PvdA stemt tegen de begroting Beelaerts Regering mag tegen hun zin naar Libanon uitzenden Defensie draagt zelf kosten van sneeuwruimen Ziekenfondsraad ziet heffing vijf gulden per dag niet zitten Verkeers vorming voor jeugd „Wet universitaire bestuurshervorming functioneert slecht" Den Uyl: „Bewindslieden, ga weg" Anderhalf jaar cel voor dienstweigeraar VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 PAGINA 7 AMSTELVEEN (GPD) - Eensge zind heeft de Ziekenfondsraad gisteren, zoals verwacht, de beta ling van een eigen bijdrage van vijf gulden per dag voor patiën ten in ziekenhuizen en verpleeg inrichtingen afgewezen. Dat ne gatieve advies gaat nu naar staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid). Zij krijgt ook een advies over het verkorten van de periode waarin chronische patiënten in inrich tingen niet zelf in de kosten moe ten bijbetalen. Mevrouw Veder wil van een jaar naar drie maan den terug, de meerderheid van de ZFR wil slechts een verkorting tot zes maanden. Hiermee heeft de ZFR zich door het, ook politiek nogal geladen, onderwerp van de eigen bijdra- gekwesties heengewerkt. De Tweede Kamer zal nu verder moeten oordelen, tenzij de rege ring haar plan om de bijdragere geling per 1 april in te voeren, in trekt. AMSTERDAM (ANP) - De WUB (wet universitaire bestuursher- vorming) is in beginsel een bruikbaar kader voor democrati sche besluitvorming. De toepas sing in de praktijk is echter nog steeds verre van ideaal. Dat is in grote trekken de conclusie van de commissie voor bestuurs- hervorming (beter bekend als de commissie-Polak), die zich vanaf 1972 heeft beziggehouden met de WUB. Hoewel de commissie de WUB in principe 'levensvatbaar' acht, heeft zij weinig goede woorden over voor de wijze waarop de wet tot nu toe in de praktijk heeft ge functioneerd. Als één van de be langrijkste knelpunten wordt ge zien dat de deskundigheid van het wetenschappelijk personeel er onvoldoende in tot zijn^echt is gekomen. De te geringe invloed van de we tenschappelijke staf op het uni- ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteren be kendgemaakt dat de recherche twaalf inwoners van de Maasstad heeft aangehouden. Volgens de politie zijn het elf mannen en een vrouw die zich ontfermd hebben over de buit van een reeks inbra ken en overvallen in Brabant. Het ploegje helers heeft voor hon derdduizenden guldens aan goe deren opgekocht, aldus de poli tie. De zaak kwam in Rotterdam aan het rollen toen de politie een par tij gestolen bont ontdekte in een huis aan de Schiekade. De aan gehouden Rotterdammers varië ren in leeftijd van 21 tot 54 jaar. Overeen aantal van hun 'klanten' in Brabant wil de politie niet meer kwijt dan dat het gaat om zware criminelen. De commissie onder leiding van het ZFR-kroonlid prof. Rang, die het eigen bijdrage-advies voorbe reidde, gaat nu verder met het aangeven van mogelijke andere besparingen in de gezondheids zorg. De regering heeft ook in die richting vragen gesteld. Prof. Rang wilde daarover gisteren niet veel kwijt, maar hij noemde twee zaken, waarover de com missie zich buigt. In de eerste plaats gaat het om het „uitkammen" van het bestaande ziekenfondspakket. Door inven versitaire gebeuren leidt zij af uit het feit dat in veel vakgroepen en (sub)faculteiten de vertegen- woordiging van docenten be perkt is tot het wettelijk toege stane minimum, en in sommige gevallen zelfs daaronder blijft. 'Gevreesd moet worden', aldus het rapport, 'dat daarvan op de lange duur een ongunstige in vloed op de kwaliteit van onder wijs en onderzoek zal uitgaan'. De commissie stelt voorts dat bij vele onderwijsinstellingen de universiteitsraden hun college van bestuur teveel voorde voeten lopen. Met name op de sociale fa culteiten zouden wat dit betreft "de grenzen van verdraagzaam heid en redelijkheid nogal eens worden overschreden. De oor zaak van deze strubbelingen is volgens de commissie dat de be voegdheden van het College van Bestuur als bestuursorgaan en Universiteitsraad als adviesli chaam niet duidelijk genoeg zijn afgebakend, waardoor tussen de ze twee competentie-twisten ont staan. De universiteitsraden wordt bo vendien verweten dat zij zich te veel bezighouden met zaken die niet direct op de universiteit be trekking hebben: "Al te vaak worden moties aangenomen over allerhande nationale en interna tionale problemen die buiten de universitaire sfeer liggen, en die de grenzen van wetenschappelij ke bescheidenheid overschrij den", aldus het rapport, waarin tevens bezwaar wordt aangete kend tegen het middel van bezet ting als protest wanneer een be paalde besluitvorming voor één der partijen niet het gewenste re sultaat heeft gehad. "Democratie wordt dan, met voorbijgaan aan bevoegdheden en plichten van andere bestuursorganen, uitge legd als gelijk krijgen". tarisatie kan men nagaan of zich daarin verstrekkingen bevinden, die er in feite niet meer in thuis horen om bepaalde redenen. Als zodanig is bijvoorbeeld de „pil" wel eens genoemd. De zieken fondsen hebben herhaaldelijk betoogd dat zo'n maatregel hun liever en doelmatiger zou zijn dan het heffen van eigen bijdra gen. Een tweede onderwerp is het be kijken van „uitwassen", zoals ook van ziekenfondskant geop perd, in de kring van verzeker DEN HAAG (GPD) - De be grotingsbehandeling van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is gisteren met een laatste incident, in een lange rij van conflicten gedurende de afgelopen week, geëindigd. De PvdA stemde tegen de totale begroting. In de parlementaire wereld is dit een vrij zeldzame daad. De CPN steunde de PvdA. Met de woor den "het volkshuisvestingsbe leid is niet in veilige handen. Be windslieden ga weg", bekrach tigde oppositieleider Den Uyl het stemgedrag van de PvdA. Als enige partij liet ook de PvdA ver stek gaan bij het gebruikelijke handenschudden van de be windslieden na afloop van een begrotingsbehandeling. De tegenstellingen die er heersen tussen het CDA en de WD op het gebied van de volkshuisvesting kwamen gisteren nog eens dui delijk aan het licht. Bij de stem mingen over de begroting schaarden de liberalen zich tot tweemaal toe achter moties van de PvdA. De socialisten op hun beurt steunden een motie van de WD waarin de regering wordt gevraagd aan de hand van wo ningbehoefte-onderzoeken ook na 1979 de sociale woningbouw extra op te voeren. Kwaad De WD is bijzonder kwaad over het feit dat het CDA tijdens de begrotingsbehandeling met alle eer is gaan strijken. De WD zegt dat het CDA, tegen alle afspraken in, kabinetsstandpunten, onder meer over de 3000 extra wonin gen en voor 1979, voortijdig be kend heeft gemaakt. De verwach ting is dat de WD volgende week bij de debatten over de huurver hoging het CDA dwars zal zitten en vasthoudt aan een huurverho ging van 5 procent. Het CDA wil 6 procent. De PvdA zit ook op 5 procent. Minister Beelaerts van Blokland noemde zijn begroting solide. Ook de beide regeringspartijen vonden niet dat het gat in de be- HILVERSUM - Er moet drin gend iets worden gedaan aan verkeersvorming bij de jeugd tussen 12 en 20 jaar. Deze har- tekreet wordt geuit in het rapport "Het verkeersonder- wijs na de lagere school" van Veilig Verkeer Nederland. In dit rapport wordt betoogd dat niet langer met dergelijk on derwijs kan worden gewacht: het aantal verkeersslachtof fers in de leeftijdsgroep van 11 lot 20 jaar is zo groot dat van een nationale ramp kan worden gesproken. In een pe riode van negen jaar kwamen bij verkeersongevallen 5.367 jongeren om het leven en werden er 211.789 gewond. "Een macabere dans van de cijfers", aldus Veilig Verkeer Nederland. Het aangewezen instituut om ook voor jongelui van boven de 12 jaar aan de nodige ver keersvorming te doen, is de school. WN heeft een aantal initiatieven ontwikkeld en onderwijsmiddelen samen gesteld om - zoals in het rap port wordt gesteld - de vast zittende zaak van het ver- keersonderwijs bij het voort gezet onderwijs los te wrik ken. Ook de overheid spreekt in haar van 1975 dalerend Beleids plan voor de Verkeersveilig heid over het belang van ver keersvorming bij het onder wijs. "Maar tot nu toe is het bij deze conclusie gebleven", zo den. Zo komt het voor dat men sen, die in onvolledige dienstbe trekking zijn toch volledige aan spraak op alle ziekenfondsvoor zieningen kunnen maken. Aan dit euvel met name willen de fondsen paal en perk stellen om dat de kosten niet in verhouding staan tot de (luttele) premies. Discussie De discussie over het eigen bijdra- ge-advies in de ZFR werd toege spitst op de verkorting van de ei groting en de aankondiging van 3000 extra woningen voor 1979, op een krakkemikkige manier fi nancieel is opgevangen. Een motie van de PvdA waarin de regering gevraagd wordt een be leidsvisie te geven voor de ont wikkelingen in de stadsvernieu wing werd met steun van de WD aangenomen. De rijksconsulen ten die de woningbouw voor een- en tweepersoonshuishoudens moet stimuleren moeten ook na 1979 subsidie krijgen. Een PvdA- motie waarin dit verlangen werd verwoord kreeg de steun van de liberalen, voldoende om te wor den aangenomen. Beunhazerij Een motie van de liberaal De Beer staat in het WN-rapport. Een lichtpuntje is dat de Tweede Kamer in 1976 een motie aan nam waarin wordt gezegd na te gaan in hoeverre bij het voortgezet onderwijs meer aandacht kan worden besteed aan het verkeersonderwijs. Dat veel jongelui zo kwetsbaar zijn is niet verwonderlijk. Het abrupt beëindigen van hun verkeersvorming rond het twaalfde jaar bij het verlaten van de lagere school betekent dat we een groep jongeren die in ontwikkeling is hopeloos in de kou laten staan, aldus het WN-rapport. "Het is een fundamentele fout te denken dat de verkeers vorming, waai-voor aanzetten zijn gegeven in het lager on derwijs, toereikend is voor het verkeersgedrag van de bromfielsende en, op wat la tere leeftijd, autorijdende jongeren", wordt opgemerkt. Er zal voor de jeugd van 12 tot gen bijdragevrije perioden voor patiënten die op kosten van de bijzondere ziektekostenverzeke ring (AWBZ) langdurig worden verpleegd. Over de afwijzing van de vijf gulden per dag waren alle groeperingen het wel eens; die werd zonder hoofdelijke stem ming besloten. Ook de werkge vers verklaarden zich ertegen, met name omdat zij er geen be sparingen van verwachten, slechts verschuivingen. Afremmingen in de verstrekkingen is de wens van de werkgevers. Zij om de beunhazerij in de bouw snel aan te pakken werd unaniem aangenomen. Dit tot grote onte vredenheid van minister Bee laerts die de motie wilde aanhou den. De Beer voelde daar echter niets voor. De minister heeft een meningsverschil met staatssecre taris Hazekamp van economi sche zaken over de aanpak van de zogenaamde sluikbouw. Bee laerts wil alleen de vestigingswet bedrijven veranderd zien, terwijl Hazekamp tevens aandringt op wijziging van de woningwet. In de motie dringt De Beer juist aan op wijziging van de woningwet waardoor het mogelijk wordt dat een bouwvergunning wordt inge- 20 jaar een systematische en voortdurende vorming moe ten zijn, waarin hun gedrag in het verkeer wordt beïnvloed. De scholen voor voortgezet onderwijs kunnen dat realise ren. In het VN-rapport wordt aangegeven langs welke weg dat mogelijk is. Als model dient een project in Eindho- Dc plaatselijke afdeling van VVN nam in 1973 het initiatief een plan te ontwikkelen om verkeersonderwijs te intro duceren op een aantal plaat selijke scholen voor voortge zet onderwijs. In het eerste jaar werden de lessen bijge woond door in totaal 1.947 leerlingen, verdeeld over MAVO. HAVO. Atheneum en Gymnasium. Uit de gegevens over het schooljaar 1977-1978 blijkt dat het Eindhovense experiment een gestage groei doormaakt. Er namen toen 15 scholen aan deel, met 2.533 leerlingen. De reacties van schoolbesturen, schoollei ding, leerkrachten en leerlin gen zijn zeer positief. Een greep uit die reacties: "Het verdient aanbeveling het ver keersonderwijs te continue ren en uit te breiden naar an dere leerjaren". "Het lijkt ons een goede zaak dat VVN po gingen in het werk stelt om het geven van verkeerslessen in het normale rooster van de scholen van voortgezet on derwijs verplicht te stellen". verwachten daarvan werkelijke ombuigingen. Wat de verkorting van de bijdragevrije periode be treft wilden de werkgevers wel naar zes maanden, met uitzonde ring van de categorie demente bejaarden, voor wie drie maan den voldoende wordt geacht. Dit leverde kritiek op Van de zieken fondsen, die aanvoerden dat ver schillende behandeling van groepen medisch-technisch en administratief-technisch onuit voerbaar is. De vakbeweging verklaarde zich voor handhaving van de be staande situatie: een jaar bijdra- gevrij voor alle groepen ver pleegden. Van die zijde werd er aan herinnerd dat in 1974 de pe riode opnieuw op een jaar is ge bracht en dat dezelfde motieven van toen nog steeds gelden. De ziekenfondsen bleken wel te voelen voor vermindering tot een half jaar, maar dan over de hele linie. trokken wanneer een opdracht gever het werk door een beun haas laat doen. Het werk komt dan stil te liggen. Het CDA en de WD hadden de re gering gevraagd om een notitie over de mogelijkheden om in de volkshuisvesting te komen tot decentralisatie van de rijkstaken. Deze motie haalde het ook. Al leen de PvdA stemde tegen. Een tiental wijzigingsvoorstellen van de PvdA werden verworpen om dat het CDA en de WD van oor deel waren dat de socialisten in hun voorstel niet hadden aange geven waar het extra geld voor hun plannen vandaan moet wor den gehaald. ARNHEM (GPD) - De Krijgsraad in Arnhem heeft de 24-jarige dienstweigeraar Willem Bosma uit Utrecht gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van an derhalfjaar en ontslag uit militai re dienst. De Krijgsraad achtte bewezen dat Bosma zich schul dig heeft gemaakt aan opzettelij ke ongehoorzaamheid en "volhar ding daarin, nadat een meerdere hem uitdrukkelijk had verteld dat zijn weigering strafbaar In het vonnis werd duidelijk ver band gelegd tussen de duur van de dienstplicht en de tijd dat de gewetensbezwaarde vervangen de dienstplicht moet ondergaan. „De gevangenisstraf moet ten minste gelijk zijn aan de vervan gende dienstplicht. Dit beginsel is ook steeds toegepast door de hogere rechter", aldus de presi dent van de Krijgsraad, mr. P. E. Kloots. De auditeur-militair, mr. J. H. Bek kering, eiste vorige week een ge vangenisstraf van een jaar en ze ven maanden tegen Bosma, die alles afwijst wat maar enigszins met militaire dienst en geweld te maken heeft. Na de uitspraak probeerde een vertegenwoordi ger van de anti-militaristische ac tiegroep Onkruid uit Groningen DEN HAAG (GPD) - De regering heeft niet in strijd met de wet ge handeld door dienstplichtigen tegen hun wil voor uitzending in VN-verband naar Libanon aan te wijzen. Ook kan niet worden ge zegd dat de regering in de voor bereiding voor de uitzending zo danig onzorgvuldig heeft gehan deld, dat sprake is van onbehoor lijk bestuur. Die uitspraak deed de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Blaauw, gisteren in het kort ge ding dat door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) was aangespannen te gen de Staat. De VVDM had de rechter gevraagd het uitzenden van onvrijwillige dienstplichti gen onmiddellijk te stoppen. Volgens mr. Blaauw stellen zowel de Grondwet (artikel 195) als het Handvest van de Verenigde Na ties (artikel 43) Nederland in het gelijk. Nederland is volkenrech telijk verplicht om als de Ver enigde Naties daarom vragen troepen voor een VN^macht ter beschikking te stellen, zo zei hij. De Dienstplichtwet verhindert de regering niet in dit geval dienst plichtigen te dwingen naar Liba non te gaan. De Dienstplichtwet kent drie gronden waarop uit zending naar landen buiten Eu ropa mogelijk is: indirect oor logsgevaar, in buitengewone om standigheden en in „gewone tij den", mits de normale diensttijd daardoor niet wordt overschre den. De eerste twee omstandigheden zijn, volgens mr. Blaauw, op Ne derland niet van toepassing. Er heersen nu „gewone tijden". Omdat de regering heeft gega randeerd dat de normale dienst tijd niet zal worden overschre den, is geen aanleiding aanwezig de regering te verwijten dat zij strijdig met de wet heeft gehan deld. Hoewel in de voorbereiding on zorgvuldigheden zijn begaan, mag niet worden gesteld dat de regering daarbij onrechtmatig heeft gehandeld. Ze werd gecon fronteerd met een groot aantal moeilijkheden, aldus mr. Blaauw. De voorbereidingstijd was kort, de Fransen konden met moeite worden overgehaald tot 15 maart in Libanon te blijven en er mocht geen gat vallen in de or ganisatie van de VN-macht. Bovendien werd de mogelijkheid om vrijgesteld te worden van Li- banon-dienst ingevoerd en zijn de requesten daartoe met voort varendheid behandeld, zei mr. Blaauw. Daarbij komt dat van de 1000 vrij willig dienstplichtigen, die zich hebben aangemeld, er ongeveer 200 slechts daadwerkelijk kun nen worden ingezet. De regering heeft volgens de president van de Haagse rechtbank terecht aange voerd dat niet alle functies van bezwaarden door nieuwe vrijwil ligers kunnen worden overge nomen. Hij veroordeelde de VVDM tot betaling van de kosten van het geding, groot f 1000. de krijgsraad-president een pamflet in handen te drukken, wat hem overigens niet lukte. Het vlugschrift hield een aanklacht tegen de Staat der Nederlanden in wegens grove schending van de rechten van de mens. Bosma verklaarde zeker in hoger beroep te zullen gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. Na de uitspraak kregen hij en zijn advo caat, mr. H. F. Doeleman, bloe men aangeboden door sympathi- santen. Geen uitkering dan schilderij ROTTERDAM (ANP) - Twee on geveer twintigjarige jongens hebben gisteren uit het kantoor van de sociale dienst in Rotter dam een schilderij meegenomen. Zij kwamen een uitkering vra gen. Toen het gesprek met de ambtenaar niet naar wens ver liep, gingen zij een wachtkamer binnen, haalden een schilderij van de muur en verdwenen. Het schilderij heeft een waarde van veertigduizend gulden. De iden titeit van de daders is bekend. Zij zijn nog niet gevonden. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie zal zelf de kosten dragen die vorige week zijn gemaakt bij het sneeuwruimen in de drie noordelijke provincies. Minister Wiegel (waarnemend mi- nister-president) verklaarde gistermiddag in de Tweede Kamer dat de kosten voor het uit zijn isolement verlossen van het Noor den niet op gemeente- provincie of particulieren verhaald zullen worden. Hij zei dat het kabinet dit standpunt heeft ingenomen „gezien de uitzonderlijke ernstige omstandigheden waarin de bevolking van het Noorden is komen' te verkeren". Normaal brengt het ministerie de kosten die bij hulpverlening worden gemaakt in rekening bij de gemeenten, die om deze hulp hebben gevraagd. Wiegel weigerde echter wat hij noemde een „blanco chèque" aan het Noorden af te geven. Niet in elk individueel geval zullen alle kosten van het sneeuwruimen door het Rijk worden betaald. In antwoord op verdere vragen van Kamerleden hield hij wel vast aan zijn eerdere verklaring dat „de" kosten van hulpverlening door militairen, de inzet van helikopters en sneeuwruimploegen. door het Rijk zullen worden gedragen. Deze toezegging was voor het CD A-kamerlid Hermsen voldoende om zijn motie hierover, die ook door WD, PvdA en D'66 was ondertekend, weer in te trekken. Wiegels verdere toezegging om zo mogelijk begin april met een nadere inventarisatie van de situatie in het Noorden te komen, kwam ook tegemoet aan een wens die bij de gehele Kamer leefde. De PvdA'er Knol, die op dit punt met een motie had willen komen, zag hier dan ook van af. Volgens de bewindsman kan niet worden gezegd dat het Noorden door een „nationale ramp" is getroffen. Hij verklaarde dat zowel het bestuur van het Rampenfonds als de betrokken interdepar tementale commissie dit heeft vastgesteld. Dit betekent dat er geen beroep op het fonds kan worden gedaan voor de leniging van schade. In antwoord op een interruptie van de christen-de mocraat Hermsen. dat dit in andere gevallen zoals de windhoos- ramp van 1967 wel gebeurde, zegde minister Wiegel toe nadere informatie in te zullen winnen. De gehele Tweede Kamer heeft gisteren diep respect uitgesproken voor allen, die zich met de bestrijding van de sneeuwramp heb ben beziggehouden. Waardering was er ook bij alle fracties over de snelheid waarmee het kabinet heeft gereageerd. Zo noemde het CDA de brief van de regering, die gisterochtend vroeg de Kamer bereikte, een „te waarderen poging" de getroffen bewo ners en het bedrijfsleven snel duidelijk te maken dat zij niet alleen de schade behoeven te dragen. Beraad binnen de PvdA-fractie tijdens het debat in de Kamer over volkshuisvesting. Van Dam en Kombrink (boven) buigen zich naar Den Uyl.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7