Wetenschappers op congres Moon TENTOONSTELLING OVER ELEKTRICITEIT Asiel krijgt f 12.000 na rommelmarkt „Het wordt pas interessant als het Katwijkse archief klaar VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Elke dinsdag en woens dag zijn twee Amster damse studenten in de kelder van het Katwijk- se gemeentehuis vol y- ver bezig het gemeen tearchief op orde te stellen. Het zijn Albert Meyer en L. Ho- vy. Beiden studeren aan de Universiteit van Amsterdam archiefwetenschappen. Ze volgen onder meer colleges van de Voorschotense prof. J.L. van der Gouw. Deze be geleidt hen tevens bij hun stage in Katwijk. Van der Gouw draagt de ver antwoording van de sanering van het Katwijkse archief. Hij heeft er dan ook de nodige weet van, want als voormalige inspecteur van de archieven in Zuid-Holland heeft hij in de loop der jaren verschillen de archieven geïnventari seerd. Ruim anderhalf jaar geleden legde hij de laatste hand aan de sanering van het Wassenaarse archief en nu is Katwijk dus aan de beurt. Hele klus Het is volgens Albert Meyer een hele klus. "Het Katwijk van nu bestond vroeger uit twee dorpen. Er waren dus twee archieven. Het feit dat de Katwijkers in de oorlog geë vacueerd zijn geweest, maakt het er ook niet makkelijker op. Stukken werden van het ene raadhuis naar het andere gesleept. Er zijn zelfs stukken gevonden in hotel "De Ros kam". Ja, want daar werden heel vroeger de gemeente raadsvergaderingen gehou den en de stukken bleven daar achter." Hovy zegt dat de oudste stuk ken in Katwijk, in vergelij king met andere archieven niet opzienbarend zijn. "Het Katwijkse archief begint pas rond 1700. Dat betekent een Prof. van der Gouw op orde brengen Katwijks archief is hels karwei hoeveelheid stukken die, wanneer je ze achter elkaar legt, 400 meter lang zijn". Meyer valt hem bij: "Die stuk ken lezen wij nu oppervlak kig door, maken er een uit treksel van en zo ontstaat stukje bij beetje een catalo gus. Daarvoor zijn wij twee dagen per week bij de ge meente Katwijk in dienst". Hels karwei Van der Gouw haakt in: "Het is een hels karwei al die papie ren te ordenen. De grote vraag is steeds: Waar moet ik wat zoeken? En dat houdt in dat je, éér je een bepaald stuk ge vonden hebt, je soms een paar uur zoet bent. Maar het feit dat het Katwijkse archief zo interessant is, maakt een hoop goed. Inderdaad, vroeger bestond de ene helft Katwijkers uit vis sers en de andere helft uit tuinders. Het is dan ook ver rekt aardig te weten hoeveel die vissers vroeger verdien den, hoe vaak hun kinderen naar school gingen, hoe de vissers gehuisvest waren en hoelang zo'n schuit gemid deld onderweg was. Dat blijkt onder meer uit de monsterrollen (soort gasten boek) die in bijna elke kust- plaats verloren zijn gegaan, maar die toevallig in Katwijk bewaard zijn gebleven. Toegankelijk Meyer"Wat wij in wezen hier in Katwijk al anderhalf jaar doen is de kennis van zaken van de afgelopen 200 jaar toe gankelijk te maken voor ie dereen. Het schrijven van een geschiedenisboek over Kat wijk kan een volgende etappe zijn. Wij doen eigenlijk het voorafgaande werk voor his torici. Mensen die over het vroegere Katwijk schrijven, zoals Van Brakel van het ge nootschap Oud-Katwijk, stappen hier dan ook regel matig binnen. We hopen het Katwijkse archief tegen het einde van dit jaar op orde te hebben gesteld". Van der Gouw zegt dat het de laatste jaren duidelijk de goe de kant is opgegaan met het archiefwezen in ons land. "Volgens de wet mag een ar chief nu niet meer op een vlie ring staan. Hier in Katwijk heeft het een ideale ruimte gekregen. We hebben hier een uitstekend luchtverversings systeem en bovendien heb ben we zoveel ruimte dat we de eerste 75 jaar wel vooruit kunnen. Hier kan het uitste kend voor de nazaten be waard worden." Adriaan Pars Meyer zegt het inventariseren interessant werk te vinden. "Het is niet stomweg alles in de rekken zetten. Wil je de oude stukken begrijpen, dan moet je weten hoe de wetten en dergelijke in die tijd wa ren. Je kunt dan ook een beetje nagaan of het allemaal wel betrouwbaar is. Wij hebben bijvoorbeeld hele oude boeken over Katwijk van een zekere ds. Adriaan Pars aangetroffen. Maar wat daarin voor een nonsens staat, is niet te geloven. Het is allemaal volledig uit de duim gezogen. Met dergelijke sprookjes kom je geen stap verder". Van der Gouw. "Dat is strozakken vullen!" Oude stukken De Voorschotenaar zegt een vermoeden te hebben dat par ticulieren best eens oude stukken van Katwijk, die in feite in het gemeentelijk ar chief thuishoren, in de één of andere oude kast kunnen hebben liggen. "Het zou fijn zijn als men die papieren hier wil brengen, zodat het voor altijd bewaard kan worden. Ja. het wordt pas interessant als de zaak hier klaar is. Dan is hier een geor dend archief en kan iedereen hetgeen hij over het oude Katwijk wil weten, hier vin den. Voorzover het aanwezig is, wel te verstaan." "compleet gekkenhuis". Dierenasiel de Postbrug i Zat het dierenasiel 'Postbrug' aan de t Haarlemmertrek- vaart in Oegstgeest vorige week nog flink in de penarie, dankzij de woensdag en giste ren gehouden bazaar ten bate van een algehele opknapbeurt voor het asiel zijn ze er nu na genoeg uit. Ruim 12.000 gulden bracht de ze, in het Oegstgeester ge meentecentrum gehouden, rommelmarkt in het laatje. Daarmee kunnen de mensen van het asiel een flink eind uit de voeten. Wat was er aan de hand? Na een grondige inspectie kwam de dierenbescherming tot de conclusie dat acht buiten- hokken, vol kieren en gaten, niet meer aan de eisen volde den om er honden in te hou den. Geld om ze te vervangen was er niet en daarom besloot de Oegstgeestse mevrouw Van het Reve een rommel markt op touw te zetten. Win keliers en particulieren gaven met gulle hand en ziedaar het resultaat. Vandaag of morgen nemen eni ge vrijwilligers hamer en verfkwast ter hand om het ietwat armetierige dieren verblijf in een nieuw jasje te steken. De hokken worden vernieuwd, het aanrecht ge repareerd, het terreintje geë galiseerd en met tegels be legd. Een tevreden mevrouw Van het Reve: „Fantastisch. We heb ben voortdurend aanloop ge had. Nadat wethouder Tom de rommelmarkt woensdag middag had geopend, was het hier een compleet gekken huis. De verkoop van erwten soep en niet te vergeten het rad van avontuur hebben ook, een flinke duit in het zakje gedaan. Ja hoor, wij zijn voorlopig uit de brand". Carna„val" uit de lucht... Enige tientallen leden van de Texelse parachutistenvereniging zullen morgenmiddag kwart voor één op de Brink in Noordwij- kerhout landen. Met deze demonstratie zal meteen het carnavals feest beginnen. Aansluitend zal een optocht worden gehouden en om twee uur zal burgemeester Bosma de dorpssleutel aan prins August overhan digen. UTRECHT (GPD) - Een tiental Nederlandse we tenschappers, meest hoogleraren, is sinds 1973* ingegaan op uitnodigin gen om deel te nemen aan buitenlandse congressen die georganiseerd blijken te worden door de omstre den sekte van Sun Myung Moon. Deze sekte opereert in ons land on der de naam Verenigingskerk, vroeger Unified Family, en heeft in Bergen (NH) een kloosterach tige gemeenschap opgericht in Huize Glory, het voormalige Bio- vakantieoord. Aan het congres van december in Boston (VS) namen bijvoorbeeld drie Utrechtse wetenschappers deel, namelijk de hoogleraar so ciologie J. S. van Hessen, de hoogleraar parapsychologie H. van Praag, en de lector in de islam en de fenomenologie J. M. J. Waardenburg. De wetenschappen^jn in de mees te gevallen verzeiWgeraakt op de congressen zonder dat ze van te voren wisten dat het een door de Moon-organisatie(s) betaalde ac tiviteit betrof. Veelal werd hen dit pas op het laatste moment duide- Verwarring De (hoog)geleerde gasten, uit de hele wereld, worden voor de jaarlijkse congressen namelijk uitgenodigd door personen die zich uitgeven als vertegenwoor digers van de International Cul tural Foundation (ICF) en-of de International Conference on the Unity of Sciences (ICUS, staat Omstreden sekte probeert prestige te versterken voor Internationale conferentie voor de Eenheid der Weten schappen). De officiële bedoeling van de congressen is, door con tact van wetenschappers de drei gende verwarring en het voort schrijdende uit elkaar groeien van de wetenschappen te bestrij den, zo heet het. Eenmaal ter plekke aangekomen, worden de meeste gasten verrast door het feit, dat de organisatie en de verzorging in handen zijn van de „Moonies", zoals de leden van de sekte worden genoemd, en dat Moon in hoogst eigen persoon de conferentie opent en sluit. Hij staat trouwens op briefpapier van de ICUS ook vermeld als „Foun der" (oprichter), maar meestal wordt briefpapier met deze ver melding pas gebruikt als de gas ten hun komst al hebben toege zegd. Velen blijken daar trou wens ook dan nog overheen te le- Prof. Van Hessen wist dat wel, om dat hij eerder vorig jaar al (samen met o.a. twee hoge CRM-ambte- naren) een conferentie over jeugdwerkloosheid in Londen bezocht, die ter plekke ook een Moon-aangelegenheid bleek te zijn. Daar werd hij meteen uitge nodigd voor Boston Van Hessen, Van Praag en Waar denburg waren benaderd door ene Hendrik Dijk namens de In ternational Cultural Foundation. Deze Dijk is het hoofd van de Verenigingskerk in Bergen. De staf in Bergen heeft zich onder meer tot taak gesteld in ons land wetenschappers en hun studen ten te benaderen om sympathie en leden te werven voor de bewe ging. Uit documentatie blijkt, dat het einddoel is dat Moon geeste lijk en uiteindelijk politiek we reldleider wordt, en dat de leden de leider trouw tot in de dood Prestige Het uitnodigen van wetenschap pers moet leiden tot versterking van het prestige van de bewe ging. Studenten die benaderd worden, hoeven zich niet onmid dellijk in Bergen in te kwartieren, maar worden binnengehaald bij andere mantelorganisaties; de Collegiate Association for the Research of Principle (CARP, staat voor Genootschap voor het Zoeken naar Beginselen) of het Centrum voor Geestelijk Ónder wijs. Vrijwel alle Nederlandse weten schappers die tot nog toe de ICUS-conferenties bezochten, zijn niet van plan dat een tweede keer te doen omdat de opzet hen niet zo aanstaat. De argumenten daarvoor zijn verschillend; de een vindt het wetenschappelijk niveau onvoldoende, de ander vindt het maar een griezelige be weging waar hij zich niet voor wil laten gebruiken. Toch gaat de werving door de Moonies ge woon door, maar die richt zich telkens op andere prominen ten. Voor menige wetenschapper is vaak doorslaggevend, dat de uit nodiger namen kan noemen van bekende persoonlijkheden die hem aanbevolen zouden hebben, en de vergoeding van alle onkos ten, desgewenst ook voor de echtgeno(o)t(e). Vandaar dat over dergelijke uitnodigingen ook niet pleegt te worden beraadslaagd binnen de universiteiten. De kosten van de conferenties be lopen naar schatting meer dan een miljoen dollar - wel begrijpe lijk met 400 deelnemers. De Moon-organisatie kan dat betalen dank zij de inspanningen van de duizenden Moonies tegen ver goeding van slechts kost en in woning en dank zij de vele bloeiende bedrijven van de sek te. Van Hessen en Waardenburg, die in december de conferentie in Bos ton bezochten, hebben er duide lijk gemengde gevoelens over. Zij zijn van plan zich nu beter over de Moonsekte te oriënteren als ver schijnsel, maar erkennen het risi co dat wetenschappers met het deelnemen aan de ICUS-confe- rentie steun geven aan een bewe ging die niet goed staat aange schreven, Van Hessen echter weet niet zo heel zeker dat die slechte naam nu wel helemaal terecht is. Wetenschap pers moeten, naar zijn mening, in zo'n geval niet te gauw „nee" zeg gen als ze ergens hun licht kun nen opsteken. Waardenburg ziet heel duidelijk dat er minstens sprake is van dubbelzinnigheid. „Moon en de wetenschappers exploiteren el kaar. Moon houdt die ICUS-con- ferenties natuurlijk ter meerdere eer en glorie van zichzelf, en de wetenschappers redeneren van: ach, die Moon is gek, maar zolang hij zich nergens mee bemoeit en alles betaalt, gaan wij onze gang." Volgens Van Hessen bestaat er ook binnen het presidium van de ICUS, waar tal van vooraan staande Amerikaanse geleerden in zitten, ongenoegen over Moons bemoeienis met de ICUS. De ge leerden zouden zelf de conferen ties hebben opgezet, maar Moons sponsoring heeft zijn invloed te groot gemaakt. De conferentie in Boston werd ge houden, juist toen uit Guyana het onthutsende nieuws kwam over de massale zelfmoord van de le den van de Jim Jones-sekte. Die ramp gebeurde nadat de Ameri kaanse senator Ryan daar op in spectie kwam. Ook hij werd ver moord. Die gebeurtenissen maakten de deelnemers in Bos ton extra waakzaam, en de sfeer van de conferentie werd er niet bepaald door verhoogd. Maar de Moonies verklaarden keer op keer, dat in hun beweging zoiets zeker niet zou gebeuren. Hetgeen achteraf Van Hessen doet zeg gen: „Tja, qui s'excuse, s'accuse". (Wie zich verontschuldigt, be schuldigt zich). Slavernij Als uitvloeisel van de enorme pa niek rond de sekten in de VS hield senator Dole een hoorzit ting over het sekte-wezen. Was hington was het toneel van wilde betogingen van voor- en tegen standers. Dq Moonies vooral wa ren actief en eisten vrijheid van godsdienst op. De tegenstanders voerden echter aan, dat deze vrijheid voor de sek ten leidt tot „slavernij", tot „on derdrukking van de geest" en tot „voorschriften voor geweld en dood". Ook in West-Europa, met name in West-Duitsland, komt een bewe ging op gang tegen sekten, vooral omdat die erin slagen jonge men sen zo in te kapselen dat ze van hun vroegere omgeving niets meer willen weten. In navolging van de VS worden in Engeland en de Bondsrepubliek „depro grammeringen" uitgewerkt, dat wil zeggen aflcickbehandelingen om ex-leden te bevrijden van de Inlichtingendienst Van Hessen en Waardenburg bea men dan ook dat onderzocht moet worden wat de ware aard is van sekten zoals die van Moon: de opmerkelijke mengvorm van re ligie, wetenschap, politiek en bu siness maakt allerlei misbruiken mogelijk. Interessant is wat dat betreft de nog korte geschiedenis van Moons sekte. Deze is niet door hemzelf, maar door de Zuidkoreaan Yong Pil Kim opgericht in de jaren 1961-1963. Kim was toentertijd directeur van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst. De Unifica tion Church was mede bedoeld als politiek wapen in de strijd te gen het communisme, volgens zijn eigen verklaringen. Kim, die later vooraanstaande poli tieke functies in z'jn land be kleedde, viel daarop in ongenade bij hqt regime, maar is eind vorig jaar weer herkozen in het parle ment. Hy is nog steeds een be langrijk man in de beweging, en bezocht in 1974 en 1977 het cen trum in Bergen. Moon is pas veel later in de bewe ging naar voren geschoven, meer in het bijzonder om de VS te „veroveren". Dat gebeurde vol gens de beweging in 1973, toen o.m. de huidige president Carter Moon met pracht en praal ont ving in Alabama, de hoofdstad van de staat Georgia waar hij toen gouverneur was. De Moonies plegen bij dat soort feestelijkheden een van hun po pulairste propanganda-middelen in de strijd te werpen: het beken de koor The Little Angels of Ko- DELFT (GPD) - „Ga op de nylon mat staan en wrijf met uw schoenzolen over het oppervlak. Raak nu de elektro- scoop aan, die zich aan de linkerkant van de tafel bevindt". Wat er dan ge beurt kan men tot 29 april zien in het Technisch Tentoonstellingscentrum van de Technische Hogeschool in Delft Er is daar weer een van de educa tieve reizende tentoonstellingen van het beroemde Science Museum uit Londen te zien. De tentoonstelling handelt over elektri sche ladingen, omzetting van chemi sche in elektrische stromen, gelijk stroom- en wisselstroomgeneratoren, transformatoren, thermische centrales en waterkrachtcentrales, en piezo-, thermo- en foto-elektriciteit. Voor een leek een hoop moeilijke woorden en begrippen, maar de objecten op de stands bestaan voor een groot deel uit werkende modellen en experimentele opstellingen, die door de bezoekers zelf kunnen worden bediend. De tentoonstelling omvat meer dan der tig eenvoudige leerzame werkende modellen, waaronder enkele onge bruikelijke, zoals de waterdruppelge- lijkrichter van Keivin voor het opwek ken van hoge spanningen, een appa raat dat in de leerboeken wordt be schreven, maar dat men zqldeh in wer king kan zien. Er zijn hoogspanningsmachines te zien, die vonken produceren, maar ook een voudige doch opmerkelijke demon straties, zoals de elektromotor, die wordt aangedreven door elektrische energie afkomstig van een in een ci troen gestoken mes en vork. De klassieke inductieproeven van Fara day kunnen door de bezoekers zelf worden uitgevoerd. Het tijdperk van de elektriciteit begon met de ontdek king van inductiestromen door Mi chael Faraday in 1831. Chemische bat terijen waren toen al bekend, maar de ze gebruikten veel chemicaliën en pro duceerden weinig elektriciteit. Fara day ontdekte dat, als men mechani sche energie gebruikte om een mag neet in een draaispoel te bewegen, er een elektrische stroom werd geprodu ceerd. Dit schiep de mogelijkheid om overvloedige en onafgebroken hoe veelheden elektriciteit te produceren, zonder dat er chemicaliën werden ge bruikt. Het lijkt moeilijk Op de tentoonstelling worden ook ou derwetse Geisslergasontladingsbuizen en moderne voorbeelden van elektro- luminescentie getoond. Het klinkt al lemaal wat moeilijk voor de leek, maar een toeschouwer zei dat de tentoon stelling voor hem een kans was om alle kennis uit de boeken nu eens in wer kelijkheid te zien. Ook hem liet het -• aanschouwelijk onderwijs een nieuwe wereld opengaan. Zo kon hij gelijkstroom-, wisselstroom generatoren en transformatoren in be drijf zetten en zien hoe ze werken. Hij zette een stofzuiger aan die een model van een stroomturbinegenerator in werking zette. Volgens de suppoost een vaak gebruikt model, want „ik heb het kreng al vaak uit elkaar moeten halen". Als het model werkt moet het een elektrische centrale voorstellen. Verder zijn er een werkend model voor demonstratie van opslag van elektri sche energie in de vorm van potentiële energie van water in een hoog gelegen bekken; en een schaalmodel van het Peltonwiel. Het Peltonwiel is een van de alternatieven als de fossiele brand stof op is. De energie van snel stro mend water kan gemakkelijk worden gebruikt voor het doen draaien van een rad of turbine, die een generator aan drijft. Om nu de energie van het water op de turbine over te dragen wordt de snelheid van de turbine vergroot ten koste van de snelheid van het water. Als de watersnelheid tot nul wordt ge reduceerd, zal alle energie van het wa ter gebruikt zijn voor het laten draaien van de turbine. Het Peltonwiel is zoda- g ontworpen dat dit kan worden be- :ikt. Het leuke van de tentoonstelling is ook dat jong en oud bijna overal met zijn vingers mag aanzitten. Zo kan men een lamp laten branden door in een kristal te knijpen; elektriciteit opwekken uit de warmte van de hand; en kan men het aantal pk's meten dat zelf wordt opgebracht. Ook kunnen proeven worden gedaan die niet alleen opvoed kundige waarde hebben, maar die te vens vermakelijk zijn. Volgens de or ganisatoren kost het doen en begrijpen van alle proeven ongeveer èèn uurr De reizende tentoonstelling is een heel klein stukje van het Science Museum in South Kensington in Londen, daar- orti kan men in de tevens opgestelde kleine fototentoonstelling „Topstuk ken" van het Science Museum een in druk krijgen van wat dit museum te bieden heeft. Aardoliè Tot april is er in het Technisch Tentoon stellingscentrum tevens een educatie ve reizende tentoonstelling te zien van het Geologisch-Paleontologisch Insti- tuut van de universiteit van Kiel over aardolie, een van de belangrijkste he dendaagse grondstoffen. Deze tentoonstelling laat zien hoe aardo lie is ontstaan, hoe het gevonden en gewonnen wordt en welke produkten ervan worden gemaakt. Ze geeft daar mee informatie over de belangrijkste energiedrager van deze eeuw. Met aardolieprodukteri worden onze auto's aangedreven en onze woningen ver warmd; ze worden tot kunststoffen, kleurstoffen en lakken verwerkt, en zijn de basis voor farmaceutische pro dukten, was- en reinigingsmiddelen en nog vele andere eindprodukten. De tentoonstelling bevat enkele panelen met afbeeldingen in reliëf en met geo logische profielen. Er is tevens een werkend model van een seismische meting en van het aandrijfmechanisme - de zogenaamde .jaknikker" - van een diepliggende pomp. Verder staat er een Gulliver opklapbare boortoren op schaal 1:50, en het bijna drie meter ho ge natuurgetrouwe model van een vakwerk-boortoren op schaal 1:25, waarmee het boorproces kan worden gedemonstreerd. Originele apparatuur voor het zoeken naar en winnen van aardolie (rolbei- tels, kroonboren, kernboren, een pomp voor het omhoog voeren van olie, stukken stang en buis), verder boor- kernen, reservoirgesteenten, monsters ruwe olie uit vele landen en ten slotte tussen- en eindprodukten van raffina derijen en de petrochemische indus trie completeren de tentoonstelling. De toegang tot de twee tentoonstellin gen is gratis. Behalve op zon- en feest dagen is de tentoonstelling dagelijks van tien tot vijf uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4