Gemeente steunt Dierenhulpdienst voor één keer AB OPPOSITIE WIL MEER HUIZEN IN ROOMBURG Tegen zin van Dierenbescherming Actief in vrije tijd Sterrewacht houdt dit weekeinde weer „open huis99 VRIJDAG 2 MAART 1979 LEIDEN CDA krijgt steun voor afwijkende ideeën LEIDEN - De oppositie in de Leid- se gemeenteraad lijkt zich sterk te maken om meer woningbouw mogelijk te maken in het ooste lijk deel van de gemeente (Roomburg). Bij de bespreking van de structuurschets Leiden- Oost in enkele commissies uit de gemeenteraad spraken verte genwoordigers van CDA. PPR en PSP zich gisteren uit voor meer woningbouw in Roomburg en toonde ook D'66 een voorkeur in deze richting. Burgemeester en wethouders wil len in het uiterste geval slechts een beperkt deel van Roomburg vrijhouden voor woningbouw en het meredeel van het gebied be schikbaar stellen voor bedrijfs terrein. Het college baseert zich bij deze keuze op de behoefte aan bedrijfsterreinen in de gemeente. Tegen de beperkte ruimte voor wo ningbouw is, zoals gisteren ge meld, sterk bezwaar gemaakt door de wijk Meerburg. Deze wijk wil via woningbouw in Roomburg uitgroeien tot een volwaardige wijk. Meerburg be roept zich op eerdere plannen die de gemeente de afgelopen jaren in nauwe samenspraak met be woners uit de wijk opstelde. Een grote delegatie van Meerburg bewoners verspreidde gisteren in de vergadering van de raads commissies een voorstel in Roomburg ruimte voor zo'n 1200 woningen te scheppen. In het voorstel van Ben W kan de raad ten hoogste één gebied (tussen stortplaats en monument Matilo- ne) aanwijzen voor woningbouw. Dit levert slechts 600 huizen op. CD A-raadslid Van Zijp kondigde echter aan bij de raadsbehande- ling een voorstel in te dienen ook het westelijk deel van Roomburg (tussen spoorbaan en stortplaats) te bestemmen voor woningbouw. Dit levert dan met het andere ge bied de door Meerburg verlangde 1200 huizen op. Zijn voorstel kan, zo bleek gisteren, rekenen op steun van PPR en PSP en in mindere mate van D'66. Van Zijp verdedigde de keuze voor meer woningbouw uit het verkie zingsprogramma van het CDA. Het CDA rekent de komende ja ren slechts met 10 hectare voor nieuwe bedrijfsterreinen, terwijl het college (PvdA en VVD) uit gaat van 20 hectare. Het CDA-voorstel kan mogelijk ook steun van D'66 krijgen. D'66- fractievoorzitter Glaubitz kon digde aan dat zijn fractie wo ningbouw in Roomburg zal zoe ken als de gevaren voor woning bouw in de Leeuwenhoek te groot blijken. Hij gaf aan een eer dere suggestie van het CDA om de Leeuwenhoek deels voor be drijven te benutten te ondersteu- Wethouder Waal (stadsontwikke ling) verzette zich sterk tegen de ze opvatting. Volgens hem kan de gemeente alleen rekenen op toe wijzing van de grond in de Leeu wenhoek als er woningbouw komt. Hij zei dit af te leiden uit de kabinetsbeslissing om Leiden de grond terug te verkopen. Glau bitz bestreed deze uitleg en zag bedrijfsvestiging eventueel niet als onmogelijk. Bij de standpuntbepaling in de commissies kwam naar voren dat de VVD-fractie het verst gaat in de keuze voor bedrijfsterreinen. WD-raadslid Zonnevylle gaf de voorkeur om het gehele gebied voor bedrijven te bestemmen. Daar tegenover lieten vertegen woordigers van de PvdA-fractie zich nog niet duidelijk uit over de preciese verdeling van het ge bied. LEIDEN - Burgemeester en wethouders hebben beslo ten om de Dierenhulp dienst voor eenmaal een gift van vijfhonderd gul den te verstrekken. De Dierenhulpdienst was- in financiële moeilijkheden geraakt door het strenge winterweer in januari. Ze trok er in die maand 220 keer op uit om door kou en honger bevangen dieren overal uit de stad op te ha len. De dieren werden bij de familie Raymaekers van de Dierenhulpdienst thuis verzorgd tot ze weer konden worden losgela ten. De kosten van voer en vooral van benzine liepen zo hoog op dat de dienst1 in haar bestaan weid be dreigd. De dienst draait namelijk volledig op bijdragen van de 1420 donateurs, die vijftien gulden of meer per jaar geven. Dat was de situatie begin februari. Via een publicatie in een Leids nieuwsblad werden niet alleen B en W hierop attent gemaakt. De CDA-raadsleden Bleijie en Kramp vroegen B en W of het niet mogelijk was de Dierenhulp dienst financieel te steunen. Een a'antal sympathisanten schreef een brief aan de gemeenteraad en vroeg hetzelfde. Bovendien kwam bij de familie Raymaekers vierduizend gulden aan giften binnen en meldden zich 350 nieuwe donateurs. De vijfhon derd gulden van B en W zijn wel kom, uiteraard, maar niet meer zo dringend noodzakelijk als een maand geleden. Minder welkom Minder welkom was een brief die door de Leidse afdeling van de Dierenbescherming aan de frac tievoorzitters van de politieke partijen in Leiden werd gestuurd (op 19 februari). Kennelijk met de bedoeling eventuele gemeente lijke steun te dwarsbomen, wordt in die brief een aantal bezwaren tegen de werkwijze van de Die renhulpdienst naar voren ge- bracht. "Hoewel wij zeer zeker waardering hebben voor het werk van de Die renhulpdienst", schrijft de Die renbescherming; "weten wij uit eigen ervaring dat deze dienst uitsluitend voor zijn eigen dona teurs vervoert. Bovendien ver voert de Dierenhulpdienst c.q. de heer Raymaekers eveneens uit sluitend voor een aantal door hem bevoorrechte dierenartsen. Degenen die geen donateur zijn en dit ook niet wensen te worden, of die voorkeur hebben voor een andere dierenarts, worden naar ons verwezen. Dit was voor ons, en naar ons bekend voor vele par ticulieren, aanleiding een andere organisatie op het gebied van die renvervoer in te schakelen (het Huisdjerenvervoer van de familie Hollebeek red.) die voor iedereen klaar staat en die alle opdrachten snel en efficiënt uitvoert, ook de minder spectaculaire gevallen, die de krantenkolommen niet halen". Geschokt Hans en Carla Raymaekers van de Dierenhulpdienst zijn geschokt door deze brief die ze toevallig ook zelf in handen kregen. Ze zien het als een laffe aanval, die bovendien berust op onwaarhe den. Hans Raymaekers: "Het is perti nent niet waar dat wij alleen voor donateurs vervoeren. We weten vaak niet eens wie de baas is als wij gewonde dieren bij ongeluk ken vandaan halen. De ongeluk ken staan voor ons voorop. Als we dan nog tijd over hebben ver voeren we voor donateurs, naar dierenartsen, en als we dan nog tijd over hebben ook voor ande ren. Maar wij kunnen ook niet al tijd alles doen." "Wij zijn begonnen met ritjes voor de Dierenbescherming, maar dat was geen vetpot en we wilden ei genlijk ook wel vrij zijn. Toen wij voor onszelf begonnen, heeft de Dierenbescherming van collec tegeld zelf een autootje aange schaft om zwerfdieren naar het asiel te brengen. Als wij geen tijd hadden verwezen we de mensen altijd door naar de Dierenbe scherming. En nu verwijzen we ze door naar het huisdierenver- voer. We zijn eigenlijk blij dat dat er is want wij hebben werk ge noeg". Gegroeid Ook dat de Dierenhulpdienst be paalde dierenartsen zou bevoor rechten ontkent het echtpaar Raymaekers. Het is wel zo dat ze de dieren in het merendeel van de gevallen naar de artsen Muurling, Helder of Roest brengen. "Maar", zegt Hans Raymaekers: "Dat is zo gegroeid. Ze hebben samen een Breestraat De tentoonstelling "Breestraat breeduit" die op het ogenblik te zien is in het Gemeentear chief aan de Boisotkade 2a blijft langer geopend dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Tot de verlenging van de expositieduur werd besloten in verband met de slechte weersomstandigheden in de afgelopen weken. De laatste dag van de tentoonstelling is nu verschoven van 10 naar 24 maart. Daarmee sluit men aan op de tentoonstelling over de Stadhuisbrand in de La kenhal. De expositie is ge opend op maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur, don derdagavond van 1930 tot 2130 en zaterdag van 9 tot 12 "Nieuw Leven" "Nieuw Leven" doet weer van zich horen. Deze Leidse mu ziekvereniging verschijnt morgen onder leiding van di rigent P. Baart op de planken van het St. Antonius clubhuis aan de Lange Mare. Het pro gramma vermeldt veel muzi kale variatie. Behalve muziek van de harmonie is er ook een optreden van een big band, een blaaskapel en een dixie- landorkest. Los Mismos In het Vrijetijdscentrum treedt vanavond de Amsterdamse groep Los Mismos op. De groep brengt Afro-Cubaanse en Puertoricaanse muziek met Amerikaanse invloeden. De groep bestaat uit Fino Gomez, gitaar en zang, Glenn Hahn, timbales, zang, Aych Ahrif, cogas, zang, Wally Shortz, fluit, Earl Cross, trompet, percussie, Glenn Stones, basgitaar, Paul Stoc- ker, saxofoon en Paul Myoa- ra, zang. Het optreden begint om half tien en de zaal is open vanaf 8 uur. Toegangsprijs vijf gulden. Tantrayoga ln 'tBreehuys aan de Breestraat 19 wordt morgenavond een le zing gehouden over tantrayo ga. Spreker is Advaduta Madhuvidya a Nanda. Aan vang 8 uur. Gratis toegang. JosefKip Quartet Morgen treedt het Josef Kip Quartet op in de Leidse Jazz- zolder Hot House aan de Bree straat 66. De groep wordt ge vormd door Herman Helle, Jan Willem van Mook, Titus Bovenberg en Wiebe Hooge- veen. Zelf omschrijven ze hun muziek als een mengeling van straatmuziek, free jazz, fan fare en harmonie, gezellige kneutermuziek. Dit alles ge lardeerd met cabareteske theateracts. Onlangs werd hun eerste elpee opgenomen. Het concert begint om 21 uur. Wandeltocht De Wandelkring Leiden organi seert morgen weer een wan deltocht in de serie winter- wandelingen. De start is in Noordwijkerhout om half tien vanuit "De Duinpoort" aan de Langevelderlaan en de af stand bedraagt veertig kilo meter. Het inschrijfgeld be draagt zes gulden. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale gaat cursussen organiseren voor mensen die als vrijwilligers (bijvoorbeeld in een buurt- of clubhuis) willen werken. De cursus schenkt aandacht aan de verschillende aspecten van het vrijwilligerswerk en aan de te leren vaardigheden waarmee de vrijwilliger an deren kan helpen. Door de cursus kan duidelijk worden welk soort vrijwilli gerswerk de deelnemer het beste ligt. Ook degenen die al als vrijwilliger werkzaam zijn kunnen eraan meedoen. De cursussen zijn op woens dag- en donderdagavonden vanaf eind maart. Er zijn geen kosten aan verbonden. Voor nadere informatie kan men bij de Vrijwilligerscen- Hans en Carla Raymaekers bij één van de slachtoffers van deze winter een gewonde zwaan. moeilijk verkroppen. Ze zegt: "Wij hebben nergens om ge vraagd. Niet om geld aan de ge meente, niet om vragen en brie ven naar de gemeenteraad, niet om artikelen in de krant. Ik ben iedereen natuurlijk wel ontzet tend dankbaar, en eigenlijk mo gen we ook best wat krijgen. Want we nemen politie en brandweer tenslotte ook heel wat werk uit handen, ze bellen op en we komen eraan. Met het diere nasiel werken we ook prettig sa men. Waarom dan nu zo'n brief, laat ze ons dan opbellen als ze iets dwars zit, maar dat hebben ze nog nooit gedaan. Ik gun ze een dik- belegde boterham, maar dit is niet eerlijk." Burgemeester en wethouders zeg gen in hun antwoord op vragen van de CDA-raadsleden Bleijie en Kramp dat het niet gewenst is alle instanties die zich het lot van dieren in nood aantrekken finan cieel te steunen, de gemeente heeft zich tot op heden beperkt tot het subsidiëren van het diere- nasyl. Met betrekking tot de Die renhulpdienst voegen ze er aan toe: "Het is ons gebleken dat vele Leidenaren de Dierenhulpdienst een warm hart toedragen en dat het werk van de dienst in een kennelijke behoefte voorziet. Wij willen ook onze erkentelijkheid laten blijken door storting van een eenmalige bijdrage van 500,-, welke wij aan de post "bij zondere gebeurtenissen door ini tiatieven uit de burgerij tot stand gekomen" zullen onttrekken". praktijk en zijn vanaf het begin erg makkelijk tegenover ons ge weest. Dieren waarvan de eige naar niet bekend is behandelen ze altijd gratis, ze hebben inzicht in eikaars kaartsystemen en er is van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds constant spreek uur. Voor mij is het makkelijk omdat je blindelings weet wie er spreekuur heeft". Maar als er al een andere dierenarts is gebeld ga ik daar natuurlijk heen. En als mensen vragen of ik ze naar een bepaalde dierenarts kan brengen dan doe ik dat ook, als ik tijd heb natuurlijk." Zijn vrouw vult aan: "Die drie dieren artsen worden helemaal niet be voorrecht door ons. Financieel schieten ze er maar weinig mee op, want er zijn maanden dat we honderden guldens kosten." Niet gevraagd Toerfietsen Zondag begint Swifttoer met het nieuwe recreatie- toerfiets seizoen. Elke zondagmorgeji kan er 30 of 60 kilometer ge fietst worden. Tussen 8.30 en 9.00 uur is het vertrek bij de Swift-kantine aan de Admi raal Banckertweg in De Waard. Het tempo kan men zelf bepalen. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden. Inlich tingen: W. Edink,Adegeest 11, Leiderdorp tel. 071-895297. Luitconcert ln het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor steeg 17 wordt zondag het tweede luit concert gegeven door de stadsluitist Hans van Wouw. Op het programma staan tal van liederen uit de Renais sance. Aanvang 16 uur en toegang gratis. De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" houdt zondag 4 maart een ochtendbijeenkomst in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Mevrouw M. L. Bomhoff-Van Rhijn zal die ochtend een lezing houden over de in 1977 overleden Ne derlandse schrijfster Annie Romein. De bijeenkomst be gint om half elf en de toe gangsprijs bedraagt f 1.75. Première „kort Amerikaans" ook in Leiden LEIDEN - Leiden zal zeker tot de steden behoren waar de speelfilm "Kort Amerikaans" gebaseerd op het gelijknamige boek van Jan Wolkers in première zal gaan. De gala-première zal echter elders plaats hqbben. Dat antwoorden B en W op schriftelijke vragen van het CDA-raadslid W. Bleijie. Volgens het college is al in een vroeg stadium bij de producen ten geïnformeerd naar de moge lijkheid van een Leidse première. De zeggenschap daarover berust echter volledig bij de maat schappij die de rolprent distri bueert. Evenals bij eerdere speelfilmop namen in Leiden zullen de kosten van de gemeentelijke dienstver lening normaal aan de betrokken filmmaatschappij in rekening worden gebracht. Het weekeinde staat weer voor de deur. Wellicht is het een aardige tip om vanavond, morgen of overmorgen eens een kijkje te gaan nemen bij de Sterrewacht in Leiden. De Sterrewacht is het hele week einde voor het publiek ge opend. Een legertje sterre- kundigen en sterrekundigen in spé zullen gereed staan om u enigszins wegwijs te maken in het heelal. Vandaag organiseert de Utrechtse stichting "De Koe pel" voor het derde achtereen volgende jaar de Nationale Sterrekijkdag"De Koepel" heeft er voor gezorgd dat van avond op 120 plaatsen in het land telescopen staan opge steld, waardoor iedereen een blik kan werpen. De Leidse Sterrewacht heeft evenals vorig jaar haar open "Weekend" aan de sterrekijk dag gekoppeld zodat het publiek daar tot en met zon dagavond terecht kan. De achterliggende gedachte van zo'n open huis is duidelijk. Men tracht op deze wijze de slerrekunde te de popularise ren Volgens de organ isatoren weten maar weinig mensen wat een sterrekundige nu ei genlijk uitvoert. Zij zeggen: "Wij zijn echt niet van die fi guren met lange puntbaarden en hoge puntmutsen die over dag in een donker hol zitten en 's nachts tevoorschijn komen om dan urenlang door zo'n kijker te gaan zitten loeren". Sterrekundige F. van Leeuwen: "Je kunt de sterrekunde zien als een vorm van toegepaste natuurkunde, natuurkunde toegepast op de kosmos. Het observeren van hemellicha men maakt maar een fractie van ons werk uit. voor de rest zitten we gewoon achter een bureau". Dat de belangstelling voor een kijkje bij de Sterrewacht in Leiden bijzonder groot is blijkt wel uit de massale op komst in het vorige, open weekeinde, toen naar schat ting een kleine 1500 mensen achter de reusachtige telesco pen plaatsnamen. Ook van de mogelijkheid om in groepsverband over het ter rein van de Sterrewacht rond te worden geleid wordt veel vuldig gebruik gemaakt. In 1977 bijvoorbeeld werden 66 rondleidingen verzorgd voor 2600 mensen. Niet alleen' groepen studenten en scholie ren laten zich rondleiden - ook groepjes huisvrou- en personeelsverenigin gen. Daarnaast bestaat er nog een mogelijkheid om een cursus over sterrekunde te volgen. Er is een soort van inleidende cursus en een voortgezette cursus. Het afgelopen jaar 180 i de i leidende cursus deel 100 aan de voortgezette. Vol gens de heer Van Leeuwen is zo'n cursusvooral de inlei dende die zo'n twaalf avond en beslaat, voor werkelijk ie dereen te volgen. Wat kunnen de mensen die zich dit weekeinde naar de Ster rewacht in Leiden begeven ei genlijk verwachten? Men kan uiteraard de maanmet zijn zeeënbergen en kraters 'be zichtigen. Bij een beetje helder weer is vlak na zonsonder gang Mercurius zichtbaar, evenals Jupiter, de helderste "ster" aan de avondhemel met zijn vier manen Europa, Io, Ganymedes en Callisto, en tot slot ook de planeet Jupiter. Diegenen die de moeite willen nemen om een gratis kaartje te gaan halen bij het WV- kantoor kunnen ook nog een film over de Apollo 17 bezich tigen, dan is er nog een ten toonstellinkje georganiseerd rondom de 80-jarige en nog altijd in gebruik zijnde foto grafische kijker en voor de rest is er ruimschoots gelegen heid om vragen te stellen. Ook wanneer de weersomstan digheden verre van ideaal zijn kan men met een gerust hart naar de Sterrewacht gaan want. in dat geval wordt er gezorgd voor een alterna tiefprogramma. Openingstijden: vanavond van 19 tot 24 uur en zaterdag en zondag van 13 tot 18 en van 19 tot 24 uur. ADVERTENTIE Organisatoren van net open weekeinde van de Sterrewacht: lange puntbaard en een hoge puntmuts". "Wij zijn niet van die figuren met een

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3