Aniielies Maas lijkt weer op de goede weg Hans Kroes„Ik wi] naar van de Los spelen Angeles Vrij Steures kansloos tegen Christ van der Smissen Roda en MVV niet meer op TV Real te voor sterk Juventut Jan Lammers weer op 21ste plaats ZATERDAG 3 MAART 1979 Veel voetbal al afgelast ZEIST - De KNVB en de afdelin gen hebben alle wedstrijden voor de zondag amateurcompetitie af gelast met uitzondering van die in de hoofdklasse en de wedstrij den in de districten West l,Zuid 1 en Zuid 2 en de afdelingen Noordbrabant en Limburg. Voor vandaag wordt praktisch alles af gelast. In het betaalde voetbal zijn voor het komende weekeinde de volgende wedstrijden reeds afgelast: Eredivisie: Volendam-MVV. Vitesse-FC Den Haag, PSV-Haarlem. Eerste divisie: Heerenveen-De Graafschap, FC JDordrecht-SW, FC Groningen- Veendam, Wageningen-Willem II, Vlaardingen-FC Den Bosch, Telstar-FC Amsterdam. Lisser zwemmer (13) grossiert in titels Hans Kroes met een serie van zijn medailles. HILVERSUM (GPD) - Bob Spaak, chef van het NOS- programma Studio Sport, heeft gisteren tijdens een vergadering met zijn stafmedewerkers besloten om voortaan geen tv-beelden meer uit te zenden van thuiswedstrijden van Roda JC en MW. Studio Sport vindt dat er in beide Limburgse stadions te veel reclameborden staan opgesteld, waardoor er sprake is van duidelijke sluikreclame. Roda JC-manager Hans Coerver zegt daarover „Een belachelijke zaak. Alsof er in andere voetbalstadions geen reclameborden staan. Ach, ze hebben in het Westen gewoon iets tegen Limburg. De verslagge vers van Studio Sport vinden de reis naar het Zuiden zeker te ver. Ik lig er niet wakker van. Het is het toppunt van schijnheiligheid als ik naar de reclame kijk bij andere sporttakken. Een zelfde reactie komt van MW-manager Nico Jon gen: „Die beslissing van Studio Sport raakt natuur lijk kant noch wal. Wij kunnen toch geen reclame borden verwijderen van bedrijven die hier al jaren achtereen adverteren? Als die jongens van Studio Sport niet willen komen, blijven ze maar lekker thuis. Maar er verdwijnt niet èèn bord uit de Geus- selt". Bob Spaak benaderde onlangs mr. Max Tripels (MW- voorzitter) met het verzoek om een aantal borden uit de Geusselt weg te halen in verband met tv-beelden van de wedstrijd Jong Oranje-Jong Engeland. Maar gezien het standpunt van de Maastrichtse clublei ding zal Spaak weinig succes hebben met dat ver zoek v V s l - AMSTERDAM (ANP) - Het heeft er zowaar nog even van wëggehad dat Annelies Maas gisteren op haar traditionele alleengang ter opening van de elfde winterkampioenschappen zwemmen het nationale record van de 800 meter vrije slag wat op zou poetsen. Dat sinds het historisch gevecht tegen Petra Thümer tijdens de Europese titelstrijd van 1977 in Jönköping op 8.39,33. Ondanks de extra afzetmogelijkheid, die de zes tien keerpunten extra bieden heeft Annelies Maas die tijd op de 25 meterbaan nooit kunnen verbeteren. Ook niet bij de winterkampioen schappen van vorig jaar in Schagen toen ze op 8.40,53 uitkwam. Gisteren in het Amsterdamse Sportfondsenbad leek het er even op. Halverwege de race was ze één se conde sneller dan een jaar gele den in Schagen. Maar honderd meter verder was dat verschil al weggesmolten en op het laatste stuk gingen er nog een seconde of drie verloren. "Dat was te ver wachten", aldus mevrouw Maas senior, die de clubactiviteiten van haar dochter bij De Rijn be geleidt. "Na die schouderblessu re is Annelies nog pas een maand in training. Vandaar die gebrek kige conditie op de laatste paar honderd meter. We hadden ge mikt op 8.50,0. Daar is ze bijna zes seconden onder gebleven. Hele maal niet slecht dus. We mogen dan ook bepaalde verwachtingen koesteren ten aanzien van de 400 meter". De ^chouderblessure, waar Anne lies Maas al een klein jaar mee tobt, is overigens nog niet zover teruggedrongen dat de Hilver- sumse arts dr. Hermans het ver antwoord acht dat ze op de vlin derslag start. Als gevolg daarvan moet ze ook verstek laten gaan op de wisselslag. Dat maakt de spoeling bij de nationale indoor kampioenschappen nog dunner dan die al is. De enkele favorieten kunnen zich bij gebrek aan con currentie te buiten gaan op "blikjesjagerij". Soms worden de weinige sterken nog uit elkaar gehaald ook. Zoals gebeurde op de 1500 meter vrije slag heren. Richard Broer vocht daar op zestig banen lang een schaduwgevecht tegen de tijden die Henk Elzerman in de eerste serie had neergezet. De 19- jarige zwemmer uit Zoetermeer poogde met een snelle start zijn eeuwige rivalen Gerard Smit en Edwin Kooiman van zich af te schudden. Hij slaagde daarin zo zeer dat hij nauwelijks iets prijs behoefde te geven op de tijd van Henk Elzerman. Het verschil be droeg uiteindelijk een denkbeel dige handslag: 15.58,57 voor El zerman, 15.59,07 voor Broer De ze doorbrak daarmee als tweede zwemmer de grens van zestien minuten en realiseerde zich on middellijk dat hij daarmee Olympische perspectieven had verworven. Al zal de richttijd voor dat evenement wel ergens in de buurt van de 15.35,0 komen te liggen. Frank Drost evenaarde met een tijd van 16.12,53 het op naam van Richard van Klooster staande adspirantenrecord. De 4 x 200 meter vrije slag dames gaf de terugkeer te zien van Mo nique Bosga. Een dag eerder dan gepland en noodgedwongen. Ma rie Louise van Schaik van de zwemlustformatie had een arm gebroken en trainer Marianne Oudkerk had geen andere inval ler voorhanden dan Monique' Bosga, die van de dokter nog maar mondjesmaat mag trainen en dan nog hoofdzakelijk duur- werk. Monique Bosga legde haar banen af in 2.11,6, een opmerke lijke prestatie voor iemand die vier maanden geleden betrokken was bij een ernstig verkeerson geluk en veertien dagen in coma lag. De winnende ploeg van De Din kei met Anja Grotepunt, In- grid Grotepunt, Henrieke Wynia en Marijke Weihuis bleef met 8.40,78 twee seconden verwijderd van het nationale Nederlandse clubrecord. Annelies Maas BADALONA - Real Madrid is een stapje dichter gekomen bij het behouden van de Europa Cup. De Madrileense baskbetbalploeg versloeg in de eerste finalewed strijd Juventut de Badalona met 106-94 (60-39). Topscorer bij Real was Walter met 33 punten. Voor juventut scoorde Santillana ook 33 punten. Over twee weken wordt in Madrid de tweede wedstrijd gespeeld. Eerder in het toernooi werd Par ker Leiden de voet dwars gezet door Juventut. AIR-LES-BAINS(ANP) - Christ van der Smissen heeft zich giste ren in Aix-Les-Bains in de derde ronde van de Europese titelstrijd anker kader 47/1 krachtig her steld van zijn matig optreden op de eerste dag. Het duel tegen Willy Steures greep hij aan voor een gave demonstratie van zijn unieke veelzijdigheid. Het resul taat loog er niet om: in vijf beur ten (de beste partij van het toer nooi tot nu toe) tikte hij de 300 caramboles bijeen. Willy Steures bleef kansloos achter op 117. Door deze overwinning schroef de Van der Smissen zijn alge meen gemiddelde op tot 22.50 en neemt nu de vierde plaats in met geringe moyenne-achterstand op de eveneens nog ongeslagen Dielis, Hose en Connesson. Christ van der Smissen heeft de materiaalproblemen in de eva luatie na de eerste dag goed on derkend. De remmende werking van de banden werd gecorrigeerd met een verscherpte afstoot en de lange rappel diende door de gril lige afslag zoveel mogelijk ver meden te worden. Tegen Willy Steures hield hij zich perfect aan deze opdracht. Weliswaar bleef volop in de race om de titel waar- het fijgevoelige kaderspel op de voor na drie ronden nog vier kan kruising der lijnen veelal achter- didaten zijn. Aan kop gaat Ludo wege - daarvoor lag zijn speelbal Dielis die door overwinning op vaak teveel verwijderd van de Scherz in zeven beurten zijn tweede bal - daartegenover stel- moyenne opvijzelde tot 30.00. de de 24-jarige Willibrorder sub- Klaus Hose had negen beurten tiele driehoekscombinaties aan nodig om couespel van zich af te de kop van de tafel. De nationale schudden en neemt met 29.03 de titelhouder trok zijn hele reper- tweede plaats in. Titelhouder toire van bandstootjes, drieban- Connesson heeft nog geen partij ders en losbanders open om in binnen tien beurten beëindigd, vier beurten (de eerste beurt was Het eindschot van de 30-jarige een poedel), de vereiste 300 ca- Parijzenaar hapert nog teveel, ramboles te verzamelen. Tegen Aquilera stond hij door Het hoogtepunt lag in de derde een serie van 154 na vier beurten beurt toen hij een magnifieke dik in de 200. Voor de resterende reeks van 140 liet rollen, hierin caramboles moest hij nog acht gesteund door de Franse arbiter keer naar de tafel. Met zijn die na een misser van Van der moyenne van 23.68 neemt hij net Smissen (de 72ste carambole) voor Van der Smissen de derde rustig doortelde. Tegen dit ge- plaats in. weid van zijn geïnspireerd spe- Stand na drie ronden (resp. punten, lende tegenstander moest Steu- hoogste serie, alg. gem.): - res het antwoord schuldig blij- 1- Dielis 6 106 30.00 ven. Hij werd te lang op zijn stoel 2. Hose 6 154 29.03 gehouden om goed van repliek te 3. Connesson 6 154 23.68 dienen. 4. V.d. Smissen 6 140 22.30 En door deze zege behield Van der 5. Scherz 0 67 14.81 smissen volledig de aansluiting 6. Steures 0 70 13.12 met de overige favorieten. Met 7. Aquilera 0 55 11.72 zijn moyenne van 22.50 blijft hij 8. Couespel 0 80 11.28 LISSE - In schril contrast tot de prestaties die Hans Kroes nu le vert, staat de manier waarop de Lisser zwemmer op 6-jarige leef tijd het zwemdiploma poogde te behalen. Juist op het moment dat hij de proeve van. bekwaamheid voor dit certificaat moest afleg gen, zakte de zwemmer plotse ling richting bodem en alleen dankzij de snelheid van een badmeester kon hij destijds van de verdrinkingsnood worden ge red. Anderhalf jaar duurde het vervolgens voordat Hans Kroes de zwembewegingen goed onder de knie kreeg. Pas daarna kreeg hij de smaak van de zwemsport goed te pakken en bleek dat de Lissenaar over opmerkelijke ta lenten beschikte. Nu, op 13-jarige leeftijd is Hans Kroes eén van de beste Nederlandse zwemmers in zijn leeftijdscategorie. Tijdens de Nederlandse winterkampioen schappen voor aspiranten gros sierde hij in titels. Zevenmaal kwam het lid van de zwemver eniging HPC uit Heemstede aan de start, zevenmaal ook verover de hij een medaille. Op de 100,200 en 1500 meter vrije slag, en de 100 en 200 meter vlinderslag eiste Kroes de eerste plaatsen voor zich op. Op de 400 meter wissel slag werd een tweede plaats ge realiseerd. Een serie aanspre kende prestaties. Maar het talent is de Lissese zwemmer natuurlijk niet zomaar aan komen waaien. Om met de sterken in de zwem sport mee te kunnen moet ontzet tend veel train in gsarbeid worden verricht. Hans Kroes heeft er veel voor over om zich in de top te handhaven. Vijf keer in de week vertrekt de zwemmer samen met zijn moeder al om vijf uur in de ochtend richting Heemstede om rond de klok van half zes de trai ning van zwemonderwijzer Wim Geurtsen te ondergaan. Met het pakje brood onder de arm, want de reis Lisse-Heemstede vise ver sa neemt zoveel tijd in beslag dat er geen gelegenheid is het ontbijt op een wat aangenamer wijze dan in de auto te nuttigen. Om 8 uur immers moet Hans alweer pre sent zijn op de Lissese Uitermeer MAVO. Naast de reeds genoemde ochtend trainingen volgt de Lissenaar ook nog driemaal in de we^k 's mid dags het zwemonderricht van Wim Geurtsen en in het week einde staan de wedstrijden op het programma. In het vorig seizoen •zwom Hans Kroes vijftig wed strijden inclusief de Nederlandse zomerkampioenschappen. Die krachtmeting beëindigde de Lis senaar met elf medailles. Ronnie Baars, de voor VZC zwemmend concurrent van Hans Kroes,i was toen de 'goud'-vis. In Leeuwar den nam Kroes revanche op Baars door bijna al het voorradi ge goud op te eisen. Klinkende prestaties dus van de zwemmer, die echter zonder de hulp van va der en moeder Kroes nooit ge realiseerd zouden kunnen wor den. Immers, tegelijk met zoon Hans staat zijn moeder op om haar zoon de ochtendtrainingen te laten volgen, terwijl zij ook drie middagen in de week een niet onbelangrijk deel van haar tijd opoffert. Zij: "Twee jaar geleden toen Hans met wedstrijdzwem- men begon hebben wij beloofd dat wij hem zoveel mogelijk zou den helpen. Nu het met Hans al lemaal zo snel gegaan is kunnen wij die hulp moeilijk gaan terug draaien. Natuurlijk zit ik mij bij de trainingen wel eens te verve len, want tenslotte zit ik alleen maar toe te kijken. Maar ik heb er een hoop genoegdoening van. Hans zwemt erg goed en heeft er werkelijk alles voor over te pres teren." Kroes senior begeleidt zijn zoon bij de wedstrijden. Hij is voor zijn zwemmende telg een rustige figuur tijdens de zwem- confrontaties die altijd veel spanning met zich meebrengen. Hans: "M'n moeder maakt mij bij wedstrijden alleen maar zenuw achtig. Als zij erbij is gaat er altijd iets mis. Mijn vader is wel en thousiast, maar blijft altijd kalm. Dat is erg fijn". Door een vriendje verhuisde Hans Kroes van de Lisser Watervrien den naar HPC omdat bij de plaat selijke zwemvereniging te weinig mogelijkheden waren om zijn talenten te ontplooien. Over de faciliteiten en ondervindingen bij HPC is de familie Kroes bijzon der content." Het is een van de beste zwemclubs van Nederland. Vooral de jeugd krijgt een uitste kende begeleiding. Dat is toch een goede waarborg voor de ver dere ontwikkeling van de talen ten", aldus de moeder van Hans. De seriueze instelling en het rijke lijk aanwezige zwemtalent heb ben Hans Kroes inmiddels een uitnodiging van de Nederlandse zwemploeg, die deze maand en in april twee wedstrijden zwemt, opleverd. Snoepreisjes naar Italië en Zwitserland die het zwemta lent vooralsnog goed met zijn school kan combineren. Mede omdat de resultaten in de tweede klas van de MAVO goed zijn kan Hans Kroes zich nog steeds met zijn hobby bezighouden. Dat be tekent dus bijna elke dag om vijf uur opstaan, de trainingen vol gen, naar school gaan en vervol gens 's avonds om half acht weer naar bed. Dus geen toppop, de top 50, Derrick of andere van de in die leeftijdscategorie populai re televisie programma's. Hans echten "Dat vind ik helemaal niet erg hoor, dat ik die programma's moet missen. Want ik wil straks veel records gaan verbeteren. En ik wil ook naar de Olympische Spelen van Los Angeles in 1984. Dat is mijn grote doel". ROB ONDERWATER KYALAMI (GPD) - Jan Lammers lijkt sinds zijn debuut in de For- mule-1 vastgeketend aan de 21ste startplaats. Na de wedstrij den in Argentinië en Brazilië be gint de Zandvoortse coureur vanmiddag in de Grand Prix van Zuid-Afrika voor de derde keer in successie vanuit die door hem inmiddels vertrouwd geraakte positie. "Ik begin er langzamer hand wel een beetje ziek van te worden. Ik kan rijden wat ik wil, tijdens de trainingen kom ik niet verder dan de 21e plaats", aldus De enige Nederlander in het inter nationale Formule-l-gezelschap verbeterde gisteren op de tweede trainingsdag zijn tijd met 11 hon derdste seconde. Zijn teamge noot, Elio de Angelis, haalde er ten opzichte van de eerste twee trainingen op donderdag ruim een seconde van af, maar dat was voornamelijk te danken aan heti feit, dat hij de beschikking kreeg over de supersnelle trainings banden, de zgn. "qualifiers". Shadow heeft met Good Year de afspraak gemaakt, dat de Sha- dow-rijder, die op de eerste dag de snelste tijd neerzet, op de tweede dag de qualifiers mag ge bruiken. tot nog toe was De An gelis steeds sneller dan Lam mers. "Toch begin ik er steeds meer vertrouwen in te krijgen. Toen De Angelis en ik gistermor gen op dezelfde banen reden, bleek ik veel sneller te zijn dan hij. Belangrijk wordt voor mij de start. Daar heb ik in Brazilië erg veel op verloren", aldus Lam mers. De Zandvoorter moet op het snelle Kyalami-cireuit vooral toegeven op het 1,2 km lange rechte stuk. Met een top van 257 km per uur is hij de langzaamste van het hele veld. Jabonille is met zijn Re nault het snelst op het rechte stuk. Er werd voor hem een top snelheid van 282 km per uur ge meten. Achter hem scoorden Lauda (280 km), Scheckter en Daly (beiden 277 km per uur) ook erg hoog. Lammers: "In de boch ten kan ik de toprijders vrij aar dig bijhouden, maar op het rechte stuk is het hopeloos. Iemand als Pironi loopt zomaar 200 meter van me weg, dat is niet meer goed te maken. Misschien dat we er voor de race nog een andere mo tor inzetten". Didier Pironi overigens maakte vrijdag een fikse schuiver, toen hij volgas in de vijfde versnelling van de baan raakte. Van de wagen bleef niets heel, maar de rijder kwam er met slechts enkele hoofdwonden goed van af. De uitslag van de training is: 1. Jabouille (Fra) Turbo-Renault 1.11.80 (205,53) km/u) 2. Scheck ter (Zaf/Fer) 1.12.04 3. Villeneuve (Can) Ferrari 1.12.07 4. Lauda (Oos) Brabham 1.12.12 5. Depail- ler (Fra) Ligler 1.12.15 21. Lam mers (Ned) Shadow 1.15.35.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11