Kijk op pagina Versteegh Leids stoplicht laat fietser in kou staan Verzet Noordvesttegen politiebureau vierendertig Veel klachten Echtpaar ligt met Leiden overhoop STAAT DER NEDERLANDEN 91 LENING 1979 PER 19SO/1994 In speciale Boek van de Maand oplage f22,50» Na 31 maart f37,50» over een verbouwing Boek van de maand» Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen»». Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweerenhonde- weer» VRIJDAG 2 MAART 1979 LEIDEN LEIDEN - Het in december 1978 gehouden ENWB-on- derzoek heeft veel klachten opgeleverd over de Leid se stoplichten. Een greep uit de verzameling: Breestraat: Wie vanuit de Breestraat de Hogewoerd of het Gangetje op wil, krijgt te maken met optrekkend ver keer uit de tegenovergestelde richting. Wachttijd voor de fietser 1 minuut en 40 secon den. Hoge Woerd - St. Jorissteeg: Lange wachttijden (tot twee minuten), fietsers vaak in de knoei met opgestelde auto's. Fietsers die vanaf het Leven daal rechts af willen slaan worden door het verkeers licht bij de Barbaraschool niet opgemerkt. Door rood licht rijden wordt haast on vermijdelijk. Churchilllaan Cornelis Schuytlaan en Churchill laan Kennedylaan: Wacht tijden op drukke uren 1 mi nuut en 45 seconden. Haarlemmerstraat Hooi gracht: De voetgangers op deze oversteekplaats moeten vaak lang wachten op groen terwijl er géén verkeer aan komt het gevolg van de kop peling met andere lichten. Lage Rijndijk Zijlsingel: Een "opgeblazen opstel- strook" voor de fietsers bij de Zijlpoortsbrug is alleszins ge rechtvaardigd, vindt de ENWB. Zo'n opstelstrook is al op meer plaatsen in Leiden aangebracht. Stationsplein Schutters veld weg en Stationsweg: Dit is één van de slechtste kruis punten in Leiden, vindt de ENWB. "Het fietsverkeer vanuit de Schuttersveldweg krijgt bij het groen worden van het fietserslicht vaak te maken met nog hnksafslaan- de auto's uit de andere rich ting, een gevaarlijke toe stand", aldus de ENWB. Ook op dit kruispunt veel "dode tijd" voor fietsers. Bezwaren tegen vestiging aan Langegracht LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest verzet zich sterk tegen een gemeentelijke keuze voor een nieuw politiebureau op de plaats van het vroegere Krantz- complex aan de Langegracht. Het comité wist gisteren met zijn verzet te bereiken dat enkele commissies uit de gemeenteraad de behandeling van deze zaak uitstelden. Noordvest verwijt de gemeente dat over de mogelijke situering van een politiebureau aan de Lange gracht geen enkel overleg is ge voerd met de buurt en ziet daarin een poging van de gemeente om een beslissing "te forceren". Gezien het feit dat het buurtcomité gisteren op een te laat tijdstip was uitgenodigd, besloten de raads commissies de discussie over de plaats van het nieuwe politiebu reau twee weken uit te stellen. De plannen komen nu op 22 maart opnieuw aan de orde. Voordat de commissies de discus sie opschortten was wel duidelijk geworden dat de standpunten over de plaats van het nieuwe po litiebureau nog verdeeld zijn. Gisteren bleek al dat de PvdA- fractie deels kiest voor de Lange gracht en deels voor het Schut tersveld. D'66'er Glaubitz gaf gisteren aan dat het Schuttersveld ook in zijn fractie "hoge ogen" zal gooien en ook bij PSP-raadsleden bleek voorkeur in deze richting. CDA- fractie voorzitter Driessen sprak zich echter uit voor een politiebu reau aan de Langegracht. 3 en W kregen overigens scherpe kritiek te horen over de procedu re voor de keuze van een nieuw politiebureau. WD-fractievoor- zitter Kuijers noemde het "te leurstellend" dat het college al een keus heeft gedaan om de an dere mogelijkheden niet meer ter sprake zijn. PvdA-fractievoorzit- ter Peters toonde zich verbaasd dat door het college al een archi tect is aangewezen voor de defini tieve beslissing is gevallen. Bij de bespreking bleek dat de poli tie voorstander is van de Lange gracht omdat deze plaats op korte termijn het meest haalbaar is. Commissaris Van Vooren: "Het Schuttersveld is voor de politie ook zeer aantrekkelijk, maar bij het ambtelijk overleg is ons gebleken dat die plaats op korte termijn niet haalbaar is". Overigens bestaat binnen het col lege verschil van opvatting over de termijn waarbinnen een nieuw politiebureau kan worden gerea liseerd. Burgemeester Vis zette zich af tegen de mening van wet houder van Dam (financiën), die gisteren in de Pvda-fractie zei dat met een nieuwe politiebureau zeker pog zo'n zeven jaar ge moeid is. Volgens burgemeester Vis is dat onjuist "Wij menen dat het veel eerder moet en dat misschien ook wel kan". Hij beriep zich op een circulaire van binnenlandse za ken die de gemeente opriep op korte termijn plannen voor nieuwe politiebureaus in te die nen. Volgens Vis wil het rijk 'haast maken' met het inhalen van een achterstand in de huis vesting van de politie. Klachten wielrijders verzameld in grijsboek LEIDEN - De eenzame fiet ser staat in Leiden nog steeds niet bijster sterk. Op allerlei kruispunten in de stad werken de stop lichten zó slecht, dat een fietser vaak minutenlang (zinloos) staat te wachten tot het licht een keertje groen wil worden... Op enkele plaatsen is het zelfs zo bar dat een wachtende fietser niet eens door de verkeerslichten wordt opgemerkt. Er moet eerst een "groter stuk metaal" langs komen, zoals een auto, voordat het licht op groen springt. Dat fietsers er wel eens schoon ge noeg van hebben en dus maar het rode licht "nemen", roept dan ook de vraag op of er niet iets fundamenteel mis is met veel Leidse stoplichten. Behalve met lang wachten heeft de fietser ook nog eens te maken met situaties waarin hij gewoonweg klem zit tussen twee rijen auto's die alle bei een andere kant op willen. Grijsboek De ENWB vindt dat de lichten op de Wassenaarseweg/Rijnsbur- gerweg en Stationsweg/Sta tionsplein beter kunnen worden uitgeschakeld. Er moeten dan wel zebrapaden voor voetgangers komen. De "groene golf' is voor de fietser vaak een stroom van ellende. Als de stoet auto's van links voorbij is, dan trekken de auto's van rechts op... Vandaar dat de ENWB liever "star re" stoplichten heeft die beter op de wensen van fietsers zijn inge- Oratie prof. J. Allegro LEIDEN - Op vrijdag 16 maart zal prof. dr. J.T. Allegro het ambt van gewoon hooieraar in de arbeids- en organisatiepsychologie aan vaarden met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomst wordt gehouden in het groot audito rium van het Academiegebouw aan het Rapenburg en begint om kwart over vier. bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 6 maart 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 april in 15 jaarlijkse termijnen van 1 april 1980 af vervroegde aflossing is vanaf 1 april 1989 mogelijk tegen de koers van 103% 6 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2 april 1979 kosteloos bij banken en commissionairs hem op het stadhuis werd aange boden, nog in het midden. Minuut De grootste wens van de ENWB is trouwens allesbehalve revolutio nair een maximale wachttijd voor fietsers van 1 minuut. Op de meeste Leidse kruisingen moet de fietser vaak twee keer zo lang wachten. Als diverse lichten el kaar dan ook nog eens tegenwer ken, heeft een fietser soms 4 mi nuten nodig voor het hele kruis punt. "Belabberd" noemt de ENWB de kruispunten op het Stationsplein en de St. Jorissteeg (einde Hooigracht). Slecht is ook het kruispunt Hoge Rijndijk- Rijksweg 4 en de kruising Chur chilllaan - Vijf Meilaan. De ENWB wil dat op méér plaatsen in Leiden rechts afslaande fiet sers zonder meer mogen doorrij den, zoals dat geregeld is bij het kruispunt Hoge Rijndijk/ Utrechtse Brug. Fietsers die bij een stoplicht aankomen moeten eerder "opgemerkt" worden door de elektronische installatie, al op 10 meter afstand van het licht, vindt de ENWB. De route Bree- straat-Hogewoerd, waar ontzet tend veel fietsers rijden, moet sterk verbeterd worden. De Leid se wielrijdersclub vindt verder dat fietspaden op kruisingen goed herkenbaar moeten zijn. Groene golf Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. Daar gaan ze dan...als je als fiet ser te lang moet wachten, en je ziet geen gevaar, waarom zou je dan niet doorrijden? Hier een aantal fietsers betrapt op de Hogewoerd! St. Jorissteeg, waar meestal bijna twee minuten moet worden gewacht tot het echt groen wordt... steld. Het is de Leidse wielrijders opgevallen dat op allerlei plaat sen waar de "veiligheid" van de fietser in het geding is, hij kenne lijk moet worden tegengehou den. Autovrij De ENWB gaat voorlopig niet plei ten voor het autovrij maken van het Leidse centrum. Wél is dui delijk dat er aan het centrum veel moet worden verbeterd. Eén van de samenstellers, van het "grijsboek", Henri Dingjan: "Au tovrij maken is voorlopig niet haalbaar. Het levert in een stad als Leiden gigantische proble men op. We zijn trouwens niet zó ontevreden over het beleid dat de gemeente Leiden voert. Vandaar dat we ook geen ultimatum aan wethouder Waai hebben gesteld, maar hem gewoon deze Ujst met opmerkingen hebben gegeven." DEN HAAG - Het echtpaar Den Uyl uit Valkenburg aan de Rijn ligt nog altijd overhoop met de gemeente Leiden over de ver bouwing van het pand Janvos- sensteeg 5 in de Leidse binnen stad. Na eerder nul op rekest gekregen te hebben van de gemeentelijke commissie beroepschriften, heeft het echtpaar de zaak aange kaart bij de Raad van State, die nu moet beoordelen of het colle ge van B en W terecht een bouw vergunning heeft geweigerd. Hef echtpaar Den Uyl moet de woon boot die het in Valkenburg be woont verlaten en heeft daarom in 1976 het pand aan de Janvos- sensteeg in Leiden gekocht. Het wil daar zelf gaan wonen en het pand verder inrichten als kamer verhuurbedrijf. De bejaarde ei genaar van het huis (91) heeft het grotendeels al verbouwd zonder een vergunning te hebben. Op zijn aanvraag daarvoor, heeft de gemeente afwijzend beschikt; het pand zou te bouwvallig zijn. Den Uyl is het daar niet mee eens; hij acht zijn huis beter dan de meeste wél bewoonde panden in de Janvossensteeg. „Als dit pand niet goed is, kan de hele Leidse binnenstad wel afgekeurd wor den", zei de raadsman van het echtpaar, mr. Möller, gisteren op de zitting van de Raad van Sta te. Ambtenaar Cremers van de ge meente Leiden meldde dat het pand al sinds 1965 is afgekeurd; de toenmalige bewoners hebben vervangende woonruimte toe gewezen gekregen. Op een vraag van staatsraad Troostwijk moest hij toegeven dat het pand formeel nooit onbewoonbaar is ver klaard. Toch is het zo, aldus een vertegenwoordiger van de afde ling bouw- en woningtoezicht, dat een verbouwing die aan de ei sen van de bouwverordening zou voldoen, „niet lonend" zou zijn. „Daarom hébben we de eigenaar van het pand nooit aangeschre ven. Dat zou te gek zijn." De con structie van het huis zou zodanig slecht zijn dat verbouwing een ui terst kostbare zaak zou worden. Toch hoopt de raadsman van het echtpaar Den Uyl, mr. Möller, nog op een regeling met de ge meente. Pogingen om voor de zit ting van de Raad van State een gesprek aan te gaan met wethou der Verboom, zijn echter op diens ziekte gestrand. „Als we allebei redelijk zijn, komen we er mis schien wel uit", aldus mr. Moller. De mens en het weer. Hen schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen-, heid,landbouw; verder artikelen over windwijzers,, molens, kunst,wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 9lPSaric!t foto's,waarvan 160 in kleur. Dit staat allemaal te lezen in een „grijsboek", een soort klachten lijstje, van de (Enige Eerste Ech te) Nederlandse Wielrijders Bond afdeling Leiden. In december vo rig jaar hebben ENWB-leden de Leidse stoplichten onder de loep genomen. Het "grijsboek" is nu aangeboden aan wethouder Waal (verkeers zaken) van wie verwacht wordt dat hij er iets meë gaat doen. Wat precies, dat liet de wethouder gis termiddag, toen het "grijsboek"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13