Contact Leidse lutheranen met Poolse minigemeente KERKDIENSTEN Lenselink toch terug uit Iran iJmuiiiMJii Een relatie voordelig voor beide Prof. dr. K. Runia te Kampen schrijft in "Centraal Weekblad" naar aanleiding van het vertrek van de predikant H. J. Hegger uit de Gereformeerde Kerken: Hoewel ik zelf ook de nodig kritiek heb. is er nog ontzagelijk veel in onze kerken waarvoor we dank baar moeten zijn. Zeker, er zijn gemeenten waar grote spannin gen zijn en mensen "Jijden" aan de kerk, maar dat mag ons niet blind maken voor de vele moge lijkheden die ons in kerkelijke le ven biedt. De tijd dat we het als gereformeer den in het algemeen aardig met elkaar eens waren bestaat Jiiet meer. Er is nu veel meer verschei denheid van visie. We weten ei genlijk nog niet precies hoe we daarmee moeten omgaan. Het is een in vele opzichten tastend zoe ken naar de weg. De moeilijke vraag waar we voor staan is: waar liggen de grenzen waarop een gezonde verscheidenheid overgaat in ongezonde tegen strijdigheid". Prof. Runia denkt dat de synodes van de toekomst telkens weer voor die vraag zullen komen. "Die grenzen liggen niet zonder meer voor altijd vast. De allereerste taak van de kerk is om in elke nieuwe tijd woorden te spreken die niet alleen uit het evangelie komen maar ook antwoord pro beren te geven op de actuele vra gen. Wat we vooral nodig hebben zijn mensen die met nieuwe oren luisteren naar de Schrift om van uit het evangelie van Jezus Chris tus nieuwe wegen te wijzen naar de toekomst. Want als de Schrift de mist ingaat raken we het evangelie kwijt. En als we dat kwijt zijn,zijn we nergens meer". Overigens maakt prof. Runia de suggestie van ds. Hegger dat de Gerefomeerde Kerk door de toege- stpne leervrijheden gaandeweg een „valse kerk" zijn geworden, zeker niet tot de zijne. Radikaal Ds. F. H. Landsman, oud-secre- taris-generaal van de Hervormde Kerk, zegt deze week in een in terview met IKV-Berichten (In terkerkelijk Vredesberaad) dat de kerk zich op de meest radikale wijze moet inzetten voor afschaf LEIDEN - De lutherse gemeente in Leiden gaat een relatie aan met een Poolse zustergemeente. Haar pogingen om een blijvend contact te leggen met een gemeente in Tsje- cho-Slowakije zijn definitief mislukt. In een brief liet een Tsjechische bisschop de Leidse lutheranen weten dat zo'n verbintenis in de gegeven omstandigheden onmoge lijk is. van elkaar kunnen horen wat zij doen om het kerkelijke leven in stand te houden en hoe zij hun weg zoeken in een snel veranderende maatschappij. Twee comité's De predikant besloot de brief aan zijn Poolse collega met de hoop dat er na de briefwisseling tussen hen ook een band tussen de twee ge meenten zal kunnen groeien. Om dat te bevorderen was er in Leiden al een "Pools comité" van acht le den inclusief de predikant, ge vormd. De reactie van Poolse kant was zeer spontaan. De brief van ds. Happee werd daar in een kerkdienst voor gelezen en direct na de dienst koos de gemeente een "Nederlands co mité". Ook dat bestaat uit acht mensen: een mecanicien van 44 jaar, een kleuteronderwijzeres van 41 jaar, een textielarbeidster (39), een boekhoudster (32), een student in de theologie (20), nog een meca- nicièn (41) een instrumentmaker (58) en de predikant. De boekhoud ster is gehuwd met een rooms-ka- tholieke arts. Alle gemeenteleden in Poitrków waren het erover eens dat dit con tact vruchtbaar zou kunnen zijn voor beide, maar zeker voor hun bescheiden groep. Een zo geringe minderheid - en dan nog zeer ver spreid - heeft er behoefte aan, te merken dat er lutheranen in de we reld zijn met wie ze een band heb ben, die aan hen denken en hun omstandigheden en zorgen ken- te. De werkgroep "Contact buiten band" boekte nóg een teleurstelling. Haar inspanningen om een verbin ding te leggen met een gemeente in Namibiè (Zuidelijk Afrika) bleven eveneens zonder vrucht. Op alle brieven kwam tot nu toe geen enkel antwoord. Daarom geeft de werk groep de moed nog steeds niet op. De eerste contacten met de lutherse minigemeente in de Poolse stad Poitrkow zijn daarentegen bemoe digend. Poitrkow is een plaats ten zuidoosten van Lódz, bekend om haar textielindustrie, chemische industrie en glasfabriek. Er wonen 70 lutheranen met nog een 130-tal in de verstrooiing (verspreid over vijftig stadjes en dorpen), temidden van 60.000 rooms-katholieken Veilig wereldje De aandacht viel op de Polen door dat een familie die tot de Leidse lu therse gemeente behoort uit dit land afkomstig is. Deze familie houdt de relatie met haar vroegere kerk nog steeds gaande en krijgt het blad van de Poolse lutheranen dan ook trouw toegestuurd. Al spoedig bleek dat de predikant J. Gryniakow (58) in de stad Poitr ków sterk geïnteresseerd was in een uitwisseling met de Leidse zus tergemeente. Dominee Happee schreef zijn col lega toen een brief waarin hij de be doeling nader toelichtte. De lutheranen in Leiden en omge ving, zo zette hij uiteen, kennen een actief gemeentele ven, maar hebben ook behoefte aan contact met een gemeente buiten Nederland. Zij willen zich niet knus en tevreden in een veilig wereldje terugtrekken, zonder er enig idee van te hebben hoe anderen, die tot dezelfde kerk behoren, in veel moeilijker om standigheden moeten leven. Zo'n relatie, aldus ds. Happee in zijn brief, zou beide gemeenten ter- goede kunnen komen. Ze zouden Bedreiging Van de 130 leden in de verstrooiing die tot de gemeente van ds. Grynia kow behoren, komen er maar wei nig in de kerk. Sommigen worden onkerkelijk, anderen rooms-ka- tholiek. Het aantal lutherse jonge ren in de stad is op de vingers van één hand te tellen: precies 5. Te genover 10 daarbuiten. Zo mogelijk De lutherse kerk in de Poolse stad Poitrkow is een oude kloosterkerk. In 1795 is zij in het bezit van de lutheranen gekomen. hebben zij elke maand een eigen bijeenkomst. De gemengde huwe lijken worden in zo'n situatie erva ren als een directe bedreiging. Bij na altijd gaan in zo'n huwelijk de kinderen naar het rooms-katholi- cisme over. In zijn brief aan collega Happee stelde ds. Gryniakow - sinds 1950 in Piotrkow werkzaam - hierover al een paar concrete vra gen. Zo zou hij graag horen hoe Ne derlandse lutheranen in hün situa tie over het gemengde huwelijk denken, hoe het contact met ver- weg wonende kerkleden hier wordt onderhouden en watje als kerk nog kunt doen om temidden van een onverschillige bevolking andere mensen met het geloof te bereiken. Vroeger hadden de lutheranen in Polen een steviger positie. In 1939 waren zij nog 1 miljoen sterk. Nu zijn er nog maar tegen de 80.000 ge registreerd. De meesten waren van Duitse afkomst. Velen zijn naar Duitsland teruggekeerd. En die emigratie gaat nog steeds door. Er zijn een paar gebieden waar nog veel lutheranen bij elkaar wonen. In Silezië bijvoorbeeld vindt men op een totaal van 18.000 lutheranen nog gemeenten met 500 tot 1500 le den. Persoonlijk bezoek Voor het contact tussen Leiden en Piotrków bestaat nog geen uit gewerkt plan. De eerste tijd zal het zich tot schriftelijke uitwis seling, in de vorm van brieven en kerkbladen, beperken. Een per soonlijk bezoek later in dit jaar behoort echter tot de mogelijk heden. Aan Poolse kant geeft een visum voor zo'n uitwisseling in de regel geen moeilijkheden. Dat de Poolse gemeente enthou siast is over deze verbintenis blijkt ook wel hieruit dat ze al een foto van het interieur van de kerk naar Leiden stuurde. De jongeren willen graag met Nederlandse leeftijdgenoten corresponderen (in het Duits). Ook de postzegel verzamelaars in de lutherse enclave tonen belangstelling. Ze hebben al laten weten dat wie Nederlandse zegels stuurt er Poolse voor terug krijgt. Polen en Nederland. Ze liggenpoli tieke barrières ten spijt, in het zelfde werelddeel, maar wat ze van elkaar weten stelt niet veel Ook ds. Happee ontdekte toen hij zich op het correspondentiepad naar zijn Poolse collega begaf, een gat in zijn kennis. Zelfs de openbare bibliotheek waarheen hij zich spoorslags repte bleek hem maar mondjesmaat van dienst te kunnen zijn. Als dat in Polen ten aanzien van Nederland ook zo is, hebben deze partners elkaar nog heel wat te vertellen. Des te verrassender. S. J. DE GROOT Beroepingen Hervormde Kerk: benoemd tot ziekenhuispredikant te Doetin- chem W. van der Leun Apel doorn; aangenomen naar Brandwijk kandidaat J. A. H Jongkind Langerak. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Arnhem (voor evan gelisatie en toerusting) L Schuurman Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepbaar gesteld H. Wildschut Leiderdorp. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Drogeham kandidaat H. Korving Maassluis. Geref. Gemeenten: beroepen te Randburg (Zuid-Afrika) D. Hak kenberg Lisse. Samen. In Soest wordt morgen drs. H. Veltkamp (31) tot zen dingspredikant bevestigd wiens uitzending naar Indonesië mo gelijk is geworden door finan ciële samenwerking van her vormde en gereformeerde zen dingsinstanties. De uitzending gebeurt dan ook in een gemeen schappelijke dienst. Ds. Velt kamp wordt studentenpredikant in Yogyakarta. Koopavondconcert. De fluitist Stans Backer en de organist Hans van Nieuwkoop geven donder dag 8 maart om half 9 in de lu therse kerk te Leiden, Hoogland se Kerkgracht 26, een „koop avondconcert". Stans Backer maakt deel uit van het kamermu- ziekensemble "Intermezzo" en Hans van Nieuwkoop is organist van de hervormde kerk te Sas- senheim. fing van de kernbewapening "Nu blijkt dat het proces van af schaffing te traag verloopt, is een andere houding niet meer geoorloofd". Onder „meest radikaal" verstaat ds. Landsman ook het eenzijdig zich inzetten voor afschaffing, bij voorbeeld met de actie „kernwa pens uit Nederland". "Bij het kernvraagstuk gaat het om een macht die zo volkomen tegen al les ingaat wat God en gebod kan zijn, dat de kerk zich hiertegen moét keren". Volgende week zal de hervormde synode naar aanleiding van een „schets" een dag over hel kern- wapenvraagstuk discussiëren. (Van onze redactie geestelijk leven) De familie Lenselink, afkomstig uit Vorden, heeft toch nog onver wacht Iran moeten verlaten. Met zijn twee kinderen is het jonge echtpaar, dat in de plaats Isfahan de leiding van een blindenboer- derij had, in Nederland terugge keerd. Vorig week nog meldde het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken dat het de familie Lenselink - die door dit bureau was uitgezonden - had geadviseerd het werk gewoon voort te zetten. De leiding van het bureau voelt namelijk veel voor - de opvatting van dp Church Mis sion Society die de vuistregel hanteert dat uitgezonden mede werkers pas vertrekken als zij daartoe worden gedwongen. Hoewel de veiligheid ook een rol heeft gespeeld, was het feit dat de Amerikaanse school werd geslo ten een directe aanleiding tot het vertrek. De beide kinderen (6 en 8 jaar) waren op deze school. "Wij hadden onze tijd - driemaal twee jaar - nog niet uitgediend, maar wat moet je als er geen school meer voor je kinderen is", vertelde een teleurgestelde Jan Lenselink bij zijn ouders in Vor den. Hij kreeg van het Algemeen Diako naal Bureau indertijd de op dracht mee het blindenwerk in Isfahan te coördineren. Zijn ver trek zal wel inkrimping van het project ten gevolge hebben, maar, naar hij stellig verwacht, geen opheffing. Lenselink, wiens verblijfsvergun ning onlangs nog is verlengd, acht het niet uitgesloten dat hij, als de toestand weer normaal wordt, met zijn gezin naar Iran teruggaat. Het blindenwerk daar gaat hem zeer ter harte. Daarom zal hij zich in elk geval de ko mende twee maanden niet aan een ander project verbinden. Erg vaag Is de kans op normalisering van de toestand in Iran reëel? Lenselink: "Tot ons vertrek heb ben wij nog vrij gemakkelijk kunnen doorwerken, maar het was allemaal toch erg vaag. Je wist eigenlijk niet wat je ervan denken moest. Het land zou eind maart naar de stembus gaan om te beslissen of het al dan niet een islamitische republiek zal wor den. En de regering heeft gezegd dat er overeen paar maanden een nieuwe grondwet moet zijn. Maar of dat allemaal ook gebeurt en wat die grondwet dan wel zal in houden, is nog met geen moge lijkheid te zeggen. Er is ook geen peil op te trekken of deze grond wet de rechten van de godsdien stige minderheden in het land voldoende zal beschermen". Een van die minderheden is de christelijke godsdienst. De chris tenen vormen nauwelijks een half procent van de bevolking. Er wordt dan ook in de werkelijk heid van alledag geen rekening met hen gehouden. Jan Lense link heeft niet de indruk dat de christenen, in het algemeen ge sproken, zich op het ogenblik acuut bedreigd voelen. Maar wat niet is zou nog wel kunnen ko- Het feit dat de Iranese kerk in de politieke verwarring van dit mo ment niet kan instaan voor de veiligheid van buitenlandse me dewerkers is wellicht een teken aan de wand. Binnenkort gaat Iran naar de stembus om te beslissen of het al dan niet een islamitische republiek zal worden Zal de nieuwe grondwet die het regime in het vooruitzicht heeft gesteld ook de godsdienstige minderheden voldoende bescherming bieden? LEIDEN-Herv. Gem.: Hoogl. kerk lOds Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 oec. stud.dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. De Jong Moerkapelle; Maran.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg; Meren wijk 9.30 ds. Hortensius, 11 ds. Hortensiusen pastor v. Well; Bethl.kerk Dirftstr. 10 ds. Eekhof; Bevr.kerk ZW 10.30 ds. Wagen voorde; Vredeskerk 10 dr. Lamping; Waalse kerk lOds.Ribs; Acad. Z 10.15 ds. Bakker; Diac.huis 10.30 ds. Van 't Hof; jeugdkapel Vredesk. 10; jeugdkapel Goede Herder O.Vest 10.30; Endegeest; gez. dienst in Lokhorstkerk (Pie- tersk.str.), bevestiging ds. Friederich tot predikant van Endegeest. 10.30. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 5 ds. De Zwart V.schoten; Petrakerk 10 ds. Bak ker A.dam, 5 ds. Hortensius; O.Vest 10 drs. Korteweg, 5 ds. Sijtsma; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Kool stra; Bevr. kerk ZW 9 ds. Koolstra. 5 dienst; Groenh. 10; De Mirt 10 mevr. Parlevliet; Mierennest 10 mevr. Owél; Merenwijk zie herv. gemeente. Doleren de Noodgemeente Groot Leiden (Pie terskerks t raat 1): 9 hr. Verwey Boskoop, 5 hr. De Waard Apeldoorn. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 ds. Gootjes. 5 kand. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Den Boer Rijswijk. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 bevestiging ds. Frie derich tot predikant van Endegeest, Baptistengemeente (O. Ryn 3): 10 ds. V. Mameren. Evang. Christengemeen schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. heer De Leeuw. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Volle Evang. gem. "Be thel": 5 nam. evangelisatiesamenkomst in school De Twee Sleutel-: hoek Rijns- burgersingel. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 evang. De Haan. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rundijk 24Y 9.30 en 4. wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevende dagadventisten: elke zat 9.45 bijbelstu die, 11 prediking in Lokhorstkerk. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms- Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45, 12 en 6; Steenschuur zat 10 en 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45,12 15 en 6; Rijndijk 281, zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat, 7, zond. 9.30,11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 hr. Eve- leens Veessen, 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 dr. Haitsma. Geref. Kerk: 10 hr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Mooy Gouda. Chr Geef. Kerk: 9.30 dienst. 6.30 ds. Wallet. R.K. kerk: zat. 7, zond 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv. kerk 10 ds. Bogers,6.30ds.v. d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. Hane- maayer; Opst.kerk 10 ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Hanemaayer; Nabij 10 jeugdka pel; G.H. kerk 10 en 6.30 ds. Mulder; De Bron 9 en 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. v. Santen; Driehoorne 7; Ashram 9.30 dr. v. Santen; Oudsh. kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. v. Dop A.foort, 6.30 ds. De Jong Leiden. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree. 6.30 ds. Stolk, ha; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree, ha: zie verder herv. gemeente. Geref. Kerk Vrljg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, ha. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 kand. Bie- wenga. Eikenlaan 233. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 evang. Kits, 6 30 ds. Koekkoek; Noord (Sportl.) 10 hr. Visser. Volle Evang. Gem (school Preludeweg): 10. Pinkstergem. "Be thel": 6 nam. (in Rode-Kruisgeb.), Pink stergem. Alphen: 10 (in Rode-Kruis geb.). Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, lOen 11.30; Piuskerkzat.7,zond.9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN-Herv. Gem.: 9.30 kand. Penning, 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop, wo. 9.30,3 en 7 ds. Driessen, biddag gewas en ar- BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Vreugd. 6.30 ds. Van Sloo- ten Putten; Salv kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Ytsma Bleiswyk- Bethelkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Kleermaker R.dam. Geref. Kerk: 10 ds. 't Hart, 6.30 evang. Buitenhuis Utrecht. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff, ha. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Mansvelt Bussum, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref. Kerk: 9.30 ds Dijkstram 5 ds. Versluys. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9:30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. Dijkstra. R.K. kerk: An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern. zond. 10; Dorp zat, 7, zond 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Van Arkel Bloemendaal, 5 kand. Coppoolse A dam. Geref. Kerk: 10 ds. v Bruggen. 5 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Rebel Almere, 7 ds. v. Dijken. R.k. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10. 11.30 en 12.45; Jozefk. zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem 10 kand. Kolkman Zoetermeer. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Heiv. Gem.: Dorpskerk 10.15 ds. v. Roon, 6 ds. Schuurman; Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Groenenberg, Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink S.heim, 5 ds. v. Halsema. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. Marinevliegkamp: 10.30 ds. Sche pers, gezinsdienst. KATWIJK AAN ZEE - Herv Gem.: N. Kerk 10 ds. Vrocgindewey. 6 ds. Vink; Oude Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Ar- keraats; Ichtus 10 ds. De Boer, 5 ds. De Jong; Pniëlkerk 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. Boer: Gr. v. Pr.school 9.15 ds. Van Roon; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Haas. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Vrolijk, 5 hr. Smouter; Tr.kerk 10 ds. v. Halsema. 5 ds. Vrolijk. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Hoff, ha Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.30 en 7 ds. Rou- kema, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5. Ge ref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem 10 ds. v d. Linden, 7 ds. De Kruyf Rijnsaterwoude, in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Bouma Noordwijk, 7 ds. De Kruif Rijnsaterwoude. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Does burg; Hoofdstr. kerk 10 ds. Van Loenen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 gez. dienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds Los, 7 ds. Davidse Zevenhuizen R.K. kerk: zat 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. Goverts Nieuw Vennep, 7 ds. v. d. Meer S.heim, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 7 zie herv. Geref Kerk Vrijg.: 10.30 ds. v. d. Kamp, 4.30 stud. Van Houwelingen. Ge ref Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds Schuur man, 7 ds. Moggré. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Rebel, 3 ds. Quist. Geref Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8 30.10 en 11.45; Engelbew. zat 7, zond. 8, 9 30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9 30 ds. Bronsgeest. 6.30 ds. Cnossen Woerden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Ree, 4.30 interk vesper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7. zond. 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds Molenaar. 6.30 ds. Kaai. Almkerk, jeugddienst. Geref Kerk: 9.30 en 7 ds. Hartkamp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder. 7 ontmoetingsdiensf Geref. Kerk 9.30 en 4 30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref Kerkj (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Noteboom. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Warnink: Hoofdstr. 9 ds. Keuning, 10.30 ds. Warnink, 5 ds. Keu- ning; De Rank 10 dr. Meyers Leiden. 7 ds. Vroegindewey Eemnes. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9.30 ds Elgersma; St kerk 11 ds. Kuiper; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Zie verder herv. gem. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Hooykaas. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10ds. Kalkman, gezinsdienst. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Vik- torkerk zat 7, zond. 9.30. OEGSTGEEST - Herv Gem.: Gr. Kerk 10 ds. Honnef te Leiderdorp; Pauluskerk 10 ds. De Nie A.dam; Gem centr. 10.30 ds. Ter Linden, 7 ds. Brokerhof Voor hout; gem.centr. 10.30 ds. Heemskerk, jeugdkerk; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Siera. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 2.45 stud, v Houwe lingen Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 8.45 en 4 ds. v. d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7. zond 9, 10 30 en 12; Bon kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evangcliegem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Burgge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref Kerk: 9.30 mevr. Leitner, 5 hr. Christ, Leiden, gez. jeugddienst. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 9 en 11. RIJNSATERWOUDE -Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf. 7 ds. De Leeuw, Maarn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv Gem Gr Kerk 9.30 ds. v. d. Bogerd. 5 ds. Molenaar Nieuwveen; Bethelkerk 9.30 hr. Goed hart Nieuwkoop, 5 ds. v. d. Bogerd, mmv kerkkoor. Geref. Kerk; Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman; Mar. kerk 9.30 ds. Huisman, 7 ds. Land weer Zoetermeer. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 leesdienst Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v. d. Brink, avond maal. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. 6.30 ds. v. Santen, gez. dienst. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 's avonds zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. Klijnsma. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lin- denburg, 6.30 ds. Stelwagen. Geref Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Los. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat. zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds Overgaauw, 6.30 ds. De Raadt. Geref Kerk: 9.30 ds De Raadt, 6.30 ds. Over gaauw. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Reijneveld. Marinevliegkamp: 10.30 ge zinsdienst. ds. Schepers VOORHOUT - Herv Gem.: 10 ds. Bro kerhof R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv Gem.: dorp 10 ds. Meijering. 7 ds. Lentz; H. en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 ds. De Zwart, kapel Rijndijk 10 mevr. ds. Visser te L.dorp; Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Poutsma. R.K. kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkjerk 9 en 5 ds. Verboom, 10.30 en 6 30 ds. Verwelius; Hoekst. 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Imm. kerk 10 dr. v. Haar lem Groningen, 5 ds. Roos A.dam. Geref. Kerk: Kr. kerk 10 ds. Baas Leusden, 5 ds. Modderaar; Ontm. kerk 10 ds. Modde raar. 5 mevr ds. v. d. Veen Krimpen aan de IJssel. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v. d. Heijden. R.K. kerk: Ontm. kerk zat 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Mac- kaay te Leiden. R.K. kerk: zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker. 7 oec. dienst; Kievietkerk 10 ds. Wiersma,- Messiaskerk 10 ds. Van Zanten, open hofdienst; Dorpscentrum 9.30 ds. Exal to. Geref. Kerk: 10 ds Wolthuis Monster, 7 zie DorpskerkZuid 10 ds. v. d. Kamp, 7 zie Dorpskerk. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. mr. Mulder Santpoort. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 dr. Haitsma Boskoop, 6.30 dr. Mevers Lei den. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30 kand. Vis ser. Ned. Prot. Bond: 7 nam. mevr. ds. Bos. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai.Geref Kerk:9.30ds F Jtenhuis 7 ds. De Ruig Haarlem. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Stegenga Den Haag R.K kerken: Jans- kerk zat. 7.30. zond 10.30: Chr D. Kerk zat 7, zond. 9.15; Rijndijk, Meerburg, zat 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Bos Zeist, 6.30 ds. Haakman. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. v. d. Heiden, ha.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4