"De christelijke school een oefenterrein voor91 leven kantonrechter Eerste chr. hbs van Leiden zestig jaar Universiteit dreigt studenten met stappen O O SSs agsffiS-- Rechter zet voormalig politie-agente te kijk wa«e&vsfK 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak PAGINA 12 VARIA DINSDAG 27 FEBRUARI 1979 LEIDEN - In 1918 werd in Lei den de vereniging voor Christelijk Middelbaar On derwijs opgericht en op 26 maart 1919 besluit het bestuur van deze vereniging om met 's Heeren hulpe" per 1 septem ber van datzelfde jaar een Christelijke HBS te openen de eerste in Leiden. het pand Witte De eerste Dr. G.C. Meije- gebracht Singel directeur ringh. In 1920 kwam de wet op de fi nanciële gelijkstelling van het christelijk en openbaar on derwijs waardoor de chr. HBS'en meer financiële arm slag kregen en gestaag be gonnen te groeien. De eerste christelijke HBS in Leiden groeide in vijf jagr tijd naar een leerlingental van 116 en het krappe school gebouw aan de Witte Singel werd ingwisseld voor een volwaardiger onderkomen in deKagerstraat.In 1953 wordt de HBS door uitbreiding met een afdeling Gymnasium om gezet in een lyceum en in 1961 wordt een afdeling M.M.S. Middelbare School voor Meisjes) toegevoegd. In 1968, bij de invoering van de Mammoetwet, krijgt de school de naam Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft (ge noemd naar de toenmalige se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken). In datzelfde jaar heeft ook de fu sie plaats met de Leidse Hout ulo, waardoor een scholenge meenschap onstaat met alle vormen van voortgezet on derwijs: gymnasium, athe neum, havo en mavo. Nu, eind zeventigerjaren, is de Visser 't Hooft scholenge meenschap uitgegroeid tot een instituut met ongeveer 1700 leerlingen en een korps van meer dan 100 leraren en leraressen. De leerlingen zit ten in drie gebouwen. Op het hoofdgebouw zitten er ruim duizend, op de dependance in Leiderdorp een kleine 400 en de dependance in de Antonie Duycklaan herbergt de onge veer 300 mavo-leerlingen. Voormalige dependances in Leiden Zuid-west (de "Vliet- schans") en in Katwijk zijn inmiddels een geheel eigen le ven gaan leiden. Dit jaar bestaat het Visser 't Hooft lyceum 60 jaar en de viering van dit jubileum zal geïntegreerd worden in het schoolleven van een heel ka lenderjaar. Dat zal gebeuren door bestaande activiteiten mee» accent te yeoen muuf ook door bijzondere activitei ten en festiviteiten. Het vrijdag 2 februari gehou den jaarlijkse klassiek Mu ziekconcours voor leerlingen betekende het begin van de jubileumviering. De meest in teressante punten die het ju bileumprogramma verder vermeldt zijn de bijeenkomst voor ouders en docenten op woensdag 7 maart waarbij professor dr. J. Verkuyl, oud leerling van de school, zal spreken over de betekenis van het onderwijs in de ontwikke lingslanden, het project tech nisch onderwijs in India dat gedeeltelijk in deze maand en gedeeltelijk in november zal worden gehouden, de opvoe ring van de thriller "The Ghosttrain" door leerlingen en uiteraard de reünie voor oud-leerlingen op zaterdag 3 november. "Als ik zoals laatste bij die VPRO-uitzending het "Grand Gala van de matheid" zo'n liberale jongen hoor praten over zelfontplooiing als dé oplossing voor alle problemen dan word ik daar lichtelijk niet goed van. Zo'n standpunt van "als het mij goed gaat dan gaat het de hele wereld goed" vind ik uit de bo ze". Een opmerkelijke uithaal naar het liberalisme wanneer je weet dat die afkomstig is van de rector van het oudste christelijke lyceum in deze regio, de Dr. W. A. Visser 't Hooft scholengemeenschap. Toch een school waarvan het beleid altijd als tamelijk con servatief is afgeschilderd. De huidige lector, de neerlandi cus A. Middeldorp, gaat ech ter graag voor progressief door. Van de zestig jaar christelijk middelbaar on derwijs in Leiden staat hij e'r ruim dertig middenin. In die periode heeft Andries Mid deldorp een duidelijke visie ontwikkeld over het christe lijke onderwijs en hoe dat in de praktijk gestalte moet krijgen. Hij zegt hierover "Op deze aardbol leven ongeveer 1.3 miljard kinderen en de helft daarvan krijgt helemaal geen onderwijs. Dan kan en mag zo niet blijven. Gezamenlijk moeten we er aan gaan wer ken om dat te veranderen, om het onderwijs een beetje eer lijk te gaan verdelen. Je kunt nu wel gaan zeggen van "ach laten we allemaal maar een beetje ons eigen gang gaan want hier kunnen we toch niets aan doen" maar dat is klinkklare onzin want ie mand kan altijd ergens iets aan doen, ook aan de oneer lijke ondagvijsverdeling. Niet door alleen-maar te pra ten over zelfontplooiing of door af en toe eens wat geld te offeren maar door daadwer kelijk zelf iets in te leveren, een stukje van je welvaart". Bewustwording "Een school moet natuurlijk in de eerste plaats een oplei dingsinstituut'blijven maar Een tekenles op Visser '1 Hooft in de jaren dertig mag niet louter opleiden tot carrières, alhoewel dat zeer moeilijk is omdat in ons hui dige onderwijssysteem nu eenmaal sterk een competi tie-element zit. Toch is het mogelijk om in de school ge zamenlijk aan een soort van bewustwordingsproces te werken, bewustwording van je taak in de wereld en daar ook naar te gaan leven. Dus het kweken van een soort van mentaliteitsverandering, dat vind ik de belangrijkste taak van -een christelijke school. Het christelijke van een school mag niet alleen blijken uit het lezen van een stukje uit de bijbel aan het begin van de dag en uit dat uurtje godsdienstonderwijs in de week. De christelijke school zie ik anders dan de christelijke kerk en hfet christelijke gezin als een soort van oefenterrein voor het verdere leven. Ik weet het, het klinkt allemaal heel erg mooi en idealistisch maar ik realiseer me heus wel dat we nog lang niet zover zijn. Toch zijn we op onze school al een klein beetje op de goede weg, wat bijvoor beeld blijkt uit een onderdeel van het jubileumprogramma, hel project technisch onder wijs in India. Een project dat er enerzijds op gericht is om het onderwijs voor de jonge ren uit de allerlaagste lagen van de Indiase bevolking fi nancieel te steunen en ander zijds een soort van bewust wording van de erbarmelijke onderwijsproblemen in Zuidoost-Azië moet kweken. Elk jaar hebben we een dergelijk project dat ge richt is op een ontwikke lingsland. Zo'n project wordt ook geïntegreerd in het les programma en ik heb het ge voel dat dat best positief werkt" Bevoogding Sinds het ontstaan van het Vis ser 't Hooft lyceum in 1919 is er op onderwijsgebied nogal wat veranderd. Middeldorp: "Dr. van Arkel, die in 1927 als directeur werd aangesteld, heeft lange tijd het gezicht van deze school bepaald. On der Van Arkel bestond er een geweldige afstand tussen leerkrachten en leerlingen, er was ook sprake van een zeer sterke bevoogding. De ver houding leraar-leerling in die tijd kun je beschouwen als een ouderwetse vader-kind relatie". "Ik ben in het gelukkige bezit van een soort van dagboek van Dr. Van Arkel, waarin al lerlei notities en filosofieën van de man over het schoolle ven van die tijd staan. Het is bijvoorbeeld interessant en vermakelijk om te lezen hoe hij over meisjes op de HBS dacht. Zo schrijft hij ergens: "De aanwezgiheid van meis jes op de HBS is wel wat on rustig maar heeft toch ook wel gunstige invloe denIn de tijd waarin hij dit schreef was trouwens één op de vijf leerlingen een meisje, nu is dat percentage vijftig procent". Toen Andries Middeldorp in 1946 als leraar Nederlands aan de chr. HBS verbonden raakte zag hij bij alle confes sionele instellingen om zich heen een duidelijke identi teitscrisis. Middeldorp: "De mensen wisten het na de oorlog allemaal niet zo zeker meer en dan bedoel ik niet wat de doelstellingen en de grondbeginselen betreft maar de vorm waarin het christen dom moest worden gegoten. Op het onderwijs hebben de naweeën van die oorlog lange tijd sterke invloed gehad, ei genlijk tot in de jaren zestig. Die identiteitscrisis en alles wat daaromheen hing heeft verlammend gewerkt op ver anderingen in het onderwijs". In de zestiger jaren begonnen de mensen volgens Middel dorp als het ware af te reke nen met het verleden. Opeens veranderde er een hele boel en niet alleen door de in voering van de Mammoetwet maar ook doör veranderingen van inzichten en ideeën over onderwijs". Je kunt rustig stellen dat in de jaren zestig het hele onderwijsklimaat veranderd is. Men schrijft de ze veranderingen altijd toe aan de studentenopstanden in Parijs. Misschien is dat ook wel zo maar volgens mij zijn die veranderingen niet alleen aan de studenten toe te schrijven, de hele wereld was aan het veranderen. In elk ge val is er in die tijd een bewe ging ontstaan die in deze school erg goed gewerkt heeft en onder andere tot een ta melijk vergaande democrati sering heeft geleid" Matheid Ging het er in de jaren zestig allemaal stormachtig en re volutionair aan toe en raakten bepaalde ontwikkelingen in een stroomversnelling, in de jaren zeventig werd de dei ning gaandeweg minder en braken volgens Middeldorp wel degelijk de jaren van de matheid aan. Hij zegt: "In het begin van de zeventiger jaren hebben we sterk te kampen gekregen met het consump tieve element dat ten koste ging van de creatieve inslag. Dit verschijnsel heeft heel sterk doorgewerkt bij de jeugd en doet dat eigenlijk nog. Neem nou bijvoorbeeld het schoolparlement op deze school. Aan het eind van de vjaren zestig zaten daar echte parlementariërs in die be- Rector Middeldorp paald niet alleen maar discus sieerden over zaken als waar de koffieautomaat nu eigen lijk moest hangen. Nee, die mensen hielden zich bijvoor beeld bezig met een onder zoek naar becijfering in de hogere klassen en meer van dat soort wezenlijke zaken. Er werden toen door het parle ment nog echt tastbare en in grijpende resultaten geboekt. In die tijd mocht ik ook graag de parlementsvergaderingen bijwonen, zat daar gewoon te genieten. Dat is nu wel even anders. Er wordt tegenwoordig alleen nog maar een beetje gerom meld in de marge. Het parle ment leeft ook helemaal niet meer onder de leerlingen Vo rig jaar waren er bij een ver gadering waar echt belangrij ke zaken aan de orde kwa men, feoals de benoeming van een con rectrix, alles bij elkaar geloof ik zes man. Volgens mij kun je dan ook wel degelijk spreken van matheid bij de jeugd, wat zich binnen de school duidelijk uit. Van daar dat wij de jubileumacti viteiten hoofdzakelijk door de leerlingen zelf laten ver zorgen. Kijk, je maakt de jeugd tegenwoordig vol maakt gelukkig door op een feestavond een popgroep te laten optreden en een paar kratten bier neer te zetten. Dat is natuurlijk allemaal wel leuk maar het is belangrijker dat de leerlingen zelf actief zijn. Alleen op zo'n manier kun je de matheid doorbreken, de leer lingen zoveel mogelijk bij de organisatie van activiteiten betrekken" J. Vis. Een jonge vrouw had ergens te lang geparkeerd. "Ik was op tijd terug" vertelde ze rechter De Koning gisteren: "Maar ik kon mijn sleuteltje niet vinden. Na een tijdje zoeken zag ik dat het in de auto zat, en de deuren zaten op slot dus ik kon niet weg." Rechter De Koning zat, zoals wel vaker, in het dossier te neuzen terwijl de verdachte tegen hem sprak, en bemerkte daar iets aar digs. "Bent u niet vroeger politie-agente geweest, zeven jaar lang?" vroeg de rechter met pret in de ogen. Ja, dat klopte. De Koning: "Maar dan weet il toch dat dit geen verweer is! "Ja wel," zei de vrouw: "Maar ik vind dat ik aan mijn verplichtingen voldaan heb, en heb er geen vrede mee. Eigenlijk was het over macht." Daar was de verkeersschout het niet mee eens. Het was geen over macht, maar hij achtte de schidd van de vrouw zo gering dat hij een schuld igverklaring zonder straf vroeg. Zowel de ex-agente als de kantonrechter waren het daar tenslotte helemaal mee eens. S. was met de politie op zijn hielen door drie rode stoplichten gere den. Toen de politie hem staande hield zei hij: "Ik wist wel dat jiillie achter me aan zaten. Ik wilde een grapje uithalen". Op de zitting gisteren probeerde hij een ander excuus te bedenken,maar dat kwam niet zo goed uit de verf. "Nu het grapje geld blijkt te kosten, vindt u het meteen niet zo grappig meer", merkte rechter De Koning op. Verkeersschout Van der Ham: "Behalve van een misplaatste grap was er ook sprake van alcoholgebruik. Er is mijnheer S. destijds een rijverbod voor acht uur opgelegd, is 't niet?" Het was zo. De verkeersschout eiste drie keerf 125 - en een voorwaardelijke ont zegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Een vrouw had dubbel geparkeerd vooreen bank op de Breestraat. Ze had geld weggebracht, een zo groot bedrag, dat rechter Van Dijke de hoogte ervan maar niet noemde. De vrouw had het stor- tingsbewijs meegenomen. Ze had het niet verantwoord gevonden om dit karwei op de Jïets te doen of om een eind te lopen met het geld. Verkeersschout Van der Ham: "Ik heb er begrip voor dat vrouwen met zoveel geld zo dicht mogelijk bij de bank willen zijn. Dat geldt zelfs voor mannen, maarzeker in uw geval.Maar dat betekent niet dat u ermee door mag gaan. U zult toch een andere oplossing moeten zoeken, want de Breestraat moet vrij blijven. U zou bijvoorbeeld met zijn twee ën kunnen gaan,en als de één voor de bank uitstapt, kan de ander de auto ergens anders brengen. Voor nu zal ik schuldig zonder straf vragen." Rechter Van Dijke legde dat ook op. En dan weer een jongeman zonder rijbewijs. Rechter Van Dijke: "U bent al minstens tien keer veroordeeld voor het rijden zonder rijbewijs. U hebt al meer keren onvoorwaardelijke hechtenis ge had. U leert het blijkbaar nooit hè?" "Ik heb nu een rijbewijs", reageerde de jongen. "Laat maar eens zien, dat kan uw redding zijn" aldus de rechter. Maar hij had het niet bij zich, verkeerde kennelijk in de veronderstelling dat ze hem wel op zijn woord zouden geloven. Dat dedenze niet,wel kreeg hij de geledenheid om het rijbewijs op te halen. Twintig minuten later verscheen de jongen weer, mét rijbewijs. Rechter Van Dijke wilde nog wel kwijt dat hij de verdachte twee weken hechtenis had toebedacht. Nu het rijbewijs er was, hield hij het bij tweehonderd gulden boete voor het rijden zonder rijbewijs en honderdvijftig gulden voor het ontbreken van het kentekenbe wijs. MARGA WUIS Bij uitgave zwartboek bezetting sociologisch instituut LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft gedreigt stappen te zullen onder nemen tegen de voormalige be zetters van het sociologisch insti tuut wanneer zij overgaan tot de publicatie van vertrouwelijke stukken in een zwartboek over de bezetting. Het college vindt het onbehoorlijk en niet aanvaard baar dat de correspondentie te gen de wil van de mensen van wie die correspondentie is, in de openbaarheid wordt gebracht. De studenten daarentegen stellen zich op het standpunt dat het gaat om vertrouwelijke stukken die hoogst laakbaar zijn. Zij zijn van mening dat de stukken onmis baar zijn on de analyse die zij hebben gemaakt van de bezetting van het instituut en over de rol die een aantal hoogleraren, me dewerkers en het dagelijks be stuur van de subfaculteitsraad hebben gespeeld. Zoals bekend bezetten de studen ten eerder tot twee maal toe hun instituut omdat zijn het niet eens waren met de gang van zaken rond de benoeming van dr. Lap- ple tot lector macrosociologie. De studenten meenden dat het poli tieke redenen waren waarom de benoeming op de tocht werd ge zet. In een eerder stadium hebben de studenten al een aantal stukken openbaar gemaakt waaruit bleek dat medewerkers de gangen van de studenten nagaan. In het zwartboek wordt nog eens een aantal zaken onder de loep ge nomen. Het dagelijks bestuur van de subfaculteitsrsaad heeft vorige maand al laten weten dat het zwartboek aan een aantal cri teria moet voldoen willen zij toe stemming géven om tot publika- tie van het zwartboek over te gaan via de reproduktie afdeling van de subfaculteit. De studenten hebben daar van afgezien omdat zij vinden dat alle stukken volle dig in de openbaarheid moeten komen. Het college van bestuur heeft laten weten het niet toelaatbaar te vin den dat in een democratie op deze wijze inbreuk wordt gemaakt op de privacy. Zij stellen dat de schrijvers verantwoordelijk zijn voor de inhoud van het zwart boek, met alle gevolgen van dien. De studenten blijven op het standpunt dat het zwartboek volledig naar buiten moet ko men. Het zwartboek zal over twee weken worden gepubliceerd. AANBIEDING HITACHI ELEKTRISCHE GEREEDSCHAPPEN Kleine haakse slijper 115 mm 218,- incl. Grote haakse slijper 178 mm 2000 W289,- incl. Cirkelzaagmachine 190 mm 292,- incl. Bandschuurmachine 76 mm bandbreedte 295,- incl. IBandschuurmachine 110 mm bandbreedte 449,- incl. Klopboormachine 2 toeren 10 mm 184,- incl. Klopboormachine 2 toeren 13 mm 221,- incl. Tafelboormachines Tafelboormachine MORGON 13 mm 12 snelheden met verlichting nu 649,- incl. Zelfde type dan 16 mm nu 708,- incl. METAALDRAAIBANKEN Diverse nieuwe metaaldraaibanken vanaf 65 cm tussen de centers vanaf f 4.600,- incl. BOSCH KLOPBOORSETS Bosch panter klopboorset met Panter klopboor E 23 SBO 2 toeren variabel toerental nu met kabeltrommel en boortjes en diverse extra's zolang de voorraad strekt 279,- incl. Zelfde set echter met Jumbo klopboormachine CSB 620 2E-2 toeren en variabel toerental nu 369,- incl. TECHNISCH HANDELSBUREAU v/h VAN DUUREN B.V. LANGE MARE 74-82, LEIDEN, TEL. 071-134787 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND. Wanneer je snel en goed kan werken, vind je bi j ons als „magazijnmedewerker" een prima baan. Solliciteren: META AN B.V., Alphen aan den Rijn. Energieweg 29 V^vv Koop nu en brei U rijk... want nog enkele dagen kunt U profite ren van de weergaloze aanbieding in Suizalon-kwaliteitsgarens: kluwens kopen...U ontvangt KLUWEN GRATIS Koopt U 8 kluwens; ontvangt 2 KLUWENS GRATIS Koopt U er 12, lel uit uw winst U ontvangt ér 15 dus. ^muwENSGRAT|S O J M erk5 En U weet dat het merk Suizalon staat voor eerste klas kwaliteit. Dus vul Uw breimand nog gauw met deze geweldige voordeel aanbieding, want er zit altijd een gangbare kleur voor U bij. OP NAAR 3 SUISSES!!! /f botermarkt 13 LEIDEN julianastraat 80 ALPHEN A/D RIJN 4UV\^

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12