Vertraging bouw in Noord-Hofland "koude douche" "Het verval begint als kasteel onbewoond is" eidse agenda Regeling beknot eigen initiatieven Voorschoten protesteert bij provincie Commandant Lödel neemt afscheid DONDERDAG 1 MAART 1979 Man die zoon doodstak morgen voor de officier LEIDEN - Sectie op het lichaam van de 22-jarige J.A.L.K., die dinsdag door zijn vader met een broodmes werd doodgestoken, heeft uitgewezen dat er twee ste ken zijn toegebracht. De laatste steek in de borst was dodelijk. De vader stak zijn zoon tijdens een hooglopende ruzie, en belde daarna zelf geheel overstuur de politie. Hij zal morgen voor de of ficier van justitie worden voor geleid. De politie deelde mee dat ze al eerder heeft moeten bemid delen bij ruzie's tussen de zoon en zijn vader. Scholieren bemannen Spooktrein LEIDEN - Jos Nijhof is de grote man achter 'The Ghost Train' (De Spooktrein), een thriller in dri,e bedrijven door Arnold Ridley. Nijhof tekent voor de regie en het decor, maar speelt daarnaast in het stuk ook nog een rol als re chercheur. 'De Spooktrein' werd in de gymnastiekzaal van de scholen gemeenschap 'Visser 't Hooft' in het kader van een groot aantal lu- strumactiviteiten gespeeld. Na de voorstelling van gisteravond, die zich in een zeer ruime belang stelling mocht verheugen, zal het stuk ook nog varfdaag en morgen worden opgevoerd. 'De Spooktrein' kon ontstaan om dat een enigszins eigenzinnige fi guur (zeer rolvast en oorspron kelijk gespeeld door Ray Aker boom), Teddie Deakin genaamd, aan de noodrem had getrokken. De consequentie van die hande ling is, dat de passgiers hun aan sluiting missen en gedwongen zijn te overnachten in Fal-Vale in het lugubere Cornwall. In Fal- Vale aangekomen ontstaan hefti ge dialogen tussen o.a. Elsie en Richard Winthrop (resp. ge speeld door Lidy-Marie Ouwe hand en Eduard Verhagen) en Peggy en Charles Murdock (Mar griet van Egmond en Jan Mok- kestorm). Die hoogoplopende emoties lijken niet zo vreemd, omdat Elsie een echtscheidings procedure tegen haar man wil aanspannen,' terwijl Peggy over loopt van haast puberale aan hankelijkheid, die uitsluitend haar grond vindt in een korte lings gesloten huwelijk. Elke pas van Charles ontlokt aan Peggy de meest ijselijke gil. De rollen van de beide echtparen vormden het dramatisch frame, waarop Ridley zijn stuk heeft ge baseerd. Verstandig van Nijhof derhalve deze rollen sterk te be zetten. Een niet onverdienstelij ke bijrol werd gespeeld door Ariëtte van Hespen als Miss Bourne, terwijl zowel Jan Sierat als Karei van Herwaarden (John Sterling en Herbert Price) hier apart genoemd dienen te worden. Dit vooral omdat zij tijdens de ontmaskering hun geloofwaar digheid niet verloren. In het ver lengde daarvan speelde Guda Achterberg als Julia Price een zeer overtuigende, met valeriaan en librium flirtende dame, die volledig in paniek raakt bij het horen van een trein. Resume rend: een verdienstelijke voor stelling op aanvaardbaar ama teurniveau. BERT KOEKEBAKKER Verenigingen maken bezwaar te sen Wassenaarse zwemregeling Donderdag De Voorwalering in Noord-Hofland, een water dat zal moeten worden gedempt om nog eens 309 woningen te kunnen bouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Een koude douche". Zo noemde de Voor- schotense wethouder Eveleens gisteren de voorlopige beslissing van het provinciaal bestuur om geen toe stemming te geven voor de bouw van 309 koopwoningen in de nieuwbouwwijk Noord-Hofland. Eveleens zei dit tegen een commis sie van provinciale statenleden die gisteren het bezwaar van B en W van Voorschoten tegen de be slissing van Gedeputeerde Sta ten aanhoorden. Na het advies van deze commissie bepalen GS of zij alsnog toestemming voor de bouw van de woningen zullen geven. Voorlopig wil het dage lijks bestuur van de provincie daartoe niet overgaan, omdat bij de Kroon nog een zaak loopt over de demping van de Voorwate ring, die in het bestemmingsplan Noord-Hofland is opgeno- De 309 woningen kunnen alleen tot stand komen als dit water - liever gezegd: het nog resterende deel daarvan - wordt gedempt. De Stichting oud-, groen- en leefbaar Voorschoten heeft bezwaar ge maakt tegen de demping; zolang de Kroon daarover niet beslist heeft, kan met de bouw van 309 woningen in Noord-Hofland niet worden begonnen, aldus het Teleurgesteld B en W van Voorschoten zijn over die houding van het provinciaal bestuur teleurgesteld. Het colle ge meent dat GS teveel gewicht toekennen aan de belangen van de stichting - „een uit drie perso nen bestaand bestuur, dat weinig gefundeerd luchtkastelen na jaagt", aldus een karakterisering door wethouder Eveleens giste ren. Temeer daar er vanuit de wijk geen bezwaren zijn inge bracht tegen de demping van de Voorwatering en het bouwplan. Waarop de stichtingsbestuursle den Geurts en De Nooy reageer den met de mededeling dat de bevolking ook geen plan is ge toond waarin de Voorwatering wel gehandhaafd was. De stich ting heeft geen bezwaar tegen de bouw in dit deel van Noord-Hof land, als de Voorwatering maar niet hoeft te verdwijnen. Een scène uit 'De Spooktrein' Als dit water niet gedempt wordt, dan kunnen er minder woningen worden gebouwd. Bij de gemeen te Voorschoten heeft men becij ferd dat dit een „gat" van 1,75 miljoen tot gevolg zal hebben. Daarnaast, zo voerde wethouder Eveleens aan, moeten er kostbare voorzieningen worden getroffen ter voorkoming van waterover last, omdat de Voorwatering bo ven het maaiveld ligt. Wat weer bestreden werd door stichtings bestuurslid De Nooy, die meende dat met eenvoudige maatregelen dit probleem al uit de wereld te helpen zou zijn. Woningen Volgens wethouder Eveleens heeft Voorschoten de 309 woningen hard nodig. Dat heeft de ervaring met de nieuwbouw in Bijdorp geleerd: vele mensen moesten toen teleurgesteld worden. In te genstelling tot in Bijdorp komen er in het gedeelte van Noord- Hofland rond de Voorwatering overigens weinig goedkope wo ningen. De 309 woningen bestaan uit 64 premiekoopwoningen voor één- en tweepersoonshuishou dens, 51 garantiewoningen (min der dure vrije-sectorwoningen) en verder duurdere vrije-sector woningen. Voorschoten beschouwt de wijk als een „doorstromingsproject": de toekomstige bewoners laten el ders in het dorp goedkopere wo ningen achter. Verder wees wet houders Eveleens erop dat ook het winkelcentrum in Noord- Hofland dringend behoefte heeft aan nieuwe klanten. „De winkels hebben het daar al moeilijk; als er nu een grote vertraging in de bouw komt, zal er misschien een aantal winkels sneuvelen", zei de wethouder. Volgens de Stichting oud-, groen en leefbaar Voorschoten moet de gemeente maar geduld opbren gen tot de Kroon een uitspraak heeft gedaan over de demping van de Voorwatering; zij ver wacht die aan het eind van het jaar. „En het is helemaal niet ze ker dat de Kroon ermee zal in stemmen dat de Voorwatering moet verdwijnen", aldus be stuurslid Geurts. LEIDERDORP - Vannacht om streeks twee uur is er op de Kal moeskreek in Leiderdorp een au to door het ijs gezakt. Het bleek een gestolen auto te zijn, die toe behoorde aan de Leidenaar H. Bij aankomst van de politie was de auto verlaten. Enige tijd latei- heeft de Leiderdorpse politie de 19-jarige dader aangehouden. WASSENAAR - De drie Wasse naarse verenigingen, die gebiuik maken van het Wassenaarse sportfondsenbad, hebben een brief gestuurd aan burgemeester en wethouders en daarin hun be zwaren kenbaar gemaakt tegen een door het gemeentebestuur voorgestelde subsidieregeling. De besturen van de Wassenaarse Reddingsbrigade, de sportver eniging "WIK",en de zwemver eniging "De Zilvermeeuwen" hebben onlangs een gesprek ge had met wethouder H.F. Dijkstal over de gevolgen van een nieuwe regeling voor het gebruik van het sportfondsenbad. De nieuwe regeling houdt namelijk in dat de zwemverenigingen, die tot dusverre een gereduceerd ta rief betaalden, het normale kost prijstarief zouden moeten gaan betalen en dat de "strop" die dat voor deze verenigingen met zich mee zou brengen, zou worden verrekend in de vorm van subsi dies. Voor het bepalen van die subsidie zouden de verenigingen hun begrotingen moeten indie nen. De verenigingen zijn bang, dat zij hierdoor' beknot worden in het ontplooien van eigen initiatieven. De verenigingen kunnen, aldus de brief, tegenover de leden al leen dan een verantwoord finan cieel beheer voeren, als zij o.a. de huur van het zwembad en de trainingskosten kunnen verre kenen bij het vaststellen van de contributies. De drie vereni gingsbesturen wijzen er op, dat zij samen voor 1979 een exploita tietekort verwachten van f 30.000. De besturen vragen B en W een zodanige regeling te tref fen dat zij kunnen uitgaan van een vast gegeven, wat de huur van het bad betreft. Burgemeester en wethouders heb ben de drie verenigingen daarop laten weten, dat zij blijkbaar niet begrepen hebben waarom toe zending van de begrotingen ge vraagd is. Er is op het ogenblik sprake van een overbruggingspe riode. Toen de gemeente besloot ook aan de verenigingen de kost prijs van het sportfondsenbad in rekening te brengen, is ter com pensatie een nieuwe subsidiere geling in het vooruitzicht gesteld, zo stelt het college. Die regeling zal gebaseerd worden op de conclusies in de sportnota, die nog niet verschenen is. Als noodmaatregel werd een tijdelij ke subsidieregeling ingevoerd. Nu gebleken is, dat die tijdelijke regeling bijgesteld moet worden ligt het voor de hand, dat de ver enigingen met hun begrotingen op tafel komen om aan te tonen dat door de nieuwe tarieven van het sportfondsenbad de vereni gingen een financiële achter stand hebben opgelopen. Het ligt niet in de bedoeling, aldus bur gemeester en wethouders, op welke wijze dan ook initiatieven van de verenigingen door de sub sidieregeling kleiner te maken. Oud-directeur slachthuis Leiden Reitsma overleden LEIDEN - In zijn woonplaats Velp is op de leeftijd van 81 jaar dr. Keimpe Reitsma, oud-directeur van Het slachthuis in Leiden, overleden. Dr. Reitsma is giste- i'en jn stilte gecremeerd in Die ren. Dr. Reitsma was twintig jaar - van 1942 tot 1962 - directeur van het slachthuis in Leiden. Hij was te vens hoofd van de keurings dienst van vee en vlees. Daar naast gaf hij colleges over vlees keuring en was hij voorzitter van de Nederlandse vereniging toty bevordering van het slagersvak. Tevens was dr. Reitsma van '44 tot '62 plaqtsvervangend-inspecteur van de veeartsenijkundige dienst in Rotterdam. Voor zijn loopbaan in Leiden was dr. Reitsma enkele jaren werkzaam als inspecteur voor de volksgezondheid. Hij legde zijn functie van directeur slachthuis in Leiden in 1962 neer wegens pensionering. Troef, Npordeinde 2a, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars 20-21.30 uur. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open cafe avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidscweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uar. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum Sportcafé, Go-club, aardewerken, 20 uur; Duitse filmavond, 21.15 uur. Leidse Schouwburg, Fons Jansen in "Fons Jansen 5", 20.15 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema: "Liefde en anarchie" van Wertmüller, 20 en 22,30 Academiegebouw, Rapenburg 73, lezing "Verzorgingsstaat en democratie", Ka- gerstraat 1, Visser 't Hooft lyceum, to neelstuk "De spooktrein", 20 uur. 't Gravensteen, avond over Europese ✓ontwikkelingshulp, 20 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat, film "Hooray lor Hollywood", 20 uur. Rijnstraat 8, actievergadering PSP, 20 uur. 't Camphuys, Rhijngeesterstraat- weg, Oegstgeest, vergadering Ned. ski- vereniging 20.45 uur. Stadhuis, cie. algemeen bestuurlijke aangelegenheden en ruimtelijke orde ning. 19.30 uur, cie maatschappelijke za ken, 20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. onder wijs, cultuur en recreatie, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, speciale openbare beleidsplannen, 20 uur. De Hut van Ome Henne. Aagtenstraat 28, optreden van de groep Hilversum (voorheen Gimmick), 21 uur. WARMOND - Gistermiddag was de afscheidsreceptie van de met ingang van vandaag met pensioen gaande commandant van de waterpolitie A.H. Lödel uil Warmond. De heer Lödel heeft er 33 dienstjaren op zitten, waarvan hij er ruim vijfen twintig in Warmond heeft doorgebracht. Lödel werd in 1953 naar War mond overgeplaatst, waar hij in 1960 tot commandant promoveerde. Lödel blijft in Warmond wonen. Op de foto krijgt de scheidende commandant (links) felicitaties van colle- RIJSWIJK/WASSENAAR - "Het is belangrijk dat het rijk goed sa menwerkt met alle mensen die de kastelen bewoond willen hou den. Zodra een kasteel niet meer bewoont is, is het verval eigenlijk al begonnen". Aan het woord is Heuff uit Wassenaar, die vandaag met zijn werk als hoofd van de Rijksdienst Kastelenbeheer be gonnen is. Volgens hem moet de daadwerkelijke organisatie voor deze rijksdienst nog verder op poten gezet worden. "Elk kasteel dat eigendom is van het rijk krijgt richtlijnen en informatie aange boden. Ik bezoek al geruimte tijd de gebouwen en praat met de be heerders, gidsen en slotvoogden over hoe de zaken bij hen lopen en waar de verbeteringen aange bracht kunnen worden." G. Heuff uit Wassenaar hoofd van rijksdienst kastelenbeheer Problemen Gezeten op de elfde verdieping van het CRM-gebouw in Rijswijk ver telt Heuff verder over zijn werk zaamheden. "Ik leg nu overal be zoeken af. Zo zie ik welke problemen bij bepaalde kastelen spelen. Een tijdje geleden was ik in de gemeente Velzen waar de ruïne van Brederode staat. In het poortgebouw woont een jong be heerdersechtpaar. Zij moeten ei genlijk zeven dagen in de week aanwezig zijn om het bezoek te ontvangen. Nou ik vind dat daar een extra kracht ingeschakeld moet worden. Zoiets weetje dan door het bezoek dat je aan de mensen gebracht hebt". "Maar ook veel ingrij pender dingen moeten aangepakt en geregeld worden, zoals bij slot Loevestein. In het daar aanwezige museum moeten extra informatiemidde len komen. Dat zal in de vorm van films en geluid gerealiseerd kun nen worden. De gidsen kunnen de vaak verschillende buitenlan ders niet tegelijk te woord staan. En dat moet ondervangen wor den", zegt Heuff die verder niet bang is dat het vertrouwde beeld van de gids in de musea hierdoor zal gaan verdwijnen. "In een mu seum zitten teveel hoeken en nis sen. Alleen een gids kan die in de gaten houden. Moeilijker De toekomstige financiële steun aan de veelal als museum inge richte kastelen ziet Heuff als een steeds moeilijker geval. "Maar, het rijk wordt vaak fantastisch geholpen door particuliere in stellingen". Het nieuwe hoofd van de Rijksdienst Kastelenbe heer, die nu op voordracht van staatssecretaris Wallis de Vries van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, benoemd is, vertelt verder dat niet alle bekende kastelen in Nederland van het rijk zijn. Di verse stichtingen helpen mee "al hat moois te behouden", zo zegt Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23 febr. tot 2 mrt., door. Apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Rosmolen 13, Leiden, teL 071-121060 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur "s avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 12i753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. j SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerfoadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar,'tel. 13461)7. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraaf 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur), j Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10,30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk- Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Heuff, die zelf grote belangstel ling koestert voor geschiedenis. "Zo heb je de stichting "Vrienden van Loevestein" of de "Utrechtse Kastelenstichting". Deze laatste groep vecht voor het behoud van het kasteel Amerongen. De stichtingen en vrienden weten vaak een bedrag van het geld bij een te brengen dat nodig is voor restauraties. Het is daarom zo belangrijk dat het rijk goed sa menwerkt met alle mensen die de kastelen bewoond willen hou den". "Als de restauratie van de bijge bouwen van Loevestein klaar is zal er onder andere een diapro gramma opgezet worden. Dit soort activiteiten dienen als bron om een financiering van de res tauratie voor een gedeelte te be talen", zegt Heuff tot slot. ROEL ZAADNOORDIJK LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement pei post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2