Wibo 1100, het nieuwe vlaggeschip van v. Wijk Nieuwe plassen in plassengebied? LAND PRIJSGEVEN OMWILLE VAN DE WATERSPORT Vette jaren voorbij voor jachtbouwers Exposanten regio Leiden/Alphen Surfplank verovert Nederland DONDERDAG 1 MAART 1979 Door Ad van Kaam LEIDEN - Na de zeven vette jaren lijkt er voor de water sport in het algemeen en voor de jachtbouwers in het bijzonder minder goede tijden aan te breken. De tenden- zen wijzen erop: een niet zo gunstig economisch klimaat, het overvol raken van de jachthavens, het duurder wor den van de ligplaatsen en de niet aflatende concurrentie van het buitenland. Problemen die alle Nederlandse scheepsbouwers aangaan en vanzelfsprekend dus ook de be drijven in de regio Leiden. Die nog wel niet acuut de stormbal gehesen hebben, maar toch op z'n zachtst gezegd de toekomst met enige vrees tegemoet zien. Des- alnietemin klinken er, aan de vooravond van de 24ste Hiswa- tentoonstelling, toch ook nog wel enige positieven geluiden vanuit de omstreken. Uit Woubrugge bijvoorbeeld. De 'mistige' tijden ten spiit komt de bekende firma Van Wyk name lijk op de Hiswa met een wereld primeur: de Wibo 1100. Het is het nieuwe vlaggeschip van de Wi brugse jachtwerf die al sedert} en dag met veel succes de Wibo lijn op de markt brengt ook internationaal gezien de dige belangstelling bestaat. Het nieuwe vlaggeschip van Van Wijk, de Wibo 1100, een wereldprimeur op de Hiswa Naast het nieuwe schip toont Van Wijk op de Hiswa ook de andere boten van de serie: de zeiljachten 820, 835, 930 en 945 en het motor zeiljacht 1050 MS. Laatstge noemde is in een heel nieuw jasje gestoken. De Wibo 1100, een ontwerp van E. van de Stadt, is een knikspant- jacht van 11 meter lang en 3.39 meter breed. De constructie is geheel van staal (4 mm) en ge maakt naar voorschriften van de Germaniseher Lloyd. Het dek is van teakhout en er is een kleine kajuitopbouw voor de kuip. Ook de binneninrichting is geheel uitgevoerd in teakhout. Benedendeks treft men de eige naarshut in het voorschip, een U- vormige bank in het midden en twee kooien in de achterkajuit, Uiteraard is er aan boord een toi let en wasgelegenheid. De op pervlakte van de zeilen bedraagt: grootzeil 24.8 m2, genua 46.4 m2 en spinnaker 89.6 m2. Zeilklaar kost de Wibo 1100 f 112.000,-, Voor de touruitvoering met al lerlei extra's moet f 17.500,- meer betaald worden. De Wibo 1100 voorzien van een 14.7 kW Bukh Diesel kost 139.000,- Veel minder prijzig is de noviteit die de Stompwijkse firma Van de Brink op de Hiswa exposeert. Het is de opvolger van de Kolibri 560. Het nieuwe scheepje wordt aan geduid met het serienummer 700 en net als bij zijn voorganger is het de bedoeling, dat men deze Kolibri onder leiding van de werf zelf afbouwt. Van de Brink levert de zeven meter lange romp en voorbewerkte afbouwelementen waarna de koper aan de slag moet. De romp plus elementen kost 13.000 gulden, het afwerkpakket (tuigage, beslag en verf) komt op 7000 gulden. De Kolibri heeft be nedendeks een dinette die tot tweepersoonskooi omgetoverd kan worden, terwijl er in de punt nog twee slaapplaatsen zijn. Het zeiloppervlak meet 20m2. Ook een lichtpuntje op de Rai is de Volksboot van de'Leidse LEIDEN - Hieronder volgt de lijst van vertegenwoordigers uit de Leids/Alphense regio die op de verschillende stands van de His wa aanwezig zijn. Boce en Zn, Scheeps en Jachtwerf, Ter Aar stand nr 157. Brasker, Masten makerij, Zoeterwoude, stand nr 346. Deckers Catamarans, Leiden, stand nr H467, Brink en Zn, Stompwijk, stand nr 328, F&F watersport, Lisse, stand nr H378, Hakvoort, scheepswerf. Warmond, stand nr 181, Kempers, scheeps en jachtwerf, Alphen aan de Rijn, stand nr. 337, Gebr. v.d. Laan, Woubrugge, stand nr. 308, Lowland Yachts, Zoeter woude, stand nr 288, Mercury Marine, Alphen aan de Rijn, stand nr 68, Neptunus Marine, Alphen aan de Rijn, stand nr 211, Olym- pia, jachtwerf, Warmond, stand nr 304, RFD Holland, Sassen- heim, stand nr. 123, Sailspirit, Oude Wetering, stand nr 88, Sik- kens, Sassenheim, stand nr 27, Troost, Leiden, stand nr 212, Tijs- sen, Zoeterwoude, stand nr 314, Valentijn, Langeraar, stand nr 112/H 387, Vandepol watersport, Leimuiden, 189/H450, Ver schuur, Katwijk, stand nr 72, Watersport, Voorschoten, stand nr 342, Woubrugse jachtwerf Van Wijk, Woubrugge, stand nr. 115/115B, Arie de Boom, Leimuiden, stand nr. 6/77, Flying Ar row, Noordwijk, stand nr. 190, Joppe, Warmond, stand nr. 113. jachtbouwer Troost. Het is de 600 die vorig jaar als prototype te be wonderen was, maar die nu zijn definitieve vorm heeft gekregen. De VB 600 is een open boot van zes meter met een zeiloppervlak van 16 m2. Zoals de naam al zegt is de Volksboot bedoeld voor het gezin en vandaar dan ook de rui me kuip. Het zwaard is ophaal- baar zodat ook in ondiep water gevaren kan worden. De prijs van de VB 600 is nog net onder de 10.000 gulden gebleven. Arie de Boom uit Leimuiden bouwt zelf geen schepen, maar impor teert vooral uit Frankrijk. Daar vandaan komt ook de First 18, het kleinere broertje van de '30' die in het land van Marianne tot boot van het jaar gekozen werd. De First 18 is een produkt van Bene- teau en vooral bedoeld voor de snelle, sportieve zeiler. De boot is 5.50 meter lang, de prijs bedraagt f 14.000,- Bekend van De Boom is de Eva- sion-serie die hoogstwaarschijn lijk dit jaar wordt uitgebreid met de '37', een zeiljacht met ophaal- bare kiel. Meer details zijn nog niet bekend. Misschien wat voor de jubileum-Hiswa van volgend jaar. Ook uit Frankrijk afkomstig is de Brio, een scheepje dat wordt geïmporteerd door Haarsma uit Warmond. De nieuwe boot van Jeanneau is zeven meter lang, heeft een ruime kuip en een ver hoogd dek. Het zeiloppervlak bedraagt 26 m2. Het scheepje kost f24.900. Jachtwerf Olympia, eveneens uit Warmond, exposeert op de Hiswa ook een nieuwtje. Het is de Boun ty Traveller, een schip in de cate gorie kaiuitmotorboten Geen Nederlands produkt, deze krui ser die vooral opvalt door zijn grote deksalon. De Traveller be schikt over een 44 KW sterke mo tor die de schroef langs hydrauli sche weg aandrijft. De prijs van dit schip bedraagt f 130.000,- Last but not least gooit Lowland Yachts uit Zoeterwoude twee nieuwe schepen op de markt, een Lowland Kotter van 10 en een Lowland Kotter van 12,50 meter. Het verschil zit inderdaad in de lengte (en de prijs), want voor het overige zijn beide motorjachten praktisch gelijk. Willem de Vries ontwierp de Low land Kotter die erg ruim van op zet is. Zowel het voor als achter dek biedt veel plaats. Er zijn zes slaapplaatsen aan boord. Voor de Lowland 10 moet de aan staande koper f 165.200,- neer tellen, voor de grotere en luxere uitvoering betaalt men f 290.000,- De surfplank verovert de Ne derlandse wateren. Er zijn op dit moment zo'n 30.000 planken in Nederland ver kocht en de verwachting is dat dit aantal de komende zomer zal zijn verdubbeld. Dan telt Nederland naar schatting tegen de 100.000 watersurfers. Het aantal beoefenaren van deze sport is aanmerkelijk groter dan het aantal surfplanken dat wordt verkocht. Vaak maakt een heel gezin gebruik van één plank. Sinds kort wordt de surfplank door een gerechtelijke uit spraak als een vaartuig aan gemerkt. Onder de gewone vaartuigen neemt de surf plank een bijzondere plaats in, niet in de laatste plaats vanwege het feit dat hande lingen van een ongeoefende surfer moeilijk zijn in te schatten voor de gewone plezierv aarder. De plank kan bijzonder onbereken baar zijn, mede als gevolg van zijn snelle acceleratie vermogen. Een geoefende surfer is echter in staat op de vierkante meter zijn plank te wenden. De belangstelling voor het sur fen (water-, wiel-, ijs- en freestyle-surfen)-is in Neder land twee jaar geleden ont staan. Het laatste jaar is de surfrage verder uitgebreid en nu al schieten de surfscho- len als paddestoelen uit de grond. Op een zomerse dag begint het een normaal ver schijnsel te worden dat op autodaken de plank ligt. PLASSENGEBIED - Holland, land ontworsteld aan de zee. Zo stond het ongeveer in de geschiedenis- en aard- rijkskundeboekjes zo'n twintig jaar geleden. Bedoeld misschien om ,,'t kleine boertje" uit Holland wat nationa listische trots in te blazen. Want klein mochten we zijn, die strijd tegen het water hadden wij 'm toch maar geleverd. En zelfs in dat grote Amerika keken ze met bewondering naar onze polders, ons op het water veroverd land Er moet dan ook heel wat aan de hand zijn als Hollanders, beteu- gelaars van woeste zeeën, droog- leggers van grote plassen en me ren, er over gaan denken om maar weer land terug te geven aan het water. Holland op z'n kop! Toch wordt daar over gedacht, en se rieus. Wie de hele procedure rond de streekplannen voor Zuid- Holland heeft gevolgd zal zich de kaart nog herinneren met grote blauwe sterren bij de Kager Plas sen en de Westeinderplas Wie de moeite nam om op te zoeken wat het betekende, ontdekte dat het de bedoeling was, dat de met een blauwe ster getooide polders on der water zouden moeten worden gezet. Land prijsgeven aan water. En dat in Holland Op voorstel van een toch serieus te nemen li chaam als de Provinciale Plano logische Dienst? Dan moet er wat aan de hand zijn Een ramp misschien? Jawel, een ramp. De Nederlandse wateren, maar vooral de Hollandse en Utrechtse plassen zitten stikvol plezier- vaarders. Eigenlijk kan er geen eentje meer bij. Als het dan toch moet, en het schijnt te moeten, dan in vredesnaam maar polders onder water gezet. Opdat de zeil en motorbootjes weer wat ruimte hebben om uit te varen. De planologen varen op het kom pas van cijfers. Cijfers over de nog steeds stijgende botenver- koop, de bootdichtheid per zo veel honderden vierkante meters water. Met die cijfers in de hand is het gemakkelijk te concluderen "Holland" zit tjokvol en we moe ten dus wat doen om het toene mende aantal boten kwijt te ra ken. Op het water, maar ook aan het water. Want aan ligplaatsen is nu al een groot tekort, laat staan, dat er nog boten bij kunnen. Moet dat dan zo nodig? Nee tochMaar wie ben ik om mijn buurman te beletten een boot te kopen, nadat hij 'ns een paar keer met mij heeft meege zeild en óók enthousiast is ge worden voor zeilen? En wie is de ANWB als voorvechter voor de watersport als ze een halt toe roept aan het toenemend boten- bezit, althans zou gaan pleiten voor maatregelen in die richting? En wat te denken van de boten bouwer die boten moet blijven bouwen voor zijn eigen boter ham, èn zegt hij met 'n beroep op de werkgelegenheid, voor de bo terham van zijn werknemers? Daarmee is de schier onontkoom bare spiraal omhoog in al z'n een voud aangeduid. Meer, meer, meer en het eind is nauwelijks in zicht. En wie zal in redelijkheid dat eind bepalen? Ik zal mijn buurman niet tegenhouden. De ANWB verzint van alles en nog wat in een pleidooi om meer lig plaatsen (bootjes die daarvoor geschikt zijn op de kant, zodat meer bootjes die daarvoor niet geschikt zijn in het water terecht kunnen om maar iets te noemen). En de botenbouwer roept dom weg om meer ligplaat sen voor het Provinciale plannenmakers wilden de Vriezekoopse polder (links) ten zuiden van de West einderpiassen blank zetten ten behoeve van de ivatersport. In het streekplan is een deel van de polder echter toch aangewezen als uitbreidingsgebied voor de glastuinbouw. Of een deel van de polder toch nog vaarterrein voor de bootjes wordt, zal moeten blijken uit een studie van de provincie. ene nieuwe scheepstype na het andere dat van de werven komt rollen. De hele materie wordt vervolgens in al z'n ingewikkeld heid geschoven op het bordje van de overheid. 'Zuid-Holland zocht het in de aller eerste aanzet voor het inmiddels vastgestelde streekplan in het blank zetten van polders. Maar de blauwe sterren zijn van de plan kaart verdwenen en een deel van de polder Vriezekoop ten zuiden van de Westeinder kreeg zelfs het provinciale merk "uitbreidings gebied glastuinbouw". Toch is het idee niet losgelaten. In het de finitieve streekplan staat te lezen: "Een verdere toename van de be zetting, als gevolg van de toena me van het botenbezit, zal slechts mogelijk zyn, indien nieuwe plassen in het Plassengebied tot stand worden gebracht". In het streekplan worden studies aan gekondigd, maar wanneer die zullen worden verricht is niet aangegeven. Het idee, polders onder water zet ten (want dat betekent de aanleg van nieuwe plassen) is dus niet losgelaten. Maar al te veel haast met de uitwerking ei*van maakt de provincie niet. Dat ook de aanleg van nieuwe plassen, we houden het provinciale taalge bruik maar aan, niet al te veel lucht zal bieden, wordt namelijk ook onderkend door de provin cie. Want zell's dan, zo staat te le zen in het streekplan, blijft de ca paciteit beperkt. Hèt allesbeslis- sende antwoord biedt de provin ciale overheid dus niet. Maar on- Hollands blijft het idee wèl, zo on- Hollands kennelijk, dat noch ANWB, noch bouwers van boten (althans in de openbaarheid) hebben aangedrongen op haast maken met de studies.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13