Oudshoornse kerk kan restaureren Mazee (Sassenheim): „Wethouder als bijbaan niet meer haalbaar" Eerste stap voor nieuwe wijk in Haarlemmermeer Rijnsburgse buurt wil afbraak van koelgarage GEEN VOETBAL IN ALPHENSE REGIO CABARET EN POP IN HET MALLEGAT Haarlemmermeer trekt trouwfolder in VRIJDAG 2 MAART 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - "De KNVB zal het voetbal- programma voor het komen de weekeinde niet centraal afgelasten", luidde de mede deling via de radio-nieuws dienst deze week. Aan het uit zonderlijke lange voetballozc tijdperk lijkt nu dan toch een einde te komen. Alhoewel in het zuiden van het land de bal deze week weer aan het rollen zal worden gebracht, hoeft daar echter dichter bij huis nog niet op te worden gere- Voor de competitieleiders A. van Wijngaarden (KNVB-af- deling Gouda) en C. van Steyn (afdeling Leiden) staat het vast dat er ook dit week einde niet zal worden gevoet bald in hun afdeling. En wat de Alphcnse amateurvereni gingen betreft, secretaris G. Verschuur van de Alphense sportstichting laat zich bij zonder pessimistisch uit over de gesteldheid van de voet balvelden in sportpark De Bijlen. "Ik sluit het voor hon derd procent uit dat er zater dag en zondag voetbal wordt gespeeld in Alphen, hoe jammer het ook is"/ Inspectie Verschuur is dan net terug van een inspectie naar de staat waarin de velden verkeren. "Alleen de bovenste vier tot vijf centimeter zijn zacht", constateert hij als hij op ver schillende plaatsen een hooi vork in het gras steekt. "Daarna stuit je op een kei harde ijslaag. Het dooit ge woon niet hard genoeg. Een aantal uren op de dag valt het nog wel mee. maar door de nachtvorst helpt dat weinig. Overdag moeten we een lek ker zonnetje hebben en moet het behoorlijk waaien, 's Nachts moet het daarbij wel boven het vriespupt blijven". De weersverbetering had ove rigens niet veel langer op zich moeten laten wachten. Met het vooruitzicht dat de com petitie-draad volgende week kan worden opgenomen heb ben de competitieleiders weinig reden om zich nog er gens zorgen over te maken. In elk geval zal de competitie la ter worden afgerond dan aan vankelijk gepland was. Door extra speeldagen in te lassen (met Pasen een dubbel pro gramma. inhaalavonden t.w. 's maandags voor pupillen, dinsdags voor het zaterdag en damesvoetbal, donder dags het zondagsvoetbal) is dat probleem ondervangen. De geïntegreerde Leids/ Goudse competitie zal dan naar verwachting op zondag 20 mei aflopen. Oefenschema De invloeden van de lange win terstop zullen voor de vereni gingen zelf ook nadelig door werken. Zo werd bij de Al phense sportstichting begin dit jaar door verschillende verenigingen een zeer uitge breid oefenprogramma inge diend. Verschuur: "In overleg met de verenigingen is op 16 januari van dit jaar een sche ma opgesteld waarin werd aangegeven wanneer de vel den zouden worden gesloten voor de jaarlijkse onder houdsbeurt. De verenigingen stemden daar hun toernooien en vriendschappelijke wed strijden op af'. "Dat planningsprogramma van sluitingsdata is door die win ter nu al niet meer haalbaar. Op 13 maart stelt de beheers commissie nieuwe tijden vast. Als al die verenigingen de wedstrijden willen spelen, die zij aangevraagd hebben, zijn ze met juli nog niet klaar. Zij moeten hun programma dus in gaan korten. Zowel van onze als van hun kant moet er toegegeven worden", zegt Verschuur. Bij hem stromen inmiddels al weer aanvragen binnen met betrekking tot het bedrijfsvoetbal. "Die gaan allemaal de ijskast in. Het is de vraag of er dit jaar wel überhaupt door bedrijven ge voetbald kan worden". Met zijn gedwongen ontslag in de nabije toekomst ziet wethouder Mazee toch nog een lichtpuntje. "Ik kan me nu eindelijk wat meer gaan wijden aan mijn hobbies: orgelspel en het houden van dui ven." ADRIAAN BRANDENBURG Bloembollen export vorig jaar gestegen BOLLENSTREEK - Nederland heeft, volgens gegevens van het Produktschap voor Siergewas sen, vorig jaar 115,6 miljoen kilo bloembollen ter waarde van 581 miljoen gulden uitgevoerd. In hoeveelheid en naar waarde was dat meer dan in 1977: toen was het 104,4 miljoen kilo, voor 518 miljoen gulden. Van de totale export ging naar hoe veelheid gerekend 63, naar waar de gerekend 61 procent naar an dere EG-landen. Het voorgaande jaar was de EG voor 60 procent in de markt, naar waarde zowel als naar hoeveelheid. De vier grootste bloembollenklan ten die Nederland elders in de wereld heeft zijn West-Duitsland (34,9 miljoen kilo voor 162,4 mil joen gulden), Frankrijk (16,4 miljoen kilo voor 82,5 miljoen gulden), de Verenigde Staten (12,3 miljoen kilo voor 59,5 mil joen gulden) en Zweden (10,5 miljoen kilo voor 53,8 miljoen gulden). KATWIJK - Jeugdsoos 't Mallegat in Katwijk heeft dit weekeinde twee uitgaansmogelijkheden. Vanavond treedt de cabaretgroep "Geen bezoek, geen bloemen" op. Morgenavond speelt de popformatie Delrose in het jonge rencentrum. Beide optredens beginnen om 8 uur. "Geen bezoek, geen bloemen" bestaat uit Rien Koolhaas en Hans de la Mar. Zij brengen kritisch cabaret, zoals zij ScheUXGn zelf zeggen. Delrose (foto boven) is een zesmans formatie uit Den Haag, die "Latin rock" speelt. Deze muziek heeft invloeden ondervonden van Zuidamerikaanse muziek, van rock en van reggae en bevat ook jazzelementen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het rijk heeft het licht op groen gezet voor de restauratie van de Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn. Vóór 1 juni 1982 moet worden begonnen met de werkzaamheden, waar mee naar verwachting ruim twee miljoen gulden is gemoeid. Van dit bedrag neemt het rijk de helft voor zijn rekening. Gerekend mag voorts worden op een bijdrage van de provincie van dertig procent en van de gemeente van tien procent. Het resterende bedrag, ruim twee ton dus, zal door de kerk zelf op tafel moeten worden gelegd. Met straks 15.000 inwoners Wethouder mevrouw H. Donker, die dit gisteravond meedeelde tijdens de raadsvergadering, sprak dan ook de hoop uit, dat heel Alphen zal besef fen. dat de kerk echt een monument van betekenis is. "Ik hoop. dat iedereen in Alphen zich een vriend van de Oudshoornse kerk zal beto- Zoals bekend is de kerk dringend aan restauratie toe. Omdat de koppen van de houten palen een tijdje boven het grondwater hebben gestaan, zijn die koppen gaan rotten. Als gevolg daarvan is de kerk gaan verzak ken, waarvan grote scheuren in muren en vloeren de stille getuigen zijn. Kritiek De bouw van een nieuwe biblio theek en de inmiddels gereed ge komen sporthal behoren zijn de meest recente zaken in Sassen- heim waarbij Mazee nauw be trokken is geweest. Ook hier kwam vooral van Progressief Sassenheim kritiek, met name op het financiële vlak. Momenteel is wethouder Mazee tevens werk zaam bij de PTT in Den Haag. Dit werk zal hij overigens wel blijven uitoefenen. Nu Mazee op medische gronden het wat kalmer aan moet gaan doen is hij er nog meer van overtuigd dat het wethouderschap ook in klei nere gemeenten als Sassenheim een "full-time-job" moet worden. "Het is bijna niet haalbaar het wet houderschap uit te oefenen naast je normale baan. Of je moet veer tien uur per dag kunnen werken. HAARLEMMERMEER - De folder die wordt uitge reikt aan mensen die in ondertrouw gaan in de Haarlemmermeer zal uit de circulatie worden ge nomen. Raadsleden: „Vrouwen in cartoons belachelijk gemaakt" HOOFDDORP - De eerste stap voor de bouw van een nieuw stadsdeel (van mo gelijk 15.000 inwoners) is gisteren toch genomen in de Haarlemmermeer. De gemeenteraad besloot tot het uittrekken van geld, om de be trokken grond - ten zuiden van de wijken Pax en Bornholm - langzamerhand bouwklaar te maken. Hier moet dan de zoge naamde NORON-stad komen. De beslissing viel overigens pas na een uitvoerig debat, waarbij het CDA om schorsing vroeg voor onderlinge discussie, na een uit eenzetting van wethouder Hoff mann. De vraag was, of Haar lemmermeer nu wel of niet "groeikern" wordt( wat neer komt op: wel of geen financiële steun van het rijk). Voor de PvdA en WD was dat geen probleem. Zij meenden dat de minister destijds al heeft laten doorschemeren dat Haarlem mermeer als groeikern zal wor den aangemerkt. Na het schor- singsberaad ging ook het CDA akkoord. D'66 en PPR stemden tegen de plannen. Dit gebeurt na de opmerkingen van de vrouwelijke raadsleden van de Haarlemmermeer die ernstige bezwaren hebben gemaakt tegen de folder. De folder is gedrukt door de afdeling voorlichting van de gemeente. Deze folder is verluchtigd met al lerlei tekeningen. De betrokken raadsleden stelden dat vrouwen hierdoor belachelijk worden ge maakt. "Vooral de onderschriften bij de tekeningen stellen wij niet op prijs. Zoals bijvoorbeeld "lekker stuk te koop". De vrouwen moe ten het weer ontgelden", aldus Joke Ebeling van de PvdA. De kwestie werd aangekaart door Will de Vrey-Vringer (VVD). "De cartoonachtige tekeningen zijn totaal misplaatst. Dit is zeer deni grerend voor de vrouw", aldus Will de Vrey. SASSENHEIM - "Het is een pijnlijke zaak, een enorme tegenvaller. Ik vind het ook jammer, want ik heb zielsveel van dit werk gehouden". Wethouder A.M. Mazee van Sas senheim ziet zich genoodzaakt deze dagen meer van dit soort uitlatingen te doen, nu hem op doktersadvies is aangeraden zijn functie als wethouder neer te leggen. Aan de vooravond van zijn koperen jubileum als wethouder (12V2 jaar) heeft Mazee zijn ontslag be kend gemaakt. Tot eind april dit jaar zal hij zijn taak normaal blij ven vervullen. Begin mei moet de gemeenteraad een opvolger kie- Onjuist "Ik wil de raad ruimschoots de ge legenheid geven om over mijn opvolger te beslissen. Ik had ook een brief kunnen schrijven in de trant van: per 15 maart dien ik mijn ontslag als wethouder in. Ik vind dit onjuist", aldus Mazee, de nu 47-jarige wethouder, die zich al op 16-jarige leeftijd opgaf voor de Katholieke Volkspartij. Hij vervolgt "Nu bekend is dat ik er eind april mee stop wil ik dui delijk stellen dat ik normaal door ga met mijn werkzaamheden tot die tijd. Ik zal me niet enkel be zighouden met het afhandelen van wat lopende zaken. In mei hoop ik mijn taak aan een goede opvolger te kunnen overdragen. De opvolging van wethouder Ma zee kan een interessante aangele genheid worden. Aan het begin van deze ambtsperiode toonden Progressief Sassenheim en de WD zich bepaald niet gelukkig over de aanstelling van de wet houders van Sassenheim. Zy meenden dat zij in de benoeming te weinig gekend waren en eisten ook een vinger in de pap. Ver wacht wordt dat zij _eh ook nu niet afzijdig zullen houden. Wethouder Mazee zegt over zijn opvolger "Ik hoop dat mijn por tefeuille beheerd gaat worden door een sociaal bewogen man of vrouw. De raad heeft twee maan den de tijd om daarover na te denken en daar zal men best uit komen". Mazee, geboren in Grootebroek, kwam in 1966 voor de KVP in de raad van Sassenheim. Reeds in 1967 werd hij aangesteld als wet houder, waarbij hij de toen over leden wethouder Kortekaas op volgde. Sport-, onderwijs- en welzijnszaken behoorden steeds tot de belangrijkste punten in het takenpakket dat hij kreeg toebe deeld. En voor het geld hoef je het ook niet te doen", meent Mazee. Verhard Van de zijde van de WD maar vooral ook van Progressief Sas senheim was kritiek op het beleid van wethouder Mazee geen zeld zaamheid. Hij zou zich ook teveel voor het karretje van burgemees ter Kret laten spannen, zo stelden ze. Mazee koel: "Onzin, ze zien alleen die paar uurtjes in de maand tij dens de raadsvergaderingen. En kijken niet naar al die uren in de week dat wij met elkaar praten. Bovendien, het resultaat geldt en ik meen dat Sassenheim de laat ste tijd goed bestuurd is. Niet al leen door burgemeester en wet houders, maar ook door de ge meenteraad." Dat de politieke opstelling de laat ste tijd wat verhard is in Sassen heim wil Mazee niet ontkennen. "Als ik liberaal of progressief zou zijn geweest had ik me wellicht ook hard opgesteld. Maar als je daar niet tegen kunt moetje niet in de politiek gaan," aldus Mazee. De wethouder is overigens wel van plan door te gaan in de plaatselij ke politiek, maar dan als raadslid voor het CDA. Gestart als raads lid voor de KVP, terugkomend als raadslid voor het CDA. Mazee: "Wat gaan pionieren binnen het welzijnswerk lijkt me aardig. Daar houd ik mij per slot van re kening al mijn hele leven mee be zig. We moeten een stukje zeker heid en een stukje persoonlijke verantwoordelijkheid bij de mensen zien te brengen. Samen doen, samen delen," luidt zijn devies. Argusogen Dat er in Sassenheim nog wel eens met argusogen wordt gekeken naar andere steden als het gaat om voorzieningen op het wel- zijnsgebied komt volgens Mazee omdat Sassenheim is gelegen tussen de rook van de grote ste den Leiden en Haarlem. Hij re kent op de steun van het particu lier initiatief. Door steun van die kant, ook op financieel gebied, denkt Mazee meer te kunnen be reiken. Wethouder Mazee met één van zijn hobbies: orgel spelen. Straks als "gewoon" raadslid krijgt hij daar meer tijd voor. FEEST ROND „KOPEREN" WETHOUDER VOORHOUT - In de raadszaal van het Voorhoutse gemeentehuis wordt vanavond om 19.15 uur een speciale raadsvergadering ge houden ter gelegenheid van het 12'/2-jarig wethouderschap van de heer J. G. Huigsloot. Daarna wordt van 20.00 tot 21.30 uur ge recipieerd. eveneens in het ge meentehuis. RIJNSBURG - Moet de Rijnsburgse bloemenhandelaar A. de Mooij de koel garage naast zijn woning aan de Konin gin Wilhelminalaan afbreken of niet? Op die vraag zal de Raad van State een ant woord moeten geven. Als het aan enkele omwonenden ligt zal de 73 vierkante me ter grote garage inderdaad tegen de grond gaan. Zij vinden dat het gebouw niet in een woonbuurt past. s De gemeente Rijnsburg en de provincie Zuid-Holland hebben bloemenhande laar De Mooij wel toeslemming gegeven om de garage te bouwen, zij het dat dit achteraf gebeurde: de garage stond er al toen de benodigde vergunningen ver strekt werden. De voornaamste overwe ging van gemeente en provincie: in het bloemendorp Rijnsburg zijn dit soort combinaties van wonen en werken een normaal verschijnsel. Bovendien was er voor De Mooij in 1977 elders in Rijns burg geen andere koelgarage voor zijn bloemen beschikbaar, aldus provincie en gemeente. Dat nu werd gisteren op de zitting van de Raad van State bestreden door mr. Thu- nissen namens de bewoners. Bloemen handelaren die hun garage naast de deur hebben, komt weliswaar in de kern van Rijnsburg veelvuldig voor, maar is in de nieuwbouwwijk Frederiksoord, waar de Koningin Wilhelminalaan ligt, geen ge bruik, aldus Thunissen. Ook bestreed hij. door het overleggen van advertenties waarin koelgarages te huur werden aangeboden, dat er voor De Mooij niet elders een ruimte te krijgen zou zijn. Daarvoor maakte Thunissen ook gebruik van notulen van een ge meenteraadsvergadering. Dezelfde ge meenteraad, die De Mooij overigens wel toestemming heeft gegeven voor de bouw van de garage. „Maar in de raad zitten ook enkele bloemenhandelaren", zei de raadsman suggestief, tot onge noegen overigens van staatsraad Troostwijk. De bewoners zeggen overlast te ondervin den van de koelgarage. „De compressor maakt herrie en de bloemenwagens rij den 's morgens vroeg af en aan". Bloe menhandelaar De Mooij, die twee wa gens bezit, deelde mee dat de auto's drie maal in de week 's ochtends om vier uur richting Duitsland vertrekken. Diens raadsman, mr. Van der Giessen, be streed dat de garage in het straatbeeld ontsierend zou werken. De garage bete kent volgens hem zelfs een verbetering: „In andere straten worden de bloemen wagens her en der op de stoep gepar keerd". Ook De Mooij zelf zei dat wanneer de gara ge afgebroken moet worden, hij zijn au to's op straat zal moeten zetten. „Maar dan heeft u geen koelruimte meer", con stateerde staatsraad Mulder, die ook de vertegenwoordiger van de provincie enigszins in verlegenheid bracht met de vraag hoe het onderzoek was geweest naar een mogelijke andere ruimte voor de bloemenhandelaar. De provinciale ambtewaar moest toegeven dat er daar over slechts overleg was gevoerd met de gemeente en De Ivlooij zelf. Het ziet er naar uit dat de Raad van State zich vooral zal concentreren op de vraag of de garage een bedrijfsgebouw is of niet. Zo ja. dan lijkt dat in strijd met het bestemmingsplan Frederiksoord. Op 12 april doet de Raad van State uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27