Help 99Het GehandicaKind*9 REBUS24 Schot in billen CDA-fractie HERHALING CARNAVALSPUZZEL PRINS CARNAVAL: 50 BRIEFJES VAN 25 „Welk van de drie" ZO INZENDEN Ongevraagd advies voor prof. Goudzwaard over fusie ZATERDAG 3 MAART 1979 EXTRA PAGINA 15 fAftVU, Vorige week zullen veel van onze trouwe puzze laars het carnaval hebben gevierd en daardoor geen tijd hebben gehad puzzel 24 op te sturen. Daarom herhalen wij deze puzzel om u alsnog de kans te geven een briefje van 25 of een van de andere prachtige prijzen te winnen. Hebt u toch al ingezonden? Wat let u om nog eens een kans te wagen? Plaats op onderstaande vakjes de letters, die corresponderen met de nummers in de kruiswoordpuzzel. Dan vormt zich een slagzin, die u onder de voorwaarden als genoemd onder „Zo Inzenden"- dient op te sturen. '69~^ [25~"j73"TH 53 26 71 '^^■pFÏÏÏ- 67~~ 55 Z3~~ ie=aa Horizontaal: 1. werelddeel: 7. specerij; 13. bijbels figuur; 14. ge zongen toneelstuk; 16. on der anderen (afk); 18. aanw. vnw; 20. wortel; 21. Frans voegwoord; 22. tijdperk; 24. zonder vergunning ja gen; 27. Ierse Republikein se Leger (afk); 28. strook grond langs de weg; 30. wapen; 31. vroegere bewo ner van Peru; 32. deel van het been; 34. voorzetsel; 35. oude wijnmaat; 36. mu zieknoot; 37. staat in het Midden-Oosten; 39. berg plaats. 41. rijkstelegraaf (afk); 42. ploegsnede; 43. paar; 44. bezittelijk vnw; 46. jongensnaam; 48. onge vuld; 49. inhoudsmaat (afk); 51. bloem; 53. sprookjesfiguur; 55. spel- leiding; 57. plaats; 58. rij dier; 60. schoorsteenzwart; 61. moment; 62. telwoord; 64 worstvlees; 65. voeg woord; 66. insekt; 67. tijd maat; 69 voorzetsel; 70 rode verfstof; 72. bekoorlijk gelegen; 74. keren; 75. uit werking. Verticaal: 2. muzieknoot; 3. wiel; 4. bloem; 5. rijtuig; 6. meisjes naam; 7. boksterm (afk); 8. vrucht; 9. ontkenning; 10. roem; 11en anderen (afk); 12. vreemde munt; 15. ge volg; 17. strijdperk; 19. kle dingstuk; 21. uitbouw; 23. woonboot; 25. soldaten- kost; 26. bloemvak; 27. deel van een fuik; 29. wijsje; 31. onkreukbaar; 33. onzin; 35. bloem; 38. ijzerhoudende grondsoort; 40. Noorse godheid; 44. plaats in Ier land; 45 kennis hebben van; 47. uitgebakken stukje vet; 48. vreemde munt; 49. leefregel; 50. deel van een woord; 52. deel van het oor; 54. bergplaats; 56. kleef stof; 58. huidopening; 59. vrucht; 62. huisdier; 63. gang van een paard; 66. voorzetsel; 68. een zekere; 70. pers vnw; 71. voeg woord; 72. muzieknoot; 73. afkorting op telegrammen. Zoek de juiste antwoorden van onderstaande vragen. Om mee te dingen naar een van de fraaie prijzen dient achter het nummer van de vraag de letter van het antwoord te worden vermeld op een briefkaart of postgiro-biljet en dit in te zenden als aangegeven onder „Zo inzenden". 1. Culinan is de naam van: A: een zomerse cocktail; B: een diamant of C: een Engelse 2. Een walvis is: A: een groot soort vis; B: een zoogdier of C: de naam van een vispastei. 3. Fra Dlavolo is de naam van: A: een brug in Venetië; B: een Italiaans gerecht of C: de naam van een Italiaanse avonturier. Per briefkaart: naast de normale porto van 40 cent plakt u tenminste 1,50 (erf ten hoogste 10 gulden) aan geldige Nederland se postzegels extra. Vermeld duidelijk naam en adres (IN BLOKLETTERS) en de slagzin die u in de kruiswoordpuzzel hebt gevonden of de oplossing van de rebus, of de oplossing van „Welk van de drie", doch ook één per kaart. Per postgiro, voordelig en eenvoudig: u maakt minimaal 1.50 over op onderstaande girorekening. De slagzin van de kruiswoord puzzel of de oplossing van de rebus of de oplossing van „Welk van de drie" (slechts één per girokaart) schrijft u op de voorzijde onder „Mededelingen" Geen girobetaalche ques of betaalkaarten inzenden. Uw oplossing: H8 Nat Puzzelactie tmoou Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad Postbus 10109 2501 HC Den Haag 1 c 5 0 t. of meer 3 2 2 4 1 0 9 Leidsch C Dagblad/Alphens Dagblad Den Haag Uw oplossing: ""7 Oplossingen: U mag net zo veel Inzenden Over de uitslag kan niet worden gecorres- als u wilt - moeten zaterdag 10 maart In pondeerd of getelefoneerd. Gewonnen prij- ons bezit zi|n. Wel voor elke slagzin en zen kunnen niet worden geruild, evenmin voor elke oplossing een aparte girokaart kan daarover worden gecorrespondeerd of briefkaart gebruiken. met de betreffende fabrikant of deze krant De openbare trekking wordt wekelijks ver- OPGELET: bij het gireren van 1,50 de richt door notaris mr A. M Reyntjes in 1 (gulden) en 50 (cent) In de juiste, Den Haag, bij wie ook de oplossingen zijn daarvoor bestemde vakjes plaatsen. Dat gedeponeerd. voorkomt foutieve overschrijvingen. Vorige week werden veel mensen die het CDA een goed hart toe dragen, nog steeds bijna een derde van de bevolking, verrast met een "ongevraagd" advies van Prof. Goudzwaard en an deren, om het voorlopig met de uitbouw van het CDA in de richting van een fusie maar wat kalmer aan te doen. Eerder waren er ook al dergelijke uitspraken, bijv. van de zijde van de ARJOS, van Jan van Houwelingen en van Veerman. Wat aan al deze uitspraken op viel, was de terugval in het vol strekt slechts vanuit de eigen hoek bekijken van een bewe ging, het CDA, die juist is opge zet om, over dat vanuit de eigen hoek bekijken heen,, het grote re gezamenlijke doel, dat bin ding geeft met geestverwanten, te kunnen onderkennen en te kunnen bevorderen. Dat bij z'n toch weer eenzijdige benadering alleen vanuit de ei gen gezichtshoek, ook een een zijdige gevolgtrekking hoort, spreekt welhaast vanzelf. Dat Goudzwaard c.s. die conclusie, dan ook getrokken hebben, is zo gezien dan ook niet zo frap pant. Wat dat wel is, is de argumentatie, die aangevoerd wordt om aan te tonen, dat de voorgestelde herbezinning op de fusie nodig zou zijn, omdat het CDA voor lopig althans nog niet helemaal op de goede weg zou zijn. Daartoe dient dan wel vastge steld wat de gcede weg is voor het CDA en daarover heeft ie dere CDA-er het recht het zijne te denken, mits het niet gaat om zaken, die in het program zijn opgenomen en beschreven. Daarover dienen alle CDA'ers het wel eens te zijn, en niet omdat deze of gene, hoe kundig ook, dat programma heeft geconci pieerd, maar omdat het na be handeling in de Partijraden en op het congres door de meer derheid van CDA-leden (en partijen) op reglementaire wij ze zo is vastgesteld. Dat betekent tevens, dat vanaf dat moment van goedkeuren, dat CDA-program niet meer slechts het geesteskind was van de oorspronkelijke ont werpers, maar van het gehele CDA, en dat dus ook de duiding ervan sinds dat moment niet meer slechts het voorrecht is van de oorspronkelijke ont werpers, maar ook weer van het gehele CDA. Totaliteit Als men het dan ook op bepaalde politieke punten binnen' het CDA niet met elkaar eens zou zijn over de wijze waarop men het programma zou moeten duiden, dan is het niet meer bij de opstellers van het pro gramma als zodanig, dat het antwoord moet worden ge zocht, maar dan is dat bij het CDA in zijn totaliteit. En omdat dat in de praktijk van alle dag niet erg merkbaar is, zal men dat dan op de eerste plaats moeten doen bij die mensen, die door de leden van het CDA zijn aangewezen om dat program ook uit te voeren, i.e. de leden van de CDA 2e Ka merfractie. Wie dan ook kritiek heeft op het beleid van het CDA, die heeft in wezen kritiek op de fractie. Dat geldt ook ingeval de reden voor de kritiek op het CDA in eerste aanleg de opstelling van de CDA bewindslieden in het ka binet betreft. Het is immers uiteindelijk in ons parlementair-democratisch stelsel alleen de fractie, die grip heeft op de opstelling van be windslieden in het kabinet, zij het dan in de laatste instantie alleen door gebruik te maken van het drastische middel van naar huis zenden. Het is dan ook terecht, dat de kri tiek van Prof. Goudzwaard c.s. door velen in den lande, en met het minst door de fractie zelf, is ervaren als kritiek op de fractie. Standpunt Nu staat natuurlijk ook zelfs de fractie niet boven alle kritiek, en wie het dan ook met de wijze waarop de fractie zorg draagt voor de uitvoering van het CDA-program niet eens is, mag best proberen een dergelijk standpunt tot gelding te bren gen binnen het CDA, om het daarover dan vervolgens tot een uitspraak te laten komen van het hoogste beleidsorgaan in het CDA, het congres. Nu is het laatste CD A-congres nog geen anderhalve maand geleden gehouden en is de frac tie zelf zelfs constant beschik baar. Toch hebben Prof. Goudzwaard c.s. zich bij mijn weten tot geen van beide voornoemde instan ties gewend om hun gram te halen over wat er in hun ogen aan het CDA mis zou zijn, ter wijl de zaken waarmee zij niet zo gelukkig zijn, tpch geen van alle van de laatste dagen date ren. Sterker nog, bestonden er bijv. ten tijde van het congres nog twijfels in den lande (men leze er de pers maar op na) of het CDA de bij de behandeling van de nota kernbewapening uitge sproken afwijzing van een evt. geschikt maken van kernwa pens van het 155 mm geschut van de Koninklijke Landmacht in een motie waar zou durven maken of niet, die motie is in middels gekomen en aange nomen. Ook op het punt van de kern energie-problematiek is er in de afgelopen weken niets schokkends nieuws gebeurd, dat de thans ineens ten tonele gevoerde verontrusting zou billijken. Idem op het terrein van de ver houding van het CDA met de verschillende maatschappelij ke groeperingen en van de Be stek '81 problematiek. Daaren tegen wat dat laatste betreft, lijkt er zelfs een mogelijke overeenstemming met de amb tenarenbonden naderbij te komen drijven. Zo er dus juist op dit moment re den zou zijn voor kritiek op de - fractie, dan toch voorzeker geen nieuwe, die niet alreeds ten tijde van het CDA-congres had kunnen worden onder kend en aan de fractie voorge houden. Was dat gebeurd, dan had de frac tie zich daar toen ten overstaan van het congres tegen kunnen verweren en om een uitspraak daarover kunnen vragen. Wantrouwen Nu dat niet is gebeurd betreft de geuite kritiek minder dan een Door J. J. P. de Boer, lid CDA-fractie Tweede Kamer potentiele motie van wantrou wen jegens de fractie, geuit op een moment waarop deze zich daartegenover eigenlijk niet kan verweren, en die dus als een soort zwaard van Damocles boven de CDA-markt zou blij ven hangen, als de leden van het CDA haar niet de facto weerspreken. Als die kritiek op dit moment dan ook nog komt deels van men sen die zo niet formeel, dan toch in feite ook zelf nog steeds een grote invloed op het beleid van de fractie hebben kunnen uitoefenen, dan komt dat extra hard aan. Des te harder wanneer daarbij a.h.w. zelfs leden van de fractie zelf met naam en toenaam als getuigen ten tonele worden ge voerd, zoals Prof. Goudzwaard j.l. zondag nog in een radio-uit zending deed. waar hij de lijn van Jan van Houwelingen in zake de kernenergie en die van Hans de Boer inzake de de kernbewapening ten voorbeeld stelde van hoe het CDA als het ware zou moeten zijn. Als of de fractie Jan van Houwe lingen niet door dik en dun ge volgd is bij het moeizame ge vecht om in de zaak van Urenco iets te behouden, wat we mis schien zelfs nooit echt bezeten hebben, nl. de mogelijkheid om, dwars tegen de beide ande re partners in, door alle drie landen gezamenlijk een in onze ogen verantwoord verrijkt ura nium export beleid te laten voeren. En wat de kernbewa pening betreft hoeft de fractie zich al helemaal niet te gene ren. N eutronenwapen Haar afwijzing van het neutro nenwapen is van eerder datum dan die van de oppositie en zelfs van voor de brede maat schappelijke discussie daar over op gang gekomen was. Dat haar motie het niet en die van de oppositionele D'66 het wel haalde, was niet omdat die van D'66 duidelijk en die van het CDA niet duidelijk zou zijn geweest, maar omdat de grootste oppositiepartij het het CDA domweg niet gunde dat een dergelijke uitspraak onder CD A-naam gedaan zou wor den. De recente afwijzing van het ge schikt maken van het 155 mm geschut heb ik reeds genoemd. En nu we het toch over de kern bewapening hebben, het waren bepaald niet alleen mensen af komstig uit de ARP, die hierbij aan het voortouw hebben ge trokken. Welzeker heeft de fractie op dit punt ook niet de atoompacifist Hans de Boer met zijn twee medestanders in hun nog veel verder gaande afwijzing van alle atoomtaken voor de Ned. krijgsmacht gevolgd. Maar dat mag toch wel allerminst gelden als een bewijs dat de fractie op dit punt niet zuiver in de leer zou zijn geweest. Daarentegen zijn het juist Hans de Boer en de zijnen geweest, die zich op dit punt tegenover de rest van de fractie op een bezwaar te genover het CDA program- hebben moeten beroepen. Dat mag en niemand heeft daar be zwaar tegen gemaakt, maar als het over uitvoering geven aan het program gaat, dan was het de fractie die op de goede lijn zat en niet de drie atoompaci fisten. Onjuistheid Afgezien van de m.i. onjuistheid van het hanteren van juist bo vengenoemde namen om zijn argument kracht bij te zetten, meen ik dat zij toch ook ergens iets van een onthullende ver spreiding betekenen, nl. in die zin, dal Goudzwaard het CDA kennelijk toch bekijkt primair vanuit de ogen van een ARP-er en zich gemakkelijker met de broeders van de ARP verbon den voelt dan met andere CDA- ers. Dat hij met collega's van de ARP eerder het gevoel hee'ft te weten waar hij aan toe is, is nogal wie des, en dat hij dat vanuit een bepaalde overeenstemming in politieke idealen, die er met hen over en weer bestaat graag zou willen houden, is eveneens gemakkelijk te begrijpen. Zelfs dat hij de rest niet zou ver trouwen (en daar lijkt het wel een beetje op) en uit onbe kendheid zou ook dat zelfs mis schien nog te verklaren kunnen zijn, maar laat hij het dan wel eenvoudigweg zo zeggen, dan weet een ieder waar hij aan toe is, en kunnen wij kijken wat daaraan gedaan moet worden. Want zoiets laten kun je toch ook niet Punt één zou dan kunnen zijn na te gaan of dat gebrek aan ver trouwen in de rest van het CDA niet een soort ruimtevrees is, verklaarbaar in een ieder die de overstap moet maken vanuit een vrij kleine besloten organi satie, waar iedereen elkaar a.h.w. kent, naar een veel grote re club, die daardoor per defini tie onoverzichtelijker is en mis schien ook een lossere samen hang heeft. Punt twee zou kunnen zijn om na te gaan of dat gebrek aan ver trouwen ook niet alles te ma ken heeft met een groot stuk onbekendheid met wat er ver der voor vlees in de CDA kuip zit en met angst om dat verder uit te vinden. Mijn vraag aan Prof. Goudzwaard zou dan ook zijn, of hij vindt dat hij de fractie inderdaad kerit, of misschien moet toegeven dat eigenlijk niet te doen. Dat laat ste lijkt zelfs meer voor de hand te liggen dan het eerste. Im mers alleen een grote persoon lijke onbekendheid met de ve len in de fractie, ook afkomstig uit andere dan ARP kring, die weliswaar niet zo hard aan de weg timmeren, maar overigens vanuit een even authentieke bewogenheid net zo hard wer ken om de idealen van het CDA nader te brengen, kan de ach terdocht verklaren, die tussen de regels van Prof. Goud- zwaards brief doorkiert. Of de opstellers dat ook allemaal zo overdacht hebben, mis schien niet. Misschien hebben ze inderdaad alleen maar niet anders gewild dan de fusie uit stellen en aan argumenten ge pakt wat zich aandiende zonder ze op hun goudswaarde te toet sen. Averechts Maar als dat zo is, dan is het effect van wat ze menen gevonden te hebben wel volslagen ave rechts, want het belangrijkste effect van de brief zal niet het door de opstellers voorgestane extra nadenken over de vorm geving van het CDA zijn, die hoe belangrijk ook op zich al tijd ondergeschikt zal moeten blijven aan de politieke inhoud. Neen, liet belangrijkste effect is de wezenlijke schade, die er misschien onbedoeld maar daarom niet minder reëel nu al mee is toegebracht aan de poli tieke geloofwaardigheid van degenen, die juist met het uit dragen van die politieke in houd primair belast zijn, nl. de leden van de fractie. Ik zal de laatste zijn om te bewe ren dat het CDA niet moet op passen voor de grote boze wolf van geen werkelijke politieke boodschap te brengen in de moeilijke periode waarin wij staan, maar wel is dat m.i. on voldoende reden om juist de fractie daarom in de billen te schieten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15