Watersport schrikt van het hoge btw-tarief "Duidelijkheid gewenst ®®(n) <1)0'®®!!' ®®(M®fl V®D(ol®®(fö voor de watersporter 1200 boten op de Hiswa DONDERDAG 1 MAART 1979 Door Fred Klaver LEIDEN - Hoewel het aantal exposanten op de 24ste His wa gedaald is ten opzichte van vorig jaar (382 tegen 437) valt er nog heel wat te zien in de RAI. Behalve een enorme hoeveelheid accessoires en motoren zijn er dit keer zo'n 1200 boten in allerlei soorten en maten te bezichtingen. De schepen zijn, naar aantal, onderverdeeld in de volgen de klassen: 332 kajuitzeilboten; 198 mo torkruisers; 150 motorboten; 129 open zeilboten; 119 roei boten; 103 kruisers; 78 ka no's; 35 motorzeiljachten; 33 catamarans; 21 surfplanken; 14 platbodemjachten. Vorig jaar bezochten ruim 200.000 toeschouwers de Hiswa. De expositieruimte bedraagt in totaal 65.000 m2. Om de drukte op te vangen, moe ten juist in de volle gebieden, bij voorbeeld De Kaag en de Rand meren, meer aanlegplaatsen worden gerealiseerd door het maken van eilandjes en schierei- landjes". De verantwoording voor het jacht- havenbeleid ligt bij gemeenten en provincies. ..Als je die verant woording daar legt. moet je als centrale overheid de gemeenten en provincies de kans geven die jachthavenproblematiek zelf ter hand te nemen". Vermeer zou het een goede zaak vinden wanneer de opbrengst van de vaartuigbe lasting, waarover nog steeds op het ministerie van financiën wordt gesproken, in handen komt van de provincies, die met dat geld een watersportbeleid ge stalte zouden kunnen geven. Het IJsselmeer en de Waddenzee zijn erg in trek bij alle watersporters. Maar niet ie dereen die een zeewaardig scheepje koopt, kan meteen die ruime wateren be varen. Een degelijke voorbereiding mag niet ontbreken. En behalve het schip, moet ook de schipper aan allerlei eisen voldoen. Maar al te vaak komen jachten in nood doordat er met die eisen de hand wordt gelicht. Veelal is er sprake van een schromelijke onderschatting van de geva ren van het varen op het IJsselmeer en vooral de Waddenzee. Wat dat betreft, spreken de jaarverslagen van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij boekdelen. De veiligheid voor schipper en bemanning hoort voorop te staan. Om te beginnen is het belangrijk de eigen capaciteiten niette overschatten. Het lijkt allemaal zo een voudig als men met het schip nog in de haven de kaart bestudeert. De óndiepten staan duidelijk aangegeven en men hoeft de boeien en bakens maar te volgen, en men komt waar men wezen wil. In de praktijk blijkt het allemaal veel moeilij ker. Als de navigatie niet klopt, kan men toch op die ondiepten komen. Bij slecht zicht valt het lang niet altijd mee die boeien te verkennen, zoals dat heet. Als het dan ook nog hard waait, biedt een kij ker veelal weinig soelaas. Soms slaat zee ziekte ongenadig toe. Vooral onder die omstandigheden wil een schipper nog wel eens verkeerde, en dus gevaarlijke, beslis sing nemen. Slecht weer Bij het varen op het IJsselmeer en de Wad denzee moet men er rekening mee houden dat men door slecht weer overvallen kan worden. Schip en bemanning moeten dan voor hun taak berekend zijn. De water sporter moet een zekere kennis van het weer hebben. Zo moet de zeiler bijvoor beeld kunnen beoordelen wanneer hij moet reven (de oppervlakte van het zeil verkleinen) of niet. Als dat te laat gebeurt, worden er onnodige risico's genomen. Er zijn talrijke andere voorbeelden. De wa tersporter op de Wadden moet het nodige weten over eb en vloed, over doodtij en springtij. Het moet hem bekend zijn dat een met de windrichting meelopende stroom de golven afvlakt. Maar vooral moet hij beseffen dat er een steile en ge vaarlijke zeegang ontstaat - zeker in de zeegaten - als wind en stroom elkaar te genwerken, Met de stroom moet men ook rekening houden als men rustig door een geul zeilt. Lang niet altijd volgt de stroom namelijk precies de geul. Als men in zulke gevallen niet goed oplet, wordt men ge makkelijk buiten de geul gestuwd en op een ondiepte gezet. En dat kan dan weer heel veel narigheid geven, zacht ge zegd- Navigatie Zonder èen goede kennis van de navigatie kan men het beslist niet stellen. Men moet een koers kunnen uitzetten en een peiling nemen. Men moet weten wat variatie en deviatie is."En men mag niet uit het oog verliezen dat er ook nog zoiets als drift bestaat. Het kompas moet betrouwbaar zijn en mag aan boord nooit ontbreken, ook al heeft men dat instrument op het IJsselmeer en Waddenzee vaak niet no dig. Het zicht kan namelijk snel verslech teren en dan is zo'n apparaat absoluut onmisbaar. Natuurlijk valt er over het varen op het IJs selmeer en de Waddenzee nog veel meer te zeggen. Maar dat is hier niet nodig. Er worden in talrijke plaatsen in het land na- vigatie-cursussen gegeven en er zijn boe ken bij de vleet, waaruit men de nodige kennis kan putten. Iemand met hart voor zijn sport - en dat zijn de jachtbezitters uiteraard allemaal - kan zich de noodza kelijke kennis snel eigen maken. Zelfs die „studie" geeft al een zekere mate van wa- tersportplezier. Als men dan ook nog in de gelegenheid is praktische ervaring op te doen aan boord van een jacht van kennis of vriend, zit men helemaal goed. Als men tenslotte over een schip beschikt waar mee het ruime water niet geschuwd be hoeft te worden, is het volkomen verant woord zee te kiezen. AMSTERDAM - De 24ste HISWA-tentoonstelling wordt eehouden van 2 tot en met 11 maart. Ruim 380 ex posanten laten 1200 vaartui gen zien. Niet alleen in het Amsterdamse Rai-gebouw, maar ook in de 15.000 m2 wa ter en kade van de Rai-haven liggen de tentoongestelde vaartuigen, met een totale waarde van 65 miljoen gul den. De HISWA-vertegenwoordi- gers hopen dit jaar 200.000 bezoekers aan te trekken. DEN HAAG - Alle aspirant-bootbezitters worden waarschijnlijk overstelpt met adviezen van vrienden en kennissen, van de ANWB of de watersportbonden. Eén heel belangrijk advies mag daarbij beslist niet ontbreken: koop op de Hiswa of waar dan ook beslist geen boot als er nog geen regeling voor een ligplaats getroffen is en als niet bekend is hoeveel zo'n ligplaats gaat kosten. De watersporters-in-spé moe iten namelijk weten dat ligplaatsen bijzonder schaars én bijzon der duur zijn. Onredelijk De watersport is danig geschrokken van de invoering van dat hoge tarief. Zij vindt het bovendien een volstrekt onredelijke zaak. Op de verhuur van staanplaatsen voor tenten en caravans wordt om te beginnen maar 4 procent geheven. Dat is eveneens het geval voor overnachtingen in hotels. Het betreffen hier zogenaamde toeristische tarieven. Dat die tarieven nu niet meer voor jachten gelden, is onbegrijpelijk en vooral onredelijk, zo meent de water sport. Zij vindt de maatregel ook erg onverstandig. De jachtbouw in ons land, die aan duizenden mensen werk biedt, heeft het de laatste tijd moeilijk. Aangenomen mag worden dat velen afzien van de koop van een boot. Dat komt dan, omdat er een soort schrikbeeld is ontstaan van tjokvolle wateren en een groot tekort aan ligplaat sen. Volgens deskundigen is dat lang niet altijd reëel. Er zijn nog talrijke wateren met volop ruimte, en ligplaatsen zijn hier en daar zeker nog beschikbaar. Gevreesd wordt dat nu nog meer watersportliefhebbers zullen be sluiten toch maar geen boot te kopen. Op die manier raakt de Nederlandse jachtbouw nog meer opdrachten kwijt en wordt een stuk werkgelegenheid in gevaar gebracht. Een ander nadeel is dat die zojuist genoemde mensen dan waarschijnlijk hun vakan ties in het buitenland gaan doorbrengen. Het gevolg is dat de toeristische balans van Nederland nog veel verder doorslaat naar de verkeerde kant dan nu al het geval is. Het zijn de woorden van J. Ver meer, van de afdeling openlucht recreatie van het ministerie van CRM. De belangstelling van CRM voor de watersport is met name de laatste jaren groter ge worden door de geweldige groei van de plezierjaehtvloot en de daarmee gepaard gaande aantas ting van natuur en milieu. Op het ministerie wordt hard ge werkt aan een structuurschema openlucht-recreatie. Hierin zal een watersportbeleid worden vastgelegd, dat gericht is op het in goede banen leiden van de re creatie op het water. „We hebben nu een punt bereikt waarop in grijpen noodzakelijk is. De Ne derlandse wateren zijn misschien nog niet overvol, maar wanneer niet snel wordt gewerkt aan een gecoördineerde aanpak tussen o.a. CRM, verkeer en waterstaat, financiën, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, gemeenten en provincies, loopt de zaak uit de hand", meent Vermeer. In bepaalde delen van het land mag de watersport niet verder groeien, zegt Vermeer „om na- tuur-wetenschappelijke belan gen niet in gevaar te brengen". De BieSbosch is zo'n gebied, waar niets meer bij kan. Voor Noord- west-Overijssel moet naar een stabilisatie toe worden gewerkt. Bepaalde delen van Friesland kunnen beslist geen zwaardere belasting verdragen, terwijl voorts de druk op het Waddenge bied met mag toenemen. Ook voor het Oosterscheldegebied moet de rem worden aange haald. ,De consequentie van dit selectief beleid is datje gericht de druk op bepaalde delen van het land laat toenemen. Een overvol gebied De Kaag is een voorbeeld van een plek waar je de druk noodge dwongen toch extra moet verho gen. Je kunt de druk niet gelijke lijk over het hele land gaan ver spreiden. Dan kom je onherroe pelijk in conflict met natuur en milieu", vertelt Vermeer. Er zijn in Nederland momenteel circa 190.000 pleziervaartuigen. Er is in ons land 300.000 ha be vaarbaar water (exclusief de Waddenzee) en 30.000 kilometer vaarwegen. Tot voor kort groeide de'vloot jaarlijks met 10 procent en de verwachting was dat Ne derland rond het jaar 2000 onge veer 600.000 zeil- en motorboten, zou tellen. De groei in de plezier jaehtvloot is er nu een beetje uit, niet in de laatste plaats vanwege het gebrek aan ligplaatsen. On geveer de helft van het huidige botenbestand kan een ligplaats in een jachthaven vinden. Vermeer: „Op CRM wordt naar beleidsmaatregelen gezocht om de groei in de watersport af te kunnen remmen in die gebieden, waar het te vol wordt. In de sfeer van de ruimtelijke ordening kan bijvoorbeeld een verbod komen op de aanleg van een jachthaven. Zeker in de nieuwe jachthavens - en daarop zijn de nieuwelingen over het algemeen aangewezen - lagen de huren al erg hoog. Met ingang van dit jaar is dat nog veel erger geworden. Volkomen onverwacht is namelijk besloten om het 18 procent BTW tarief in te voeren op de verhuur van ligplaatsen. Dit is gebeurd op grond van de zesde richtlijn van de EG, waarin wordt gezegd dat BTW moet worden geheven op parkeergelden voor auto's. Over boten wordt in die richtlijn helemaal niet gesproken, maar dat was voor regering en parlement geen beletsel ook de jachten onder de nieuwe regeling te laten vallen. DEN HAAG - ,,Er zou eigenlijk een kaderwet moeten ko men waarin de specifieke wetgeving voor de watersport is geregeld. Het wordt hoog tijd dat voor het gehele land gelijke regels worden opgesteld. In de laatste jaren is een wildgroei aan gemeentelijke verordeningen ontstaan. Provincies en waterschappen hanteren verschillende ta rieven, de liggelden lopen in het gehele land uiteen en in een en dezelfde waterweg kan het voorkomen dat de ene brug zondags omhoog mag en de andere niet. Er dient meer duidelijkheid voor de watersporters te komen Aangenomen wordt verder dat de booteigenaar, die nu voor een grote lastenverzwaring staat, op andere posten gaat bezuinigen, zoals op het onderhoud van zijn scheepje. Dat betekent nog min der werk voor de jachtwerven, die zich naast nieuwbouw met reparaties bezighouden. En op die manier gaat er ook veel btw- geld voor de staatskas verloren. Waarschijnlijk is voorts dat ver schillende watersporters zullen proberen voor hun jacht een lig plaats buiten een jachthaven te vinden. Dat is een betreurens-' waardige ontwikkeling in een tijd, waarin de overheden reeds alle zeilen moeten bijzetten om allerlei ontsieringen in het land schap te voorkomen (en lange rijen jachten ergens in een sloot of vaart zijn zeker ontsierend. Onbegrijpelijk De watersport vindt het onbegrijpelijk dat de regering in één klap die 18 procent gaat heffen, terwijl zij de bedrijven wil houden aan een kostenstijging van maximaal 3 procent. Al deze zaken zijn voor het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond aanleiding geweest te protesteren tegen de gang van zaken. Helaas kwam dat protest toen het al te laat was. Er werd kort geleden een telegram aan de minister-president verzonden met de volgende tekst: "De leden van het KNWV, vertegenwoordigende de geor ganiseerde Nederlandse watersporters uit alle lagen van de be volking, spreken hun ernstige bezorgdheid uit over de toene mende lastenverzwaring van de watersport. Zij vrezen dat door belastingmaatregelen van overheden velen niet meer aan deze mooie vorm van recreatie zullen kunnen deelnemen en langs de wallekant zullen moeten toekijken naar een sport, die dan wel elitair is geworden". ANNE DE BOER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11