Gesmoord in teveel bloed Bestuur van universiteit centraliseren Leidenaar ging in verkeer als wildeman tekeer De grimmige vliegende brigade Lezers schrijven VRIJDAG 2 MAART 1979 FILM PAGINA 23 The Fury van De Palma Als er ooit eens een biografie van de Amerikaanse regisseur Brian de Palma wordt geschreven, zouden "De fantastische vertellingen van Brian de Palma" of "Brian en het bloed" titels zijn, die de inhoud ongetwijfeld aardig dekken. Die eerste omdat De Palma's fanta sie werkelijk geen grenzen lijkt te kennen en "bloed" omdat veel van zijn films van dat rode vocht zijn doordrenkt. Praktisch ieder acteur of actrice vindt zijn/haar einde in een gigantische plas bloed, waarin je bijvoorbeeld de vlinderslag zou kunnen beoefe nen. The Fury; regie: Brian de Palma; hoofdrollen: John Cassavetes en Kirk Douglas; theater: Lido 2; leeftijd: 16 jaar. De Palma heeft ooit eens gezegd dat in de meest gruwelijke zaken nog onderhoudende kanten zit ten en de opmerking dat de moord op Kennedy het meest spannende was, dat hij ooit had gezien, spreekt wat dat betreft ook al boekdelen. In zijn laatste produkt, The Fury, worden de registers dan ook weer wijd open getrokken. Na Carrie (over een met telekinetische ga ven begiftigd meisje) kondigde Brian de Palma al aan, dat hij nu het onderwerp telepathie ter hand zou nemen en dat is dan uit gemond in The Fury (letterlijk: de razernij). Een jongen met dergelijke gaven wordt door agenten van de Ame rikaanse geheime dienst ont voerd voor het doen van allerlei experimenten. Zijn vader pro beert met de hulp van een meisje, dat in telepathisch contact met zoonlief staat en bovendien ook al de innige belangstelling van de "dienst" heeft, hem te bevrijden. Hoe dat afloopt moet nog maar even een vraag blijven, maar u kunt wel verzekerd zijn van en kele opzienbarende fragmenten. In dit verband kan direct de vraag gesteld worden of De Palma dit keer niet een beetje doorschiet. Carrie leek in z'n bloederigheid al onovertrefbaar, maar hij slaagt er toch nog in er een schepje boven op te doen. Gevolg is een (zij het wat nerveuze) hilariteit. Want waarom is de moord op Kennedy zo spannend? Omdat het de reali teit is. Wat moet je als regisseur van thrillers en horror-films daarom doen? Proberen zo dicht mogelijk bij die realiteit te blijven om daardoor een optimaal shock effect te bewerkstelligen. Om die reden was Sisters (een film van De Palma uit begin zeventig) ook zo veel spannender. Vergelijkingen met Alfred Hitch cock, die Brian de Palma tot ver velends toe achtervolgden, zijn daarom nu ook niet meer van toepassing. Een van de grootste kwaliteiten van de 'master of suspense' was en is immers de perfecte dosering en timing van het griezelwerk. En daar schiet De Palma in met na me The Fury juist zo in tekort. Misschien zou het raadzaam zijn als hij zich eens in een ander gen re stortte. Wat afstand nemen, lijkt beslistNgeen kwaad te kun nen. BART JUNGMAN MALIBU - Jane Fonda maakt op het ogenblik opnamen in Malibu Californië voor een nieuwe film "California Suite". De film wordt geregisseerd door Herbert Ross (links). In Lido 1 razen bankrovers door de straten van Londen, waar ze op de kop af de bank elke keer 60.000 pond lichter maken. Daarbij De vliegende brigade; regie Tom Clegg; voornaamste rollen John Thawn, Dennis Waterman; Lido 1; 12 jaar. dubbelloops de lopen van goud zijn en afgezaagd. Het toppunt van verspilling, lijkt het. Dat en de Nederlandse naam van de film, De vliegende brigade, in grediënten, waaruit een smake loos filmprodukt zou moeten ontstaan. Vooral als de bankrover met het geweer zijn schiettuig liefkozend "Purdy" noemt. Een naam, die herinneringen oproept aan de wel erg mooie begeleidster van "wreker" John Steed. Maar de Engelse titel van de film is Sweeny 2 en dat is al andere koek. En het bewijs dat je nooit op reclameteksten moet afgaan. Sweeny 2 is een gelukkige krui sing tussen Z-cars en Kojak, waarbij die laatste de hoofdrol speler, inspecteur Regan, nog on recht aan doet ook. De politiea genten zijn menselijker dan je ze doorgaans over het scherm ziet gaan. Ze hebben gevoel voor hu mor, zijn van tijd tot tijd stom en zozeer van deze wereld dat ze ziek worden als iemand zichzelf met datzelfde jachtgeweer het hoofd zowat tussen de schouders van daan schiet. Bloederig is de film wel, per slot van rekening is het geen prettig gezicht om mensen andere men sen gaten als een vuist in eikaars lichaam te zien schieten. Maar wie dat voor lief neemt, vindt in De Vliegende Brigade een harde en spannende politiefilm. Met een "boodschap" als uitsmijter. "Dirty Harry" - Euro 2, Alphen. "Klute" - Euro 3, Alphen. "Meisjes die het tussendoor "An unmarried woman" - Jill doen" Euro A1Phen' Clay burgh blijft maar blij na haar scheiding, Lido 2, Leiden. "Een vrouw als Eva" - Monique van de Ven heeft genoeg van de Haagse bioscopen huiselijke sleur en vindt troost bij Maria Schneider, Studio, Leiden, Euro 3, Alphen. APOLLO 1: "Heaven can wait", "Superman" - Vreselijk veel dag. 2.30,7 en 9.15 uur, zo. 1,7 en trucage, Trianon, Leiden. 9.15 uur. AL. "Force 10 from Navarone" - APOLLO 2: "De Turkse non", Vechten geblazen, Euro 2, Al- dag. 7.30 en 9.45 uur, ma. en di. phen. ook 2 uur. 16 jaar. ASTA "Superman", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en Terug in Leiden BIJOU: "De klompenboom", -- 7fT dag. 2 en 8 uur. 16 jaar. "Hie biggest battle" - Alweer CALYPSO: "I never promised vechten met Henry Fonda o.a. you a rose garden", 2 15, 7. en Camera, Leiden. 9 30 uur zo L45 4 15 7 en 9 30 uur. 16 jaar. CAMERA "Brutti sporchi e Nieuw in Leiden cattivi", dag. 2.15,7 en 9.30 uur, zo- 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. MT.a «1™ CINEAC: "Jungle vechters in The Swarm - Deze film ging n- o .1 c AinUnn «1 jBirma udg. 2, 6.45 en 9.15 uur, 6.45 en 9.15 uu, .2 Smid bedreigen' LUX°r' 3.30, 7 en 9 30 uur ?6 jam ijeiaen' EURO: "2001": a space odys- sey",dag. 1.45 en 7.45 uur, za.zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. *t;aAlr\V»£»v* METROPOLE 1: "Een vrouw Pals Eva", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, 7~,r7-. zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 "Piranha" - Eveneens een ram- jaar penfllm, Euro 1, Alphen. METROPOLE 2: "The fury", "Wie dan leeft wie dan zorgt" - d 2 6 45 en 9 30 zo j j5 Louis de Funes, Euro 4, AJphen. 4 6 45 en 930 uur 16 jaar METROPOLE 3: "Interiors", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. Kindermatinee metropole 4: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8.15 uur. AL. "Sjors en Sjimmie en de tover- METROPOLE 5: "Revenge of ring" - Camera, Leiden. the Pink Panter", dag. 2,6.45 en "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei- 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 den. uur. AL. "Lucky Luke" - Rex, Leiden. ODEON 1: "A wedding",dag. "Pedro's wonderbaarlijke we- 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook reld" - Rex, Leiden. 4.15 uur. 16 jaar. ODEON 2: "The Buddy Holly story", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. Rpy ODEON 3: "F.I.S.T.", dag. 2, SL -= ===-===== ===z= 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. SSfVMrSeI"' «g» 4: "Kentucky fried movie dag. 1.45, 6.45 en 9.30, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. PASSAGE: "They called him bulldozer", dag. 2,7 en 9.30 uur, Nachtfilms zo. 1.30, 4. 7 en 9.30 uur. AL. STUDIO 2000: "Superman", "Alleen de kat kende de moor- dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 12.45, denaar" - Een première voor 6.45 en 9.30 uur. AL. Leiden. Een thriller van Robert DE UITKIJK: "Una giornata Benton, Camera, Leiden. particolare", dag. 7 en 9.15 uur, "Sexvampier" - Rex, Leiden. do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 "Piranha" - Euro 1, Alphen. jaar. 99 Hoofdprijs bij paardenrennen De universiteitsraden zullen bijna alle bevoegdheden moeten wor den ontnomen; zij zullen vrijwel alleen nog een adviserende taak krijgen. Hetzelfde geldt voor be stuur en raad op faculteitsniveau. De Academische Raad moet een boven-universitaire instantie worden met regelende bevoegd heden naar de instellingen toe. Deze aanbevelingen doet de com missie-Polak aan minister Pais van onderwijs, zo meldt het Utrechts Universiteitsblad. De commissie-Polak is belast met de beoordeling van de Wet universi taire bestuurshervorming (WUB) en zal op 7 maart officieel haar eindrapport vrijgeven. Het uni versiteitsblad heeft echter beslag weten te leggen op het laatste hoofdstuk met de aanbevelin gen. Vorige week had het Amsterdamse universiteitsblad „Folia Civita- tis" reeds de overige delen van het rapport gepubliceerd. De commissie-Polak blijkt een som bere indruk te hebben van het bestuurlijk gebeuren op de in stellingen. Op basis van het rapport zal minis ter Pais dit najaar een vooront werp van wet uitbrengen tenein de de universitaire bestuurs structuur definitief te regelen. De huidige WUB geldt slechts tot 1982. Het wetenschappelijk personeel in vaste dienst dient op alle niveaus (universiteitsraad, faculteitsbe stuur en -raad, en vakgroepsbe stuur) de meerderheid te hebben. Voor het niet-wetenschappelijk personeel wordt een wettelijke basis aanbevolen voor bureau- en dienstraden en de instelling van werkoverleg. Voor studenten moeten er overlegsituaties wor den gecreëerd, bijvoorbeeld jaar raden. „Meebeslissen is niet het enige instrument voor effectieve besluitvorm ingsbeïnvloeding", zo stelt de ?-Polak wil de univer siteitsraad vrijwel alle bevoegd heden ontnemen. De raad zou alleen nog maar het bestuurs reglement en het verkiezings reglement mogen vaststellen. Voor het overige is de rol van de raad adviserend, stimulerend en controlerend. Ook het budge trecht wordt de universiteitsraad ontnomen. Het merendeel van die bevoegdheden gaat naar het college van bestuur. WASHIN GTON - Ruth Butler en haar echtgenoot v 1 miljoen hebben gewonnenDaarvan gaat nog z was er reden tot blijdschap. de Ierse Sweepstakes een bedrag van ruim ar de Amerikaanse fiscus, maar niettemin LEIDEN/ALMELO - "Hoort u wel in het verkeer thuis?". U hebt op flagrante wijze de verkeerswetgeving overtre den en daarna eigen rechter gespeeld". Dit zei gistermid dag in Almelo de politierech ter mr, M.C. Kuipers tegen de 32-jarige bloemenexporteur J.F.J.K. uit Leiden die moest voorkomen voor riskant rij gedrag met zijn vrachtauto op de weg Rijssen-Goor en het uitdelen van een vuistslag aan een Duitse automobilist. In totaal kreeg K. een boete van duizend gulden of twintig da gen hechtenis en een rijver bod voor de duur van zes Publicatie van brieven van lezers houdt niet in dat de redactie het met de inhoud eens is. Libanon Minister Scholten, waarom "wist" u niets af van die veertig geel bruine militaire voertuigen voor Libanon? U hebt toch zelf gezegd dat onze jongens op hun onpar tijdigheid, rust, kalmte en des kundigheid getest zullen wor den? Geldt dat dan ook niet voor u en uw ministerie? Realiseert u zich dan niet dat u door deze onwetend heid de vrede in gevaar brengt? Maar ja, Libanon ligt ver weg en het zijn toch zeker "Christenen" die de voertuigen ontvangen. Ewoud Modderman, Wilhelminastraat 17, Leiderdorp. Ontduiking In de maand november en de daar aan voorafgaande maanden in 1978 voerde de KWJ-Beweging van werkende jongeren, actie te gen de ontduiking van het mini mum (jeugd)-loon In deze perio de werden allerlei activiteiten georganiseerd om hierop de aan dacht te vestigen. Een van die ac tiviteiten was het.uitbrengen van een zwartboek waarin ónder an dere een zwarte lijst van onderbe talende werkgevers is opgeno- Werkgevers uit heel Nederland die hun personeel niet betalen waar ze recht op hebben namelijk op zijn minst het minimum(jeugd) loon. Het gaat niet alleen om de "kleine" bedrijven, ook de "gro tere" zijn van de partij. Het gaat maar al te vaak om grote bedra gen. Wat wil echter het geval? Van de in totaal 228 ontduikings- gevallen die in de eerste lijst zijn opgenomen, blijkt er een te staan die ten onrechte is vermeld. Het gaat hier om het bedrijf Kempen en Begeer uit Voorschoten. Men heeft van ons geëist het via een rectificatie recht te zetten. Het punt is dat het bewijsmateriaal niet meer te tonen valt, omdat dat indertijd is weggegooid.'Dus zit er voor ons nu niets anders meer op dan de rectitificatie te plaat sen. Wat we echter willen opmerken is het volgende: een punt waar we in de ontduikingsactie aandacht aan hebben besteed was de on gelijkheid in wettelijke straf maatregelen die staan op diefstal - "steel jij van je baas wordt je op z'n minst ontslagen, steeltje baas echter van jou gebeurt er niets." In de "gelukkigste" gevallen moet hij het gestolen geld terug betalen. Wat nu gebeurt is volgens ons weer een soortgelijke situatie. Wij ma ken een fout en worden verplicht rectificaties te plaatsen in vier kranten en ons eigen maandblad. Wat echter wordt vergeten en waar zelf finaal aan voorbij wordt gegaan is dat het zwartboek on danks die ene fout van ons, vol staat met "fouten" van werkge vers, "fouten" die ten koste gaan van mensen die werken, "fouten" waarover je niets meer hoort. Nog steeds betrappen KWJ-distric- ten door heel Nederland werkge vers op fouten met de uitbetaling. Wat gebeurt er met deze fouten? (Door redactie bekort) Dini Kraan KWJ-Beweging van Werkende Jongeren, Noordeinde 2a, LEIDEN Reflector De rubriek "Nieuwsspiegel" in de krant van 27 februari, waarin een verhaal over de per 1 november van dit jaar verplicht gestelde reflector en reflecterende peda len stond heeft enige verontrus ting bij mij gewekt. Mij is name lijk gebleken - een bezoek aan een fietsenzaak heeft dit bevestigd - dat deze bepaling ook voor race fietsen gaat gelden. Een reflector heeft alleen zin als er een lichtbundel op schijnt, dus bij duisternis. Bij daglicht valt de waarneming van de reflector in het niet bij de waarneming van de gehele fietser. Het is dus absurd deze maatregelen ook voor race fietsen en andere fietsen, die we gens het ontbreken van goedge keurde verlichting bij duisternis niet eens gebruikt mogen wor den, te laten gelden. Al degenen, die voor hun plezier op zo'n superlicht karretje aan hun conditie werken worden nu ge plaatst voor een zinloze uitgave en moeten een stuk onnodige ballast meevoeren. Ik hoop dat de politie zo verstandig zal zijn alleen bij duisternis tot bekeuren over te gaan. A.A. Dijksman, Busken Huetstraat 9, Hazerswoude-Rijndijk, (lid ENWB en Swifttoer). maanden, waarvan vier voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. K. had zich 21 september opge wonden over het rijgedrag van de Duitser die hem drie keer zou hebben belet in te halen. By een stoplicht was hij naast de Duitse wagen gaan staan en had de be stuurder via'het open portier raam in het gezicht gestompt. "Is dit bij u een gebruikelijke reactie?", vroeg de politie rechter. Verdachte: "Dat zou iedereen doen". Een Ensche- dese vrachtwagenchauffeur die achter K. had gereden, gaf een heel andere lezing: "K. drukte mij bij het inhalen eerst de berm in en probeerde enige keren de Duitser in te halen maar dat kon niet. Het was veel te druk. We reden in file". Deze getuige had geconsta teerd, dat door de manoeu vres van K. tegenliggers in de berm hadden moeten vluch ten. Van hinder van de Duit ser had hij niets gezien. De Duitser had tegen de politie verklaard dat hy vijf keer door K. was gestompt. Het strafblad van K. vermeldde als verkeersdelicten: te snel rijden, door rood rijden, on verzekerd rijden en doorrij den na een aanrijding. "Bij het lezen van het proces-ver baal steeg bij elke volgende bladzijde mijn verontwaardi ging", zei de officier van justi tie, mr. J. Hazewinkel, die voor de mishandeling 500 gulden of tien dagen vorder de. Voor de overtreding, de veiligheid op de weg in gevaar brengend, in feite een kan tonrechterzaak, wilde hy geen onvoorwaardelijke ont zegging eisen. De politierech ter deed dat later in zijn von nis wel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23