Ego verliezen in oosterse oase ZATERDAG 3 MAART 1979 I trouw, sex en agressie, heili gen en zondaars, pausen en monniken, filosofen en schriftgeleerden. Wat trèft. is dat de Indiase wijsgeer blijk geeft een intensieve studie te hebben gemaakt van de wes terse filosofie en psychologie (volgens de berichten heeft hij een bibliotheek van 35.000 boeken uit de hele wereld). Bhagwan brengt dus niet al leen Oosterse wijsheid. Hij probeert tot een integratie te komen van Oost en West. Professor Wie is deze Bhagwan Shree Rajneesh? Men zegt dat hij op zijn 21e werd verlicht (wat is dat?). Hij is professor in de filosofie en gaf negen jaar colleges. Als mysticus wordt hij wel vergeleken met men sen als Krishnamurti, Gurd- jieff en Ouspensky. Zelf noemt hij zich een rebel. Hij schopt tegen heel wat sche nen. veegt de vloer aan met monniken, priesters en poli tici en deinst er niet voor te rug waarden van eeuwen her omver te werpen en in een nieuw daglicht te stellen. Wie enig houvast hoopt te vin den in de denkbeelden van Bhagwan komt er bekaaid vanaf. Want hij spreekt zich zelf meer dan eens tegen. „Dat komt", zegt de meester, „omdat mijn uitspraken wor den opgevangen door men sen met verschillende soorten van bewustzijn. Wanneer het bewustzijn van iemand groeit, zal ik op een andere manier op deze persoon moe ten reageren en dat houdt in dat ik zal moeten weerleggen wat ik vroeger heb ge zegd". Er wordt veel gezegd, maar vooralsnog lang niet alles van begrepen. ,,Dat komt pas op de lange duur", verzekeren de naaste medewerkers van Bhagwan, zijn toegewijde discipelen, waarvan er zo'n 400 in en om de ashram wo nen (circa 30 Nederlanders). De Nederlandse radtojoumalïste Dortth Witte was vier weken lang le gast bij de volgelingen van goeroe Bhag wan Shree Rajneesh. Op deze pagina beschrijft zij haar onthutsende en zeer persoonlijke ervaringen. Zij werken 365 dagen per jaar, acht uur per dag, inclusief zon- en feestdagen. Kost en inwoning vrij. Een klein zak geld. In de toiletten, veel te klein voor de groeiende stroom van bezoekers, word ik opnieuw geconfronteerd met de uitspraak: „We zijn hier bezig ons ego te verlie- Het is een professor in de filoso fie uit Italië, die nu al maan den lang als taak heeft de wc's te reinigen. Hij wordt verge zeld door een collega-prof, een socioloog en een maat schappelijk werkster. Vol gens het wc-team is het schoonhouden van de toilet ten het fijnste werk in de ash ram. „Je krijgt er een enorme kick van". Maar waaróm nou toch dat ego verliezen? Het antwoord: „Ego heeft niets te maken met ons werkelijke zijn. Pas wanneer het ego is afgelegd, ontstaat het be wustzijn, dat eeuwig, tijdloos en onsterfelijk is". Abracedabra? Verwacht niet dat je het allemaal begrijpt. Het belangrijkste dat in de ashram van Poona telt, is: to surrender, je overgeven aan de meester. En naar verluidt, hoef je daarvoor nauwelijks een beslissing te nemen. Het overkomt je gewoon. Opeens weet je heel zeker: ik doe het. Geen twijfel mogelijk. Blij ven de sannyasins hun mees ter trouw? Bevrijd Enkelen geven na verloop van tijd hun mala (houten ketting met foto van Bhagwan) terug. Zoals een vrouw uit Zwitser land, die van plan was enkele maanden te blijven. Na an derhalve week al leek zij zeer bedrukt (strijd van binnen) en op een ochtend trof ik haar in stralende stemming. „Ik ben bevrijd, bevrijd van Bhag wan. Ik heb het gevoel dat ik hem niet meer nodig heb. Die mala hoef ik niet meer en morgen ga ik weg". Zoveel mensen, zoveel gezich ten, zoveel stemming, zoveel achtergronden en nationali teiten. Elke dag zit je met ie mand anders aan tafel. Eten in de tuin op houten krukjes, 's avonds met kaarslicht erbij. Eten uit de vegetarische keu ken (zelfbediening) met als verwennerij een keuze uit vele soorten gebak, koeken en cakes. Geen alcohol, geen drugs. Ik heb een gesprek met Vinita (voorheen Yuki Riet dijk) uit Haarlem. Ze is 35 jaar, studeerde muziekwe tenschappen en is moeder van twee kinderen (kroost en man zitten thuis). „Ik heb ja renlang gezocht en opeens wist ik: dit is het. Niet te gelo ven wat hier met de mensen gebeurt". „Zelfben ik totaal veranderd. Ik was jarenlang fel feministe. Nu zeg ik: weg ermee. Ik hoef. ook niet meer zo nodig van alles te presteren. Het belang rijkste is de medemens, de liefde voor elkaar. Juist door los te laten (de filosofie van Bhagwan) zijn mijn man en ik veel dichter tot elkaar geko men. Ik ben nu ook niet meer jaloers zoals vroeger". Met ijver werpt tengere Vinita zich ook op de groeiproces sen. In de ahsram vindt een scala van therapieën plaats: rebirthing, encounter, leela, Tao, gestalt, let go, hypnothe rapie en zazen, om maar eens een greep te doen. De prijzen vergeleken met Nederland verschillen nogal. Voor de primal-therapie bijvoorbeeld betaalt men bij ons f 4500 (in dividuele behandeling). In Poona kost de therapie f300 (groepsproces). [k mocht ook meedoen. Vlak vóór mijn vertrek naar India had ik Bhagwan een brief ge schreven met foto erbij. Vol gens de verhalen houdt hij zich enkele minuten met die brief en foto van jou bezig en dan weet hij zo ongeveer wie jij bent en watje zou moeten doen. Advies: doe mee aan twee groepen. De eerste was de „intensive enlightment". Lees verder op pagina 25 POONA - Ze hadden me ge waarschuwd: of je gaat vrij snel door de knieën en knielt neer voor de meester, in het oranje; óf je keertje kreunend af van ergenis en ellende, èn er is kans dat je weifelend, wat verward, afwachtend, blijft opslurpen de kennis en energie die in die vier weken tijd (mijn tijd) toch wel terde ge tot je komt. Ik ben geen discipel (sannyasin) gewor den. Maar toch, het Bhagwan- effect is niet ongemerkt aan mijn ziel voorbijgegaan. Wat heeft de meester mij geleerd? Dat vragen ze dan, de men sen. Wat heb je eraan gehad? Wat heeft het je gedaan? Verwarring maakt zich van mij meester. Verwarring, omdat de voeding van de geest in die korte tijd nogal overdadig is geweest. De vertering gaat langzaam. Alleen wanneer ik de brui geef aan het brein, niet wil beoordelen, veroordelen, analyseren, ervaar ik momen ten van bevrijding en een soepele aanvaarding van wat er ook gebeurt. Dan schieten mij de woorden te binnen van Bhagwan tijdens zijn lezingen (elke ochtend van 8 tot 10), waarin hij onder meer zegt: „De mens is goed zoals hij is. Veel energie wordt verspild in het vechten met jezelf, jezelf willen ver anderen. Wees zoals je bent, mèt je tekortkomingen. Die zijn een deel van jou. Het eni ge dat telt is inzicht, bewust wording. Agressie, jaloezie, ongeduld, onderdruk die ge voelens niet. Laat ze gaan. Maar wees je ervan bewust. Alleen dan is er kans op gelei delijke verandering". En een ander citaat van de leermeester: „Verwacht geen Zekerheden in het leven. Alles is onzeker. Probeer de zeker heid in jezelf te zoeken. Laat je stemming niet afhangen van uiterlijke omstandighe den. Vind houvast van bin nen". Nog een: „Geen ge hoorzaamheid zonder be wustheid. Wéét waarom je iets doet of nalaat. Doe het niet klakkeloos vanuit condi tionering: omdat je het altijd zo hebt gedaan, of omdat het zo hoort". Sex Sex en agressie. De topic in verhalen over Poona. Wat ik ervan heb begrepen, is het heel anders dan wat tot nu toe in de pers zwart op wit is ge komen („Bhagwan de sex- goeroe"). Zeker, in Poona is een uitlaatklep voor mensen met onderdrukte seksuele gevoelens èn voor hen die al jaren rondlopen met een agressie die nooit tot ontla ding is gekomen. De delcsel zit op de pot, waarbinnen de ze driften zijn samengeperst. In Poona mag de deksel van de pot. De stelling van Bhagwan: „Eerst wanneer de twee be langrijkste energieën, agres sie en sex, naar boven zijn ge komen. kan er sprake zijn van een nieuw geboren worden. Van daaruit ontstaat een heel ander verlangen. Niet meer het beleven van een veel diepere waarde". Opmerkelijk is dat veel aan hangers van Bhagwan tot hun eigen verbazing ervaren, dat hun soms hevige potentie is teruggelopen, en soms zelfs heeft plaats gemaakt voor iets dat met sex niets meer heeft te maken; voornamelijk met tederheid en warmte. Enkele discipelen in de ashram vertelden dat zij al maanden lang met niemand naar bed waren geweest. „Het hoeft niet meer zo nodig van mij". Vandaar misschien ook de teleurgestelde uitlating van een bezoeker: „Ik merk hier niets van sex". De vrouw was kennelijk nog niet in een the- rapiegroep geweest. Want juist daar barst het vaak los, tenminste bij hen die die uit laat nodig hebben. Knuffelen Teder en warm; er wordt wat afgeknuffeld, omarmd, ge zoend (vaak op de wang) en bij elkaar op schoot gezeten, de godganse dag door. daar in die ashram, waar je binnen komt via een strak gesneden houten poort. Het spirituele terrein is uitgestrekt en ligt in een luxe buitenwijk van 'Poona, met veel palmbomen en bougainvillestruiken. Er is onder meer een weverij, een drukkerij, een meubelmake rij, een kwekerij en een spe ciale vertaalafdeling. Een pretje was het niet. Er waren momenten dat ik onze groep (70) vergeleek met ge vangenen in een kamp. Een uiterst strenge discipline, waarbij drie dagen lang alles draaide om èèn vraag: vertel mij wie je bent (18 uur per dag). Op kussens gezeten te genover elkaar, liefst nog kaarsrecht ook, was er steeds die ene vraag. Zelfs tijdens het eten en de wandeling, het wassen en het plassen was het zaak, steeds naar binnen ge keerd, je die vraag te stellen: wie ben ik. ïnkele details: weinig slaap, bijna geen suikergebruik (om de psychische weerstand te verminderen) weinig en licht eten, niet met-elkaar praten, samen onder de douche, alles doen wat wordt gezegd, niet stiekem wat tussendoor eten, niet observeren. Alleen jij, jij, jij, die is belangrijk. En wie ben ik nou eigenlijk wel? Ik weet het nog steeds niet. Al leen de laatste dag, het laatste uur, kwam de spanning bij mij tot zo'n hoogtepunt dat ik osbarstte in een korte, maar omeloze razernij. Waarbij er heel wat naar buiten kwam. En ook daarna nog. Want ver volgens werd ik ziek, een week lang hoge koorts. „Dat hoort erbij", klonk het be moedigend. „Na zo'n kathar- sis gaat ook je fysiek mee spelen". Trouwens, men zegt dat de energie van Bhagwan. zo vlak in de buurt, eveneens haar sporen nalaat... Een chirurgische ingreep noemt de Indiase goeroe de behandeling in zijn ahsram. In sommige therapiegroepen gaat het er inderdaad hard handig aan toe. Zoals bij de encounter en de primalgroe- pen. Wie zijn oor goed te luis teren legt, hoort in de loop van de dag herhaaldelijk krij sende geluiden, gegil, geroep en scheldpartijen. De emotie komt los, de agressie, sek suele driften. Ik kwam in de zogenoemde Leela-groep te recht. Een therapie van vijf dagen in een ruimte met 18 dikke matrassen, een groot schuimrubber dek op de grond. En daar gebeurde het, het pro ces, dat, althans bij mij lang zaam op gang kwam, maar uiteindelijk tot een climax voerde. Een gezelschap van negen mannen en negen vrouwen. Leeftijd 25 tot 45 jaar, onder andere een jonge arts, een typiste, een leraar Duits, een boekhouder, een advocaat en twee journalis ten. Ik was de enige niet-san- nyasin; wèl in het oranje, maar zonder mala. Ik had meteen het gevq^l, dat steekt, en nam een afwachtende houding aan. Zittend, steeds in dezelfde hoek, observe rend met stijgende verbazing wat ik daar zag gebeuren. Kleren uit Een naam wordt opgeroepen: „Nirakar, sta op, doe je kleren uit". Bedaard, maar onver biddelijk klinkt de stem van de leider, Somendra, een En gelse therapeut met bijna griezelig aandoende thera peutische gaven. Want ieder die naakt voor hem staat, brengt hij na enkele minuten tot een schokken van het li chaam, vervolgens een jam merlijk geweeklaag, huilen, schreeuwen, gillen, kronke len op de grond. Tweeënhalve dag waren er voorbij gegaan en bijna ieder een was aan de „beurt" ge weest. Ik voelde een groeiend isolement. Niet horend bij de groep, alleen maar observe rend, niet meedoen. Ook niet meedoen aan het gefriemel aan elkaar. Aan benen, tenen, borst en wat voor handen is, naast je op de grond. Een groeiend isolement dus en een prop in mijn keel. Het ge joel ook dat die Somendra mij niet mocht. „The dutch lady, suspicious as she is", had hij zich laten ontval len. Maar toen kwam dat moment. Het woord werd tot mij ge richt. Na een lange stilte, waarin iedereen zich afvroeg: wie moet er nu op de mat, hoorde ik mijn naam. „How is life?". Een dringende behoef te kwam in my op te zeggen wat ik op dat moemtn voel de. Keihard en koud ten op zichte van iedereen en vooral dat zei ik. „-Out of your clo thes". Ik deed het, maar al te graag, bereid er nu ook in te stappen. Naakt stond ik in het midden, de kring om mij heen èn die blikken van Somen dra... In de wirwar van stromingen, van meditatietechnieken en de wijze lessen van verlichte meesters neemt de school van de goeroe Bhagwan Shree Rajneesh in Poona (India) een bijna verslinden de plaats in. Sedert het ont staan van zijn ashram, nu vier jaar geleden, stromen duizenden mensen uit de he le wereld (horden Nederlan ders) naar de Indiase west kust (180 kilometer van Bombay) om te ontdekken, wat hier gaande is. Een „cra zy world", is de eerste in druk. Een waanzinnig expe riment dat nu al 80.000 volge lingen heeft „gepakt" en ruw geschat zo'n miljoen sympa thisanten. De succesformule van de meester Bhagwan is: een synthese te brengen tus sen Oost en West, met de na druk op het samengaan van lichaam en geest. Op de paden van asfalt is een constante beweging van langzaam voortschrijdende mensen in het oranje (oranje als teken van volledige over gave). Wat doen zij daar? Wat lopen zij daar? „Wij zijn bezig ons ego te verliezen", vertelde een 45-jarige journalist van het Duitse weekblad Der Stern. En hij waarschuwde: ..Vooral journalisten moeten hier oppassen. Je gaat zó voor de bijl. Het vorig jaar kwam ik hier voor een reportage. Op eens gebeurde het met me. Ik werd sannyasin, heb me he lemaal aan Bhagwan overge leverd en mijn baan opge zegd. Ik weet nu pas wat voor een waanzinnige wereld ik achter me heb gelaten". Eenzelfde soort uitlating van een 48-jarige jood (concentra tiekampsyndroom) uit New York. Op klaarlichte dag trof ik hem in de Hof van Eden (de ashram-tuin) in diepe medita tie. „Ik doe al maanden lang niets. Ik bén alleen maar. Ik leef in het nu, en maak me geen zorgen over morgen. Wat hier in deze ashram ge beurt, is uniek. Voor zover mij bekend, is het de enige plek in de wereld waar je helemaal jezelf kunt zijn, waar je je ei gen ik terugvindt". Sinds de man voor het oranje is ge zwicht, doet zijn enige fami lielid, een zuster in New York, de deur niet meer voor hem open. Instrument Wat zei ik: honderden mensen? Na enkele dagen kreeg ik de indruk dat de gezichten niet meer waren te tellen. Op de verjaardag van Bhagwan (11 december) waren er zeker Alvorens tot de lezing van de Bhagwan te worden toegelaten wordt men besnuffeld door twee dames. Wie niet is gewassen met reukloze shampoo en zeep wordt teruggestuurdwant de meester is astma-patiënt en kan geen enkele geur verdragen. duizenden oranjedragers. Om de meester te feliciteren? Welnee, want de meester is niet. Hij is slechts instrume t. Hij praat over de hoofden heen, letterlijk. Iedere mor gen weer. En over die duizen den hoofden, op de dag dat hij 47 wérd. Uit de hele wereld (ook uit nabije omgeving) wa ren de mensen samenge stroomd om in de immense Boeddhahal, samengeperst op de marmeren vloer, de woorden van de jarige in zich op te slurpen. Kun je nagaan, voordat dat allemaal is geze ten. Een ervaring op zich. Aan de ingang strenge controle op lichaamsgeuren èn lekke re luchtjes. Twee damesneu- zen besnuffelen je van hoofd tot borsthoogte. Wie blijk geeft zich niet te hebben ge wassen met reukloze sham poo en zeep, wordt onverbid delijk teruggestuurd. Verkla ring: de meester is astma-pa tiënt. Hij kan geen enkele geur verdragen. Ook geen wollen pluisjes. Men hoede zich dus voor het dragen van wollen kleding. Een absoluut verbod tijdens de lezingen is verder: niet hoesten, zelfs niet kuchen. Men make geen en kel geluid'. Wordt er toch een kuchje of onderdrukte hoest vernomen, dan staan in een kleine cirkel „bewakers" on middellijk klaar om je de laan (hal) uit te sturen. Vlak vóór de lezing, het kan nog nèt, is het een gehoest en ge proest. Daarna wordt het doodstil. Want Bhagwan is in aantocht. Elke ochtend rijdt hij in zijn gele Mercedes, niet meer dan een halve minuut gaans, naar de Boeddha-hal. Het portier wordt dichtge klapt en daar staat hij, lang en licht voor ons, in wit gewaad. Buigend, met gevouwen handen, van Oost naar West en dan naar voren. De goeroe spreekt twee uur lang onafgebroken, improvi serend, over de meest uit eenlopende onderwerpen: religie en politiek, huwelijk en homofilie, liefde en on-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23