Bram Wassenaar kan jeugd nog jaren „stuipen op lijf jagen" Voetbal: hoe wordt het ook weer gespeeld en waarom G22EB Schaakteam Alphen prolongeert titel Volley team RVV blijft in vorm TRAINERS TEKENEN BIJ Handbalploeg nog op zevende plaats Philiclor naar titel antiekbeurs ZATERDAG 3 MAART 1979 PAGINA 13 We zullen er rekening mee moeten houden dat er vanaf heden weer gevoetbald gaat worden. De ijs tijd is voorbij, het gewone men senleven herneemt zijn rechten. Wat is voetbal? Hoe wordt het ge speeld, en zo ja, waarom? Dat zijn vragen die enig archeologisch spitwerk in de geschiedenisboe ken vereist. Het Nederlands woordenboek Koenen-Endepols (dat klinkt als een volleybalwed strijd tussen twee gesponsorde ploegen, maar het is echt een woordenboek) geeft twee bete kenissen van „voetbal": 1. grote leren bal om met de voet weg te schoppen, en 2. voetbalspel: bal spel tussen twee ploegen van elf spelers die de bal in het doel der tegenpartij moeten schop pen. Ik heb tegen beide definities be denkingen. Een paar oudgedien den, die zich het voetbal nog herinneren van vóór de legenda rische winter van '79, zullen bij deze omschrijvingen wel een va ge Aha-Erlebnis krijgen, maar ik moet er hier van uitgaan dat u zich abspluut niets meer van het voetbal herinnert. Is een voetbal werkelijk een „grote Ieren bal Wat is „groot"? Een medicijnbal is groot, een gummi strandbal is nog groter, en een drietje is so- wie-so kleiner dan een vijfje, en toch kun je er mee voetballen. En wat is „leer"? Is plastic leer? Nee, plastic is een kunststof, en leer is puur natuur, datje verkrijgt door eerst een levend wezen dood te maken. Nogal een verschil. Leer is milieuvriendelijker dan plas tic, maar plastic is weer dier vriendelijker dan leer. De meeste ballen zijn tegenwoordig van plastic, de definitie: „grote leren bal" is dus heel misleidend. En is die grote leren bal bedoeld om met de voet weggeschopt te wor den? Het woord: „voetbal" wijst inderdaad in die richting, maar zo simpel ligt het natuurlijk niet. Bij een ingooi mag hij niet eens met de voet worden geschopt, dat is ten strengste verboden! En bij hoge ballen propageren de trai ners het gebruik van de handen (als het de doelman betreft), of van het hoofd (als het een veld- speler betreft). „Een grote leren bal om met de voet weg te schop pen"... Weg schoppen, waar naar toe dan wel? Hoog de tribune in? Een blinde trap, zo ver mogelijk weg? Soms moetje hem helemaal niet wegschoppen, maar alleen stoppen, of een wippertje geven, of een hakkie, soms moet je hem met een slimme schijnbeweging a la Bettega ontwijken, in plaats van weg te schoppen! Ja, stel je nu even voor dat Bettega al zijn voetbalwijsheid uit de Koenen- Endepols had moeten putten, hij zag die grote leren bal van plastic van links aankomen, dacht: o jè, jé, moet ik nu wegschoppen, en hij schopte hem weg, hoog over het doel, denkt u dat hij dan vol gens de regelen der kunst ge voetbald had? Vergeet het En is „voetbal" inderdaad een bal spel tussen twee ploegen van elf spelers die de bal in het doel der tegenpartij moeten schoppen? Zo staat het er. En zo heeft Pim Doesburg het blijkbaar altijd be grepen, gezien zijn aanvalsacties in de slotminuten bij een achter stand: hij is een van die elf spe lers, en moet de bal dus in het doel der tegenpartij schoppen. En koppen, zou dat dan niet mo gen? Zoals Geels dat wel eens doet? Is het niet van enig belang om ook te laten doorschemeren dat het voorkómen van die be zigheid: ,de bal in het doel der te genpartij schoppen", eveneens tot de geoorloofde praktijken be hoort? Dat „twee ploegen van elf spelers" beter had kunnen wor den vervangen door zoiets als: „twee ploegen van maximaal elf en minimaal acht spelers, waarbij normaal gesproken met twee maal elf spelers wordt begon nen", zie ik dan nog maar door de vingers... Ik ga nog maar even door met mijn cursus, pok al zijn er inmiddels blijde herinneringen bij u boven komen drijven. Wat is een doel? Dat is, zegt Koenen-Endepols, een ruimte waardoor men bij sommige spelep een bal moet zien te brengen. Een ruimte? Die bal hoeft juist niet door een ruim te, maar moet het doelvlak passe ren (een tweedimensionale ruim te dus) om een doelpunt tot stand te brengen. Ën wat is een doel punt? Dat is een punt bij een bal spel gemaakt door de bal door het doel te brengen. Vul je voor „doel" de eerdere definitie in, dan is dus een doelpunt: „een punt bij een balspel gemaakt door de bal door de ruimte te brengen waar door men bij sommige spelen een bal moet zien te brengen", s Nu wilt u natuurlijk, voor alle ze kerheid, ook nog even weten wat een penalty of strafschop is. Dat is een „vrije, recht op het doel ge richte schop". Een beetje schuin is vaak beter, als ik even zo ei genwijs mag zijn. Van Dale is op dat punt beter op dreef: „vrije schop binnen een bepaald ge bied, als straf voor de tegenpar tij". Maar van „strafschoppunt" zegt Van Dale: „punt op een af stand van ongeveer 11 meter te genover het midden van het doel, waar de bal voor een strafschop gelegd wordt". Van Dale geeft niet het veel gewonere penaltys tip, Koenen-Endepols geeft noch het een, noch het ander. Wat me met zorg vervult is die „cr.geveer 11 meter" Waarvan Van Dale rept. Kan het dus ook wel eens 10 me ter zijn, of 10,5 meter, of 11 meter 25? Al naar de muts staat? U ziet het, de handboeken geven ook maar vage opheldering over de wijze waarop het voetbal in el kaar zit, en hoe het gespeeld dient te worden. Het beste is misschien toch, dat u gewoon weer eens een keer gaat kijken. Ik wed dat u het binnen een kwartier al weer he lemaal door hebt. En als ze een strafschop van precies elf meter afstand van het doel niet recht op de keeper af schieten maar schuin en hoog in het doel, dan moet u niet meteen stennis gaan trappen, want op die manier mag het ook. Als de afstand van het muurtje tot de bal bij een vrije trap maar niet meer dan zeven meter bedraagt, dan bent u pre cies waar u wezen moet: bij een wedstrijd in het betaalde voet bal. NICO SCHEEPMAKER VOORSCHOTEN - Voor atleet Bram Wassenaar geldt ken nelijk hetzelfde principe als voor een goede fles wijn: hoe ouder hoe beter. De nu bijna 35-jarige loper uit het Zuid hollandse Voorschoten leek enkele jaren geleden na zijn succesvolle 1500-meterperiode afgeschreven te zijn. Hij koos voor een langere afstand en het zag er naar uit dat hij op de vijf kilometer in de grijze middenmoot naar het einde van zijn indrukwekkende atletiekcarrière zou lo pen. Tot hij vorig jaar mei met een tijd van 13.48 ineens doorstootte naar de top-vier van Nederland. Het was niet de enige verrassing. Zo triomfeerde Wassenaar nog on langs tijdens de indoor-interland tegen België op de 3000 meter. En als de tactiek die hij daarbij volg de de week tevoren in Zwolle ook was geslaagd, zou hij daar nog eens nationaal kampioen zijn geworden. En dat allemaal terwijl hij de vete- ranenleeftijd" begint te naderen. „Maar voorlopig kan ik de jeugd nog vijfjaar de stuipen op het lijf jagen", lacht de oud-Arnhem mer. Niet alleen op de baan is Wassenaar tot verrassende dingen in staat. Zo wórdt hij met het jaar beter in het veldlopen. De laatste natio nale crosskampioenschappen waren de beste uit zijn loopbaan. Zondag, wanneer in Beek bij het Gelderse 's-Heerenberg de natio nale titelstrijd veldlopen wordt gehouden, viert hij een jubileum. Voor de tiende keer staat hij aan de start bij de senioren. Door de afwezigheid van de geblesseerde vijfvoudig kampioen Jos Her mens en de onzekerheid over de fitheid van Gerard Tebroke moet Wassenaar in het rijtje van favo rieten worden gerangschikt. „Volgens mij wordt het een ont zettend open strijd", zegt hij. „De onzekere factor is Gerard Tebro ke, die in het voorseizoen niet te kloppen was, maar waar je nu niet meer van hoort na zijn bles sure. Nou, ik zou het grandioos vinden als ik kampioen kon wor den". Het zou trouwens niet de eerste keer zijn. Hij won in 1970 al eens het crosskampioenschap op de vijf kilometer. Maar omdat er in die tijd nog op twee afstanden werd gelopen, sprak de tien km- zege van Haico Scharn veel meer tot de verbeelding. „In die perio de bleef ik hangen op de midde nafstand. Ik maakte veel minder kilometers dan jongens die de cross als een deel van nun seizoen zagen. Ik ben het pas later als een onderdeel van mijn training gaan zien en er naar toe gaan leven", betoogt hij. De opbouw naar de cross is de laat ste jaren steeds dezelfde geweest. Na het baanseizoen nam hij een flinke rustperiode, maar naarma te de titelstrijd naderbij kwam, ging hij sterker lopen. Ook dit jaar is dat weer het geval. Hij tipt Tonnie Luttikhold als licht favo riet. Een jongere atleet, die hij tot nu toe altijd achter zich heeft ge laten in het kampioenschap, zo als hij ook op de baan de jeugd nog flink kan beteugelen. „Ik denk dat de jongeren op èèn ni veau blijven. Ze gaan ieder jaar wel iets vooruit, maar het gaat allemaal te langzaam. Dat is mis schien wel mijn geluk. Ik blijf namelijk ongeveer op hetzelfde peil". De niet al te snelle opmars van het peloton jongeren wijt Wassenaar aan de trainingen. „Ik geloof dat er ontzettend gewoekerd wordt met jeugdig talent. Met verkeer de trainingsschema's en zo. Daar ligt wel een taak voor bondstrai- ner Kees Koppelaar. Al zal het moeilijk zijn om als eenling in zo'n doolhof te moeten wer ken". Zelfheeft Wassenaar veel aan Kop pelaar te danken. Toen hij in 1966 studeerde aan de hogere hotel school in Den Haag sloot hij zich aan bij AV'23, waar Koppelaar trainer was. Daar liepen ook atle ten rond als Bob Boverman (nu trainihgscoordinator van de KNAU) en Theo Middelkoop. Dat trio behoorde tot de top-vijf van Nederland. Koppelaar maakte furore en de atleten profiteerden weer van het enthousiasme dat de trainer had door hun goede prestaties. Het was duidelijk een wisselwerking. „Wij hebben veel aan hem te danken, maar hij ook veel aan ons", stelt' Wasse naar. De laatste twee jaar doet hij het zonder de papieren schema's van Koppelaar. Er is nog wel eens te lefonisch contact, maar Wasse naar (die 30 maart 35 jaar wordt) wordt ervaren genoeg geacht om zijn eigen boontjes te doppen. Naast de trainingsarbeid (100 tot 150 km per week, afwisselend in terval, tempo-lopen en korte- en lange-duurlopen) zorgt hij ook voor een goede voeding. Dat kan ook moeilijk anders, want Was senaar is medewerker groeps- voeding aan het Voorlichtings bureau voor de Voeding in Den Haag. Deels professioneel en deels als hobby heeft hij ook ideeën ontwikkeld over sport en voeding. Mysterieus Dat is een onderwerp waarover al tijd erg mysterieus wordt gedaan. Er zijn nogal wat sportmensen die scharrelen met potjes honing en vreemdsoortige bijvoedingen en hun succes toeschrijven aan de koopwaar van de reformwin kel. Voor Wassenaar hoeft dat al lemaal niet. Zijn stelling luidt: „Verwacht er geen wonderen van". Het dagelijks menu van de Bataven-atleet wordt gevormd door tien boterhammen en een normale warme maaltijd. „Ik eet wel erg vaak op een dag en op verschillende momenten", zegt hij. „Gewoon, maar wel be wust". Tijdens het gesprek werkt hij ove rigens nog wel een gevulde koek, Bram Wassenaar: "Ik kan nog vijfjaar mee" twee flesjes bier en een handvol chips naar binnen. Het maakt al lemaal niet veel uit, volgens hem. „Ik heb zelfs nog wel gerookt. Zo'n vijf sigaretten op een avond. Niet constant, maar als ik er zin in had. Het werkte ontspannend op me. Als ik had gerookt en ik ging trainen, waren twee dagen erna m'n longen weer schoon". Wassenaar vindt wel dat er binnen de KNAU te weinig gericht wordt gewerkt aan de voedingsvoor lichting. De ingewikkelde, we tenschappelijke referaten die bondsarts Hans Keizer bij tijd en wijle uit zijn pen laat vloeien, kunnen hem niet overmatig im poneren. „Ik weet niet voor wie hij die dingen schrijft. Voor atle ten of voor kader. Maar die be grijpen er volgens mij niks van. Het is een theoretische benade ring. Hij zegt datje als atleet 500 calorieën per dag nodig hebt. Nu moet 60 procent van het energie aanbod bestaan uit koolhydraten en in Nederland wordt daarin vooral voorzien door voedings middelen als aardappelen en brood. Dat zouden d.us zo'n 20 bo terhammen en tien aardappelen per dag moeten zijn. Ik zou niet weten hoe je dat weg moet krij gen". Verwijt Het grootste verwijt dat hij de bondsarts maakt, is dat er geen praktische tips worden gegeven, maar uitsluitend niet uitvoerbare richtlijnen. „Hij moet jongens die alleen wonen, thuis wonen of in studentenmensa's eten adviezen geven. Ik zou daarover best eens met hem in discussie willen". Een menu voor de praktijk kan Wassenaar wel voorschotelen. Onlangs nog toog hij uit hoofde van zijn beroep naar Papendal om de Nederlandse damesturn- top toe te spreken. „Daar is een heel andere problematiek aan de orde. Die meisjes willen allemaal kilootjes kwijt raken. Als je hoor de hoe die eten... Een ontbijt met een beschuitje. Ze klaagden dan dat ze zo'n moeite hadden in de pauze als hun klasgenootjes aan de automaat stonden en er.een rol drop uithaalden. Ja, logisch. Op Papendal kregen ze een warme maaltijd. De ene at alleen een spiesje vlees, een ander twee schaaltjes yoghurt en een derde alleen maar sla"". „Ik heb m'n ogen uitgekeken. Nu heb ik ze weer aan de gewone pot, want het nastreven van toppres taties, wanneer daarvoor een re latief laag lichaamsgewicht nodig is, zoals bij turnen, mag beslist niet ten koste gaan van het ont breken van essentiële voedings middelen in het dagelijks menu. Het is fout als daarin wordt ge schrapt om alleen maar lichter te zijn. Ik vraag me nu maar af wat het wordt. Het is een hobby van me. Proberen in het redelijke daaraan mee te werken en niet, zoals in Rusland, de groei stop zetten door hormonenpreparaten te gebruiken", besluit Bram Was- ZOETERWOUDE - De voetbalvereniging Meerburg in Zoeterwoude heeft de contracten-met de huidige trainers verlengd. Dezer dagen te kende seniorentrainer Helmuth van Veen hetcontract evenals junioren trainer Ruud Halewijn. De duur van het contract is een jaar. IEIDEN - Een uiterst gemotiveerd eerste tiental van de Alphense schaakvereniging heeft de titel in de eerste klasse van de LSB- competitie geprolongeerd. Lei derdorp 1 was de laatste klip die de Alphenaren hiervoor moesten omzeilen; bij verlies zou Lisse de kansen weer in eigery hand heb ben. Zeer geconcentreerd ging Alphen in Leiderdorp aan de slag. De eerste uren gaf het strijdbeeld nog geen duidelijke voordelen voor één van beide partijen te zien. Pool en de Wit hadden vooruit gespeeld; bij het afbreken stond Pool er dankzij een loperpaar iets beter voor, maar omdat de Leiderdorper geen mogelijkheden had om het duel tijdig uit te spelen werd er tot remise besloten. Na de klok van elven begonnen de eerste winstpunten voor Alphen binnen te rollen. Op het kopbord weer legde V.d.Tol de door V.Sant- voordt opgezette Franse verde diging. Na hyperscherp spel, iets waar de Alphenaar een patent op heeft, legde V.d.Tol een fraaie combinatie op het bord, welke de genadeklap voor V.Santvoordt betekende. De Boer zag V.Osnabrugge zomaar een stuk cadeau doen, waarna hij met stug afruilen een eenvoudige zege kon behalen ('/2-2l/2).In de andere ontmoetingen moest de tijdnoodfase merendeels de be slissing brengen. De Goede sneuvelde op zijn vlag, in een po sitie waarin Alphen-speler Brug- geman zijn voordeel al heel ver uitgebouwd had. Selier koos na een gelijkopgaande strijd een verkeerde voortzetting, waarna hij de strijd kon staken. De Al phenaar Idzerda handhaafde daarmee zijn 100% score in de vorm van 7 uit 7. Duidelijk was dat de overwinning Alphen nau welijks meer kon ontgaan, want de meeste andere posities waren eveneens gunstig. Goeman en De Jong speelden een taktische pot, welke echter in de vorm van een remise een rustig einde kende. Voor het gevecht tussen Vos- kuylen en Donker gold precies hetzelfde, dus ook een punten- deling. Bij Goedhart en Moon sloegen de vlammen er van af. Een Spaans gambiet leverde een zeer woest duel op. Moon wist tenslotte de koning van de Lei- derdorpse jeugdspeler tot een riskante wandeling te dwingen, welke daardoor in een fraai mat- net verstrikt raakte. Oosterom verloor tegen routinier Rauman een stuk, maakte het de Alphe naar nog knap lastig, maar ver loor tenslotte wel. De totaalscore kwam hiermee op IV2-7V2 voor Alphen, met nog een hangpartij tussen Toorman en Lambooy; remise of winst voor Lambooy is de prognose. Alphen 1 heeft met dit resultaat aangetoond dit jaar de sterkste geweest te zijn: alleen tegen Lisse werd een matchpunt afgestaan. De Lissenaren ver gooiden hun kansen door verlies tegen hetzelfde Leiderdorp. Al phen kan nu voor een tweede maal proberen om via promotie wedstrijden naar de KNSB te promoveren. Leiderdorp-Al phen gedetailleerd: V.Sant voordt (zj-V.d.ToI (w) 0-1; De Goede-Bruggeman 0-1; Toor- man-Lambooy afg; P. Selier-Id- zerda 0-1; Goeman-De Jong V2-1/ 2; Pool-de Wit V2-V2; V.Osna- brugge-De Boer 0-1Voskuylen- Donker V2-V2; C.J. 0-1; E. Ooste- rom-Rauman 0-1. LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie trok WVC in een aantrekkelijke wedstrijd tegen Gem/K 3 aan het langste eind (3-1). De eerste twee sets won WVC met ruim verschil (7-15 en 11-15). De derde set won Gem K 3 echter met 15-10. In de vierde set nam WVC het initiatief weer geheel over,' en vooral door toe doen van Roeland Brok wonnen de WVC-ers dik met 5-15 RVV blijft het goed doen. Nu werd het hooggeklasseerde DAC met 3-0 verslagen. Vooral de doorge voerde verandering van systeem (mid-achter achter het blok) blijkt erg effectief te werken. In een uur tijd had RW de buit al binnen (15-12, 15-9 en 15-8). Blok bracht het Hazerswoudse Orion 2 nog dieper in de zorgen. Door de 3-1 nederlaag lijkt degradatie voor Orion niet meer te vermij den. Bij de dames was Leython 5 weer een gemotiveerd en wat dat tot gevolg kan hebben, onder vond VCO. De eerste set werd gemakkelijk binnen gehaald (15-9) en ook het vervolg was goed (12-4 voorsprong), maar Leython vatte het toen toch wat te licht op. Onder meer de aanval liet het afweten, zodat VCO wat terug kon doen (13-15). In de der de werd VCO weer weggespeeld (15-5). In de laatste set ontspon zich een zenuwsslopend spelletje wat Leython tenslotte in zijn voordeel besliste (15-12). Eind uitslag: 3-1. Leython 4 deed het tegen de onge-' slagen koploper niet zo best. Het lukte allemaal nét niet, waardoor de 0-3 nederlaag een juiste af spiegeling was. S'70 leek voor een stunt te gaan zorgen. Tegen Orion nam de ploeg een 2-0 voorsprong. Daarna volgde een inzinking, waardoor Orion terug kon komen en uit eindelijk een 2-2 gelijkspel uit het duel sleepte. LUSV 2 vijzelde het geschonden prestige wat op door het gelijke spel tegen DAC (2-2). NOVO 3 won in een matte wed strijd met 3-0 van Gem/K 4 (15-8, 15-9 en 15-11). NOVO 2 startte zwak tegen VCL (7-15). Daarna draaide de machine op volle toe ren en werd VCL met 15-11, 15-7 en 15-4 naar een ruime nederlaag gespeeld. GER RENES BARCELONA (GPD) - Het Ne- N derlands zaalhandbalteam is er in zijn laatste wedstrijd van het toernooi om het WK-zaalhandbal in geslaagd de zevende plaats te pakken. Nederland won van Bul garije (24-22) en speelde in verge lijking met de vorige wedstrijden aanzienlijk beter. Er was welis waar nog veel balverlies, maar het team wenste zich weer volle dig in te zetten. In de eerste helft dreigden de Bul garen enkele malen weg te lopen, maar telkens weer slaagde Oranje erin het gat te dichten en nam zelfs - door Peter Verjans - kort voor het einde van de eerste helft de leiding: 13-12. a de hervatting liet Nederland kansen liggen om definitief af stand te nemen. De voorsprong bleef weliswaar behouden, maar de Bulgaren hielden contact, mede omdat de Spaanse arbiters verdedigen in de hoek vrijwel onmogelijk maakten. Bij 22-19 (na 23 minuten) leek de overwin ning zeker, maar de Bulgaren kwamen terug tot 22-21. Op dat kritieke moment miste Renè Ki- vit tot overmaat van ramp een strafworp. Het verschil bleef tot de laatste minuut èèn doelpunt. Toen kon Bob Sondaar voor 24-22 zorgen, hetgeen tevens de eind stand was. LEIDEN - Na Philidor/Leeuwar- den is nu ook het profschaakteam van D/Watergraafsmeer in de hoofdklasse van de KNSB-com- petitie voor de landstitel uitge schakeld. De Amsterdammers kwamen bij Eindhoven niet ver der dan een 5-5 gelijkspel, want Schouten moest, overigens vol gens de verwachtingen, zijn hangpartij tegen Van der Spek opgeven. De strijd om de landstitel is nu een tweekamp tussen V/Rotterdam en E/VAS/ASC geworden. Het hoogtepunt zal waarschijnlijk in de laatste ronde bereikt worden, wanneer beide ploegen tegen el kaar spelen. Vandaag begint voor landskam pioen V/Rotterdam eigenlijk al het uur der waarheid, want zes maal een amateurtiental afslach ten is geen kunst, maar winnen van de Friese Philidor-profs in Leeuwarden is andere koek. E VAS/ASC heeft het tegen Eind hoven op papier veel gemakke lijker dan de Rotterdammers. Na de onverwachte blunder van het Leidse LSG tegen degradatie kandidaat De Wolstad (4V2-5V2 verlies) staat een ander tiental uit de Sleutelstad, Philidor I, in de eerste klasse B reeds met één been in de hoofdklasse. Vandaag ontmoet Philidor thuis het team van Overschie. Tientalleider Joop Piket: "We spelen op safety first, dus een 5V2-V2-4V2 overwin ning is voldoende". Ondanks alles bleef LSG I op de tweede plaats. Den Haag kan de Leidenaars nog inhalen, maar dan moeten de Hagenaars van daag wel van LSG winnen. LSG- teamleider Nico Bosman: "Ik durf nu eigenlijk geen voorspel ling meer te doen. Den Haag is zwak aan de staartborden, maar sterk aan de topborden. Een plaats in de hoofdklasse zie ik niet meer zitten, zodat we ont spannen ons eigen spelletje kun nen spelen. Toch vind ik, dat we moeten winnen en "gewoon" tweede achter Philidor I moeten worden". Philidor II/Leiden kan degradatie nauwelijks meer ontlopen. Tegen Maastricht werd het in de vorige ronde weliswaar een fraaie 7 V2-21/ 2 overwinning, maar drie maal winnen en dan nog van V/Rotter dam II, Overschie I en Den Haag I lijkt toch te veel van het goede. Vandaag probeert Philidor II het tegen V/Rotterdam II met een taktische opstelling. Voorschoten I beperkte in klasse II C het verlies tegen DD II nog tot 4V2-5V2, want Thieme vond op de afgegeven zet van zijn tegenstan der talloze patvarianten in een leerzaam dame-eindspel: ADVERTENTIE Treslong-Hallen Hillegom 3 en 4 maart treslong-hillegom de vindplaats van vele interessante objecten zaterdag 3 maart 14-22 uur zondag 4 maart 11 -18 uur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13