vermijd overdre ven taalgebruik, zeggen de samenstëllers en als voor beeld van werpelijk stellen wordt genoteerd: "het is mijn vaste overtuiging"Het zou natuurlijk best kunnen zijn dat ambtenaren geen vaste overtuiging erop nahouden en dat taalgebruik in die rich ting derhalve "overdreven" is. Maar dan zouden ambtena ren anders zijn dan hun mede stervelingen en de heer Dut- man doet nou juist verwoede pogingen om aan te tonen dat dat helemaal niet het geval is. De eenvoudige burger zou aan zo'n constatering van "vaste overtuiging" mis schien wel een stukje zeker heid kunnen ontlenen, de bu reaucratie zou een gezicht krijgen en het brakke proza van enerzijds-anderzijds zou eindelijk eens ééneneen- kwart eeuw na Thorbecke tot het verleden behoren. Maar neen. het mag niet. Evenmin als "ik heb vanzelfsprekend getracht" of "wij zijn ons er maar al te zeer van bewust". Van "taai-wijs" naar "taal- wijst" is nog een hele rit. We zyn pas op de helft. Naam (1) Deze week is er veel geredet wist over het gemak, waar mee in de privacy wordt in gebroken en waarmee de goede naam te grabbel wordt gelegd voor elkeen die er commercieel brood inziet. De discussie woedt in de media ongetwijfeld ook in de raadkamer memge rechtbank. Zeker in die van de Amsterdamse rechtbank. Daar werd de vuilspuiter-en- chef van een roddelblad vrij gesproken van smaad, omdat hij de beweringen van een filmspeelster niet tot "de zij ne" had gemaakt. Bovendien had die filmspeelster die be weringen - zij en haar zusje zouden op jeugdige leeftijd door hun vader misbruikt zijn - al bij meer dan één gelegen heid eerder geuit. In het blad had men de aantijging niet voor eigen rekening geno men; wij zeggen het niet, maar zij. Kijk maar, we zetten het tussen aanhalingstekens. Het hek is van de dam. Dat wel. Iedere opgewonden actrice of andere wandelende Ster-spot kan in staat van meer of min dere overspannenheid zich liederlijk aan de medemens te buitengaan. De spoelworm kan dat allemaal in zijn op stelletje noteren, als hij de aanhalingstekens maar niet vergeet. De officier van justitie gaat in beroep. Dat spreekt. Naam (2) Overigens werd ik van die ver toning van Sonja Barend bij die advokaat ook bijna onwel. Het leek een beetje op de tele visierechtbank uit de zestiger jaren. Erg instructief en zo. Dit was fase één: het arme meisje en haar raadsman. De ego-tripperij van veel promi nenten is de beste voedings bodem voor de peepshow van de pulppers. Sonja gaf er een prachtige demonstratie van. Zo lang dat gebeurt, blijft de cirkel gesloten en vliegen die blaadjes de rekken uit bij de kassajuffrouw van de super markt. Naam (3) Het geval met mr. Luns is om andere redenen weer heel in teressant. Of de man ja dan nee lid is geweest van de NSB is voorlopig van onderge schikt belang. Hij ontkent in elk geval heftig. Als hij dat te recht doet. dan loopt hij hoe-dan-ook een stuk schade op, want het meest schijnhei lige spreekwoord uit onze taalschat luidt nu eenmaal dat geen koe bont wordt ge noemd of er zit wel een vlekje aan. Hypocriet en onjuist, maar wie het ooit heeft mee gemaakt, weet hoe het sart en vreet. Er staat een naam "Luns" met voorletters, adres, bijzonder heden zus, bijzonderheden zo, in de documentatie van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. Alles klopt. Kring 24 NSB (Sta dionkwartier); Groep 2 Blok 2B; Groepsnummer 91, Stamboeknummer 5399; Luns J. M. A.; Valeriusstraat 49, tel. 26182; Amsterdam; ongehuwd; geboren: 1911; godsdienst RK; Contributie f 0.50-f 6.- per jaar; Dienst plicht vervuld bij de Konink lijke Marine; Genoten on derwijs: gymnasium-student (jur. kandidaat); Betekent de aanwezigheid van dit op het eerste gezicht sluitende be lastend materiaal dat het RIOD dat als een soort uit treksel van de politieke bur gerlijke stand aan derden moet aanreiken? Volgens mij niet. De weg is dan open voor een heksenjacht, misschien wel door mensen die niet uit oprechte verontwaardiging handelen, maar die de boter op het hoofd van de ander best voor eigen doeleinden kunnen gebruiken. Luns is niet de eerste beste. Als hij een vlek op zijn blazoen heeft, moet dat wis en zeker in de krant. Al was het alleen maar, omdat hij als secretaris generaal van de NAVO nooit het doelwit van chantage mag worden in het subtiele krach tenveld van de oost-westver houding. Maar het RIOD moet geen verkoop aan huis plegen. Soms moet het hoge woord eruit, maar daar is dan de minister voor. Shirt Heeft mr. Eric Vilé daar wel nagedacht. Nu kun je als voetballer nog zorgeloos je gevoelens uitkomen. Maar straks draagt het shirt de boodschap uit. Frisdank, koelkast of shag. Halfzware. En de weduwe houdt alleen maar van hele mannelijke ty pes. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7