Huren dit jaar met vijf procent omhoog 'Ledental omroepen moet omhoog' Luns ontkent lidmaatschap MS- Pantserwagens soms nodig als machtsvertoon Kabinet buigt voor kamermeerderheid: Regering geen schuld aan vervoer vreemd VRIJDAG 2 MAART 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - „Het moet al- lemaal op een misverstand berus ten. Ik ben in mijn studententijd van geen enkele politieke partij lid geweest". Zo reageerde gisteravond mr. J. Luns (68), oud-minister van bui tenlandse zaken en sinds 1971 se cretaris-generaal van de NAVO, op berichten over zijn NSB-lid- maatschap in de jaren '30. Vol gens directeur dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) in Amster dam zijn er twee authentieke be wijsstukken waaruit blijkt dat mr. Luns tussen voorjaar 1933 en april 1936 lid is geweest van de Nationaal-Socialistische Bewe ging (NSB). Uit de stukken, een lidmaatschapskaart en een stam- boekkaart, blijkt volgens direc teur De Jong dat mr. Luns in 1936, toen hij 25 jaar was, heeft bedankt. De huidige NAVO-secretaris-gene- raal wilde gisteravond voor de televisie niet al te diep ingaan op de beschuldigingen rond zijn NSB-lidmaatschap. „Begin vol gende week ga ik met de heer De Jong praten om na te gaan hoe die registratie is te verklaren". De plaatsvervangend minister van onderwijs, mevrouw Gardeniers- Berendsen, zal vandaag met di recteur De Jong van het RIOD over diens onthullingen een ge sprek hebben. Verwacht wordt dat ook de ministerraad zich met de zaak-Luns zal bezighou den. Of de affaire verdere gevolgen zal hebben voor de positie van mr. Luns als hoofd van de NAVO, is nog niet bekend. CD A-fractielei- der drs. R. Lubbers leek gister avond niet geneigd om politieke gevolgen aan de nu bekend ge worden gegevens te verbinden. Hij zei eerst het gesprek tussen mr. Luns en dr. L. de Jong af te willen wachten. Volgens drs. Lubbers geeft de heer Luns een heel plausibel argu ment bij zijn ontkenning lid te „Familielid gaf leden op" zijn geweest van de NSB. „Ten tijde van het beweerde NSB-lid maatschap studeerde mr. Luns in Amsterdam en was voorzitter van het studentencorps in Amster dam. In 1934-'35 was hij rector van de Senaat, in de tijd dat de leden van de NSB in feite werden geweerd uit het studenten corps". Bovendien hadden in diezelfde tijd de bisschoppen een ernstige waarschuwing uit doen gaan te gen de NSB. Die maakte het ka tholieken zoals Luns in feite haast onmogelijk om als NSB'er zo'n positie in het studenten corps te bekleden. Oppositieleider Den Uyl wil dat de regering „zo snel mogelijk" de gegevens inzake het NSB-lid- maatschap van oud-minister Luns ter beschikking stelt aan de Tweede Kamer. Zonder een oor deel uit te willen spreken, ver klaarde Den Uyl het „zeer onge zond" te vinden dat deze berich ten afkomstig zijn van directeur De Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, en niet van de regering. Volgens hem behoren deze berichten te worden gepubliceerd door de verantwoordelijke minister (Pais van onderwijs en wetenschap pen). Kamervoorzitter Vondeling heeft inmiddels het verzoek van de op positieleider als een verzoek van de gehele Kamer doorgegeven aan de regering. „Het is inder daad van landsbelang dat hier over zo snel mogelijk ophelde ring wordt gegeven", verklaarde Vondeling tijdens het korte or dedebat gistermiddag in de Tweede Kamer. CDA-vice-fractievoorzitter Scha kel verklaarde voor de radio dat Luns geen lid geweest kan zijn van de NSB, omdat hij in dezelf de periode rector (voorzitter) van het Amsterdamsch Studenten corps was. Schakel zei dat een familielid van de oud-minister daarentegen wèl lid van de NSB was geweest, en vrienden en fa milieleden opgaf als lid van Zwart Front. Met Den Uyl was hij van mening dat de publikatie van deze feiten door de regering ver zorgd had moeten worden, en niet door het Rijksinstituut. Hij verwachtte dat er na een onder zoek van het gehele verhaal niets over zou blijven. Schakel baseer de zijn verklaring op gesprekken die hij hierover met Luns gehad zou hebben. Schakel zou het overigens een „schijnheilige opstelling" vinden wanneer iemand onbekwaam was om een officieel ambt te bekleden na een kort lidmaat schap van de NSB. In het hypo thetische geval, gebaseerd op de feiten zoals die bekend zijn van de heer Luns, vond hij het hoog stens een jeugdzonde. In de ogen van Schakel maakte de beweging een heel slechte ontwikkeling door, nadat zij begonnen was als een verzetsbeweging tegen de verziekte democratie in ons land van voor 1940. De NSB, opgericht in december 1931, is vanaf het begin een zeer omstreden organisatie geweest in ons land. In maart 1933 verbood de toenmalige minister van de fensie aan militair kader het lid maatschap van „groepen op fas cistische grondslag", waarmee vooral de NSB werd bedoeld. Eind 1933 werd de NSB verboden voor alle ambtenaren. De leider van de NSB, ir. J. A. Mussert, werd als gevolg daarvan dan ook in mei 1934 ontslagen bij rijkswa terstaat. In februari van dat jaar lieten de Nederlandse bisschop pen een ernstige waarschuwing uitgaan tegen de NSB. Toen Luns zich volgens de gege vens van het RIOD in het voor jaar van 1933 meldde, telde de NSB nog maar zo'n 5000 leden. De beweging was in 1936 op haar grootst met rond 55.000 leden. Daarna daalde het aantal tot het begin van de oorlog tot 34.000. Tijdens de oorlog waren er zo'n 100.000 leden. Aanvankelijk richtte de NSB zich meer op sympathie met de Ita liaanse fascistenleider Mussolini. In de loop van de jaren '30 echter werd de NSB steeds nadrukke lijker pro-Duits en antisemi tisch. DEN HAAG (GPD) - De huren gaan per 1 juli met 5 procent omhoog. Hiermee is het kabinet gezwicht voor de wens van de kamermeerderheid. Het kabinet, dat steeds aan een huurverhoging van 6 procent had vastgehouden, ging gisteravond door de knieën voor een compromis voorstel van de WD. De liberalen deden het voorstel om de huren alleen voor dit jaar met 5 procent te verhogen. De socialis ten wilden vijf procent zonder die beperking. Van Dam (PvdA) noemde de door de WD te elfder ure ingebrachte oplossing getuigen van kleinzie ligheid en een gebrek aan princi pes. Van Dam wees erop dat de bewindsman van volkshuisves ting ieder jaar het huurverho gingspercentage aangeeft en dat het VVD-amendement, dat nu ineens door het kabinet werd ge slikt, derhalve overbodig De PvdA zag het WD-amende- ment als een poging het zetelver lies dat de laatste opiniepeilingen voor deze partij aangeven, goed te maken. „Nu staat onder het wijzigingsvoorstel de naam van de VVD en niet van de PvdA. Daar was het de WD om te doen", merkte Van Dam op, die eraan toevoegde dat hij toch het amendement van de liberalen steunde om de miljoenen huur- ders niet met meer dan vijf pro cent huurverhoging op te sche pen. Staatssecretaris Brokx ontraadde zowel het PvdA- als het WD- amendement met klem, omdat aanneming „schadelijk is voor de volkshuisvesting. Ik betreur het in hoge mate dat mijn betoog niet heeft kunnen overtuigen om voor zes procent te kiezen". Met het accepteren van het WD- voorstel is de schade volgens Brokx beperkt tot één jaar. Het kabinet heeft woensdag en ook gisteren nog koortsachtig overleg gevoerd om een oplossing te vin den voor het conflict met een meerderheid van het parlement. Alleen het CDA en de kleinere rechtse partijen, GPV en SGP, bleven voor een huurverhoging van 6 procent pleiten. Brokx trachtte tevergeefs in een ruim twee uur durend betoog de VVD achter zich te krijgen. Verliezer Terwijl het PvdA-amendement op een „onaanvaardbaar" van het kabinet kon rekenen, weigerde staatssecretaris Brokx dit machtsmiddel te gebruiken voor het WD-voorstel, dat in feite ge lijk is aan de inbreng van de so cialisten. Dat Brokx zich in de huurstrijd als verliezer voelde, bleek uit het feit dat hij na afloop van het debat achter de rege ringstafel wegrende en weigerde de gebruikelijke felicitaties in ontvangst te nemen. Het 5 procents-voorstel van de VVD werd ten slotte gesteund door WD, PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en DS'70. Van Dijk, woordvoerder van het CDA, noemde aanvaarding van het WD-amendement quent. „Tot m'n grote verdriet moet ik constateren dat, door de keuze voor vijf procent, een gat in de begroting van tientallen mil joenen ontstaat", aldus Van Dijk aan het slot van het huurdebat, dat gekenmerkt werd door felle woordenwisselingen en dit keer met name ook tussen de rege- Brokx benadrukte voortdurend dat een huurverhoging van 6 procent noodzakelijk zou zijn op grond van de gestegen bouw- en exploi tatiekosten. Bij een huurverho ging van 5 procent moet de over heid volgens de bewindsman te veel extra subsidies verstrekken om de aanvangshuren van nieuw te bouwen huizen op een aan vaardbaar peil te houden. Brokx achtte het gevaar groot dat bij 5 procent onderhoud en beheer van huurwoningen achteruit gaat. Zes procent huurverhoging zou naar het oordeel van Brokx len. Bij een te lage huur dreigt voorts het gevaar dat beleggers hun hui zen afstoten, voerde Brokx aan. De staatssecretaris berekende dat 6 inplaats van 5 procent, circa 15 mij oen gulden extra oplevert, waarvoor dan leningen voor honderden extra woningwetwo ningen kunnen worden ver strekt. Brokx weigerde aan te nemen dat een huurverhoging met vijf procent juist gunstig is voor de schatkist. De liberaal De Beer had op een budgettair voor deeltje gewezen. Mi.w JH K t M - J Mji* BEIROET - Een blik op het landschap in Zuid-Libanon. De voertuigen van de Nederlandse kwartier makers naderen hun commandopost in Haris, In Libanon HARIS (LIBANON) (gpd) - De eer ste Nederlandse soldaten van het VN-detachement in Zuidlaren hebben woensdag definitief hun intrek genomen in het gebied rond het Zuidlibanese plaatsje Haris, waar de commandopost van het Nederlandse bataljon zal worden ingericht. Op een bijzon der strategische heuvel, vanwaar kilometers ver in alle richtingen gekeken kan worden, sloegen de Nederlandse kwartiermakers hun bivak op. Vanaf dat moment waren zij niet meer afhankelijk van de Fransen, die tot dan wat eten en onderdak betreft hun gastheer waren ge weest. Na een eerste appel van de volledige groep, boven op de top van de heuvel, gingen de kwar tiermakers aan de slag met het voorbereiden van de komst van de grote hoofdmacht van het ba taljon, volgende week zater- Woensdagochtend slingerde zich een lange kolonne van zo'n veer tig vrachtwagens jeeps en busjes over de hobbelige en soms vrij wel onbegaanbare wegen van Zuid-Libanon omhoog naar Ha- ris. De Nederlanders brachten zelfs een grote oplegger met daarop een reusachtige bulldozer mee. Het lossen van de schuiver („Wiellaadschop"), die vervol gens op eigen kracht een met soms letterlijk meterhoge rotsblokken bezaaid pad naar de top van de bivakheuvel moest afleggen, lokte vele tientallen dorpsbewoners naar buiten. Een bulldozer kan in deze omge ving ontzettend veel werk doen. Niet alleen om de heuvels voor de militaire kampementen geschikt te maken, maar ook om de bewo ners te helpen bij het ruimen van puin (op elk heel huis is er een dat op instorten staat of dat stadium al is gepasseerd) of het egaliseren van de wegen. En dat laatste is geen overbodige luxe, „want geen weg is zo glad of er zit wel een gat in". De Nederlandse soldaten zullen in de komende dagen op tal van ter reinen hun licht gaan opsteken bij de Fransen. Majoor F. Straat man, plaatsvervangend com mandant van het 44e pantserin- fanteriebataljon uit Zuidlaren: „Er wordt door ons nog geen pa trouille gelopen. De beveiliging van het gebied is immers tot 15 AMSTERDAM - Prinses Bea trix en Prins Claus hebben gis teren de receptie bijgewoond ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Amster damse Burgerziekenhuis. De re ceptie werd gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Het Burgerziekenhuis heeft spe ciale banden met het Koninklijk Huis. Drie maanden lang, eind 1937 en begin 1938, verbleef de hele koninklijke familie in het ziekenhuis, waar Prins Bern- hard destijds werd verpleegd, na een auto-ongeluk. Op de foto het prinselijk paar in gesprek met geneesheer-direc teur Dr. D. Spoelstra (m) en voorzitter van het. bestuur CJ. Baron Schimmelpennick van der Oye. maart een taak voor de Fransen. Wel is bijvoorbeeld onze officier operaties nu aan het rondrijden om de posities van de Fransen te bekijken. Onze kwartiermakers zijn ook naar de kwartiermakers van de Franse compagnieën toe, om daar hun toekomstige werk terrein te onderzoeken". We staan op de flank van de heuvel, in een stralende zon en een harde, frisse wind. Het uitzicht is sprookjesachtig. Om ons heen overal heuvels, sommige grauw en hard van de rotsen, anderen begroeid met sinaasappel- of ba- nanenstruiken. Een moeilijk ge bied om te beveiligen. De rotsen, struiken, maar vooral de smalle, diepe valleien, vormen natuurlijk een ideaal terrein voor infiltran ten. De Nederlanders zullen niet zonder meer de manier van optreden van de Fransen overnemen. „Zij heb ben hun technieken, wij de on ze", zegt Straatman. „Een ver schil is bijvoorbeeld dat wij ge pantserde pelotons hebben, met YP-pantserwagens. Die wagens zullen vooral gebruikt moeten worden voor de patrouilles langs de wegen. Voorts zetten wij ze in bij de controleposten. De Fran sen zitten daar alleen achter zandzakken. Wij zetten daar ook _nog een YP neer". „Bovendien moeten die YP's (er zijn er 60) als een soort mobiele reserve gelden, om snel te kun nen inzetten als er ergens een moeilijke situatie dreigt te ont staan. Dan moet je zorgen dat je gewoon wat machtsvertoon kunt brengen. Zo van: kijk, zoveel hebben we nou en je mag er niet door. En als je dat toch probeert, dan gaan we schieten". Het is in zo'n geval de commandant van de patrouillegroep die beslist of er inderdaad geschoten wordt. „Maar we zullen het natuurlijk eerst via overreding proberen", zegt majoor Straatman, terwijl we inmiddels in het dorp Haris staan. „Daarna moet je zo'n man zó bedreigen dat hij toegeeft. En als ook dat helemaal niet meer helpt, ja, dan kan echt geweld nodig zijn. Maar dat betekent nog niet meteen schieten. En als je schiet, hoeft dat nog niet direct gericht schieten te zijn". De Nederlandse militairen moeten er, dat blijkt deze dag uit ge sprekken met de Fransen duide lijk, rekening mee houden dat de DEN HAAG (GPD) - De grote partijen in de Tweede Kamer vinden dat de regering niet verweten kan worden dat af gedankt legermaterieel, be stemd voor christelijke solda ten in Libanon, aan boord was van hetzelfde schip dat het materieel van het Nederland se VN-onderdeel naar het Midden-Oosten vervoer de. Bij het ontschepen van voertui gen voor het Nederlandse VN-onderdeel in Libanon kwam de zaak aan het licht. Het ging om afgedankt Ame rikaans materieel uit West- Duitsland voor de christelijke militia in Zuid-Libanon. De taak van de VN-troepen in dit gebied is juist om christelijke en Palestijnse soldaten uit el kaar te houden. Het PSP-kamerlid Van der Spek heeft de regering giste ren schriftelijk gevraagd waarom zij de, volgens hem illegale, wapenhandel naar Zuid-Libanon niet voorko men heeft. Van der Spek vraagt de regering ook hoe zij denkt duidelijk te maken dat het Nederlandse leger haar vredeshandhavende taak kan uitvoeren terwijl de regering zelf wapenleveranties aan een van de partijen laat plaats vinden. De kamerleden Stemerdink (PvdA) en Ploeg (WD) me nen dat voor de uitvoer van het afgeschreven materieel geen exportvergunning no dig is. Desondanks willen beiden van de regering op heldering over de zaak. Het kamerlid Frinking (CDA) meent dat het incident de Ne derlandse zaak niet bevor dert, maar de neutraliteit van het Nederlandse legeronder deel is volgens hem niet in het geding. Ook Van der Spek (PSP) zegt dat formeel geen exportver gunning nodig is voor het af gedankte materieel, maar hij vindt wel dat de regering ver antwoordelijk is voor de „veel te zwakke" controle bij de uitvoer van dit soort goede- in het gebied aanwezige ge vechtsgroepen, Palestijnen én christen-rechtse milities, vol gende week rond de macht sovername zullen proberen hun posities te verbeteren. Het korte vacuum dat er dan toch - al is het alleen maar door de onervaren heid van de Nederlanders - ont staat, zal ongetwijfeld benut worden. DEN HAAG (GPD) - Minister Gardeniers van CRM gaat, nadat zij afgelopen zomer de plannen daartoe reeds kenbaar maak te, de ledentallen op grond waarvan de omroeporganisaties respectievelijk de A-, B- en C-status verkrijgen, sterk optrek ken. Een A-omroep (is: 400.000 leden) moet ten minste 500.000 leden hebben, een B-omroep (is: 250.000) ten minste 325.000 en een C-omroep (is: 100.000) ten minste 150.000 De getalsdrempel voor toelating als aspirant-omroep (is: 40.000 leden) wordt verhoogd tot 75.000. De pe riode voor een aspirant om uit te groeien tot C-omroeporganisatie, is verkleind van twee tot één jaar. Het is nog moeilijk te schatten wanneer deze wijziging van de Omroepwet, die de be windsvrouw gisteren bij de Tweede Ka mer indiende, praktisch gaat werken. Na de schriftelijke afhandeling zal eerst de Tweede Kamer en vervolgens de Eerste Kamer zich over de voorstellen moeten buigen, waarna de gewijzigde wet in het staatsblad wordt gepubliceerd. Dan pas is de nieuwe wet van kracht en dat zal vol gens een woordvoerder van het ministerie van CRM zeker niet zijn voor 1 januari 1980. De minister is overgegaan tot verhoging van de getalscriteria op grond van de veron derstelling dat alle omroeporganisaties er nieuwe leden zullen bij krijgen door de, eveneens in dit wetsontwerp voorkomen de, ontkoppeling van lidmaatschap van een omroepvereniging en het betalen van luister- en kijkgeld. De zgn. tweede ont koppeling, waarbij abonnees op een pro grammablad niet meer automatisch gere kend worden tot leden van een omroepor ganisatie, heeft minister Gardeniers al eerder laten vallen. De eerste ontkoppe ling betekent dat elke Nederlander vanaf 18 jaar lid van een omroep kan worden. Met opzet heeft de bewindsvrouw de ge talscriteria niet achteraf (dus nadat be kend is welke de effecten zullen zijn van de eerste ontkoppeling) willen verhogen, maar met onmiddellijke ingang. Eveneens met opzet heeft zij oók de getals drempel voor de A-omroepen verhoogd. Haar ambtsvoorganger, minister Van Doorn, was van mening dat de drempel voor A-omroepen ongemoeid moest wor den gelaten. Van Doorn, die voorstander was van de beide ontkoppelingen, ging er namelijk van uit dat de vermeerdering van het aantal leden door de afschaffing van het „huismanskiesrecht" (zoals de ontkoppeling van lidmaatschap en het houden van een omroepkaart wel wordt genoemd) vooral bij de A-omroepen teniet zou worden gedaan door de ontkoppeling van lidmaatschap en abonnement op een programmablad. Onderzoek had volgens Van Doorn uitgewezen dat zeer veel lezers van omroepbladen geen overtuigde leden van de betreffende omroeporganisatie zijn en dat er zeer velen zouden afvallen als de tweede ontkoppeling doorgang zou vinden. Minister Gardeniers echter meent, nu zij alleen het „huismanskies recht" wenst af te schaffen, dat nu slechts met de gevolgen van deze wijziging reke ning dient te worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7