Storm bij Augustinus is geluwd Geen adressen buitenlanders Studentenclub omgevormd tot open jongerenvereniging Stichting „Rijn en Lek stuit op bewaking van privacy in Leiden Gastarbeiders kabelfabriek niet in woonoord ZATERDAG 3 MAART 1979 LEIDEN - Alle moeite ten spijt is de stichting bijstand buitenland se werknemers "Rijn en Lek" er nog steeds niet in geslaagd grip te krijgen op de adressen van gast arbeiders in Leiden en omstre ken. Het lukt de stichting niet alle buitenlanders te benaderen om dat zij niet de beschikking kan krijgen over het adressenbestand van (voornamelijk) Turken en Marokkanen dat de gemeente bijhoudt. De stichting krijgt sinds 1974 geen toestemming meer om de adres sen van gastarbeiders uit het be stand te lichten. Als reden voert de gemeente daarvoor dat de 'privacy' van Leidse ingezetenen niet in gevaar mag komen. Dat is in tweeërlei opzicht een eige naardige reden voor Joke Kolt- hoff, gezinsfunctionaresse bij "Rijn en Lek". In omliggende gemeenten als Hillegom, Leider- 1 dorp, Noordwijk, Voorschoten. Sassenheim en Valkenburg wor den de adressen van gastarbei ders wel zonder een centje pijn vrijgegeven. Bovendien zou ie dere ingezetene van Leiden bij de afdeling bevolking een uittreksel van het geboorteregister krijgen van wie hij maar wil. Voor zover bekend krijgen i teel alleen de kerk (historisch recht) en de stichting Interkruis (alleen geboorten voor nazorg) de gegevens van de gemeente. Het probleem is weliswaar niet nieuw, maar het gaat de laatste tijd pas echt spelen voor de stich ting. Joke Kolthoff: "We hebben eigenlijk de afgelopen jaren maar wat gerommeld omdat we niet over die adressen konden be schikken. Nu wordt het belang rijk omdat de gezinshereniging op gang komt. Iedere buitenlan der kent de stichting. Maar de ge zinnen zijn veel moeilijker te be reiken. Ze hebben vaak geen tele foon, brieven komen soms niet aan. Je moet er echt persoonlijk langs wil je ze kunnen helpen". En helpen moet. zo meent Joke Kolthoff. "Want anders krijgt Leiden straks alsnog de rekening gepresenteerd. Iemand van de ene naar de andere cultuur over planten gaat niet 2 Volgens haar is het de stichting en kel en alleen om de adressen te doen. "Uit het oogpunt van pri vacy is het terecht dat we de na men niet krijgen. Maar het gaat ons niet om gegevens die met de privacy te maken hebben. Naam, nationaliteit, geslacht, leeftijd - dat gaat ons niet aan. We moeten de buitenlandse werknemers al leen kunnen vinden in de stad". De kwestie is al aan de orde ge weest in de PvdA-fractie - die afwijzend reageerde - en is zijde lings besproken in de commissie huisvesting migranten centra. Op verzoek van de stichting "Rijn en "Lek" zal het punt nog in de com missie maatschappelijke aange legenheden worden besproken. Ook heeft de stichting nogmaals een verzoek ingediend bij het gemeentebestuur en is er onlangs een brief de deur uit naar het mi nisterie van binnenlandse zaken. Dit om het gmeeentebestuur a Leiden eventueel te de adressen vrij te geven of om een principe-uitspraak los te krijgen waar elke gemeente zich dan aan zou moeten houden. De indruk bestaat bij de stichting dat de raadsleden, die over het verzoek moeten beslissen, weinig of niets van hel werk van "Rijn en Lek" afweten. "Ze begrijpen niet dat het voor ons werk noodzake lijk is dat we een bestand hebben. We doen het niet voor onszelf, we hebben werk zat, maar voor de stad en voor de buitenlanders zelf'. LEIDEN - Het woonoord voor bui tenlandse werknemers in Lei derdorp zal voorlopig waar schijnlijk geen werknemers van een Waddinxveense kabelfabriek herbergen. Ondanks het grote aantal kamers dat nog leegstaat hebben B en W de commissie mi granten huisvesting (medebe heerder van het Woonoord) aan geraden niet op het verzoek van de fabriek in te gaan. De Kabelfa briek kan namelijk geen enkele verantwoordelijkheid nemen ten aanzien van eventuele nieuwe woonruimte voor de Waddinx veense werknemers als het Woonoord is volgcstroomt met gastarbeiders uit de Leidse regio. Ook kan de fabriek zich niet aan een ontruimingstermijn binden. Wel zullen de tien studenten, die zich via de Stichting Studenten Huisvesting als tijdelijke huur ders hebben aangemeld in de loop van volgende week hun in trek in het Woonoord nemen. Intussen is het college akkoord ge gaan.met de financiering van het tekort (ruim 50.000 gulden) dat de exploitatie van het Woonoord tot dusver met zich meebracht. Ver wacht wordt dat het complex volstroomt als de in slechte staat verkerende pensions in de Leidse binnenstad, waarvoor geen ver gunning meer is afgegeven, slui ten. Volgens B en W is de uiterste sluitingsdatum van die pensions gesteld op 15 april. Voor die tijd zal nog contact wor den opgenomen met de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp om andere (tijdelijke) gegadigden voor het Woonoord te krijgen. Onthulling Wethouder Cees Waal rijdt net als ieder ander wel eens door het rode licht op zijn fiets. Graag had ik dat gisteren op de voorpagina willen onthul len, maar de wethouder was mij te snel af. Hij onthulde het namelijk zelf, toen donder dagmiddag een delegatie van de Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdershond (ENWB) hem een exemplaar kwam overhandigen van een schriftelijke klaagzang over de Leidse stoplichten. Waal stelde deze geste duidelijk op prijs: "Dit soort geschenken kun je wel aannemen"En na een korte bespreking met de ENWB'ers, die vinden dat slechte stoplichten de wielrij der bijna dwingen om door rood te rijden, zei Cees Waal: "Dat doe ik zelf ook wel eens, maar het mag natuurlijk niet. Tsja, nou kan ik die foto, ge maakt met een meterslange telelens, wel weggooien. Want daar stond het allemaal op: Waal die door een duidelijk rood stoplicht rijdt, op het Stationsplein, nog even schichtig achteromkijkend of hij geen politie ziet maar zijn voorwiel is al over de stop- streep... Na de publicatie na tuurlijk vragen in de gemeen teraad en uiteindelijk het af treden van Waal ("De Leidse pers heeft mij schandalig be handeld"). Goed, dat gaat al lemaal niet door, maar des ondanks ben ik Waal erg dankbaar dat hij het boe tekleed heeft aangetrokken. Want zulke onthullingen, dat zijn toch wel de krenten in de bestuurlijke pap. Zo kunnen we nog wel even doorgaan. Leidsch Dagblad van dins dag 17 april 1979: Waal: "Als ik mijn auto niet kwijt kan parkeer ik gewoon op de stoep". Leidsch Dagblad van zaterdag 16 juni: Waal: Rechts rijden blijft een uitda ging". De conclusie is dus weer zo helder als glas: Niets menselijks is Cees Waal vreemd, en ik ben erg be nieuwd welke ondeugden hij nog meer zal onthullen in zijn functie van wethouder na tuurlijk. Cees Waal Zwemmen Een hondeleven is niet langer een hondeleven. De ketting hond is een uitstervend ras. Ook de tijden dat Fikkie het moest doen met de schamele etensrestjes die op de diepe borden achterbleven zijn voorbij. We zijn beland in het tijdperk van de hapklare brokjes, de fraai uitgevoerde vlooienbanden en de gehoor-- zaamheidscursussen in tien lessen. Maar het eind is nog niet in zicht. Tenminste, wan neer we het februari-nummer van het blad van de kynolo- genvereniging Rijnland mo gen geloven. Daarin wordt het initiatief genomen om te ko men tot het houden van een zwemwedstrijd voor honden. Een competitie voor viervoe tige Mark Spitzen en kwispe lende Enith Brigitha's. Het grote probleem zo staat in het blad,is het vinden van een ge schikte plaats. Het water moet niet te smal en niet te breed zijn: welicht 30 tot 50 meter. Bovendien moet er op redelijk korte afstand een brug zijn zodat de deelnemers van de ene naar de andere oever kunnen komen. Ik zie het he lemaal zitten. De STER- reklame puilt al uit van het verse hondenvlees, dus een sponsor vinden voor het eve nement zal geen probleem zijn. Ook de zwemslag ligt voor de hand: "Op z'n hond jes". De wedstrijden dienen bij voorkeur tijdens honden weer te worden afgewerkt. En na afloop worden de honden natuurlijk op het gebruik van stimulerende middelen, als molcron, gecontroleerd. Dan is het wachten op de koppen in de krant: Flicka van Canis Frisiae wint met neuslengte of Bellona van Nymphenburg vangt bot. De Overdekte Over zwemmen gesproken: de dagen van het Leidse zwem- walhalla "De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat lijken nu definitief geteld. Al weet je dat nooit helemaal zeker, want de beslissingen over de sluiting van het bad hebben iets uit de nadagen van Hein tje Davids-carrière: eerst stoppen en dan later toch maar weer op tournee. Het zal wel wennen zijn, zo'n Haarlemmerstraat zonder zwembad. Want hoeveel Lei- denaars in de voormalige kerk de schoolslag en het wa tertrappen machtig gewor den zijn is moeilijk te schat ten. Het moeten er vele dui zenden geweest zijn. Het was in de loop van de jaren alle maal zo vertrouwd geworden: dat kikkerbadje met aqua rium op de plaats waar eens het altaar moet hebben ge staan. En niet te vergeten het diepere gedeelte met het typi sche watervalletjeen de houten vlonder die verwij derd moest worden om water- polokeepers vaste grond on der de voeten te ontnemen. Aan vankelijk zou het doek voor "De Overdekte" al gevallen zijn bij de opening van het nieuwe combibad "De Zijl", maar problemen met het in- structiebad aan de Zwei- landlaan zorgden ervoor dat de poorten opnieuw geopend werden. Nu wordt de taak overgenomen door het splin ternieuwe bad aan de Boshui- zerlaan, dat vandaag over een week zal worden ingewijd met een zwemestafettewaar bij ook een Leidse wethou- dersploeg aan de start ver schijnt. "De Overdekteblijft leeg ach ter en zal binnen afzienbare tijd vallen onder de slopers hamer. De vraag wat de plaats van het oude ver trouwde bad zal innemen is nog niet beantwoord. Daar over zullen de plannenmakers en de insprekers nog een paar baantjes moeten trekken. Versluieren Het is de laatste jaren mode ge worden om duidelijke zaken en feiten onduidelijker te ma ken door het gebruik van be- dekter en verzachtender ter men. Een onderzoek naar de gevaren in de Leeuwenhoek werd deze week nog een "ri sicoanalyse" genoemd. Vrouwenwerk waarbij erop gewezen wordt hoe ze óp hun strepen moeten staan,noemen we "emancipatorisch vor mingswerk" en langdurig werklozen staan voortaan te boek als "moeilijk plaatsba ren". Wat vroqger een achter buurt heette noemen we te genwoordig een wijk in ach terstandssituatie met een een zijdige bevolkingsstructuur". het woord slopen een beetje te hard aankomt voor de betrokkenen gebrui ken we de term "amoveren". Een opmerklijk voorbeeld van versluiering trof ik deze week in de eigen krant aan. Het be- trof de berichtgeving over de wankele positie van het alou de Leidse bedrijf Clos en Leembruggen. Letterlijk stond daarin dat een organi satiebureau heeft aange toond, dal er goede vooruit zichten voor het bedrijf zijn "mits een verdere afslanking tot ruim 200 personeelsleden plaatsvindt". Afslanken, als of we het over overtollige pondjes van een Wait Wat- chers-cursist(e) hebben. Nee, het mag misschien wat ruw klinkenmaar dat er 200 man kan blijven en dat de rest zon der pardon op straal moet worden gedonderd lijkt me heel wat duidelijker. L. GLIBBER LEIDEN - De jaren zeventig zullen wat de Leidse studentenvereni ging Augustinus betreft onge twijfeld de geschiedenis ingaan V als dp meest bewogen periode sinds de oprichting in 1893. Sinds 1970 heeft Augustinus ge voelige tegenslagen moeten ver werken zoals de verwoesting van een gedeelte van het vereni gingsgebouw aan het Rapenburg door brand. Ook waren er hevige en vaak emotionele discussies over de toekomst van de vereni ging die via een aantal bestuurs- crises en het opstappen van zo'n 300 leden uiteindelijk leidde tot het veranderen van Augustinus van een studentenvereniging in een jongerenvereniging. Nu. aan het eind van dejaren zeven tig lijken de hevigste stormen binnen de vereniging te zijn ge luwd en de lastigste klippen te zijn omzeild. De bestuurscrises behoren tot het verleden, finan cieel lijkt Augustinus weer enigs zins uit de brand en vorige week kon zelfs het fraaie, herstelde verenigingsdomein aan het Ra penburg weer in gebruik worden genomen. Kortom, Augustinus lijkt eindelijk in wat rustiger vaarwater te zijn beland. Woelig De woelige periode begon in 1971 toen Augustinus van een Rooms Katholieke studentenvereniging veranderde in een "gewone" Leidse vereniging voor stude renden. Augustinus stond toen al binnen het universitaire wereldje bekend als een tehuis voor stu denten met linkse sympathieën. Toch werd het ledenbestand niet louter door linkse studenten ge vormd. Ook de traditionele "corpsballen" waren binnen de muren van de sociëteit volop aan te treffen. De "elite" met de blauwe blazers en de onafschei delijke sjaals leefde samen met het nonchalant geklede "geiten- wollensokkenvolk". Het laat zich raden dat er regelmatig felle dis cussies waren als het te volgen beleid ter sprake kwam. Bij een groot aantal leden leefde zeer sterk het verlangen om van Augustinus een open jongeren vereniging te maken. Zij wilde een grotere integratie van stu denten in de Leidse bevolking. Bestuurslid Fons van de Kar "Studenten nemen als groep in deze maatschappij een aparte plaats in. Een groep die zich kenmerkt door bepaalde menta liteit 'en een groep met een heel eigen werk-en huisvestingssitua tie. Kortom, zij zonderen zich af van de rest van de bevolking". De groep die Augustinus "open wilde gooien" was weliswaar groot, maar niet groot genoeg om haar ideeën toen al gerealiseerd te zien. Vandaar dat op een gege ven moment 300 voorstanders van een "open Augustinus" de vereniging teleurgesteld de rug toe keerden, met het gevolg dat de integratiegedachte nagenoeg doodbloedde. Ommekeer In 1975 kwam echter de ommekeer. Het toenmalige bestuur trok fel van leer tegen de elitaire opstel ling van de vereniging, die zich alleen op studenten richtte. De bestuursleden pleitten voor een vereniging die voor alle Leidse jongeren iets zou moeten beteke nen. Gevolg: felle discussies, emotionele ledenvergaderingen en een bestuurscrisis. Op de al gemene ledenvergadering van woensdagavond 10 mei van het afgelopen jaar werd de knoop uiteindelijk doorgehakt. Bepaald werd dat Augustinus een beslo ten jongerenvereniging zou wor den waar alle jongeren lid van konden worden met elke week twee, voor iedereen toegankelij ke, open avonden. De eerste open avond was afgelo pen woensdag. Deze stond in het teken van de dienstweigering. Volgens bestuurslid Doke Ro- meijn zal de volgende avond over de Boycot Outspan Actie gaan, "net ais dienstweigering een on derwerp dat in dc interessesfeer van veel jongeren ligt". Fons van de Kar. Rolf Oosterloo en Doke Romeijn: "Waar een oppervlakkige vereniging als Quintusvan alle kanten werd geholpen stuitten wij op een heleboel onbegrip en rottigheid." Staat de doordeweekse open avond in het teken van discussie over een bepaald sociaal verschijnsel, de open zaterdagavond zal geheel in het teken van de ontspanning, zoals het Rock against Racism concert van vanavond ("een con cert met een sociaal tintje, dat wel", meent Doke Romeijn), staan. Vormingswerk Verder zal het nieuwe Augustinus zich nog nadrukkelijker dan voorheen gaan manifesteren op het gebied van het vormings werk. Daartoe zijn inmiddels een achttal projectgroepen van de grond gekomen. Groepen die zich met de meest uiteenlopende activiteiten zullen bezighouden, variërend van fotografie en zeef druk tot het begeleiden van "verloren rondlopende Leide- naars", jongeren die niet weten hoe ze zich in de huidige maat schappij moeten manifesteren en met hun ziel onder de arm lopen. "Groepen die zich hiermee willen gaan bezighouden hebben we "praat- en doe-groepen" ge noemd. Zij zullen nauw gaan sa menwerken met de vrijwilligers- centrales", aldus Doke Romeijn. Na de brand op 24 januari 1978, waarbij een deel van het vereni gingsgebouw aan de vlammen ten prooi viel, leek Augustinus in grote financiële nood te geraken. De schade liep namelijk in de tonnen en het op de monumen tenlijst geplaatste gebouw was aanzienlijk onderverzekerd. Toch heeft penningmeester Rolf Oosterloo geen moment getwij feld aan het voortbestaan van de k De riante barruimte van hetfraau (in de tuinenige restanten van de l i het Rapenburg 24. Op de achtergrond vereniging. Hij zegt: "Wé konden tijdelijk onze intrek nemen in het "Gulden Vlies" aan de Bree- straat. Hoewel de huurprijs aan zienlijk was en er het nodige aan dit pand moest worden opge knapt was het een riant en heel geschikt onderkomen. Uiteinde lijk liep de schade op tot vijf en een halve ton en zijn we al met al met een tekort van 115.000 gul den blijven zitten. Dat tekort moeten we ondermeer door werkweken voor de nieuwe leden zien weg te werken. Het af gelopen jaar brachten die werk weken tussen de 60 en 70 duizend gulden in het laatje. Kwaad Ondanks dat deze werkweken Au gustinus financieel enigszins ontlasten willen de meeste Au gustijnen er vanaf. Rolf Ooster loo: "Deze weken worden gezien als een noodzakelijk kwaad. Werkende jongeren met een mi nimumloon die lid willen worden kun je eigenlijk niet verplichten om voor de vereniging een hele week onbetaald te gaan werken. Zij hebben die centen nu een maal zelf hard nodig. Wanneer die brand niet was uitgebroken hadden we er allang een punt achter kunnen zetten. Noodge dwongen zullen we er nu nog een tijdje mee door moeten gaan. Maar wie lid wil worden hoeft zich er niet door te laten af schrikken want er kan met het bestuur altijd over een afwijken de regeling worden gepraat". Financieel wordt Augustinus dus bepaald niet beter van die om schakeling tot een jongerenver eniging. "Ach, we zullen het best wel redden", meent penning meester Oosterloo, "het huidige bestuur heeft al met meer moei lijkheden te kampen gehad. Zo heeft niet alleen een aantal van onze leden het openheidsstreven tegengewerkt maar ook binnen de universiteit en bij de gemeente hebben we lang niet altijd begrip voor onze plannen kunnen vin den. Waar een oppervlakkige vereniging als Quintus van alle kanten werd geholpen stuitten wij op een heleboel onbegrip en rottigheid. Toch is het ons gelukt tegenslagen te verwerken, wij la ten ons echt niet zo makkelijk ontmoedigen". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3