Snelste Passat Mazda Legato DE iaEPPElM>OÖ* massale tweeliter Boekenhulp bij het kiezen van een auto EEN KARTONNETJE MOTOROLIE Een lekkere puzzel ZATERDAG 3 MAART. 1979 AUTO PAGINA 29 De nieuwe ontwikkeling in de Ja panse auto-industrie, waarbij de modellen zich meer err meer aan de Europese smaak gaan aanpassen, kan men beslist nog niet terugvinden in de Legato van Mazda. Dat is nog zo'n typisch zware, wat pompeuze kar die meer gericht is op de Amerikaanse markt - waar overdaad met de paplepel is ingegoten - dan op de Euro pese markt waar men elkaar probeert te overtroeven in speelse originaliteit. In dat sfeertje past de nieuwe 626 van Mazda heel wat beter. De Legato is nog de kolossaal aan doende, strak gelijnde auto. Een model dat velen overigens beslist mooi zullcq vinden. An deren zullen het wellicht ver foeien. En die smaak zal waar schijnlijk voor een fiks deel door de leeftijd worden be- Maar wie desondanks voor deze Legato kiest krijgt voor om en nabij de twintig mille een hele boel auto. Er zijn twee uitvoe ringen; de gewone Sedan (waarvan de prijs op ongeveer negentien mille blijft steken) en de zogenaamde hardtop, die tegen de 21 mille komt. Deze hardtop hebben wij enige tijd ter beschikking gehad. Een hardtop die eigenlijk geen hardtop is. Het kenmerk van een hardtop is namelijk dat er geen middenstijl tussen de zij ramen zit. En die zit er in deze Legato hardtop nu juist wel. Daar hebben ze wat op gevon den, ze noemen het een "pilla red hardtop". Dat is dus een hardtop met een pilaartje. Zó kan je alle kanten uit De Legato hardtop heeft dezelfde uitrusting als de Legato Sedan maar daarnaast ook stuurbe krachtiging, een vijfversnel lingsbak, een van binnenuit verstelbare buitenspiegel, een toerenteller, een digitaalklok je, hoge-druksproeiers op de koplampen en een veiligheids paneel met verklikkerslichten voor het niet-functioncren van voor- en achterverlichting, kentekenverlichting, remlich ten, voor defecten aan de remblokken, voor een te laag peil in de accu en in het ruiten- sproeierreservoir, voor het be reiken van de brandstofreserve en voor het weigeren van de rembekrachtiging. kan het beslist niet i hoofd zien. Een batterij van ro de lichtjes als men het contact aan doet. Tijdens onze proefpe riode raakten we eenmaal de reservehoeveclhcid in de ben zinetank. Een fel rood lampje duidde ons dat ernstig euvel. Het barst in de auto derhalve van de waarschuwingen. Maar tot verbazing van niet alleen ons maar ook van de importeur hebben de constructeurs het nog niet over het hart kunnen verkrijgen om er ook een lampje in te zetten om te waar schuwen dat de choke nog uit staat. En dat ondanks herhaal de pleidooien van de kant van de importeur: Auto Palace in Den Haag. Hoe vaak men er ook om heeft gevraagd, dat lampje is er nog steeds niet Oh ja, als men uitstapt terwijl de lichten nog branden is er een uiterst beschaafd belletje dat u wijst op uw vergeetachtigheid. Maar de dagelijks gebruikte handchoke is niet van zo'n ge makje voorzien. Vreemd, maar Natuurlijk is dat ondergeschikte kritiek. Over het algemeen is het een zeer comfortabele, pret tig rustige en redelijk gemak kelijk te hanteren auto. Er is voor iedereen en alles ruimte genoeg aan boord. Men kan ge makkelijk met vijf personen in deze auto en in de kofferbak kan men heel wat bagage weg stoppen. De stoelen zitten ui terst prettig. Zowaar een lek ker lange zitting aan de voor- stoelen. De besturing van de hardtop is dankzij de stuurbekrachtiging een heel lichte zaak. Eigenlijk zelfs een beetje té licht. Men heeft af en toe het idee dat men het gevoel met de weg geheel heeft verloren. Hetgeen vooral tijdens de ongelukkige weers omstandigheden van de afge lopen wintermaanden onpret tig aandeed. We hadden liever wat meer "in handen gehad". De plaatsing van de instrumen ten is goed op een aantrekkelijk strak gestyleerd dashboard. De vijfversnellingsbak in "onze" hardtop laat zich uiterst soepel bedienen. Soepelheid is trouwens toch wel een kenmerk van deze Legato, waarin onder de grote neus een twee liter krachtbron schuil gaat die zonder mankeren het gevraagde werk levert. Die de 1150 kilo zware bak met zijn 90 paardekrachten tot een top snelheid van ongeveer 170 ki lometer kan opjagen. We hebben het op de slechte we gen in de dagen van februari niet langdurig kunnen beproe ven. We waren eigenlijk al blij dat we éénmaal even konden zien dat de naald op de snel heidsmeter inderdaad op de aangegeven waarde kon ko- En dat alles ging uiterst vlotjes. Zonder al te veel kabaal. En te gen betaling van niet al te veel benzine. In onze gehele testpe riode - die ditmaal dus onder erg ongelukkige weers- en wegomstancjigheden plaats had - kwamen wij aan een ge middeld verbruik van één op negen. Wat voor zo'n forse wa gen een alleszins acceptabele score kan worden genoemd. Alles bij elkaar vinden we het model wat aan de klassieke kant, de besturing is soms wat te licht, maar voor het overige is het een soepel te hanteren royale automobiel, die veel comfort en acceptabele presta- Volkswagen heeft de Passat-se- rie (die eind .vorig jaar nog werd versterkt met een die selversie) nu naar boven afge rond met een Passat GLI. Op vallendste uiterlijke ken merk: een aan de achterkant gemonteerde spoiler. De eerste Passat kwam in au gustus 1973 van de band. Thans kent de serie vijf caros- serievarianten met vijf moto ren met vermogens van 44 tot 110 pk. Dat hoogste aantal paardekrachten wordt gele verd door de inspuitmotor van de nieuwe GLI. Deze mo tor werd reeds eerder in de Golf GTI gemonteerd. Natuurlijk is ook bij deze Passat GLI de gehele techniek aan het grotere vermogen en de hogere snelheden aangepast. Zo heeft men bijvoorbeeld de linker ruitewisserarm van een windvanger voorzien. Deze zorgt ervoor dat de wisser ook bij hoge snelheden tegen de voorruit aangedrukt blijft zo dat bij nat weer goed zicht gewaarborgd is. Uitvoerige proeven hebben de plaats van de achterspoiler bepaald. Immers door het grotere motorvermogen kun nen hoge snelheden worden gehaald (topsnelheid 184 km, zegt de fabriek). De daardoor ontstane opwaartse krach ten op de achteras worden door die spoiler sterk ver minderd. Dat is wel nodig ook anders zou de w^gligging da nig in het gedrang komen. Deze Passat GLI is direct lever baar. De tweedeurs limousine met normale kofferruimte kost 23.547. Twee deuren meer kosten 820 gulden meer, de verhoogde achterdeur 738 gulden. Ter gelegenheid van de begin februari gehouden personen autotentoonstelling in de RAI schreven wij al zoiets: als u op de show door de bomen het bos niet meer kan zien dan zijn er heus wel boekjes te krijgen, waarin u meer op uw gemak eens kunt bekijken wat er zoal in de auto winkel te koop is. We hadden het toen over de KNAC-uitgave „Kies uw au to". Inmiddels hebben wij alweer twee boekwerken op ons bureau gekregen, die in feite hetzelfde beogen. De autojournalist Fred van der Vlugt - die vooral dankzij zijn televisie-uitzendingen be kendheid heeft gekregen - werkt de laatste tijd veel sa men met Ton Thiese Produc tions in Den Haag. Uit die sa menwerking is nu een boek werkje onder de naam „Test" tevoorschijn gekomen. Die titel suggereert meer dan het boek geeft. Het is in feite een wat grotere, wat fraaier gedrukte en wat dikkere ver sie van het eerder genoemde KNAC-boek. Platen en daden van alle auto's keurig op een rijtje achter elkaar gezet. Het onderschrift van drie regels onder elke foto moet dan ze ker de naam „Test" rechtvaardigen. Want dat is alles wat er aan oordeel te vinden is. Maar het boek ziet er goed uit. En voor zover wij het hebben kunnen zien is het goed compleet. Men kan het voor 8,75 kopen. „Autovisie Test '79" kost 17,50. Het is niet zo fraai uit gevoerd. Het papier is veel minder. Maar het is groter. Het is nog dikker. 'En het heeft nog meer te bieden. Want naast alle technische gegevens, maten en prestaties geeft het ook een fors aantal testen van auto's (meer dan vijftig!). Met een verklaring hoe he,t weekblad Autovisie de auto's test. Iedere leek die een bepaalde au to wil gaan kopen kan dus nu goed zien hoe een bezeten au tojournalist over die bepaalde wagen denkt. Wat overigens nog niet wil zeggen dat hij die mening ook moet delen Het lijkt ons best handig. Aral heeft nu kartonnetjes motorolie.. Zoals men melk, appelsientje of yoghurt kan krijgen. Heel ge makkelijk te bewaren en net zo eenvoudig op te bergen. Deze verpakking is speciaal voor de zelfbedieningsklanten aan de zelftankstations ontwikkeld. Het halve-liter oliepakje kan zonder speciale opener op eenvoudige wijze met de hand worden open getrokken. Hierdoor vormt zich een kleine schenktuit waardoor de olie zonder moeite in de vulopening kan worden leeggeschon ken. Ook om onderweg zelfbij te vullen is dit pakje een leuke oplossing. De afmeting is zodanig dat er altijd wel een hoekje is om het weg te stoppen. De verpakking is bovendien milieuvriendelijk aange zien het materiaal uit gemakkelijk afbreekbare stoffen bestaat. In het pakje zit Super Elastic motorolie SAE 15W-50. LET OP: de letters EI, IJ en de SCH worden i: HORIZONTAAL: 1. Stad in Zuid-Holland 3. Geen N.V. maar 4. 1+ 1 2. Dat is een... 6. We leren op 8. Niet jij maar 10. Wat een kraai zegt/schreeuwt 12. Amsterdam (afkorting) 13. Vervoer-onderneming VERTIKAAL: 1. Wat een meester/juffrouw 2. Stad in Noord-Brabant 5. In het bos is 7. Er is een in de boot 8. Wat Donald Duck schreeuwt als hij kwaad is 11. Karakter 12. Rest van hout 14. Op je huis zit een Driek Heesakkers (8 jaar) Berlagestraat 19, Leiden „DE REGENBOOG" IN DE MERENWIJK Roger Treur (11 jaar) Forsitiadal 10, Leiden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar, elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Lelden Q-p c/c- a-<^

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29