Conflict China- Vietnam zich nog breidt uit NAAST HET NIEUWS Franse premier in problemen Oost-West conferentie in Wenen Gesprek Carter- Begin begonnen Winst voor Britse Conservatieven VRIJDAG 2 MAART 1979 Buitenland PAGINA 9 Maak geen puzzel van uw woonsituatie, Intermeubel geeft u direct de oplossing. Bijvoorbeeld deze bijzonder royale 2-3-zitsbank, leer gekombineerd met skai, ter waarde van 2000,-. intermeubel DEN HAAG/HANOI (GPD/DPA) - Dezer dagen kan een gevaarlijke escalatie optreden in het twee weken oude grensconflict tussen China en Vietnam. Wanneer China zijn troepen niet zeer snel terugtrekt zou Moskou zijn militaire steun aan Hanoi in de krachtmeting met Pe king drastisch kunnen opvoeren. (Van onze correspondent) WENEN - De toekomst van de sa menwerking tussen Oost en West in de komende vijfjaar is het on derwerp van de tweede Weense Oost-West-conferentie, die van 5 tot en met 8 maart in de Oosten rijkse hoofdstad wordt gehouden en waarbij 300 machtige mannen van achter de schermen uit 14 landen in Oost en West zich in formeel met de problemen in de wereld zullen bezighouden. Tot de 300 deelnemers aan de twee de Weense Oost-West-conferen- tie - de eerste werd in 1974 ge houden - behoren groot-indus triëlen van multi-nationale con cerns, regeringsfunctionarissen op ministersniveau en vele voor aanstaande functionarissen die in hun eigen land als regerings adviseurs optreden. De discussies worden voor het grootste deel achter gesloten deuren gevoerd en handelen over vijf hoofdthema's: energievoor ziening, economische samen werking, wetenschap, transport en milieu. De Oostenrijkse organisatoren verklaarden tijdens een perscon ferentie herhaaldelijk en met veel nadruk dat de conferentie er een is op niet-regeringsniveau, waar van zij verwachten dat deze veel meer resultaat kan opleveren dan officiële conferenties, waarbij de politiek de boventoon voert. Geheimzinnig wordt er overigens gedaan over wie de werkelijke fi guren achter de schermen zijn en wie de kostbare conferentie fi nanciert. De organisaties die ver tegenwoordigers onder de deel nemers hebben, zijn onder meer OPEC, IATA, Atlantic Institute, de internationale handelskamer, alsmede de Club van Rome, die zeer sterk is vertegenwoor digd. De Oostenrijkse organisatoren willen met de conferentie berei ken dat, na de mislukte veilig heidsconferentie in Helsinki, de verstarde verhoudingen tussen Oost en West worden doorbro ken. Allereerst zijn er berichten opge doken dat de luchtbrug via New Delhi aanzienlijk is uitgebreid. Zij zou zich niet langer beperken tot het allermodernste materieel, maar ook steeds meer technici en adviseurs aanvoeren, die bij de inzet daarvan aan het front be hulpzaam moeten zijn. Ten twee de is de Russische vloot in de Zuidchinese Zee nu op zodanige sterkte gebracht, dat tegenacties rond de betwiste eilandengroe pen kunnen worden onderno men. Ten derde heeft het War schau Pact zijn troepen in Mon golië ingrijpend versterkt. Als nieuw front heeft dit gebied grote voordelen boven Siberië. In plaats van op een tegenaanval van een groter Europees land op de Volksrepubliek, zou het lijken op een nieuwe aanval van die zelfde Volksrepubliek op een kleiner Aziatisch land. In verband met deze groeiende risi co's proberen de Verenigde Sta ten en de andere westerse landen in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties en elders geheime onderhandelingen te bewerk stelligen. Deze zouden dan moe ten leiden tot een staakt-het-vu- ren en een daarop volgende te rugtrekking van alle buitenland se troepen uit alle Indochinese landen. China heeft al aangegeven dat het hiertoe bereid is. Maar Vietnam is daarentegen niet van plan zijn greep op Kampuchea en Laos te verslappen. Het wordt daarin ge steund door de Sowjet-Unie, die een samenwerkingsverband van die drie landen eveneens als het beste tegenwicht tegen de aan wezigheid van andere groot machten in Zuidoost-Azië ziet. De onoplosbaarheid van de huidige moeilijkheden lijkt dan ook nauw verbonden met het hoog opgelopen Chinees-Russische geschil. Dit begon al voor de oorlog, toen Mao een revolutie doorzette, waarvoor de tijd, vol gens Stalin, nog niet rijp was en zich daarvoor beriep op de meer derheid van boeren in plaats van op de minderheid van arbeiders. Ook na de omwenteling verzette China zich tegen de Sowjet-over- heersing binnen het zogenoemde socialistische blok en tegen een ontwikkelingsmodel dat de bin nenlandse ongelijkheden zou vergroten en hen afhankelijk zou maken van het buitenland. Dit resulteerde in de massabeweging vóór een Grote Sprong Voor waarts, de terugtrekking van de Russische hulp en een openlijke breuk in het begin van de jaren zestig. De beslissende slag om de belang rijke provinciehoofdstad Lang Son in Noord-Vietnam is inmid dels begonnen en de Vietnamese leiders hebben gisteren een vol ledig uitgeruste divisie van het geregelde Vietnamese leger naar het gebied bij Lang Son ge stuurd. Deze gegevens zijn afkomstig van westerse waarnemers in Bang kok. Bij de strijd om Lang Son worden door beide partijen suc cessen gemeld. Volgens berich ten uit Peking zijn Chinese een heden al de door de burgerbevol king verlaten provinciehoofd stad binnengerukt. Radio-Hanoi meldt, echter dat de aanvallen van de Chinezen tot dusver met zware verliezen voor de vijand zijn afge slagen. Westerse geheime diensten lieten uit Bangkok weten dat Vietnam ter versterking van de Vietname se troepen langs de ruim 700 ki lometer lange grens met China in totaal 40.000.soldaten heeft weg gehaald uit Laos en Kampuchea. Het nieuws over de terugtrek king van de Vietnamese troepen uit Laos en Kampuchea viel sa men met nog onbevestigde be richten dat China zich zou voor bereiden op de opening van een nieuw front in het grensgebied tussen China, Laos en Vietnam. Volgens waarnemers getuigt het zenden van Vietnamese verster kingen naar het noordelijke grensgebied van het vaste voor nemen van Hanoi Lang Son, een belangrijk spoorwegknooppunt, tegen elke prijs te behouden. China zou echter vastbesloten zijn deze stad in handen te krijgen. Voor de Chinese leiders zou de verovering van Lang Son een prestigekwestie zijn. Als de stad eenmaal gevallen is, zouden zij de wereld getoond hebben dat er met China niet valt te spotten. Daarna zouden zij hun troepen uit Vietnam terugtrekken. ADVERTENTIE Als voorbereiding op het Paasfeest zullen, traditiege trouw, in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden, op de zondagen tot Pasen, 's avonds om 19.00 uur LIJDENSMEDITATIES worden gehouden door de Zeereerwaarde Heer Pas toor Dra. A. Vreeburg. U IS VAN HARTE WELKOM. RIJKE BEDELAAR De inwoners van Washington hebben met verbazing kennis geno men van het feit dat 'Eddie, de man met de aap' die sinds veertig jaar in de zomermaanden in de hoofdwinkelstraat bedelde, in de wintermaanden een vermogend man was die woonde in een huis van 45.000 dollar in Florida, waar hij ook nog een bar en slagerij bezat. Eddie, de man met de aap is in februari overleden en hij heeft 691.676 dollar nagelaten. De man heette eigenlijk Eddie Bernstein en had op 10-jarige leeftijd beide benen verloren toen de trein waaronder hij was gaan spe len, plotseling ging rijden. De aap 'Gypsy' had Eddie ten geschenke gekregen van de steenrij ke mevrouw Evelyn Walsh McLean, eigenares van de 'Ho- pe'-diamant. PAUSELIJK HOORSPEL De radioluisteraars in Italië hebben gisteren een wereldpremière beleefd: een hoorspel waarvan de schrijver een paus is. "De juwelierswinkel", oorspronkelijk een toneelstuk, werd door paus Johannes Paulus II geschreven toen hij nog wijbisschop van Krakau was. Zijn schuilnaam was Andrzej Jawien, waaron der hij ook talrijke gedichten heeft geschreven. "De juwelierswinkel" was in 1960 voor het eerst verschenen in het Poolse maandblad 'Znak' in Krakau. De Poolse regisseuse Aleksandra Kurczab had aan de hand van de Italiaanse vertaling de tekst tot hoorspel omgewerkt. Deskundi gen menen dat het voor de radio beter geschikt is dan voor toneel. Het stuk gaat niet over geestelijke zaken, maar over de liefde. De ondertitel is: "Beschouwingen over het sacrament van het hu welijk die bij gelegenheid de vorm van een toneelstuk aanne- OVERLEEFD Een 16-jarig Vietnamees meisje is er in geslaagd, vijf maanden in leven te blijven op een koraaleiland. Zij is vorige week gevonden op een koraalrif ten zuiden van de Filippijnen. De boot van het meisje had Zuid-Vietnam midden september ver laten met 49 personen aan boord en met bestemming Australië. Na vijf dagen op zee gedobberd te hebben, belandden de 49 op een koraalrif bij Palawan, een eiland dat tot de Filippijnen be hoort. Daar troffen zij een verlaten stalen sloep aan, die de verste kelingen als schuilplaats gingen gebruiken. De omstandigheden waren echter zeer ongunstig: wateren voedsel ontbraken, zodat 45 van hen binnen één maand stierven. Het langst van de overi gen hield een jongen van 14 het uit. Hij bezeweek maar tien dagen voordat Filippijnse vissers het meisje vonden. Gedurende de barre periode van vijf maanden zou het meisje zich gevoed hebben met dode vogels en schelpdieren, terwijl haar drinken had bestaan uit regenwater dat ze in de boot vond. WASHINGTON (Reuter) - Premier Menachem Begin van Israël en president Jimmy Carter van de Verenigde Staten hebben zich gisteren gezet aan zeer belangrij ke besprekingen over vrede in het Midden-Oosten. Bij zijn aan komst uit Tel Aviv had Begin zonder veel poespas gezegd dat hij geen vredesverdrag met Egypte sluit dat niet echt een vredesverdrag is. De besprekingen in het Witte Huis begonnen anderhalf uur na Be gins aankomst. Eerst hadden hij en Carter de armen om elkaar heengeslagen en de Israëlisch- Amerikaanse vriendschap bele den. Beiden hadden een lach op het ge zicht, hoewel er in hun opvattin gen over de artikelen in een Egyptisch-Israëlisch vredesver drag ingrijpende verschillen zit ten. Carter deelde aan de pers mee dat hij een uitnodiging had aange nomen om met Begin aan te zit ten aan het maal waarmee van daag bij zonsondergang de jood se sabbat begint. Begin zei vlak voordat de deuren van het Oval Office in het Witte Huis voor de pers dichtgingen, dat de vrije wereld in gevaar ver keert en Israël er integraal deel van uitmaakt. Israël, aldus de premier, is Ameri- ka's enige bondgenoot in het Midden-Oosten waarop het staat kan maken en dat is zo omdat zijn land de stabiliteit heeft die deel is van de democratische samenle ving. "Israël is uw enige betrouwbare bondgenoot", aldus Begin tegen Carter. Bij zijn aankomst op de lucht machtbasis Andrews in Mary land bij Washington, had Begin gezegd dat er een ernstige crisis •was gerezen in de Israëlisch- Egyptische vredesonderhande lingen en dat Israël zich niet zou laten dwingen tot het plaatsen van zijn handtekening onder een onecht vredesverdrag. In zijn besprekingen met Carter zouden, zei hij, hoogtepunten en dieptepunten zijn, maar hij bleef vol goede moed en hij zou zijn best doen datgene uit de weg te ruimen dat tot de impasse in de onderhandelingen met Egypte had geleid. Carter herhaalde wat hij al eerder had gezegd en wat door Begin is aangevochten, dat 'grote voor uitgang' is geboekt sinds de top conferentie van Camp David in september van het vorig jaar met Begin en president Sadat van Egypte. "Wij zijn er bepaald nog niet, maar we zijn vastbesloten er te ko men", zei Carter. "Wij zullen ons erin vastbijten". President Carter zei dat hij erkende hoe uitermate belangrijk Israëls kracht en veiligheid zijn voor de PRIESTER BLEEK ROVER In Cambridge in Maryland is gisteren Bernard Pagano, kapelaan aan de rooms-katholieke parochie van Onze-Lieve-Vrouw, toevlucht-van-de-zondaars, aangehouden als de man die in Wil mington in Delaware, 160 kilometer van de parochie, een reeks overvallen onder bedreiging met een vuurwapen heeft gepleegd. De rover droeg nooit een masker, was altijd beleefd maar hanteerde niettemin een met chroomplaat beslagen revolver. Zijn totale buit bedroeg 1.185 dollar. Kapelaan Pagano heeft zich onder psychiatrische behandeling ge steld in een ziekenhuis waar hij eens zielzorger was. De Israëlische premier Begin werd gisteren bij zijn aankomst in de Verenigde Staten opgewacht door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance. eigen veiligheid van de Verenig de Staten, waarmee hij te kennen leek te willen geven dat Israëls veiligheid bij hem voorop zal staan bij het proberen te over winnen van Israëls afwijzing van Egyptische voorstellen. De scherpe woorden van Begin bij zijn aankomst leken erop gericht te zijn Carter te waarschuwen dat de besprekingen moeilijk zouden zijn, maar de Israëlische premier verklaarde daarnaast met nadruk dat hij een 'geboren optimist' (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse premier Barre heeft het moeilijk. Temidden van de stijgende arbeidsonrust groeit de onmin binnen de regerings coalitie over de stijfhoofdige houding van deze professor in de economie, die van „politiek" niets wil weten. Snel omhoog lo pende werkloosheidscijfers, te zamen met het bankroet van een deel van Frankrijks verouderde industrie, hebben protesten al doen uitlopen op vernielingen, overrompelingen en de gijzeling van fabrieksdirecteuren. Van alle zijden wordt op korte termijn een extra-zitting van het parlement geëist om over de werkloos- heidspolitiek van de regering te discussiëren. Gaullisten binnen de regeringscoalitie vragen openlijk om Barre's aftreden. Gaullistenleider Jacques Chirac heeft het moment afgewacht waarop president Giscard d'Es- taing woensdag voor een staats bezoek naar het olierijke Mexico afreisde, om een nieuw schot voor de boeg van de regerings coalitie te lossen. In een inter view in het dagblad „Le Monde" bekritiseerde de Parijse burge meester en oud-premier de poli tiek van Barre, met te zeggen dat „Frankrijk de crisis niet zal overwinnen alleen op basis van de inkomsten van een conserva tief liberalisme". Verder sprak Chirac nog van het aftreden van de staat tegenover de spontane beweging van de economie". Gaullistenleider Chirac riep er bo vendien in een brief aan zijn par lementariërs toe op zich aan te sluiten bij het verzoek van andere partijen en groeperingen om zich uit te spreken voor een speciale zitting van het parlement. Chirac eist twee commissies, die zich zullen bezighouden met de be studering van de werkloosheid, en met die van de manier waarop het publiek van de ontwikkelin gen op de hoogte gehouden wordt. Volgens het satirische weekblad „Le Canard Enchainè" zou pre mier Barre afgelopen maand al zelf met aftreden hebben ge dreigd. Hij zou er onder meer ge noeg van gekregen hebben dat men met zijn persoon en zijn eco nomische politiek van alle moge lijke zijden binnen de coalitie probeert te manoeuvreren. Ook krijgt premier Barre er genoeg van - aldus ,Le Canard Enchai nè" - dat steeds meer ministers zich niet tot hem, maar direct tot de omgeving van president Gis card op het Elysèe wenden. Van hun kant beklagen de Gaullisten, maar ook de partijgenoten van president Giscard, zich erover dat premier Barre zo rechtlijnig op zijn doel wenst af te gaan, dat er in feite geen enkele parlemen tair-democratische discussie met hem mogelijk is. DIRECTEUR VRIJ - De direc teur van de Michelin-bandenfa- briek in Vitoria, die tien dagen geleden door de ETA werd ont voerd, is gisteren vrijgelaten. In een bericht aan de pers in Bilbao liet de ETA weten dat de 47-jarige Luis Abaitua is vrijgelaten omdat de Michelin-fabriek was inge gaan op de eisen van de ETA om onderhandelingen te beginnen met de vakbonden over arbeids geschillen. Te winnen als hoofdprijs t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" ADVERTENTIE Intermeubel helpt helpen. QOM (Reuter) - Ajatollah Chomeini is gisteren teruggekeerd naar de heilige stad Qom, vanwaar hij vijftien jaar geleden verbannen werd. Honderdduizenden mensen uit het hele land waren naar de stad gestroomd om een glimp van de religieuze leider op te vangen. Er speelden zich emotionele taferelen af. Tientallen personen vielen flauw in de mensenzee. In een anti-westerse redevoeringdie door de televisie werd uitgezonden, beloofde Chomeini een islamitische stempel te drukken op alles in het land, van banken tot de nationale vlag. Hij riep de mensen op om zich bij het referendum dat op 30 maart wordt gehouden, uit te spreken voor de islami tische republiek. "We willen niets anders, voor ons geldt slechts de islam". Tussentijdse verkiezing LONDEN (AFP) - De Britse Con servatieve Partij heeft gisteren zonder moeite twee tussentijdse verkiezingen gewonnen in kies districten bij Manchester. De winst bedroeg in beide gevallen meer dan tien procent. In Clitheroe won de Conservatieve kandidaat, David Waddington; met 22.185 stemmen, tegen de man van Labour, Lindsay Sut ton, 9.685 en de Liberaal Frank Wilson 2.242. Vergeleken bij 1974 bedroeg de winst van Waddingh- ton tien procent. In Knutsford behaalde de Tory- kandidaat Jock Bruce-Gardyne 22.086 stemmen, tegen de liberaal Bob Ingham 5.206 en de socialist Alan Barton 5.124. De Conserva tieve winst hier bedroeg ruim 13 procent. Hoewel de kiesdistricten al Con servatieve bolwerken waren, vormt de uitslag een bevestiging van de trend dat de Tories „In de lift zitten" ten koste van Labour.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9