LEIDSCH DAGBLAD OVERLEG MISLUKT BELANGRIJK Suarez sterkste bij verkiezingen Spanje Zelfstandigheid Schotland en Wales onzeker "fP? Vader neemt de schuld op zich Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen fdÊkl"'. Luns sprak met L. de Jong Debnnt Cruijff bij ond- internationals 2tlm11 maart ff MD Het töSstcrfcasis VRIJDAG 2 MAART 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35796 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidenaar door zijn broer doodgestoken Van r verslaggevers) LEIDEN - De 23-jarige Leidenaar J. A. L. K. is dinsdagmiddag niet door zijn vader maar door zijn jongere broer, de 16-jarige D. L. K., met enkele messteken om het leven gebracht. De vader, de 50-jarige L. K. had echter de schuld op zich genomen omdat hij zijn zoon wilde sparen. Toen het slachtoffer, die in de vorstverlet zat, dinsdagmiddag thuiskwam ontstond er een hevige ruzie tussen vader en zoon waarbij ook de jongste broer D. L. K. aanwezig was. Deze wond zich hierbij zo op dat hij op een gegeven moment zijn broer met een broodmes twee steken in de borst toediende. Het slachtof fer overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Hevig overstuur belde de vader na dit tragische voorval de Eer ste Hulp Dienst en tegenover de politie verklaarde hij dat hij de messteken had toegediend. Voor de politie bestond er geen enkele aanleiding om aan deze bekentenis te twijfelen omdat het al jaren niet boterde tussen de vader en het slachtoffer. Een woordvoerder van de Leidse politie deelde mee dat ze al eens eerder heeft moeten bemiddelen bij ruzie's tussen dit tweetal. Omdat de getuigenverklaringen nogal tegenstrijdig waren en in verband met de uitslag van het sectierapport begon men echter te twijfelen Uit nieuwe verhoren kwam uiteindelijk naar voren dat niet de vader maar de 16-jarige D. L. K. degene is geweest die de messteken toediende. De politie heeft D. L. K. gisteren in de woning aan de Trompstraat in Leiden aangehouden. De jongen zal waarschijnlijk maandag voor de officier van justitie worden geleid. De vader zal zodra het onderzoek is beëindigd weer op vrije voeten worden ge steld. Minister Wiegel: "Op korte termijn beslissing over salaris ambtenaren" DEN HAAG (ANP) - Het overleg tussen de bonden van overheidspersoneel en minister Wiegel van binnenlandse zaken is vanmorgen mislukt. AB- VA voorzitter Dutman deelde namens het Alge meen Comité van Over heidspersoneel mee dat er geen meerderheid bij de bonden is te vinden voor de voorstellen van Wie gel. Minister Wiegel zal nu „op zeer korte termijn" een beslissing nemen ten aan zien van de salariëring van het overheidsperso neel. Hij zal eerst alles wat uit het maan denlange overleg tussen hem de de vertegenwoordigers van de vijf centrales van overheidsper soneel ter sprake is gekomen, op MADRID (AP/GPD) - De gematigde Spaanse pre mier Adolfo Suarez is bij de verkiezingen voor een nieuw parlement vandaag de sterkste gebleken. Zijn centrumpartij UCD heeft 35 procent van de uitgebrachte stemmen verzameld, waardoor deze partij 167 van de 350 zetels in de Tweede Kamer in de wacht heeft gesleept. Zoals verwacht heeft de centrumpartij geen ab solute meerderheid in de Tweede Kamer kunnen halen. Grote verliezer was de socialisti sche arbeiderspartij PSOE van Félipe Gonzalez, die met 29 pro cent van de uitgebrachte stem men 121 volksvertegenwoordi gers krijgt in de Tweede Kamer. Vergeleken met de algemene verkiezingen van 15 juni 1977 be- coalitie (CD) onder .leiding oud-minister Manuel Fraga Iri- barne leed eveneens een zware nederlaag: de coalitie, die bij de vorige algemene verkiezingen onder de naam AP meedeed, verloor 7 van de 16 zetels. De Eu ro-communistische partij van Santiago Carrillo boekte een for- Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Harde zuidwesten wind. Mi nimumtemperaturen omstreeks 4 gra den. Maximumtemperaturen rond 8 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.24 uur; onder: 18.22 u Maan op: 9.50 uur; onder: ut Hoogwater te Katwijk om 6.31 Laagwater om 2.19 en 14.45 uui Geen zetel voor prins Caret Hugo PAMPLONA (AFP) - De echt genoot van prinses Irene, prins Carel-Hugo, leider van de Carlistische Partij en kandidaat in de provincie Navarra, is niet gekozen bij de parlementsverkiezingen van gisteren. De regeringspartij UCD (Unie van het Democratisch Cen trum) heeft evenals bij de verkiezingen van juni 1977 drie zetels in Navarra be haald. De socialistische ar beiderspartij (PSOE) heeft een zetel gekregen in plaats van twee zoals in 1977 het geval was. De vijfde zetel ging naar een Navarraanse partij. een rij zetten. Daarna zal hij, re kening houdend met Bestek '81, met de uitspraken van de Tweede Kamer, en met de voorstellen van hemzelf en van de vijf centrales, zijn standpunt trachten te bepa len. In kabinet Dat standpunt zal hij ter sprake brengen in het kabinet. Mogelijk zal nog dit weekeinde het kabinet geraadpleegd moeten worden, aldus Wiegel. Hij hoopt dat hij dan begin volgende week in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer zijn beslissing openbaar kan maken. Uiterste bod Minister Wiegel heeft gisteren een uiterste bod aan de bonden ge daan. Hij stelde voor op de hoog ste ambtenarensalarissen 0,7 procent in te houden en op de laagste 0,3 procent. Hij was te vens bereid per procent prijsstij ging maximaal 450 gulden aan prijscompensatie uit te keren. Door deze maatregel krijgen de hogere inkomens minder in het loonzakje. Het geld dat hiermee vrij komt zou moeten worden be stemd voor nieuwe arbeidsplaat- Vanmorgen bleek bij het nadere beraad dat naast de christelijke bond ook de rooms-katholieke akkoord kon gaan met de door de minister voorgestelde diffe rentiatie van 0.3 tot 0.7. Alleen Jan Dutmans bond het ACOP bleef met zijn standpunt van 0.1 (praktisch nul) tot 0.98 procent (maximaal één). Daarmee was de meerderheid van de drie cen trales die samen ongeveer één entachtig procent van de werk nemers bij de overheid hebben georganiseerd verdwenen. Daarmee bleek ook het overleg mislukt. DEN HAAG (GPD) - Op een ge heim gehouden plaats in Den Haag heeft NAVO-secretaris-ge- neraal mr. J. Luns een gesprek gehad met de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, prof. dr. Lou de Jong. Tijdens het gesprek wilde de oud-minister van buitenland se zaken duidelijkheid scheppen over een vermeend lidmaatschap van de Nationaal Socialistische Beweging (NSB). Bij het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) wilde men vanmorgen geen enkele mededeling doen over de tijd en plaats van handelingen van het gesprek dat Lou de Jong met NAVO-topman Luns voerde. (Zie ook pag. 7) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. 36 PAGINA'S I De huren gaan dit jaar maar met vijf procent omhoog. De Tweede Kamer stemde gis teren in met een compromis voorstel van WD'er De Beer (foto). Na afloop van het de bat toonde staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting zich duidelijk teleurgesteld. Hij had zijn voorstel om de huren met zes procent te verhogen vergeefs verde digd PAGINA 7 I "Holocaust" ondanks te kortkomingen waardevol PAGINA 5 Conflict China-Vietnam breidt zich nog verder uit PAGINA 9 I Nader onderzoek misluk king overleg Ogem-Neder- horst PAGINA 29 De grote verliezer van de Spaan se verkiezingen, de socialist Félipe De conservatieve democratische Gonzalez, wachtte blijmoedig met zijn gezin de uitslag af. se. winst van 3 zetels; hiermee heeft de partij 23 vertegenwoor digers in de Tweede Kamer. Bijna 70 procent van de Spanjaar den heeft 350 Tweede-Kamerle den en 208 senatoren gekozen, die voor vier jaar lang het demo- cratisch-politieke gezicht van Spanje zullen kleuren. Afgezien van vier valse bommeldingen en enkele incidenten in het Bas kenland is de verkiezingsdag rus tig verlopen: Sommige hoogge legen dorpen waren door de sneeuwval dermate geïsoleerd dat de bewoners morgen hun stem zullen uitbrengen. Waarnemers menen dat de UCD alles in het werk zal stellen om alleen te gaan regeren. Aangezien de centrumpartij een „minder heids-meerderheid" in de Twee de Kamer heeft, zal Suarez ge noodzaakt zijn politieke pacten af te sluiten met andere politieke partijen. Het meest voor de hand liggend is het pact met de Cata laanse nationalistische centrum partij onder leiding van Jordi Pujol, die tien afgevaardigden in de Kamer heeft. UCD en de Ca talaanse nationalistische cen trumpartij hebben te zamen meer dan de absolute meerderheid in de Tweede Kamer om de orga nieke wetten en de statuten - de regionale „grondwetten" van de autonome Spaanse streken - die van de constitutie afgeleid wor den, goedgekeurd te krijgen. HAARLEM - Johan Cruijff zal 30 april zijn debuut maken in het elftal van de oud-internationals dat dan een jubileumwedstrijd zal spelen tegen de KHFC. De ver eniging die dit jaar een eeuw be staat moest op 1 januari in ver band met de slechte conditie van het terrein afzien van de tradi tionele nieuwjaarswedstrijd en besloot toen om het duel te ver schuiven naar Koninginnedag. Voorzitter Oud van KHFC: "Cruijff heeft toegezegd om belangeloos zijn medewerking aan deze ont moeting te verlenen". In het kader van de jubileumviering zal KHFC op 14 augustus een avondwedstrijd spelen tegen PSV. (Van c correspondent) LONDEN (GPD) - Volgens een uit gebreid opinieonderzoek, ge houden kort na de verkiezingen van gisteren, zullen er geen re gionale parlementen komen in Schotland en Wales. Hoewel de uitslagen pas laat vandaag be kend worden, wijst het onder zoek uit dat 49 procent van de kiezers in Wales tegen stemde. In Schotland zou 57 procent van de opgekomenen vóór hebben ge stemd, wat minder is dan de 40 procent van alle stemgerechtigde kiezers die het Lagerhuis als eis stelde, want daarvoor zijn te wei nig kiezers komen opdagen. De resultaten zijn voor een belang rijk deel beïnvloed door de slech te weersomstandigheden. In Wales lag er sneeuw en in Schot land regende het. Vooral in Schotland betekende elke niet uitgebrachte stem een stem tegen het „devolutieplan" van de rege ring. Wanneer de verkiezingsresultaten de cijfers van het onderzoek be vestigen, zal het plan weliswaar niet helemaal zijn geschrapt, maar het is onwaarschijnlijk dat er binnen afzienbare tijd weer iets dergelijks door het Lagerhuis ter tafel zal worden gebracht. Het afwijzen van de assemblées zal verder voor de Labour-regering een ernstige terugslag betekenen en kan misschien worden gezien als een barometer voor de alge mene verkiezingen die later dit jaar gehouden zullen worden. De Jong Opnieuw is de positie van dr.L. de Jong in discussie. Destijds bij de affaire-Aantjes bleek hij al als de scherprechter met een vaste aan stelling op te treden en nu gaat het met mr. Luns en diens vooralsnog ontkende politieke jeugdzonde dezelfde kant op. Het is niet goed dat dr. De Jong zich die rol aan meet of de ruimte krijgt om dat te doen. Als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is dr. De Jong ambtenaar. Hij beheert een schat aan informatie die poli tiek kan exploderen omdat het vaak om bekende mensen gaat, wier houding in een eerdere le vensfase laakbaar of tenminste berispelijk was. Dat beheer van de documentatie is een louter ambtelijk-administra- tieve zaak. Maar De Jong is ook wetenschapper en het materiaal dient ook voor geschiedkundig onderzoek. Daar ligt fundamen teel het probleem van de verant woordelijkheden. Immers de we tenschapper is zelf verantwoor delijk voor zijn "daden", geacht het dienstverband dat hem tot de studie in staat stelt. Het opdiepen van een naam, regi stratiebescheiden en dergelijke, zoals kennelijk in het geval van mr. Luns is gebeurd, behoort dui delijk tot de ambtelijk-routineuze handelingen van het Rijksinsti tuut. De gevolgen van zo'n han deling kunnen echter zeer ver rei ken als het om publieke figuren gaat, zoals de hoogste ambtenaar van de NAVO, de heer Luns. Hier had, net als in de zaak-Aantjes, de regering bij monde van de mi nister van onderwijs, de informa tie moeten geven. Het gemak, waarmee nu gegevens op straat komen, staat haaks op de be scherming van de goede naam, waarop ook hoge bomen recht- hebben. En nu praten we er nog niet eens over dat de heer Luns de beschul diging ontkent. Als hij inderdaad inde NSB is geweest hij kan het misverstand, hij spreekt, hard ma ken, dan ligt hij toch een ronde achter, omdat de klap van een au toriteit als De Jong altijd vele daalders waard is. Dat weet men in Den Haag natuur lijk ook al vele jaren, maar het is bij een paar ondergeschikte po gingen gebleven om daar wat aan te doen. Dat wordt nu hoog tijd. Int. watersporttentoonstelling :.V> Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstij'den: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. Rectificatie: De Stichting K.W.J.-Beweging van Wer kende Jongeren maakt bekend, dat in het door haar uitgegeven Zwartboek On derbetaling geheel ten onrechte het bedrijf van Kempen Begeer wordt ge noemd. Voor Ford, Simca, Volkswagen, Datsun, Toyota, Honda en Mazda rijders. Als u een verrassend hoog bod op uw inruilauto wilt hebben, kom dan morgen in ieder geval even langs bij uw Opel- dealer. Alle Opel-rijders kennen de hoge inruil- prijzen van Het Motorhuis al. Vondellaan 80, Lelden, telefoon 071-769313 Katwijk, Ambachtweg 1, telefoon 01718-29203 Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. 01717-2559 ,S erb :©t M°

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1