Vastenactie dekenaat Leiden voor Brazilië 'Peter Grimes' nieuw op de plaat gezet Uitgetreden ds. Hegger voelt zich bevrijd Grond en gerechtigheid voor boeren Tijdloze opera van Benjamin Britten VRIJDAG 2 MAART 1979 Aumjiuuiim.' (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - De jaarlijkse Vastenaktie in het rooms-katho- lieke dekenaat Leiden (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude - Hoge Rijn dijk) is dit jaar gericht op het Braziliaanse steuncomité "Pastoral da Terra". Ze begint het komende weekeinde en duurt tot pasen. De dekenale werkgroep voor mis- sie, ontwikkelingssamenwerking en vrede, die het project onlangs aan het Leidse dekenaat presen teerde, hoopt op een ten minste gelijke opbrengst als vorig jaar. Toen zamelden de parochies 140.000 in voor het basiswerk in hetzelfde land. In verband met de Vastenaktie doet een Braziliaanse bisschop, die onlangs aanwezig was op de La- tijnsamerikaanse bisschoppen conferentie in Puebla, morgen Leiden aan. Het is Dom Moacyr Grecchi, bisschop van Acre (West-Braziliè). Hij maakt op het ogenblik een toernee door Euro pa en gaat morgenavond om 7 uur voor in een eucharistieviering in de kerk aan de Herensingel. Het jongerenkoor van de parochie Weinig menselijk Wat is er aan de hand in Brazilië? Daarover zijn kranten vol te schrijven. Voor dit speciale pro ject echter kunnen wij volstaan met wat pater Piet Geurts - zelf werkzaam onder kleine boeren en landarbeiders in de staat Rio de Janeiro - tijdens een vergade ring van de dekenale werkgroep vertelde. Brazilië heeft een grondprobleem. Dat heeft niet te maken met de oppervlakte van het land, want dit Zuidamerikaanse land is één van de grootste ter wereld, maar met de verdeling van de grond. Er zijn grootgrondbezitters, vooral ondernemingen, die vaak met steun van de overheid enorme stukken land in bezit nemen, bij voorbeeld voor landbouw op gro te schaal, mijnbouw en energie voorziening. Op deze grond wo nen echter al generaties lang ge zinnen die het land bebouwen en daarmee in hun levensonder houd voorzien. Pater Geurts: "Brazilië is geweldig rijk aan grondstoffen. Als de mensen daar arm zijn, dan ligt dat meer aan ons. Waren er nooit Eu ropeanen gekomen, dan zou er nóg een prachtig samenlevings patroon zijn. In heel Brazilië is werkelijk geen vierkante meter grond meer te koop voor arme mensen. Alleen de ondernemingen en de rege ring kunnen kopen. Het doel van de eerste is winst maken - en dat liefst met zo min mogelijk men sen - de grootste zorg van de overheid is de betalingsbalans. Het geluk van de bewoners gaat hun minder ter harte". Een voorbeeld daarvan is het stadje Parati - daar werkt pater Geurts - waar vissersfamilies het veld Opkomen voor recht De kerk ziet bij dit alles niet berus tend toe. Vooral priesters en reli gieuzen willen opkomen voor de rechten der armen. Zij vinden ook de bisschoppen aan hun kant. Pater Geurts liet er geen twijfel over bestaan, te geloven in een kerk die zich zo opstelt. In 1975 werd de commissie "Pasto ral da Terra" opgericht. Haar eer ste doel is, voor mensen aan de basis - het gewone volk dus - mo gelijkheden te vinden om zich te gen onrecht en uitbuiting te ver dedigen. Ook werkt zij aan de bewustmaking en de eenmaking van het volk, want als groot grondbezitters en opkopers van één ding handig gebruik maken, dan is dat wel van de onenigheid onder de mensen. De verdeel-en- heers-taktiek slaat soms bressen in groepen boeren en vissers waardoor een aantal van hen be zwijkt voor het verlokkelijke aanbod en de zaak voor de ande ren dan niet meer te redden is. Zo zijn in Brazilië al vele kleine boeren en landarbeiders de weg opgegaan naar een onzekere bestemming .Inde politiek van grondonteigening is voor het recht van de zwakken geen plaats. "Pastoral da Terra" heeft een die nende functie. Alléén begint de arbeider niets. Daarom moeten landarbeider en kleine boeren worden geholpen, ook - en zeker - door de kerk waartoe zij beho- Het comité, dat de steun heeft ge kregen van de Braziliaanse bis schoppenconferentie, biedt hun rechtsbijstand, kanaliseert de invloed van de kerk ten bate van de zwakken, helpt de mensen zich te organiseren, leert hun hoe zij zelf voor hun rechtmatige belangen kunnen opkomen, legt contacten met en tussen de plaatselijke pastorale teams en probeert naast dit alles ook de openbare mening wakker te schudden. De opbrengst van de Vastenaktie 1979 wordt onder meer besteed aan schriftelijke informatie aan de landbouwers, aankoop van grond en eigendomspapieren voor kleine boeren en juridische hulp in onteigeninsprocedures. Kortom: "Pastoral da Terra" moet doeltreffend kunnen functione- Vorming - In haar voorjaarsver gadering - volgende week in Driebergen - zal de hervormde synode een voorstel van de eigen Raad voor de Catechese behan delen om per 1 september een cursus "theologische vorming voor gemeenteleden" te laten be ginnen. Die is bedoeld voor men sen die meer theologisch inzicht wensen maar aan een volledige opleiding tot gediplomeerd cate cheet geen behoefte hebben. Hervormde Kerk: beroepen te Ommen A. F. Troost Asperen; bedankt voor Fijnaart (N.-Br.) G. S. Alma Soest. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen Intensief beraad bij verontruste gereformeerden In de kring van verontruste rechts-gereformeerden zul len binnenkort "ingrijpende besluiten" worden genomen. Die betreffen de mogelijke consequenties die de veront rusten - verenigd in een aan tal "noodgemeenten" en de vereniging "Schrift en Ge tuigenis" - zullen trekken uit de recente ontwikkelingen binnen de Gereformeerde Kerken. De heer J.J. Rippen, een voor aanstaand man in de "Gere formeerde noodgemeente Groot-Utrecht", deelt dat mee in het weekblad "Waar heid en Eenheid", van deze vereniging. "Schrift en Getuigenis" heeft haar beraad, gezien de ont wikkelingen, geïntensi veerd. De besprekingen in de noodgemeenten afzonderlijk (Leiden, Den Haag, Delft, Utrecht en Ede) en gezamen lijk en in het bestuur van "Schrift en Getuigenis" vor deren nog tijd. Maar binnen kort vallen er toch belang rijke beslissingen. Bedankt Inmiddels heeft ds. H.J. Hegger (Velp), die zeer onlangs mee deelde voor het lidmaat schap van de Gereformeerde Kerken te hebben bedankt, zijn functie als secretaris van "Schrift en Getuigenis" ter beschikking gesteld. Hij wenst ook als bestuurslid af te treden. "Men zal de vereniging erop aanvallen als iemand die zo openlijk met de Gerefor meerde Kerken heeft gebro ken, toch nog als bestuurslid wordt gehandhaafd", zegt ds. Hegger. "Dan zal men proberen om ons op grond daarvan op dood spoor te zetten. Ik geloof niet dat wij onze tegenstanders die wa penen in de hand moeten ge- Wel is de vertrokken predikant bereid lid van de raad van advies te blijven. Instituut Zoals wij onlangs meldden, maakte ds. Hegger-gewezen rooms-katholiek priester - zijn besluit om de Gerefor meerde Kerken wegens ge constateerde leervrijheden te verlaten bekend in de bro chure "De nacht is ver gevorderd". In een volgende brochure zal hij meedelen waar hij nu geestelijk on derdak heeft gevonden. Tot dat ogenblik zwijgt hij daar over omdat hij zijn heengaan op geen enkele wijze wil aanwenden als propaganda voor zijn beslissing. Zonder een bepaalde kerk te willen aanbevelen, heeft ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, in 2ijn blad "De Waarheids vriend" ds. Hegger aangera den, in elk geval niet de kerk als "instituut" de rug toe te keren. Immers, dit instituut met zijn ambtelijke struc tuur kan toch moeilijk als een menselijke uitvinding worden beschouwd. Boven dien garandeert organisato rische vrijheid nog niet dat in het ongebonden klimaat waar men dan terecht komt het gezag van de Schrift en de reformatorische belijde nis wèl worden gerespec teerd. Verademing Over zijn beslissing tot vertrek schrijft ds. Hegger in "Waar heid en Eenheid" dat er een hele strijd aan vooraf is ge gaan. Er is een gevoel van bevrijding en verademing over hem gekomen sinds dit besluit is gevallen. "Het valt niet mee om altijd maar te moeten vechten, om in de kerk waartoe je be hoort geen rust meer te kun nen vinden en geen echte gemeenschap der heiligen - van zondaren die zich in Ds. H. J. Hegger dankbare vreugde uit gena de verlost weten - meer te kunnen beleven". Hegger (62 jaar) is blij niet meer verantwoordelijk te zijn voor een kerkverband "dat predikanten toelaat die de Christus der Schriften verwerpen". S.J. DE GROOT te Voorburg M. H. Oosterhuis Wageningen. Christelijk Gere formeerde Kerken: beroepen te Driebergen D. Slagboom Baren- drecht. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Ouddorp en voor Nijkerk J. Karens Opheus- den, voor Breda J. Mijnders Rid derkerk, voor Melissant A. Hoo- gerland Krabbendijke. Kerkdiensten. Zondagmorgen verleent het koor van de afdeling Leiden van de RK Bond van Be jaarden en Gepensioneerden medewerking aan een eucharis tieviering in de kerk aan de He rensingel te Leiden die om 11 uur begint. Zondagmorgen om 12 uur werkt het eigen jongerenkoor mee aan een viering aan de parochie "De Menswording" te Leiderdorp. In een dienst die om half 11 begint wordt zondagmorgen ds. L. H. C. Friederich in de Lokhorstkerk te Leiden (Pieterskerkstraat 1) be vestigd tot predikant met bijzon dere opdracht (pastoraat in En degeest). Dr. E. P. Meijering, re monstrants predikant, zal hem tot dit werk inleiden. Een grote groep bewoners van Endegeest zal de dienst bijwonen. Geen uittreding. De lutherse bisschop van Hannover, Eduard Lohse, heeft zich gekeerd tegen de eis van het Europese Belijde nisconvent in Frankfort dat de Lutherse Kerk van West-Duits- land het lidmaatschap van de We reldraad van Kerken opzegt In een brief aan alle predikanten in de deelstaat Nedersaksen schrijft de bisschop dat men elke moge lijkheid van invloed op de inter nationale samenwerking van christenen verliest als men aan die eis toegeeft. Ontwapening. Tien leidende kerkfunctionarissen uit de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie gaan eind maart in Bossey (bij Genève) van gedachten wisselen over ontwapening. Ze willen na gaan of en zo ja hoe christelijke argumenten kunnen bijdragen tot internationale ontspanning. LONDEN - "Er zijn maar weinig plaatopnamen die het recht hebben om voor altijd opgenomen te worden in het Gouden Boek van de Grammofoonplaat. Maar ik aarzel geen moment om te zeggen dat deze opname daar zeker bij hoort." Aldus Ernst ban der Vossen, vice-president van Phonogram International, bij de overhan diging van de eerste exemplaren van een nieuwe opname die Philips maakte van de opera "Peter Grimes" van Benjamin Britten. Het hoge artistieke niveau van deze opname was voor de platenmaat schappij aanleiding de officiële presentatie en de uitreiking van de eerste exemplaren met wat ex tra luister te omgeven, maar het was niet het enige opmerkelijke feit aan deze "Peter Grimes". De in december 1976 overleden componist Benjamin Britten heeft eeh vijftiental opera's ge schreven waarvan er tot dusver dertien compleet op de plaat werden vastgelegd, alle op het Engelse Decca-label. Op twee na werden al deze opnamen boven dien gedirigeerd door de compo nist zelf en van de twee opnamen die hij niet leidde kan men zeg gen, dat ze in elk geval in nauwe samenwerking met de componist werden vastgelegd. ADVERTENTIE €anu*o uw caravanhefhebber. T.E. MODELLEN Kuig Deze hegemonie van Decca, die in feite door de dood van de compo nist al op losse schroeven was komen te staan, is nu door het Nederlandse Philips-label voor goed doorbroken met een opna me van Britten's bekendste ope ra, "Peter Grimes", een werk dat meteen bij de première in 1945 een storm van enthousiasme te weeg bracht. Niet alleen was dit de eerste "echte" en volwassen Engelse opera sinds "Dido and Aeneas" van Purcell (1689), maar bovendien bleek het de eerste opera sinds Puccini's "Turandot" (1926) te zijn die tot het interna tionale standaardrepertoire zou gaan behoren. Voor Phonogram waren er derhal ve voldoende redenen om bij zondere aandacht aan deze nieu we uitgave te besteden en de pre sentatie een feestelijk karakter te geven. In de Crush Bar van de Covent Garden, het befaamde Londense operatheater, was daarom vorige week vrijwel de volledige Engelse muziekpers aanwezig. De eerste drie exemplaren werden daar uitgereikt aan de burge meester van Aldeburgh, aan John Tooley, intendant van Co- vent Garden, en aan dirigent Co lin Davis. In zijn dankwoord schetste de Lord Mayor van Al deburgh de grote betekenis die Britten voor dit vissersplaatsje heeft gehad, ten dele doordat het verhaal van "Peter Grimes" zich afspeelt in het Aldeburgh van rond 1830 waardoor de belang stelling voor het verleden van dit dorp aan de Engelse Oostkust is herleefd. Belangrijker is echter dat Britten het huidige Alde burgh eveneens tot middelpunt van de belangstelling heeft ge maakt, met name door de stich ting in 1948 van het Aldeburgh Festival, waar een aantal van zijn werken voor het eerst werd uit gevoerd, en dat zich nog steeds in een groeiende belangstelling mag verheugen. De twee mensen om wie de hele opname van "Peter Grimes" min of meer draaide en zonder wie de ze Philips-uitgave feitelijk on mogelijk zou zijn geweest, zijn di rigent Colin Davis en titelrolver tolker Jon Vickers. Twaalf jaar geleden hebben beiden aan de Metropolitan Opera in New York voor het eerst samen aan deze opera gewerkt en sinds dien zijn beider namen onver brekelijk met "Peter Grimes" verbonden geraakt. Gezamenlijk hebben zij in de loop der jaren opera-album aan de burge- "Peter Grimes" in een groot aan tal van de belangrijkste opera- theaters ter wereld uitgevoerd, daarbij steeds terugkerend naar de Londense Covent Garden, het theater dat na de wereldpremière door het gezelschap van Sadlers Wells de vertrouwde thuishaven van deze tragische vissersge- scheidenis is geworden. Een be langrijk punt hierbij is dat Colin Davis in 1971 benoemd werd tot muzikaal leider van Covent Gar den en daar een hecht ensemble vormde dat helemaal met Brit ten's opera vergroeid raakte. Al dus is "Peter Grimes" tot een hoeksteen van het Londense operarepertoire geworden, een van de visitikaartjes van het Royal Opera House. Zo was de Covent Garden produktie van "Peter Grimes" met Jon Vickers en Colin Davis in fébruari 1976 te zien en te horen in de Scala van Milaan en voor dit jaar staat er onder meer een bezoek aan Japan op het programma. Het sprak derhalve vanzelf dat Philips buiten Colin Davis en Jon Vickers ook koor en orkest van de Covent Garden bij dit project zou betrekken en dat alle solisti sche partijen naast de hoofdrol zoveel mogelijk bezet zouden worden door zangers en zange ressen die tijdens voorstellingen in Londen op elkaar ingespeeld waren geraakt. Toen het eind mei 1978 eindelijk zover was dat het hele werk kon worden vastgelegd, werden de microfoons echter niet opgesteld in de statige zaal van Covent Gar den. Dit indrukwekkende en schitterend geoutilleerde ge bouw heeft namelijk het nadeel van een vrij droge akoestiek die een voor een plaatopname onge schikte orkestklank oplevert. Als "studio" werd een kerk gekozen in de Londense buitenwijk Too ting, een gebouw met een magni fieke akoestiek, maar, zoals Colin Davis verklaarde: "Dat is niet de meest aantrekkelijke plaats, zo als iedereen die er wel eens ge weest is, wel zal weten. Het is een ontzettend rumoerige omgeving en er zijn in die kerk erg weinig faciliteiten. Het lawaai was soms zelfs zo oorverdovend dat de or kestleden elkaar niet konden ho ren en hét is werkelijk ongeloof lijk dat dit resultaat uit de bus is gekomen. Op de een of andere manier moest dat lawaai zo georganiseerd wor den dat alleen "Peter Grimes" op de band kwam te staan en niets anders. Dat was zenuwslopend. Daar kwam toen nog bij dat Jon Vickers op de eerste dag van de opname zich verre van fit voelde, zodat we het hele schema moes ten omgooien. De producer trok helemaal bleek weg, maar ik zei hem dat het allemaal best in orde zou komen, al had ik er in de ver ste verte geen idee van op welke manier. Uiteindelijk bleek alles nogal mee te vallen en kwam de opname op tijd tot stand. Maar eigenlijk gebeuren er altijd dit soort dingen bij een opname, en die zorgen juist voor een bepaal de spanning in de uitvoering die misschien juist vreselijk saai zou worden als alles gladjes zou ver lopen." Ter illustratie werden vervolgens enkele fragmenten ten gehore gebracht waaruit bleek dat de opname, die is uit gebracht op drie platen (Philips 6769 014) en musicassettes (7699 089) inderdaad schitterend klinkt en niets laat vermoeden van alle problemen tijdens de opname sessies. Veroordeling Afwezig tijdens deze ontvangst was tenor Jon Vickers, die contrac tuele verplichtingen elders had, maar via een op de band opge nomen interview was hij in staat een toelichting te geven op zijn opvatting van de titelrol en het werk als geheel: "Dat heeft alle maal iets te maken met de filoso fie van het leven, met het wezen van kunst en in het bijzonder van de uitvoerende kunsten. Als ope ra geen morele draagkracht heeft, is het voor mij niets waard, dan is het onbenullig amusement. En ik geloof dat er in "Peter Grimes" een uitstekende gelegenheid ligt voor de zangers, voor de regis seur, voor de dekorontwerper en voor iedereen die erbij betrokken is, om tegen het publiek te zeg gen: Stop! Kijk, luister en denk na, want dit gaat over jullie, net zo goed als over ons hier op het to neel. Deze opera is een aaneenge sloten veroordeling van vooroor delen en sociaal onrecht, en het wonder van alle grote kunstwer ken is dat ze tijdloos en univer seel zijn in hun boodschap, en dat is precies wat mij van begin af aan in "Grimes" aangetrokken heeft." PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11