Ontslag voor projectleider PvdA verdeeld over plaats politiebureau AMERIKANEN- SHOW "Benoemingen normaal FORD RIJNLAND ONRUST IN MAREDORP NA ACTIE GEMEENTE Gymnastiekonderwijs zit in hoekje waar de klappen vallen Actief in vrije tijd LEIDEN Vervolg van pagina 1 LEIDEN - Bij de aanstelling van PvdA-raadsleden in gemeente lijke functies is de normale be noemingsprocedure gevolgd. Dat schrijven B en W van Leiden in antwoord op vragen van het ministerie van binnenlandse za ken. Het departement vroeg het Leids college om die informatie in verband met schriftelijke vra gen die over de benoemingen zijn gesteld door het VVD-eerste ka merlid prof. dr. G. Zoutendijk. Over de benoeming van het PvdA- raadslid Duivesteijn tot directeur van de gemeentelijke Sportstich ting zegt het college dat daarvoor een selectiecommissie in het le ven is geroepen, waarin de voor zitter van de Sportstichting, de afdeling personeelszaken, de wethouder-sportzaken, raadsle den van CDA en WD, leden van dagelijks bestuur en raad van be stuur Sportstichting, en een ver tegenwoordiger van het perso neel zitting hadden. Ben W heb ben het advies van deze selectie commissie gevolgd. Voor de benoeming van een voor lichter, wat uiteindelijk PvdA- raadslid Meijer werd, bestond de selectiecommissie uit de wet houder belast met de voorlich ting, en de plaatsvervangend chef personeelszaken. Ook in dit geval volgden B en W het advies. Bij de vacature coördinator regio naal woonwagencentrum, waar voor PvdA-raadslid Mentzij kan didaat is, werd de selectie ver richt door de wethouders van de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Katwijk, de chef van de afde ling maatschappelijke aangele genheden en de plaatsvervan gend chef van de afdeling perso neelszaken. De benoeming ge beurt in dit geval door het be stuur van het regionaal woonwa gencentrum. In een toelichting zeggen B en W dat in die gevallen waarin poli tieke duidelijkheid gewenst is de selectiecommissie wordt uitge breid met raadsleden. Bovendien wordt opgemerkt dat deze sollici taties en (eventuele) benoemin gen even gewenst of ongewenst zijn als die van de benoeming van kamerleden in dienst van het rijk, dan wel bijvoorbeeld als burge meester. Of de mogelijke ver menging van functies van bij voorbeeld het hoogleraarschap (benoeming door de Kroon) en het lidmaatschap van bijvoor- beeld de Eerste Kamer (controle rend lichaam van de regering). De laatste passages had burgemees ter Vis overigens liever uit de brief gelaten. Gymnastiekleraar M. Staut- tener: "Hoe beter een kind zich leert bewegen des te groter zijn z'n kansen in de maatschap pij". Het gymnastiekonderwijs zit al jaren in het hoekje waar de klappen vallen. Binnen de huidige roosters is er nauwe lijks plaats voor enige mate van ontspanning. De zoge naamde cognitieve vakken (leervakken) hebben vakken als lichamelijke opvoeding, muziek, handenarbeid en te kenen behoorlijk verdrukt. Nadat eerst de lichamelijke op voeding - of zoals u wilt hst gymnastiekonderwijs - op de middelbare scholen een ge voelige knaauw heeft gekre gen lijkt nu aan het lager on derwijs de beurt te zijn geko men. Het aantal uren dat binnen het lesrooster aan de lichamelijke opvoeding mag worden besteed zal mogelijk van overheidswege worden teruggedraaid. En dat terwijl de laatste jaren het grote nut van de gymles, juist in het la ger onderwijs, nog nadruk kelijker dan voorheen vast is komen te staan. De kwaliteit van deze tak van onderwijs ontwikkelt zich voortdurend. Zo is onlangs in Enschede een cursus begonnen met als doel leraren beter in staat te stellen kinderen te begeleiden die niet goed kunnen meekomen in het gymnastiekonderwijs Volgens drs. J. Balk, inspec teur voor lichamelijke opvoe ding in Enschede, is het geven van extra gymnastiekonder- richt zeker zo belangrijk als het extra onderwijs in andere vakken. "Het gaat hier niet alleen om kinderen die moto risch gestoord zijn maar ook om leerlingen die angst heb ben voor bepaalde oefeningen of lichamelijk een onjuiste houding aannemen. Door middel van extra lessen kun nen die kinderen flink worden geholpen", aldus drs. Bolk. De belangstelling voor de cursus in Enschede was ronduit overweldigend. Wegens ruim tegebrek moesten zelfs heel wat aanvragen worden af gewezen. In Delft zal binnen kort met eenzelfde cursus worden begonnenEen van de deelnemers aan deze cursus is de Leidenaar M. Stauttener. De heer Stauttener geeft nu vijfjaar gymnastiekles op een tweetal LOM-scholen (scholen voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) in Leiden. Zijn manier van les geven en de resultaten die hij daarmee bereikt kunnen dui delijk gezien worden als een bewijs voor het grote nut van de gumnastiekles en het be houd van het huidige aantal vakuren. Zo worden de leerlingen van de openbare LOM-school "De Twee Sleutels" die om de een of andere reden met een be paald onderdeel van de gymnastiekles niet mee kun nen komen buiten de gymuren dikwijls in groepjes van drie, vier door Stauttener onder handen genomen. Op deze manier probeert Stauttener faalangsten en het aannemen van verkeerde houdingen weg te werken. "Wanneer een kind bij het wandrekklimmen absoluut n iet verder durft te gaan dan de derde tree dan kun je wel tegen zo'n kind gaan roepen van "Joh, kom op, wat is dat nu, je durft toch wel naar bo ven te klimmen", maar dat heeft meestal een averechts ef fect. De rest van de klas gaat zo iemand staan uitlachen en dan ben je nog verder van huis". Zo'n kind neem ik gewoon een half uurtje apart en ga er sa men een tijdlang op de derde tree mee zitten. Dan knoop ik een gesprek aan over bijvoor beeld de televisie of over broertjes en zusjes. Dat kind begint zich dan steeds zeker der te voelen en na verloop van tijd zitten we samen bo ven in het wandrek te keuve len. Bij een volgende gymles klautert dat kind. dan vaak in één keer uit zichzelf naar bo ven", aldus de heer Stautte- Hij vervolgt: "Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen, niet alleen op het gebied van klimmen of klauteren maar zo heb ik ook groepjes waarbij we uitsluitend bezig zijn met vangen, gooien, springen of bewegingssnelheid. Wanneer het gelukt is om bij een kind een bepaalde faalangst te overwinnen dan maakt dat niet alleen het kind maar ook mij zielsgelukkig.Immers,hoe beter een kind zich leert be we gen des te groter zijn z'n kan sen in de maatschappij". LEIDEN - De projectcoör dinator voor de projectgroep Maredorp, mr. Abel de Jong, is door de gemeente Leiden ontslag aangezegd. Onder de buurtbewoners, en onder leden van de projectgroep, is grote ongerustheid ontstaan over deze stap van de ge meente. Volgens de buurt wordt hiermee afbreuk gedaan aan de belangen en de inspraak van de bewoners. Projectcoördinator De Jong is al zes jaar betrokken bij de stads vernieuwingsplannen voor Ma redorp. De projectgroep heeft tot taak verbeteringsplannen voor dit deel van de binnenstad op te stellen en B en W van adviezen te voorzien. Projectcoördinator De Jong heeft tot taak beide partijen i buurt en gemeente, zo goed mo- I gelijk tot hun recht te laten ko- I men. Volgens de buurt is hij daar 1 zo serieus mee bezig dat vele 1 "hoge heren" geen zin hebben I met hem "kersen te eten". De Jong bevestigt dat de uitoefe- I ning van zijn taak de laatste tijd in 1 hoge mate is bemoeilijkt. Met J name de samenwerking met eni- ge hoge ambtenaren zou de laat- 1 ste maanden minder goed zijn 1 geworden. Onlangs kwam naar I buiten dat op ambtelijk topni- 1 veau sterk afwijkende ideeèn le- j ven over de plannen die door de I werkgroep voor het terrein van 1 het voormalige zwembad "De j Overdekte" zijn uitgewerkt. De Jong zegt dat het in zo'n situatie j moeilijk is om te werken. De gemeente wil een einde maken aan het contract met De Jong omdat het geld op is. De gemeen- te wil, nu het stadium waarin 1 plannen worden gemaakt voorbij j is (eind vorig jaar ging de ge- 1 meenteraad akkoord met de ver- .1 beteringsplannen voor Maredorp en onlangs hechtte ook de minis- j ter zijn goedkeuring aan de plan- nen) de uitvoering in handen ge- j ven van ambtenaren. De Jong wil zich daar bij neerleggen, maar wil ook wel kwijt dat hij het niet leuk vindt er op dit moment uit te moeten stappen. De Jong meent dat een belangrijke reden voor zijn ontslag is dat di verse hoge ambtenaren niet ach ter het bestemmingsplan zouden staan dat door de projectgroep voor Maredorp is opgesteld. Dit bestemmingsplan had al begin vorige maand ter goedkeuring aan de raad moeten worden voorgelegd. Tot die tijd konden ogewenste ontwikkelingen in de buurt door een voorbereidings- besluit worden tegengehouden. De Jong vreest dat makers van door de buurt ongewenste bouwplan nen van het nu ontstane gat zul len profiteren. H(j is er beducht voor dat bouwplannen waarte gen de buurt zich met hand en tand heeft verzet toch zullen doorgaan. De Jong verwacht dat de uitbreidingsplannen van de Hema, waartegen de project groep sterk gekant is, binnenkort opnieuw naar buiten zullen wor den gebracht. De vestiging van een werkplaats aan de Van der Werfstraat zou door de huidige stand van zaken al niet meer zijn tegen te houden. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) laat desgevraagd weten niet bang te zijn voor ongewenste ontwikkelingen in Maredorp. Hij wijst er op dat het bouwplan van de Hema in strijd is net het voor- bereidingsbesluit dat geldt voor de gehele binnenstad en boven dien in strijd is met de Leidse bouwverordening die geldt als er geen bestemmingsplan is. Waal laat verder weten dat hem niets is gebleken dat de ambtelijke top andere ideeën zou hebben dan het college van B en W of de pro jectgroep. ADVERTENTIE VJVj ê»3 dc souses d»n-- Een kijkje in de wijk Maredorp: hier de hoek van de Janvossensteeg en de Van der Werfstraat. College geeft voorkeur aan Langegracht LEIDEN - Binnen de fractie van de PvdA blijkt een duidelijke verdeeldheid te bestaan over de vraag waar het nieuwe politie bureau in Leiden ge bouwd moet worden. Bij een stemming tijdens de gister avond gehouden fractievergade ring bleken zeven raadsleden voor vestiging op de plaats van het vroegere Krantz-complex aan de Langegracht. Drie raads leden gaven de voorkeur aan het Schuttersveld terwijl twee raadsleden de Garenmarkt of omgeving bepleitten. Eén PvdA- raadslid onthield zich van stem ming. B en W hebben zich inmiddels in principe uitgesproken voor een plaats aan de Langegracht. Daar bij baseert men zich op een on derzoek van de dienst Gemeen tewerken, waaruit blijkt dat die plaats de beste oplossing biedt. De ligging van het Krantz-terrein is gunstig ten opzichte van de wijken in het oosten, noorden en westen van de stad. Zeker nadat de Valkbrug en de Herenpoorts- brug zijn verbreed. Het zuiden van de stad kan via de Hooigracht bereikt worden. Diverse raadsleden van de PvdA maakten gisteravond bezwaar tegen het feit dat alleen voor de Langegracht schetsplannen zijn gemaakt. In die plannen wordt gesuggereerd om de bouw van het politiebureau uit te voeren in combinatie met een parkeerga rage. De gevelwand van het bu reau zal in dat geval aan de Lan gegracht komen. Monumentale pandjes op de hoek van de Lan gegracht en Volmolengracht kunnen eventueel gespaard blij ven. Op het binnenterrein zou een gara gecomplex en de cellen met een luchtplaats kunnen komen. En Europa De Studentenvereniging voor internationale betrekkingen organiseert vandaag in sa menwerking met de afdeling Leiden van de Europese Be weging een avond over de Eu ropese ontwikkelingshulp. Na de vertoning van een propa gandafilm van de voorlich tingsdienst van de Europese gemeenschappen zal drs. E. Mangé spreken over het Euro pees ontwikkelingsbeleid. Hij is verbonden aan de "Ge westelijke Economische Raad van Vlaanderen". De bijeen komst wordt gehouden in het Gravensteen aan het Gerecht en begint om acht uur. Schrijfavond Amnesty International Leiden houdt ook vandaag de maan delijkse schrijfavond in het gebouw van de Leidse Stu denten Ekklesia aan het Ra penburg 100. Via het schrij ven van brieven wordt ge poogd politieke gevangenen vrij te krijgen. Voor informa tie, schrijfmateriaal en koffie wordt gezorgd. Aanvang 20 Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond een begin gemaakt met de vertoning van een serie klassieke films uit Hollywood. Het spits wordt afgebeten door "Hurpay for Holly wood", een film die aan de hand van fragmenten de ge schiedenis en de ontwikkeling van deze beroemde filmstad laat zien. De toegangsprijs bedraagt f 4,50 en de voorstel ling begint om acht uur. Shell-actie In het PSP-pand aan de Rijns traat 8 wordt vanavond een actievergadering gehouden ter voorbereiding van een ac tie tegen de Shell. De actie wordt voorbereid door het comité Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos. Dit in ver band met de ontduiking van het olie-embargo tegen Rhode- sië door deze Nederlandse maatschappijDe bijeen komst begint om acht uur. Verzorgingsstaat In het kader van de lezingen cyclus over de verzorgings staat, georganiseerd door de Commissie Studium Generale - van de Leidse universiteit en het SSR-dispuut TAENIA, komt prof. dr. H. Daudt van avond naar Leiden. In het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 zal hij spreken over het onderwerp "Verzor gingsstaat en democratie"De bijeenkomst begint om acht uur precies en is voor iedereen gratis toegankelijk. Skifümavond De kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniging orga niseert vandaag een film avond in 't Camphuys aan de Rhijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest. Het programma begint om negen uur en omvat de vertoning van een drietal films. De avond is ook gratis toegankelijk voor niet-leden van de vereniging. Film De cyclus van films uit de jaren dertig wordt vanavond in net L,eias vrijetijdscentrum (Breestraat 66) besloten met de vertoning van drie Duitse films. Dat zijn "In der Nacht" van W. Ruttmann en "Film studie no. 7" van Fischinger. Tenslotte wordt de beroemde speelfilm van Fritz Lang "M- Ein Stadt sucht ein Mörder" over een opgejaagde psycho- patische moordenaar ge draaid. De voorstelling begint om kwart over acht. tevens een parkeerruimte voor eigen personeel en bezoekers. Onder het hoofdgebouw, het ga ragecomplex en de parkeerruim te op de begane grond wordt ge dacht aan een parkeergarage van twee lagen. Die zou plaats kun nen bieden aan 350 auto's. De oplossing heeft volgens Gemeen tewerken het voordeel dat de grond dubbel wordt gebruikt. Wel wordt gesignaleerd dat het een bezwaar is dat zich onder het po litiebureau een voor het publiek vrij toegankelijke ruimte be vindt. Dat stelt extra eisen aan veiligheidsvoorzieningen. In de PvdA-fractievergadering werd gisteravond gewezen op het raadsbesluit dat eerst een par keergarage in de buurt van de Garenmarkt zal worden ge bouwd en dat nadat het nut daar van bewezen is andere plaatsen aan bod komen. Het Lange- gracht-plan zou dat kunnen doorkruisen. Wethouder Van Dam (financiën) merkte op dat op dit ogenblik van de financiering door het rijk van het nieuwe poli tiebureau nog niets bekend is en dat het waarschijnlijk nog een jaar of zes, zeven zal duren alvo rens met de bouw kan worden begonnen. De voorstanders van plaatsing op het Schuttersveld benadrukten dat het terrein van Krantz bij uit stek geschikt is voor sociale wo ningbouw. Bovendien noemde men de goede bereikbaarheid van de verschillende stadswij ken. Wethouder Waal wees op de besluiten die inmiddels in de raad zijn genomen over de ont wikkeling van het Schuttersveld, en meende dat het rijk de zeer hoge grondkosten op die plaats waarschijnlijk niet zal willen be talen. Vanavond komt een aantal ge meentelijke commissies in een gemeenschappelijke vergade ring bijeen om zich overeen defi nitieve plaats voor het politiebu reau uit te spreken. Eén ding staat inmiddels vast, het nieuwe politiebureau zal worden ont worpen door de Oegstgeester ar chitect ir. W. Snieder. De Amerikanen zijn weer geland. Bij Ford Rijnland. Een showroom vol Amerikaanse Fords. Van de sportieve Mustang tot de exclusieve L.T.D.-Landau. Van de auto van de toekomst, de Futura tot de al bijna klassieke Thunderbird. Ongelofelijk veel auto voor relatief weinig geld. Daar staat Amerika voor. En Ford staat er achter. Kom kijken in onze showroom op het Lammen- schansplein. Doe het nü. Lammenschansplein 6 - Leiden - Tel. 071 - 767207

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3