CDA aarzelt over verhoging huren met zes procent Eerste Nederlandse militairen van VN- bataljon aangekomen in Zuid-Libanon Bezuiniging wao voor Bestek '81 Libanese jeeps naast Nederlands materieel VVD tegen regeringsvoorstel Klacht tegen fabrikant Meer geld voor onderhoud molens Uit in de Randstad Beelaerts: "Woonfunctie in westen versterken" DONDERDAG 1 MAART 1979 PAGINA 7 HAIFA (GPD) - In de Israëlische havenstad Haifa zijn gisteren samen met 21 voertuigen voor het Nederlandse VN-bataljon ook 40 jeeps bestemd voor de Libanese christenen in Zuid-Libanon aangekomen, alles 13 dagen geleden ingescheept in Rotterdam in het Duitse vrachtschip Cap Baitar. Volgens sergeant-majoor Lettcboer, een van de kwartiermakers voor het VN-bataljon die met het schip is meegevaren, werd aan boord verteld dat de jeeps voor de Libanese christenen bestemd zijn, de militia van majoor Hadad en de toekomstige potentiële tegenstanders van het Nederlandse bataljon. Sergeant-majoor Letteboer noemde een getal van 20 jeeps, maar volgens de Duitse kapitein van het schip, Willy Jansen, waren er 40 afgedankte Amerikaanse legerjeeps aan boord, die niet voor het Israëlische leger zijn bestemd. Kapitein Jansen wist verder te vertellen dat deze jeeps eerst opgeknapt moeten worden. Zij zullen waarschijnlijk met mitrailleurs worden uitgerust. De jeeps zijn als een gewone civiele lading in Rotterdam aan boord ge gaan. BEIROET-HARIS (GPD) - De eer ste Nederlandse militairen van het VN-bataljon voor Zuid-Liba non hebben gisteren hun intrek genomen in hun toekomstige operatiegebied. Een groep van ongeveer45 man kwartiermakers werd door Franse vrachtwagens vanuit Beiroet naar de Zuidliba- nese plaats Haris gebracht, waar de Nederlandse commandopost zal worden gevestigd. Ongeveer 35 chauffeurs werden ook door Fransen naar de Israëli sche havenstad Haifa gebracht waar zij gistermiddag begonnen met het uitladen van het Duitse vrachtschip dat hun vrachtwa gens, jeeps en voorraden vanuit Rotterdam naar Israël had aan gevoerd. Omdat het lossen van het schip nogal veel tijd in beslag nam, konden de chauffeurs met hun wagens niet meer gisteren al naar Haris rijden. In een kampe ment aan de Israëlisch-Libanese grens brachten zij de nacht door. De andere kwartiermakers werden inmiddels in Haris door de Fran se militairen, die zij zullen gaan aflossen, ontvangen en opgevan gen. De burgemeester van het dorp hield een ontvangst voor de Nederlanders in zijn huis. Hij liet daar duidelijk blijken blij te zijn met hun komst. De aanwezigheid van Nederlandse (en andere) VN- militairen betekent voor hen rust in zijn dorp, waar voordien nogal hevig is gevochten. De plaatselijke bevolking toonde zich ook nogal ingenomen met de nieuwkomers. Volgens kolonel J Tjassens, de toekomstige chef operaties van de VN-vredes- macht, zullen de Nederlanders in de komende tijd de plaatselijke bevolking veel moeten helpen, met medische hulp maar ook door het verbeteren van de we gen en het opruimen van puin. Vandaag zullen de Nederlandse soldaten zich definitief in het ge bied installeren. De kwartierma kers zullen dan beginnen met het opzetten van de tenten, het slaan van putten, het aanleggen van voorraden en het aanbiengen van radio- en elektriciteitsverbindin gen. In de buurt van het Zuidlibanese stadje Haris. waar de Nederland se VN-militairen hun hoofdkwar tier hebben, zwerven ook nog en kele tientallen Iraanse VN-solda- ten rond, hoewel de komst van de Nederlanders juist nodig was, vanwege het vertrek van onder meer het Iraanse VN-bataljon. Maar onder die soldaten waren er nogal wat die niet naar het Iran van Chomeini terugwilden. De commandant van het bataljon bijvoorbeeld, een aanhanger van de sjah. En zo hangen die Iranezen maar wat rond in het gebied ten noor den van Haris. Door niemand meer erkend. De VN-officials willen eigenlijk liever niet over hen praten. De Fransen, die in het gebied rond Haris zitten, laten ze volstrekt links liggen. Af en toe doen enige Iranezen schuchtere pogingen om met hun ex-VN- collega's in contact te komen. Maar de Fransen houden de boot af. Gegroet wordt er niet meer, hoe vriendelijk de Iranezen het ook proberen. En niemand weet wat er nu met deze soldaten, en de enkele tientallen vrachtwa gens die in een klein valleitje zijn geparkeerd, moet gaan gebeu- DEN HAAG (GPD) - Een minderheid binnen het CDA aarzelt nog om voor een huurverhogingspercentage van 6 procent te kiezen. CDA-woordvoerder Van Dijk sprak zich gistermiddag tijdens het huurdebat in de Tweede Kamer uit voor een huurverhoging per 1 juli van 6 pro cent, een percentage dat overeen komt met het kabi netsvoorstel. De andere regeringspartij, de VVD, zit op één lijn met de PvdA. Beide fracties willen een huur verhoging van 5 procent. Ook D'66 zit op 5 procent. Tijdens het debat over de huurverhoging plegen VVD-woordvoerder De Beer (luiks) en PvdA-U'üordvoerder Van Dam overleg. Beiden zijn voorstander van een huurverhoging van vijf procent. Enkele CDA'ers, onder aanvoering van het kamerlid Van Houwelin- gen, willen vandaag eerst het antwoord van de regering af wachten, alvorens een definitief standpunt (5 of 6 procent) over Ballontocht ging niet door DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteravond het groene licht gegeven tot het wegsnijden van bepaalde onge rechtigheden, die in de loop der tijden zijn opgenomen in de uit keringen krachtens dc Ziektewet en de Wet op de Arbeidsonge schiktheid (wao). Met deze maat regel wil de staatssecretaris in 1981 in totaal 140 miljoen gulden bezuinigen in het kader van Be stek '81. Eerder had het kabinet- Den Uyl ook al een dergelijke maatregel voorgesteld. Het gaat hierbij om vergoedingen voor overwerk, reisuren, onkos ten en tariefverdiensten, die vol gens de Kamer eigenlijk geen in vloed behoren te hebben op de hoogte van een uitkering. Door dat zij wel een rol zijn gaan spe len, zijnde uitkeringen nu hoger dan de wetgever indertijd beoog de. Vaak betekent dit dat de uit kering bijna net zo hoog (of netto hoger) is, dan het vroeger geno ten salaris. Het kabinet-Van Agt nam het wets voorstel-Den Uyl vrijwel onge wijzigd over. Dit betekende dat nu ook de PvdA het invoeren van de maatregel kon steunen. Wel kwam van de kant van de opposi tie nog een wijzigingsvoorstel om de invoering van de wet twee maanden te vertragen, maar dit bleek voor de staatssecretaris geen onoverkomelijke bezwaren op te leveren. De indiening hier van werd volgens woordvoerder Dolman noodzakelijk omdat nu nog onduidelijk is welke finan ciële gevolgen de wet precies heeft. De VVD'er De Korte kende deze twijfels niet. Hij wees erop dat het kabinet in de Besteknota de op brengst schatte op 140 miljoen. Desgevraagd bevestigde de staatssecretaris dit bedrag nog eens. Maar hij ontkende dat de invoering van deze maatregel óók voor de reeds lopende uitkerin gen dit jaar 50 miljoen zou ople veren. zoals De Korte stelde. Hiermee dacht de liberaal het „gat" van 60 miljoen gulden in het 1979-dcel van Bestek op te kunnen vullen. Zowel WD als CDA vinden dat de dagloonregclingcn in de Ziekte wet, de Werkloosheidswet, de Wet Werkloosheidsvoorziening en de WAO op elkaar worden af gestemd. Om ditte bereiken geeft de nieuwe wet dc minister van sociale zaken het recht net als bij WW en WWV de daglonen even tueel zelf vast te stellen. Hiermee kan hij voorkomen dat de pre mies voor ZW en WAO te hoog oplopen. RIJSWIJK (ANP) - De Stichting Konsumcnten Ivontakt heeft bij de Reclame Code Commissie een klacht ingediend tegen 'Frisolac'. fabrikant van flesvoeding voor baby's. Volgens Konsumenten Kontakt, dat dit gisteren bekend maakte, wekt de fabrikant ten onrechte de indruk dat de flesvoeding volle dig gelijk is aan moedermelk. Overigens meent KK dat ook enige andere fabrikanten zich hieraan schuldig maken. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland gaat meer geld steken in het onderhoud van molens. Dit blijkt uit een voorstel van Gede puteerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) aan Provinciale Staten. Eigenaars van molens kunnen voortaan op een jaarlijkse bijdrage van de provincie rekenen van maximaal 800 gulden voor een werkende molen en 500 gulden voor een niet-werkende molen. Omdat ook het Rijk en de gemeen ten in de onderhoudskosten bij dragen, resteert er voor de eige naar nog 15 procent die hij zelf op, moet brengen. Tot nu toe ber droegen de maximale provinciale subsidies 350 gulden voor een werkendeen 225 gulden vooreen niet-werkende molen. Voor het onderhoud van de molens die in beheer zijn bij de Rijnland se Molenstichting geeft de pro vincie nog eens een extra bijdra ge, die eveneens verhoogd wordt: van 400 tot maximaal 600 gulden per jaar. Het aantal molens dat voor deze extra bijdrage in aan merking komt, is gesteld op veer tig. Weliswaar beheert de stich ting 27 molens in het Rijnlandse gebied, maar verwacht wordt dat dit aantal in de naaste toekomst zal worden uitgebreid. De pro vincie betaalde tot nu toe aan het onderhoud van 25 molens van de Rijlandse Molenstichting BLAR1CUM - Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft gisteren in Blari- cum het eerste exemplaar van de nieuwe uitgave "Nederland van uit de lucht" in ontvangst geno- Aanvankelijk zat aan de presen tatie van het boek een tochtje met een heteluchtballon vast. Maar door de felle wind kon dat feest niet doorgaan. Op de foto staat de staatssecreta ris nog op het punt op te stijgen, terwijl de gezagvoerder van de ballon haar een helm opzet. het huurverhogingspercentage in te nemen. Er zal in ieder geval nog fractieberaad plaatsvin den. Van Houwelingen: „Alle CDA'ers kunnen zich vinden in het betoog van Van Dijk, waarin voor 6 pro cent wordt gepleit. Enkele leden aarzelen echter. Het is bij het kie zen tussen 6 of 5 procent een kwestie van afwegen tussen het volkshuisvestings- en econo misch belang". Voldoende Het is de vraag, ook gezien de lichte verdeeldheid binnen het CDA, of staatssecretaris Brokx vanmid dag het onaanvaardbaar zal uit spreken over een 5-procents huurverhoging, die een kamer meerderheid voorstaat. De VVD heeft al gezegd met 6 procent ak koord te gaan indien het kabinet aan dit percentage vasthoudt. De liberaal De Beer achtte 5 procent voldoende op grond van de bouwkostenstijging. Een matige huurverhoging past volgens de liberalen ook in de door de rege ring in Bestek '81 aangekondigde matiging van de loonkosten. CDA-woordvoerder Van Dijk wees op de onplezierige effecten voor de volkshuisvesting wanneer voor 5 in plaats van 6 procent wordt gekozen. „Bij 5 procent ben ik bang dat de mensen die wij hiermee denken te dienen, uit eindelijk de prijs moeten betalen. Ik denk hierbij aan een mogelijk tekort aan woningen en aan een kwaliteitsvermindering". Van Dijk kiest ook voor 6 procent omdat dat percentage beter zou aansluiten bij de kostenontwik keling (bouw- en exploitatiekos ten) van de laatste jaren. De VVD'er De Beer voerde aan dat een huurverhoging van 5 procent zelfs gunstiger is voor de schat kist dan 6 procent. De liberaal vindt dat de ongeveer drie miljoen bewoners van nieu we woningen de dupe zouden worden van een huurverhoging van 6 procent. De mensen in de nieuwbouw betalen volgens De Beer zeker geen te lage huren. De socialist Van Dam merkte op dat voor bijna de helft van alle huur woningen toch al een hoger huurverhogingspercentage geldt dan de gewone, zogenaamd trendmatige huurverhoging. Dit komt doordat de huren van veel huizen langzaam in overeen stemming worden gebracht met de kwaliteit. Zo kan het voorko men dat huurders in plaats van 6 procent 11 procent moeten beta len. Van Dam acht een huurver hoging van 5 procent voldoende op basis van de gestegen bouw en exploitatiekosten. D'66 pleit ook voor een huurverho ging van 5 procent. De D'66'er Nypels diende als enige bijdrage aan het debat een motie in om de berekening van de huurverho ging in de wet vast te leggen. AMSTERDAM Concertgebouw.Grote zaal: 2 mrt., 20.00 uur. Marinierskapel der Kon. Marine o.l.v. J. J. Koops en de Kon. Militaire Kapel o.l.v. J. van Ossenbruggen: 3 mrt., 15.00 uur. Matinee op de vrije zaterdag met het Radio Kamerorkest o.l.v. David Atherton; 3 mrt., 20.00 uur, Nationale Brassband o.l.v. Meindert Boekei; 4 mrt., 20.15 uur, Symfonie Orkest Con Brio, o.l.v. Nico Hermans; 5 mrt., 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin; 6 mrt., 20.15 uur, Annie Fischer, piano; 8 mrt., 20.15 uur, Jaap van Zweden, viool en Ronald Brautigam, piano. Kleine zaal: 2 en 4 mrt., 20.15 uur, Isidor Lateine, viool en Edith Grosz, piano; 4 mrt., 14.30 uur, Tom Krause, bariton en Irwin Gage, piano; 5 mrt., 20.15 uur, Pascal Devoyon, piano; 6 mrt., 20.15 uur, Heidelberger Kameror- chester; 7 mrt., 20.15 uur, Cleveland Kwartet. Stadsschouwburg:2 en 3 mrt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Anes B" van Franz X. Kroetz; 4 mrt., 14.00 uur, Ned. Opera Stichting met „Madame Butterfly" van Puccini; 5 mrt., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "De mensenhater" van Molière; 6 mrt., 20.15 uur, Ned. Dans Theater; 7 mrt.,20.15 uur, Toneelgroep Theater met "De kapitein van Köpenick" van Carl Zuckmeyer; 8 mrt., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Carré 1, 2, 3, 6, 7 en 8 mrt. en 4 mrt., 14.15 uur, Japerina de Jong in "Thuis Best"; 4 mrt., 11.00 uur, koffieconcert door het Ned. Bla zers Ensemble; 5 mrt., 19.00 en 22.00 uur, concert door Roxy Music. De Brakke Grond 2 en 3 mrt., 20.30 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "De stier en de maagd" van Knut Faldbakken; 5 t/m 8 mrt., 20.30 uur,Toneelgroep Sater met "Isotopen op zaterdag" van Roelof den Ambtman. Nieuwe de la Mar: 1, 2, 3, 5 t/m 8 mrt., 20.15 uur, Ton van Duinho ven, Ina van Faassen e.a. in "En nog vele jaren" van Alan Ayck- bourn. Tingel Tangel: 1, 2 en 3 mrt., 20.30 uur, het lagelandencabaret met "Dom Ding"; 6,7 en 8 mrt., 20.30 uur, Kabaret Inkeep met "Zand Werkteater: 2mrt., 20.30 uur, het Werkteater met "Als de dood". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 2 en 3 mrt., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Het leven een droom", van P. Calderon de la Barca; 4 mrt., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 4 en 8 mrt., 20.15 uur, Haagse Comdie met "Pijlers van de samenleving" van Ibsen 5 mrt., 20.15 uur, Pu bliekstheater met "Drie zusters" uur, Accolade Produkties met bum. Congresgebouw 2 mrt., 20.15 uur, "Mara, Fern, Has en Pink" van P. Gems; 3 mrt., 20.30 uur, Residentie-Orkest; 4 en 5 mrt. 20.15 uur, Java-Magie en mysterie van maskers en dans; 6 mrt., 20.15 uur, Stephane Crappelli en trio Diz Disley. Circustheater: 8 mrt., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting, Amster dams Philh. Orkest en solisten in "Katja Kabanova" van L. Jana- cek. HOT-theater 4mrt„ 14.00 uur, kindertheater Pssttt met "Padoede- poppelos"; 4 mrt., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast"; 5 mrt., 20.30 en 22.30 uur en 8 mrt., 20.30 uur, Ned. Dans Theater "Studio-avond"; 6 en 7 mrt., toneelgroep F'Act met "Stella" van Goethe. Appeltheater: 2, 3, 6, 7 en 8 mrt., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met „De feeks". Diligentia: 2, 3, 6, 7 en 8 mrt., 20.15 uur, Jan Blaaser in "Bruin- brood"; 4 mrt. 14.30 uur Rudolf Firkusny, piano. LEIDEN Leidse Schouwburg 17 maart, 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "De legpuzzel van Leopard" van Harro Roos, muziek van Erik Tagg. LAK-Theater 2 en 3 mtr., 20.30 uur, L.S.T. Eénakterfestival: eenak ters, gebracht door studententoneelgezelschappen; 4 mtr., 15.00 uur, kindervoorstelling van theatergroep Gajes; 8 mtr., 21.00 uur, Mickery-circuit: "Don Quichotte's. Stadsgehoorzaal 2 mtr., 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Philip pe Bender; 3 mtr., 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Kirill Kondrasjin, m.m.v. Daniël Wayenberg, piano. K O-gebouw 7 mrt., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert m.m.v. Eyi Okada, viool en Martine Reynders Schilt, piano. Evangelisch-Lutherse Kerk: 8 mrt., 20.30 uur, Hans van Nieuw koop, orgel en Stance Backer, fluit. LEIDEN - Het streven van de rege ring op het gebied van de ruimte lijke ordening heeft volgens mi nister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) na 1974 een enorme ommezwaai ondergaan. "Vóór '74 werd de spreiding van wonen en werken over het gehele land zeer sterk gepropageerd. Inmiddels is men daar duidelijk van teruggekomen. Het beleid van de regering is er nu veel eer der op gericht cm de verhuis- stroom uit de provincies Noord - en Zuid-Holland naar vooral de zuidelijke provincies zo veel mo gelijk in te dammen. Er wordt ge streefd naar het behoud van ar beidsplaatsen en de versteviging van de woonfunctie in het westen van het land", aldus de CDA-be- windsman gisteravond tijdens een algemene ledenvergadering van zijn politieke geestverwan ten in Leiden. Die versteviging van de woonfunc tie in het westen wil de minister niet louter gerealiseerd zien door nieuwbouw maar vooral ook door stadsvernieuwing. Er is zelfs een commissie Stadsver nieuwing in het leven geroepen, met vertegenwoordigers van de op dit gebied samenwerkende ministeries van economische za ken, volkshuisvesting en ruimte lijke ordening en volksgezond heid en milieuhygiëne om derge lijke mogelijkheden te onderzoe ken. De minister liet verder weten dat de wensen van de burgers op het ge bied van de stadsvernieuwing niet altijd met de realiteit in over eenstemming zijn. "De burgers kiezen in verreweg de meeste ge vallen voor verbetering van de woning en niet voor nieuwbouw. Zeer begrijpelijk want dan kun nen ze in hun eigen vertrouwde wijkje blijven wonen. Het probleem hierbij is evenwel dat de kosten die verbonden zijn aan renovatie (verbetering) dikwijls die van nieuwbouw zeer dicht naderen. Als overheid proberen we altijd zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de verlangens van de burgers maar in een aantal gevallen zou het wenselijk zijn om vervangen de nieuwbouw te verkiezen bo ven renovatie Bij renovatie loop je namelijk de kans over een aan tal jaren wéér verbeteringen te moeten gaan aanbrengen zodat nieuwbouw achteraf gezien ef fectiever zou zijn. Aan renovatie is in sommige gevallen het gevaar van kapitaalvernietiging ver bonden", aldus Beelaerts van Blokland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7